No. 224 Woensdag 26 Jnni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEHOBIKSE Go's BANK - GOES EERSTE BLAD. J. J. C. VAN DIJK erichten. I Maart 1929) zijn |verhandeld tegen chen 43 en 46 k» IWS. en Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 1 van lijst 5. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Igens warden ge- jlfden dag hun he in Duitschland. ssen enz. zal alles (•voor door de le- kntum zal worden Is spoedig meer- M moeten worden ik. door de directie Ie Schiedam wor dend over 1928 te pet.).. Ilectric System. Co. te Amsterdam irze verhandelen [zonder nominale jrnational Hydro Itificaten voor 10 Idro-Electric Sy- 3ublic Utility on- benigde Staten en In opgericht, zijn Ischappijen reeds |ijf, welker winst- toekomst-beoor- lerwijl de concen- jtenbesparing en slechts tot ver- Jkan leiden, lop de Aandeelcn |r per jaar ge- gt het rendement momenteel 46 Yn. pet. per jaar. dividend in aan- I aandeel per jaar tent tot ongeveer leeds officieel ge- J Boston. Het ligt |tschapnij, binnen ele noteering aan lange aan te vra- Insüag 26 Juni. ■6 uur 1852 M. ll.OO—11.30 Korte blisfcenoono'Tt. 2.00 lert. .3.005.00 So- pnderuurtje. Zang Causerie overEet lezingsrede van de 10 Verkiezingsrvde Itspartij. 7.308.00 |oor den N. C. R. nst van het Le- Zang, muziek 110.00—10.15 Mar mert. 1.30—3.00 laak het zelf-cur- |"er: „Kunstmatige S.CO7.00 Concert. [Vqjz. Dein. Bond i^rtfheidsbond. 7.30 ll.OO Concert door Speenhoff. er dier Bredasohe navolgende zaken It Philjpslajid had pet een stuk hout |h. Uitspraak: f 5 te Tholen, we- jroedagebure en G. te Scherpenis'se, Jisstraf. Uitspraak: neoht ta Tholen, |jens mishandeling P. Ticihem1. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsiraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 'I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 c Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Onze Candidate:». Op de Antirevolutionaire candidatenlijst van de Tweede Kamer zijn na de hee- ren van Dijk, Mr Heemskerk en. Dr J. Severijn, als nummer .4 en '5 geplaatst de heeren C. Smeenk en Cbr. van den Heuvel. Hieruit blijkt opnieuw, dat bij de sa menstelling met alle belangen rekening is gehouden. De beer C. Smeenk is meer speciaal bekend door zijn arbeid op Christelijk sociaal terrein. Men heeft hem meer dan eens „rood" genoemd. Geheel ten onrechte evenwel. De beer Smeenk staat met beide voeten op den bodem der A.-R. beginselen, door welke beginselen bij zich laat leiden ook bij zijn optreden op sociaal terrein. Feit is dan ook, dat de sociaal-democra ten voor den 'beer Smeenk veel meer bevreesd zijn dan voor vele meer conser vatief aangelegde Christenen, die meer malen onbedoeld propagandisten zijn voor de S. D. A. P. en door hun optreden oorzaak zijn, dat de Soc.-Democraten een vruchtbaar arbeidsveld vinden. De heer Chr. v. d. Heuvel is weer een geheel andere man. Hij sluit niet de oogen voor de sociale nooden van dezen tijd, maar hij bemoeit zich toch meer in 't bijzonder met de land- bouwaangelegenheden. En bij doet het goed. Bekend is zijn optreden in verband met het verkrijgen van steun voor de beetwortelsuikerindustrie. Ook deze. mannen moeten straks weer een plaats in de Kamer Innemen en om dat te bereiken brengen wij onze stem uit op den heer Een verrassende uitspraak. De kansen op herstel van de recht- sche samenwerking staan nog niet be paald gunstig. Bij de Christelijk Historischen althans schijnt er weinig geneigdheid te zijn in deze richting te werken. Dat meenen wij tenminste te mogen afleiden uit een uitspraak van den 'lei der der Chr. Hist. Unie, Dr 3. Schok king, die zich volgens een verslag in de N. R. Crt. in een te Apeldoorn gehou den rede o.m. als volgt uitliet: „Spreker memoreert den uitslag deï Engelsche verkiezingen, waar de labour- partij de Engelsche sociaal-democra ten een groote meerderheid behaalde als gevolg van het onevenredige kies stelsel dat daar is. De leider, MacDonald heeft gezegd dat er misschien niemand is die meer den klassenstrijd bestrijdt dan hij. Als de soc.-democratie in Holland was als de Labour-partij in Engeland, was er meer kans dat de C.-H., wanneer de Koningin dat vroeg, samenwerking zochten met de Soc. Democraten om een kabinet te vormen dan met de R.-K." (Applaus.) Eetn ©enigszins verrassend© uitspraak die nog wel met applaus bezegeld werd. De Labour-partij: draagt een geheel an der karakter dan de S.D'.A.P. in ons land. Maar dat neemt toch niet weg, dat ook tot deze partij vele revolutionair gezin- den behooren en dat deze partij deel uitmaakt van de Socialistische Internatio nale die in hare statuten als einddoel stelt het Socialisme en als middel daar toe den klassenstrijd. Als Dr Schokking meit zulk een piaxtij nog liever zou samenwerken dan met de R.K. Staatspartij, dan moet de lust om tot herstel van de verbroken samenwer king te geraken wel zeer gering zijn. Maar wat dan? Als de Chr. Histori'stohen op herstel van de rechtsche samenwerking geen prijis stellen, wat is dan hunne bedoeling in verband met het herstel van de parletmefn- taire verhoudingen? Deze vraag verdient inzonderheid de aandacht in verband met een artikel in de „Nederlander" van Maandagavond. In bedoeld, artikel wordt ten sterkste afgekeurd het drijlven van de Chr. Histo rischen te Rotterdam, die een sterke actie voeren voor Mr de Visser, nr 15 op' de C.H.-lijst. De „Nederlander" keurt deze actie af als onorganisatorisch en voegt dalaraan toe, dat ieder, die de candidatenlijst der Unie met verstand beziet, zal erkennen, dat de kansen van Mr A. de Visser, om in de toekomst Kamerlid te worden, niet ongunstig staan. Nu telt op dit oog en blik de U.H. fractie 11 leden en Mr de "Visser sltaat op nr 15. En toch! 'zouden zjjin kansen oto, zij 'tdan niet onmiddellijk, gekozen te worden, niet ongunstig sta,an. Hoe kan dat? Wel, als we de candidatenlijst bezien, dan blijkt dat daarop voorkoirrien drie Mi nisters en Ds Langman, die gelijk bekend reeds een beroep heeft aangenomen. Nemen deze ministers straks weer zit ting in een -"Kabinet, dan zou Mr de Visser, gesteld dat het aantal Chr. Hist. Kamerleden geen wijlziging ondergaat, eer ste invaller zijln. Rekent de „Nederlander" met dia mo gelijkheid? "Verwacht het 'Chr. Hist, orgaan dus bestendiging van heit extra-parlementaire kabinet? De Antwerpséhe Wereldtentoonstelling. De Antwerpsche oorrespondent van de Maasbode meldt: Het Nederlandsch Comité tot regeling van Nederland's deelneming aan de ten toonstelling te Antwerpen heeft zijn plan nen andermaal gewijzigd. Volgens vroe gere opvatting zou er een paviljoen ge bouwd worden, waarin alleen de ver tegenwoordiging van Nederland en zijn koloniën zou worden ondergebracht; de particuliere deelneming zou dan plaats vinden in een hangar van de Rotterdam- sche Nijverheidstentoonstelling welke vlak bij het paviljoen zou worden opgetrokken. De ontwerpers zijn echter tot de con clusie gekomen, dat dit alles moeilijk tot een goed geheel kan gemaakt wor den. En waar de belangstelling van par ticuliere zijde steeds grooter wordt, heeft het comité thans een veel ruimer plan voor een paviljoen doen maken, waarin de geheele Nederlandsche deelneming waarschijnlijk zou kunnen worden onder gebracht. Onverwachte sneeuwval. Uit Roshof a. d. Don wordt gemeld, dat het tusschen 13 en 15 dezer in de bergen rondom de "badplaats Teberda ge sneeuwd heeft, iets wat de bewoners van de streek zich niet herinneren in dezen tijd van dit jaar te hebben meegemaakt. De snel wegsmeltende Sneeuw bracht de rivier Teberda tot overstrooming en man en macht zijn noodig geweest, om te beletten, dat het water ernstige schade deed. Godsdienst en Atheïsme ln Rusland. In het jaar 1928 zijn volgens de „Iswes- tija" in geheel Sovjet-Rusland 354 kerken, 38 kloosters, 59 synagoges, 39 moskeeën en 43 andere bedehuizen gesloten. In 1929 zouden volgens officiëele opgaven nog 253 kerken gesloten worden. In Mos kou vergaderde de .„Glawpolitproswjet" (centraal bureau voor de bestrijding van den godsdienst) met het doel om te zoe ken naar de fouten in de anti-religieuze propaganda en naar nieuwe wegen ter bestrijding van den godsdienst. De ver- eenigingen der „goddeloozen" hebben vol gens de verslagen op het congres, in vele gebieden hare financiëele hulpbronnen ge heel en al uitgeput. Groote groepen der bevolking zijn van een vijandige stem ming tegenover de „goddeloozen" ver- vuld. Toen bet Verbond der goddeloozen de schrijvers in Sovjet-Rusland uitnoodig- de om aan den anti-religieuzen veldtocht deel te nemen, heeft een groot gedeelte hunner geweigerd. Het congres eischte, dat alle Sovjet functionarissen, die geen atheïsten zijn, zouden ontslagen en dat alle geloovigen uit de arbeidsorganisaties zouden uitge sloten worden. De conferentie gaf aan het bestuur volmacht tot de uitgave in 1929 van 600.000 anti-religieuze brochu res, vijf anti-religieuze albums, elk in 75.000 exemplaren en van een reeks an dere geschriften. Het Verbond der „god deloozen" telt slechts .250.000 leden, ter wijl de Orthodoxe Kerken nog 350.000 geestelijken, 500.000 kerkbesturen, 50.000 kerken én 500 kloosters bezitten. Landbouwbescherming in Duitschland. 'Het Duitsóhe kabinet heeft urenlang over de agrarische kwestie beraadslaagd zonder 'tot een resultaat te komen. Men overweegt om het tegenwoordige verdrag met Zweden op te zeggen teneinde de in voerrechten op graan te kunnen verhoo- gen. De opzeggingstermijn is 16 Februari 1930. De handelscommdssie van den Rijksdag heeft zich allereerst bezig gehouden met een voorstel van alle niet sociaal-demo cratische partijen om in overeenstemming met een wenk van den rijksminister voor voedselvoorziening, Dietrich, het invoer recht op boter tot 31 December 1933 niet onder 50, tot 31 December 1933 niet onder 40 en van dat tijdstip af niet onder 30 mark per 100 K.G. vast je stellen. lOp wensch van den minister werd de stem ming uitgesteld. Met de stemmen van sociaal-democratèn en communisten tegen werd voor aardap pelen een invoerrecht van 4'mark per 100 K.'G. voor den tijd van 25 Februari tot 31 Augustus en van 2 mark voor de rest van het jaar vastgesteld. Geen hoop meer voor de Spaansche Oceaanvliegers. Omtrent het lot van de Spaansche Oce aanvliegers verkeert men nog altijd in het onzekere. De Spaansche minister van ma rine verklaarde in den ministerraad, dat de vliegers als verloren moeten worden be schouwd, wanneer de gevonden vliegtuig- resten inderdaad die van Numancia blij ken te zijn. Ook Primo de Rivera moest constateeren, 'dat de laatste berichten wei nig bemoedigend waren. Zooals bekend, heeft de minister van marine aan de duikbooten van Cartagena opdracht gegeven naar het vermiste vlieg tuig een onderzoek in te stellen. Tot 'gisteravond 8 uur was echter ner gens eenig spoor van Franco's vliegtuig ontdekt. Feng uit China vertrokken. Volgens de Engelsche bladen is thans de vrede in China definitief verzekerd. Generaal Feng heeft afscheid 'genomen van zijn troepen en 'bevindt zich reeds op weg naar 'het buitenland. Volgens de ge troffen overeenkomst heeft hij een aam zienlijk 'bedrag ontvangen voor de uitbeta ling van soldij' aan zijn troepen, terwijl hij ook voor zioh een aanzienlijk bedrag heeft ontvangen. De Engelsche bladen zijn van oordeel, dat door deze oplossing de toestand aan merkelijk gewijzigd is en China op deze wijze een kostbaren oorlog heeft vermeden. Midzomernacht met 4 graden vorst. Gisternacht heeft het in Engeland en wel te South Farriborough ac'ht en te Ross aan de Wye vier graden gevroren. Ross had ook in Februari de minimum-tempe ratuur in het geheele Vereenigd Konink rijk geregistreerd. Financieele zwendel ontdekt. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, hebben te Berlijn verscheidene arrestaties plaats gehad, in verband met een grooten financieelen zwendel. Het betreft 'hier het faillissement van 'de Spar- und Handels bank, welke verleden jaar door een zeke ren Scharlach werd gesticht. Er zijn tal rijke wisselvervalschingen geconstateerd. Het onderzoek duurt voort. Ook in de Duitsche stad Su'hl is de poli tie door het faillissement van den auto handel Reif een aantal wisselmalversaties op het spoor gekomen. De gevluchte eige naar, die de wissels voor zijn zaak in om loop bracht, is naar de gevangenis overge bracht. Bij de fraude zijn bedragen van en kele millioenen gemoeid. Korte berichten. Het zou de bedoeling zijn van de Bel gische regeering nog in den loop der maand Juli een belangrijk deel datgene walt de enclave van Maastricht moet con- tourneeren van het 'kanaal Antwerpen Luik in aanbesteding te geven. De wer ken zouden 'dan volgend jaar begonnen worden en 4 a 5 jaren duren. In Canada is door de wervelstormen van de laatste dagen veel schade aange richt. Zes personen zijn tengevolge van den storm om het leven gekomen, terwijl de materieele schade op ruim een millioen dollar wordt geraamd. In Rangoon zijn berichten binnenge komen omtrent ernstige overstroomingen in het district Akyab ('Br. Indië). De met 4-5 personen bemande boot „Ma- hamaya" is tijdens een zwaren storm op de rivier Kaladan gezonken. Slechts 20 personen konden worden gered. In de militaire gevangenis van Ro- chefort zijn gisteren weer soldaten van een koloniaal regiment uit hun cellen gebro ken en op hét dak geklommen. Ze werden echter spoedig ontdekt, zoodat zij niet 'kon den ontkomen. Zij weigerden echter naar beneden te komen en gaven zich eerst over, nadat zij twaalf uur belegerd waren. Durban is gisternacht geteisterd door een onweder, gepaard gaande met een he- vigen hagelval. De aangerichte schade wordt op een half millioen pond sterling geschat. In slechts enkele minuten waren de straten der stad 'bedekt met een 20 cen timeter dikke laag hagelkorrels. Gisteren is een gerechtelijk onderzoek begonnen inzake de jongste vliegramp bo ven bet Kanaal. Het ongeluk werd volgens de uitspraak van den rechterlijken ma gistraat veroorzaakt door het breken van bouten, die ter bevestiging dienden van een drijfstang, waardoor deze losraakte. De gebeurtenissen op Curasao. Het Berliner Tageblatt bevat een uit voerig artikel van dr Walter Schuck, over de recente gebeurtenissen op Cu rasao. „Nederland zoo heet het daar zal uit het onaangename voorval onge twijfeld de leering trekken, dat in de toekomst scherper toezicht op het doen en laten der 'Venezolanen op Curasao noodig is, indien zal worden vermeden, dat het eiland een broeinest wordt van benden. In Venezuela is nog een heele reeks eerzuchtige generaals die naar een gelegenheid uitzien de verlokkende er fenis van het presidentschap te aanvaar den." „Als de toestand op Curapao niet op een voor Venezuela bevredigende wijze wordt geregeld", zoo merkt de schrijver op, „dan is een interventie van de Ver- eenigde Staten onder het voorwendsel dat voor orde moet worden gezorgd zeer wel mogelijk. De Vpreenigde Staten zöuden daardoor het voordeel hebben dat zij Venezuela aan zich verplichten en een precedent scheppen, dat niet alleen voor Curapao, maar voor alle Europeesche be zittingen in de West nog jaren en dozij nen van jaren verregaande consequen ties na zich zal kunnen sleepen." Werklooze valide arbeiders. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft ingesteld een commis sie, aan welke wordt opgedragen te on derzoeken of het gewenscht is, dat valide arbeiders, al dan niet tegen werkloosheid verzekerd, in geval van werkloosheid en indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de overheid worden tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien, en zoo ja, de daartoe ver- eischte voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, de heer C. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid; tot leden de heeren me van Doorninck, the saurier-generaal van het departement van financiën, Ant. Folmer, directeur van den dienst der rjjkswerkloodieidsverzekermg en arbeidsbemiddeling, mr Harders, ad ministrateur aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, F. K. J. Heringa, administrateur van het departement van arbeid, handel en nij verheid, mr L. G. Korfenhorst, secre taris van de Algem. R.-K. Werkgevers- vereeniging, C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, C. Smeenk, wethouder van Arnhem, J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter van de algemeens armencom- Binnenland. Vergadering van de Prov. Staten van Zeeland. Een commissie inzake werkloozensteun aan valide arbeiders. De stand der landbouw-gewassen. Buitenland. Landbouwbescherming in Duitschland Bestrijding van den godsdienst in Rus land- Sneeuw in Duitschland, vorst in En geland. Verongelukte Oceaan-vliegers. Financieele zwendel in Duitschland. missie en F. v. d. Walle, secretaris van hetNederlandsch verbond van vakver- eenigmgen, en tot lid en secretaris de heer Meijer de Vries, Rijksinspecteur van de werkverschaffing in algem. dienst. Cbr. Sociale Beweging. „De Gids" het orgaan van het C. N. V. publiceert cijfers over den groei der drie groote vakcentralen van het eerste 'kwar taal van 1929. Het N. V. V. klom van 220.545 op 227.411 leden, een winst van 6866 leden of 3.11 pCt. Het R.-K. Werk liedenverbond klom van 115.589 op 120.705 leden, een winst van 5616 leden of 4.88 pCt. Het C. N. V. klom van 58.564 op 60.934 leden, een winst van 2370 leden of 4.05 pCt. Alle drie de groote vakcentralen in ons land gaan dus goed vooruit. Het blijkt echter uit de .procentelijke cijfers, dat de beide Christelijke centralen sterker groeien dan de socialistische. Ook wat het aantal betreft is dit het geval. Zij wonnen samen 7986 leden, tegen het N. V. V. 6866. De Christelijke Vakbewe ging is dus in den voorhand. Dien weg moet het ook verder op. Nog telt de (socia listische centrale 45.772 leden meer dan de beide Christelijke tezamen, een ver schil, dat zoo spoedig mogelijk Verdwe nen moet zijn. Spoorwegpersoneel. Naar men verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan het door haar gestichte Steunfonds voor per soneel, dat in financiëele .moeilijkheden verkeert, als eerste schenking een gift van f 50.000 geschonken ter vorming van het grondkapitaal van het fonds. Uitvoering Ziektewet. De R.-K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft het voornemen, te zamen met de drie landarbeidersbonden een bedrijfsvereeniging op te richten ter uitvoering van de Ziektewet. Emigratie naar Z.-W. Frankrij k. Door tusschenkomst van de regeerings- oommissie voor emigratie van landarbei dersgezinnen, zijn 13 landarbeidersgezin nen, zijn 13 landarbeidersgezinnen naar Zuid-West-Frankrijk geëmigreerd. In ver band met de tot dusverre gunstige resul- t taten heeft genoemde .commissie beslo ten, met de proefneming voort te gaan. Maatregelen worden getroffen, voor het vertrek dezen zomer van nog vier r.-k. gezinnen, en in voorbereiding is de ves tiging van een groep,. Protestantsche ge zinnen in de streek van Montauban. en Nerac. Middelburg. Maandagavond vergaderde de Autirev. Kiesvereeniging. De opkomst was ongekend groot. Dhr A. P. van Aalst deed de blijde mededeeling, dat ongeveer f 250 was geofferd voor onze verkiezings- 'kas, eenige leden hun contributie hadden verdubbeld en meer dan 40 personen zich als lid hadden opgegeven. Het bestuur deelde mede, wat het voor de a.s, verkie zing voornemens was te doen. Krachtig werden de leden opgewekt te zorgen, dat op onzen Landdag van Zaterdag a.s., waar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1