Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. De verkiezingen voor de Tweede Kamer. Byi de verkiezingen voor de Tweede Ka mer in 1925 werden de uitslagen via het station Scheveningen-Haven draadloos aan de dagbladen in het geheele land toegezonden. Men meldt ons, dat zulks dit jaar niet zal geschieden. Dit staat in verband met de besluiten van de te Praag gehouden radio-conferentie inzake de verdeeling van de golflengten. De aan Nederland toege wezen golflengten laten niet toe, dat des avonds na zes uur voor het doorzenden van de uitslagen der Tweede Kamerver kiezingen gebruik wordt gemaakt van den zakelijk on omroepzender Scheveningen- Haven. De zoutindustrie. De boring vanwege de Kon. Nederl. Zoutindustrie in de buurtschap Twekkelo, gemeente Lonneker, waarmee men 25 April 1.1. was begonnen, is, naar wij ver nemen, thans beëindigd. Men heeft kunner vaststellen, dat het zout begint op een diepte van 294 meter en eindigt op> plm. 335 M. Eenige steenlagen zitten daar tus- schen. De heer Colijn te Groningen. De heer H. Colijn heeft Donderdagavond te Groningen het woord gevoerd. Reeds lang vóór zeven uur, zoo vertelt de „N. Pro-v. Gr. Crt.", stonden de men- schen vóór het gebouw en toen te zeven nur de .deuren opengingen stroomde de kerk vol, terwijl de bijeenkomst eerst te acht uur zou aanvangen Toen wij te kwart vóór acht binnen kwamen, kon men over de hoofden lo-o- pen; meer dan twee duizend mannen en vrouwen, jongelingen en jongedochters uit stad en provincie (er waren tal van auto's en autobussen) vulden de geweldige ruim te van het gebouw. Het was een indruk wekkend gezicht. Ter bekorting van het wachten op den spreker werden verschillende liederen uit volle borst gezongen Er was in één woord een geestdrift, die het hart verkwikte." Toch wel bemoedigende verschijnselen. Ned. Zijdeteeltvereeniging. Naar de Ned. Zijdeteeltvereeniging, ge vestigd te 's Gravenhage, mededeelt is de finitief besloten tot het invoeren van de zijdeteelt in Nederland. Dit besluit heeft men kunnen nemen als gevolg van de bijzonder groote belangstelling in alle oor den van ons land. De zijdeteelt kan thans begonnen worden in nagenoeg alle pro vinciën van ons land. Het animo is zoo groot, dat enkele deelnemers reeds dien wensch te kennen gaven, 'de teelt op groote schaal te willen beginnen. De medewerking van de Ned. Heide maatschappij te Arnhem, heeft er stellig toe bijgedragen, om een dergelijk voorloo- pig resultaat te kunnen bereiken. De loting voor den dienstplicht. Bij de gisteren te 's-Gravenhage geho-a- den loting voor den dienstplicht (de eerste maal volgens het nieuwe stelsel) is voor de lichting 1930 getrokken nommer 4146, onder welk nummer in de Amsterdamache registers voorkomt Wijnand Marie Morren, geboren 39 October 1S09, en voor de lich ting 1931 nommer 2991Johannes Petrus Keijzer, geboren 22 Januari 1909, zoodat degenen, die vrij loten, zij; zijn, wier na men naar alfabetische volgorde aan den uitgeloten naam voorafgaan; zij hebben tenminste de meeste kans om niet tot gewoon, maar tot buitengewoon dienst plichtige bestemd te worden, d.w.z. dal zij alleen bij mobilisatie opgeroepen kun nen worden om te dienen. Diegenen, wier namen volgen in alfabetische volgorde op de bij de loting gevonden namen, komen het eerst in aanmerking om al3 gewoon dienstplichtige te worden opge roepen. Een duistere achtergrond. We lezen in „De Waarheidsvriend" van 28 Juni 1929: Aan. de drukkerij van ons blad werd door middel van den boekhandel J. Am-esz Jr., lo Pijnack-erstraat 55, Rotterdam, een verkiozings-advertentie ter aanbevoling van de candi datuur ds G. H. Kersten aangeboden. De advertentie had een won derlijken, sohunnigen, gefantaseerd en in houd om den A.-R. candidaat af tel bre ken en was onderteek-end door „eenige leden der Ned. Herv. Kerk", zonder na men te noemen. Wij willen hier even verklaren, dat wij met dergelijke practijken, met een zoo duisteren achtergrond, niets te maken willen hebben. Te meer niet, waar wij van dien zelfden ds Kersten-kant telkens ook ongeteekende brieven krijgen, vol war taal en vol behendig dooreengevlochten waarheden en leugens. Wat heeft die partij- in deze verkiezings campagne een droevig duisteren achter grond. Armenwet en werkloosheid. Minister Kan heeft gisteren in een der zalen van zijn departement geïnstalleerd. Ta -dezer dagen ingestelde commissie-Ar menwet, we'lce advies zal uitbrengen over de vraag of het gewenscht is-, dat valide arbeiders, al dan niet tegen werkloosheid verzekerd, in geval van werkloosheid en indi-cn behoefte aan steun bestaat, op andere wijze do-or de overheid warden tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien; wordt deze vraag bevesti gend beantwoord, dan moet do commis sie de daartoe vereischte voorstellen do-en. De voorzitter der commissie, de heer C. Zaalberg, directeur-generaal van de-n arboid, beeft de rede van den minister beantwoord. Nederlandsoh Congres voor Openbare Gezondheidsregeling. Vrijdag werd en heden wordt te Mid delburg het 34ste congres voor open bare gezondheidsregeling gehouden. Gistermorgen werd het congres voor afgegaan door een vergadering van de onderafdeeling van gezondheidscommis sies, leden van het congres. Door den heer Mr P. J. M. Kallen, secr. van de gecond- heidscommissie te Maastricht werd een uitvoerige toelichting gegeven van de taak der Gezondheidscommissie, voortvloeiende uit de art. 14, 20 der woningwet, in het bijzonder betreffende art. 14, waarin ge sproken wordt van het initiatief, dat van de gezondheidscommissies kan uitgaan in het belang van de woningverbetering. In aansluiting daaraan behandelde de heer J. Wierseima, afgevaardigde van de Ge zondheidscommissie te Groningen de ver houding tusschen B. en W. eener ge meente en de .gezondheidscommissie. Een motie betreffende het uitspreken van de wenschelijkheid van de bevordering van het contact met de inspecties der Volksge zondheid door de gezondheidscommissies werd met alg. st. aangenomen en werd aan het jjestuur der onderafdeeling op gedragen daartoe 4e noodige stapp-en te do-en. De vergadering was bezocht door af gevaardigden van 60 gezondheidscom missies en door verschillende andere le den van het congres. Des middags werd het congres geopend door den voorzitter, dr N. M. Josephus Jitta, die allereerst speciaal de vertegen woordigers van de Ministers van Arb., H. en N., van Financiën en van Defensie wel kom heette en verder ook speciaal den waarnemenden burgemeester van Middel burg en den burgemeester van Vlissingen. Vooral ook de vele dames had spr. een bijizonder welkom toegeroepen. Daarna hield spr. een rede, waarin hij naar voren bracht de groote wen- schelijikheid van samenwerking tusschen de diere-ngeneeskundigen en de medici. Een staatscommissie is in wording om de Samenwerking ook in Nederland te be vorderen. Vervolgens bracht prof. dr Aldershoff het jaarverslag uit. Het werd goedgekeurd, evenals de reke ning van den penningmeester den heer dr J. J. Hofman, welke rekening een goed slot van f325.12 aanwijst. Als plaats waar het 35e congres zaJ worden gehouden, werd Baarn aangewe zen. De sociale taak van arts en vroedvrouw voor -en na de ge boorte van het Kind. Aan de orde kwam nu bovengenoemd onderwerp, waarover een tweetal prae- a-dviezen waren uitgebracht. Deze stellin gen publiceerden we reeds vroeger. Het tweede behandelde onderwerp was „De overheid en de ongehuwde moeder" Hierover was prae-adviseur de heer Dr C. F. T. J. Meuleman, geneesheer-Direc teur van de Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen. De heer Dr Meuleman meent, dat de Minister van Arbeid, H. en N. aan eene commissie bestaande uit enkele perso nen, die op de hoogte zijn van behoor lijke wetgeving en enkele personen, die met de practijk des levens op de hoogte zijn, op moet dragen, de kwestie te on derzoeken en een voorontwerp in te die nen van een regeling voor de moeder- schapszorg. Ook nu volgde discussie, waaraan o.a. mevrouw Suze Groeneweg lid der 2e Kamer deelnam. De voorzitter zeide, dat aan deze kwestie niet alleen een medische, maar ook een sociale zijde zit. Hjj bracht de sprekers dank voor zijn inleiding en al len, die aan de besprekingen hadden deelgenomen en sloot daarop dezen eer sten congresdag. De leden spoedden zich nu naar het Stadhuis, waar zij- in de raadzaal werden ontvangen door het college van B. en W. en enkele raadsleden en zulks bij monde van den wethouder, mr A. A. de Veer, die mededeelde, dat de bur- meester tot zijn spjjt uit de stad moest. Spr. heette allen gaarne welkom en wees op de belangrijkheid van (het congres en op "het vele dat de gemeenten met deze materie te maken hebben. Spr. gaf een overzicht van hetgeen Middelburg reeds deed 'op het gebied van woning bouw, t.b.c.-bestrijding, zuigelingen-be scherming, en strijd tegen het alcoholis me. Men gaat langzaam maar zeker voor uit, al kan men nog niet alles berei ken, wat Dr Horst in zijn prae-advies wil. S-pr. hoopt, dat de leden een aange naam verblijf in Zeeland zullen hebben en dat het congres de resultaten zal op leveren, die mer. er van verwacht. De heer Josephus Uitta dankte voor de ontvangst en schetste de belangrijk heid der oude gebouwen van Middelburg. S-p-r. roemde de gastvrijheid van Middel burg, dat vroeger een slechten naam had door de moeraskoortsen, dat wellicht niet eens moeraskoortsen waren. Nadat de merkwaardigheden van het stadhuis waren bezichtigd, ging bet ge zelschap per extratram naar Vlissingen, waar in hotel TJrittannia de gemeenschap- p-eliike maaltijd plaats had. Hedenmorgen te 10 uur werd het con gres voortgezet. Zeeland achteruit. De bevol king van Zeeland bestond op 31 Dec. 1927 uit 124.884 mannen, 124.579 vrouwen, to taal 249.463 personen, en op 31 Deo. 1928 uit 124.890 mannen, 124.202 vrouwen, to taal 248.592 personen. De bevolking ver minderde dus met 871 zielen. Goes. In de gisteren geplaatste driestar „politieke actie" is een fout ingeslopen. Maandagavond, naar „De Prins van Oranje", zoo heet ihet -daar Zooals uit het verhand ook reeds blijkt moet dit zijn Dinsdag avond. De A.-R. Kiesvereeni- gin-g heeft n.l. besloten den verkiezin-gs- arbeid te besluiten met een -bidstond, waarbij als spreker zal optreden D s F. A. den Boeft van Amersfoort. Niet alleen de leden der Kiesvereeniging, maar alle belangstellenden worden dien avond gaarne verwacht. Koudekerke. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Dhr de Kroo was met kennisgeving afwezig. De voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling was om een raadsvergadering voor Juli te houden, doch dat dit moest geschieden uit formeel oogpunt. Hij zou geen rondvraag willen houden; doch de heeran Sanderse en Moens willen wel rond vraag. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging van P. Verhage Jz. voor de medewerking inzake het niet leggen van een bo-uw- vexbo-d ,daar de kwestie nu tot een go-ede oplossing is gekomen. Dhr Sanderse ver zoekt hierover nadere inlichting. I)e voor::, zegt: de taxatie is voor de tweede maal geschied, en nu is er door Verhage ge noegen genomen met de taxatie groot f 11.540. Van de Geref. school 'tZand een ver zoek om geiden voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen waarvoor noodig f 52. Gaat om advies naar B. en W. Wijziging begrooting 1928 ten behoeve van den Vleeschkeuringsdienst groot f58.36. Goedgekeurd. Dit was het eenige punt der agenda. Rondvraag. Dhr Moens, S.G.P., vraagt of het juist is, dat er een politieke partij een optocht heeft gehouden met rede voeringen en vraagt of deze daartoe ver gunning had en of het gewenscht is en of dit voortaan niet meer zon gebeuren. De voorz. wil antwoorden, doch de S.D.A.P. wil er over discusseeren. Dhr Moens zegt: ik wil alle partijen van de straat houden, dus ook de S.D.A.P. De voorz. zegt: die partij had van mij de vergunning gekregen onder bepaalde voorwaarden, p.l. ,een korte speech en zorgen ,dat het verkeer niet wordt gestremd en dat het ordelijk zou toegaan. Slechts enkele minuten zijn ge bruikt voor de rede. Hij heeft er geen storing van het verkeer in gezien enz. Hij zou bijiv. een rede vaiT een half uur op de publieke straat niet toestaan en kan niet beloven aan dhr Moens om het voortaan niet toe te staan gelijk nu is geschied. Dhr Moens handhaaft zijn stand punt en verzoekt nogmaals dat de voorz. zich in dezen zou wijzigen. Hij zou een motie willen voorstellen waarin de Raad uitspreekt de wenschelijkheid om dit niet meer toe te staan. De voorz. is van meening, dat een motie niets geeft, en dat hij mogelijk ook na de aanneming der motie de ver gunning zou verleenen; dat men zich ergert in deze dagen is begrijpelijk. Ook spr. heeft zich wel geërgerd aan de lec tuur, die ze bij spr. in de bus deden. Dhr. Moens zou toch een motie willen. De voorz. ontraadt dit Ook Weth. Contant doet zulks, omdat de voorz. nu eenmaal hoofd der politie is. Dhr Sanderse zegt: het waren juist de S. G. P.'ers, die al les deden om tot wanordelijkheden te ko men Spr. had yan Moens in dit col lege betere dingen verwacht. Spr. had gehoopt, dat hij eerst zou hebben onder zocht, voor hij een oordeel uitspreekt. Immers onder leiding van het hoofd der school, dhr de Graaf, S. G. P., is ge tracht om wanordelijkheden uit te lokken. Daarom moest dhr Moens zich wachten om op deze plaats zich hierover uit te laten. De S. D. A. P.-ers zijn naax hen toegeweest om te verzoeken zich hier van te onthouden. Hun werd toegevoegd door een der leiders der S. G. P.: Het hoofd der gemeente moest zich schamen. Dhr Moens zegt ter oorzake van huise lijke omstandigheden geen gelegenheid te hebben gehad om de zaak te onderzo-eken. Een lid der S. G. P. was bij hem geweest, en deze had hem gezegd, dat er niets ongerijmd was voorgevallen. Spr. vindt het eigenaardig, dat Sanderse hem toe voegt, dat spr. zijn partij nog moet op voeden. Wanneer Sanderse zich herin nert het ongerijmde, onparlementaire spr. in de vergadering van den Raad vorig jaar Juni naar het hoofd geslingerd, waar over nog geen leedwezen is betuigd, dan past het Sanderse allerminst spr. lastig te vallen over zijn optreden in dez-e zaak. Begin eerst bij uzelf, zegt spr. Tot het voorstellen der motie „is het niet gekomen. Dhr Lorier vraagt om bij do nieuwe brug door den Polder aangelegd verbete ring te willen aanbrengen met steenslag en koolasch. Dhr Sanderse vraagt naar de sloot bij de volkstuintjes en wel of iemand, die de sloot voor zijn deel heeft schoonge maakt, daarvoor wordt vergoed. Is er door B. en W. reeds nader onder zoek ingesteld naar de afgesloten brand gang? De voorz. zegt Lorier toe, dat er de noodige medewerking tot verbetering zal worden verleend. Dhr Sanderse: Zij hebben geen recht op vergoeding doch wel den plicht om de sloot schoon te .houden. De brand gang is nooit openbaar terrein geweest, doch particulier eigendom. Dhr Sanderse betwist dit. De voorz. zegt zjjn mededeeling uit goede bron te hebben, doch zal nog nader onderzoeken. Hierna sluiting. Boschkapelie. In de raadsvergadering van Woensdag stelde -de voorzitter, burge meester J. Truijman, de vraag, of de raad zijn standpunt betreffende de Waterleiding bleef handhaven, n.l. dat de afgevaardigde naar de aandeelhoudersvergadering ge houden was tégen alle voorstellen te stem men; zoo ja, dan stelde spreker zijn man daat ter beschikking, omdat op die ver gaderingen punten aan de orde komen, waar men niet tegen stemmen kan, zonder zijn eigen meening geweld aan te doen. Bij stemming over deze vraag bleek, dat 'de meerderheid aan -die opdracht bleef vasthouden, waarop -de voorzitter bedank te als afgevaardigde. Overgaande tot stemming voor een nieu wen functionaris, verkreeg -de heer Koster, zoowel als -de heer v. d. Wielen, drie stem men; een biljet was blanco. De heer Kos ter verklaarde niet in aanmerking te wil len komen. Bij de tweede stemming -behaalde de heer v. d. Wielen vier stemmen en was alzoo gekozen, hij vraagt evenwel een dag beraad. De heer Stallaert, plaatsvervanger, kan zich met de aangevoerde argumenten van den voorzitter ten volle vereenigen, waar om hij dan ook zijn functie eveneens neer legt. In zijn plaats wordt bij tweede stemming gekozen, -do heer P. Mangnus, die ver klaart het mandaat te aanvaarden. (Tern. Crt.). ZJerlkzee. Donderdagmiddag ten 2 ure, had op de alg. begraafplaats alhier de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. van Oeveren. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, trad de heer Dees, als lid van het hoofdbestuur der Z. L. M. naar voren en sprak in gevoel volle woorden den spijt uit namens het hoofdbestuur en de leden dat door den dood een man aan de maatschappijl is ont vallen die bezield was met een werkza- me-n geest, ten bate van den landbouw in 't algemeen en in 't bijzonder voor die op Schouwen-Duiveland. Vervolgens sprak de heer Van Bommel v. Vloten namens de Coöp. Beetwortelsui'kerfabriek „Dintel- oord". De heer P. Kooijiman sprak na mens de afdeeling Schouwen-Duiveland van den „Vrijheidsbond" en ds Voors sprak namens den Kerkeraad. Ds Voors dankte tevens uit naam van de familie voor de belangstelling tijdens de ziekte, en de eer den overledene be wezen. Voorts waren aanwezig de leden van het college van kerkvoogden en notabe len en de besturen van vele Jandbouw- vere-enigingen, w.o. die van de Veever zekering „D. E. L." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Donkerbroek-Haule J. J. T. Spaargaren te Aartswoud; te Mas tenbroek A. J. Westra Hoekzema te Zeg veld; te Ee (Fr.) G. J. Sanders te Nijega; te Workum J. G. Lekkerkerker te Bennebroek. Aangenomen naar Nieuwkoop A. J. van Wijngaarden te Westmaas. Geref. Kerken. Tweetal te Nijeveen L. W. Wessels, cand. te Gorinchem en H. Wiersema te Oldehove. Belangrijke gift. Volgens het H d b 1. is bij de Geref. Kerk te Am sterdam (Groot) een gift voor de zending ingekomen groot f 111.000. Emeritaat. Het Herv. Prov. Kerk bestuur van Friesland heeft aan Dis H. Ger- brandtf, predikant te Marrum en W-esternijkerk, tegen 1 Nov. eervol emeritaat verleend. Het Herv. Prov. Kerkbestuur van Dren the heeft aan Dis J. A. Gerth van Wijk, predikant te Kolderveen, eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Juli. Uittocht van predikanten. In die Oostenrij'ksohe „Saemann" klaagt Pastor Friedrich Ulrich, predikant te Graz, er over, dat zooveel Oost-enrijksch© predikanten Oosten rijk verlaten en naar Duitsohland toegaan. De oorzaak is inzonderheid, dat.in Oostenrijk het emeritaat niet voldoende verzorgd is en even min voor weduwen en weezen van predikanten een behoorlijke regeling bestaat. Tegelijkertijd groeien de genieenten. Er is wel veel verlies aan de onkerkelijken en op 270.000 zielen had den de Evang. Kerken 2125 overgangen naar de onkerkelijken in 1928, doch er ia meer winst; in hetzelfde tijdsverloop graden 3987 volwassenen tot de Evang. Kerken toe. De Rudolphstichting. Woensdag 26 Juni hield de Vereeniging tot verzorging van kinderen „De Rudolphstichting" haar jaar vergadering in de Geref. Kerk te Amersfoort. De „Amsterdammer" meldt daarvan: Groot was de opkomst. Wie telden 70 dia conieën en 130 afgevaardigden. Gezellige ver siering met planten en bloemen gaf aan ,.de vergadering een wat feestelijk aanzien. Dat mocht ook wel. De stemming was er ééne van groote dankbaarheid. Na de heel don kere laatste jaren met de Gjindhorst, na het in veler oogen waaghalzig voortzetten van De Rudolphstichting, en de spanning van- het nu afgeloopen eerste jaar „hoe zal het gaan?" was duidelijk merkbaar de stemming van een verlicht gevoel, van dankbaarheid aan God en mensch-en, dat ,er perspectief ge komen was in deze mooie, Gereformeerde zaak, dit heerlijk stuk werk in GocU Koninkrijk. De heer M. J. C. Bessolaar van Rotter dam ,die als waarn. praeses de vergadering opende, daar de voorzitter, oud-minister J. J. C. van Dijk, door verkiezingsdrukte eerst later kwam, gewaagde dan ook van dat groo te gevoel van dankbaarheid. Namens het Be stuur brengt hij na God gen zeer bijzonder woord van dank aan den directeur en adj. directrice, en den administrateur en allen, die zich gaven, om ons door de moeilijkheden van het eerste jaar heen te helpen. Er rustte kennelijken zegen op den arbeid, en datjfee' goeden moed. Ook dankte l)ij de steunen diaconieën voor haar vertrouwen en hulp. De jaarverslagen van secretaris, penn' meester en directeur gaven aanleiding tot een geanimeerde bespreking. Hierbij viel het ons op, dat die goede stemming van vertrouw - dank en moed aanwezig was^ waarvan we in den aanvang van ons verslas; .gewaagden. De heer van Dijk, voorzitter, inmiddels ter vergadering gekomen, wees op den ernsti- gen moreelen plicht der diaconieën, die in dertijd door haar motie-uitspraak de voort zetting der stichting principieel hadden g proclameerd. Vooral in giften en oollecten moet dat blijken, evenals in do contribution. De verschillende verslagen, balansen en rekeningen, alsmede het huishoudelijk regle ment, werden daarqp vastgesteld. Bfj de rondvraag wees de voorzitter op de wenscheHjkh-eid, dat uit giften mogelijk werd de aanschaffing van een behoorlijken vracht en personenauto voor de afgelegen stichting. Ook werd gewezen op do wenschelijkheid dat er een lijst .werd opgenomen ,v^n de steu nende diaconieën, en dat aan de nog niet bij dragende diaconieën het verslag gestuurd werd, opdat deze daardoor misschien ook tot steunen zouden overgaan. In den namiddag ondernamen) de bezoekers een £ocht naar de stichting. "Aanpakken". De heer W. van Oeveren te Wo-lphaartsdijk schrijft ons, -dat in -het verslag van de Vereeniging „Aanpakken" een onjuistheid voorkomt. „Er staat: „Uit het verslag van den pen ningmeester enz. blijkt dat het kapitaal der Vereeniging in 1928 door koersavans en giften is aangegroeid tot f 627.737". Dit moet zijn zonder koersavans f 627.737,05, waarbij een koersavans van f 32.351,53. Totaal f 660.088,58. Omdat uiteraard het koersverschil tel ken jare wisselt, wordt door mij bij de ba lans een aparte lijst gevoegd, berekend naar de Beurskoersen in de maand Janu ari, van bet voordeelig en na-deelig koers verschil, welke lijst over 1928 een voor deelig verschil bleek te bevatten als boven genoemd cijfer aanwijst van f 32.351,53" Zondag 30 Juni 1929. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Stainz (collecte Bouwfonds). Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nmj. ds Homburg. 's Heer Arendsk-erke, vm. dhr Mulder van M'burg, nm. ds da Voogd. (H. Doop- en Voorber. H. Av.). 's Heerenboek, vm. ds de Voogd. Vrouwepolder, 2 u. ds Hulsbergen. Gapinge, 9.30 u. ds Hulsbergen. 's Heer -Hepdrikskmderen, vm. ds Kamsteeg, nm. dhr de Jager van Kapelle. Middelburg (Geref. Bond), St Pi-eterstraat, 10 dn 6 u. dhr Overwoei te.Neder-Hardinxveld, Wemeldinge. De heer F. Burger, on derwijzer aan een Chr. Schooi te Den Haag, geboortig van Wemeldinge, is be noemd tot hoofd der Herv. School te Bunschoten. Nuttige handwerken. Aan de Rijkskweekschool slaagden de dames J. L. Net, P. A. van der P'luijm, en H. A- Chevalier, allen te Middelburg; C. E. A. Groosman en R. A. G. Wagenaar te Vlis singen, W. J. C-orstanje en A. C. de Bokx te Goes. Examen Handenarbeid. Voor het -examen handenarbeid (slöjd) slaag den aan de Rijkskweekschool te Middel burg de h-eeren: J. M. Zachariasse, Tho- len, C. F. M. de Krijger, Rosendaal; A. P. "M. Bernaert, Vlissingen, C. A. A. Kou man, Rilland-Bath; C. C. F- Courtin en J. Glerum, beiden Ierseke. Radio in de school. Versche nen is het rapport van den Onderwijs raad over het gebruik van de radio ip de school, waaromtrent de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen den raad advies had gevraagd. De Onderwijsraad komt in zijn rapport tot Se conclusies a. dat, mits de radio alleen beschouwd wordt als hulpmiddel bij het onderwijs, het luisteren naar radio-uitzendingen voor het lager-, middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs geacht mag worden geen bezwaar te ontmoeten 'en bij het nijverheids-onderwijs zelfs wenschelijk te zrjn; b. dat de tegenwoordige wettelijke voorschriften, althans voorshands, vol doende gelegenheid bieden aan 't school toezicht om eventueel tegen misbruiken te maken; c. dat er derhalve geen aanleiding is wijzigingen aan te brengen in de onder scheidene wetten of de daarop berus tende uitvoeringsmaatregelen. Onderwijzer-tandarts. In de Woensdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Schoterland werd met algemeene stemmen benoemd tot onder wijzer aan de o. 1. school te Oudehome do heer J. Cancrinus, sedert eenige da gen.... tandarts te Wolvega, wachtgel der van de school voor U. L. 0. te Heerenveen. Direct daarop werd van den heer C. een schrijven voorgelezen, dat hij voor deze benoeming bedankte. De betrokken inspecteur van het lager onder wijs en B. en W. bleken van een en ander op de hoogte te zijn, want dadelijk daarop, werd een nieuwe voordracht aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2