J.J.C.VAN DIJK No. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst Alle Anti-revolutionairen scharen zich om hun leider en stemmen Woensdag 3 Juli op No. 1 van lijst 5. Politie. i I yr- I Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Ned. Roode Kruis honden vereeni- ging is Zaterdag een wedstrijd georganiseerd van Roode Kruis-honden. Sen foto van het bestuur: v.l.n.r. Luit.-Generaal Jhr J. H .Roëll, Jhr G. H. C. Flugi van Aspermont, 'Sluyterman van Loo, res. kiol. F. J. Backer, Z. K. H. Prins Hendrik, Jhr. W. Engelen van Pylsweert, res. luitenant H. Peters, dr v. d. Slooten. 1 stel toe. Hij geeft toe, dat hier een radi caal voorstel wordt gedaan, dat veel kos ten medebrengt, maar dan is het ook afdoende. Met het onderhoud van de stra ten zijn wij schromelijk achter, wat nu aan de wegen gebeurt kost veel geLd en is niet afdoende. Wordt er tot reparatie overgegaan, dan zal veel nieuw mate riaal noodig zijn, wat niet veel minder kosten zal vragen en geen afdoende ver betering zal geven. "Een maximum van f70.000, af te lossen in 25 jaar, wordt gevraagd. De heer Vogelaar vindt den opzet te grootsch. Hij heeft ook technische be zwaren, in verband met het telkens op; graven van gas- en waterleiding. De voor zitter weerlegt deze bezwaren, doch de heer Vogelaar blijft van meening, dat het met wat minder kosten kon. De heer Woutersen is ook wel eenigszins van het groote bedrag teruggeschrokken, doch zal niet tegen stemmen. Ten slotte wordt het voorstel aangenomen met 6 tegen 1 st. (dhr Vogelaar). Een besluit tot het aan gaan van een leening, groot f 70.000, wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Voge laar naar het aantal leerlingen op de openbare school te Oostdijk. De voor zitter geeft de noodige inlichtingen. lerseke. Ook vanwege de firma C. D. Klos, alhier, zal nu onder Oost-Mahorn een proef worden genomen met het uit zaaien van oesters.Hedenmorgen zijn daartoe omstreeks een 200.000 oesters geladen en per boot vertrokken om daar uitgezaaid te worden. Mocht de proef gelukken dan zal natuurlijk ook door an dere kweekers op de Zuiderzee of Wad denzee uitgekeken worden naar grond ge schikt voor oonsumptieopsters. De wedren om de beste qualiteit visch op de markt te brengen doet altoos uitzien naar an deren en beteren grond. Ook ruim een 40 jaar geleden is vanuit, lerseke veel op de Zuiderzee gezaaid, maar toen met slechte1 resultaten. We zullen nu maar afwachten. Gistermiddag had de 14-jarige zoon van J. van Willegen bij de ontvangst van den burgemeester het ongeluk van de fiets te vallen en zich ernstig te ver wonden aan. het gelaat. Per auto werd bij naar buis vervoerd waar de hulp van Dr Klinkenberg werd ingeroepen. Kruiningen. Maandagavond vergaderde de afdeeling Kruiningen van de vereen. „Vrederust". Na de gebruikelijke opening door den waarn. voorzitter dhr C. Hollestelle wer den welkom geheeten de leden en de beide predikanten als gasten, die beiden zich als lid der vereeniging opgaven. Uit- bet verslag van den penningmees ter P. Witte bleek, dat in 1927 is afge dragen aan de stichting f 62.90 en in 1928 f61.50, met een batig saldo van f 2.321/2, terwijl bet ledental 60 bedraagt. Dhr P. Witte bracht verslag uit als afgevaardigde van de te Middelburg ge houden vergadering, alsook dhr Hollestelle ran die te Vrederust. Tot afgevaardigde naar de a.s. verga dering op 17 Juli werd gekozen Ds Kool stra en als secundussen J. J. Francodjs en W. de Back. Als bestuurslid werd gekozen Ds Kool stra. Ds B. ter Haar Romeny werd be reid gevonden in den a.s. winter een spreekbeurt te vervullen voor de afdeeling, waarna deze met dankzegging de verga- dering sloot. St Laurens. Loop der bevolking over de maand Juni 1929. Ingekomen: P. Hoef kens en vronw, met selaar, B 126 uit Oostkapelle; P. C. Snoep, dienstbode, B 167a uit Arnemui- den; C. M. Krello, verpleegster B 17, uit Goes; P. Wisse en gezin, boekhouder, B 153 uit Middelburg. Vertrokken: J. van den Broeke, dienst bode, van A 46 naar Middelburg; M. Pieterse, z. b. van A 67 naar Koude kerk©. Weetkapelle. Maandagavond trad t© Westkapelle in een openbare vergadering voor de Chr. Hisl. Unie als spreker op de heer J. J. Wallien uit Breskens. Na vooraf in het kort de vermoedelijke oorzaak opgegeven te hebben, waarom over het algemeen zoo weinig belangstel ling getoond wordt bij de kiezers voor de a.s. verkiezing, zette spr. uitvoerig uiteen, de beginselen, waarnaar volgens hem het .land geregeerd moet worden. De Unie tracht de kiezers niet te beïn- vloe.'.en door pakkende leuzen, doch tracht hen te overtuigen van de waar heid, dat het heil van den Staat gelagen is in de doorvoering van de Christelijke beginselen in bet staats- en volksleven. Daarna behandelde spr. in het kort nog: het Koloniale vraagstuk, ontwape ning en staatspensioen. De heer R. Boogaard, voorzitter van de afdeeling van de Chr. Hist. Unie, bracht den spr. dank voor zijn duidelijke uiteenzetting. Een 20-tal toehoorders was aanwezig. De Collecte voor den Gewapenden D: bracht alhier op f7.88. ^eiangeloos.) Koudekerk©. Loop der bevolking over de tweede helft van Juni 1929. Ingekomen: Mej. P. Bimmel E 166 uit O. en W. Souburg; L. de Steur B 151 uit Oostkapelle. Vertrokken: Mej. J. C. Marijs van 'A 195 naar Vlissingen; Mej. S. Holthuijzen, geb. de B-laeij, van E 40 naar Den Helder; J. de Witte met gezin, van A 203 naar Middelburg; R. Terpstra van E 182 naar Rijswijk; j. I. Dieleman van E 104 naar Middelburg. Ongelukken. Gisterenmiddag was de arbeider D., 36 jaar oud te Schiedam op het terrein der firma Wilton met eenige arbeiders bezig ijzeren sta ven. elk van een .gewicht van 500 K.G. te lossen van een lorrie. De man kwam te struikelen waarbij hij een der staven op het hoofd kreeg. Dit werd geheel ver pletterd. De man was op slag dood. Te Oud-Gastel is de 64 jarige landarbei der B. van een .kar gevallen. Hij bekwam een hersenschudding en is aan de ge volgen daarvan overleden. Onder Deur- ne (N.-B.) is opgehaald het lijk van ze keren S. uit Meyel. Waarschijnlijk is de man des nachts met zijn rijwiel in de vaart gereden. De ongelukkige was vader van een groot gezin. Gistermiddag is het 4-jarig dochtertje van schipper H. te Zwolle te water geraakt en verdronken. Communisten-actie. Loude Visser's huis beschilderd. Gis ternacht is er een vrachtauto uit Rotter dam naar Den Haag gekomen, bemand met een twintigtal leden der Communis tische Partij Holland, (Centraal Comité), de communisten van Wijnkoop en van Burink die, zeggen dat zij de ware en waarachtige en eenige communisten zijn en dat hun tweelingbroertje de partij van Lou de Visser geen ras-communistische beweging is. Terwijl dé laatsteu natuurlijk weer het omgekeerde beweren. Enfin ze kwamen voorzien van elf kalkemmers, on der leiding van hun onder-opperhoofd het roemruchte Rotterdamsche gemeente raadslid van Burink te Den Haag aan. Eerst togen zij naar Joan Maetsuyker- straat 36, waar in een fraai bourgeois huis, met een groen tuintje er voor, het communistische Kamerlid De Visser woont. Daar verrichten zij op straat en tegen de huizen eenige werkzaamheden, die hun politieken bloedverwant, toen deze gisterochtend de gordijnen van zijn slaapkamer opentrok, het bloed in de aderen deed stollen. Daar stond overal in den ronde in onbehouwen groote wit tige letters op straat en langs huismuren: „Weg met Lou de Visser. Stemt Wijn koop. Lijst 2. Moskou". En dat in aller lei variaties en grootten. Nadat Loutje over den eersten schrik en de buren over hun eerste verontwaardiging heen waren gekomen, werd dit deel der Joan Maet- suykerstraat aan een grondige reiniging door dienstmeisjes onderworpen, die allen sinds gisterochtend, voorzoover ze het nog niet waren, anti-communisten werden. Wat te begrijpen wast Nadat de Wijnkopperianen aldaar hun plicht hadden gedaan, trokken ze weer naar het centrum der stad. De Rijnstraat wilde men nu met de witte letters ver sieren. Politie zag het en de auto ging er vandoor, de politie er achteraan. Op den Rijswijkscheweg werd de auto tot staan gebracht en de heeren werden ver zocht mee te gaan naar het politiebureau waarin zij weinig lust toonden. Zoo wei nig lust hadden ze erin, dat een agent zich zelfs genoodzaakt zag in de lucht te schieten, waarna de vurige communis ten mak als schaapjes werden en gedwee de agenten volgden. De beer Van Burink kon zijn eigendomsrecht op de elf kalle- bussen niet bewijzen, zoodat deze in Den Haag bleven. En zoo moest de communistische vrachtauto, zonder zijn taak geheel vol bracht te hebben, Den Haag weder ver laten. Moord te Hoogezand. Wegens moord te Hoogezand op B. Bosgraaf ge pleegd, is Zaterdag J. S., 19 jaar, naar het huis van bewaring te Winscho ten overgebracht. Nekkramp. In verband met een geval van nekkramp, dat zich in het ba rakkenkamp te Waalsdorp heeft voorge>- gaan onder het personeel, hetwelk bij de eerste stormschool een cursus volgt, is dit personeel uit de barak in hot kamp overgebracht naar het terrein van de stormschool. Als gevolg daarvan zijn alle verdere cursussen bij die inrichting stop gezet. Staking landarbeiders in Oostelijk Groningen. Te Winscho ten is Zaterdag voor de justitie geleid de 27-jarige S. O., uit Nieuwolda, leider der landarbeidersstaking aldaar, die bekend heeft, met het oog op het plegen van sabotage, een groote hoeveelheid staaf- ijzer ten nadeele van den heer Bos te hebben gestolen. O is jn voorloopige hech tenis gesteld. Verkiezingsstrijd vóór 2000 jaren. Nu de verkiezingen op handen zijn, is het wel interessant te vernemen, zegt „De Maasbode", hoe 2000 jaren geleden bij de Romeinen een verkiezingscam pagne gevoerd werd. Hoe vreemd het ook moge klinken, de verkiezingsreclame in die dagen geleek heel veel op de thans gebruikelijke, al leen met dit verschil, dat strooibiljetten voor de Romeinen onbekende dingen wa ren. Toch waren de gevels der huizen met verkiezingsopschriften „versierd" en zij geleken veel op onze verkiezingsleuzen De jongste opgravingen in Pompeji heb ben aan het licht gebracht, dat deze Ro- meinsche villastad midden in den ver kiezingsstrijd voor den gemeenteraad stond, toen zij door de uitbaisting van den Vesuvius onder gloeiende lava en asrh werd bedolven. De „kalkers" van Pompeji stonden voor een eenigszins andere taak dan hirn mo derne navolgers. Op de eerste plaats moesten zij op de muren een geschikte plaats uitzoeken. Wanneer men die ge vonden bad, dan kwam de „Albator" in actie, die den muur wit kalkte. Hij maak te de oppervlakte, die voor het verkie- zings-opschrift was uitgekozen hei-wit. Dan kwam de „scriptor", de schrijver, die bij zijn werk werd bijgestaan door den „laternarius", den fakkeldrager, opdat hij ook als het donker was zijn taak kon volbrengen. De aanbeveling der candi- daten geschiedde gewoonlijk op zeer pak kende wijze. Zoo leest men b.v. op een „verkiezingsplaat": „Stemt op Mansa. Hij is nog nooit dronken geweest." Een ander opschrift roemt „Julios Fla- vius Sabinus, die een wit schaap in een zwarte kudde is." „Wanneer gij goed brood wilt eten, kiest dan Cleontus Prisius" lezen we elders. Ofschoon de vrouwen geen stemrecht hadden, speelden zij toch een groote rol in den verkiezingsstrijd. Dit schijnt in het bijzonder het geval geweest te zijn met een zekere Asilina, want zij onder- teekent een „plakkaat" van den volgen den inhoud: „Asilina hoopt, dat iedere vrouw haar echtgenoot zal aansporen om zijn stem uit te brengen op Lucius Se cundus." Op een andere plaats leest men: „De candidatuur van Lucius Tirenus wordt door zijn trouwe grootmoeder warm aan bevolen." En een heel bijzondere reclame is wel de aanbeveling van een dame voor „Ju lius Politius, een candidaat die geroemd wordt even knap te zijn als Apoflo." Deze opschriften zijn zoo goed bewaard gebleven, als waren zij pas gisteren op de muren geverfd. Dat is te danken aan de lava, die alles luchtdicht afsloot. Strijjd tegen de tuberculose. Een diëet-behandeling. Omtrent de tuberculose-behandeling vol gens GersonSauerbruch deelt „De Dok- Ier in Huis" o.m. liet volgende mede: De algemeene ervaringen, die in de Miinchensche klinieken met dit dieet bij tuberculose zijn opgedaan, zijn, dat de zieken, nadat zij een .tijd lang schijnbaar zonder eenig resultaat de kuur opgevolgd hebben, op een goeden dag beter begin nen te worden en dan langzaam vor deringen in de genezingen maken. Er komen ook herhalingen van. de oorspron kelijke kwaal voor, maar meestal gelukt het dan door (een hernieuwde, streng door gezette diëet-behandeling het verlorene weer in te halen. De longzieken nemen gewoonlijk zeer snel toe in krachten en lichaamsgewicht, de koorts neemt af en verdwijnt ten slotte, de pols wordt lang zamer en krachtiger, het sputum wordt minder etterachtig en vrij van tuberkel bacillen. Deze ervaringen met het keukenzout- arme, mineraalstofrijke dieet zijn in de jaren 1925 en 1926 opgedaan. Sindsdien zijn in tal van sanatoria en klinieken proeven bij tuberculoselijders genomen met dit dieet. Sommige directeuren van dergelijke geneesinrichtingen zijn geest driftige aanhangers ervan geworden, an deren staan er sceptisch tegenover. De oorspronkelijke uitvinders hebben in de afgeloopen drie jaar de proefnemingen op groote schaal voortgezet. Juist bij het ter perse gaan van dit artikel is in een der nieuwste nummers van de „Miinchener Medizinisc-he Wocben- schrift" een uitvoerige beschrijving ver schenen van de nieuwe resultaten, (he daarmede in de afgeloopen jaren zijn bereikt. Deze strekken zich vooral uit over een groot aantal zware gevallen van longtuberculose, die voor het groot ste gedeelte belangrijk zijn verbeterd, en kele geheel genezen. Daar geen medica menten bij deze kuur zijn toegepast en ook andere maatregelen, zooals openlucht- ligkuur en zonboslraling wegens de on gunstige ligging der Miinchensche klinie ken midden in de stad niet genomen kon den worden zijn de verkregen resultaten uitsluitend aan het streng toegepaste en geruimen tijd achtereen voortgezette spe ciale diëet te danken. Daarmede is dus het bewijs geleverd, dat zulk een erns'ige en langdurige ziekte als tuberculose door een geheel en al veranderde voedings wijze van den zieke vaak genezen, en steeds belangrijk verbeterd kan worden. Daar van deze diëetkuur in geen enkel op zicht nadeelen zijn te verwachten, wat van andere methoden als inspuiten met tuberculine en goud-preparaten nog lang niet gezegd kan worden, verdient zij de aandacht van al e artsen en geneesinrich tingen, die tuberculose-zieken opnemen. Voorwaarde voor de werking dezer diëetkuur is evenwel, dat zij precies naar de voorschriften wordt ten uitvoer ge- bracht. De moeilijkheid der toepassing is daarbij, dat de bereiding van keuken zout-arme spijzen een kunst is, die ge leerd moet worden. Het is niet voldoende de spijzen op hun gewone wijze te be reiden, maar dan zonder toevoeging van zout. Want dergelijke spijzen staan de zieken dadelijk tegen wegens hun laffen smaak. Zij moeten dus van andere smaak stoffen worden voorzien, die den eet lust opwekken en niet bederven. Daartoe zijn binnenlandsche plantenextracten en buitenlandsche specerijen noodig. Verschil lende sanatoria hebben hun keukenchefs of diëet-zusters (een nieuw beroep voor diaconessen, die zich uitsluitend met de bereiding der diëetspijzen bezig houden) naar München gezonden om ter plaatse de bijzondere bereidingswijze van dit spe ciale diëet te leeren kennen. Er is echter ook een korte gedrukte aanwijzing ver schenen, waarnaar een ©enigermate er varen huisvrouw dezen ziekenkost even goed in het huisgezin kan bereiden. Ten gerieve van de artsen onder onze lezers, die deze Jtuur bij him patiënten willen beproeven en van de lijders aan tuberculose, die na vele vergeefsche ku ren misschien nog bij deze nieuwe be handeling volgens Gerson-Sauerbruch baat kunnen vinden, geven wij hier de voor naamste punten uit deze aanwijzing weer: Verboden sp ij zen. Keukenzout, alleen of als toevoeging bij de spijzen, van welken aard ook. 'Conserven, d.w.z. verduurzaamde levensmiddelen; gerookt en gezouten vleesch; worst en ham; ge rookte en gezouten visch; azijn, maggi- en bouillonblokjes. Spijzen en dranken, die met mate mogen gebruikt worden. Versch vleesch (niet meer dan 500 gr. per week); inwendige dierlijke organen, zooals hersenen, lever, nieren, zwezerik; versche visch; peper; Liebig's vleeschextract; Licht bier en moutbier; Malaga en roode wijn als toevoegsel aan de spijzen; kof fie, thee, cacao, doch slechts om de melk te kleuren. Geoorloofde spijzen en dran ken. Melk, i/2 tot 1 liter per dag in eiken vorm, liefst rauw, verder als zure melk, melk-cacao, kefir, yoghurt, room; boter zonder zout; Ooft in eiken vorm, zooveel moge'ijk rauw maar ook gekookt als compote, marmelade, vruchtengelei, vruchtensappen, vruchtensalade, gebraden appelen; salade en groenten. De groen ten moeten steeds versch zijn en mog' n niet gekookt, maar moeien gesmoord wor den, zoodat de minerale beslanddec'en (voedingzouten) niet verloren gaan. Ook versch uitgeperst sap van groenlen, b'jv. spinazi" als toevoegsel aan soep en saus. Aardappelen en koolrapen onrler en b ven den grond, tomaten, worteltjes of peen tjes, vooral rauw geraspt en mol wat suiker vermengde prei, knol'e'i. bieten, asperges, bloemkol 1, roode en w'te kool, zuurkool, spinazie, erwten, boonen, lin zen, eetbare paddestoe'en, augurken pom poenen, meloenen, sterrelcers, andijvie-sa- lade, maccaroni, griesmeel, maïzena, ta pioca, havervlokken, koek, gebak; eieren rauw en gekookt ook in mayonnaise en pudding; suiker, liefst bruine su ker, kan dijsuiker, honing; olijfolie, vet, reuzel. Kruiden en specerijen. Deze moeten rijkelijk gebruikt en afgewisse'd worden om het gebrek aan keukenzout te mas- keeren en den eetlust op te wekken. Kruiden van allerlei aard, mariolein, uien, popermuntkraid, laurierbladen, b'es- look, karwei of komijn, citroen, peter selie, selderij, knoflook, mier.kwoï e ra. menas, radijs, prei, gember, vanie'je, ka neel, anijs, krenten rozijnen, cocosnoot, gist. Aanbevolen wordt het voedsel over vijf maaltijden te verdoelen en 's morgens en 's avonds in bed nog een bordje melk soep of brij te gebruiken. Gevonden voorwerpen. In de maand Juni 1929 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen betref fende deze voorwerpen te bekomen. Een accu van een radiotoestel, twee huissleutels, drie rijwielbelastingmerken van 1928, een zilveren gulden, een siga renpijpje, twee zakmesjes, vier gummi ballen, een autobuitenband, een pet, ©en rozenkrans, twee zilveren damesarmband horloges, een mandje, een rijwielhand pomp, een double dasspeld, een hand doek, een zilveren damesbeursje met in houd, een parelspeld, een kist inhoudende koekjesblikken, 'n 'schooletui met inhoud, een snoer parels, een snoeischaar, een jongensjas, een duozitting, een nijptang, een doosje poeders, twee portemonnaië's met inhoud, een schooltasch, twee shoe ren koralen, en rol cokoslooper, een zilveren brpche, een autokruk, een vul pen en een waardeloos 20.000 Markbiljet. Goes, 1 Juli 1929. De Commissaris van Politie, E .C. WIERTS VAN COEHOORN. Burd Tel.: R| Firma Gister! te raad van den| Poelgees Koning heden. Alvorcl te vang j hartelijk! hem bei zeer ged de wool toen tol| hij nog voorzittcl I n den vool lieen hefl Riet en raadsbesl brliiiUwiJ wal gaat! De v tl zijn medl tijds Iih'I spreken zijn ver| dit niet op een vorige v| ders had De niJ huis en conciergrl vastgestej Tot onl A word tl terman mej. A. Tot led der waad hoorendel heeren Vf en F. Gl De pril meentelijl vak 1 Ji ongewijzil De vol rapport wacht ov| bedrijf. Het vd zien van| breiding school Ij alg. st. Ook w

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6