No. 228 Maandag 1 Juli 1928 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland KEEST A. C. VAN DER REST, HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Politiek en de Godsdienst J. J. Q. VAN DUK. No. 1 van lijst 5. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULS vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland D irecteur- H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c Bij abonnement belangrijke korting. Nog altijd zijn er menschen, schrijft de „Amsterdammer", die meenen, dat eir geen verband is tusschen godsdienst en politiek. Ze redeneeren aldus. De godsdienst betreft de geestelijke en hemelsche dingen. De politiek bemoeit zich alleen met aardsche en tijdelijke dingen. De godsdienst kent geen andere wa penen dan die' geestelijk zijn. De politiek steunt oip het wapen des geweids. Twee rijken, twee beginselen, dus die elkaar uitsluiten. Onver eenigbaarl Dus doet de Christen verstandig, wan neer hij! zich niet met de politiek bemoeit. Is deze redeneering juist? Neenl De menschen, die godsdienst en .poli tiek onvereenigbaar achten, verwarren twee dingen, namelijk wat i s en wat moet zijn. Feitelijk, praktisch, staat helaas de Po litiek dikwijls volstrekt tegenover den Godsdienst. '- Veelal rekent zij alleen miet puur zelf zuchtige belangen. Zij vraagt niet naar het heil van andere menschen, andere volken, maar zoekt het voordeel van éigen partij en eigen ik. Maar dit droeve feit doet Gods gebod niet teniet. God eischt niet alleen van den enkelen mensch, maar ook van de regeerders van het volk, dat zij zullen handelen naar Zijtaen wil. Ja, wat van den burger persoonlek geldt, geldt nog te meer van de Over heid, namelijk, dat het gebod der liefde en de eere van Gods Naam richtsnoer moet zijn van alle daden. De Overheid heeft tot taak te zorgen, dat heel het volk een gerust en stil leven kan leiden in alle godzaligheid en eer baarheid. Zondigt de Regeering tegen deze roe ping, gelijk de Farao's en Nero's deden, en thans de Bolsjewisten doen, dan maakt zij het godsdienstig leven onmogelijk. Po litiek en godsdienst zijin dus nauw aan elkander verbonden. De Politiek moet den Godsdienst be schermen. De Politiek moet zelf godsdienstig zij'n. In vroeger eeuwen hadden de burgeTs nagenoeg geen invloed OP' de samenstel ling van de regeering. De menschen werden door de despoten geregeerd als onmondige 'kinderen, die niets hebben te zeggen. Thans leven wij', dank zij! de vrijma kende kracht van het Christendom, in an dere verhoudingen. Wij menschen worden niet als slaven of beesten, maar als menschen behan deld. Het volk moet het gezag eerbiedigen. De Overheid regeert in den Naam van God. De Schrift zegt: „Door Miji regeeren •de koningen." Maar het mondigQ volk heeft het recht op de keuze van de regeeringspersonen en op'den vorm van het regiment invloed uit te oefenen. De wetten worden niet zonder goed keuring van het volk vastgesteld. Voor dit feit moeten wijl dankbaar zijn. En ook den plicht, die er uit voort vloeit, aanvaarden. Straks wordt gij, door de Oveiheid zelf, naar de stembus geroepen. Mede van uw stem hangt het af, of wij Christelij fc zullen worden geregeerd, of wij hier in Nederland een gerust en stil leven mogen leiden in alle godzaligheid en eerbaarheid. Er zijn tal van burgers, die het tegen deel beoogen. Zij willen heit volksleven leiden in de bedding van het ongeloof. Hun politiek bedreigt het gezin, het huwelijk, de moraal, de Christelijke Kerk. Wanneer hier het Communism© triom feert, zjjlt gijl uwe Christelijke vrijheid Kwijt. Wanneer hier de Mussolini-politiek mocht worden ingevoerd, worden uwe kinderen opgevoed voor den oorlog. De uitslag van de Stembus is dug wel waarlijk van godsdienstige betee- kenis. Het gaat om1 de allerheiligste goederen. Het ;gaat om het Koninkrijk Gods. Het gaat om de glorie van den Aller hoogste. Wien te kennen het leven, Wien te dienen de zaligheid is." Wij 'hebben hieraan niets toe te voe gen. Het gaat inderdaad ai.s. Woensdag om het hoogste 'goed. Daarom noodigen wij! de kiezers uit, met ernst en aandrang, straks hun stem uit te brengen op den eersten candidaat van de A.R. lijlst, den heer Verkiezingavuil. Van verschillende kanten wordt ons ge meld, dat er de laatste dagen in letterlijken Mn verkiezingsvuil wordt rondgestrooid en gevraagd wat daartegen gedaan moet wor den. En inderdaad er gebeuren ergerlijke dingen. Vanwege de S. D. A. P. wordt b.v. een verkiezimgsprent met versjes verspreid, zoo vuil en zoo schandelijk, dat naar wij1 ver namen het bestuur van de afd. Middelburg last heeft gegeven de verspreiding te sta ken. Wil men een paar staaltjes van de wijze waarop de S. D'. A. P. meent de 'kiezers te moeten voorlichten: De buurvrouw zei gedwee: Dat is een dominee, Die man strijdt onverschrokken, Voor doodstraf en voor pokken; Toen dacht die arme ziel Dat zij in katzwijm viel. Toen zag die arme vrouw Een heerschap in de rouw, Een smudgerd eeTste klas En bleek als witte was, Die sprak: Wie Christus eert, Die stemt Gereformeerd. En zoo verder. De S. D. A. P. schijnt van oordeel te zijn dat in verkiezingsdagen alles geoorloofd is. Nog erger tot op zekere hoogte is wat men van Staatk. Geref. zijde durft bestaan. Het geschrijf in „De Banier" is lang zamerhand ontaard in één groote scheld partij tegen de Anti-revolutionairen. Ds Kersten en zijn vrienden maken het zóó erg, dat evenals bet bestuur van de afd. der S. D. A. P. te Middelburg zich schaamde voor hét hierboven gesignaleer de vod, ook meerdere Staatk. Gereformeer den zich schamen over de wijze waarop in hun orgaan propaganda wordt gemaakt en de A.-R. partij wordt bestreden. Het gaat langzamerhand alle perken van fatsoen te buiten. En alsof dat alles nog niet mooi genoeg is, liet men te Middelburg bij den door de A.R. Kiesvereeniging gehouden land dag dit schendblad door een sociaal-demo craat verspreiden. Overigens behoeven wij ons over deze wijze van propaganda-voeren! niet al te druk te maken. Dit kwaad straft zichzelf. De oogen beginnen open te gaan. Juist doordat op deze wijze verkiezings vuil wordtrondgestrooid beginnen som migen tot inkeer te komen en gaan ze beseffen wat eigenlijk de S.DiA.P. in baar schild voert en welk gevaar er schuilt in het optreden van mannen als Dis Kersten. Het beste is dan ook maar dit vuil stilletjes te laten rusten eni het te depo- neeren op de plaats waar het behoort. En voorts moge dit alles onze mannen en vrouwen prikkelen om met vernieuw den ijver aan het werk te gaan en al hunne krachten in te "spannen om zoo veel mogelijk stemmen voor de A.R. partij te winnen. In verschillende plaatsen o.a. te Goeis en te Oost.kapelle wordt aan den voor avond van den stemmingsdag een bid stond gehouden. Een uitnemende gedachte. Want tenslotte ia aan Gods zegen alles gelegen. Gaarne wekken wij dan ook op deze wijdingssamenkomsten by te wonen. wanneer U Geneesmiddelen noodig hebt, Verbandstoffen, Bandages, Verplegingsartikelen enz., de zaak Lange Kerkstraat 42, van Ass. APOTHEKER. Aparte, wèlverzorgde, afdeeiïng Toiletartikelen. Maar dan worde wel verstaan, dat er alleen gebeden kan en mag worden als er gewerkt is; als wij in gehoorzaamheid onzen plicht hebben gedaan. Daarom, ondanks bet vuil waarmede van verschillende kanten geigooid wordt rustig doorgewerkt en niets onbeproefd ge laten om de kiezers te doen stemmen op 4© Antirevolutionaire lijist. Ouidi-Minister Wauters overleden. De Belgische socialistische afgevaar digde Joseph Wauters, oud-minister van handel en nijverheid is hedennacht om half twee overleden. Oud-minister Wau ters was reeds geruim en tijd lij dende. Hij leed n.l. aan kanker. De overledene is 54 jaar oud geworden. De toenemende wrijving tusschen Bulgarije en Servië. Rado Slawof, die evenals Koning Fer dinand van Bulgarijle in Duitschland in ballingschap leefde, daar hiji in zijn vader land wegens hoogverraad tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, is' bij besluit van de Sohranja de toegang tot zijn land weder veroorloofd Rado Sla wof was bij den tweeden en den derden oorlog van Bulgarije tegen Servië minis ter-president. Het besluit om) hem weder OP Bulgaarschen grond toe te laten, is een schakel in de ontwikkeling welke in den tegenwoordigen tijd de betrekkin gen tusschen Bulgarije en Servië weder om onvriendelijker 'doet worden, zulks houdt verband met het feit, dat de invloed van Italië '<jp Bulgarije hand over hand toeneemt, wat men in Belgrado1 met leede oogen ziet. Volgens de Novosti te Agram ziet men in Servische regeeringsfcringen geen mogelijkheid meer de betrekkingen tot Bulgarije weder normaal te maken. Volgens de Burgaarsche bladen zal de regeering van Burgarije te Belgrado een diplomatieke stap ondernemen om te kla gen over de behandeling van hét Buigaar- sche element op Servisch gebied. Geen fooien meer in de Mitropa- efaap wagens. Het is in Duitschland, evenals in. de meeste andere landen, gewoonte, bij ge bruikmaking van een slaapwagen dear con ducteur een fooi te geven. Met het oog daarop kregen de slaapwagenconducteurs ook bijl de „Mitrqpa" slechts een klein salaris en waren zij verder op de fooi en aangewezen. De „Mitropa" .gaat er thans toe over, haar p'ersoneei in de slaapwagens een voldoend vast maandsalaris uit te betalen, dat door een scheidsrechter vastgesteld is. Hiermede wordt het fooienstelsel in de slaapwagens -afgeschaft. Ter dékking van de hiermede verbonden Kosten wordt vanaf 1 Juli door de „Mit ropa" een bedieningsgeld ingevoerd, ter vervanging van de thans gebruikelijke fooien. De SpaansChe vliegers gered. De Spaansche Oceaanvliegers die onder leiding van Franco getracht hebben met het vliegtuig „Numancia" via Spanje naar Amerika te vliegen en gedurende verschei dene d^gen vermist werden, zijn door 't Britsche vliegtuig-moederschip „Eagle" in de nabijheid van de Azoren gevonden. De vliegers bevinden zich in veiligheid. De „Eagle" is onderweg naar Gibraltar. De redding van de vliegers is te dan ken aan de buitengewone zeewaardigheid van het vliegtuig, dat ruim 8 maal "24 uur op het water heeft rondgedreven. Het werd door twe© watervliegtuigen van het Engelsch© moederschip „Eagle" ontdekt, juist op het oo'genblik toen besloten was verdere nasporingen op te geven. Da vreugde in geheel Spanje was, toen het bericht van de redding bekend werd, buitengewoon groot. Een der vliegers, majoor Franco, ver klaarde: Ik verliet Los Alcares op 21 Juni om 17 uur en passeerde Kaap St. Vincent om 21 uur. Door onregelmatige winden) waren we gedwongen van dit punt af hooger te gaan vliegen. Va.n Kaap Vin cent tot aan die Azoren strekte zich een ononderbroken wolkenlaag uit, waar wij bovenuit moesten komen. Wij dachten op den 22sten Juni, 9 uur Greenwichtijd de Azoren te bereiken, maar een sterke N.O. wind was oorzaak, dat wij gedurende den nacht over de Azoren heen vlogen. Bij het aanbreken van den dag stel den wij met behulp van de zon vast, dat wij ons ten Z.W. van de Azoren bevonden, we daalden door de wolken om brandstof te sparen en nauwkeurig onze positie vast te stellen. Nadat wij dit gedaan hadden, namen wij koers naar Fayal, maar door sterken tegenwind was de benzinevoorraad onge veer 60 K.M. van Fayal uitgeput en wij moesten op zee dalen. Sterke N.W. wind dreef ons naar het Zuiden en den volgenden dag, 23 Juni, waren wij ongeveer 160 K.M. van Fayal verwijderd. De wind dreef ons veTder naar het Z.W., kreeg de kracht van een storm en deed ons in de,, richting van St. Marie drijven. Van 24 tot 27 Juni wisselden de sterkte en richting van den wind af. In den morgen van 27 Juni was de toestand ten gevolge van den sterken wind en de hooge zee ernstig geworden. Op 29 Juni 's morgens vond de „Eagle" ons en nam ons op. Winter in Duitschland. 'Zaterdagmorgen werd van den Sichnee- koppe twee graden "koude en een centi meter sneeuw gemeld. Ook in de afgeloopen dagen heeft bet in het Reuzengebergte herhaaldelijk ge sneeuwd bij temperaturen van onder en om nul graden. Een vast sneeuwdek op de Sichnee- koppe in den zomer is een zeer zeldzaam verschijnsel. Een overvloedige schatkist. De Nizam van Hyderabad, de rijkste inlandsche vorst Van Britsch-Indië, heeft last gegeven 9 millioen gulden, die ren teloos in zijn 'eigen schatkamer liggen, bij de Rjjksbank van Indië op deposito te zetten. De som bestaat geheel uit gou den en zilveren munten en daarom zal eiken dag slechts een twintigste deel overgebracht kunnen worden. Als reden wordt opgegeven, dat het geld in zijn schatkist zich te sterk had op gehoopt, om behoorlijk gecontroleerd te kunnen worden, maar misschien beeft hij ook ingezien, dat het dwaas is, zoo veel geld renteloos te bewaren. Korte berichten. Koningin Maria van Servië ïs Za terdagnacht even voor 12 uur van 'een zoon bevallen. Dit is de derde zoon van het Servische Koninklijke echtpaar. Volgens berichten uit Sofia heeft in Bulgarije een vreeselijk onweer gewoied. Door hagelslag zijn uitgestrekte rozen velden vernield. Toen het onweer weg getrokken was, lag op sommige plaatsen de hagel een meter hoog. Verscheidene menschen moeten zijn verongelukt. De sicbade loopt in de millioenen. Gisteren zijn in de Oostzeehadplaats Horst een vijftigtal personen, onder wie badgasten ziek geworden, hetgeen ge paaid ging met vergiftigingsverschijnse len, vermoedelijk van vleesich. Dit zou door een slagerij1 te Treptow aan de Rega :zijn geleverd. Er bestaat geen Le vensgevaar voor de zieken. Er is een onderzoek ingesteld. D© Zuid-Poiol-expeditie van comman dant Byrd heeft haar werkzaamheden moeten staken, daar de poolnacht begon- Binnenland. A.-R. Landdag te Middelburg. Geziondheidscongres te Middelburg. Een brandstichter te Rotterdam. Koninklijk bezoek aan Groningen. (Een incident.) Spoorweg-maatschappij1 Zuid-Beveland. Groote brand te Wormer. Buitenland. Winterweer in Duitschland. Noodweer in Bulgarije. De Spaausche Oceaanvliegers gered. Wrijving tusschen Bulgarije en Servië. nen is. Byrd meldt in zijln rapport over zijn vliegexpeditie, dat hij groote uitge strektheden onbekend land heeft ont dekt. Het ontwerpi-bëgrooting der stad Em- den voor 1929 is verworpen. Vermoedelijk zal nu een „verplichte begrooting door de regeering worden vastgesteld. De koning van Zweden is, vergezeld van zijln minister van buitenlandsche za ken, en verder gevolg per special en trein te Riga aangekomen, om den staats president een officieel bezoek te brengen. De koning zal twee dagen in de Let- landsche hoofdstad blijven. Op het Bodemmeer is gisteravond een ernstig vliegtuigongeluk gebeurd. Een vliegtuig van de Aero Lloyd is in het meer gestort. De bestuurder wilde na een rond vlucht juist op het water dalen, toen even boven het water een ontploffing werd gehoord en het toestel in het water stortte. Snel toeschoten hulp1 slaagde erin nog twee ernstig gewonde inzittenden te redden. De andere vijf inzittenden kwa men om. i I I De Koninklijke Familie te Groningen. Hedenmorgen te 9.56 arriveerden H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana per extra-trein aan het Zuiderstation te Groningen. De hooge gasten werden vergezeld door Mevr. van. ReigersbergVersluijs, wn. grootmeesteres; jkvr. van Swinderen, hof dame der Koningin; baronesse van Sijt- zema, hofdame van Prinses Juliana; graaf du Monceau, grootmeester van de Ko ningin; baron Bentinck, stalmeester; ba ron van Geen, particulier secretaris; ba; ron Baud, Kamerheer van Prinses Juliana majoor Jhr de Jonge van Ellemeet, adj. van de Koningin; luit. ter zee le klasse Termijtelen, adj. van Prins Hendrik; eer- ste-luit. baron Sirtema van Grovestins, ordonnans der Koningin. Aan het station waren ter begroeting aanwezig de Commissaris der Koningin in Groningen, Jhr Mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de burge meester van Groningen, Jhr Mr Dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en de giamizoenscomm. Luit.-Kol. G. Haenen. Terstond na de aankomst begonnen de klokken in de stad te luiden. Na de begroeting verliet het gezelschap het tweede perron. De Koningin inspec teerde de op het eerste perron opgestel de eerewacht, bestaande uit het 12de re giment infanterie te Groningen en de staf- muziek van de derde infanterie brigade uit Assen. Vervolgens verlieten de hooge gasten bet geheel versierde station om zich naar het Stadhuis te begeven. In de vestibule van het Stadhuis bood het dochtertje van den burgemeester, Freule M. IJ. Bosch van Rosenthal de Koningin en de Prinses bloemen aan. Daarna had de officiëele ontvangst plaats in de versierde raadzaal, waar de burge meester, wethouders en raadsleden ter begroeting aanwezig waren. De burge meester, Jhr Mr Dr L. H. N. Bosch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1