No. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Radio-Nieuws. êe" Dit nur DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE GOES. Uit do verschillende deelcn der provincie kwamen de bezoekers. We zien op deze photo Walchenaren en Zeeuwsch-Vlamingen. toont welke belangstelling de Kerken aan dit "Jubileum hebben gewijd. Verscheidene sprekers voeren het woord. Allereerst houdt de predikant-cu rator, Ds P. Bos, een rede in aansluiting aan het Psalmwoord: loof den Heere mijne ziel en vergeet gecne van Zijne weldaden. De jubileumkroon is er een van goedertierenheid en barmhartigheden; maar die kroon werpen wij weder voor den troon van den Weldadige en Ge trouwe. Als de gemeente niet zou spreken, dan zouden de steenen het gaan doen. Over- rijk is de geschiedenis: klein begonnen, soms schier ondergaand, meermalen de doodsklok geluid; daarna in eere hersteld; gaandeweg groeiend: onverdacht gebleven wat de zuiverheid der leer betreft. N u behoeft geen Synode uit te spreken, dat de school in stand moet blijven. Spr. memoreert een woord van Dr de Moor in een der laatste door dezen bijgewoonde curatorenvergaderingen: „ik dank God, dat de school bestaat en bid God, dat zij mag blijven bestaan". Spr. -wekt op tot voorbede voor de school, want haar levensvoorwaarde is het levend contact met de kerken. De school, oud geworden, mogo in de toe komst niet door den last der jaren ge drukt blijken; zij ga niet op haar lau weren rusten, maar de Heere vernieuwe haar jeugd gelijk de adelaar! Mr H. Bijleveld, lid van de Tweede Kamer, begint met te wijzen op hot gevaarlijke en zondige van een festijn waar menschenw.erk verheerlijkt wordt. Hier gaat het er om iets op te vangen van het geklank des Konings. En dat doet zeggen: wij zien het, maar door gronden 'tniet. In dit lofaccoord zingt elk vogeltje met eigen stemook de zanger, die uit den poli- tieken strijd komt. Die begint wel heel laag bij den grond: hij had nooit kun nen denken eens op een Theol. School dag het woord te zullen voeren. Maar wat in de kooitjes zat van A en B is weggevaagd: slechts hier en daar zijn nog zulke antiquiteiten (gelach en ap plaus). Uit de wereld stijgt op de schreeuw om verlossing en levensvervulling; en daardoor heen hooren w.ij de wondere klanken van Gods genade. Groot, is de verwarring: het Zending- drijvende Westen is Zendingsobject voor het Oosten geworden. In de vele vlakten waartn de menschheid zoekt, mogen wij nu rusten onder den eik van Gods kracht en trouw. Rondom zijn allerlei 'T>ouw- vallen: het eigenmachtige, alles dooddruk kende liberalisme. Maar er was een klei ne Gideonsbende, die weet wat het was te roepen: voor den Heere en voor Gi deon 1 En daardoor is het Gereformeerde leven opgeleefd! En wie nu op het politieke pad de verwoestingen ziet door het evangelie van den haat, dankt God ook voor deze school. Ja, dan gaan we dankend, belijden hoe gevaarlijk het is al die zegeningen te bezitten en vragen: „Heere, zeg ons, wat wij er mee doen moeten?" Ziende op de vele zegeningen erkennen wijGod zal genade en eere geven. De vergadering zingt bezield Psalm 89:1. Prof. L. Lindeboom, oud-hoogleeraar, de krasse nestor, spreekt warme woorden van dankbaar gedenken en blijmoedig vooruitzien. Niemand heeft ooit durven verwachten, wat almachtige en vrijmach tige genade heeft willen schenken. Met weinigen gingen wij toen den kruisberg op, met weinigen zeiden wij toen: „God van den hemel zal het ons doen ge lulen wij Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". En zie, wij jzijn niet beschaamd geworden. Bewonderend het verleden en genie tend het heden, denkon wij ook aan de toekomst. Vrucht van deze gedachte- nisviering moge zijn: bevestiging en ver- sterking van de overtuiging en het ener gieke besef dat kerk en school bij elkan der behooren. God maakt de geschiedenis ook door het woeden van Satan heen. De jcerk ligt voor Gods rekening, maar alle leden hebben mede te arbeiden aan de ont wikkeling der gaven die in Christus ge- gc zijn. Dat is de dienst des heilig- e onder vreezen voor de Goliaths, die de slagorden Israels hoonen; in de verwachting van wijsheid en moed van den Hoorder der gebeden. Na deze indrukwekkende woorden, waarbij de gespannen aandacht nog scheen te stijgen, beklom Prof. Hepp uit Amsterdam den kansel. Hij wenscht van jubilarissen niets dan goed te zeggen. De Theol. School heeft op de V. U. veel voor: het is haar onvergankelijke eere, dat zij werd opgericht toen de Gereformeerde wetenschap van de Uni versiteiten gebannen was. De Groninger school behandelde de zondaren met zacht heid, maar mishandelde den Naam van God Drieëenig. Er is 'n tijd van klachten geweest, maar 't was ook een tijd van krachten. Spr. brengt eerbiedige hulde aan Prof. Lindeboom, als het symbool van de Theol. School: oud maar niet verouderd. (Applaus.) Kam pen en Amsterdam mogen samen wer ken, en samen pal staan voor de eere des Hoeren en Zijn Woord. Die saamhoo- righeid blijve bewaard! Namens de oud-leerlingen spreekt Dr B. Wielenga van Amsterdam woorden van erkentelijkheid en dank. Hij herinnert aan zijne persoonlijke voorrechten: opgegroeid in eon gezin waarvan de vadër hoogleeraar was en de moeder hoogleerares in kleinen kring van eon eigen theologisch© school, zoodat de zos zonen het wondere ambt kozen. In zijn tijd was dit d© heerlijk heid der Theol. School, dat de theologie leidde tot Godskennis: de katheder moet den kansel dienen. Bij Golgotha's krnis worden dienaren van Christus en Zijn Kerk gekweekt. Do Theol. School heeft bij haar isolement toch steeds beleden de katholiciteit van Christendom en Kerk. Zij blijve bewaren haar schoone eigen heid: kerkelijk maar niet kerkistisch; vast houdend en strevend naar reformatorische ontwikkeling I Spr. deelt mede, dat het cadeau der oud-leerlingen bestaat uit eene staande klok in het gebouw der school; het over blijvende der ingekomen gelden is be stemd voor een fonds voor een pijporgel DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE GOES. Twee N.ieuwlanikohe schoonen bij een der stamboekpaarden. in de aula. (Krachtig applaus.) Laatste spreker is de praetor van het studentencorps F. Q. I. Allen die aan de school arbeiden vormen één organisch geheel. De studenten hooren evengoed als curatoren ©n hoogleeraren bij de school. Zij ontvangen hier een eigen stempel dat zij hun leven lang meedragen. Do studen ten en afgestudeerden moeten waken voer don goeden naam der school: welk eene verantwoordelijkheid I Namens den kerkeraaid spreekt Ds Kui per van Kampen. De gemeente van Kam pen heeft zooveel aan do school te dan ken: emeriti zochten hun Jeruzalem weer op; ouders vestigden zich hier voor hun zonen, ook had Spr. wel eens gehoord dat ouders hier kwamen wonen om hun dochters. (Gelach.) Wonderlijk is het, dat na al den arbeid der Theol. School wij hier nog geen betere menschen zijn! (Ge lach.) Spr. dacht aan het hoog© voor beeld in Godsvrucht dat professoren en studenten gegeven hebben. Prof. Hoekstra dankt allen die deze herdenking zoo schitterend hebben doen slagen. Hij wil alles samenvatten in den jubelpsalm Ps. 150:1. Nadat deze gezon gen is, gaat Ds Kuiper voor in dankzeg ging. Middagvergadering Burgwalkerk. Hier berust de leiding in de vertrouw de handen van Prof. Dr J. Ridderbos. Terecht had Prof. Hoekstra van hem ge zegd: hij is geen man van splinterige quaesties, al weet hij wel de splinter uit de quaesties te trokken. Dr K. Dijk van Den Haag heeft hier de rede gehou den, die 's morgens in de Hagenpooxtkerk was uitgesproken. Na hem voerde Ds J. Bakker van Om men het woord. Vervolgens treedt het Kamerlid Zijlstra op met een rede onder den titel: vensters tegen Jeruzalem aan. Uit het midden van den politieken kamp hier gekomen, zegt Spr. zich op een hoogtepunt te gevoelen van waar de wor stelingen van Gods ordinanties het zui verst te overzien zijn. Hij denkt aan Da niël, die Gode meer gehoorzaamt dan menschen, en waar naar de wet alleen van den Koning Darius iets mag worden gevraagd, bidt hij in zijn huis voor de open vensters tegen Jeruzalem aan. Dat was zijn worsteling in den strijd tus- sctien wereldmacht en Godsrijk. Zijn leven was zijn inzet. Ook wij hebben zulke vensters naar Je ruzalem no-odig, nu een gadsdienstlooze staat en gemeenschap alles opeischen. De bevrijding is er alleen en zal alleen ko men als gewandeld wordt in den weg Gods, als gebeden wordt voor het open venster tegen Jeruzalem aan, als de oogen gericht zijn op den 'vollen rijkdom van het Woord des Heeren. Tegen de staats macht heeft het Christenvolk in Nederland zich steeds verzet. Het heeft de vrije 'kerk verwerven; de vrijheid van het gezin behouden; de vrijheid voor eiken levens kring gehandhaafd. Dit doet ook de be- teekenis van de Theol. School verstaan. De Kerken vragen van haar: de vensters naar Jeruzalem open te houden, die niet door bij'belcritiök of menschelijke vroom heid dicht te spijkeren. Re rijke schat van Gods Woord is onze eenige kracht, maar die maakt onverwinnelijk en een biddend volk bezit een vrijheid die niet te rooven is. Ds II. H. Schoemakers van Kampen sprekend namens de oud-leerlingen, geeft de verzekering van hunne blijlvende lief de voor 'hunne Alma Mater. Nooit zul len wij vergeten, wat wij aan haar te danken hebben, voor de toebereiding tot den heerlijken dienst in de Kerken. Het huldeblijk der oud-leerlingen deed de lief de openbaar worden. Een hunner schreef: mijn tractement is klein, in mijn gezin heb ik veel met ziekte te worstelen gehad en nog zijn de wolken niet van den hemel; neem mij niet kwalijk, dat ik maar f 5 zenden kanl Welk een liefde spreekt in die 5 gulden; welk een beschaming ook van lien die niets zonden! Spr. eindigt met de oude wensch: de school leve, groeie, bloeie! Ook hier toonde een der studenten, die voor het corps sprak, dat de gave van het woord niet alleen aan ouderen gegeven is. Middagvergadering Hagenpoortkerk. Na het zingen van Ps. 72:2 en gebed opende prof. Honig deze samenkomst met een verwelkoming tot de aanwezigen. Prof. Bouwman sprak hier nogmaals zijn rede uit, waarvan wij; reeds verslag gar ven. In zijn slotwoord wekte Prof. Honig op deze rede te koopen; dan kunnen ook zij die thuis bleven, ervan genieten. Heerlijke dagen beeft do barmhartige God ons geschonkenI Groot was de be langstelling en bezieling 1 Allen nemen aangename herinneringen mede aan het liefelijke Kampen; de gulle gastvrijheid, de uitmuntende zorgen der feestcommis sie, de gezegende ervaringen. Herinnerend aa Joh 8:11 vraagt Spr. om een voe dingsbodem en voortdurend gebed; in har telijke liefde en sterkende trouw. Vergeet daarbij ook de V.U. niet. Laat de Geest des Heeren deze stichtingen dra gen en bedroeven wij dan o>oik dien Geest Gods nietl Nabetrachting. In alle opzichten zijn de schoolfeesten geslaagd. Oofc het diner dat na aflobp der vergaderingen plaats vond en waar aan ongeveer 130 oudstudenten en stu denten deelnamen. Kampen heeft zijn rust herkregen. Maar overal in den lande wordt blijlmoedig en erkentelijk herdacht wat genoten werd. De liefde tot de school, het kleinood der Geref. Kerken en troetel kind van velen, is versterkt en verdiept. Oud en jong neemt onvergetelijke herinne ringen mee het leven in. Na het vertoeven DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE GOES. Walchersche paartjes bij de paarden. op den berg, wenkt weer de taak in de vlakte. De school zet hare oude taak blijmoedig voort met het oog rp Jon Heere des oogstas, met de bede dat Hij steeds arbeiders in Zijnen oogst uitstootel Want het einde van alles blijft toch: God alleen de eere 1 Zelfs op de jubelfeesten kan de stem des doods niet zwijgen. Tragisch was de schaduw, die het plotseling verschei den van Mevr. de Wed. v. d. Hoogt uit Velp op dit jubileum wierp. Op den weg naar den bidstond van Woensdagavond zalkte zij ineen en was niet meer. Ook op dit festijn was Psalm 103 in zijn geheel toepasselijk. Diefstal ineen trein. Omtrent den diamanten-diefstal in den trein wordt nog gemeld: S. is van Poolsche origine, dus was in moeilijkheden met zijn visum geko men, waarom hij om vier uur gistermiddag in Antwerpen de autobus nam naar Ber- gen-op-Zoom. Daar pakte hij den trein, die via Leiden en Haarlem na middernacht in Amsterdam arriveert. S. B. had in den trein vrijwel voortdurend gezelschap tof Leiden toe: daar stapte, men uit en bleef B. alleen achter. Het was laat en warm en B. viel in slaap. Plotseling werd hij met schrik wakker, de trein stond stil en in de veronderstelling, dat hij in Am sterdam was, stapte B. haastig uit. Met een gewoontebeweging voelde hij naar zijn borstzak en schrikte. Zijn portefeuille was verdwenen. Deze had in den binnenzak van zijn vest gezeten en dit vest was aan den onderkant opengesneden. Onver wijld heeft B. de politie in kennis gesteld met den roof. De portefeuille hield o.a. in eenige papieren, zijn pas en in papieren verpakt een partij ruwe en bewerkte dia manten. ter waarde van ongeveer f 7500. Deze portefeuille moet hem tusschen Lei den en Haarlem ontstolen zijn. B. kan geen signalement opgeven van de per sonen, waarmee hij gereisd heeft voor Leiden. Het opengesneden vest van S. B. is in beslag genomen, terwijl de politia te Haarlem zich oogenblikkelijk in ver binding heeft gesteld met de poli.tie in Antwerpen, Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam. B. was niet tegen diefstal ver zekerd. De dief moet een eenvoudige taak gehad hebben. De trein uit Bergen-op- Zoom was een stoomtrein van het inter nationale type. B. reisde derde klas. Men vindt in deze wagens twee ingangen tol den trein, n.l. aan de uiteinden; men loopt dan door een gang en aan een zijde bevinden zich de coupés, afgeslo ten door een glazen schuifdeur, die men met een veerenden handel openschuift. De zakkenroller zag dus, dat de passagier, die alleen in de coupé zat, in slaap gevallen was, moet de deur geopend heb ben en achter zich dicht gedaan. Wellicht heeft hij de gordijntjes even dichtg&scno- ven om gemakkelijker te kunnen werken; hij sneed het vest open, nam de porte feuille en ging zooals hij gekomen was. De dief kon zich door den geheelen trein bewegen en het werd dubbel eenvoudig, toen B. in Haarlem uitstapte en de trein doorreed naar Amsterdam. Telefonisch heeft men zich met Amsterdam in ver binding gesteld en verzocht de coupé to willen nazien. Het onderzoek leverde geen resultaat op. De politie te Haarlem heeft de zaak in onderzoek. (Buiten verantwoordelijkheid van de Reductie): Mijnheer de Redacteur, Vergun ons een kleine terechtwijzing naar aanleiding van uw overigens zeer gewaardeerd artikel betreffende de ten toonstelling van kruisbessen in een der lokalen van de Veilingsvereeniging „Zuid- Bevoland" te Goes. De „Careless" kruisbes werd namelijk reeds in 1919 met nog 38 andere soor ten, van elk soort tien struiken, door ons geïmporteerd en uitgeplant, ter ver gelijking met de hier algemeen bekende soorten. Er is ons echter bij onze ver gelijking in al die jaren niet gebleken, dat ze beter was dan de grootvruchtige Engelsehe witte of de Crown bob en ver schillende andere fruitkweekers die ze de laatste jaren ook in cultuur hebben genomen, zijn van dezelfde meening. De Gareless groeit namelijk lang niet zoo sterk als de Engelsehe witte en geeft dientengevolge niet zoo'n groote op brengst. Van het meerendeel van bovengenoem de 39 soorten, alsook van de Lancer, die we in 1921 importeerden, hebben we vruchten voor bovengenoemde ten toonstelling ingezonden, terwijl de be treffende struiken in onze boomgaarden te bezichtigen zijn. Om misverstand te voorkomen, meen den we dit aan uwe korte vermelding te moeten toevoegen. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Fa D J. VAN DER" HAVE. Programma van Zondag 22 Juni. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 8.309.30 R. K. Morgenwijding. ^-50 Dienst in de Ned. Herv. Kerk (Groot'3 kerk) te Haarlem. 12.30—1.30 Concert. 2.00—2.30 Li terair halfuurtje. 2.304.30 Concert in Artis door het A al smeer's fanfarecorps. -1.305.00 Ziekenhalfuurtje. 5.50 N. C. R. V. Kerkdienst in het gebo iw Salvatori. (Geref.). 8.1010.45 Poneert. Dnibbelmannenkwartet, orkest en so listen. HILVERSUM, 1071 M. 9.02 Gramofcjnmu ziek. 9.25 Orgelbespeling. 9.45 Gramofoonmu- ziek. 10.00 Orkestconcert en voordracht. 12.30 2.00 Concert door het Avro-kwintet. 2.30 —3.00 Gramofoonmuziek. 3.005.00 Concert door het Omroeporkest. Rosa Spier, harp. 6.30 Vrijz. wijdingsuur. Solistenconcert en wijdings woord. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningem. Residentie-orkest. "DAVENTRY, 1562 M. 3.50 Militair orke-st. 5.20 Vocaal concert. 6.05 Kerkcantate nu. 185 van Bach, koor, orkest en solisten. 9.25 Con cert. Burea Tel.: Red Firma F. Zij, dil Zeeuw" a| deze ma gratis. Ni Het wel Nog sle| ons van Hoogstel baar vool zingsarbeil niet te v| Vooral belang. Door rt verstand nen onmi| strekt. Geen bruikt wo Ër moetj gezet. Alle and belangrijke! blik blijve| moet 'het Alle aaJ zing worcl Geen enl den gelald antirevolutl uitbrengen! op den ou De eerste „Hollandsche nieuwe". Het zeebanket schijnt best te smaken. 0n| Reeds tionaire cl ons blad Het is el Mannen ben niet namen va in do prd Bij eenhl verscheidej Onze ee C. v a n Dl sen in Zl overal eeif De heer groote ku enorme zijn liefde ginselen. Wij besd dat de ha op de Zeel de zeberb zeer in 't b b el ang e Als stra is, dan h waarheen wenden, d ken, dat gewest in zullen vin Daarom dezen ©mi brengen. Naast d< op de Ai Mr Th. van jaren heeft en n als Minist Van dei niet veel hem en v man hebb den. D© heer staatsliede zinnig, m Een m leeftijd no de verded ginselen e uit de Ka Ook ter men wij J. J. C. Britsch- In Am beoordeelt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 10