ri nu LANGS EEN DIEPEN WEG Kerknieuws. FEUILLETON. Ook bezoeken voor dit doel aan ons bureau kunnen wij niet ontvangen. De werkzaamheden aan den uitslag verbon den, leggen op al onzen tijd beslag. De heer H. Colijn te Vlissingen. Gisterenavond sprak de heer H. Colijn, leider der A.-R. Partij voor de anti-rev. kiesvereeniging te Vlissingen. De belang stelling, ook uit de omliggende plaatsen was weder enorm. Reeds lang van te voren was de nieuwe Geref. Kerk aan de Paul Krugerstraat overvol, zoodat do po litie ten slotte den raad gaf niemand meer toe te laten, waardoor nog eenige honder den teleurgesteld worden. Er heerschte onder de aanwezigen een zeer enthousiaste stemming, welke zich uitte door het ringen van liederen. Bij het binnenkomen van den heer Colijn werd staande het Wilhelmus gezon gen. Na de gebruikelijke opening van den voorzitter, den heer P. G. Laernoes, heet te deze den heer Colijn hartelijk welkom en zeide, dat de anti-rev. op Walcheren het op zeer hoogen prijs stellen, dat de heer Colijn naar hier wilde komen. Be gonnen aan den Dollard eindigt hij deze drukke weken in onze .goede Sohelde- stad. Spreker hoopte, dat de heer Colijn nog lang van God de kracht mocht ontvan gen om tot heil van land en volk werk zaam te zijn. Spr. bracht ook dank aan den heer J. H. Blum voor zijn aanwezigheid. Hij is de oud-strijder van Zeeland, die nog steeds met ons, en yooral met de Vlis- singsche Anti-rev. meeleeft. De heer Colijn sprak daarna een onder ademlooze stilte, met diepen ""ernst uit gesproken bezielende rede uit. Na gemeenschappelijk gezang en dank gebed door den heer Colijn werd de bij eenkomst beëindigd met het staande zin gen vair „Een vaste burgt is onze God". Het was een uitnemend geslaagde avond. Contröle op gewicht der motorrijtuigen. De Inspecteur der directe belastingen enz. te Hansweert deelt ons mede, dat met ingang van 22 Juli a.s. een inten sieve controle op het aangegeven gewicht der motorrijtuigen zal worden gehouden, door middel van controle op den open baren weg. Volgens artikel 4 van het K. B. van 10 October 1927 is de bestuurder van een motorrijtuig, die daarmede op den openbaren weg rijdt, verplicht op de eer ste vordering van de in art. 23 der Wegenbelastingwet bedoelde ambtenaren, dat motorrijtuig ter plaatse waar het zich bevindt of in de onmiddellijke nabijheid daarvan aan een ambtelijke weging te onderwerpen. Ter voorkoming van een weging op den weg wordt hier gewezen op het instituut „vrijwillige weging" onder amb telijk toezicht. Verzoeken daartoe kunnen aan den In specteur worden gericht onder opgave van de kenmerken van het motorrijtuig alsmede van dag, uur en plaats waar de weging gewenscht wordt. Hiervoor zijn kosten verschuldigd van f0.50 per half uur per ambtenaar. Bo vendien wordt er op gewezen, dat geen kosten verschuldigd zijn indien de weging plaats vindt op iederen Dinsdag en Za terdag tusschen 8 en 5 uur. De weegbruggen, waar uitsluitend de opname van het gewicht der motorrij tuigen kan geschieden zijn: te Goes op het stationsterrein (alleen Dinsdags); te SchorobTug; te Baarland (haven); to EI- lowoutsdijk (haven), De Alg. Nedorl. Politiehond zal dit jaar zijn jaarvergadering houden te Mid delburg en wel op Donderdag 6 en Vrijdag 6 September. Goes. De electrificatie. Sinds eenige dagen werken do kabelleggers op het Goessche grondgebied. Vandaag zal de verbinding met het transformatorgebouw op den Westwaltot stand komen. Intusschen is met kracht de kabelleg ging in de stad zelf ter hand genomen. In enkele buitenwijken ligt de kabel reeds. Over drie weken zullen de eerste per- ceelen reeds stroom kunnen betrekken. Door H. ZEEBERG. 9.) o— Ma,ar onbarmhartig ging Grotha ver der: „O, ik dacht het soms. 'tZou kunnen dat de een of andere ridder uit Hof land of Friesland of Groningen of weet ik waar vandaan Trude begon hartelijk te lachen, maar kon toch een bias op haar wangen niet voorkomen. Zij^voelde, dat Henk haar strak aankeek. „Een ridder?" vroeg ze onverschillig. „Den riddertijd hebben we gehad." „Nu ja, je begrijpt me wel." „Neen, hoor, daar denk ik voorloopig nog niet aan," zei Trude. „Voorloopig?" meende Gretha. „O, dus de aanstaande ridder heeft toch nog wel kans." Verward keek Trude naar, do voorbij glijdende velden. Met oen straffen blik zag Honk Gre tha aan. Zij begreep het stille verwijt. „Kom, kom," zei zij, opgewekt, „het was maar gekheid. Ik vergat, dat wo een heer bij ons hebben. Laat ons ear maar i Het gaat vlugger dan velen gedacht hebben. De gisteravond gehouden ver gadering van de A.-R. Kiesvereeniging was zeer druk bezocht. De zaal van „De Prins van Oranje" was dicht bezet toen de voorzitter de vergadering open de met gebed en het lezen van Ps. 97. In zijn openingswoord wees hij er op, dat er op een avond als deze zeker alle reden is, voor het houden van een bidstond. Er is zoowel voor hen die werkten als voor hen die meenden niet te moeten werken reden om zich voor God te verootmoedigen, belijdenis te doen van zonde en schuld. En voorts zjjn we ook op den stemmingsdag afhankelijk van .Gods zegen. God de Heere regeert! Dat prikkelt tot krachtige actie, het kan ons beangstigen, als we denken aan 3e groote verantwoordelijkheid, die op onze schouders rust, maar het geeft ons ook rust en vertrouwen, het kan ons ook bemoedigen bij alles wat in deze dagen tot onrust kan stemmen. Daarna was het woord aan Ds den Boeft, die tot uitgangspunt van zijne rede had gekozen: Richteren 6:23 „Vloekt Meroz, zegt de Engel des Heeren, vloekt hare inwoners geduriglijk, omdat zij niet gekomen zijn tot de 'hulpe des Heeren, tot de hulpe des Heeren met de helden". In een kostelijke, met gespannen aan dacht gevolgde rede werd door den spre ker gewezen op de beteekenis en tie noodzakelijkheid van het gebed ook in verband met de verkiezingen. In for- sche trekken werd geteekend de strijd dien wij in deze dagen hebben te voeren, de groote belangen die er bij de verkie zingen 'op het spel staan en de groote verantwoordelijkheid die daardoor op onze schouderen rust. Tenslotte werden door den spreker in een vurig smeek gebed de behoeften van land en volk aan God den Heere opgedragen en Gods zegen afgesmeekt over de te houden ver kiezingen. i f«|f! Hl Het was een heerlijke avond, een ech te wijdingsavond, die tevens door het woord, dat gesproken werd en de lie deren die gezongen werden een opgewekt karakter droeg. Kloetinge. Bevolking in Juni. Ingeko men: van Schore, W. Gebuijs en gezin. D 87; van Rotterdam, J. G. van RoOijen, B 170; van Krabbendijlke: Ma. Westplaite, A 74; van Wolphaartsdijk, Sa. Oele Van Strien; van ZaamsLag, Ja. Ca. Bu- waldaGriepi, B 182; van Wissenkerke, Aa. Ja. Tramper, B, 109; vain Goes, Ma. Andriessen, B 9. Vertrokken: J. Hoekman, naar Vinke- veen err Waverveen, Z 4; C. Nieuwdorpi, naar 's Gravenpolder; J. 0. Huissoon, naar Goes, Klokstraat; A. J. Staal en gezin naar Goes (aan boord); Pa. de Jonge Kriger naar Amsterdam, Niastraat 75. De collecte voor de Minahassa heeft in deze gemeente opgebracht f95.51 en die voor den Gewapenden Dienst f 11.45. (Belangeloos.) Kruiningen. Naar wij' vernemen, zal op Donderdag 4 Juli a.s. de eerste vergade ring worden gehouden van de Commis sie van toezicht voor de Zuid-Beveland- sche gascentrale „Oosteindo". Op deze vergadering zullen uit den aard der zaak meerdere belangrijke onderwerpen ter sprake komen. Schore. Maandagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Ingekomen is de rekening van don Keuringsdienst voor Vee en Vleesch voor 1928 met een ontvang van f6717.13, een uitgaaf van f6313.22 en een batig slot van f403.91. Medegedeeld wordt, dat voor het onderzoek naar de meest econo mische gasvoorziening van Walcheren en Zuid-Beveland door de Vereen, van Ne- derl. gemeenten geen 'kosten in rekening zullen worden gebracht, en dat de hoeken en kas van den gem.-ontvanger zijin opi- genomen en in orde bevonden (in kas f3584.70). Aan den onderwijzer P. Baur- doux wordt op diens verzoek met alg. st. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l. school in deze gemeente met ingang van 1 September 1929. Vastgesteld wordt de gemeenschappe lijke regeling voor de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oosteinde". Tot lid van de over ophouden. Hij moest eens gaan den ken, dat wij om do heeren verlegen zijn." „Excuseer mg," zei Henk. „Ik denk niets. Wie begon er over?" „Ja, ja, 't is al goed. Ik was de flapuit weer. Je hebt gelijk." Ze waren nu door Nieuw- en St.-Joos- land gereden. Overal waar men passeerde, was alles kraakzindelijk. „Je kunt hier wel soep van de wegen en de straten eten," oordeelde Gretha. „Smakelijk eten," lachte Wies. „Ik krijg honger," meende Trude. ,,'t Komt zeker van de buitenlucht." „In Middelburg lunchen we hoor. Ik zie de „Lange Jan" ai," zei Wies. Heet die toren zoo?" vroeg Gretha. „Ja," zei Henk. „En de stadhui storen heet .„Gekke Betje", niet?" „Ja, hoe weet je dat zoo?" vroeg Trude. „'k'Heb het eens gelezen in een van de boeken van Marjorie Bowen. Middelburg moet een mooie stad zijn." „Zouden we .niet eens op dien toren kunnen klimmen?" Dat zou dol ztjnl" stelde Gretha voor. „Zijn jullie er wel eens bovenop geweest?" Zij moesten bekennen van niet. Zoodat, als de anderen het goed vonden, afge sproken werd, dat het viertal den toren beklimmen zou. commissie van toezicht gascentrale „Oost einde" wordt benoemd dhr W. Karelse en tot plaatsvervangend lid dhr A. Bierens. Bij de rondvraag informeert dhr Bruijn- zeel naar de rooilijn aan de Schoorsche- zouteweg. Dhr v. d. Borgt deelde hem me de, dat hg1 10 M. uit den nieuwen weg moest bouwen. Spr. acht dezen afstand ook zeer groot. De voorzitter zegt, dat voor dezen weg nog geen rooilijn werd vastge steld. Daarom is de architect van dhr v. d. Borgt er schriftelijk op gewezen, dat, in dien minder dan 10 M. uit den weg zou worden gebouwd, om vaststelling van een rooilijn moest worden gevraagd. Zulks is geschied op 10 Mei 1929, zoodat er gelegenheid genoeg is geweest om een aanvrage in te dienen. Er is dus geen noodzaak om 10 M. uit den weg te bou wen. Indien v. d. Borgt een verzoek om vaststelling van een rooilijn indient, moet do Raad hierover beslissen. Dhr Bierens vestigt de aandacht op den on voldoenden waterafvoer van de nieuwe Dorpsstraat voor de woning van dhr Mar lijn. In de vorige vergadering is gezegd, dat de gemeente-opzichter had medege deeld, dat zulks te wijten was aan het graven in de straat voor het leggen van aansluitingen op de waterleiding. Spreker meent echter dat de straat ter plaatse niet goed ligt, zoodat hierin verbetering zal moeten worden gebracht. De voorzitter zegt toe dat hg hierop zal ietten en zoo noodig zorg dragen voor verbetering. Verder zegt dhr Bierens, dat het polder bestuur de koppen bijl de heulen in de wegen aan de zijkanten heeft laten weg steken. In den Zouteweg ligt ook een der gelijke heul en het verkeer is daardoor niet zonder gevaar. De voorzitter zal hier naar een onderzoek instellen. Hierna slui ting. Loop der bevolking over de maand Juni. Vertrokken: 4, Cornelia Johanna Meijer, dienstbode, naar Kapelle A "102; 4, Adriaan Slabbekoorn en gezin, koop man, naar Rotterdam, Vlaiggemanstr. 2a; 5. Leondert Marcusse, bakkersknecht, naar Amsterdam, Bataviastr. 36; 7, Willem Ge- buijis en gezin, los werkman, naar Kloe tinge, D 87; 19, Johannes Christiaan Sie- vers en gezin, stationschef, naar Slochte- ren; 21, Jacob Beenakker, loswerkman, naar Kapelle D 30; 21, Cornelia Rijln, echt- gen. v. F. v. Boven, naar Kapelle, A 78. Ingekomen: 14, Jacobus Johannes Bal, loswerkman, uit Giize-Rijlen; 19, Helena de Leeuw (echtgen. van H. Gerritse) uit Waarde; 22, Johannis Zwartepoorte en ge zin, los werkman, uit Middelburg; 25, Willem Johannis Christiaan Diepenhorst, schipper, uit Rotterdam. Souburg. In de a.s. Vrijdag te houden zitting van den gemeenteraad van Sou burg komt aan de orde een voorstel tot voorziening van waterleiding, naar aanleiding van een rapport van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening. In bedoeld rapport wordt eerst een historisch overzicht gegeven van deze kwestie. In 1925 bracht de hoofddirecteur der gemeentebedrijven van Middelburg een rapport uit met kostenberekening óver de drinkwatervoorziening van Souburg, welk rapport B. en W. om advies in handen van den directeur van het Rijks bureau stelde. Deze aanbieding werd ech ter later ingetrokken in verband mot de plannen tot eventueele wafcerlevering voor Middelburg aan andere gemeenten. Intusschen was op verzoek van B. en W. van Souburg contact gezocht met de Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschap pij' (V.D.M.), dat, na eenige onderhan delingen tot een aannemelijke aanbieding leidde. In het voorjaar van 1929 volgde daar op een nieuwe aanbieding van Middel burg. Thans moet een keuze worden ge daan tuisschen de aanbieding der V.D.M. en die van Middelburg. Beide aanbie dingen worden in het rapport uitvoerig besproken. Beide oplossingen worden uit technisch oogpunt vrijwel gelijkwaardig geacht, 't Verschil tusschen beide is, dat eenerzjjds aansluiting aan Vlissingen he ter in een raüioneele voorziening van Walcheren past (wanneer Vlissingen toch te eeniger tijd water van elders (Zuid- Beveland) moet betrekken, zal de daar toe noodige aanvoerleiding rationeel ook III. Onder haar vroolijlk gesnap verkeerde Trude toch in een .emotievolien gemoeds toestand. De opmerkingen van Gretha, zooeven, hadden haar uit haar evenwicht gebracht. Deed zij dia vragen zonder opizet? Of wist Henk er wat van? Was het een afspraakje tusschen broer en zuster, om voor hem het pad te bakenen? Want sommige oogonblikken geloofde zij, dat Henk verliefd op haar was. Zij kon het zich niet verhelen, dat het haar vrou welijke ijdelheid streelde. Maar dan weer bande zijl die gedachten met kracht terug. 'tWas toch al te be spottelijk: hij kende haar nauwelijks. Doch als zij zich vergiste, waarom bewees hij haar dan zooveel attentie? Waarom keek hij haar dan vaak zoo raad selachtig aan? Hij leek haar niet iemand toe, die verliefd was op een lief gezichtje. Hij was te ernstig, om een teere zaak, als deze, als een grapje op te vatten! Zou zij dan werkelijk gevoelens bij hem hebben opgewekt? Zij was er diep "van overtuigd, dat zij niet geflirt had. Onbe vangen was zij hem tegemoet getreden, zonder de minste bijbedoeling. En dat was steeds zoo gebleven. Eerst had zij gemeend, dat zij zich vergiste. Dat Henk haar attenties bewees, was gewone beleefdheid, niets meer. Wat beeldde zjj zich wel in? Straks was hij Mr Zaterdag 29 Juni werd door Ds Hofman te JCrabbendijke de eearste steen ge legd voor de nieuwe kerk der Geref. Gemeente. Hierboven een foto van deze plechtigheid. de overige gemeenten ten Z.O. van het kanaal door Walcheren kunnen voorzien; waarbij nog komt dat Souburg steeds meer naar Vlissingen toe groeit en een deel der gemeente reeds door de V.D.M. van water wordt voorzien) en dat an derzijds de aansluiting van Middelburg iets voordeeliger is dan die ,van de V. D. M. De keuze van verplichte of vrije aan sluiting hoeft, aldus het rapport op dit oogenblik nog niet te worden gedaan; deze kan desgewenscht worden uitge steld, totdat t.z.t. tijdens den bouw der waterleiding de voorwaarden voor wa terlevering aan de ingezetenen 'definitief worden vastgesteld. Ten slotte wordt in het rapport ge adviseerd den raad voor te stellen: I. 'te besluiten tot den aanleg van een gemeentelijke waterleiding, door wa- terbetrekking in bet groot van de V. D. M. waarbij aan de V. D. M. de exploitatie, van het distributie-bedrijf der gemeente O. en W. Souburg wordt opgedragen, onder voorwaarde, dat: a. de V.D.M. bereid wordt gevonden a. de V. D. M. bereid wordt gevonden, de haar op grond van de waterlevering volgens hare aanbieding toekomende be dragen met f600 per jaar te verminderen en voorts de exploitatie van bet distri butiebedrijf te verrichten tegen een ver goeding van fl.25 per aansluiting. b. de gemeente Vlissingen de door de beide colleges van B. en W. overeen gekomen goedkeuringen en garanties ver leent; II. B. en W. te machtigen tot het af sluiten van de ter zake noodige over eenkomsten met de V. D. M. en de ge meente Vlissingen. III. aan B. en W. een crediet van 96 duizend gld te verleenen, onder het sub I bedoelde voorbehoud. B. en W. van Souburg nemen dit ad vies o Ver. Wanneer de Raad in den boven aan gegeven zin zal hebben besloten, zul len B. en W. allereerst met de V. D. M- nader overleg moeten plegen, op grond waarvan een concept-overeenkomst kan worden opgemaakt, die ter goedkeuring aan het gemeentebestuur van Vlissingen moet worden gezonden, terwijl tegelijker tijd de bovenbedoelde definitieve garan ties van Vlissingen moeten worden ge vraagd. De overeenkomst met de V. D, M. kan dan worden afgesloten, behou dens goedkeuring van Ged. Staten. Da.arna kan, aannemende, dat in middels de benoodigde gelden zijn ver kregen, met den bouw worden aan gevangen. Arttemulden. Loop der bevolking gedu rende de maand Juni. Ingekomen: Ma ria Taschen, D 7; Jannetje van Belzen, uit Middelburg, C 27; Jan C. Yader, uit Vrouwepolder, G 7. in de rechten en zij bleef een eenvoudig meisje uit den gegoeden burgerstand, al had zij wel algemeens ontwikkeling. Maar sinds gisteravond was zij gaan twijfelen. Gretha maakte zulke bedekte toespe lingen. En vanmorgen was dat weer zoo. En waarvoor dienden dan haair vragen zooeven Zij zou het kunnen beschouwen, en wilde dat ook het liefst doen, als een gewoon onbeteekenend oonversatiepraatje. Maar in het licht van andere uitlatingen en opmerkingen van Gretha kon zij daar moeilijk toe komen. „Het kwam haar voor, dat Gretha op de hoogte was van de gevoelens van Henk. Had hij haar die dan verteld? En moest Gretha nu de brug worden, waarover hij komen wilde? Het griefde haar. Het zou van zijn kant een bewijs van lafheid zijn, die zij niet achter hem gezocht had. Want zij betrapte er zich op, dat zij van Henk een ideaal maken ging. Hot was een bewijs, dat hij haargansch niet onverschillig was Zij nam zich voor, hem op een af stand te houden en Gretha geen aan leiding meer te geven, bedekte toespelin gen te kunnen maken. Dit besluit herstelde haar weer. Zij keek naar de beide andere meis jes, die met elkaar snapten. Vertrokken: Pa. Ca. Snoep, naar St.- Laurens B 167a; J. A. Wessels, naar 's-Ileer Arendskerke H 951C. v. Belzeq, naar Rotterdam, Westerhoekstraat 50. De bewaking van den overweg aan Wachtpost 59, is thans verplaatst. Deze overweg wordt thans bediend vanaf het station. Terne uzen. Aan den vooravond van den stemdag trad in Z.-Vlaanderen O. D. en wel te Zaamslag op Z.Exo. J. J. C. van Dijk. Een groote aandachtige schare vulde 'het kerkgebouw. De voorz. der plaatselijke kiesvereen. dhr A. Hoste, opende deze bijeenkomst. Hoewel het de 52ste maal was, dat de heer Van Dijk in dezen verkiezingstijd optrad, was zijn bezieling nog niets verminderd. Het was een genot dezen begaafden redenaar to hooren. Het ging bovenal in deze laatste ure voor den stemdag, om te strijden met eerlijke wapenen en om de eero Gods. Een strijd uitsluitend om onze begin selen rustende op onze levens- en we reldbeschouwing. Aan het slot werden staande 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Extra autobussen brachten ve len naar Temeuzen en Axel huiswaarts. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen te Gouda (vac. ds Voor- steegh), mr dr N. G. Veldhoen te Voor burg, te Breedevoort, H. Visser, directeur der Chr. Phil. Inr. te Doetinchem. Bedankt voor St. Annaland, D. Th. Keek te 'Heteren. Geref. Kerken. Beroepen te Mariënberg, A. J. Boss, cand. te Zwolle. Chr. Evang. Gem. Zestal te Dordrecht: J. J. v. Petegem te Hilversum, M. J. Mooij te Winschoten, D. W. Veldkamp te Leeuwarden, canrl. Lis- senburg, te Brussel, cand. van Wijk le Kortrijik en cand. Brouwer te Dordrecht. Geref. Gemeente. Beroepen te Goes, M. Heikoop, cand. te 's Gravenhage. Do mislukte trouwplech tigheid. „Een vriend van den bruide gom" deelt ons mede, zegt de R o 11 e r d. dat men ons ten aanzien van de mislukte trouwplechtigheid verkeerd heeft ingelicht. Ds Kersten was dien middag niet op het verkiezingspad, maar naar een begrafenis in Zeeland. Op de heenreis miste hij de aansluiting in Roosendaal, kwam daar door te laat op de begrafenis en dus ook te laat om het huwelijk in te zegenen. Indien wjj zulks geweten hadden, dan zouden wij natuurlijk van hot geval geen melding hebben gemaakt. Onze zegslie- Dan opeens viel haar oog op Henk, te genover haar, Henk, die haar, bijna on merkbaar, aandachtig aanstaarde. VIERDE HOOFDSTUK. In Middelburg wist Trude ongemerkt in het gezelschap der drie ouders to komen. Zij meende althans, dat het haar onge merkt was gelukt. Maar het .was Henk opgevallen, hoe ril hem ineed en vormelijk behandelde. Het deed hem pijn. Aanvankelijk kon hij, hoe hij ook peins de, er de reden niet van bevroeden. Hij had haar toch niet onaangenaam be jegend, voorzoover hij wist. Zou hij zich dan vergist hebben, toen hij meende, dat zij ook wel van eenige toenadering wilde weten? Maar opeens, terwijl zij op de Markt lie pen en het Middeleeuwsche stadhuis be wonderden, ging hem een licht op! Natuurlijk, dat zou het zijn! Gretha, met haar onbezonnen opmerkingen in het rijtuig, die had het gedaan. Misscliien waren ze onschuldig en onopzettelijk be doeld geweest. ;Misschien ook niet. Gre tha was in ander opzicht ook wel eens zoo. Maar hoe dat ware, Trude had de woorden als ernst opgevat. Zeker, dat zou het zjjn. Misschien dacht zij wel, dat hij ©r achter zat! (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2