Binnenland Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Radio-Nieuws. Rechtzaken Minister Kan bekijkt de kampioen-geiten op de Landbouwtentoonstelling te Goes. Links van Z.Ex. dhr Zwagerman, rijks-zuivelconsulent. op Djokja. Op Sooraba nam de medische zen ding dezer korken nog niet die vlucht als op Java; het getal verpleegdagen op Soemba be droeg 26.072. Doch men verwacht, dat dit weldra, met name na de opening van het hospitaal te Waikaboebak sterk zal stijgen. Samen besomt alzoo de zending der Geref. Kerken op Java en Soemba een getal van 674.464 vorpleegdagen. De Koninklijke Familie. Gisternamiddag zijn de Koningin, de Prinses en de Prins met den gewonen trein van 5 u. 20, waar het koninklijk salonrijtuig achter was gehaakt, uit Apel doorn aan het C.S. in Amsterdam aan gekomen. Daar het bezoek niet officieel was, was de burgemeester niet ter ont vangst aan het station. Op het perron waren slechts aanwezig jhr Six, intendant van het paleis op den Dam, de heer Muller, stationschef en de heer Heeroma, commissaris van politie. De koninklijke gasten waren reeds in avondtoilet. Hoewel het uur van aankomst niet be kend was gemaakt, hebben toch op het station velen de bezoekers begroet. Op het Stationsplein ging het verkeer zijn gewonen gang en de meesten bemerk ten niet eens dat de koninklijke auto naar het Paleis reed. Verscheid enen op den Dam begrepen niet, waarom om half zes de standaard opeens omhoog ging. Even heeft het 'koninklijk gezin in het Paleis vertoefd; tegen zes uur is het naar den Stadsschouwburg gereden, ter bijwoning van de voorstelling van „Par sifal". Na afloop van de voorstelling zijln de Koningin en de Prinses per auto naar het paleis op» den Dam gereden. Vanoch tend zijln zij vandaar per auto naar 't-Loo gegaan. De Prins ging met zijn adjudant per auto naar Den Haag. De Koningin- Moeder keerde in den laten avond terug per auto naar Soestdijk. De Roode Fabriekskranten. Wij signaleerden reeds, zegt het „Cen trum", de communistische fabriekskran ten van „Werkspoor" en „Jaffa" te Utrecht, de „Ënka-bode" van de Kunst zijdefabriek te Ede en de „Fabrieksbode" voor de opruiing van het personeel der Calvé-fabrieken. Nader meldt „De Tijd", dat o.m. nog verschijnen: „De Stootbalk", verspreid onder hot personeel der Electri- sche Tramweg Mij., de roode „Reinigings dienst" te Amsterdam, de „Rubbervreter" voor de fabriek Vredesteijn, Loosduinen. „Po Spoel" voor het personeel der textiel arbeiders van de firma Jannink te En schedé, „De Vuurtoren" voor de visSchers- bedrijven te IJmuiden, „de Roode Haven arbeider" voor het haven-personeel, enz. enz. Sommige hitsblaadjes verschijnen we kelijks, andere op ongeregelde tijden en •worden van hand tot hand voortgegeven. Zij vormen een haard van spionnage, vaische voorstellingen, opwindende sen satie-berichten, laster tegen „pestende" patroons en bazen en opruiende lectuur. De schrijvers en zegslui van het zooge naamde „roode nieuws" blijven meestal achter de schermen. Bestrijding vliegende winkels. Uit de kringen van den middenstand worden voortdurend klachten geuit tegen het euvel der vliegende winkels en de daarmede gelijk te stellen verknopingen, georganiseerd door handelslieden van bui ten, schreef dezer dagen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat aan de notarissen en deurwaar ders in haar district. Dat hier inderdaad sprake is van een euvel wordt algemeen erkend. De middenstandszaken worden daardoor op onbillijke wijze benadeeld, terwijl ook voor de koopers veelal het gedachte voordeel later niet blijkt te zijn verkregen. Wanneer het gekochte niet aan de verwachtingen voldoet, is geen verhaal meer mogelijk, omdat de verkoopers weer zjjn verdwenen. De Kamer zegt voorts uit ervaring te weten, dat d© overheid gaarne medewerkt om net euvel der vliegende winkels te bestrijden. Het is'echter niet steeds mo geijjik de verknopingen te beletten, omdat de overheid niet altijd beschikt over de daartoe bonoodigde middelen. Wanneer de verknopingen in het openbaar worden gehouden, is daartoe de medewerking noo- dig van notarissen of deurwaarders. In dien deze in het belang van den midden stand bereid zouden worden gevonden hun medewerking tot die verkoopingen te weigeren, zou naast de medewerking van de overheid vrijwel afdoende bestrij ding mogelijk zijn. De Kamer, overtuigd, dat het houden van vliegende winkels en daarmede gelijk te stellen verkoopingen eea rm van oneerlijke concurrentie is voor middenstandszaken, doet daarom een beroep op den steun van genoemde functionarissen om tot een meer effec tieve bestrijding van het euvel te geraken. Engelsche automobilisten in ons land. De Kon. Nederl. Automobielclub meldt: Een gezelschap Engelsche automobilis ten Zal de volgende week Nederland be zoeken, hier eenige dagen verblijf hou den en daarna naar Duitschland vertrek ken. Evenals voor het gezelschap Duitsche automobilisten, dat verleden week een h v aan Nederland bracht, heeft de l.on. x\ed. Automobielclub zich in ver binding gesteld met het Ministerie van Financiën en voor de betrokken automo bilisten, die lid waren van haar zuster verenigingen in het buitenland, alle mo gelijke grensfaciliteiten verkregen, "zoodat alle oponthoud bij het binnenkomen in Ne herland tot een minimum beperkt is. Kamercandidaat gevangen gezet. Op last van de justitie is dezer dagen aangehouden en in het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten P. A. T. te He kelingen, de secr.-penningm. van den Plat- telandersbond, die tevens als nr. 3 op de lijst-Braat figureert. T. is de zoon van een postbeambte uit de plaats zijinei inwoning en hij wordt ervan verdacht aain- geteekende 'brieven, geldswaardige papie ren inhoudende, te hebben ontvreemd. T. is in het bezit gevonden van een bedrag van enkele duizenden francs en een paar honderd gulden Nederlandsch geld. Hij geeft voor, dat dit de heele partijkas is. Het Belgische geld was be stemd om een drukker in Antwerpen te betalen, die het verkiezingsmateriaal voor den Plattelandersbond had geleverd. Men vertrouwt deze verhalen van T. niet geheel en al. Daarom wordt een onderzoek .ingesteld. Dit onderzoek wordt niet Vergemakkelijkt door het feit, dat de boekhouding van T. als secretaris- penningmeester van zijn partij wel een jaar achter is. Emigratie naar Canada. De secretaris van de Gereformeerde Emigratie Vereeniging de heer T. Cn ossen hoopt 9 Juli naar Canada te vertrekken owi te zamen met Dr H. Beets, Directeur van de Holland Reformed Immigrant Aid Society for Canada, verschillende neder zettingen aldaar te bezoeken en een rege ling ter voorkoming van verstrooiing van Nederlandsche Christelijke emigranten, voor te bereiden. Gaarne zal hij mededeelingen, die in dit verband van belang kunnen zijln, ont vangen aan zijn adres: Stationsplein 9b, Rotterdam. Correspondentie kan ook tijdens de af wezigheid van den secretaris aan het secretariaat worden gericht en bijdragen eveneens op het giro-nr. 126752. Een vrouw door messteken gedood. Gistermorgen half twaalf heeft de 31-jarige M. v. d. L. te Eindhoveji, geboortig uit Best, de 30-jarige vrouw B„ gescheiden huisvrouw van F., wonende Frederiklaan 11 te Eindhoven met messteken vermoord. De da der, die reeds jarenlang 'n vriendschappelijke ver houding met de vrouw, die bij "haar moedei inwoonde, had, was haar gistermorgen komen opzoeken, om met haar te praten. Onder het gesprek ging de moeder buiten de wasc-h op hangen. Terwfjl ze daarmee bezig was, hoorde zü haar dochter plotseling om hulp roepen. Ze snelde terstond op haar woning toe, ,v. d. V kwam tegelijkertijd uit het huis en bracht ook de moeder nog een klap op het hoofd toe. Binnengekomen zag de vrouw haar dochter stervende in een plas bloed liggen. Ze was door zeven messteken gevaarlijk gewond. Ter stond werd. geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen. De dokter kon slechts den dood i constatearem. De dader heeft zichzelf later bjj de politie aangemeld. Een gladde vogel eindelijk in het net. Men zal zich herinneren, dat ge- ruimen tijd geleden een jonge Duitscher, M. genaamd, uit Hamburg afkomstig, op heeter- daad betrapt werd bij een inbraak in het ma gazijn der firma Meddens, aan de Hofstraat te Den Haag. M. werd veroordeeld tot gevangenisstraf, maar wist na eenigen tijd op een sluwe wijze te ontsnappen uit het ziekenhuis, waar hij ter verpleging was opgenomen, daar hij een lepel ingeslikt had. Hij verdween in de richting Duitschland, maar ploegde in het voorbijgaan nog een in braak te Zwolle. In Hamburg werd bjj gearresteerd bij een inbraak, maar wist te ontsnappen naar Dene marken. Daar werd hij wederom gepakt en moest zijn straf uitzitten. Toen besloot de Deensche politie hem uit te leveren naar Holland. Twee rechercheurs van de Haagsche politie reisden naar Denemarken om den jeugdigen misdadiger in ontvangst te nemen. Gisteroch tend zijn zij met hun arrestant te Den Haag aangekomen. M. gaat nu eerst 9 maanden zitten voor zijn inbraak bü Meddens. Is deze straf voor bij, dan wacht hem nog een vonnis voor zijn Zwolsche inbraak, terwijl daarna da Ilambrrg- sche justitie nog het een en ander met hem te verrekenen heefttenzij hij voor dien tijd weer ontsnapt is. Politieagent aangevallen door een krankzinnige. Gistermiddag werd een mannelijk verpleegde uit het krank zinnigengesticht te Apeldoorn, die aldaar was weggeloopen, aangetroffen onder do gemeente Brummen. He gemeentepolitie aldaar stelde den man op transport naar Apeldoorn per auto. Te Voorst aangekomen, moest opnieuw de hulp der jjolitie worden ingeroepen, aangezien de verpleegde de politieagent uit Brummen in den auto had aangevallen, zoodanig, dat deze geheel bebloed was. Nadat de ongelukkige was overmeesterd en in de boeien was gezet, werd de man verder vervoerd. (Tel.) Kortsluiting in een tramwa gen. Doordat een beugel van een motorwagen te Amsterdam aan de bovenleiding bleef ha ken, ontstond er kortsluiting. Op het voorbalcon ontstond een groote vlam, waarbij zich veel rook ontwikkelde. De passagiers drongen ang. stig naar het achterbalcon om den wagen te verlaten. Een 34-jarigë vrouw werd hierbij yan het balcon geduwd, doch werd niet ver wond. Een 36-jarige vrouw, die van den wa gen sprong, kwam te vallen. Zij' klaagde over pfjn aan achterhoofd en .knieën. Door een auto overreden. Twee dood en. Men meldt uit Groningen: Zondag maakte een groepje A.J.C.-ers uit Groningen een fietstochtje naar Havelte. On derweg reed hen de heer Koolewijn met zijn auto, komende van Deventer, achterop. Een der jongens verloor echter de beheorsching over zijn stuur, lljj kwam te vallen en greep zich aan zijn buurman vast, met het gevolg, dat beiden voor den auto terecht kwamen en overreden werden. De 15-jarige J. Feiken was onmiddellijk dood. De 18-jarige F. Houwen werd naar het ziekenhuis te Assen overge bracht, waar men dein zwaargewonde dooi operatief ingrijpen in het leven trachtte te houden, hetgeen echter niet mocht gelukken. Ook hij is overleden. Een do ode, twee licht-gewon den. Te Best reed een drietal personen per fiets in de richting van Eindhoven. Ter hoogte van de brug bij het Wilhelminakanaal passeer de de auto van den heer H., die het drietal aanreed. Twee van hen werden licht gewond. De derde, zekere Wi. v. d. W:, uit Eindhoven, oud 22 jaar, werd op slag gedood. Ontrouwe bediende der Bel gische spoorwegen. Het Hbld van Ant werpen meldt, dat een bediende van de Bel gische spoorwegen woonachtig te St Mariaburg en werkzaam bij het goederenstation. Stuyvers- berg -er in de afgeloopen week met een bedrag van 750.000 francs is vandoor gegaan. De man, die algemeen als zeer oppassend bekend stond, heeft zijn vrouw en drie kinde ren zond-er middel van bestaan aan hun lot overgelaten. Roode witkalk. In strijd met de tusschen den burgemeester en de verschil lende politieke partij-en gemaakte afspraak om geen ontsierende reclame voor de verkiezin gen op de publieke straten te maken, kladde dezer dagen te Drachten een communist op het trottoir van een sociaal-democraat een aan beveling voor de candidatuur Wijnkoop. On danks het nachtelijk uur was de bewoner pre sent en hij probeerde door inbeslagname van den kaikemmer deze reclame te verhinderen. Er ontstond een schermutseling om het bezit van den emmer, met het gevolg, dat de oom munist den emmer met kalk uitgoot over he| hoofd van zijn rooden mede-proletariër. De rechter zal nu tusschen beide klassestqj ders verder recht spreken. Zes en dertig uur in doodsge vaar. Een Nederlandsch toerist, die in Grin- delwald (Zw.) logeerde, heeft in de afgeloopen week met zijn echtgenoo-te verscheidene onaan gename uren op een bergtop doorgebracht. Bij het bloemenplukken waren zij afgedwaald en plotseling gleden zü van den weg af en vielen langs de berghelling naar beneden. Hun val werd gestuit door eenige struiken op een vooruitstekende rots boven een 100 meter die pen afgrond. Zü konden zich aan de struiken vastklemmen, doch verder dal-en of naar boven klimmen was volkomen onmogelük. Gedurende 36 uur zü'n de beide Nederlanders in deze hachelü'k-e positie gebleven, zonder voedsel of drank. Zü konden niet gaan zitten en moes ten zich voortdurend vasthouden aan de strui ken. De plaats waar het ongeval was gebeurd is zeer eenzaam en er passeerde niemand, die op het hulp-geroep kon toesnellen en den heer en de dame redden. Gedurende den nacht hadden de Nederlanders zeer van de koude te lüden en zg wareE zoo uitgeput, dat zij Z. K. H. Prins Hendrik reikt aan mejuffr. Van Oeveren den zilveren beker van H. M. de Koningin over. op het punt stonden zich in don afgrond te laten vallen. Inmiddels had de hotelier echter eenige gidsen opgedragen -een onderzoek in te stellen en daar hü ongeveer wist, waarheen de wan deling van zijn gasten was gegaan, slaagde de hulp-expeditie er na eenig zoeken in, do vermisten te ontdekken. GidSen daalden met touwen naar de Nederlanders af en brachten hen naar boven, waarna zü in uitgeputten, doch niet hopeloozen toestand naar het hotel konden worden gebracht. (Telcgr.). Leeuwenjacht. Een vrachtauto, waarop een kooi met leeuwen van een circus stond, reed Vrijdag bü Bridport (Eng.) tegen een boom en werd zoo beschadigd, dat een van de leeuwen, een mannetje van negen jaar, los kon breken. Het dier ging eerst op den berm van den weg liggen, blü'kbaar voldaan over het herkrijgen van zijn vrijh'-id. Een half uur lang bleef hü zoo liggen, terwül een me nigte nieuwsgierigen zich op een eerbiedigen afstand op den weg verzamelde. Een heele rü auto's werd in b-aido richtingen opgehouden. Een temmer liep daarom met een touw naar den leeuw toe, maar toen stond het dier op -en liep d-en weg op, waarop de toeschou wers aan dien kant de vlucht naman. De leeuw ,slChrokj|'in sprong, gevolgd door zün tammer, over een heg. Hy besnuffelde den grond, sprong over oen tweede heg en viel daarop een koe aan. Toen hy' de koe by do keel had, vuurde de directeur van het circus op hem en trof hem in zün achtorkwarlier en in een oog. Het dier b-egon daarop als een ra zende door de weide te rennen en zat no-g om ©en huis een man na. Voor hg echter verder kwaad kon dien, werd hü met verdere schoten afgemaakt. Het was een goed gedresseerde loeuw, die volgens den directeur ongeveer f 3000 waard was. De eerste veiling te Terneuzen. De Coöperatieve Vruchtenveiling „Z.- - Vlaanderen." G. A., gevestigd te Ter Neu zen, heeft vorige week Woensdag, naar de „Tern. Crt." meldt, haar arbeid aangevan gen met -de eerste veiling. Het veilings bes tuur was van oordeel, dat van een offi- cieele opening voorloopig moest worden af gezien, aangezien het definitieve gebouw no-g moet worden aanbesteed en zij voor loopig is ondergebracht in een op het ter rein geplaatste houten keet. De heer H. Dieleman uit Hoek, die, wegens afwezig heid van den voorzitter, met een kort woord de opening van deze veiling ver richtte, wees er op, dat tengevolge van de uitbreiding van den tuinbouw in Z.-Vlaan deren het -oprichten van een op goeden voet geschoeide veiling noodig was. Steeds grooter wordt -de beteelde oppervlakte en dagelijks stijgt het ledental, zoodat de tuin bouw voor onze streek reeds thans van groot belang is. Spr. h'oopt, dat deze zal bijdragen tot bloei en welvaart van onze streek en weldra -door haar prestatie zal bewijzen, dat alleen een veiling als deze, geschoeid op coöperatieve leest, de aange wezen weg is voor den teler om -de hoogste prijzen voor de producten te krijgen. De' heer Van de Plassche, Rijkstuin- bouwconsulent te Goes, mede wijzende op het groote belang, dat in -deze zaak voor Z.-Vlaanderen is gelegen, spoort de leden aan tot goede verzorging van hun gewas sen en producten, en zoodoende het be stuur te steunen in het moeilijke werk, dat het heeft ter hand genomen. De tuinbouw zal in deze streek bij doelmatige en oor deelkundige behandeling ongetwijfeld zoo goed als in andere deelen van ons land tot bloei komen, doch dan is het daarbij een eerste vereischte, -dat er is een lichaam, dat op de voordeeligste en soliedste wijze zorgt voor den afzet van de producten en zoo een lichaam is de coöperatieve veiling, waarin -de leden door samenwerking be reiken wat alléén door massale vereeni ging bereikbaar is. Het nieuwe electrische mijntoestel wordt hierop in werking gesteld. Eene speciaal voor het vervoer van naar Engeland verkochte producten, ingelegde Prov. boot, zorgt voor directe inlading voor de om half twee des middags uit Vlis- singen vertrekkende mailboot van de maatschappij „Zeeland", terwijl voor even- tueele verzending naar Duitschland steeds wagons beschikbaar zijn op de lijn Meche- lenTer Neuzen. Goederen, die des morgens worden ge veild, bereiken nog denzelfden dag hun be stemming in Engeland en Duitschland. Naast "de aardbeien, bessen enz. zal alles worden gev-eild wat daarvoor door de le den in een beduidend kwantum zal worden aangeboden, zoodat reeds spoedig meer dere dagen in de week zal moeten worden geveild. H.A.V.-Bank. Najir wij vernemen, zal door de directie der H.A.V.-Bank N. V. te Schiedam wor den vastgesteld het -dividend over 1928 te bepalen op 20 pet. (v. j. 18 pet.). International Hydro-Electric System. De firma Gerritsen Co. te Amsterdam zal van heden af ter beurze verhandelen aandeelen „Classe A" (zonder nominale waarde) van het International Hydro Electric System in certificaten voor 19 aandeelen. Het International Hydro-Electric Sy stem is een der leidende Public Utility on dernemingen van de Vereenigde Staten en hoewel eerst kort geleden opgericht, zijn haar onderhoorige maatschappijen reeds sedert vele jaren in bedrijf, welker winst cijfers een zeer gunstige toekomst-beoor deeling rechtvaardigen, terwijl de concen tratie door grooter kostenbesparing en goedkoopere financiering slechts tot ver meerdering van winsten kan leiden. Indien het dividend op -de Aandeel™ „A" in „Cash" 2 dollar per jaar ge toucheerd wordt, bedraagt het rendement op deze aan-deelen, welke momenteel 46 14 dollar noteeren, 4.30 pet. per jaar. wordt -de betaling van het dividend in aan- deelen gevorderd 4.50 aan-deel per jaar dan stijgt het rendement tot ongeveer 8 pet. De aandeelen worden reeds -officieel ge noteerd aan de beurs te Boston. Het ligt in de bedoeling der maatschappij, lrinnen zeer korten tijd -de officieele noteering aan de New-York Stock Exchange aan te vra gen. Sedert hun creatie (in Maart 1929) zijn zij op de beurs te Boston verhandeld tegen koersen, varieerend tusschen 43 en 4654 dollar. Programma van Woensdag 26 Juni. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 1 Uitsl. N. C. R. V.-uitz. 11.00—11.30 Korte ziekendienst. 12.302.0') Solistencn-no-rt. 2.00 3 00 Gramofoonplatenoonoert. 309-5.09 So listenconcert. 5.006.00 Kinderuurtje. Zang en vertellingen. 6.006.25 Caus-rie over: Het dierenrijk. 6.406.55 Verkiezirgsride van de Chr, Dem. Unie. 6.557.10 V-erkiezingsr.'-de van d-e Herv. Geref. Staatsparty'. 7.308.0-9 Praatje tot de luisteraars door den N. C. R. V.-voorzitter. 8.00 Samenkomst van het Le ger des Heils in Rotterdam. Zang, muziek en redevoeringen. HILVERSUM, 1071 M. 10.00—10.15 Mor- genwü'ding. 12.151.30 Concert. 1.303.00 Kinder-matinée 3.004.00 Maak het zelf-cur- sus. 4.005.00 Lezing over: „Kunstmatige verlichting van pluimvee". 6.( 0 —7.00 Concert. 7.00— 7.15 Verkiezingsrede. Vrijz. Dein. Rond 7.157.30 Verki-ezingsrede. Vrijheidsbond. 7.30 Voortzetting concert. 8.4511.00 Concert door het Omroeporkest. Familie Speenhoff. Door den Politierechter d-r Bredascho Rechtbank werden o.m. de navolgende zaken behandeld en uitgesproken: J. M. R., werkman te St Philjpsland had op 13 Mei j.l. J. Verwys met een stuk hout tegen h-et hoofd geworpen. Eisch: f 35 subs. 35 d. h. Uitspraak: f 5 siubs. 5 d. h. S. L. S., vissch-erskneeht te Thol-en, we gens mishandeling van C. Goedagebure en G. P. Tichem op 20 Mei 1929 te Scherpenisse, Eisch: 6 weken gevangenisstraf. Uitspraak: f 30 subs. 30 d. h. M. M. B., landbouwersknecht ta Tholeo, stond eveneens terecht wegens mishandeling van C. Goedegebuure eh C. P. Tichem. Eisch en uitspraak: vrijspraak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6