No. 229 Dinsdag 2 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland KIEST A. C. VAN DER REST, NIEMEIJER's RIESCHE HEERENBAAI bi HENDRIKSE Co's BANK - BOES kJ VOOR FUN PROEVERS |j| EERSTE BLAD. VOOR DEN SLAG. J. J. G. VAN DB1K. Buitenland. 11 Pi 10 ds I8cts Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 1 van lijst 5. yi 6 pep half ons vtócfs pep half ons Upoen r~ 15cl* pep ha lf ons pep half ons ALLE per 1 JULI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiên: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 s Bij abonnement belangrijke korting. Dit is de laatste maal, dat we althans een groot deel onzer lezers, nog voor de stemming kunnen bereiken. En wat zullen we nu na alles .wat geschreven werd, nog meer zeggen? Slechts op twee punten wenschen wij nog even de aandacht te vestigen. In .de eerste plaats hierop, dat het op den dag van morgen gaat om de beginselen. Het gaat om de vraag of al dan niet met 's Heeren heilige ordinantiën in het staatsbestuur zal worden gerekend. Om de vraag of ook in de komende periode het Antirevolutionaire vaandel zal worden ontplooid en tegenover de ver derfelijke leuzen van de revolutie ge steld zullen worden de beginselen van het Evangelie. Dat moeten we tons, voor we gaan stem men, nogeens helder indenken. Immers, als we daarop letten dan ra ken al de leuzen waarmee men de kie zers de laatste weken heeft bewerkt, op den achtergrond, en dan wordt het voor ons de yraag of wij, bij het uitbrengen van onze stem, belijdenis willen doen van ons geloof, dat God de Heere de almachtige Schepper van hemel en aarde alle dingen regeert en dat Hij is onze Heere en Koning aan Wien alles en een ieder zich heeft te onderwerpen. En dan houden wij verder in het oog, dat het ook gaat, om de belangen van land en volk. Die belangen staan niet los van de beginselen. Het zijn juist de beginselen waaruit men .leeft, die ook hierbij den doorslag geven. Zoo kunnen b.v. de Sociaal-Democra ten, juist krachtens hun beginsel, onmo gelijk de belangen van heel het volk behartigen. Zij prediken den klassenstrijd, hun doel is de revolutie, zij erkennen niet de een heid van het menschelijk geslacht, zij zien slechts naar één kant, zij laten zich niet leiden door het Woord van God en daarom kan nun optreden niet anders dan ellende en teleurstelling brengen. Hetzelfde geldt ook van het liberalisme, zocals de geschiedenis zoo duidelijk heeft geleerd. De bloeitijd van het liberalisme was voor ons volk de tijd van ellende, van druk en benauwdheid, van eenzijdige be voorrechting van een deel der natie met als gevolg geestelijke en zedelijke en stoffelijke achteruitgang. En omgekeerd brengt de toepassing van het Antirevolutionaire begin sel vrede en geluk en welvaart op elk gebied. Volgens het Antirevolutionair beginsel, wordt het gezag hooggehouden. Maar aangezien ook de Overheid gebonden wordt aan de ordinantiën Gods, wordt ook haar macht binnen zekere grenzen beperkt en de v r ij h e i d van, het volk gehandhaafd. Zoo gaan gezag en v r ij h e i d in ge lukkige harmonie samen. Volgens dit beginsel is de Overheid geroepen te waken voor de belangen niet maar van een deel van het volk, maar van heel de natie in al hare scha keeringen. Daarom is de Antirevolutio naire part ij met recht genoemd een nationale part ij. En daarom doen wij met groote vrij moedigheid een beroep op de kiezers, om op den dag van morgen deze in waarheid Christel ij ke nationale partij te steunen en te stem men op hare candidaten. Het Bietenwetje. Het wetsvoorstel van den heer v. d. Heuvel, hetwelk bedoelt aan de beetwor telsuikerindustrie eenigen steun tei ver schaffen, zit sommig© aanhang,eis vap. het vrijhandelsdogma leelijk dwars. De liberale „N. R. Crt." vindt het b.v. zóó erg dat de heer Bierema in de Twee de Kamer aan dit ontwerp zijn stem gaf, dat zij adviseert dezen can- didaat, die op sommig© liberale lijsten vooraan staat ta passeeren^ en op een der volgende candidaten te stemmen. „Gelijk wijl vroeger reeds, aanstipten, is het niet onwaarschijnlijk, dat in de naaste jaren onze handelspolitiek meer dan eens onderwerp van discussie zal uitmaken. Nu moge er van Dr Bierema als afgevaardigd© veel goeds zijin te vertel len, ontkend kan daartegenover niet wor den. dat hij een zeer zwak moment heeft gehad, toen hij zich liet verlokken, aan het ontwerp je tot verleening van staats steun aan d© suikercultuur, het zoog. Sui kerwetje, zijn naam mede te verbinden. Wij zullen thans de discussiën over dat ontwerpje, dat nog bij de Eerste Kamer aanhangig is en daar blijkens het verslag van het afdeelingsonderzoek, eene slechte „pers" heeft gevonden, niet heropenen. Genoeg zij, te constateer en, dat het ont werp, naar liberaal vrijhandelsbeginsel be oordeeld, moeilijk valt goed te praten. Dr Bierema heeft dan ook in de Tweede Kamer geen zijner partijgenooten aan zijne zijdei gevonden." Deze laatste opmerking is volkomen juist. Toen 'ter om ging de suikerbieten teelt te bevorderen en voor algeheelen onder gang te bewaren, stemden alle vrijzin nigen, met slechts één uitzondering daar tegen. En de eene vrijzinnige, die den moed had met het ontwerp mee te gaan, moet dan nu als straf daarvoor uit dei Kamer worden geweerd. Het kan geen kwaad dat de kiezers dit weten. Zij kunnen er Op. den dag van 'mor gen mede rekenen, terneer, daar de heer Van den Heuvel ook pp, de Zeeuwsclie lijst voorkomt. Vergeet het niet Het hoofdorgaan van de S.D.A.P. wijdt een breede beschouwing aan den ver- moedelijken uitslag der verkiezingen. Het blad is vol hoop, dat de S.D.A.P. een groote overwinning, zal behalen. En waarop is deze hoop gegrond? Hierop, dat blijkens de laatste gege vens het percentage van hen die aan de Kerk den rug toekeeren belangrijk hooger is geworden. Met andere woorden, naarmate de band met de Kerk losser wordt, naarmate de band met het Woord zwakker wordt, neemt de invloed van d© S.D.A.P. toe. Als steeds meerderen aan de Kerk den rug toekeeren en God en Zijn dienst ver zaken, dan noemt de S.D.A.P. dat een gunstig t eek en. Kiezers, vergeet dit niet! Bedenkt welke gevaren hier dreigen. Stemt als één man op. dien candidaat der A.-R. partij, op den heer Koning George van Engeland. Met geweldig enthousiasme heeft Lon den gisteren den koning ontvangen, die in gezelschap van de koningin van Windsor Castle terugkeerde te Londen, dat hij! vijf maanden geleden, nadat de crisis van de zware ziekte, waaraan hij lijdende was, voorbij, was, per ambulance-auto verliet teneinde herstel te zoeken aan de zeekust te Bognor. Thans is de koning geheel her steld te Londen teruggekeerd. Met een gesloten auto was de tocht van Windsor naar Londen gemaakt en de ont vangst in elk dorp, waar men langs kwam, was zeer hartelijk. In de straten van de hoofdstad zelf ston den de mensohen dicht opeen en met ge juich werd de koning overal begroet. De ovaties bereikten echter hun toppunt op Pall Mall, dat zwart van de menschen zag en waar de koning minuten lang daverend werd toegejuicht. Te Kensington werd het koninklijk paar opgewacht door de lijfwacht des konings en daar werd de gesloten auto verwisseld voor een open rijtuig. Door Hyde Park en Mayfair werd tenslotte het Buckingham Palace bereikt. Te Duisburg is bij een proefneming tot het vloeibaar maken van steenkool een apparaat ontploft, waardoor een persoon werd gedood en een ingenieur zwaar werd gewond. Door den geweldigen luchtdruk werd het vertrek waarin de proeven geno men werden, geheel verwoest en werd het dak van het huis weggeslagen. wanneer U Geneesmiddelen noodig hebt, Verbandstofen, Bandages, Verplegingsartikelen enz., de zaak Lange Kerkstraat 42, van Ass. APOTHEKER. Aparte, wëlverzorgde, afdeeüng Toiletartikelen. In- en uitvoerverboden. De conventie-Golijn tot afschaffing der in- en uitvoerverboden is door de regee ringen van Nederland en Roemenië geratificeerd. Tevens zijn door Duitsch- land, Nederland, Frankrijk en Roemenië de ratificatie-oorkonden der protocollen voor de afschaffing van de in- en uitvoer verboden op huiden en beenderen gedepo neerd. Hoewel de laatste weken het aan tal ratificaties van de conventie-Colijn i stijgende is geweest, is het toch nog de vraag, of deze conventie deze maand in werking zal 'kunnen treden, aangezien ver schillende landen ratificatie afhankelijk hebben gesteld van de ratificatie door Po len, maar dit laatste land wacht tot de tot standkoming van een Duitsch-Poolsoh handelsverdrag. Fransche militaire luchtvaart en was fei telijk een nota van den Belgischen mi litairen attaché té Pairijs, bestemd voor den Belgischen generalen staf. De Belgische officier, die bij de spi- omnagezaak betrokken is, verscheen giste ren voor de raadskamer, die de zaak ver wees naar den Brabantschen Krijgsraad, daar er geen enkel burger bij betrokken was. Woningtoestanden in België. Trots do pogingen, door regeering en particulieren in België sedert het einde van den oorlog, in het werk' gesteld om het vraagstuk van den woningnood op te. lossen, is men er tot dusver nog niet in geslaagd een afdoend resultaat te bereiken. In tal van steden huizen nog altijd een aantal gezinnen in krotwo- auw r Afschaffing van den algemeenen rustdag. tv 'Geregeld leest men nu in de Russische kranten van bedrijven, die de ononder broken arbeidsweek ingevoerd hebben, zoodat de Zondag ak algemeene rustdag vervalt en de arbeiders ploegsgewijze een dag in de week vrijaf krijgen. Thans lezen we een bericht uit Nowosibirs'k, dat daar in de buurt de mijn Kemerowa (Koezbass) bekend uit den tijd dat een aantal Neder- landsche ingenieurs daar werkte, als eer ste de ononderbroken arbeidsweek invoert. Op 1 Juli geschiedt hetzelfde in het beeie bouwbedrijf te Nowosibirs'k. Gelijk men weet, is er ook ernstig sprake van, het aantal rustdagen uit te breiden, door er den zesden, in plaats van den zevenden dag voor te bestemmen. Het Belgische spionnage-geval. De in de, aan het Belgische departement van landsverdediging, ontdekte spionnage- zaak betrokken eerste-luitenant Joseph Jblijft hardnekkig alle schuld loo chenen en beweert nimmer aan een Duit- schen Spionnagediernst eenig document te hebben bezorgd. Wat het geheime stuk betreft, waarvan een copie in zijn bezit werd gevonden, het had geen betrekking op het Belgische 'militaire vliegwezon, zoo als eerst was gemeld, mapjr wel op de ningen of in gewezen militaire barakken, komende uit de voormalige frontstreek of het etappengebied. Verder moest de wet, waarbij! de huurders in het algemeen tegen een al te hoog opdrijven der huur prijzen worden beschermd, 'herhaaldelijk reeds, met toevoeging van enkel© nieuwe bepalingen en aanpassing der prijzen aan den levensstandaard, worden verlengd. Het volgend jaar echter vervalt deze wet maaï het is duidelijk dat ook alsdan nog de plotselinge afschaffing ervan tof heel wat misbruiken en moeilijkheden aan leiding zou geven. Door den minister van justitie, Janson, is nu, in dit verband, besloten binnenkort een speciale commis sie aan te stellen met het doel het wo ningvraagstuk te be-studeeren en de over gangsmaatregelen te overwegen, welke dienen te worden getroffen. De (drankbestrijding fn Amerika. Volgens een bericht uit Washington is men voornemens aan de Canadeesche grens een prikkeldraadversperring aan te leggen van 4800 K.M., welke een deci meter breed en ruim 2 M. hoog zal worden. Dit is althans hot laatste plan, dat men heeft uitgedacht om de drank- smo'kielarij uit Canada tegen te gaan. Deze barricade zal ongeveer 12,5 mil- Binnenland. Installatie van den burgemeester van Ierseke. Een rapport van den gouverneur van Curagao. Buitenland. Het Belgische spionnage-geval. Drankbestrijding in Amerika. Koning George weer te Londen terugge keerd. Afschaffing van den rustdag in Rusland. lioen gulden kosten, maar Lowman, de onderstaatssecretaris van de schatkist, acht dit goedkooip, daar men thans even- voel per jaar uitgeeft voor 'een grens bewaking, -die niet in staat is de smokke larij tegen te gaan, terwijl de prikkel draadversperring met minder personeel waarschijnlijk beter aan dat do-el zal beant woorden. Korte berichten. De jaarlijlksche manoeuvres van het Britsehe leger aan den Rijin zullen dit maal niet gehouden worden. Men ziet hierin het bewijis van een spoedige ont ruiming. Sedert Woensdag wordt te Nieuw- York de bankier William H. E-lliot ver mist. Men vreest, dat hij ontvoerd -of ver moord is. Te Parijs zijn twee goederentreinen kort voor het binnenkomen in het station met elkaar in botsing gekomen. 15 wagons werden vernield en 70 stuks vee, dat zich in de wagens bevend, gedood. Voorts wer den drie man van het spoorwegpersoneel gewond, Volgens een bericht uit Athene be gint vandaag aldaar het proces tegen den vroegeren dictator Pangalos en vier van zijn aanhangers, die beschuldigd worden van verspilling van staatsgelden. De nieuwe immigratiewet in Amerika is in werking getreden. Uit noofde van de nieuwe wet wordt het aantal Engelschen, dat in de Vereenigde Staten wordt toegela ten verdubbeld, terwijl dat van Duitsch- lan-d, Ierland en de Scandinavische lan den wordt verminderd. In -het Pan ara ak an aal heeft een aardverschuiving van 25.000 kubieke me ter plaats gehad. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft het departement van marine op dracht gegeven voor den bouw van twee lichte kruisers, die binnen -drie jaar -ge reed zullen zijn. Voorts -zullen binnenkort opdrachten worden gegeven voor den bouw van nog drie kruisers elk van 10.000 ton. Uit Moskou wordt gemeld, dat door een grooten brand in het dorp Gobel 141 huizen zijn verwoest, waardoor een groot aantal huisgezinnen dakloos is geworden. Bij den brand moeten 8 personen het le ven hebben verloren. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Verder heeft een groote brand gewoed in een Tartaarsch dorp in de provincie Pensa, waardoor 171 -huizen zijn verwoest. De verkiezing voor de Eerste Kamer. Het Hdbl. .verneemt, dat de Staten leden van den Vrijheidsbond in de pro vincies Noordholland en Friesland voor de a.s. verkiezing van de Eerste Kamer zullen candideeren: 1. S. van den Bergh; 2. E. Heldring, 3. dr J. E. van "Weideren baron Rengers; 4. mevr. M. B. Boissevain Pijnappel; over de vijfde plaats wordt nog door de beide Statenclubs onderhan deld; 6. D. J. van Houten Sr; 7. Mr C. II. Guépin. Naar het „Huisgez." verneemt, zijn de katholieke Statenfracties in de provincies Noord-Brabant, Utrecht en Zeeland het eens geworden over de samenstelling der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1