No. 221 Zaterdag 22 Juni 1029 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM's ZEEPAARD IScr HENDRIKSE Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING STEMT Woensdag 3 Juli No. 1 van lijst 5 fLORA'S HOENDERBESCHUIT Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EEN VEELBESPROKEN ARTIKEL. MEER EN BETERE EIEREN LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. VAC ANTI E Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: regels f1.20, elke regel meer 30 o'. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneerén, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Do leiders en de propagandisten van de Staatk. Geref. partij houden niet op den volte te verkondigen, dat de A.R. partij van. het rechte spoor is aigeweketn, wat mede hieruit blijkt, dat zij: zich niet houdt aan Art. 36 der Ned. Gel.belijdenis. Speciaal wordt hier dan gedacht aan do bekende woorden dat het de taak der Overheid is de hand te houden aan den heiligen kerkedienst om te weren en uit te roeien alle afgoderij en yal- schen godsdienst enz. Volgens Ds Kersten ligt hier een der voornaamste verschilpunten tusschen de S.G.P. en de Antirevolutionaire partij. De S.G.P. is van oordeel, dat dit ar tikel onverzwakt behoort te worden ^ge handhaafd, dat de Overheid dus de diverse godsdiensten heeft te keuren om ze voor zoover ze niet in overeenstemming zijn met Gods Woord, te weren en uit te roeien1. Wel heeft onlangs „De Banier" ver klaard, dat dit artikel behoorde te wor den gehandhaafd voorzoover het kan (zie ons nr. van Donderdag) maar later is de schrijver van dit artikel daarop wear teruggekomen en heeft hij verklaard dei opvatting van Ds Kersten' geheel te deel en. Hier is dus een principieel verschil punt tusschen beide partijen. De vraag is nu slechts, welke opvatting dei juiste is, en w:io hier van het goede spoor is afgeweken, F enig licht wordt op deze veelb esproken kweistie reeds geworpen, wanneer men de geschiedenis van dit artikel raadpleegt. Dat in de Ned. Gel.belijdenis ook ge sproken wordt van het ambt der Overheid is hieruit te verklaren, dat de Reforma toren er belang bij: hadden duidelijk te laten uitkomen, dat zij voor de dwalingen en de uitspattingen der Wederdoopers in geen enkel opzicht verantwoordelijk wa ren, maar dat zij daarentegen de Overheid als een instelling Gods eerden en gehoor zaamden. En hiertegenover werd aan da andere zijde gesteld de plicht der Overheid oim de ware Kerk te beschermen, haar tegen over alle andere valsohe kerken te hand haven, ook door te weren en uit te roeien zoo noodig met geweld, zelfs met het zwaard alle afgoderij en val- schen godsdienst. Deze formuleering is gezien in het licht der historie wel eenigszins verklaarbaar. De Roomsche opvatting omtrent de ver houding van Kerk en Overheid werkte nog na. En nu verlangde men van de Overheid dat zij Rome van allen invloed zou hero oven, dat zij de Wederdo opers en andere secten zou verdrijven en dat men zoo zou komen tot de ware Ge reformeerde Kerk. AI spoedig is echter gebleken, dat men hier met een misvatting te doen had. De hier geformuleerde gedachte vindt in Gods Woord nergens steun, en boven dien begreep men, dat het niet mogelijk zou zijn het hier beleden beginsel te handhaven. Feit is dan ook dat de Geref. Vaderen waarop men zich .voortdurend beroept, dit Artikel nooit letterlijk hebben toege past. Wel werden aanvankelijk zwakke pogingen in deze richting gedaan, maar al betrekkelijk spoedig werd het standpunt der geestelijke vrijheid practisch gehuldigd. Men heelt om het tegendeel te bewijzen gewezen op Cartesius en Spinoza tegen wie toch wel eens plakkaten werden afge kondigd. Door hieraan te herinneren bewijst men echter het tegendeel. Immers deze mannen hebben onge straft in ons land kunnen wonen en wer ken en hunne theoriëa verkondigen. Zooals gezegd, het is waar dat zoo nu en dan plakkaten werden uitgevaar digd, maar het is eveneens waar dat de Kerk op dit optreden al spoedig weinig gesteld bleek, omdat de Regeering zich meer met de getrouwe leeraars, die ook aan de Overheid da waarheid durfden zeggen, bezig hield, dan met hen die van de zuivere leer afweken. In dit verhand moet ook nog op iets anders worden .gelet. De S.G.P. zegt veel verder te willen gaan dan de Geref. Vaderen. Artikel 36 zeggen zij, moet onverkort worden ge handhaafd. Wanneer men dan echter vraagt hoe zij zich die toepassing den ken, blijven zij het antwoord schuldig. Wel heeft men gezegd geen geloofs vervolging te willen. Maar als men dat niet wenscht, hoe zal de Overheid dan weren en zelfs uitroeien allen val- schen godsdienst? Stel dat men probeerde de Roomsche Kerken te sluiten, alle niet positief or thodoxe predikanten in de Ned. Herv. Kerk van de kansels te weren, allerlei kerkgenootschappen te verhinderen hunne samenkomsten te houden, een penscen- suur toe te passen waardoor alle niet positief Gereformeerde bladen verboden zouden worden dan hadden we toch den godsdienst-oorlog in optima-forma? Nu zeggen de S.G.-leiders, dat zij zulks ook niet willen. Welnu, dan hebben zij ook Artikel 36 losgelaten en komen zij tot een toepas sing zooals „De Banier" aangaf: zoover dat kan. Maar dan missen zij ook het recht de A.R. partij hierover lastig te vallen en 'al het mogelijke te doen 'om', tot vreugde van de revolutionaire part ij e n, dez,e partij; te bestrijden. Kiezers, steunt dit zeer ge vaarlijk pogen niet. Helpt niet mee de A.R. partij die zoekt te handhaven de be ginselen die zijn naar Gods Woord te verzwakken. Maar brengt op 3 Juli uw stem uit op den heer J. J. C. van Dijk, No. 1 van lijst 5. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Tegen Kerk en Godsdienst. In "Sovjet-Rusland is, gelijk' reeds in 'tkort werd gemeld, een decreet uitge vaardigd tegen de religieuze genootschap pen. Het Groot-Russisch Uitvoerend Co mité en de Raad der Volkscommissaris sen hebben dit decreet bevestigd. Het heeft daarmede rechtsgeldigheid verkre gen. Eenige paragrafen van dit staatsbesïuit hetwelk in be knopten vorm door de „Is- westia" is gepubliceerd, bewijzen weer eens met welken fanatieken haat de bols jewieken tegen alle geopenbaarde religie zijn vervuld. Volgens paragraaf één is het den gods- dienstigen genootschappen verboden, ge bouwen of andere onroerende goederen te koopên of te huren. Slechts den af zonderlijken leden is het veroorloofd, op eigen risico huizen, terreinen of andere onroerende goederen voor het uitoefenen van eeredienst te verwerven of te huren. Voorts is het verboden, godsdienston derwijs te geven in staats-, openbare- en particuliere scholen en opvoedingsge stichten. Alleen in seminaria voor pries ters, in theologische hooge scholen en -cursussen is onderwijs in de religie toe gestaan. i De religieuse genootschappen mogen onder hun eigen leden vrijwillige bijdra gen inzamelen, maar het vormen van fondsen uit vrijwillig opgebrachte midde len is verboden. Spionnage in oorlogstijd. In een boek van Richard W. Rowan „Spy and Counter-Spy", dat pas te Lon den verschenen is, worden vele geheimen over de spionnage in den oorlog onthuld, o.a. van een zekeren E. C. Miller, een zeer bekwaam duiker van de Engelsdhe ma rine. Zijn specialiteit bestond in het onder zoeken van de krachten van Duitsche duikbooten. In 1915 kreeg Miller bevel om af te da len naar de Duitsche duikboot, die bij de kust van Kent door kanonvuur tot zinken gebracht was. Hij vond niet alleen de duik boot, maar op gevaar af dat de slang voor zijn luchttoevoer onklaar zou worden, drong bij door een gat opzij van de romp naar binnen, 'kwam in de officierskajuit en haalde daar een metalen kistje van daan. Dat kistje bevatte de plannen van twee nieuwe mijnvelden, twee Duitsche marine-codes en een bijzondere geheime code ten gebruike van de Duitsche vloot voor de volle zee. 'Miller's vermogen om op ongewone diepten aan den 'druk van het water weer stand te bieden en zijn vermetelheid waren van zooveel waarde, dat hij' met luchtpom pen overal in allerijl heen gezonden werd waar een Duitsche duikboot bij de Engel- sche kust in den grond was geboord. Soms ontving de Britsche admiraliteit wel 2000 onderschepte berichten van den vijand op één dag en, dank zij' de door Mil ler buitgemaakte codes, kon men ze met het grootste gemak lezen. Hef Belgische markenvraagstuk. Uit Brussel wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: Uit Berlijn, waar de Belgische gedele geerden ter regeling van de markenkwes tie zich thans bevinden, zijn Vrijdag zoo danige berichten ontvangen, dat minister president Jaspar, die een paar dagen rust •dacht te nemen, zijn vertrek heeft uitge- steld om met den minister van financiën, Houtart, minister van staat Francqui en den secretaris-generaal van buitenland- sche zaken (minister Hymans uitstedig zijnde), Langenhove te confereeren. De mi nisters weigerden beslist eenige mededee- ling aan de pers te doen, maar het blijkt wel degelijk, dat zoo «enerzijds de onder handelingen op actieve wijze worden voortgezet, anderzijds ernstige moeilijk heden nog op te lossen vallen, alvorens het gewenschte accoord zal zijn bereikt. rvM OP MET N.V. DOGCAKESFABRIEK DORDRECHT Brand in een ziekenhuis. Omtrent de ontploffing in het East Bund Hospital te Kanton wordt nader gemeld, dat in twee der gewelven, die onder een deel van het ziekenhuis zijn gelegen, plot seling een hevige ontploffing plaats vond. De ontploffing werd onmiddellijk gevolgd door vlammen, waardoor in het zieken huis, waar ongeveer 400 patiënten ver pleegd werden, brand uitbrak. Toen de brandweer kwam, stonden alle etages van bet gebouw, dat eenige verdie pingen hoog is, in lichte laaie. De brand weer mobiliseerde alle hulpkrachten. Vangzeilen werden opgehouden, zoodat een aantal patiënten zich door uit de ra men te springen kon redden. Velen spron gen echter ook naast de vangzeilen of op plaatsen, waar geen vangzeilen, werden opgehouden, zoodat zij ernstige verwon dingen opliepen. In 'het ziekenhuis waren ook twee Ghineesche diplomaten in ver pleging, die zich te Hongkong wilden laten opereeren. Hoewel de oorzaak van den brand en Binnenland. Het slot der landbouwfeesten to Goes. (Bezoek van Prins Hendrik.) De heer P. F. Fruytier (oud-Kamerlid ein oud-lid van Ged. Staten) overleden. Beantwoorde vragen over den overweg bij Rilland-Bath. De uitvoering van de Ziektewet. De begrafenis van wijlen den heer H. de Wilde. Het kanaal AxelHulst. Het jubileum der Theol. School te Kam pen. De Eerste Kamer nam het wetsontwerp op de Naamlooz© Vennootschappen aan. Buitenland. Onweders boven Duifcschlaind. Engeland en Amerika. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: GULDEN per maand. van de ontploffing nog niet bekend is, ver moedt men, dat de ontploffing is ontstaan door spritus- of benzinedamp. De Koning van Engeland. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ko ning op 1 Juli voor een week te Londen komt. Men meent te weten, dat hij in een open rijtuig naar 'het Buckinghampaleis zal rijden. De dankdienst van 'sKonings herstel zal op 7 Juli in de Westminster abdij ge houden worden. Rockefeller naar Moskou. Volgens een bericht uit Moskou ver wacht men daar 'de volgende maand het bezoek van Rockefeller, in verband waar mede men nieuwe 'Onderhandelingen voor den afzet van Russische petroleum ver wacht. Zooals bekend, heeft de Standard Oil 'het eerste contract met Rusland afgesloten, wat eerst aanleiding heeft gegeven tot een scherp optreden van de Koninklijke Shell groep, 'die echter later zelf een overeen komst met Rusland sloot. Onweders boven Duitschland. Boven verschillende deelen van Duitsch land hebben Donderdagavond en Vrijdag nacht hevige onweders gewoed, waardoor vooral in Mecklenburg op sommige plaat sen belangrijke schade is aangericht. Bij Schwerin zijn tal van oude boomen door den storm ontworteld. Een loods van een steenbakkerij werd door den storm verwoest en de brokstukken werden 50 meter ver weggeslingerd. Tal van schuren en stallen zijn door het inslaan van den bliksem afgebrand. Ook bij Parthim is veel schade aangericht. Engeland en Amerika. De klaarblijkelijke overeenstemming tus schen MacDonald en generaal Dawes in zake de kwestie van de beperking der bewapening ter zee 'is thans naar de tweede plaats verwezen, in verband met het voorgenomen bezoek van den Brit- schen premier aan Washington, teneinde persoonlijk met president Hoover te kun nen confereeren. In welingelichte kringen wordt dit be zoek als nagenoeg vaststaand beschouwd. De Amerikaansche minister van buiten- landscbe zaken heeft een onderhoud ge had met den Britschen gezant Sir Esme Howard, in verband met de te Londen gevoerde besprekingen, doch zij weige ren eenigerlei mededeeling te doen. Het Engelsche viiegwezen. De „Daily Chronicle" heeft met Sir Sef- ton Broncker, den Britschen vice-maar- sc'halk van 'de lucht, een gesprek gehad over de ontwikkeling van het burgerlijke viiegwezen, waarin hij o.a. 'heeft gezegd: „Evenals wij de beste zeelui van de we reld zijn, zijn wij ook de beste vliegers. In 1920 stonden wij in de wereld boven aan in het luchtvervoer, ofschoon wij geen bijstand van de regeering kregen. Wij staan nog altijd bovenaan wat doeltref fendheid (efficiency) betreft, en, misschien

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1