No. 223 Dinsdag 25 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 1 STER-TABAK HENDRIKSE Cos BAHK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. 7H)Ur Niets gaat hoven Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door D irecteur- H oof d redacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 q', Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het wordt te bar. De voortdurende en buitengewoon hef tige aanvallen vam de „Banier" ap de A.R. partij beginnen zelfs de medestanders van Ds Kersten te verdrieten. Zij krijgen er genoeg van. Zij beseffen dat dit optreden, waarvan opden duur toch alleen de revolutionaire groepen kun- nea profiteeTen, toch niet door den beugel Iran, en dat de wijze waarop den laatsten tijd de A.R. partij wordt aangevallen, alle perken te buiten gaat. Meerdere' van onze lezers die tot de S.G.P. behooren gaven reeds Op ondub belzinnige wijtee van hun .ontstemming blijk. En thans schrijift Dsl 'J. R. G. Cross, Chr. Geref. pred. te Gouda in „De Rot terdammer" „De Chr. Gereformeerden kunnen toch maar geen genade vinden in het orgaan van de S. G. P. De politieke Hoofdredacteur: Ds G. H. Kersten en de Directeur-Redacteur: Ir C. N ,v. Dis, putten zich u'i't om allerlei „liefelijks" te zeggen. In „De Banier" van 19 Juni 1.1. kan men genieten van de fraaie woordkeus, ge richt aan het adres van Mr H. A. DamL brink, Advocaat en Procureur te Utrecht. Een staaltje van den climax enz.: „danig in de war", „grove leugen", „grooten lasteraar", „rasechte revolutionair", „hier en daar zat een Anti-revolutio nair, vooral wanneer het principieele pun ten als Zondagsheiliging gold, te grijns lachen". „Het citaat van Voetius sloeg als een tang op een varken". „Mr Dambrink en de zijnen waren stom geworden als de vis'schen" (arme Dam brink en 'Advocaat?). „Doortrapt brutaal moet men toch zijh als men zoo durft op te tre den als Mr Dambrink. Mr Dambrink is de man van de „verkeerde meening". Kan zulk een zeggen den toets van Gods Woord doorstaan? Het is mij te bar. Tot hiertoe was mijn stem voor de S. G. P., maar nu, hoe kan het anders, is het mij onmo'gelijk." Een verblijdend verschijnsel. Meer dan eens hebben wjjl reeds de vraag gesteld: wat denken de volgelingen van Ds Kersten van diens optreden? Het 'bovenstaande stukske geeft het ant woord. Het wordt ook hen te bar. Dr J. Severijn. De derde candidaat op de Antirevolutio naire lijfet voor Zeeland is Dr J. Severijn, predikant bij de Nederl. Herv. Gemeente, te Dordrecht. Nog altijd zijh er menschen die in den waan verkeeren en die anderen in dien waan trachten te brengen, dat Nederl. Her vormd en Antirevolutionair niet samen kan gaan, dat wie de Nederl. Herv. Kerk liefheeft, toch eigenlijk niet op de A.R. candidaten kan stemmen. Eén blik qp de candidatenlijlsten van de A.R. partij is echter voldoende om1 het tegendeel te bewijizen. Onder de candidaten, wier verkiezing als vaststaand kan worden beschouwd zijn er een viertal die tot de Nederl. Herv. Kerk behooren. Dr J. Severijn neemt onder hen zeker niet de laatste plaats in. Hij is een zeer bekwaam man, die alleen omdat hij de Geref. beginselen liefheeft, in dertijd gepasseerd werd bij de benoeming van een hoogleeraar, en die zeker in staat is de vraagstukken die in het parlement de aandacht viagen, met kennis van zaken te beoordeelen. Laat het ons een eere zijn de verkiezing ook van dezen candidaat te bevorderen, door straks te stemmen op No. 1 van lijst 5, op den heer J. J. C. VAN DIJK. De heer J. J. C. van Dijk, de eerste candi daat van de Antirevolutionaire candida- tenlijst, No. 1, van lijst Londen en Moskou. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Noor- sche gezant te Moskou heden den eersten stap bij de sovjet-regeeriQg zal doen tot herstel van de diplomatise* betrekkingen: tusschen Engeland en de sovjet unie, waartoe de Noorsche regeering zich bereid heeft verklaard. Voorloopig zullen te Moskou en te Lon den geen ambassadeurs worden benoemd. Onmiddellijk na het herstel der betrekkin gen zal de Russische regeering de Duit- sche regeering verzoeken, het onder Duit- sche hoede staande Russische gezant schap,sgebouw te Londen aan den Rus- sischen diplomatieken vertegenwoordiger te Londen te willen overgeven, onder dankzegging aan de Duitsche autoriteiten. De begrafenis van Generaal Booth1. De begrafenis van generaal Booth, den vroegeren opperbevelhebber van het Le ger des Heils, heeft gistermorgen met indrukwekkende plechtigheid te Londen plaats gehad. Duizenden toeschouwers hadden zich in een dichte haag langs den geheelen weg, dien de stoet zou volgen, opgesteld. In den stoet liepen honderden fanfare corpsen mee. Daar alle heilsoldaten breede witte banden om den arm droegen en de banieren met witte linten waren omhan gen leek de stoet geheel wit te zijn. Men zag er de vlaggen van bijna alle landen, wier vertegenwoordigers de laat ste hulde brachten aan hun overleden chef. De viootontwapening. Volgens de „Daily Telegraph" is de aan gekondigde conferentie der deskundigen voor de viootontwapening reeds zeer spoe- dig te verwachten. Daarop zou ook het onderhoud wijzen, dat de Amerikaansc.be gezant te Brussel met generaal Dawes heeft gehad. Deze rede, die gezant Dawes Dinsdag j.I. te Londen heeft gehouden, is niet al leen te voren met MacDonald besproken, doch ook te voren aan de gezanten van Japan, Frankrijk en Italië te Londen mee gedeeld, teneinde een mogelijk misver stand van de zijde der overige vloot- mog endheden te voorkomen. Hef is niet te verwachten, dat de vloof- deskundigen hun werkzaamheden vóór het ein.de van den herfst gereed kunnen bren gen, zocdat de eigenlijke ontwapenings conferentie eerst in het begin van het volgend jaar zal kunnjen plaats hebben. Te water geraakte maiizakken. De maiizakken, welke te Genua te waf ter waren gevallen, zijn aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. On der leiding van den waarnemend directeur van het hoofdpostkantoor, de heer Stro bos, is een onderzoek ingesteld naar den inhoud der zakken. De toestand viel zeer mee. Eén zak miet drukwerken was vriji nat, maar alles eruit fcon noig in de bestelling komen. De andere zakken hadden waarschijnlijk j slechts kort 'in het water gelegen. Van enkele brieven waren de postzegels afge weekt, maar de adressen waflren steeds goed leesbaar. Lichteüeurige ROOKTABAK ROODE-STER theodorus niemeijer groningen De aangeteekende stukken wareo slechts zeer weinig na.t, daar zij1 in een dubbelen zak hadden gezeten. Ernstige grensincidenten tusschen Bulgarije en Joego-Slavië. Volgens berichten uit Sofia maken de bladen aldaar melding van een 'toene mende spanning aan de Servisch-Bulgaar- sche grens. In het district Bosilovgrad hebben de Joego-Slavische autoriteiten den laatsten tijd 600 Bulgaren in hechtenis genomen, die in -een inder-haast opgeslagen kamp bij Dolna-Lubata zijn geconcentreerd. Een groot deel dezer Bulgaren moet gruwelijk behandeld worden. Zaterdag zijn door Servische soldaten twee Bulgaarsche boeren en een boerin, volgens andere berichten zelfs vier per sonen gefusileerd, die met officiëelé toe stemming uit Joego-Slavië naar Bulgarije wilden verhuizen. Dit had plaats, toen zij ten Zuiden van Stresiniirowskj. over dtTlïëïïS trokken. Voorts is er in hetzelfde gebied een Bulgaarsche grenspatrouille door Joego- Slavische soldaten uit een hinderlaag be schoten, waarbij een korporaal van de Bulgaarsche grenswacht gewond werd. Aangezien de Servische autoriteiten weigerden gevolg te geven aan het ver zoek van de Bulgaarsche, om een onder zoek naar deze gebeurtenissen in te stel len, heeft de Bulgaarsche regeering be sloten te Belgrado een officieel protest in te dienen. De .aardbevingen Jrt Nieuw-Zeeland. Aan de Westkust van Nieuw-Zeeland zijn Zaterdag nieuwe aardschokken waar genomen, en wel 20 binnen den tijd van 8 uren. In verschillende steden, die reeds door de vorige aardbevingen waren getroffen is weer groote schade aangericht. De stad Lyell, die ernstig geleden had, moet thans geheel gelijk zijn gemaakt met den aardbodem. Door de aardbeving is ook een heele berg verdwenen. Vele bewoners van de kust hebben den geheelen Zaterdagnacht onder den blooten hemel doorgebracht. De autoriteiten hebben besloten, de ge- heele bevolking, welke nog te Mnrchison was gebleven, naar Nelson over te bren gen, hetgeen met goed gevolg plaats vond. Practisch zijn alle kolonisten uit de dalen, welke in het aardbevingsgebied van het Zuidelijk eiland liggen thans ge red geworden. Korte berichten. In den Duitsehen Rijksdag begon gisteren het groote debat over de bui- tenlandsche politiek, speciaal over het resultaat der deskundigen-commissie te Parijs. In den Duitsehen Rijksdag zei een der Centrum-afgevaardigden, dat de mo gendheden klaren wijn moeten schenken inzake de .ontruiming van het Rijnland. Wij verlangen, zeide spr., de ontruiming van het Rijnland gratis en franco, en met onder rembours. Door het neervallen en in brand raken van een vliegtuig bij Cincinnati (Ohio) zjjn 3 personen omgekomen. Groote branden hebben te Hallo (Duitschland) en Kunow (Polen) gewoed. In laatstgenoemde plaats werd voor mil- lioenen schade aangericht. Naar officiéél wordt gemeld, heeft in den doorsteekGa.llard van het Pa nama-kanaal een aardverschuiving plaats gehad. Het verkeer behoefde echter niet te worden onderbroken. Belgische en Nedexlandsche regeering,en gewisselde stukken, die voor eenige da gen openbaar gemaakt zijn. Dit is de slotsom: Het Grijsboek toont duidelijk, dat de Nederlandsche Regeering slechtsi matig prijs stelt op de vriendschap van Bel gië. Het gemobiliseerde, koortsachtige België van 1919 had haar zékere on gerustheid ingeboezemd; bet België van 1929 schijnt haar toe niet meer dan een minimum van concessies te ver dienen. Dat bewijst, dat men zijn spel moet spelen,- als men de troeven in han den heeft. Maar nu dat zoo is, zou België onge lijk hebben, als het hardnekkig 'bleef vast houden aan een weg zonder uitgang. De hoop op een wederkeerige overeenkomst opgevend moet België de voldoening vragen, waarop het recht heeft, door het debat in een nieuwe richting te leiden. Het,contract in de metaal- indn strie. Naar Het Volk meldt, hebben thans zoo goed als alle afdeelingen van den Alge meen-en Ned. Metaalbewerkersbond ver gaderd over het contract in de metaal industrie. De volledige uitslag staat nog niet vast, maar het blad verneemt, dat een zoo groot aantal afdeelingen zich tegen de aanvaarding heeft uitgesproken, dat de verwerping van het ontwerp-con- tract reeds vast staat. Neul erfland en België; In de „Nation Beige" wordt een be schouwing gewijd aan de tusschen, de J. W. van O'eve ren f- De beer J. W. van Oeveren, die op 66-jarigem leeftijd te Zierikzee is overleden had se dert 1916 zitting in de Provinciale Sta ten, waarin hij tot de V. B.-fractie be hoorde. Als opvolger van den overledene zal worden aangewezen de heer C. Blom te Haamstede. De heer van Oeveren heeft ook in do Zeeuwsche Laiidbouwmaatschappij, als lid van het hoofdbestuur en als voorzitter van den kring Schouwen een voorname plaats ingenomen. Nog was de: heer van Oeveren dijk graaf van den „Al te Klein polder", een slechts ruim 32 H.A. grooten polder op Schouwen. Een dezer dagen begaf de politie van Serooskerke (W.) zich naar Middel burg, ten einde aldaar een persoon, een goede bekende van de justitie, in verband met een gepleegden diefstal te hooren. Zoodra de politie het café waarin de man zich bevond, binnenkwam, ontstond er een worsteling en werd de uniform van den politieman stuk getrokken waarbij laatstgenoemde nog bovendien eenige klappen kreeg. Proces-verbaal werd opgemaakt. Aan het te 's-Graveahage gehouden vakexamen in den telegraafdienst heeft voldaan de kantoorbediende le klasse J. van den Berge van het post- en telegraaf kantoor te Middelburg. J. Hoogkamer, f Tijdens een operatie is te Den Haag op 54-jarigen leeftijd aan een hartgebrek plotseling over leden de heer J. Hoogkamer, specialiteit voor keel-,' peus- en oorziekten, vroeger te Vlissingen. Verplaatst met ingang van 29 Juni a.s. de besteller J. Roeleven van het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Bruinisse naar het post- en telegraafkan toor te Middelburg. In verhand met de opheffing van het kantoor der directe be lastingen en accijnzen voor de buitengemeenten te Middel burg met ingang, van 1 Juli a.s. zijn de kantoorhouders der hulppost- en tele graafkantoren te Arnemuiden, Seronskerka en Veere en de stationhouders der post-, telegraaf- en telefoonstations te Nieuw Binnenland. Een Kamer-candidaat gearresteerd. Communistische fabriekslcrantjes. De verkiezingsplakkerij te Middelburg. (Beantwoorde vragen.) Begrafenis P. F. Fruytier. Moord te Eindhoven. Buitenland. De aardbevingen in Nieuw-Zeeland. Grens-incidenten tusschen Bulgarije en Joego-Slavië. De begrafenis van generaal J3ooth. Vlooton twapening, en .St. Joosland en Grijpskerke aange wezen als sub-ontvangers der accijnzen. Een dezer dagen kwam de uitvoerder van de wegenverbetering onder de ge meente Hontenisse in de directiekeet tot de ontdekking, dat een luik en tevens de ruiten vernield bleken te zijn. Bij na dere beschouwing zag hij eenige kogels in de stoelen en tafel, die in de keet ston den, zitten. Bij de politie werd van een en ander aangifte gedaan. Door de .politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die op de schorren onder de gemeente Arnemuiden een dezer dagen met een z„g.n. kanon- geweer eenden trachtte te bemachtigen. Het geweer benevens een boot werden in beslag genomen. Korfbal. Zaterdag j.I. werden twee wedstrijden voor de competitie van den Z. K. B. gespeeld. Kloetinge: E.L.T.O.—V.I.O.S. 4—1. Vlabe: Zeelandia II—D.G.S. 00. Programma voor a.s. Zaterdag: Middelburg: V.I.O.S.Zeelandia I. Vlake: Zeelandia IIE.L.T.O. Vlissiirgen. Gisteravond vergaderde de •afd. korfbal van de C. K. W. C. De door het bestuur voor deze afdee- ling aangewezen voorzitter, de heer C. de Zwart, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom op dezen oprich tingsavond. Het bestuur en comité der G. K. W. O. sympathiseert hartelijk met de pogingen Tot oprichting van sport- afdaelingen. .Binnenkort zal ook de ,gym- nastiekafdeeling opgericht worden. Hierna werd overgegaan tot het ver kiezen van bestuursleden. Als secretaris werd gekozen de heer A. Gillissen, tot penningmeester de heer J. Ventevogel, tot ,alg. adjunct de heer H. Harinck Jr. en tot commissaris mej. Haverhoiek. Vervolgens werden de speelavonden vastgesteld. Oip Woensdag op het terrein aan den Koudekërkschen weg en de'con tributie op 10 cent per week. Door de oprichting van deze sport- afdeefingen hoopt de Chr. Vereen, voor Kunst en Ontwikkeling voor onze jonge menschen de .gelegenheid te geven zich ook op sportgebied te kunnen ontwikkelen. Wemeltiinge. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering waren ade le den tegenwoordig. Een verzoek om ver mindering van schoolgeld 19281929 als gevolg van reclame R.I.B. wordt geren- voyeerd naar B. en W. De begrooting van het gasbedrijf 1928 en de gemeentebe- grooting 1929 worden gewijzigd. De re kening 1928 van het Burgerlijk Armbestuur wordt na uitgebracht rapport bij monde van dhr A. Bominicus met algemeene stemmen goedgekeurd. Dhr Lindenbergh brengt rapport uit omtrent de door hem bijgewoonde vergadering gehouden te Mid delburg, waar besproken is, het plan van gasvoorzie ning van Zuid-Be velandWal cheren. Spr. zegt, dat de vergadering zich in principe uitsprak voor de uitvoering van dit plan, ofschoon spr. zich daartegen heeft verklaard. Spr. noemt de argumenten der voorstanders, en de bezwaren van hem, als eenigen tegen stander. Ten slotte is besloten de ver tegenwoordigde gemeentebesturen uit te noodigen bij te dragen in de kosten van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1