No. 230 Woensdag 3 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEHDBIKSE Co s BANK - BOES Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Gemeenteraad van Goes. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. D irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 e' Bij abonnement belangrijke korting. Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van Goes onder voo'rzitterscliap van den Burgemeester. Afwezig dhr Van Poelgeest, wegens uitsitedigheid en dhr Koning wegens droeve familie-omstandig heden. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, dankt de Voorzitter den Raad hartelijk voor de groote verrassing hem bereid op 22 Juni j.l. Spr. is daar zeer gevoelig voor en niet minder voor de wooiden door wethouder Wan "Melle toen tot hem gericht. Spr. hoopt, dat hij nog vele jaren in gezondheid 's Raads voorzitter mag zij'n. (Applaus.) Ingekomen 'stukken. Deze wor den voor 'kennisgeving aangenomen. Al leen het schrijven Van {Je hoeren Van Riet en de Bruijne om wijziging van het raadsbesluit van 22 Maart 1928 inzake bebouwing van gronden aan dein Oost- wal gaat naar B. en W. om prae-advies. De voorzitter corrigeert nog eVen zijn me-dedeeimgen in de vorige vergade ring, ials zouden B. en W-. van Kapelle des tijds toegezegd hebben, 'te zullen komen spreken over de gasvoorziening, maarniet zijn verschenen. Spr. deelt mede, dat dit niet komen van dit college berust op een vergissing. Dit was spr. in de vorige vergadering nog niet bekend, an ders had hij zich anders uitgelaten. De nieuwe verordening op het Man huis en de nieuwe instructie voor den concierge dier inrichting worden z.h.s. vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de O'. L. school A wordt benoemd mej. A. J. J. Kloos terman alhier met 8 st. tegen 3 st. op mej. A. v. d. Ende te Wdlhelminadorp. Tot leiden der commissie tot schatting der waarde van tot het grondbedrijf be- hoorende gronden worden benoemd de heeren W. L. B. J. Dekker, W. Kakebeeke en F. G. C. Rothuizen. De prijzen van de gronden in de ge meentelijke bouwterreinen voor het tijd vak 1 Juli '29 tot 30 Juni '30 worden ongewijzigd gelaten. De voorzitter -deelt mede, dat nog een rapport van den accountant wordt inge wacht over de boekhouding bij het grond bedrijf. Het voorstel van B. en "W., ten aan zien van de voorwaarden, waaronder uit breiding van het terrein der Ambachts school kan plaats hebben, wordt met alg. st. aangenomen. Ook wordt op het verzoek dier vereeni- ging om gebruik van schoollokalen be schikt, zooals B. en W. voorstelden. De voorzitter stelt nog aan de orde een adres van den Goeschen Bestuur- dersbond, waarin wordt verzocht, de loonen aan tijdelijke werklieden bij de gemeente gelijk te doen zijn aan de con tractueel geregelde loonen voor grond werkers. De voorzitter leest een schrijVen voor van den Directeur van Gemeente werken, waarin deze zegt, dat do-or Ge meentewerken een uurloon is betaald van 36 cent, terwijl het contractueele loon 40 k 42 cent is. De oorzaak daarvan is, dat dikwijls bij de gemeente menscben te werk zijn gesteld, die niet meer geheel volwaardig waren of die bij een ander minder gemakkelijk terecht konden. Wel mag daaruit niet geconcludeerd worden dat uitsluitend met minderwaardige krachten is gewerkt, Er waren ook wel goede werklieden bij. Genoemde Directeur zou wel willen voorstellen bij de rioileeringsiwerkan aan den Oostsingel het contractueele loon uit te betalen, omdat daar alleen valide ar beiders wekken. Ook heeft hij geen be zwaar tegen terugwerkende kracht voor deze arbeiders. Ais men echter in alle gevallen de contractueele loonen wil uit betalen, zal het gevolg zïjh, dat niet an ders dan volwaardige krachten worden aangenomen. De voorzitter zegt, dat B„ en W. zich met dit rapport kunnen vereenigen. Dhr B u iji s, ad., acht het billijk, dat aan het collectief contract de hand' wordt ge houden. Het contractueele loon voor grondwerk is 42 cent. Bij- den kabelaanleg wordt zelfs 45 cent door somimigen ge haald en het minimum is daar voor allen (slechten en goeden) 40 Cent. Spr. wil de terugwerkende kracht toepassen tot aan den datum, waarop hlet adres is in gezonden, dus ook op de arbeiders, die aan de haven hebben gewerkt. Wetli. Go-ed bloed, A.R., merkt op: de Raad moet goed wieten, wat h'ij doet. Worden de contractueele lopnen uitbe taald, dan worden ook alleen volwaardige krachten aangenomen. Dan gaat bet niet meer zooals nu. Tot heden werd niet altijid even nauw gekeken. Maar dat is dan klaar. We moeten dati zakelijk zijh en vragen voor ons geld bet beste. Voor terugwerkende kracht is Spr. bang. Het is voor den O-oistsingel wat anders. Daar werken .alleen volwaardige krachten. Dhr v. Vloten, v.b., heeft tegen dit laatste ook geen bezwaar, maar toch wil Spr. nu, vanwege de consequenties, geen definitieve, principieele "beslissing netnen. Spr vindt het beter het adres aan te houden. ,De zaak is nu niet voldoiende voorbereid. Dhr S i m o n s, R.K., ondersteunt dit. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. dit overnemen en duis voorstellen aan de arbeiders alan den Oosts inge-1 het contractueele .loion uit te betalen, maar verder de zaak te laten rusten tot een volgende vergadering. Dit wordt aangenomen. Rondvraag. Dhr Potter, G.H., zegt, dat er hedenmiddag weer een .aanrijding heeft plaats -gehad op den hoek Lange Kerkstraat bij de fa. Wilking. Spr. zou willen, dat daar, ook des Dinsdags na drie uur, een verkeersagent bleef 'gepos teerd. De voorzitter zal dit nog eens be spreken met den Commissaris van Politie, maar vreest, dat het niet kan. Ook op den hoek van de Keizerstr.Opril is een ver keersagent noodi'g, maar opk dit kan niet. Dhr Simons: -overuren laten maken. Die voorzitter: men kan toch de agenten, die nachtdienst hebben gehad, overdag geen dienst laten do-en 1 Dhr Cirucq, s.d., prijkt het, dat de Wilhelminastraat zoo goed stofvrij-1 wordt gehouden, maar dringt er opi a-ain, ook eens te denken aan den Heernis-sieweg, want daar is het erg met het stof. De voorzitter z-egt een onderzoek toe. Hierna besloten zitting. De ontruiming van het Rijnland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de Engel se^ regeering zoo vast tot de ontruiming van het Rijnland besloten is, dat zij er niet voor terug zal schrikken, alleen haar troe pen terug te trekken, indien zijl niet kan bereiken, dat de ontruiming algemeen doorgevoerd wordt. Weliswaar zijn in het hoofdkwartier der Britsche bezettingstroep-en te Wies- bdden nog geen orders uit Londen ont vangen, doch plannen voor een snelle ontruiming door de Engeische troepe-n, zijn in voorbereiding. Sprinkhanenplaag op Corsica. Het eiland Corsica wordt op bet ©ogen blik, naar uit Parijs gemeld wordt, geteis terd door een sprinkhanenplaag. De sprinkhanen-zwermen zijn van de Afri- kaansche kust ge'kcmen en hebben de -da len in het 'Zuiden van het eiland geheel verwoest. Akkers, weiden, wijnbergen en -olijftuinen 'zijn geheel kaal gevreten. Het vee moest naar de wei-den op de bergen worden gebracht, -daar op 'de vlakte geen voldoende voedsel meer voorbanden was. Noodweer boven Dresden. Maandagmiddag beeft boven Dresden en omgeving een hevig onweer gewoed, dat met een wolkbreuk gepaard ging. De brandweer moest in -talrijke gevallen hulp verleenen, -om kelders en laag gelegen huizen leeg te pompen. In -de Glashuetterstras-se werden 3 grondwerkers, -die in een 3 meter diepen kuil werkzaam waren, -door de in beweging geraakte aardmassa bedolven. Twee hun ner konden worden gered, -doch daarop volgde een nieuwe verschuiving van de aardmassa, -zoo-dat -de derde eerst twee'uur later, slechts als lijk, k-on worden gebor gen. Weer een socialistisch baron in hef Belgische parlement. Bij de jongste verkiezingen in België is 'n authentieke baron do-or de ro-o-de prole tariërs van Turnhout nialar 't parlement -gezonden in -den persoon van -den -hoog welgeboren heer baron van der -Gracht de Reimerswal. Deze aristocraat zal echter in deze kwa liteit niet lang meer een unicum zijn in -de roo-de gelederen, want zoo juist word-t ver nomen, dat de Zondagnacht te Brussel overleden socialistische -oud-minister Wauters, in 'de 'kamer -zal -opgevolgd wor den -door baron de Rasquinet. Zij worden met den -dag meer en meer bourgeois, -de roode heeren. Korte berichten. - Uit. Moskou wordt gemeld, dat in het gouvernement Wladiwost-o'k een herige storm heeft gewoed, waardoor -groote over stroomingen zijn ontstaan en -die -groote schade heeft aangericht. Op vele plaatsen is -de spoorbaan on-derspoeld en vernield. In de stad Nikolisk-üssurisjki staan 270 buizen -onder water, terwijl ook vele dor pen overstroomd zijn. De internationale Jscontroledienst heeft thans een rapport gepubliceerd o-veï het vo-orkotmen van ijlsbergen in het Noor delijk gedeelte van den Atlanti-sch'en Oce aan. De controledienst heeft vastgesteld, dat er dit jaar ongeveer evenvee-l ijsbergen in het Noordelijk gedeelte van den At- lantischen oceaan voorkomen als 'in 1912, toen de „Titanic" is vergaan. Naar verluidt, is -de Engeische re geering voorne-mens lord Robert Cecil weer tot gedelegeerde van Engeland bij -den volkenbond te benoemen. Lord Cecil zal dan Engeland in September op 'de vergadering van den volkenbond vertegen woordigen. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Ingediend is thans een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht, zoo mede een wetsontwerp betreffende in stelling van pachtoommissies. In de toelichting wijzen de ministers van justitie en van binneulandsche za ken en landbouw er op, dat het pacht- vraagstuk een oe-oonomische kwestie van algemeen belang is. Er is blijkens de ladd- bouwliteratuur e.d. een duidelijke meer derheid aan te wijzen van hen, die, zij het in verschillende richting, van hoo- gerhand een ingrijpen in de bestaan-de pacbttoestanden bepleiten. Het overvloe dig aantal gegadigden voor pachtsgro-n- den en het-gebrek aan cultuurgrond wer ken samen om de pachtprijzen hoog te houden. 'Het opbieden bij- openbare ver pachtingen ontketent bovendien oogen- blikkelijke hartstochten, waarvan de pachter later de nadeelige gevolgen moet ondervinden. Het commerciëele element in de pacbtverhoudingen beeft in vel-e gevallen de overhand gekregen waarbij de persoonlijke band tus-s-chen pachter en verpachter Verslapt is. Het risico van het bedrijf drukt op den pachter, terwijl hem bedrijfs- en bestaansonzekerheid steeds bedreigen. Dat de wetgever in staat zou zijn. de misstanden in het front aan te vallen, stelde men aldus de ministers zich niet voor. Z-oodanige aanval is slechts in te leiden door vermeerdering van cultuurgrond -door inpoldering, ont watering en ontginning, voorts voorlich ting door consulenten en het landbouw onderwijs, alsmede onderlinge organisa tie. Daarnaast blijft echter voor den bur gerlijken wetgever -e-en taak om betere verhoudingen te bevorderen. Het verslag van de staatscommissie voor bet p-achtvraagstuk, dat getuigt van diep-gaande studie, heeft de regeering bij het ontwerpen van haar vo-orstellen tot leidraad gediend. Voorts is niet nage laten, contact te zoeken met de prak tijk; het regeeringsontwerp wijkt in eenige o-pzichten van -de vo-orstellen der com missie af. Dit ontwerp regelt: le de vergoeding voor verbeteringen; 2e het recht op re missie en dat o-p verho-oging van den pachtprijs; 3-e de continuatie van pacht; 4e verschillende minder o-p den voorgrond tredende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der pachtovereenkomst, pacht als zakelijk recht e.a.; 5e de rechtelijke competentie in zaken betrekkelijk tot een pachtover eenkomst. Met afwijking van de bier gegeven volg orde zet d-e regeering eerst uiteen, waar om-, hoewel bezwaren, aan een wettelijk continuatie-recht verbonden, d-e oommis sie in haar meerderheid hadden onthou den, een dergelijk recht in haar ontwerp op te nemen, toch een beperkt con- tinuatierecht wordt voorgesteld. Dit rechf vindt toepassing bij hoeven en bij los land slechts, wanneer dit van dien aard is, dat 's pachters bedrijf in belangrijke mate of zelfs geheel en al met bet al of niet yoortduren der pachtovereenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbe houden om bij algem. maatregel van be stuur voor streken, waar het bestaan des pachters afhangt van verpachtingen van gronden van geringer oppervlakte dan f300 per jaar, het recht op continuatie te do-en gelden. Voorts komen alleen die opzeggingen, welke onredelijk zijn, vo-or opheffing door den rechter in aanmerking. Het vrije ver keer in -onroerende goederen, dat op ra- tioneelen grondslag berust, wordt dus niet belemmerd. Op het punt van „vergoeding voor ver beteringen" is bet ontwerp der staats commissie gevolgd. Erkend wordt het be ginsel, dat d-e pachter bij het einde dier pachtovereenkomst tegenover den ver pachter, een recht heeft op een billijke vergoeding vo-or de door Uem aange brachte verbeteringen, tenzij de verpach ter zich duidelijk te-gen voorgenomen ver beteringen beeft verzet. Wat bet recht op remissie en o-p ver- h-oo-ging van -den pachtprijs betreft, in de ontworpen regeling zijn grondslagen ge geven, waarop een toepassing van zulk recht, geheel aan de eiscben van billijk heid voldoende kan worden gebouwd. De overige voorgestelde wijziging-en en aanvullingen in het materiëele recht tre den in hun practische gevolgen mind-er op den voorgrond, doch -evenzeer mag worden verwacht, dat zij zullen medewer ken om misstanden in d-e pachtverhoudin- gen te doen verdwijnen. Ten aanzien van het mede ingediende ontwerp op de pachtoommissie (later zal een ontwerp volgen voor de noodige wij zigingen in de verdere wetgeving inzake de pacht, welke thans nog worden voor behouden) wordt ge-zegd, dat aan de pachtcommissie meer autoriteit moet wor den .toegekend; het onderhavige ontwerp komt daaraan tegemoet. Haar leden wor den benoemd in overleg met d-e betrok ken landbouworganisatie en zij zijn geen ambtenaren. De samenstelling der pacht oommissies is naar het beginsel van ge lijke vertegenwoordiging van pachters en verpachters; de commissie wordt inge steld bij Kon. besluit. Het jubileum van de Koningin-Moeder. Aan de gelden,,welke- door het Comité van de vrouwen uit Nederland en Neder- landsche vrouwen in het buitenland, als mede uit Oost- en West-Indië ter beschik king van de Koningin-Moeder zijn ge steld ter gelegenheid van H.M.'s jubileum, vermeerderd met de, na de ontvangst daarvan -gekweekte rente, zal Hare Maje steit de volgende bestemming geven: lste. Het bedrag, door de Nederland- sche vrouwen hier te lande en in het buitenland gescbonken, zal H.M. in zijn geheel besteden aan een door H.M. in het leven te roepen Stichting, vo-or ver pleging en opleiding van, alsmede onder wijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. 2de. Wat het geldsbedrag betreft, door de vrouwen uit Indië ter beschikking van Hare Majesteit gesteld, beeft H. M. be sloten, daarvan de volgende schenkingen te doen: a. 25.000 gld ten bate van de Vereeni- ging voor Ziekenverpleging in Nederl.-In- dië te Batavia; b. 10.000 gld. ten bate van de Centr. Vereeniging tot bestrijding van de tuber culose in Nederl.-Indië (sanatorium Pat- jet); c. 10.000 gld. ten bate van leprozen- inrichtingen van de samenwerkende Zen ding op Sumatra; d. 10.000 gld. ten bate van den phi- lantr. en maatsch. arbeid van de R.K. Missie op Borneo en Nieuw-Guine-a; e. 10.000 gld. ten bate van den philantr. en maatsch. arbeid van "bet Leger des Heils in Nederl.-Indië; f. 10.000 gld. ten bate van bet te stich ten ziekenhuis en sanatorium in de Mina- bassa (Celebes); g. 5000 gld. ten bate van de Witte*- Kruis-kolonie (mevr. Van Emmerik) te Salatiga; b. 5000 gld. 'ten bate van de Opvoe dingsgestichten Oranje-Nassau (P. v. d. Steur) 'te Malang; i. 5000 gld. ten bate van de opvoe- Binnenland. Het kabinet afgetreden. De moordzaak-Lans ta Rotterdam. De watervoorziening van Souburg. Gemeenteraad van Go-es. C-ontrole op gewicht der motorrijtuigen. Nieuwe regeling van de pacht Buitenland. Gaan tie Engelschen het Rijnland ontrui men? Groote brand bij San Francisco. Sprinkhanenplaag op C-orsica. dingsgestichten van de zending ta Soe- kaboemi k. 5000 gld. ten bate van de Vereeni ging tot verbetering van bet lot der blin den te Bandoeng; 1. 5000 gld. ten bate van de leprozen- inrichting Dono Redjo te Klaten; m. 4000 gld. ten bate van de Jan Pie- tersz. Coenstichting te Batavia; n. 3000 gld. ten bate van de leprozen- inrichting Majella-Stichting in Suriname; o. 3000 gld. ten bate van de leprozen- inrichting Bethesda in Suriname; p. 1500 gld. jen bate van het R. K. ziekenhuis op Curacao; r. 1000 gld. ten bate van het Groene Kruis-zie-kenhuis op Curacao; s. 400 gld. ten bate van patiënten van de gouvemementsleprozerie Chatillon (Su riname); t. '200 gld. ten bate van patiënten van de gouvernementsleprozerie op Curacao. De Staking in het houtbedrijf. In antwoord op den brief van burge meester K. ter Laan van 28 Juni j.l., waarbij deze zijn bemiddeling aanbood, tot verkrijging van een oplossing van het conflict hebben de vier samenwer kende organisaties van (ie werknemer" een brief aan den Burgemeester gericht. Na zich te hebben verweerd tegen een bewering van werkgeverszijde, als zou den de arbeiders den strijd op leven en doo-d willen voortzetten, met afwijzing van iedere bemiddeling, deelen zij mede, volkomen toegankelijk te zijn voor iedere bemiddeling, die er op gericht is, om met inachtneming van de redeljj-ke ver langens, dit conflict tot een bevredigende oplossing te brengen. Zij- wijzen er echter op, dat de werk gevers lot dusver een tegenovergesteld standpunt ingenomen hebben, waarvan zj het laatst in hun brief aan den rijks- bemiddelaar van 15 Mei hebben blijk gegeven. De werkgevers verklaren wel een be spreking te willen, na 'eerst verzekerd te hebben, dat er op geen enkel punt iets toegegeven wordt. Indien dit alsnog het standpunt van de werkgevers is, kan naar het oordeel van de stakingsleiding een bespreking als door den burgemeester bedoeld, niet alleen geen enkel resultaat hebben, maat valt integendeel te vree-zen, dat in plaats van toenadering te brengen, -een ver wijdering van partijen er bet gevolg van -zal zijn. Zij geven op dien grond aan burgemeester Ter Laan in overweging om zich van een en ander wel te verge wissen, alvorens partijen bijeen te bren gen. De uitslag der verkiezin gen. De uitslag der Tweede Kamerver kiezingen zal, naar verwacht wordt, Don derdagavond laat bekend zijn. Zoodra wij dien uitslag weten, zullen wij daarvan per bulletin aan ons bureau en onzo bijkantoren melding maken. Vriendelijk, doch dringend verzoeken wij onze lezers b ij ons niet telefonisch te infor meer e n.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1