No. 227 Zaterdag 29 Juni 1928 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM'* ZEEPAARD 15c. KIEST A. C. VAN DER REST, HEMDRIKSE Co's BANK-GOES EERSTE STAD" No. 5. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Houders van SPAARBANK- BOEKJES worden uitgerioo- dïgd hun boekjes, ter bijschrij ving van den intrest spoedigst in te leveren. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De Antirevolutionaire Partij. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Aparte, wèlverzorgde, afdeeling Toiletartikelen. een Bril, So-Easy of Pince-Nez 4 J. GEENSE - GOES ALLE per 1 JULI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 c Bij abonnement belangrijke korting. Na alles wat er de laatste weken is geschreven en gesproken in verband met de komende verkiezingen is het niet noodig, nogmaals allerlei onderwerpen die thans in het geding zijn, te behandelen. De kiezers weten nu zoo langzamer hand wel waarom het gaat en wat zij1 van de verschillende partijen hebben te verwachten. Beter schijnt het ons, nog eens met een enkel woord het doel en streven van de Antirevolutionaire partij in het licht te stellen. De Anti-revolutionaire partij is een Christelijke partij. Zij wenscht niet godsdienst en politiek te scheiden, om dat vZij overtuigd is, dat wij ook in het politieke 'leven God hebben te dienen, dat ook het staatkundige leven heeft te beantwoorden aan de eischen van het Woord des Heeren. Wat dit betreft, laat haar program van beginselen geen onzeker geluid hooren. Ook op staatkundig terrein, zoo heet het daar, belijdt zij de eeuwige begin selen die ons in Gods Woord geopen-' baard zijn. Zij belijdt, dat de Overheid regeert bij' de gratie Gods; dat noch in den volks wil, noch in de wet, maar alleen in God de bron ligt van het souvereine gezag, en dat wij de Overheid hebben te zien als dienaresse Gods, die gehouden is tot verheerlijking van Gods Naam. „Tegenover hen, die de bron Van het recht zoeken in den mensch, stelt dat beginselprogram de uitspraak, dat alle recht uit God is. Tegenover de souve- reiniteit van den mensch handhaaft het de volstrekte, souvereiniteït Gods over al het geschapene. Tegenover de onstand vastigheid der menschelijke vindingen op staatkundig terrein plaatst het de eeuwige beginselen van het Woord des Heeren. Waar de geest uit den afgrond in onze dagen et zich op toelegt om de grond slagen van het gezinsleven te onder mijnen, daar vraagt dat program om waarborgen, teneinde het Christelijk huis gezin te beschermen tegen zoo boozen aanslag. Het komt op voor bescherming en sterking van het maatschappelijk zwakke, maar handhaaft niet minder het recht der persoonlijkheid tegenover de gemeenschapsidee." In de programs van actie wordt tel kens weer naar dit beginselprogram ver wezen. In den aanhef van het stembusprogram van. 1925 werd met nadruk uitgesproken, dat het voeren van een znivore be gins e lp olitiek noodzakelijk is. „Naarmate de grondslagen van het natuurlijke leven, het gezin en het gezag, meer 'blootstaan aan aanvallen van den geest, die alle Gods ordeningen wil_ ver zwakken en ontbinden, spreekt de 'A.-R. partij, in diep besef van eigen onbe kwaamheid en ontrouw, maar in het vertrouwen op Hem, wiens kracht in zwakheid wordt volbracht in heilige be zieling het voornemen uit, om pal te staan in den strijd voor Zijne ordenin gen en om te ijveren voor de beveili ging van de Christelijke grondslagen van ons maatschappelijk en staatkundig leven." Geheel in overeenstemming hiermede heet het in 't stembusprogram voor 1929 „Een vaste beginselpolitiek vorme den grondslag van geheel onze politieke actie, met name waar het geldt handhaving en bevestiging van de Chris telijke grondslagen van ons Volksleven." Dat is duidelijke taal. Niet voor twee- ertei uitlegging vatbaar. En het optreden der Anti -revolutxonaïre voormannen is, met wat hier is uitge sproken, steeds in overeenstemming ge weest. Het streven der A. R. Kamerfractie is altijd geweest, te bewaren en beveiligen de Christelijke grondslagen van ons volksleven, om dan op die vaste grond slagen voort te bouwen tot heil van land en volk. Aan zulk een partij kunnen allen, die Gods Woord tot regel en richtsnoer er- kend willen zien, vol vertrouwen hun stem geven. Zulk een partij heeft recht op don eteun en het vertrouwen van ons Chris tenvolk, onverschillig tot welke kerke lijke gemeenschap bet pok moge be- hooren. Zulk een partij1 behoort onverzwakt moge het zijn versterkt I uit den stem busstrijd te voorschijn te treden. Daarom: gesteund de Antirevolu tionaire partij. Gestemd op de Antirevolutio naire candidaten! Rood gemaakt het eerste hok je van lijst Korte samenvatting. De Anti-revolutionaire partij voert dien verkiezingsstrijd allereerst cum' de bewa ring van de Christelijke grondslagen van ons volksleven in overeenstemming met de gedachte die in Art, I van haar Bie- ginselprogram tot uitdrukking komt en legt daarbij nadruk op „1. Het tegenstaan van de 'invloeden die de ontkerstening der natie bevorderen; 2. De noodzakelijkheid van de hand having van het gezag, zoo hier te Landie als in Imdië; 3. De handhaving van' ons huwelijks recht en die beveiliging van het gezins leven; 4. De beoefening der sociale gerech tigheid; 5. De handhaving onzer nationale zelf standigheid. Daarnevens heeft de bevordering der volkswelvaart baar volle aandacht." Een proigram dat .klinkt als een klok. Een program dat vertrouwen wekt en vertrouwen vraagt. Een program dat prikkelt om te stem men op de Anti-revolutionaire! candidaten. Onze Candidaten, De naam van den volgenden candidaat op de Antirevolutionaire lijst in Zeeland, heeft voor velen een goeden klank. De heer J. F. Heemskerk is toch een broeder van den oud-Minister en heeft zelf ook reeds gedurende eenige jaren in de Tweede Kamer zitting gehad. Hij is een man die het klappen van de politieke zweep kent en wiens naam op de Zeeuw- sbbe lijst dan ook niet mocht ontbreken. En dan volgt de heer J. A. Domini- cus, oud-lid van de Provinciale Staten en lid van den Gemeenteraad te Wemeldinge. Het zal ongetwijfeld velen genoegen doen dat ook de heer Dominicus een plaats op de lijst kreeg, omdat hij een man is die in breeden kring het vertrouwen geniet. Dat is wel gebleken in 1927, toen de heer Dominicus door een samenloop van •om standigheden buiten de Staten bleef. Dat de heer Dominicus niet alleen plaat selijke bekendheid geniet, en dat zijne ver diensten ook huiten Zeeland erkenning vinden, blijkt wel uit het feit, dat hij onge veer van de oprichting af lid is van het hoofdbestuur der Vereen, van Kerkvoog dijen der Ned. Herv. Kerk; dat hij geko zen werd tot lid van het hoofdbestuur der Unie „Een school met den Bijbel", en dat hij1 deel uitmaakt van het hoofdbestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Verder is de beer Dominicus gelijk be kend kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, secretaris van de Chr. School en secretaris van de gewestelijke organisatie van den ■Chr. Boeren- en Tuindersbond. Een veelzijdig man alzoo, die zoowel uit principieele als uit practische overwegin gen met warmte kan worden aanbevolen. De laatste candidaat op de Zeeuwsohe lijst is de heer D. Scheels Az,, lid van den Gemeenteraad te Terneuzen. 'Zeeuwsch-Vlaanderen trekt den laatsten tijd meer dan vroeger de aandacht. En dat is gelukkig, niet alleen voor dit deel van ons gewest, maar ook uit een oogpunt van algemeen belang. Daarom was het een goede gedachte van het Prov. Comité, om ook een man uit Zeeuwsch-Vlaanderen op de candidaten- lifst te plaatsen en daarmee uit te spreken dat ook de belangen van dit deel der Pro vincie de volle aandacht hebben van de A.-R. partij. En hiermede zijn we gekomen aan het einde van de bespreking van onze candi- datellfrt. wanneer U Geneesmiddelen noodig hebt, Verbandstoffen, Bandages, Verplegingsartikelen enz., de zaak Lange Kerkstraat 42, van Ass. APOTHEKER. 'Men zal het met ons eens zijn, dat de sa menstelling een zeer gelukkige kan worden genoemd. Bij eenheid in beginsel is er een rijke verscheidenheid. Het is een lijst die gezien mag worden en die prikkelt om te stemmen op den heer J. J. C. van Dijk. No. 1 en anders geen? Ons wordt gevraagd of het beslist nood zakelijk is, dat men zijn stem uitbrengt op No. 1 van de lijst. Het antwoord moet ontkennend luiden. Uit organisatorisch oogpunt verdient het aanbeveling, te stemmen op No. 1 van de lijst. Het algemeen parool luidt dan ook: No. 1 van lijst 5. De mogelijkheid beétaat ovenwei, dat iemand van zijn voorliefde voor een der andere candidaten blijk zou willen geven. Iemand die dat blijkbaar van plan was, had echter vernomen dat zulke stemmen als weggegooid beschouwd moeten worden. Dat is niet juist. D'e stemmen fo.v. op No. 11 of 12 van de lijst uitgebracht hebben evenveel waarde als die op No. 1. Men d e n k e er dan echter aan in geen geval meer dan een hokje rood te maken. In geen geval dus No. 1 en nog eer der volgende nummers. Wie dus om bepaalde redenen op een der andere candidaten van lijst 5 zijn stem wenscht uit te brengen, kan dat zonder be zwaar doen. Maar het algemeen parool is en blijft: Nu miner één van 1 ijst 5. Spionnage te Brussel. Uit Brussel wordt gemeld, dat uit het Belgische ministerie van oorlog twee be langrijke documenten zijn verdwenen. Een copie van een dezer documenten, op de schrijfmachine vervaardigd, moet ont dekt zijn bij het nagaan van de correspon dentie, gericht tot een in Duitschland le vend persoon. Daarop is een onderzoek ingesteld waar bij volgens een bericht in de „Informa- Voor U hebben wij ook Vakkundige bediening VLUGGE LEVERING AANBEVELEND Lange Vorststraat 40 Door geheel Zeeland aan huis te ontbieden tion" nog een afschrift is ontdekt bij een officier, die op het ministerie van oorlog werkzaam is. Aangezien deze geen bevre digende inlichtingen over de herkomst van het document kon geven, .is hij in hechte nis genomen. In zijn bezit moet voorts ook nog een af schrift zijn gevonden van een document dat op de militaire luchtvaart betrekking had. Nog andere officieren werden onder vraagd. Het onderzoek wordt voortgezet. Kantoor Groote SVlarkt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) K8HI Aardbeving geregistreerd. Donderdagmiddag, tegen 2 uur, begon nen de seismografische instrumenten te Hohenheim een krachtige aardbeving op grooten afstand te registreeren. De haard bevindt zich vermoedelijk in den Zuidelij ken Stillen Oceaan. De registratie der golf bewegingen duurde ruim drie uren. Ongewone koude. Na de heete dagen van het begin dezer week is thans te Trier een voor dezen tijd van -het jaar ongewone koude ingetreden. Op de hoogten staat de thermometer op vele plaatsen slechts 3 graden boven nul, terwijl in de dalen de temperatuur hier en daar zelfs tot onder het nulpunt is ge daald. Op vele velden zijn de aardappelen, boo- nen en bloemen bevroren. In het plaatsje Tbalfang heeft zich zelfs op verschillende lager gelegen watertjes een ijskorst ge vormd. De overheden schijnen al het mogelijke te doen, om de spionnage-zaak voor bet publiek te verbergen. Thans wordt vernomen, dat het Belgi sche tegenspionnage is, die er achter kwam, dat de Duitsche spionnage sedert eenigen tijd in het bezit was van een ver trouwelijk document over de Belgische ar tillerie. Verschillende ambtenaren van het mi nisterie van defensie zouden in dit verband indiscreties hebben begaan, doch tot he den werd alleen gearresteerd de 44-jarige gepensionneerde luitenant, die secretaris was van het ministerie van defensie. De socialistische „Peuple" dringt er op aan, dat de zaak niet zoo in het geheim behandeld wordt, want, zegt het blad, se dert de Utrechtsche documentenzaak drukt steeds een atmosfeer van verdenking. Do Vlaamsche kwestie. De Vlaamsche frontpartij van kamer en senaat heeft den minister-presidont een brief gezonden, waarin onder meer het volgende wordt gezegd: Binnenland. Da loting voor de nationale militie. De bevolking van Zeeland in 1928. Gezondheidscongres te Middelburg. Buitenland. Spionnage in1 België. Aardbeving waargenomen. „De uitslagen van de verkiezingen van 26 Mei en 9 Juni 1.1. hebben in politieke en parlementaire kringen de overtuiging voor goed gevestigd, dat het Vlaamsche vraagstuk in zijn geheelen omvang tot zijn volledige oplossing aan de orde gesteld blijft. Er werd door u in het openbaar ver klaard, dat de regeering het voornemen heeft, die door haar mogelijk geachte op lossing voor 1930 te vinden. Nu springt het in het oog, dat van een uitvoering van dit voornemen niet in de geringste mate sprake kan zijn, indien het parlement pas in November zou bij eenkomen en een kostbaren tijd voor de behandeling van bet zoo acuut gesteld vraagstuk zou laten verloren gaan. Derhalve hebben wij de eer, u te verzoe ken het daarheen te leiden in den eerst- komenden tijd, nadat de mogelijkheid zal bestaan om den senaat voltallig samen te stellen, het parlement in buitengewonen zittijd bijeen te roepen ter bespreking van het urgente Vlaamsche vraagstuk". Korie berichten. Uit Beachhaven in den staat New Jersey wordt gemeld, dat daar 'gisteren een vliegtuig in het water is gevallen. Het was een passagiersvliegtuig en er waren drie dooden en twee gewonden. Donderdag heeft kapitein Franks Hawks in recordtijd den afstand New York (stad)Los Angeles gevlogen. Hij deed er 19 uur 10 min. 18 sec. over. Het bestaande record werd met niet minder dan vijf uur geklopt. „Der Tag" meldt, dat op het oogen- blifc tal van Duitsche botanici te Hamburg vertoeven om in den Plantentuin aldaar 't bloeien van een uiterst zeldzame tropi sche plant de amorphophallus titanum, te aanschouwen, die uit de wouden van Su matra afkomstig is. De bloesem staat op een stengel van 2.50 meter. 't Is voor bet eerst op het Europeesche vasteland, dat deze tropische plant in een plantentuin tot bloei is gebracht. Het Joodsche Nationale Fonds heeft van den beer Solomon Lamport te New York 45.000 dollar ten geschenke ontvan gen om daarna een hotanischen tuin op den Scopusberg bij Jeruzalem te stichten. In de laatste zeven jaren zijn uit Hongarije jaarlijks 5000- personen geëmi greerd, waarvan het grootste deel naar Zuid-Amerika. In den laatsten tijd heeft zich ook een sterke emigratie naar Frank rijk en België ontwikkeld. Het onderzoek naar de oorzaak van de gebreken der motoren van het lucht schip „Graf Zeppelin" is thans geëindigd en de motoren weder in het luchtschip ge plaatst. De eerste proeftochten zullen voor 20 Juli afgeloopen zijn, zoodat, naar men verwacht, de wereldvlucht van het lucht schip einde Juli zal kunnen beginnen. Bij de voornereiding van een grond boring had in de mijn van Chuquigamata in Chili een ontploffing pla-ats, waarbij 8 personen gedood en 16 gewond werden, waarvan 5 zwaar. De socialistische oud-minister van België, Wauters, ia stervende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1