No. 225 Donderdag 27 Jnni 1929 43e Jaargaog Dagblad voor de Provincie Zeeland KIEST A. C. VAN DER REST, HENDRIKSE Go's BANK-GOES LANGS EEN DIEPEN WEG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON. ALLE per 1 JULI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 s'. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Onze Candidates. De volgende candi-daat op de Antirevo lutionaire lijst voor Zeeland is de 'heer H. Amelink. De deer Amelinlk is een man uit het volk, voortgekomen uit de arbeidersbewe ging, iemand 'die de aandacht getrokken heeft uitsluitend door zijn bekwaamheid en zijn principieel optreden. Gedurende korten tijd had hij reeds in de Eerste Kamer zitting en het is zeker gewenscht dat hij' de gelegenheid krijgt, in de Tweede Kamer zijn stem te laten hoo- ren en daar mee ie werken voorzoover de Overheid dat kan aan de oplossing van het sociale vraagstuk. En dan volgt de heer H. B ij 1 e v e l d, meer in 'tbijzonder bekend door de vac cinatiekwestie. Er is over de verplichte vaccinatie al heel wat te doen geweest. Alle pogingen, van Antirevolutionaire zijde aangewend, om hierin verandering te brengen, misluk ten echter. Welnu, 'het is in den middelijken weg aan het optreden van den heer 'Bijleveld te danken, dat zij, die tegen de vaccinatie ernstige bezwaren hebben, vrijstelling kun nen bekomen. Vooral bij de behandeling van deze kwestie bleek, dat het veel verschil maakt hoe een dergelijke zaak wordt aangepakt. Protesteeren en getuigen kan goed zijn, natuurlijk, maar om wat te bereiken is er nog iets meer noodig. Dat begreep de heer Bijleveld. Hij wist het, door tactisch op te treden, zoover te brengen, dat het gewenschte resultaat be reikt werd. Ons Antirevolutionaire volk is daarvoor dankbaar. Maar ook vele niet-Antirevolu- tionairen hebben dit optreden met blijd schap gezien. Velen zullen dan ook gaarne meöhelpen de herkiezing van den heer Bijleveld te bevorderen, door te stemmen op den heer J. J. C. VAN DIJK, No. 1 van lijst 5. Nadere verklaring. Over de eenigszins opzienbarende ver klaring van .'Dr J. Schokking, omtrent bventueele samenwerking met andere par tijen, is thans een nadere verklaring ver schenen. Naar aanleiding vain een ingezonden, Stuk van den heer W. Roëll in de r „'Ne derlander". .merkt de heer Schokking op-, dat bedoeld verslag niet volledig is, waar door het een indruk maakt dien het niet had voor 'degenen die hem hoorden. „Over de vraag van de vorming van een kabinet na de verkiezingen, wanneer het tegenwoordige volgens zijn eigen meer gedeeld voornemen zijn ontslag zal heb ben aangeboden, heb ik nauwlijlks iets gezegd. Door H. ZEEBERG. 4.) o Ja, eigenlijk had Trude gelijk, vond Wies. Wat haalde zij zich muizenissen in 't hoofd En zij keek naar haalr flinke, besliste zuster, die aan haar ledikant de knieën boog en zich voor 'den nacht in de hoede des Heeren aanbeval. TWEEDE, HOOFDSTUK. SI „Neen, zeg, je m'oet eens even hoor en," begon Trude, een gelegenheidsgezicht zet tend. Louise voelde, wat er komen zou. Het paste in den loop van het gesprek'. „Niet zeggen, Trui. Toe, vertel het nu niet," smeekte zij, een kleur krijgend. „Waarom niet Wies? Het is een echte grap. Je zult eens zien, wat schik Gre- tha er over hebben zal." „Wat is het dan?" vroeg deze nieuws gierig. In haar lichte, luchtige zomerjaponne tjes die het ,lief deden? liepen de twiee Gezien het stelselmatig en voortdurend beroep van de S. D. A. P. opi den uitslag der verkiezingen in Engeland, die voor de Laboor Partij; een groote vermeerdering van zetels 'tengevolge hebben gehad, om voor zich steun onder de kiezers te zioe-' ken, heb ik gemeend de beteiefcenis van dien uitslag in verband met de kiesrecht regeling tot haar juisten maat te moeten terugbrengen. Maar meer nog heb ik' op het groote verschil tusEchen de Labour- Partij en de Sociaal-Democratie, vooral ook ten opzichte van het in het boven mede genoemde punt van onvoprw,aarde- lijke loyaliteit aan constitutie en 'kroon, de aandacht gevestigd. Om 'dit verschil tenslotte duidelijk te laten uitkomen, heb ik gezegd: 'indien de Sociaal Demo cratie was als de Labour-Bartiji, zou er misschien evenveel kans zijh van Samen werking, wanneer de Chr.-Historische-n daartoe werden aangezocht om' een Kabi net te vormen, als met de Roomsch- Kathiolieken. Van dat „indien" is het in- tusschen wel heel ver af, waarom er voor onze tegenwoordige verhoudingen uit 'het gezegde niets is af te leiden." Hieruit blijkt dus, dat de heer Schok king niet heeft gezegd, dat er in het hier gestelde geval meer kans was op samen werking met de Soe. Democraten dan met de R.K., maar evenveel kans. Dat is niet precies hetzelfde. Maar onverklaarbaar blijft de uitspraak van den leider der Ohr. Hist, toch nog wel. Zij stemit in elk geval niet overeen met wat de heer Sno-eck Henkemans Dins dagavond te 'sGravenhage verklaarde: „De G. H. Unie kan krachtens haar be ginsel samenwerken met elke politieke partijl, die het gezag onder ons volk erkent als van God del ij ken oor sprong, die loyaal staat te genover onze grondwet en die loyaal staat tegenover ons 'Vorstenhuis'." Deze laatste uitspraak bevredigt meer en geeft ook meer licht voor de toekomst dan het mysterieuse woord van Dr Schofc- king. Revolveiraanslag in hef Fransohe consulaat te Berlijn. Gistermiddag diende zich op het Fran- sche consulaat te Berlijn een Russin aan, die den consul wens-chte te spreken. Toen de Fransche consul, de heer Binet, haar in zijh ontvangkamer te woord stond en vroeg, wat zij verlangde, trok zij plotse ling een revolver en loste drie schoten op den consul. Geen der kogels' trof ech ter doel en alle drie kwamen zij in het plafond van de kamer terecht. In het pasisenbureau, waar zich een groot aan tal personen bevond, dat oip een Fransch visum wachtte, ontstond een paniek. Het personeel van het consulaat schoiot toe en wist de Russische vrouw te grijpen, die werd overgegeven aan de .spoedig gearriveerde politie. Nader wordt gemeld, dat op het pass'en- bureau een Russisch echtpaar kwam, dat Meerendonkjes met Gretha van Stralen te wandelen over de oude 'bolwerken van het vestingstadje, die men na de 3'lechting had otmgetooverd in goed aangelegde en even goed onderhouden plantsoenen. „Wat is het dan?" vroeg Gretha. „Wel, Wies had er niet bijzonder veel mee op-, dat jullie kwamen." „Waarom niet?" vroeg de logé ver baasd. „Omdat jullie uit Den Haag kwamen. Daar is alles chique, zeide zij'. En nu vreesde Wies, dat jullie met onze huisl- houding en met onze manier van leven geen genoegen zouden nemieln, omdat het te eenvoudig zou wezen." Gretha van Stralen begon nu hartelijk te lachen. „En zijh de meeningen nu gewijzigd?" vroeg ze, wèl wetend. „O, volkomen," antwoordde Wies uit den grond van haar hart. „We zijn dus meegevallen. Dat is prettig te hooren", zei Gretha, lichtelijk spottend. Althans dat meende Wies, want zij haastte zich te zeggen: ,,'kHoop niet, dat je het ons kwalijk neemt. ''tWas beter geweest, als Trude gezwegen had." „Heelemaal niet. 'kNeem het ook heel niet 'kwalijk. Als logé's komen, die wild vreemd zijh, dan gaat men allicht eens over ze praten. Zoo, dacht je, dat we wanneer U Geneesmiddelen noodig hebt, Verbandstoffen, Bandages, Verpleqinqsartikelen enz., de zaak Lanqe Kerkstraat 42, van Ass. APOTHEKER. Aparte, wèlverzorgde, afdeeling Toiletartikelen. een klein kind bij zich had. Het yerlangde den consul zelf te spreken. De consul Bi- net kwam uit zijn werkkamer in het groote kantoorlokaal. Er ontspon zich een lang durig in het Russisch gevoerd gesprek, in het verloop waarvan het Russische echtpaar voortdurend opgewondener werd. Het geval was, dat de vrouw in Frankrijk een ongeval had gehad, ten gevolge waar van een been was geamputeerd, van welke operatie zij thans de gevolgen nog niet te boven was. De consul trachtte de beide menschen, die met een verzoek om on dersteuning kwamen, duidelijk te maken, dal zij zich tot het verkeerde adres had den gewend, aangezien het consulaat der gelijke zaken niet behandelt. De lessen werden steeds driftiger en de man sloeg in zijn woede op tafel en tenslotte liet de consul den portier roepen om de menschen buiten het gebouw te zetten. Juist toen de portier achter de vrouw stond trok deze een revolver. De portier kon nog juist den arm van de vrouw omhoog slaan, zoodat de kogels 'in het plafond terecht kwamen zonder den con sul te treffen. Zonder verweer lieten de Russen zich grijpen en arrasteeren. Het echtpaar Maboroff geheeten, bevond zich op reis van Parijs naar Riga. De vrouw is 26 jaar oud en geboren in Letland. Volgens een bericht van Wolff is het niet de Fransche consul-generaal Binet, maar de attaché Méreau, die het echtpaar te woord gestaan heeft. De vrouw heeft te Grenoble Op 16 Maart bij het fietsen haar linker voet verzwikt. Naar zij beweert hebben enkel studenten haar in het ziekenhuis te Grenoble behan deld en baar als proefkonijn gebruikt, zoodat later afzetting van het linker been noodzakelijk bleek. Zij' sprak den Fran- schen staat om een schadevergoeding aan; zij schreef brieven aan den President van de Republiek, die echter alle met een weigering beantwoord werden. Den 24 Juni kwam het echtpaar met een kind naar Berlijn. De vrouw had zich o-nder- tusschen een revö-lvèr aangeschaft Dei Engeïsc'he Koning maar Londen. De Koning en de Koningin zullen Maan dag naar Londen terugkeeren. Zij1 gaan per auto van het kasteel Windsor naar Kensington. Bij Hyde Park zullen zij over stappen in een open staatsierijituig, getrok ken door twee paarden, waarmede zij door Londen naar het paleis Buckingham zullen rijden. Zoo- zullen de Londenaars gelegenheid hebben hun koning toe je juichen, die jop- 9 Februari de stad ziek y ei-liet, toen hij', naar Bognor ging. De jullie te eenvoudig zouden vinden?" Weer lachte zij haar zilveren la'ch. Maar dan opeens werd zij' ernstig. „En wil ik jullie nu e.ens wat vertel len?" vroeg zijl, zonder antwoord af te wachten verder gaand: „Ik heb jullie .benijd. Want je hebt nog een vader, die jullie op. de handen draagt. En mijn vader is er niet meer. Jullie hebben alles, wat je verlangt. Omdat je vader een goede za;ak heeft. Maar moe moet leven van een betrekkelijk klein pensioen. Ik móét wel mee verdienen. Daarom ben ik op een kantoor. Maar in mijn hart •verwensch is dat kantoorleven. Toch doe ik het graag, want het verlicht moe de zorgen. Het zou wel gaan, als Henk niet zooveel geld kostte. Hij heeft de studie willen opofferen, maar dat wilden wij niet. Over een jaar hoopt hij klaar te zijh, en dan wordt het beter. Daarom had ik daareven zoo'n .schik over jullie veronderstelling. Wies. Jullie te eenvou dig Wij moeten het met heel wat minder stellen. En daarom benijdde ik jullie. Helaas, ben ik wel eens meer j.aloeüsch op menschen, die het beter hebben. Maar gelukkig is het altijld gauw over. Want de wetenschap, dat God het zoo wij. doet dan weer stil berusten." Het was even stil onder het drietal jonge meisjes. i gezondheidstoestand van Z.M. is sinds het verblijf te Windsor behoudens de klei ne inzinking eenige weken geleden, aan merkelijk vooruitgegaan. Beambtenvereeniging verliest een millioen. De Berlijhsche beambtenvereeniging heeft haar betalingen gestaiakt. De vereeni- ging heeft bijzonder zware verliezen gele den door het verlee-nen van credieten aan de rijwielindustrie. In ingelichte 'kringen worden de verliezen der vereeniging op meer- dan 1 imillioen Mark geschat. Het be stuur der organisatie" schij'nt geen straf bare handelingen gepleegd te hebben, doch alleen onvoorzichtig te zijd geweest. De bliksem slaaf in den Pruisischen! Landdag. Toen gistermiddag in den Pruisischen Landdag de nation,aal-socialist Kub-e met den sociaal-democratischen afgevaardigde Heilemann in levendig dispuut gewikkeld was omtrent een bes-lis'sing van het staats- gerechtshof ter zake van den Wurtemberg- schen Landdag, weerklonk plotseling een antzettenden 'knal en was er een vuur- slang op den muur zichtbaar boven den stoel van den voorzitter. Er heerschte plotseling doodsche stilte. Blijkbaar was de bliksem in het gehouw geslagen. Brand is niet ontstaan. De bliksem heeft in het schip van het gebouw aan den westelijken vleugel naar den kant van de Zimmer- strassa een gedeelte van een zuil afge slagen. In de stad zijln verschillende 'kel derwoningen overstroomd. Korte berichten. In het. „Rurort" Badenweiler (Zwarte Woud) werden twee dames uit Berlijh op een eenzamen weg door twee roovers overvallen, die "haar met een ge-laden revolver dreigden en poogden haar uit te schudden. Toevallig kwam er een Kurgast aanloo-pen, waarop de roiovers de vlucht namen. Zijl werden later gearresteerd. Te Gotha werd gisteren de kas- jooper van het „Rentamt" bij het verlaten van het rijiksbankfiliaal door twee onbe kende personen overvallen, met een knup pel neergeslagen -en van zijn actetasch- be roofd, waarin zich 400 Mark aan baar geld en een cheque ten bedrage van meer dan 6000 Mark' bevond. De roovers sprongen na de daad in een gereed staande auto, en ontkwamen, zonder te zi,n herkend. Dinsdagavond en Woensdag woedde te Milaan een door hevige wolkbreuken begeleide No order storm, die in den aan- D-at het vluchtige, luchtige gesprek van zooeven zulk een wending zou nemen, had ni-eihand van halax 'kunnen denken. En Wies dacht er aan, hoe verkeerd men zijn medemensch beoordeelen kan en: hoe verkeerd het is, een oordeel uit te spreken -over lieden, die men niet kent: „Het was een hee-le daad van je broer, om zich 'te willen opofferen," zei Trude. „Ja, dat was het zeker. Het kan niet anders, -o-f het moet hetm groioten strijd gekost hebben, eer hijl tot .zij'n voo'rstel kwam. Met moeite wisten wij hem te bewegen, er geen gevolg aan te geven." „Dan studeert hij zeker wel hard, om zoo gauw mogelijk klaar te zijn?" vroeg Wies. „Ja, hij studeert eigenlijk te 'hard. Daar om ben ik zoo- blij, dat hij ons komt halen. Dan is hiji er eens een paar dagen uit." Opeens begon Trude te lachen. ,,'tls koddig," zei ze. „Je moet weten, dat we je brqer al z-ooi half en half hadden uitgemaakt voor een lanterfanter en een fat. We wisten eigenlijk geen raad met hem en konden ons maar niet indenken, wat we met üeim moesten be ginnen." „Neen, die is goed," lachte Gretha. „Wacht, dat moet ik hem eens vertellen. Wat een preit zal hijl er van hebben I? Binnenland. Het aantal Kamer-candidaten. De classicale vergaderingen der Ned. Herv. Kerk. Weer twee encephalitis-gevallen. Buitenland. Groote brand in Stockholm. Rev-olveraan-slag in hef Fransche consu laat te Berlijn. De bliksem in den Pruisischen Landdag geslagen. vang een snelheid van 45 K.M. per nur en „tegen middernacht een snelheid van 90 K.M. per uur bereikte. De storm heeft telegraafpalen omgeworpen, hoornen ont worteld, en aan daken en huizen groote schade toegebracht. Op den weg "van Lavarone naar Ottigliano zijn 50 op el kaar volgende telegraafpalen 'door den bliksem getroffen. Encephalitis na inenting. In de week van 16 tot en met 22 Juni werd afgeleverd: door de entsitofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 2698, door die te Rotterdam voor 452 en door die te Groningen voor 15 personen; totaal voor 316'5 personen. In de week van 16 tot en met 22 Juni werden twee gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezondheid gebracht. Van één dezer gevallen is het onderzoek nog niet beëindigd. Bezuinigingscommissie. Bij K. B. is -een gewijzigde instructie voor de Bezuinigin-gscommissie vastge steld. Aan de Beznindgingscommissie wordt nu opgedragen: a. advies uit te brengen aan den voor zitter van den ministerraad over alle dooi de regeering in hare banden gestelde voor stellen of rapporten; b. de aandacht van den voorzitter van den ministerraad te vestigen op objecten, welke naar bare meenin-g voor bezuiniging in aanmerking komen; c. zich op -de hoogte te houden van -den stand van het bezuinigingsvraagstuk, in o-verweging zijnde maatregelen te toetsen aan den algemeen-en financieelen toestand en van haar -bevindingen desgewenscht mededeeling te doen aan den voorzitter van den ministerraad. „Doe ons nu een groot genoegen," zei Trude op o-verreden-den toon, „en vertel niets aan hem over 'dit laatste. Laat het onder ons, meisjes, blijven. Wat moet hiji wel van ons denken, als hij het boort I Toe, zeg nu niets. Wil je?" De ste-m van Trude was bïjina simeekend geworden. „Goed, ik beloof het je. Maar vo-o-r straf moeten jullie straks mee naar het station, om hem te halen. Dan kun 'je onmiddellijk zien, wat fat hij is", besloot zij1, lachend. „Dan val ik gelukkig buiten je straf," zei Trude. „Want ik moet dan' .persé thuis zijn. Moe kan niet alleen voor het eten zorgen. „Ik benijd jullie, dat je beiden in het huishouden werkzaam bent. Ik zou er wat voor .geven om het ook te zijh. Maar dat 'kan nu eenmaal niet." ,,'kB.en blij," zei Trude-, „dat je ook behept bent met de ideeën, die men ouderwetsch gelieft te noemen. 'kWil w-el zeggen, dat we ons niet schamen, onze handen te gebruiken. Dat heeft moe ons wel geleerd. En nu mogen we niet zoo geweldig ontwikkeld zijh, als vele meisjes tegenwoordig, k la boriheur, wij kunnen het huishouden, of z-ijl er verstand van hebben, staat no-g te bezien." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1