B esparmg i Wat er deze week voorviel. Voor huis en hof. Het Zeeuwsche hoekje. Het Vrouwenhoekje. Voor de Jeugd. Als U stopt om A.P.C. Motor Spirit bij te laden, controleer dan telkens den stand van de olie in Uw carter. Is het noodig, vul dan Uw carter met Standard Motor Oil bij. Koopt Standard in verzegelde 2, 5 en 20 Liter bussen of uit de bekende 1 Liter flesschen. Waar U dan slechts koopt wat U beslist noodig hebt, besteedt U niets te veeL Standard Motor Oil hecht zich langer aan metaal Standard Motor Oil hecht een sterk en gaaf oliefilm aan de kostbare deelen van Uw motor en waarborgt U maxi mum bescherming daarvan. Standard Motor Oil kunt U met hetzelfde vertrouwen koopen als waarmee U steeds A. P. C. Motor Spirit koopt De olie, waarmee U in Uw garage en op Uw tochten bijvult, is dan steeds zuiver en onvervalscht Bewaakt Uw Motor American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, 's-Gravenhage lil JHÖEXXXHlI «1X1X1:12<EBZZXil 'JH Nog slechts enkele dagen en we wor den geroepen mede te werken aan de verkiezing van leden der Tweede Kamer. Er zijn niet minder dan 644 dames en heeren candidaat gesteld, zoodat er aan het eind der volgende weök, als de uit slag bekend zal zjn, allicht meer teleur gestelde, dan verblijde candidaten zullen zijn, want hoe het ook loopt, meer dan 100 zetels zijn er nu eenmaal niet te be zetten. Een van deze 644, een candidaat op de Ijst van Braat, heeft eenige dagen van deze week in voorarrest moeten door brengen, als verdacht van verduistering. Geen reclame voor den manl De Prov. Staten van ons gewest kwa men deze week weer in vergadering bij een. Al duurde deze zitting kort, toch werd nog een principieele zaak aange sneden, n.l. de Zondagsdienst op het tra ject VlissingenBreskens. Het is wel te voorzien, dat in de zitting van 25 en 26 Juli daarover nog wel wat meer zal worden gezegd. Deze wéék had de begrafenis plaats van een bekend en alom geacht oud-lid van Ged. Staten, wijilen den heer P. F. Fruy- tier. Jarenlang maakte hij deel uit van het Prov. Bestuur en ook van de Tweede Ka mer. De ingelanden van het bekende water schap „de Breede Watering bewesten Ier- seke", kwamen deze week in spoed- eischende vergadering bijoen. De reden daarvoor was weinig verblijdend. De nieu we sluis te Schore, die zoo goed als klaar was, en waarbij men reeds eerder stagnatie ondervond, is op een dergelijke manier aan het scheuren en verzakken gegaan, dat niet is te zeggen, wat er nog van het werk heel blijft en hoeveel her stel zal kosten. De vergadering besloot voorloopig alleen het allernoodzakelijkste te herstellen en verder een afwachtende houding aan te nemen. In Duitschland verkeerde men deze week ook al in geen blijde stemming. Het was n.l. tien jaar geleden, dat het beruchte „vredes"-verdrag van Versailles werd gesloten, een verdrag, dat bij de Duitschers een zeker gevoel van wrevel blijft opwekken. Van vrede gesproken, daar schjint het eindelijk voor het oogenblik in China ook toe gekomen te zijn. Generaal Feng heeft een flinke som gekregen en werd toen be reid gevonden het land te verlaten. Oók een manier I In Engeland werd iemand begraven, wiens naam in vrijwel alle werelddeelen is bekend geworden, n.l. Generaal Booth, de oud-commandant van het Leger des Heils. Hij heeft zéker veel goeds, in de kracht Gods, mogen doen. Hei 'kweeken van Cineraria's uit zaad of van stek. De tegenwoordige gekweekte Cineraria's zijn alle afstammelingen van soorten, ingevoerd van de Canarische eilanden of van Kaapland. De kleinbloemige soorten dezer uitgebreide familie groeien in ons land op moerassige streken in het wild. De cultuur heeft het uiter lijk der afstammelingen der geimporteerde aan merkelijk verbeterd. Een goed gekweekte Cine raria moet breed en gedrongen van groei zijn, de bladeren groot en met vlakken stand, de bloemen eveneens groot, vereenigd in een gesloten en vlakken tuil en zuiver van kleur zijn. Het aantal kleuren is legio. Men treft ze aan in rood, paars, blauw, tweekleurig of ge streept of nagenoeg wit. Een bloeiende Cineraria is een 6jeraad voor da kamer, die het vrij' lang weet uit te hon den, mits de plant behoorlijk water krijgt en een frissche en koele plaats heeft. Wordt aan deze eischen niet voldaan, dan verleppen de Een kalme stembus-campagne. Een minder gelukkige Chr. Hlst. verkiezingsrede. Nog enkele dagen en we zullen onzen gang naar de stembus weer maken. Op grond van hetgeen ik de laatste weken gezien, gelezen en van deze en gene ge hoord heb, meen ik wel te mogen zeggen, dat we dit keer een buitengewoon rus tige verkiezingscampagne hebben. Zeker, in onze brievenbussen vinden we strooibiljetten, verkiezingskranten en zelfs politieke prentenboekjes. Het ont breekt ook nu niet aan onware, leugen achtige, misleidende voorstellingen, die in woord en geschrift worden gegeven. Maar voor een hetze, zooals we b.v. in 1925 tegen onzen partij-leider, den heer H. Colijn, hebben zien ontketenen, blijven we ditmaal bewaard, al spijt het mis schien vrijzinnig- en sociaal-democraten, dat ze bij deze campagne geen kop-van- Jut hebben, waar ze naar hartelust op kunnen slaan. Ook de roode heeren toch hebben van de politieke slapte last. Lazen we> niet van een enkele vergadering, door de S. D. A. P. georganiseerd, die wegens gebrek aan toehoorders, niet kon door gaan en was op andere harer vergade ringen ook niet het gebruikelijke „de be langstelling was niet groot" van toe passing? De roode heeren hebben daarom iets anders bedacht en als dat niet helpt, helpt nie.ts. Zoo houden ?e in Middelburg op en kele avonden optochten met muziek, laten in de open lucht gramofoon-platen af draaien en steken zelfs aan den voor- bloemen snel. Kweeken we de planten niet zelf, dan blijft het een betrekkelijk dure .plant, aangezien ze éénjarig is en dus na den bloei enkel nog waarde heeft voor de zaadwinning of voor de stekvorming. Om zaad te winnen verdient het aanbeveling de plant in een lichte, luchtige en niet te vocn tige kas te zetten en mogen bij1 het gieten de bloemen niet nat worden, doch moeten deze volkomen droog blijven. In een kamer lukt het ook wel, doch minder goed. Voor wei nig centen koopt men een pakje zaad en kan men dezemoeilijkheden ontloopen. Een be paalde kleur der bloemen kan bezwaarlijk wor den gegarandeerd, aangezien de Cineraria lang niét standvast is. Verlangen we vroeg in het voorjaar bloeiende planten, dan zaaien we in Juli, uiterlijk in Augustus in potten en plaat sen deze in een kouden bak. De plantjes groei en vrij snel, doch moeten beschermd worden tegen de felle middagzon en verlangen een vochtigen grond. Af en toe de plantjes eens over den kop sproeien. Ze verlangen een voed- zamen grond, moeten ruim gespeend worden opdat ze zich behoorlijk en ongehinderd kun nen ontwikkelen. Als grondsoort kan men ver schillende grondmengsels nemen. Kleigraszoden- grond met wat koemest en zand of bladaarde met zand en mest is goed. Ook voedyame tuin aarde met wat koemest geeft uitstekende resul taten. De grondmengsels leveren dus g en moei lijkheden op. Beschikken we over een warm bakje of een warme kas, dan kan ©veneens in Januari worden gezaaid en zjjn de planten- in Mei zoo ver, dat ze geschermd buiten den bak kunnen en ongeveer in Augustus in bloei staan. De beroepskweeker prefereert om financieele redenen natuurlijk het voorjaar, doch bjj den amateur is dit van ondergeschikt belang. Het kwoeken van stek js nog gemakkelijker en geeft bovendien meer waarborg, wat da kleur betreft ©n andere eigenschappen. On danks dit komen er natuurlijk ook hier afwij kingen voor. Dat is ook juist wel aantrekkelijk bij het zelf opkweeken. Onder de afwijkende exemplaren komen soms heel fraaie planten voor. Zoodra de planten jra Mied af Juni zijin nib gebloeid, worden ze overgebracht naar den tuin. Aan den voet der planten verschijnen dan eenige uitspruitsels en deze worden er in September afgenomen. De oude plant kan dan meteen opgeruimd worden. De jonge ujtspruib sel& worden dan ieder afzonderlijk in een potje gezet en daarna tot aan de nachtvorsten in een kouden bak geplaatst. Van hier verhui zen ze naar een koele, vorstvrije kamer. Al leen bü felle zon schermen, overigens verdra gen ze het zonlicht uitstekend en ontwikkelen zich goed. Half December kan men op deze wijze reeds fraai bloeiende exemplaren hebben. liet zelf opkweeken door stek of door zaaien is een zeer aantrekkelijk werkje en. naarmate we meer ervaring krijgen, worden- ook de re sultaten b-eter. Het is bovendien heelemaaJ niet erg als er eens eentje sneuvelt of minder mooi uitvalt. Bovendien is het zelf kweekan een uitstekende leerschool, die onze kennis omtrent het plantenleven meer verdiept, dan het napluizen van studieboeken over planten- verzorging, enz., omdat een deel dezer boeken de groote fout hebben, dat de onvoldoend ver klaarde vaktermen den leek op een dwaal spoor brengen. Stereüseerpompen. Eenigen tijd geleden lazen wij in „De Kath. Vrouw" een bericht, dat, nu de tijd van Stereliseeren voor velen weer 'is aangebroken, velen onzer lezeressen in teresseeren zal. Op de 16e Damesbeurs, gehouden in het R.I.A.-gebouw te Am-sterdam, trok o.a, zeer do aandacht een klein beknopt appa raat, dat in staat is den grooten, omslach- tigen stereliseeriketel met toebehooren te vervangen. Het is niet meer dan een lange gummi slang, waaraan men aan het ééne uit einde e-en zuigapparaat en aan het andere een luchtpomp bevestigd vindt. avond der verkiezingen een vuurwerk af. Altemaal, om de aandacht van den man van de straat te trekken. Maar hieruit blijkt dan toch, dat de S. D. A. P. met haar sprekers niet meer de massa bereikt en het niet meer zóó is, dat, wanneer maar een S.D.A.P.'er optreedt, de zaal volstroomt. Die tijd schjnt ook voor haar voorbj te zjn. Opmerkelijk is ook bij deze stembus campagne weer, dat de partijen der lin kerzijde, vrijzinnigen zoowel als socialis ten, voor hun politieken strjd beslag leg gen op den Zondag. De Vrijheidsbond hield op Schouwen- Duiveland op Zondag een openluchtmee ting, terwijl de S. D. A. P. dit in Z. Vlaanderen eveneens deed en ook voor nemens is, dit a.s. Zondag te Middel burg te doen. Heeft dit niets te zeggen tot hen, die nog altijd geloof hechten, aan het praatje, dat men wel Christen 'kan zijn en toch zijn stem op een der linksche partijen uitbrengen? Ik had het daar straks over matig be zochte vergaderingen. Ik geloof, dat vrij wel alle partijen aan dat euvel hebben geleden. De opkomst op de politieke ver gaderingen is althans over het algemeen niet meer zooals vroeger. Toch juich ik het toe, dat b.v. iemand als de heer Van Dijk, nr 1 van de Zeeuw sche A.-R. candidatenlijst, week aan week, avond aan avond, onze provincie is door getrokken en in steden en dorpen ken nis heeft gemaakt met de Zeeuwsche kie zers. Hij heeft zich geheel aan ons ge west gegeven en ook .niet de kleinste, meest afgelegen dorpjes overgeslagen. Ik twijfel er dan ook niet aan of dit zal door de Zeeuwen op, hoogen prijs ge- Dit apparaat wordt gebruikt vo<xr twee verschillende doeleinden. De luchtpomp kan ook dienst doen als waterdoorlaat en spoelt, aan de keu kenkraan bevestigd, de conserveerfles- schen zoolang en zóó krachtig door, tot ze geheel schoon zijn. Verder pompt zijl, eveneens met de wa terkraan, doch nu afgesloten, aan het uiteinde, de gevulde flesschen volkomen luchtledig, zoodat de inhoud steriel is en de ringen en deksels hermetisch ge sloten zjjn, zonder dat de spijzen met heet water of met heete lucht in aan raking behoeven te komen. De constructie is eenvoudig. Het zuigapparaat wordt tusschen 2 gum- miringen (die zich om den fleschhals bevinden) in geplaatst en zuigt door in werkingstelling der luchtpomp den flesch- inhoud volkomen luchtledig, waardoor deze vanzelf steriel wordt. Iedereen be grijpt onmiddellijk het gemak van dit toe stelletje. De slang met pompje en zuiger kunnen in een doosje opgeborgen worden. Iedereen begrjipt ook de besparing van gas of een ander stookmiddel, want er is absoluut geen verwarming noodig. Deze storeliseerpompen zijn van Duitsch fabrikaat en vermoedelijk nog niet in den handel hier te lande. Daar dit echter spoedig het geval zal zijin, is 'tgood, ze even in gedachten te houden, opdat men er, wanneer ze ver schenen, de noodige aandacht aan kan besteden. Ter oriënteering diene, dat leveranciers zijn: Schiltz en Schild, Breslau, Bohrauer- strasse 28. Aardb ee n-rece pf en. Alcoholvrije aardbeienbowl. Een kilogram kleine aardbeien van de groene kroontjes ontdoen en zoolang was- schen tot ex schoon water afkomt. Twee liter water koken met een kilo suiker, daarin 25 gram citroenzuur oplossen en er het uitgeperste sap van twee citroenen bijvoegen. Met dit mengsel overgiet men de aardbeien, Iaat de massa een paar uur staan en voegt, als men het wait den smaak betreft noodig oordeelt, nog een lepel aardbeienessence toe. Men presen teert den drank in bowlglazen, die men er voor een derde mee vult en waar aan men water of spuitwater toevoegt. Inplaats van water of spuit kan men bij de bowl twee flesschen alcoholvrijen witten wijln en tVs liter water voegen. Men laat alles dan vóór het gebruik een paar uur staan en verdunt niet meer met water of andore vloeistof. Aardbeien-gelei. Leg in een por seleinen schaal een pond versche, goed schoon gemaakte aardbeien, giet er over heen een kwart liter kokend water, waar in een half pond suiker is opgelost (de vloeistof moet heet over de vruchten gegoten worden), voeg er het sap van twee citroenen bij en laat alles, goed toe gedekt, eenige uren, zoo mogelijk een nacht, overstaan. Dan giet men de massa uit op' een strak gespannen schoenen doek, laat het sap doorlekken, vermengt het met twaalf blaadjes, van te voren in een scheutje heet water opgeloste, nog warme gelatine en voegt er i/i liter witten wijn bij. Men laat deze gelei in den schotel koud en stijf worden. Aardbeien-limonade (een ouderwetsch recept). In gVa liter kokend water lost men 100 gram wijnsteenzuur op. Men laat de vloeistof koud worden en giet ze dan uit over 10 pond goed gowa.sschen, rijpe aardbeien. Goed dicht gedekt, laat men de massa staan tot den volgenden dag. Dan wrijft men ze door een paardeharen zeef en weegt het aldus verkregen vocht, waarbij men eenzelfde gewicht aan suiker voegt. Als de suiker volkomen in de vloeistof is opgelost (men bevordert dit proces door ai en toe te roeren) kan men de limonade in flesschen doen, die goed gekurkt behooren te wor- steld worden. Ze kennen nu hun can didaat en hij kent onze provincie en hare bevolking. Er is een erhouding ont staan, die voor de toekomst veel goeds belooft. Ik heb den heer Van Dijk hooren sprei ken, maar ik heb ook nog enkele andere politieke vergaderingen bijgewoond. En dan verblijdde ik mij er over, dat ik in geen enkele vergadering der A.-R. partj iets gehoord heb van critiek op onze Chr. Hist, broeders. Ik geloof, dat onze A.-R. sprekers daar goed aan hebben gedaan. We hebben dit is in onze dagen duidelijker dan ooit een gemeenschappelijken vijand te bestrijden, die zijn kracht al meer ont plooit en die er zich al bijzonder in verheugt, dat de Staatkundig Gerefor meerde sprekers en schrijvers de Anti-Re volutionairen en de Hervormd Gerefor meerden de Christelijk-Historischen zoo ongekend fel en onwaardig bestrijden. Het is dan ook van A.-R. zijde m.i. goed gezien, geen geestverwante partij als de C.-H. Unie te bestrijden. Daarom te meer spijt het mij, dat iemand als het Chr, Hist. J^amerlid Ti- lanus dit goede voorbeeld niet heeft ge volgd. Hij sprak dezer dagen in Goes en meende goed te doen de afscheidsrede van wijlen den heer Lohman tot zijn Goesche kiezers van het stof te moeten ontdoen en ter tafel te brengen en naar aanleiding daarvan .eenige onvriendelijk heden aan het adres der A.-R. partj te zeggen. Nu is mj bekend dat overigens warme vrienden van wijlen den heer Lohman vorm en inhoud dezer rede toenmaals hebben betreurd. Ook een groot man heeft minder gelukkige momenten in zjn leven. Er was zeker alle reden, om dit den. Met water of spuitwater aangelengd, vormt deze limonade een heerlj'ken drank. Aardbeien-marmelade. Ook hiervoor neemt men een zelfde gewicht aan aardbeien en suiker. Men maakt de vruchten au baia-Marie warm en wrijft ze dan door een paardeharen zeef. De suiker wordt met water (op elke k.g. sui ker een liter water nemen) tot een dikke stroop gekookt, waarin men even het aardbeienmoes laat meekoken. De marme lade laten afkoelen en in potjes bewaren. (HJbld.) Lfnoieunrwas, Kook I1/2 d.I. water met 1 on3 pot- asch en Va ons talk- of laarzenpoeder en voeg daarbj 2 ons gele of witte was. (Witte voor het wrjven van zeer lichte linoleums.) Laat dit alle® nog ongeveer 5 k 10 minuten koken. Pas daarbj op voor overkokenl Neem daarna de pan van het vuur en voeg er een flesch witte terpentjïi bj. Roer het voor het gebruik om. Men moet was bewaren in goed gesloten potjes, daar anders de terpentjn ver dampt en de was te dik wordt. Berg ze ook liefst in kleine potjes, omdat dan bj het werk slechts een gedeelte van de gemaakte was open komt. Is de was te dik geworden, voeg er dan terpentijn bij1. Maar week nooit was op het vuur. Plaats het potje in warm water. woord te laten rusten en het niet uit het stof op te halen. De heer Tilanus was echter van een andere meening, las de scherpste gedeeii- ten van bedoelde rede voor en wierp ook zelf nog enkele scheutjes olie in het vuur. Nog eens, ik betreur dat. En naar ik geloof, vele Chr.-Hist. kiezers met mj. Bovendien leek mj niet alles waar, wat de heer Tilanus opmerkte. Zoo ge loof ik niet, dat de verhouding van de A.-R. Kamerclub tot de A.R. partij instan ties een andere is dan die van de C.-H. Kamerclub tot de C.-H. Unie en kies- verecnigingen. Ik geloof er althans niet van, dat de eerste minder vrijheid van beweging zou hebben dan de laatste. Beide hebben te rekenen met een program van beginselen en een stembusjprogram. Ik begrijp ook niets van de critiek van den heer Tilanus op de A.R. Partj, omdat deze sommige harer sprekers aankondigt als „Ned. Herv. predikant". Mag dat niet? Mag men wel kwaliteiten vermelden, als lid der Tweede Kamer, oud-Minister, lid der Prov. Staten, maar niet: Ned. Herv. predikant? Ziet men er misschien een logenstraffing in van het onware praatje, dat altjd nog rondgestrooid wordt, al3 zou de A.-R. Partij alleen uit Gerefor meerden bestaan? Las ik ook .niet in de „Nederlander" een lange lijst van na men ter aanbeveling van de Chr.-Hist. candidaten, in welke Ijst ik ook vele namen van predikanten aantrof? Hoogst eigenaardig was ook, wat de heer Tilanus t.o.v. het onderwijs opmerkte. De Chr.-Historischen, zoo zei hij, laten het Openbaar Onderwijs niet los. Maar, zoo zou ik willen vragen, wanneer hebben de Anti-Revolutionairen dat wel gedaan? Het zou b.v. hier en daar een klein Beste Jongens en Meisjes, Vandaag heb ik de briefjes te beant woorden en dus kan ik heel kort zijn. Met genoegen zag ik, dat ik ondanks den zomertijd, die voor de correspon dentie minder geschikt is, toch nog een vrij' groot getal briefjes kreeg. En ge lukkig ook weer enkele nieuwelingen. Welkom hoorl Hier volgens eerBt de raadsels: 1. Voor de grooteren. Mjn geheel bestaat uit 48 letters. 16. 8. 24. 25. 26. t. 30. 38 is zout water. Jonge paling noemt men 33. 40. 22. 10. 41. 42 is bitter. Bj vele menschen heeft men een '38, 1. 32. 31. 18. 2. 14. 17. 5 gebruikt de loodgieter. Een 10. 3. 6. 36. 8. 28 gebruikt de tuinman. Karei de Groote heeft veel 4. 34. 29. 18. 7. 11. 8. 12 gesticht. Diamanten zjn 21. 23. e. 48. 15. 30. 19. 43. 37. 45. 13. 36. 47. n. De 35. 9. 44. 27. 28. 45 20 zjn sol daten te paard. 39 en 46 zjn medeklinkers. 11. Voor de kleineren. Mjn geheel bestaat uit 47 letters. Een 10. 5. 8. 6. 3. vliegt. kunstje voor de A.R. Gemeenteraadsleden zjn, om aan. de O.L. scholen zooveel mogelijk roode onderwijzers te benoemen. En we weten allen, dat die heeren het meest de Openbare school hebben afge broken. Maar zei in de voorlaatste Raads vergadering te Goes juist niet een A.R. Raadslid, dat de Anti-Revolutionairen daaraan niet willen meewerken? Neen, de Anti-Revolutionairen zorgen minstens even goed voor de Openbare School als de Chr.-Historischen. De heer Tilanus vond ook nog gelegen heid om op te merken, dat de Chr.-Histo rischen de scheidslijn die er nu een maal bij het Lager Onderwijs is niet willen doortrekken tot het Hooger Onder wijs. Maar nu begrijp ik hem heelemaal niet meer. Hij ruimde in zjn betoog een groote plaats in voor de woorden van den heer Lohman. Maar wat heeft diezelfde Loh man op 14 Juli 1880 in de Tweede Ka mer gezegd? Dit: „De vrije h 0 0 g e school is een con sequente ontwikkeling van hef beginsel, dat aan de vrije lagere school ten grondslag ligt." Dat is andere taal. Maar in dit ver band zweeg de heer Tilanus over den heer Lohman. Bijzonder gelukkig voor de Chr.-Hist. Unie achtte ik het optreden van. den heer Tilanus niet, al zal zeker hetgeen hij zei aan het adres der linksche par tijen en partijtjes de instemming van alle Anti-Revolutionairen hebben. Ik heb met meer genoegen enkele jaren geleden geluisterd naar een rede van den tegenwoordigen Minister de Geer in de zelfde zaal uitgesproken. Dkt was hoogstaande, objectieve voor lichting. LUCTOR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6