No. 231 Donderdag 4 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland DE UITSLAG van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. HENDRlKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE UITSLAG IN ZEELAND. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe9. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers 4 f 0.05 Prijs der AdvertentiEn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 e Bij abonnement belangrijke korting. Uitslag. Oude Kamer R. K. 30 zeiels 30 A. R. 12 ff 13 C. H. 11 ff 11 Sik. Geref. 3 ff 2 H. G. S. 1 ff 1 S. D. A. P. 24 ff 24 Vriijh. Bond 8 ff 9 Vrijz. Dern. 7 ff 7 Comm.Wijnkcop 1 ff 0 Comm. de Visser 1 ff 1 Plattel.Bond 1 ff 1 R. K. Volkspartij 0 ff 1 Floris Vos 1 ff 0 Die A.-R. en de Vrijheidsbond verlie zen leder een zetel, terwijl de R.-K. Volkspartij imet Ihaar eenen zetel uit de Kamer verdwijnt. De Staatk. Geref. Partij wint één zetel, terwijl als nieuwe partijen in de Kamer zuilen verschijnen de Comfe munist'sche partij Wijnkoop en de Mid- denstandspartlj voor Stad en Land (FTo- ri'« Vos.) I Denuitslag van <le stemming in Zea land is voor de A.R. partij niet bemoedi gend. Terwijl zij in 1925 iü totaal 20401 stemmen op hare lijst vereenigde, is dit aantal thans geslonken tot 17.811; een achteruitgang dus met 2590 stemmen. Daarentegen hadden de Chr.-Histoori- schen die van 16.354 op 20.402 stem men Jtwamen een aanwinst van 3848 stemmen te boeken. Ook de Staatk. Gere formeerden gingen nog een weinig voor uit. Zij kwamen n.l. van 8948 op 9643 stemmen. i De groote winst waa voor de Soo.- Democratein die hun stemmencijfqr zagen klimmen van 12.175 tot 16.651. Ook de R.K. Staatspartij ging nog meit een kleine 2000 stemmen vooruit. Dat de S. D. A. P. sterk vooruit zou gaan was te verwachten. Zij heeft aan geweldige propaganda gevoerd, waarbij het, blijkens een Dinsdagavond te Goes verspreid strooibiljet, met de waarheid weinig nauw werd genomen. Bovendien en dat moet niet uit het oog worden ver loren, vindt zij hier in verband met de sociale toestanden een goeden voedings bodem, waarvan natuurlijk terdege ge bruik wordt gemaakt. Er zal zeker nog wel gelegenheid zijn en ook wel reden, om nog nader op den uitslag in Zeeland terug te komen. Wij denken hierbij b.v. aan Tholen, waar onzerzijds zoo goed als niets werd gedaan en het geheale terrein zonder slag of stoot aan de andere partijen werd Overgelaten. Hebben wij dus als Anti-revolutionairen Allerminst reden om tevreden te zijn over den uitslag, ook hier mag gewezen worden op het feit, dat de rechterzijde als geheel genomen toch een zeer sterke meerderheid blijft behouden. Dia plannen der Labour-regeering. Gisteren is het in het Lagerhuis tot een eerste botsing tusschen het nieuwe kabinet en de oppositie gekomen. Mao Donald haid een voorstel inge diend om tot Kerstmis slechts wetsvoor stellen van de regeering in behandeling te nemen, zoodat alle door de leden van het parlement ingediende wets-Voor- stellen tot na Kerstmis' zouden moeten blijven rusten. Dit voorstel werd zoowel door Baldwin als door Lloyd George be streden, waarop Mac Donald het introk. Naar echter verluidt, zal het Voorstel later in een gewijzigdeü vorm opnieuw worden ingediend. Thomas, de lord-geheimzeg elbewaarder deed uitvoerige mededeelingen omtreint die regeeringsplannen tot bestrijding van! de werkloosheid. Hij zeide o.a., dat de regeering alle maatregelen zal bestudeeren, die er toe kunnen bijdragen om in plaats van bui- tenlandsche producten Engelsche goede ren door het publiek te laten koopen. Aan de spoorweg-maatschappij,en zijn verschillende plannen voorgelegd, o.a. voor de electrificatie Van verschillende ïijhen, de ontwikkeling van de onider- grondsche spoorwegen en voor den aan leg van een ceintuurbaan. Voorts deelde Thomas mede, dat plan nen voor de ontwikkeling Van het we- §ennet in voorbereiding zijn, waarVoor e regeering de gelden beschikbaar zal stellen. Bjj heit debat over de troonrede ver klaarde Lloyd George, dat de liberal® partij, terstond in oppositie zal komen, indien Ue regeering tot socialistische proefnemingen zon Overgaan. De libe ralen zullen van hun machtspositie "in het parlement gebruik maken om ©en hervorming van het "kiesrecht te berei ken. De bnitenlandsche politiek bespreken de, zeide Lloyd Georg8 dat bij de be raadslagingen over de ontwapening ter zee vooral gestreefd moet worden naar de afschaffing van de duikboote®. De "Engelsche regeering moet boven dien de 'toezegging van Chamberlain in trekken, dat geoefende reserves niet zul len meetellen bij de berekening van de strijdkrachten. De internationale ontwape ning zal anders slechts een comedie zijn. En het gegeven woord zou niet worden nagekomen, dat ook de geallieerden zul len ontwapenen. Wat de ontruiming van het Rijnland betreft, verklaarde Lloyd George, dat hij als een der ontwerpers van het Vredes verdrag weet, dat het Rijnland reeds se dert lang ontruimd had moeten worden. Hij1 verheugde er zich over, dat de re geering thans heeft toegezegd het Rijn land te zullen ontruimen en dat zij van plan is een druk op de geallieerden te oefenen teneinde deze reeds lang verval len verplichting na te komen. Churchill verlangde namens de conser vatieven, dat de regeering nadere mede deelingen zal 'doen omtrent haar plan nen ten opzichte van de wetgeving tot beveiliging van de binnenlandsche indu strie. Wat de kiesrechthervorming betreft, verklaarde Churchill, dat de conserva tieven de arbeiderspartij niet zullen steu nen bij een hervorming, waardoor de liberale partij verdrongen zal worden. Ward Hermans in vrijheid. "Wij vernemen uit goede bron, dat de procureur-generaal van Brussel binnen kort het besluit zal nemen Ward Hermans van alle rechtsvervolging te ontslaan. Hiermede zal men dus wel nooit het fijne van de Brusse'lsche documentenzaak vernemen, tenzij1 Hermans, die wekenlang sensationeele onthullingen heeft beloofd, deze eindelijk op een andere plaats zou doen dan in het assisenhof, dat zijn deu ren niet voor hem zal openen. Roofoverval In Mexico. In Mexico heeft opnieuw een roovers- bende een stad overvallen, waarbij zeven burgers der stad door de roovers neerge schoten werden. Een hunner werd terstond gedood, de overige zijn ernstig gewond. Federale troepen kwamen te hulp en slaagden er in, de roovers gevangen te ne men, die terstond gefusilleerd werden. Him lijken werden aan de telegraafpalen opgehangen. Gebrek aan discipline in Rusland. De Russische regeering is voornemens nieuwe maatregelen te treffen in verband met het gebrek aan discipline onder de Russische arbeiders. Door deze nieuwe maatregelen zou de controle verscherpt worden teneinde o.a. het simuleeren van ziekten onmogelijk te maken. Bü de aankondiging van deze maatre gelen wordt er op gewezen, dat in de eer ste plaats de vrijwillige medewerking der arbeiders noodig is, willen de maatrege len niet verscherpt worden. Voorts zullen bioscoopvoorstellingen gegeven en lezin gen gehouden worden om de arbeiders op hun plicht te wijzen. De spionnagezaak te Brussel. Het onderzoek in de spionnagezaak wordt thans voortgezet door den krijgs auditeur, Mathieu, hoofd van het militair parket in de provincie Brabant. De van spionnage verdachte officier, luitenant dooris, is Woensdag verschenen voor de militaire commissie van onderzoek. Deze heeft zijn opsluiting bevolen, onder be schuldiging van verraad en levering van documenten de landsverdediging betref fend aan een agent van een vreemde mo gendheid. Ook heeft de auditeur alle mili tairen van den expeditiedienst van het de partement van landsverdediging verder over bepaalde'punten ondervraagd. De Amerikaansche vloot. De minister van marine heeft medege deeld, dat contracten zijn gesloten voor den bouw van 3 nieuwe lichte kruisers, die met de twee, die op 29 Juni zijn aanbe steed de eerste 5 uitmaken van de 15, die door het congres zijn toegestaan. Het Christendom In China. Frank Rawlinson, de uitgever vato de „Chinese Recorder" te Shanghai, schrijft in het „Alt. Kafh. Volksblatt" nr. 26: „De Chineesehe revolutie heeft de uit breiding van bet Christendom in China sterk belemmerd. Het aantal Chineesehe Christenen is achteruitgegaan. 'Sommige oentra van christelijk leven zïjn geheel verdwenen en de waarde van de vele overgeblevenen is zeer twijfelachtig ge worden. Hier en "daar hoort men nog van vooruitgang van het Zendingswerk. Maar deze is niet zoo groot meer als' vroeger. Do zendingsijver is in het algemeen ver slapt. Het aantal leerlingen en inwoners der ziekenhuizen is eveneens vermin derd. In heit oostelijk deel van Midden China bedroeg het verlies vjj'ftig procent. Nog slechts 65 procent van degenen, die vóór 3 jaren in China gewerkt hebben, is overgebleven. Het is onwaarschijnlijk, dat de Zending haafr vroegere getallen- sterkte zal terugkrijgen Sehr. besluit zijn uitvoerig betoog aldus „Duidelijk is het, dat de toekomst van bet Christendom in China er van afhangt in hoeverre het zich aan de nieuwe toe standen zal aanpassenSamenwerking met de nieuwe leiders van China en medewer king van hunne plannen, een wijls gebruik van de religie use waarden van .China en een volle en vrije ontwikkeling van de Chineesch-Christelijke autonomie en ver antwoordelijkheid." De wereldreis van de Graf Zeppelin. Dr Eckener heeft te Berlijn, in een on derhoud met een vertegenwoordiger van de Temps gezegd, dat hij stellig verwacht, op 10 Augustus a.s. met zijn 'luchtschip de voorgenomen reis om de wereld te kunnen aanvaarden. De juiste datum van het ver trek zal echter afhankelijk zijn van het re sultaat der proeftochten. Het reisprogram is ongewijzigd gebleven. Eckener is voor nemens te Tokio, in Californië en te Lake- hurst te landen. Vandaar zal hij naar Friedricbshafen terugkeeren. Toebereidse len voor de landing zijn reeds overal ge troffen. Aardbeving: op een Zuidree-eiland. Een (draadloos bericht, dat te Sydney ontvangen is, meldt, dat er op Ambryn, een van de groote eilanden van de Nieuw- Hebriden, in den avond van 28 Juni een aardbeving geweest is. Het Adventistische zendingsstation te Daicap en bet Presby- teriaansche zendingsstation te Craigscove, zijn verwoest, maar niemand is omgeko men. Vierhonderd inboorlingen -zijn naar het eiland Maie'koela gevlucht. Verdere bij zonderheden ontbreken, maar men vreest dat de Katholieke zendingspost tusschen Daicap en Craigscove ook verwoest is. De streek is 'buitengewoon vulkanisch. In 1914 is het eiland Ambryn, waarop een groote vuurspuwende berg ligt, door een uitbar sting half verwoest. De immigratie in de Ver. Staten. De nieuwe immigratiewet, welke, zooals gemeld, Maandag in werking is getreden, is gebaseerd op nationale afkomst, terwijl onder de oude regeling de jaarlijksche quota geheel gebaseerd waren op de cijfers der buitenlandsche bevolking in de Veree nigde Staten, zooals deze is vastgesteld bij de volkstelling van 1890. Op de basis van nationale afkomst be draagt het aantal immigranten, dat jaar lijks in de Vereenigde Staten wordt toege laten, 153.714, tegenover 164.667 op da oude basis. Het volgende staatje spreekt voor zich zélf. Oude Nieuwe quota quota Groot-Brittannië en Noord-Ierland 34.007 65.721 Duitschland 51.227 25.957 Iersehe Vrijstaat 28.567 17.853 Zweden 9.561 3.314 Noorwegen 6.453 2.377 Polen 5.982 6.524 Frankrijk 3.954 3.086 Italië S.845 5.802 Denemarken 2.789 1.181 Rusland 2.248 2.784 Zwitserland 2.081 1.707 Nederland 1.648 3.153 Oostenrijk 785 1.413 Tsjecho-Slowakië 671 845 Roemenië 603 295 België 512 1.304 Portugal 503 440 Hongarije 473 869 Finland 471 569 Korte berichten. Volgens oen bericht uit Sofia hebben 2000 wevers te Sliven het werk neergelegd, waarbij het tot ernstige ongeregeldheden is gekomen. Onbekenden wierpen een hom in een fabriek, die geheel werd verwoest. Mensohenlevens zijn niet te betreuren. In den omtrek van het stadje Jajce (Bosnië) heeft een orkaan gewoed, welke met hevige hagelbuien gepaard -ging. De oogst is grootendeels vernield. De Bosna is buiten haar oevers 'getreden -en elf per sonen zijn door het water medegesleurd. Tot dusver zijn nog slechts twee lijken ge borgen. Te Podgoritza zijn twee personen door den bliksem gedood en negen gewond. In de grootste Oostenrijksche strafge vangenis, te Stein aan den Donau was een uitgebreid plan tot muiterij ontworpen, dat echter tijdig dgor de bewaking ontdekt is. Hierdoor kon een opstand verhinderd wor den. De staking van bootwerkers en ha venarbeiders te Southampton is 'gister middag alweer bijgelegd. Volgens 'n Wolff-bericht hebben 2000 wevers te Sliven het werk neergelegd, waarbij het tot ernstige ongeregeldheden is gekomen. 'Onbekenden wierpen een hom in een fabriek, die geheel werd verwoest. Mensohenlevens zijn niet te betreuren. Het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Z.-Holland en N.-Brabant. Bij beschikking van den minister van waterstaat is ingesteld een commissie aan .welke is opgedragen te onderzoeken welke aan redelijke eischen beantwoordende ver betering in het verkeer tusschen de Zeeuw sche eilanden, Zuid-Holland en Noord- Brabant onderling behoort te worden aan gebracht, zoowel wat betreft de 'oeverver bindingen als de daarbij aansluitende hoofdwegen, met verzoek dienaangaande aan den minister rapport uit te brengen. Deze commissie is samengesteld als volgt: mr 'dr A. B. 'G. M. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, te 's-Hertogenbosch, voorzitter; H. van Boeijen, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te Voorburg; A. van der Weyde, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Zierikzee; ir A. L. de Gelder, hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in. da directie Noord-Brabant, Binnenland. Uitslagen der verkiezingen voor de 2e Kamer. Stand van het fruit en warmoezergge- wassen. De verdeeling der omroep-golven. Buitenland. De plannen der nieuwe Engelsche regee- ring. Ward Hermans in vrijheid gesteld. Het Belgische spionnage-geval. te 's-Hertogenbosch; P. J. P. van der Steur, referendaris 'bij het departement van waterstaat, te 's-Gravenhage; ir J. J. Stieltjes, inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, te 's-Gravenhage; mr H. F. de Boer, bezuinigingsinspecteur bij het de partement van financiën, te 's-Gravenha ge; K. J. W. Bernet Kempens, directeur der registratie en domeinen, te 's-Graven hage; J. ter Laan, 'lid van de Tweede Ka der der Staten-Generaal, te Rotterdam; A. J. Kuiper, directeur der Rotterdamsohe Tramwegmaatschappij te Rotterdam; G. J. van Helden, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken, te Dordrecht; H. P. M. Ver- linden, voorzitter van de afdeeling klein bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, te Breda; M. Laernoes, voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche eilanden, te Middelburg; C. Dane Gz., lid van het Comité voor verkeersverbete- ringen van en naar de. Zuid-Hollandsohe eilanden en West-Brabant, te Willemstad; A. A. Mijs, wethouder van Sommelsdijk; A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland, te Rotterdam; H. W. O. de Bruyn, secretaris van den Algemeeuen Nederlandschen Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Ne derland, te 's-Gravenhage; Jhr. J. van Vredenburch, bestuurslid van de Konink lijke Nederlandsche Automobielclub te 's-Gravenhage, leden; en H. J. A. M. Raaymakers, hoofd van de afdeeling wa terstaat ter provinciale griffie van Noord- Brabant, secretaris. Hei mandaat van gouverneur Fruyiler. Eigener beweging, zegt de N. R. Crt.„ heeft gouverneur Fruytier bij voorbaat te legrafisch 'zijn mandaat ter beschikking van de Regeering gesteld voor het geval het door hem gevoerde beleid niet wordt goedgekeurd. Hoeveel beter, hoeveel begrijpelijker, hoeveelmanlijker ook, zou deze mede- deeling klinken, indien ze de kracht der onvoorwaardelijkheid had, indien ze kort weg luidde dat de gouverneur van Cu racao zijn mandaat ter beschikking heeft gesteld, onafhankelijk van elk oordeel over zijn beleid. Men had dan aleen kunnen betreuren, dat de heer Fruytier niet eerder, niet spontaner, tot het besef der onhoudbaar heid van zijn positie was gekomen, maar men had kunnen aannemeh, dat hij met de openbaring van zijn voornemen ge wacht had totdat op Curacao de aankomst van de oorlogsbodems den staat van on twijfelbaar verzekerde veiligheid had ge bracht. Door zijn mandaat onvoorwaardelijk ter beschikking te stellen zou gouverneur Fruytier geen vonnis hebben geveld over eigen beleid. Hij zou niet anders gedaan hebben dan het besef te toonen, dat wie in de bekleeding van zijn ambt goedschiks of kwaadschiks de bejegening heeft onder gaan, welke hem in den avond en nacht van 6 Juni te beurt is gevallen, in geen ge val bewindsman kan blijven. Stellig niet op de plaats, waar men elkander in 'kleur en geur de geschiedenis zal blijven navertel len van het misselijk avontuur. Wij kennen een land in het Verre Oos ten. waar een in heit Westen terecht als barbaarsch gevoelde adat wil, dat in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1