DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. LANGS EEN DIEPEN WEG Kerknieuws. FEu ILLETON. VAN DINSDAG 25 JUNI 1929. No. 223. Een school tonijnen. Zater dag j.l. vertoonde zich aan de kust van Westen-Schouwen een'school van 50 k 60 tonijnen. Deze gezellig levende die ren, waarvan het gewicht van 2 tot 300 K.G. geen zeldzaamheid is, ondernemen meermalen de reis vanuit de Middelland- sche zeer naar onze streken. Hun ver schijning wordt door velen in verband gebracht met te verwachten ongunstig weer. Hoogstwaarschijnlijk echter azen zij op bepaalde vischsoorten, die af en toe onze zeegaten binnenkomen. Een aardig gezicht is het, deze aan de onderzijde zilverwit gekleurde dieren hoog uit het water, dat zij in heftige beroering bren gen, te zien opspringen en merkwaardig, dat zij nooit, langs denzelfden oever van het zeegat naar zee terugkeeren. Begrafenis P. F. Fruijtier.. Gistermorgen had onder overgroote be langstelling van autoriteiten en belang stellenden uit Hontenisse en omgeving te 'Groenendijk de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. F. Fruijtier, oud-lid der Tweede Kamer en oud-lid van Ged. Staten. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Na afloop der kerkelijke plechtigheden werd de baar grafwaarts gedragen ©n nadat ook daar de kerkelijke plechtighe den waren vervuld, herdacht de Com missaris der Koningin, de heer Jhr Mr J. W. Quarles vanUfford den over ledene in zijn verschillende werkzaam heden, bovenal als Statenlid ©n als lid van het Gedeputeerd College, in welke hoedanigheid zijn werkzaamheid en be leid voor de provincie van groote betee- kenis zijn geweest. Vooral bracht hij hulde aan het voorzichtige financieel be leid van den overledene en 'sprak de hoop uit dat het systeem-Fruijtier in dit opzicht nog lang in het provinciaal be stuur zal mogen voortleven. Vervolgens sprak de heer J. A. van Rompu als vriend en als oud-collega. Vanaf zijn optreden in de Staten heeft hij tot het vorig jaar met den overleden© mogen samenwerken, en heeft als jongere veel aa.n diens leiding te danken. Hp heeft hem steeds beschouwd als een ouderen vriend en leidsman, dien hjj' noode uit den kring waarin hij zoo lang met hem samenwerkte heeft zien heen gaan. Hij1 herdacht den overledene ook in zijn kwaliteit als voorzitter van den Raad van Toezicht der Zeeuwsch-Vlaamsobe Tramwegmaatschappij en noemde hem in verband met zijn werk bij de totstandko ming dezer lijnen de pionier voor de ver keersmiddelen in dit gewest. De heer P. M. Fruytier, zoon van den overledene, dankte namens de familie, voor de laatste eer zijn vader bewezen, en tevens voor de hulde aan zpn nage dachtenis gebracht. (Tem. Crt.) Middelburg. Beantwoorde vra gen van Mr baron van der Feltz. Op de vragen van het Raadslid, mr baron van der Feltz hebben B. en W. als- volgt geantwoord: 1. Wij ontkennen, dat het vermoeden gewettigd is als zouden alleen de in ons schrpven van 29 Januari 1929, no. 23, overgelegd tor Raadsvergadering van 27 Februari 1929, vermelde plaatsen wor den bestemd voor het opplakken van ver kiezingsreclame. In de 2e alinea van dat schrijven im mers werd medegedeeld, dat op de be doelde plaatsen in de verkiezingsdagen het kosteloos plakken van verkie zingsbiljetten zon geoorloofd zijn. Wij veronderstellen als bekend, dat in vroeger jaren vaak biljetten werden ge plakt op huizen van particulieren tegen Door H. ZEEBERG. 2.) o— „O, maar moedertje, u is nog niet Oud I" En de twintig-jarige spring in 'tveld pakte haai' moeder en zoende haar, dat het 'klapte. „Trui, Trui," zei Mevrouw Meerendon'k, op bestraffenden toon, maar toch met een ingehouden lach, „wanneer zul jij toch eens verstandig worden, je lijkt wel een balkvischje van zestien, inplaata „Inplaats van een ingetogen jonge da me, bedoelt u?" vulde Trude aan. „O, moeder, laat mij daarmee alsjeblieft nog wat mogen wachten. Is vroolpkheid dan niet goed?" „O, zeker, kind. Je weet wel, hoe va der en ik daarover denken. Juist een Christen alleen kan oprecht vroolpk zijn. Maar met dat al was ik nog niet uitge- praat. Er 'komt nog een logé." „Nog al een?" „Ja," zei Louise, „berg je maar, Trui I" „Laat ze maar komen, boor. Wo lusten ze. En wie het hier niet bevalt, die ver- dwplnt maar weer," vond Trude. ,,'k Vind den wil der eigenaren en reclames ge schilderd op het plaveisel, .zonder be taling natuurlijk. Van de zijde der politieke partijen is toen betoogd, dat deze ongewenschte toe stand gevolg was van de omstandigheid, dat in den verkiezingstijd geen voldoende ruimte voor reclame op de borden der Gemeente beschikbaar was. Op grond van een en ander is door ons thans, evenals bij vorige verkiezin gen, op ruime schaal gelegenheid gegeven om kosteloos verkiezingsbiljetten aan te plakken. 2. Wij achten het niet in strijd met de bedoeling van ons schrijven dd. 29 Januari 1929 no. 23 aan den Raad, dat wij aan de S. D. A. P. hebben toege staan om op openbaar terrein op den Dam en op de Loskade houten stellages met verkiezingsreclames te plaatsen. Dit blijkt voldoende uit het onder 1 opgemerkte. De S. D. A. P. heeft daartoe aan ons vergunning verzocht en ver kregen tegen betaling van de volgens verordening verschuldigde rechten voor het tijdelijk innemen van gemeente-grond. 3. Wij ontkennen, dat de verschillende politieke partijen terecht konden mee- nen, dat, buiten de in ons schrijven van 29 Januari 1929 vermelde plaatsen, geen gemeente-terrein zou worden beschikbaar gesteld voor het aanplakken van ver kiezingsreclame, wanneer daarvoor de verschuldigde rechten worden betaald. In hoeverre de aan de S. D. A. P. ver leende vergunning den indruk kan wek ken van bevoorrechting boven andere po litieke partijen, vermogen wij niet te be- oordeelen. 'tMenschelijk gemoed is licht vatbaar voor verkeerde indrukken, voor al, wanneer bij anderen onjuiste gedra gingen worden verondersteld. 4. In tijden van verkiezingen kan men ten opzichte van het stadsschoen niet al te nauwlettend zijn. Dit behoeft ook niet, omdat eventueel© ontsiering slechts korten tijd duurt. 5. Wij zijn niet bereid de reeds aan de S. D. A. P. verleende vergunning in te trekken en wachten voorts af in hoeverre ook andere politieke partijen aan ons alsnog vergunning tot plaatsing van stellages zullen verzoeken. Wij zul len zoodanige verzoeken naar omstandig heden beoordeelen. 6. Wij meenen door het vorenstaande aan Uw verzoek te hebben voldaan, waar bij wij hebben aangenomen, dat met „Raad" in de door U gestélde vraag werd bedoeld „de leden van 'den Raad". Aan dit laatste meenen wij echter na drukkelijk te moeten toevoegen, dat wij alleen voor dit speciale geval en zonder daarmede ook maar in eenigerlei op zicht een precedent te willen scheppen, afschrift yan ons antwoord (en ook yan de gestelde vragen) aan alle leden van den Raad doen toekomen. Eenige verplichting of noodzaak om aldus te handelen ontkennen wij echter ten eenenmale. Ten slotte wenschen wij te wijzen op het bepaalde bij artikel 23 van het Reg lement van Orde van den Raad der Gemeente, krachtens hetwelk het stellen van vragen aan ons College door een lid van den Raad alleen mogelijk 'is met verlof van den Raad, in vergadering ver- eenigd. Een ander vragenrecht bestaat in onze Gemeente niet, a fortiori geen plicht tot antwoorden, tenzij in een Raadsver gadering. Waar 'intusschen strikte naleving van het Reglement van Orde zou meegebracht hebben, dat Uw vragen hun belang ver loren, hebben wjj vrijheid gevonden van dat Reglement af te wijken. Goes. A.s. Donderdag 27 Juni hoopt de harmonie „Hosanna" een volkscon cert, te geven op de Groote Markt alhier. Aanvang 's avonds half negen uur. Het programma vermeldt de volgende nrs: 1. „llose et Reine", marsch, A. Ruelle; 2. „Esperia", ouverture, R. de Soutter; 3. ,,In Lauschiger nacht", walzer, M. Ziehier; 4. „Faust", fantaisie sur l'opera, Ch. Gounod; Pauze; 5. „Orphée aux En- fers", ouverture, Jac. Offenbach; 6. „Pa- nis Ongelicus", trombone solo, Gesar Franc'k; 7. a. „A Sabbath Song", b. „Laus Deo", E, Mayer; 8. „Tannhnuser", fantai sie sur l'opera, R. Wagner; 9. Finale. het wel leu'k. Wie is het, moe? Nóg een dochter?" „Neen, jonge dame, een zoon." Daar schrok Trude toch even van. Met uon 'kluchtige beweging sloeg zij de handen in de hoogte 'en riep: „Wa,t moeten we daarmede beginnen?!" Mevrouw Meerendorik en Louise begon nen hartelijk te lachen. „Zie je wel," vroeg de laatste, „dat ik gelijk had met mijn: Berg je maar?" „Nou," vond Trude. „Als er nu hier oofc jongens waren, dan was 'tnog wat." „Ho, ho, niet zoo oneerbiedig, zusje," spotte Louise. „Jóngens. De logé, die komt, is geen jongen meer. Candidaat in de rechten, meisje." „Ook dat nog," zei Trude. „Die moet natuurlijk van zulke meisjes als wij, die „maar in de huishouding" zjjn, niets heb ben. Zulke heeren hebban hoogere as piraties. Of ze beter zijn, is wat anders." „Nu zou ik maar eens ophouden met dat doorslaan, Trude. Oudergewoonte ver oordeel je de menscheen al, vóór je ze 'kent. Gelukkig meen je het 'zoo kwaad niet. Laat me nu eens vertellen, hoe de vork aan den stpel zit." Met een ernst, die aan 'het lachen maakte, zette Trude zich neer. „Ik luister," zei ze gedwee. „Maar maak het niet te lang, moe. Want die candidaat zit me dwars. Wat moeten we toch met hem beginnen?" „HJj tornt niet lang," merkte Louise op. Heer Arendskerke. In de Maandag- voormiddag gehouden raadsvergadering, waarin de heer Lindenbergh met ken nisgeving afwezig was, werden onder zocht de door den heer H. Goedege- bure Lz. ingezonden geloofsbrieven en met algem. st. tot diens toelating als raadslid besloten. Verder werd besloten als gemeente toe te treden als lid van de afdeeling Zee land van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten. Een verzoek van een groot aantal ingezetenen te Nieuwdorp, om verbetering van de dorpsstraat al daar, en een 'Van het bestuur van de Ge'tenfokvereeniging te Nieuwdorp om subsidie worden in handen gesteld van B. en W. teneinde hieromtrent in een volgende vergadering te dienen van ad vies. Op een verzoek van K. Hoek van Dijke om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 voor een zijner leerplichtige kinderen wordt gun stig beschikt en besloten ingaande 1 Mei 1929 tot wederopzeggens een tegemoet koming toe te kennen van f 25 per jaar. Op verzoeken van gelijke strekking van Jacs de Winter, L. de Winter en G. Goet- heer wordt afwijzend beschikt, daar de kinderen waarvoor de vergoeding ge vraagd wordt, op heden den leerplichtigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Een verzoek van L. Rijk om vergoe ding 'ingevolge art. 13 der 'Lager On derwijswet 1920 wordt gewezen van de hand, omreden adressant binnen den af stand van 4 K.M. van zijn woning het door hem gewenschte onderwijs voor zijn schoolgaande kinderen kan verkrijgen. Verder wordt besloten de vergoeding destijds verleend aan B. Bommeljé in te trekken, "daar deze thans een woning heeft betrokken op minder dan 4 K.M. van de openbare lagere school te 'sHeer Arendskerke (dorp) en dus daar het door hem gewenschte onderwijs voor zijn kind is te verkrijgen. Waarde. In de op Maandag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeen te, werd de begrooting voor den dienst 1928 gewijzigd tot een bedrag van f 233.07. Naar aanleiding van eenige 'door Ged, Staten van Zeeland gemaakte opmerkin gen inzake de gemeenschappelijke rege ling voor de gasvoorz,lening met de na burige gemeenten, wordt, een nieuwe ge meenschappelijke regeling vastgesteld. Tot lid van de Commissie van Toe zicht voor de Gascentrale „Oosteinde" wordt benoemd dhr J. J. Mol, en tot plaatsvervangend lid dhr A. Dees. Kapelle. Onder zeer groote belangstel ling werd Maandagmiddag in het Veilings- gebouw alhier verkocht de opbrengst Van 50 geniet aardbeien. Kooper werd dhr A. C. Remijhse ta Goes voor f 49.30 per 100 K.G. de eerste 25 gemet, de tweede 25 gemet f 48 per 100 K.G. middenprijs f 48.65. Dit kwan tum werd geveild door de telers, welke voor het vat wenschten te verknopen. Men was zeer tevreden over clen prijs. Door velen is dit jaar reeds uit de hand verkocht, en het aantal telers is ook dit jaar weer aanzienlijk toegenomen. Het staat echter vast, dat op de dagvei lingen, waar het meerendeel van de telers voor was, nog een opbrengst van een 70 gemet, zal volgen. De opbrengst zal dit jaar ongetwijfeld meevallen op de meeste perceelen. Zierikzee. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het zich in het pakhuis aan de Zuidhavenpoort bevindend kantoor van de firma A. en P. Ribbens alhier, Do ongenood© gas ton hebben zich toegang verschaft door het verbreken van de deur aan de ach terzijde van het pakhuis, uitkomende aan den leant, van do haven. De in 't kantoor staande kleine, niet zware, brandkast heeft men medegeno men, bljjkbaar naar de Eng. kade, ach ter de zich daar bevindende pakhuizen, want daar vond de politie gistermorgen de zwaar gehavende kast aan den kant van den put van Geelhoed. Op 't kan toor had men nog 'nlade van de daar staande bureau uitgehaald, maar niets medegenomen. Totaal wordt pl.m. 10 gul den aan klein geld vermist, benevens „O, gelukkig. Het is een pak van mijn hart." i „Stil nu. Het is, als wijl het goed vinden, en dat doen wij natuurlijk, de bedoeling, dat Mevrouw Van Stralen en haiar doch ter Gretha volgende week Donderdag te ko men. Ze blijven dan tot Dinsdag. Zaterdag avond komt de zoon, die tegelijk weggaat. Kan het zóó je hooge goedkeuring weg dragen, Truitje?" „Het zal wel moeten," antwoordde deze, op berustenden toon, maar in haar bruine oogen blonk de schalksche ondeugd. „Hij1 komt anders nog lang genoeg: Van Zater dag tot Dinsdag I Vader moet maar een paar dagen vacanti© nemen, am hem het verblijf hier aangenaam te maken." „Dat zullen we nog wel eens zien. Het zal best losloopen. Maar Wies en ik spra ken er over, dat we aardig meer werk krijgen 1" „Daar komen we wel door, moe. Waar voor hebben wij anders flinke handen ge kregen? Maar wij zullen toch voor een paar dagen vrouw Jansen moeten re- quireeren. Want we moeten toch met onze logé's op stap, als het goed weer blijft." „Ja, je moet morgen vrouw Jansen maar eens vragen, of zij, behalve Vrijdag en Zaterdag, ooik Maandag en Dinsdag kan komen." ,,'tKomt in orde, moe, En de groote en kleine logeerkamer moeten zéker kant en klaar?" „Ja, daar zorgen jullie wel voor." een portefeuille met geen geldswaardige papieren. De politie doet onderzoek. (Z.-Nsb.) Geen commissaris van po litie meer verlangd. De Gemeen teraad van Zierikzee nam met algemeene stemmen de volgende motie aan: De Raad der Gemeente Zierikzee, den 22 Juni 1929 in openbare vergadering bijeen Gelet op de omstandigheid, dat door de benoeming van den heer R. P. Brons tot Commissaris van Politie te Middel burg, vacant is gekomen de betrekking van Commissaris van Politie te Zie rikzee; Van oordeel, dat in een kleine ge meente als Zierikzee van slechts ongeveer 6800- zielen in aanmerking genomen hare ligging en de geaardheid harer bevol king geen enkel belang van beteekenis de aanwezigheid van zoodanigen 'func tionaris vordert; Overwegende voorts, dat .afschaffing dezer functie eene welkome verminde ring van het reeds zwaar belaste ge meentebudget, zou beteekenen, althans gelden zou doen vrijkomen, welke voor noodzakelijker doeleinden zouden kun nen worden aangewend Spreekt als zijn meening uit, dat het zeer wenschelijk mag worden genoemd, dat het Commissariaat van Politie te Zie rikzee wordt opgeheven; Besluit het Dagelijksch Bestuur op te dragen dit zijn gevoelen ter kennis te brengen van Hare Majesteit de Koningin en den Minister van Justitie; en gaat over tot de orde van den dag. Verkiezingsactie te Middelburg. Men schrjjft ons: Zooals men verleden week in dit blad heeft kunnen lezen, heeft onze opmerking over de bevoorrechting der S. D. A. P. hoven de andere partijen, wat aangaat de verkiezingsreclame te Middelburg, weerklank gevonden. Immers het raads lid, mr baron van der Feltz, substituut officier van justitie bij de Middelburgsche Rechtbank, heeft zich met een aantal scherp-geformuleerde vragen tot B. en W. gericht, teneinde vóór den stemmings dag over deze zaak te worden ingelicht. Intusschen is zulks al eenige dagen geleden en nog staat de stellage der S.D.A.P. op den D,am te prijken en is er zelfs nog een dergelijk staketsel op de Loskade bijgekomen, ter begroeting van de te Middelburg binnenkomende reizi gers. Het reclametoestel op den Dam, dat door een er naast opgeslagen ge- bakkram in de schaduw dreigde ie ko men, is, ter voorkoming van dit euvel, eenigszins naar voren op het plein ver plaatst. Men ziet dus, dat de sociaal-democra ten wéinig blijk geven, dat zij voor de bovenbedoelde vragen op zij gaan. Mis schien is hun het antwoord, dat Mr van der Feltz zal ontvangen, reeds bekend. Of denken zij met eenigen grond, dat de vrager dit antwoord zóó „tijdig" zal krij gen, dat hun reclame haar volle effect zal hebben uitgeoefend en daarmee de door B. en W. in Februari 1.1. vastge stelde regeling te hunnen behoeve zal zijn opzijgezet. In een gehouden kiezersvergadering heeft de socialistische spreker den draak gestoken met de vragen van den „baron- interpellant" en het verwonderlijk ge noemd, als zoude een party, die hoofd zakelijk uit proletariërs bestaat, te dezen aanzien kunnen worden bevoordeeld. Men zou hiertegenover kunnen opmerken, dat in landen waar de socialistische, of hare dochter: de communistische partij do macht bezit, deze partijen niet alleen wor den bovoorrecht, doch z.y de tegenpartij het vrije woord, de burgerrechten, ja zelfs de vrijheid en het leven ontnemen. Men kan zich uit al dozo dingen reeds nu voorstellen, hoe het ook hier in ons land zal gaan met onze vrijheden en rechten, wanneer de oranjevlag door de roode vaan mocht worden vervangen. Voorloiopig zal het nog wel zoo ver niet komen, zal men zeggen, doch dit staat w$l reeds vast, d'ait de invloed der S.D.A.P. te Middelburg op den gang van zaken thans reeds onbehoorlijk groot is. Een verkiezingsplaat der communis- „Weet Vader het al? Waar is Vader?" vroeg Trude opeens. III „Hier, jonge dame." Door de, in verband met de zomer warmte openstaande deur, had Meeren- donk deze laatste vraag gehoord. Zoo juist had hij Hermans uitgeleide gedaan, afwerend diens dankbetuigingen voor den bewezen dienst. „O, vader, weet u het nieuws al?" vroeg Trude. „Van de logé's, bedoel je? Jawel", was het antwoord. „En wat zegt u er van?" „Dat we de vriendin van j'e moeder met Tiaar beide kinderen waardig zullen ontvangen." „O, neen, als u zoo deftig wordt, dan houd ik er van op. U lijkt de candidaat wel, die hier een paar dagen zjjn tenten komt opslaan!" „Wacht maar", spotte vader. Hij kan het je lastig 'genoeg maken." „Ik hen er waarlijk confuus van, pa." ,,'k Geloof het vast. Daarom heb je zooveel praats, 't Klopt niet erg met je „confuusheid". Heb je nog een kopje thee, vrouw?" „O, ja, nog genoeg. Wie was daar zooeven?' „Hermans, van de Wests'trpat". „O, die. Die krygt zoo langzamerhand •ten, beleedigend voor de regeering, en wier aanplakking dan ook te 'sGraven- hage door den burgemeester is verboden, prijkt te Middelburg, reeds weken lang ongestoord o.p de muren en het is zeer te betwijfelen, of het voorbeeld van Bre da's burgemeester, die aldaar het houden van verkiezingsredevoeringen op de open bare straat aan de S.D.A.P. en ook' aan zijn partijgenooten, de Roomsc.h-Katholie- ken verbood, gezien wat vroeger is geschied te Middelburg zal worden nagevolgd. Niemand kan de S.D.A.P. evenaren in het doen van beloften en het voorspie gelen van allerlei heerlijkheden, tenein de de kiezers te winnen. In de kiezers hengelsport zijn zij meesters.. Hun leider, de heer Albarda, voelde dit ook wel, toen hij' 1.1. Zaterdag te 'sHage in den Dierentuin het navolgende sprak: „Men zegt: Wij beloven den arbeiders zooveel. Dwaasheid, om iets te 'kunnen beloven, moet men een regeering kunnen vormen en dat kunnen wij niet." Men zou zoo zeggen, als de leider der S.D.A.P. zelf er van overtuigd is, dat al de beloften dier partijl dus in de lucht hangen, waarom gaat men dan ongestoord er mee door de Nederlandsche kiezers gouden bergen voor te spiegelen en be loften te doen, die men niet kan inlos sen. Eenvoudig, omdat men hoopt en verwacht, dat vele lichtgeloovigen er op deze wijlze inloopen. Anders zou men wer kelijk in ons vaderland niet zulk een enor me reclame maken, die grooter is dan de reclame van alle alndere 35 partijen te zamen en die zulke enorme sommen kosten moet, dat duizenden arme stuk- fcerds, wier beeld op de roode strooibiljet ten op meewarige wijlze wordt afgedrukt, er voor hun heele leven mee gebaat zou den zijn. (Men zie de beantwoording der vragen door B. en W. in dit nummer.) Ineensmelting. Die beide GereL gemeenten te Deventer, de Kerken A en 0, hebben besloten, behoudens goedkeuring yan de Classis, tot samensmelting. Ds Prins, thans predikant bij ©en dier gemeenten, de plaats in de andere is vacant zal voor de nieuw gevormde gemeente optreden. Emeritaat. Dis 0. Bollée, predikant der Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn, heeft na ruim 42-jarigTO dienst emeritaat aangevraagd. Alg. Synode. Het predikant-lid van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, Ds. Wi. Stoel te Bemmel, zal wegens ongesteld heid de a.s. vergadering der gynode niet kun nen bijwonen, terwijl zijn .secundus als zoo danig bedankt heeft. Be secundus van Ds J. Quast, ta Utrecht die eveneens ongesteld is, .is Dr H. E. G. van de Meen©, pred. te Overlangbroek. Beroepingswerk. Te 'Hillegersberg is door den Kerkeraad der Ned, Herv. Gem. een begin gemaakt met dam arbeid voor het berogpen van een tweeden predikant. De be doeling is een predikant van de Gereformeerde richting te beroepen, Toestemming tot proponeer en De Classis Amsterdam der Geref. Kerken beeft, aan de Theol. candidate© J. L. Bakker,, H. J. Wjnter en A. W. Wyminga weder voor een jaar toestemming gegeven tot proponeeren; eveneens aan den heer W„ F. M. Lindeboom, Theol. cand., hulpprediker bij' de Geref. Kerk van Amsterdam-Noord. H u I p pred (kar. Wegens langdurige ongesteldheid van Ds G. Benes, predikant bij de Ned, Herv. Gem. te Maarssen, zal de Ker keraad voor drie maanden een hulpprediker aanstellen, De medische Zending der Ge reformeerde Kerken,, Ho( jongste num mer van het Zendingsblad vermeldt de groo te vjycht, welke de arbeid van do medische zending der Geref. Kerken in India genomen heeft. Het aantal Europouscho artsen, In dienst der Geref, zending op Java, steeg van 13 op 14, het getal inlandsche verplegers groeide van 246 tot 278 en het getal verpleegsters klom v.an 167 tot 187, terwijl het getal ver loskundigen van 17 op kwam, Op Java heeft de Geref, zending nu de beschikking over 2076 bedden, Het aantal verpleegdagen steeg daar in 1928 van 571,008 tot 648,892, Van al dezen arbeid valt omstreeks de helft een aardig zaakje, is het niet? 'k Hoorde er gister bjj de Mulders over praten." „Ja. En hij gaat nog uitbreiden. Hjj kwam er met mij over spreken. Het gaat hem voor den wind." „Net als het, Gode zij dank, ons ge gaan is", zei Mevrouw Meerendonk. „Ja", was het warme antwoord. „Deze week moest ik er nog ban denken, toen ik oude hoeken doorsnuffelde. Wat een verschil bij één en twintig jaar geleden, toen wij trouwden, hé? Wat begonnen wij klein. Wat zijn wij gezegend." De beide meisjes zaten te luisteren. Vader mocht gaame vertellen van zijn vooruitgang in het kleine landstadje. De meisjes wisten het alleen van over levering. Alleen Trude herinnerde zich nog flauw, dat het huis veel kleiner was dan nu. Maar meer toch ook niet. Toen zij wat tot enderscheid van jaren kwam, werkte vader niet meer alleen, maar had hij personeel. Van de jaren, dat moeder, geheel alleen, zelfs zonder werkvrouw, het huishouden deed, wist zij absoluut niets. In haar herinnering leefde net feit, dat er een dienstbode was, die heenging, toen de meisje» oud genoeg waren, om haar taak over te nemen. Louise wist nog veel'minder, omdat zij twee jaar jonger was. (Wordt vervolgd.) i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5