Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz Uit de Pers. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Financieële Berichten. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Advertentiën. De N.V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland" eenlge menschen om de machines te bedienen, provincie zijn, op, zich te wenden tot bet adres: Maaririchterweg 21, Roermond, of tot den 'heer C. v. Nes, Directeur Centr. N.V.P. te Middelteers (N.-B.). De staking In Oost-Groningen. Onder 'het opschrift „De sluier afgewor pen" schrijft de „Christelijke Landarbei der": Een ieder weet, dat een gesluierd gelaat het niet mogelijk maakt om de gelaats trekken te doen waarnemen. Eveneens is het met diegenen, die een masker dragen. In beide gevallen ontbreekt de mogelijk heid, om de ware gedaante te zien. Met een sluier of een masker 'bedekt, kan het figuur nog wel een gunstigen indruk maken, maar valsc'h is de indruk zeker, want de ware gedaante krijgt ge niet te zien. Die blijft bedekt tot de sluier of het masker wordt afgeworpen. De socialistische vakbeweging vertoont zich meer dan eens in deze gedaante. In Oost-Groningen komt dat weer dui delijk tot uiting. De heeren 'betoogen om beurten, dat het een zuivere loonstrijd is, en met de poli tiek niets te maken heeft. Daarnaast wordt echter toegegeven dat in een drietal plaatsen de leiding is in han'den van de Communisten. Het zijn volgens den voorzitter van den Socialistischen Landarbeidersbond, de af- deelingen Finsterwolde, Beerta en Drie borg. Of de communistische zweep ook invloed heeft. Trouwens het verslag van de algemeene vergadering van den socialistischen Land-, arbeidersbpnd geeft daarvan duidelijk blijk. Daar was de strijd tusscben Commu nisten en Socialisten. De heer Hiemstra zei onder meer aan het adres van de Communisten volgens „Vereenigt U" van 8 Juni 1929: „Het is hier een soort van samenspan ning om te trachten de organisatie te overmeesteren, wat blijkt uit het bezoeken van andere afdeelingen, waar ze geen recht toe hebben. Dat heele gedoe is in de laatste weken door het hoofdbestuur nagegaan en aan schouwd en men kan spr. niet wijsmaken, dat men uitsluitend gekomen is uit vriend schappelijke overwegingen om samen te werken met het N.V.V. Als dat het geval geweest is, zou men met deze voorstellen niet zijn gekomen. Men is gekomen als Communist, om de organisatie door de Communisten te laten overwoekeren, enz." Daarop is gevolgd een nader antwoord van enkele communisten. O.m. sprak een zekere Smit (Oud-Oldambt) o.a.: en de zijnen willen eerlijk zijn en z$n daarom met betrekkelijke voorstellen gekomen. Eenheid van het proletariaat, geen verscheuring, doch uitbouw van de organisatie is het doel. Wanneer er ech ter circulaires komen van de S. D. A. P. dan kan spreker zijln mond niet houden Spreker vraagt of in een eventueelen strijd, het hoofdbestuur kan worden vertrouwd. Desnoods za.1 echter gestreden worden zonder den steun van het hoofdbestuur." Het is onnoodig, om hier wat van te zeggen. Het is" een bevestiging van wat wij reeds eerder schreven. Ten spijt van alle beweringen van de „Modernen", staat de leiding onder de Communistische groep. I En te verklaren is dan ook dat nu noodgedwongen de ware gedaante van de socialistische vakbeweging zichtbaar wordt. Op de meeting van de S.D.A.P. ge houden op 9 Juni te Winschoten sprak de heer van der Lende, secretaris van het N. V. V. ook over de stakingen. Vol gens een verslag in de Nieuwe Wins-cho- ter zei genoemde heer als hjj het heeft over het kapitalisme: „Er is een tijd geweest, dat we niet zooveel over het kapitalisme spraken en we stelden ons tot taak: meer loon, kor tere werkdag, goede sociale wetgeving. Anders hebben we langen tjjd niet ge daan Op het oogenblik is het anders. We spreken 'thans alst middel tot verlossing van het proletariaat uit: de wegjaging van het kapitalisme en daardoor in de plaats het socialisme." „Wij willen het socialisme". Christelijk georganiseerden, hier ziet ge de ware gedaante van de Socialistische Vakbeweging. De bijwagen van de politiek. Voortgestuwd door de Communistische kern. Het spel op de ruggen der arbeiders. Niezen en geeuwen. Ook in Engeland was dit 'het geval en Joseph Hall, bisschop van Exeter, durfde te beweren, dat hij niet langer iemand on der zijn vrienden zou rekenen, wanneer deze in gebreke bleef, zijn hoed af te ne men, wanneer hij ('de bisschop) niesde. In Wales werd het niezen over het alge meen als ongelukkig beschouwd, maar overigens gold het als een gelukkig voor teeken, mits 'het meer dan éénmaal ge beurde, tenzij' 'het al te erg werd. In Duitschland b.v. gold het als een zeer slecht teeken, indien men meer dan drie maal niesde. Zoo bestaat daar ook het bij geloof over een kwaden geest, die zich on der een brug verbergt en daar niest, in de hoop, dat een godvruchtig voorbijganger zal zeggen „God zegene u" en op deze wijze de betoovering zal verbreken. Geeuwen en niezen zijn bedde physieke verschijnselen, die nog niet volledig zijn verklaard. Wij kunnen b.v. niet niezen, wanneer wij het zelf willen. Het gebeurt geheel onbewust. Geeuwen kunnen we wel, wanneer we dat willen. Het volksgeloof wil, dat het niezen tus scben den middag en middernacht een goed voorteeken is, en ook, dat het in ver band staat met onze ziel. Zou het ongeluk willen, dat ge niest, ter wijl ge 's morgens opstaat, dan kunt ge even goed weer naar bed gaan, want de dag is toch bedorven. In de dagen van koningin Elisabeth be stonden er uitvoerige verklaringen betref fende het niezen. Zij maken wel eenigszins den indruk, of niezen in die dagen een volksvermaak was! Twee- of viermaal was gelukkig, één- of driemaal ongelukkig. Meer dan vier maal werd als twijfelachtig beschouwd, maar een hijzonder buitenkansje was het, als twee menschen tegelijkertijd niesden. Wanneer een Indiaan ziek wordt en niest, wijt hij zijn ziekte aan den een of anderen boozen geest. Zoodra hij beter is, verandert hij zijn naam, zoodat de geest hem niet meer zal 'herkennen en een ge- loovige Brahmaan zal onder het niezen zijn rechteroor aanraken, want hij meent, dat de ibooze geesten door het oor hef lichaam binnenkomen en door zijn oor nu te 'beschermen, hoopt hij het binnentreden te verhinderen. ('Maasb.) ROTTERDAM. Vorige week werd in een café op Katendrecht een valsch bank biljet uitgegeven. Zekere J. B. de J., werd gearresteerd, maar moest weer op vrije voeten worden gelaten. Gisteren zjjh nu in een lunchroom gearresteerd de 36- jarige W. B., de 25-jarige A. B. P., en de 35-jarige J. S. Deze laatste moest weer vrijgelaten worden. Op eerstgenoemde werden vijf valsche bankbiljetten gevon den. Tevens werd in een leegstaand huis een werkplaats voor valsch geld ontdekt Bij een huiszoeking bij de aangehoude nen werden ook nog valsche bankbiljet ten in beslag genomen. Beide personen hebben reeds eerder gevangenisstraf voor eenzelfde feit on dergaan. DEN HAAG. Met ingang van Maandag 1 Juli zal de golflengte voor den zakelij- ken omroep te Scheveningen tijdelijk ge wijzigd worden van 1852 in 1875 M. LEIDEN. Gisteren is te Hillegom een zevenjarig meisje te water geraakt en verdronken. KRABBENDIJKE. Eergisteren moest de school der Geref. Gemeente (richting ds Kersten) tijdelijk gesloten worden, omdat het Hoofd der School in 'hevigen twist genaakte met een onderwijzer. De twist liep zóó hoog, dat beiden voor het oog der leerlingen handgemeen werden. Verschillende kinderen kwamen huilen de thuis. Gisteren kon de school Weer geopend worden. LONDEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat in een mijnschacht water is binnenge drongen met het gevolg, dat 48 arbeiders door het water werden ingesloten én ver moedelijk verdronken zjjn. De reddings brigade werd eveneens ingesloten. Men heeft de hoop, om de slachtoffers te redden, opgegeven. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Ba- vinck, 25 j. en A. J. Dieleman, 25 j. Gehuwd: P. A. de Meijer, 23 j. en E. C. A. Jansen van 'Rosendaal, 26 j. Bevallen: C. van Wittene, geb. van Schouwen, zJ. L. Roth, geb. Gabriël- se, d.; R. J. A. Arts, geb. de Roos, z.; P. Verhulst, geb. Dellebeke, d. Overleden: F. M. Hendrikse, 92 j„ wed. J. M. van Rotten. ZONNEWENDE. Een blomken heb ik staan, nabij me, in de oude boekenzale, dat altijd naar den dag toe keert zijn' blaarkes, altemale; het wenden mag ik zus of zoo, dat ik begeerte vlogt het noo, en 't zoekt, weerom naar mij gericht, nog altijd liever 't zonnelichtl Och, ware ik als dat bloemken is, in al mijn doen en laten, mijn zorgen, mijn bekommernis, in huis en achter straten: 't Zij wat men doet of niet en doet, 't zij wat ik immer lijden moet, naar u, met herte en ziel, gericht, o, alverzettend zonnelicht! 't Is duister,nu en zwaar, te mets, omtrent mij: oude kwalen en nieuwe doen, van zielgekwets mij moe zijn, menigmalen, totdat, o God, naar U gewend, mijn duisterheid den dag erkent, en ziende U, met mijne oogen dicht, ik asem hale, in 't zonnelicht. GUIDO GEZELLE. larve van de bietenvlieg. Die stand der suiker bieten is mede daardoor slechts vrij goed. De klaver- en graslanden ondervinden nog in sterke mate de gevolgen van de vorstsohade en droogte. Er bestaat een groot verschil tusschen gras land, dat doelmatig met kunstmest of met gier bemest is en land, dat oobemest is gebleven of slechts stalmest heeft ontvangen. Op grond van vorenstaande gegevens kan1 de gemiddelde stand der verschillende gewas sen over het geheele land als volgt worden weergegeven. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aan, hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Juni was. wintertarwe 60 (68) rogge 67 (68) wintergest 58 (67) zomertarwe 69 (68) zotnergerst 67 (67) haver 68 (65) veld boon en 68 (66) erwten 69 (66) bruine booneia 68 (61) vlas 61 (58) kanariezaad 61 .£66) koolzaad 56 (65) blauwmaanzaad 61 (63) karwt' 56 (65) mosterdzaad 68 (68) consumptie-aardappelen 67 (68) fabrieksaardappelen 67 (68) suikerbieten 63 (63) uien 70 (62) chichorei 66 (67) roode klaver .48 (66) witte klaver 50 (68) weiland 56 „(65) hooiland 52 (65) Door de correspondenten wordt de stand op gegeven in cijfers, waarbij 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 60 is matig, 40 is vrij' slecht, 30 is slecht en 10 is mislukt. Prijzen van kruisbessen en kersen. Terwijl dit in Zeeland reeds een paar dagen geleden het geval was, zijn thans ook in Gelderland de eerste „groene" kruisbessen ter veiling aangevoerd en brachten op de veilingen te Eist en Nij megen een flinken prijs op, n.l. 12 k 15 cent per K.G. Zoowel van de variëteit „Engelsche witte" als van „Lentsiche blonde" worden de bessen daar in on- rijpen toestand verhandeld, waarbij men echter bij de „Lentscbe blonde" veelal een deel der vruchten aan de struiken laat zitten. Deze vruchten .wo-rden dan grooter van stuk en later als rijpe bes sen dan zijn ze rood van kleur verkocht. Een prijs van 12 a 15 cent per K.g. voor „groene" kruisbessen mag zeer goed genoemd worden, zoodat 'dit jaar wel een belangrijk gedeelte als „on rijp" zal worden geveild. Oök de eerste kersen zijn er ter vei ling aangevoerd, waarbij de z.g. Duit- sche kersen te Nijmegen 65 èt 71 cent per K.g. opbrachten en de meikersen 49 tot 63 cent. Te Eist werden de eerste ker sen voor Engeland ontvangen en wel voor 35 cent per K.G. Daar de kersen- oogst groot zal zijn, is het te hopen, dat de vraag uit Engeland naar Betuwscbe kersen sterker zal zijn, dan in de laat ste jaren het geval was. „De Pelskohijnenfokker". Wij ontvingen ter recensie no. 1 van ,4e Pels kon ijn enf ok kcr"officieel orgaan der Nationale Vereeniging van Pelskonijnen fokkers. Na inzage van dit nummer dur ven wij met 'gerustheid verklaren, dat voor dit blad, en tevens voor de vereeniging, waarvan het uitgaat, wel groote belang stelling zal ontstaan bij velen, zoodra zij er kennis mee maken. 'Het is toch, zooals in het inleidend ar tikel wordt 'gezegd, dat, als men tegen woordig het woord „Pelskonijn" noemt, en daarbij nog spreekt van een winstgevende teelt, velen zich de ooren spitsen. Alleen ontbreekt bij1 sommigen nog 'het vertrou wen, omdat men het fokken van pelskonij nen beschouwt als een uit de lucht 'geval len nieuwtje, als iets voorbijgaands. Welnu, in genoemd blad wordt de ge- wenschte voorlichting geboden, wordt uit eengezet, hoe de teelt dient te geschieden. De vereeniging heeft blijkbaar de zaak reeds behoorlijk op pootjes gezet, zoodat voor de telers, die zich aansluiten, alles, ook de afzet, geregeld kan plaats hebben. Wij wekken daarom belanghebbenden en belangstellenden, die er zeker ook in onze Het bijgeloof omtrent het niezen gaat te rug tot de oudste tijden. Homerus schrijft in zijn Odyssea, hoe een prinses den goden bad om 'den spoedigen terugkeer van haar echtgenoot. Nauwelijks was het gebed ge ëindigd, of haar zoon niesde. Dit be schouwde zij als een teeken van de goden zelf, dat haar bede was verhoord. Toen Xenopbon eens een toespraak richtte tot zijn soldaten, was er één onder hen, die begon te niezen, waarbij de groote generaal opmerkte, dat het Jupiter be haagd had, hem een bijzonder teeken te geven, dat zijn soldaten zich goed gedroe gen. In Frankrijk was 'het vroeger gewoonte, dat het niezen begroet werd door den hoed af te nemen; wanneer de aanval voorbij was, beantwoordde de niezer wederkeerig deze beleefdheid. GOES, Exportveiling, 25 Juni 1929, tt.mi. 2.30 uur. Kruisbessen 13,3014,70, aard beien f 45,40—49,70 j>er 100 K.G. Kleine veiling: Aardbeien 1646, idem) Uit schot 8—16, Vroege kersen: Luikenaars 13— 25, vroege bruine 2226, tomaten 46, dop erwten 1318, peulen 39, tuinbooneln 15, groene boontjes 51—64, gele boontjes 50, vroe ge aardappelen: groote 69, idem, poters 4, oude aardappelen 2, alles per 100 K.G. Kropsla 0,10—1,10, bindsla 1,701,80, kom kommers 2—9, bloemkool 10—19, id. lie srt 6—9, id. Ille srt en uitschot 2—5, roodle boolplanten 0,14, alles per 100 stuks. Bloemen 8—10, pootuien 6,60, wortelen 4— 10, rabarber 8,10, allee per 100 bol. KAPELLE-BIEZELINGE, 25 Juni 1929. Ex- portveiling van aardbeien. 8 uur na f 46,30, 4.30 n.m. f 60,80, beiden per 100 K.G. Kleine veilingaardbeien 3753, kersen 1719, beiden per 100 K.G. i KRABBiENDIJKE, 25 Juni 1929. Kruisbes sen f 13,60—13,80, aardbeien f 50 per 100 kilo. ROTTERDAM, 25 Juni 1929. Ter Rotter- damsche veiling, Wlarmoezierstraat 3739, werden aangevoerd 230.000 stuks. Prijzen: Kipeieren f 4,757,10, eendeneie ren f 4,50—5,65, per 100 stuks. i Door dein hoofdingenieur-directeur van .den Rijkswaterstaat te Middelburg is heden aanbesteed a. bet leveren en aanbrengen van een schipdeur voor 'de Keersluis te Vlissin- gen. Inschrijvers: N.V. Werkspoor, Am sterdam f 196.825 en de N.V. de Maas te Slikkerveer f195.800. b. bet uitbreiden van de bestratingen met bijkomende werken op 'de haven terreinen te Breskens. Raming f5000. Inschrijvers: J. H. v. d. Ven, Vlissingen f6800; J. v. d. Sande, Breskens f6750; M. Wandel, Schoondijke f6350; Tb. Cam- bier, Breskens f5978; I. C. Dubois, Bres kens f 5400. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Juni. 2.30 uur. Berljjn 69.34—59.37. Rcussel 34.5834.61. Parijs 9.723/i—9.733/t. Londen 12.071/4—12.07%. New York 2.49—2.491/4. Faillissement wijlen notaris Sanders. In het faillissement van wijlen notaris Sanders is de eerste uitdeelingslijst ter griffie van de rechtbank te Groningen gedeponeerd, ter inzage van de schuld- eischers. De opbrengsten bedroegen tot nu toe f253.939.61, de uitgaven f20.605.04, zoo dat ter verdeeling aanwezig is f 233.334.57. Hiervan ontvangen de preferente credi teuren f5213.51, zoodat voor de concur rente crediteuren f228.121.06 voorloopig beschikbaar is, of 28 pCt. hunner vor deringen. Programma van Donderdag 27 Juni HILVERSUM, 1871 M. 12.15—2 Con cert. 2.303 Gramofoonmuziek. 6.01—7 Concert. 7.15—7.30 Verkie zingsredevoering voor de S. D. A. P. 7.30 Voortzetting concert. 8.01 8.45 Viool-recital. 8.4511 Concert door het omroeporkest. HUIZEN, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 12.301.45 Solistenconcert. 56.30 Solistenconcert. 8.35 Skandinavische avond. Muziek en literatuur van Skandi navische .componisten en schrijvers. Or kest, deklamatie, solisten. DAVENTRY, 1562 M. 11.20 Gramofoon muziek. 12.20. Concert. 1.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Concert. 6.55 Muzikaal Intermezzo. 7.Ó5 Strijkkwar tet. 7.35 Muzikaal Intermezzo. 9.55 Orkestconcert. PARIJS, „Radio-Paris", 1744 M. 12.50 en 6.55 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkest-concert. 6.056.50 Gramofoon muziek. 9.059.35 Orkest-concert. 9.35 Concert door het Lüttichet Strijk kwartet. ZEESEN, 1651 M. 5.20—6.20 Orkest concert. 88.20 Piano-recital. 8.50 Vokaal concert. 9.20 Orkestooncert. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den av. van 27 Juni: Zwakke tot matige, Westelijke tot Noor delijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering van temperatuur. Stand van hedenmiddag 2 uur: Licht op voor fietsers. Donderdag 9.53. Stoomvaart Mij. Nederland. KARIMATA, 25 van Cuxhaven n. A'dam. KAMBANGAN, uitr., 24 te Onrust. MAN0ERAN, tbuisr., 25 van Batavia. PRINS DER NEDERL., uitr., 25 van Al- iers. EPAT, thuisr.j 25 te Amsterdam. ENGGANO, uitr., pasa. 23 Dungeness. JOH. DE WITÏ, thuiw., SA v. Algiers. KARIM0EN, uitr., 83, SO mp Z.O. van Niton. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. IRIS, 25 van Stettin te Amsterdam. IRENE, van Algiers n. Amsterdam, 25, v.m. 9 u. 25 Ouessant gep. MER0PE, van Malaga n. Lissabon, 25 Gibraltar gepass. NERO, van Bordeaux n. Amsterdam, 25, v.m. 9 uur Dungeness gep. SIMON BOLIVAR, 25 van West-lndië te Amsterdam. Rotterdamscho Lloyd. BANDOENG, 25 van Newcastle n. R'dam. INSULINDE, uitr., 25 te Sabang. KOTA BAROE, 25 van R'dam n. Batavia. KOTA RADJA, tbuisr., 24 Sagres gep, SOEKABOEMI, uitr., 24 Pontellaria gep, TERNATE, tbuisr., 25 te Suez. Heden overleed onze oud- Vennoot, de heer EDUARD B0ASS0N, op den leeftijd van 73 jaar. E. H. BOASSON Co. Middelburg, 26 Juni 1929. Kosteloos ingevolge Art. 860 W. v. B. R. In den jare 1900 negenentwintig den zes en twintigsten Juni ten ver zoeke van J AANTJE SCHIPPER, dienst bode, wonende te Krabbend ijke, te dezer zake domicilie kiezende ten kantore van Mr J.W. GOEDBLOED, advocaat en procureur bij Uwe Recht bank, wonende en kantoorhoudende aan de Wijngaardstraat No. 49 te Goes en te Middelburg aan diens ge kozen domicilie aan den Noordweg S No. 223A, heb Ik PETRUS ALOYSIUS VER VA AT, deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, wonende aldaar Aan PETRUS REIJNIER VAN OS, borstel maker, wiens woon- en verblijfplaats onbekend is, mitsdien mijn exploit doende aan den E.A. Heer Officier van Justitie bij de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, die het origineel voor „gezien" heeft getee- kend, en afschrift van dit exploit aan Z.E.A. overgevende, voorts het ex ploit aanplakkende aan de hoofddeur van de Gehoorzaal van voormelde Rechtbank, terwijl het exploit Is aan gekondigd in „De Zeeuw", Beteekend een extract der minuten, berustende ter Griffie der Arrondissements-Recht bank te Middelburg, houdende een request waarmede de requirant zich heeft gewend tot die Rechtbank met de daarop den 17 Juni 1929 door voormelde Rechtbank gegeven be schikking. Voorts heb ik deurwaarder, ex ploit doende als boven den gerequi- reerde Opgeroepen om op Woensdag den 3den Juli 1929 des voormiddags om 10 uur te ver schijnen in het lokaal der Arrondis sements-Rechtbank te Middelburg, voor daartoe benoemde Heeren Commissarissen, Ten einde naar aanleiding van voormeld request te worden gehoord, De kosten zijn nihil. P. A. VERVAAT, Deurwaarder. maakt bekend dat lo. de op 1 Juli 1929 vervallende coupon No. 8 van de 5 Obli gatielening 1925 ten laste der ven nootschap van genoemden dag af be taalbaar zal worden gesteld ten kan tore van VAN HEEL Co. to Goes; de Nederlandsche Landbouwbank te Amsterdam en van de Maatschappij te Utrecht 4 (Administratiegebouw der Neder landsche Spoorwegen). 2o. op 21 Juni 1929 zijn uitgeloot twaalf obligatiën van f 1.000,-- der bovengenoemde leening, genummerd 3, 109, 208, 336, 344, 347, 364, 550, 598, 634, 811 en 855, welke per 1 Januari 1930 pari aflosbaar zijn. De Directeur, Dr. J. W. JENNY WEIJERMAN. Voor het a.s. Graanmaaien en Dorschseizoen gevraagd kunnen ook als deelgenoot optreden. Geld geen vereischte. bijJ.KUZEE, Loondorscherij. Nieuw- en St. Joos- lucL

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3