No. 226 Vrijdag 28 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland J.J.C. van Dijk KIEST A. C. VAN DER REST, KENORIKSE Co s BANK-GOES EERSTE BLAD. No. 1 van lijst 5. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland ALLE per 1 JULI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Politieke actie. Op een viertal vergaderingen, die dezer dagen worden .gehouden wenschen wij nog even speciaal de aandacht te ves tigen. De eerste wordt gehonden te Mid delburg, Zaterdagmiddag te 3 uur, op een weide, tusschen Seisbrug en Noord- brug. Een openlucht-meeting 'dus. De heeren J. J. C, v d n D ij k, de eerste canididaat op de A.-R. bj-st, en D r J. Sieve rijn, Ned. Herv. predikant te Dor drecht, No. 3 op de A.-R. candidatenlijst, hopen daar bet woord te voeren. Gaarne wekken wij onze lezers te Mid delburg en omgeving op, dezen landdag waarvan een verheffenden ©n bezielen den invloed kan jntgaan, bij te wonen'. De tweede vergadering, waarop wij het oog hebben, wordt gehouden, Maandag avond te Axel. Niemand minder dan de leider onzer partij de beer H. C o 1 ij n hoopt daar als sprek< i' op te treden. Het spreekt vanzelf, dat het storm loopt daar in Axel. In Friesland en Gro ningen waren de vorige week de zalen te klein als de heer Colijn optrad. Welnu wij twijfelen niet, of Maandag avond zal blijken dat de Anti-revolutio nairen in Zeeuwsch-Vlaanderen in lief de en trouw aan den leider voor de Friezen en Groningers niet onder doen. Zeeuwsch-Vlamingen, naar Axel dus Maandagavond I En dan hoopt Dinsdagavond 'de heer Col ij n nog te Vlissingen het woord te voeren. Een feestdag voor Walcheren. Uitstel bleek geen afstel te wezen. Toen onlangs de heer Colijn te Mis slagen zou spreken, werd hij daar ver wacht door een schare van meer dan duizend personen. Het was toen even een teleurstelling, dat de spreker verhinderd was. Maar nu zal er dan zoo God wil ge legenheid zijn de schade in te halen. En daarom Walchenarennaar Vlissin gen Dinsdagavond! De laatste vergadering 'die wij op het oog hebben, wordt gehouden te Goes aan den vooravond van den stemmings- dag. I Men hoopt daar de vorkiezingsactie te besluiten met een bidstond, onder lei ding van DsdenBoeftte Amersfoort. Een wijdingsure zal het zijn. Ook op deze vergadering vestigen wij gaarne de aandacht. Mannen en vrouwen uit Goes en om geving ja,-ookuitdeomgevingl jongeren en ouderen, naar „De Prins van Oranje" Maandagavond, om aan den vooravond van den beslissenden dag Gods zegen af te smeeken. Onze Can di daten. Na Mr H. Bijleveld volgt als No. 8 op de Antirevolutionaire candidatenlijst voor Zeeland, de heer Mr H. A. Dam- brink te Utrecht. Ook deze naam levert weer het bewijs, dat de A.-R. partij niet is een kerkelijke partij. Behooren de heeren Dr J. Severijn en J. A. Dominicus tot de Nederl. Herv. Kerk, de heer Dambrink is lid van de Chr. Geref. Kerk te Utrecht. Voor velen is hij geen onbekende. In tal va,n 'plaatsen is hij reeds voor de A.R. „partij opgetreden om de beginselen van deze partij te verdedigen en te pro- pageeren. De leiders van de S. G. P. zijn in 'f bijzonder op den heer Dambrink gebeten, omdat hij evenals in 1925 ook nu niet nalaat de leden van de Chr. Geref. Kerk duidelijk te maken, dat zij krachtens hun beginsel behooren tot 4e Anti-revolu tionaire partij. Ook deze candidaat mag met eera wor den genoemd. De heer P. A. Schwartz, die als No. 9 op do A.-R. lijst geplaatst werd, is 'de eerste van da Zeeuwvche candi dates Hij is n.l. burgemeester van Ril- land-Bath en voorzitter van de A.-R. Centrale Kiesvereeniging in het Staten- district Goes. Door zijne functie is de heer Schwartz uit den aard der zaak met de Zeeuw- sche toestanden niet onbekend en daar hij bovendien een overtuigd aanhanger is van de A.-R. beginselen, behoeft het niet te verwonderen, dat hij door het Prov. Comité als een der eerste plaats vervangers op de A.-R. lijst i:t Zeeland werd aangewezen. Ook de heer Schwartz is een candidaat die er zijn mag. Het feit, dat mannen als de heeren Dambrink en Schwartz op de lijst wer den geplaatst, is een reden te meer om straks te stemmen op den heer Het stembiljet. 'tls te begrijpen, dat sommige men- schen de schrik om het hart slaat, als zij op hun stembiljet zien het groote aantal lijsten en namen. Hoe in dien doolhof den weg te vin den? 't Schijnt inderdaad ingewikkeld, maar 'tis toch zoo hoogst eenvoudig, alsi men maar onthoudt het nummer van 'de lijst waarop men den candidaat zijner keuze kan vinden. Voor de Anti-revolutionaire partij is dat lijst 5. Men zoekt dus, vooraan op "het stem biljet, lijst 5. Als "No. 1 staaf op die lijst de naam J. J. C. van Dijk. Welnu men heeft niet anders te doen dan het hokje voor dien naam rood te maken. Niets minder, maar ook niets meer. Het hokje voor den naam van No. 1 VAN LIJST 5. De Engelsche Arbeiderspartij en de regeering. In een vergadering heeft de arbeiders partij besloten een comité te benoemen, dat als schakel zal fungeeren tusschen de partij en de ministersdeze partij zal maandelijks in plaats van wekelijks bijeen komen. Dit belangrijke besluit, waarbij aan-het kabinet veel meer vrijheid wordt verleend, dan vroeger aan de leiders van de partij, is genomen in een vergadering onder voorzitterschap van 'MacDonald, welke niet langer dan een half uur heeft ge duurd. Dit beteekent, dat het bestuur van de onafhankelijke arbeiderspartij thans zal worden vervangen door de nieuwe raad gevende commissie. Het is zeer waar schijnlijk, dat de linkervleugel sterk ver tegenwoordigd is in de oommissie. De tiende verjaardag1 van Versailles. De Duitsche president en de Rijksregee- ring publiceeren de volgende proclamatie: „Aan het Duitsche Volkl „De dag van heden .is een dag van rouw. Tien jaren zijn Vervlogen, sedert te Versailles de Duitsche vredesonderhan- delaars gedwongen geworden zijn Dun handteekening te zetten onder een oor konde, die voor alle vrienden van het recht en een waren vrede een bittere ontgoocheling beteekende. Tien jaren lang drukt het verdrag op alle lagen van het Duitsche Volk, op geestesleven en bedrijfs leven, op het werk van den arbeider en den boer. Een taaier en meer ingespan nen arbeid en een eensgezinde samenwer king van alle deelen van het Duitsche volk zijn noodzakelijk geweest, om ten minste de ernstigste gevolgen van het ver drag van Versailles af te wenden, die ons vaderland in zijn bestaan bedreigden en het economisch gedijen van geheel Euro pa in de waagschaal stelden. Duitschland heeft het verdrag onder teekend, zonder daardoor te erkennen, dat het Duitsche volk de aanstichter.van den oorlog is. Dit verwijt laat ons volk niet tot rust komen en verstoort het ver trouwen onder de naties. Wij weten ons eens met alle Duitschers in 'de verwer wanneer U Geneesmiddelen noodig hebt, Verbandstoffen, Bandages, Verplegingsartikelen enz., de zaak Lange Kerkstraat 42, yan Ass. APOTHEKER. Aparte, wèlverzorgde, afdeeling Toiletartikelen. ping van de bewering der alleenige schuld van Duitschland aan den oorlog en in het vaste vertrouwen, dat aan de ge dachte van een waren vrede, die niet op een diktaat, maar slechts op de over eenstemmende en eerlijke overtuiging van vrije en gelijkgerechtigde volkeren berus ten kan, de toekomst behoort. De terugkeer van een mislukten held. Gisteren is de Leviathan te New-York aangekomen en aan boord bevond zich één passagier voor wien 'de overtocht niet prettig was geweest; de mislukte held van den Gelen Vogel. De roekeiooze ver stekeling, die door zijn onbekookte daad het leven van drie menschen en van zich zelf in gevaar had gebracht, en die bo vendien het plan den directen over tocht Old OrchardParijs had doen mislukken, was aan boord van de Levia than vrijwel genegeerd. Maar de ontvangst in Amerika was nog erger. Zelfs de dag bladcorrespondenten deden of zij geen belangstelling voor hem hadden, ofschoon een hunner hem een bundeltje couranten knipsels aanbood, waarin te lezen stond, dat hij Arthur Schreiber „een schande was voor zijn land" en „een pak met het Spaansch riet diende te hebben." Alleen Schriebers vader was er om hem af te halen. De aanbiedingen van engagementen om op te treden in va riété-schouwburgen zijn uitgebleven. Hij is wel een mislukte held. Landverhuizing naar Amerika. •De secretaris der Nederl. Vereemiging Landverhuizing bericht,, dat het aantal Ne derlanders, dat jaarlijks een visum kan ontvangen om zich in de Vereenigde Sta ten van Amerika te vestigen, met ingang van 1 Juli is verhoogd van 1648 tot 3153. Te verwachten is dus, dat gegadigden voortaan belangrijk korter zullen behoeven ta wachten om aan de beurt ta komen. Voor inlichtingen over de Vereenigde Staten wende men zich tot het bureau Landverhuizing, Bezuidenhoutscheweg 97, 's-Gravenhage, hetwelk de inlichtingen kosteloos verstrekt en ook desgewensoht hulp verleend bij aankomst te New-York. Skiloopen in den zomer. Sedert eenige dagen heerschen in Slo venië orkaanachtige stormen, gepaard gaande met wolkbreuken, die de rivieren en beken hebben doen ovf :stroomen. Ver scheidene telefoon- en telegraafverbindin- dingen zijn verbroken. In het gebergte zijn hevige sneeuwstormen opgetreden. Een aantal Alpenplaatsen is ingesneeuwd en van de buitenwereld afgesneden. In het geheele Alpengebied wordt druk ski- geloopen als in den winter. Het diroige jaar 1928. Het Britsche Weerkundige Bureau heeft berekend, dat er in de zes maanden, De cember tot Mei, in Groot-Britannië een tekort van 60 pet. aan regen is geweest, in vergelijking met een normaal jaar. Slechts in twee gedeelten van het land, in het Zuiden van Ierland en het Zuid- Westen van het schiereiland Cornwallis was de neerslag normaal. Llangury, in Montgomery, was de droogste plaats. Daar bleef de hoeveelheid regen 70 pet. beneden het gemiddelde. De drooglegging in Amerika,* De pogingen, van president Hoover om een verscherping van het alcoholverbod te verkrijgen, hebben bij de tegenstanders een hevige reactie verwekt, ook zelfs bij vrouwen. Zoo werd in Chicago een vereeniging gesticht: „De, vrouwenbond voor wijzi ging van het alcoholverbod". Deze bond vertegenwoordigt 28 verschillende staten. Zijn leden verklaarden tegenstanders van de drooglegging te zijn. Volgons do andere berichten heeft pre sident Hoover in het Witte Huis de leden van de Nationale commissie ter verscher ping van de wet op de drooglegging, die kortgeleden door hem opgericht is, bij eengeroepen. Hij richtte de volgende waarschuwing tot hen: „Geen natie zal blijven bestaan, wanneer hare burgers de wet, die zij zelf gemaakt hebben, niet eerbiedigen en er zich niet absoluut aan onderwerpen". De president sprak de hoop uit, dat de commissie tot positieve en krachtige maatregelen zou besluiten, die 'het pu bliek opgelegd zullen worden. Rumoer in den Beierschen Landdag. De laatste dagen is het in den Beier schen binddag herhaaldelijk tot hooggaan de ruzie tusschen nationaal-socialisten en sociaal-democraten gekomen, welke mees tal een zeer persoonlijk karakter had. Ook gisteren kwam het tot zeer ru moerige tooneelen en een oogenblik dreig de een ernstige vechtpartij te ontstaan. De voorzitter sloot echter de vergadering. Desniettegenstaande gingen heide par tijen nog geruimen tijd voort met elkaar uit te schelden. Ten slotte verlieten d,e sociaal-democraten de zaal, hetgeen door de nationaal-socialisten als een overwin ning werd beschouwd. Korte betichten. In het Zuiden van Frankrijk woe den hevige boschbranden, vooral in de buurt van Perpignan aan den voet van de Pyreneën. Verscheidene dorpen worden door het vuur bedreigd. Troepen worden per auto naar het bedreigde gebied gezon den, om aan het blusschingswerk deel te nemen. De rijke Amerikaansche industrieel Edward Filene, heeft aan het internatio nale arbeidsbureau een gift van 25.000 dollar geschonken voor de in 'te stellen enquête nopens de salarissen en de kos ten van het levensonderhoud in alle landen. Uit betrouwbare bron verluidt, in tegenstelling met andersluidende berich ten, dat de Britsche regeering, aangaande Trotzki's verzoek om toelating in Enge land nog niet tot een beslissing is gei- komen. De zaak blijft in beraad. De eerste Pullman-expres tusschen Keulen en Ostende is vanochtend voor zijn eerste reis van het hoofdstation te Keulen vertrokken. Vertegenwoordigers der autoriteiten en tal van genoodigden maakten de reis mee. Van den personentrein van de lijn KlingenthalFalkenau, die 's middags om 12 uur uit Klingenthal vertrekt, zijn tus schen Bleistadt en Hartenberg de loco motief, bagagewagen en een personen wagen ontspoord en omgevallen. Verschei den reizigers werden gewond, o.a. een vrouw ernstig. De Duitsche Rijksdag heeft de cre- dieten voor den afbouw van den pant serkruiser nu definitief aangenomen met 240 tegen 172 stemmen der soc.-demo- craten en communisten en 9 blanco stem men. Alle socialistische ministers stem den ditmaal voor. De Rijksdag heeft de moties van wantrouwen tegen dr Stresemann ver worpen. Vóór stemden de Duitsch-natio- nalen, nationaal-socialisten, Christelijk-na- tionalen en communisten. Geen terugga,ve geslachts- accps. Het komt in den laatste®, tijd meermalen voor dat rundvleesch, waarvoor de acqjns wegens het geslacht reeds is betaald, bij de keuring na de slachting niet dadelijk voor de consumptie wordt goedgekeurd, maar dat de voorwaarde wordt, opgelegd, het vleesch eerst gedurende een dag of Binnenland. Vergadering van de Breede Watering be westen Ierseke (de sluisbouw te Schore). Vergaderingvan den Ned. Aannemers- bond. De Ziektewet en de land- en tuinbouw. Buitenland. Proclamatie van den president en de regeering van Duitschland. Winterweer in de bergen. Rumoer in den Beierschen landdag. tien in een vriescel te plaatsen, terwijl het vleesch nadat het uit de vriescel is genomen alsdan onvoorwaardelijk wordt goedgekeurd. Door het ondergaan van het vriesproces is het vleesch in den regel iets in waarde verminderd. In verband hiermede is aan den Minis ter van Financiën de vraag gesteld of in. dez© gevallen aanspraak bestaat op gedeel telijke teruggave van den betaalden ac cijns ingevolge artikel 1 van de wet van 11 Febr. 1909 (Stbl. no. 35). Aangezien bovengenoemd artikel de eventueel te verleenen teruggave faculta tief stelt en het hier steeds een geringe waardevermindering betreft, heeft de Mi nister d© belastinginspecteurs medege deeld, dat aangezien het belang van den slager of graasier niet evenredig is aan d© ambtelijke bemoeiingen voor de bepa ling van het terug te geven bedrag, op dien grond afwijzend behoort te worden beschikt op eventueele verzoeken om go deeltelijke teruggaaf van de betaalde accijns. Nederlands oh e Spoorwegen. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan den heer ir J. J. W. v. Loenen-Martinet, hoofd ingenieur chef van de Electrische Tractie, eervol ontslag verleend. Tot diens opvol ger is met ingang van genoemden datum benoemd de chef van het Bouwbureau der Electrificatie, de heer ir H. J. van Lessen. Homo© o pathisch© artsen. Den 8sten Juli zullen honderden ho- moeopathische artsen uit de Vereenigde Staten in 't jaarbeursgebouw te Utrecht door de Nederlandsohe ©n Belgische hom. geneesheeren ontvangen worden. Prof. 'dr Boyd uit New-York en dr S. v. d. "Berghe uit Gent zullen lezingen houden. Rumoerige werkloozen. Dinsdag hebben onder de bij Giethoorn te werk gestelde werkloozen ongeregeld heden plaats gehad. Bij het graven van het kanaal Steenwijk-Ossenzijl onder de gemeente Oldemarkt is sedert eenigen tijd een 100-tal werkloozen uit Den Haag ge plaatst. De kok, tevens kampmeester van deze groep had zich volgens de leiding van het werk .schuldig gemaakt aan in- disciplinaire handelingen, o.a. had hij zich niet aan het voorgeschreven menu gehou den, terwijl hij Zondag j.l. in strijd met de voorschriften een communistischen spreker in het kamp had toegelaten. Rij zou deswege worden weggezonden. Deze maatregel verwekte .onder de Hagenaars eenigen wrevel, daar de kok bij hen zeer goed stond aangeschreven. De burgemeester van Oldemarkt requi- reerde daarop een tiental Rijksveldwach ters, die op het terrein zijn gebleven, aangezien gedreigd werd met in brand, steken van de barakken. Inmiddels zijn vijf werkloozen naar de Residentie terug gezonden. Koninkl. Mil. Academie. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den gene- raal-majoor der artillerie G. G. van Ever- dingen, gouverneur der Kon. Militaire Academie, met dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1