De LaiÉouwdap te Does. Uit de Provincie. N.V. Scheepswerf v.h. De Groot en Van Vliet, beide te Slikkerveer en by de N.V. gebroeders Pot en de N.V. Boele's Scheeps werven en machinefabriek, beide te Bol nes, is een z.g. „wilde staking" uitgebro ken, omvattende ongeveer 200 werklieden. Zy eischen een verhooging van uurloon met 8 ct. Gemeente-politie. Op verzoek eervol ontslagen, met in gang van 1 Juli, met dankbetuiging voor goede bewezen diensten, J. Bakker als commissaris van politie te Apeldoorn en als commissaris van de rijkspolitie. Burgemeesters. Eervol ontslagen met ingang van 1 Juli met dank jfoor de langdurige diensten ais burgemeester bewezen, N. G. Serva- tius, als burgemeester van Smilde. Wangedrag. Gistermiddag is het raadslid Oldemane (S.D.A.P.) te Bodegraven door de politie uit de openbare raadsvergadering gezet wegens wangedrag. Besmettelyke ziekten. In Stcrt. no. 117 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Juni 1929. In die week werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 2350 personen, te Rotterdam voot 771, te Groningen voor 6, totaal voor 3127 personen. In genoemde week zyn. geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gekomen. Uit het boek d rukkers bedr ij f Dezer dagen is te Amsterdam de alge meene vergadering van de Federatie van werkgeversorganisaties in 'het boekdruk- kers'bedrijf gehouden onder voorzitter schap van den heer S. S. Korthuis. Een der voornaamste punten, na het openingswoord van den voorzitter, was het voorstel van het district Gouda, om de in werkingtreding van het pensioenfonds uit te stellen tot 1 November 1930. Met 135 van de pl. m. 1000 stemmen is dit voorstel verworpen. De voorzitter heeft met voldoening ge constateerd, dat thans van werkgeverszijde geenerlei beletselen meer bestaan voor de invoering van het fonds en wees op de verantwoordelijkheid, welke thans op den Alg. Nederl. Typografenbond rust, om tot een definitieve invoering te komen. Verder is het algemeen 'hoofdbestuur ge machtigd voorioopige stappen te doen tot oprichting van een bed rijf avereen i g i ng krachtens de uitvoering van de nieuwe Ziektewet. i Radiotelefoonverbinding H o 11 a n dI n d i Dat de radiotelefoonverbinding met In- dië in stijgende mate gewaardeerd wordt, bleek dezer dagen wederom uit een geest driftig schrijven hetwelk een ouderpaar, dat met een dochter in Indië gesproken had, tot de P.T.T. administratie richtte. „Heit is mij" zoo schreef de vader „een groot genoegen, mede namens mijn familie, myn bewondering uit te spre ken <en dank te betuigen voor da waar lijk zeer schitterende verbinding zonder eenige stoornis of bijgeluiden en zeer dui delijk gevoerd gesprek, hetgeen ons en aan .gene zijde veel vreugde heeft ver schaft. Ook de hoffelijke bediening was in alle opzichten correct en schitterend. Waarlyk alle lof voor deze zuiver Hol- landscne technische zaak, waarop wij als rechtgeaarde Hollanders werkeiyk trotsch mogen zyn". Het geheele schrijven toont een waar deering, die, hoewel verdiend, slechts zel den aan een Ryksdienst ten deel valt. 'Een communistische invitatie. In den raad van Hoogluik (Gr.) heeft na het lezen dar notulen do heer Hoiting (C.P.) zyn spyt uitgedrukt over het in de vorige vergadering door den voorzitter aan hem gedane aanbod om gezamenlyk den Hoogenweg te bezoeken, 'twelk hij toen geweigerd had, daar hy wel beter gezelschap kon krygen. Dat was een dom me streek van hem geweest en thans bood hy aan gaarne van het aanbod ge bruik te maken als de voorzitter geen „smeris" meenam en als deze dan niet bang voor het water was zou hy hem eens duidelyk maken waarom hij door de schuld van den voorzitter 2 maanden im. de bajes had gezeten. De rijtoer. De rijtoer, waarvan wij gisteren reeds in het kort een en ander meldden, i's schitterend geslaagd. Niet minder dan plm. 150 auto's en autobussen legden de reeds gisteren vermelde route af. On gevallen deden zich niet voor. Het weer was zoo mooi, als maar ge- wenscht kon worden, zoodat de schoon heidvan het Zuidbevelandsche landschap wel treffend uitkwam. Wat een genot was het, de veldgewassen, die zich over het algemeen door een zeer gunstigen stand kenmerken, te zien. Het kan wel niet anders, of allen hebben vgn ons mooie, vruchtbare Zuid-Beveland een uitsteken den indruk meegenomen. Tydens den tocht konden wij consta- teeren, dat door velen gehoor was ge geven aan het verzoek van het Bestuur der Z. L. M„ om te vlaggen. Vooral in sommige dorpen werd druk gevlagd. Maar ook van vele hofsteden woei de drie kleur. Het was in alles te merken, dat de gulle, gastvrye Zuidbevelandsche bevol king mede feest vierdfe. Dat bleek ook uit de groote belangstelling, die overal werd ondervonden. In de verschillende dor pen stond de bevolking opgesteld, om de gasten blyde en vriendelyk toe te juichen. Wat werden er een hoera's aan geheven 1 Hier en daar stonden ook de leerlingen van scholen met hun onder wijzers opgesteld. In Borsselen werd uitgestapt. Daar werden de auto's op het ruime dorps plein opgesteld. Het muziekkorps verwel komde de gasten met muziek, de dorpe lingen waren in grooten getale op de been, kortom, het was daar een gezellige feestelyke drukte. Geruimen tijd werd hier doorgebracht. En intusschen toonde de Burgemeester van Borsselen zich een gul gastheer. Op royale wyze werden ververschingen rond gediend, waarvan een dankbaar gebrui werd gemaakt. De burgemeester heeft tydens deze zeer gewaardeerde pauze de gasten het wel kom toegeroepen. De heer Dieleman, beantwoordde deze woorden en zeide, dat de ZLM het on gemeen waardeert, dat de burgemeester van Borsselen haar ontvangt. Te Bors- sele Bor of Bur (Angelsaksisch) in de buurtschap aan de zee, mag men gaarne vertoeven en een oogenblik verwijlen. Roemrijk werd in de Zuidelijke, zoowel als meer Noordelyk gelegen Nederlan den de naam van Borsselen gedragen. Ja tot zelfs in het verre Oosten blin ken in de kruistochten de heldendaden der Borsselen's uit en het was een Bors selen, die de orde der tempelieren mede heeft gesticht. Toch zal het niet ter her innering aan dez.en zijn, dat de burge meester der oude baronie allen hier ten dronk heeft uitgenoodigd. Dat ligt meer aan zijn gul en goed karakter, zyn eigen medeleven met land en volk, met Zee land en de ZLM. Borsselen ligt niet meer op een eiland apart, maar het heeft nog wel zijn eigen karakter, gestaald in den strijd sedert eeuwen tegen het water ge voerd. Dat gaf zelfvertrouwen, onafhan kelijkheidszin, maar ook moed, vasthou dendheid en arbeidzaamheid, die kon lei den tot groote daden, welke bestaan in het vreedzaam standvastig tot meerdere vruchtbaarheid brengen van den eigen rij ken bodem. Moge het Borsselen goed gaan en lang geluk voor haar inwoners in welvaart kennen. Spr. vertrouwt, dat de ZLM altijd in de warme vriendschap van Borsselen zal mogen deelen. Weldra werden weer de plaatsen in genomen en werd het tweede deel van den tocht afgelegd. Te ongeveer zes uur arriveerden allen weer in Goes, meer dan voldaan over den schitterenden rytoer. Een woord van hulde aan hen, die dezen tocht hebben georganiseerd, maar ook aan de rijks- en gemeente-polit e nn welvaart kennen. Spr. vertrouwt, dat gewaardeerde medewerking. De gemeenschappelijke maaltijd. Gisterenavond te acht uur vereenig- den de leden van het Hoofdbestuur, van het bestuur van den kring West-Zuid-Be- veland der ZLM, van het Ned. Trekpaar den-stamboek en tal van autoriteiten en verdere genoodigden zich aan een maal tijd in do groote zaal van het Schutters hof. Een strijkje verhoogde de gezellig heid, zoodat al spoedig een echt-feesto- lijke stemming onder de vele aanwezigen heerschte. Al spoedig stelde de voorzitter, dhr mr Dieleman een dronk in op H.M. de Koningin en het Koninklijk Huis. Door aden werd daarop het Wilhelmus ge zongen. De voorzitter deed daarop mededee- ling van het volgend telegram: „Tot mijin leedwezen verhinderd zyncte dezen dag in uw midden te vertoeven, bied ik U langs dezen weg mijne beste wenschen aan voor den voorspoed uwer vereemiging en van den Zeeuwschen land bouw in het algemeen. Commissaris der Koningin: QUARLES VAN UFFORD." De verschillende gerechten werden ge serveerd door leerlingen der vakschool voor Meisjes, waarin de voorzitter aan leiding vond een woord van hulde te brengen aan mej. Koome, voor haar uit nemend landnouw huishoudonderwys, dat van zoo groote waarde voor den Zeeuw schen landbouw is. Jhr Van Vredenburch, voorzitter van het Ned. Trekpaardenstamboek en oud-voorzitter der ZLM, bracht hulde aan mr Dieleman voor zijn leiding, wees op het belang dezer tentoonstelling en de samenwerking tusschen ZLM en Stam boek en prees de gastvrijheid van het vriendelijke Goes. De vice-voorzitter van het Stamboek, de heer Haf mans, was ook getroffen door de hartelijke ontvangst. Spr. uitte zijn beste wenschen voor het slagen der tentoonstelling. Brabant en Limburg zijn met hun paarden naar Goes gekomen; Spr. hoopt, dat in een voorkomend geval ook Zeeland zijn plicht zal doen. Dhr v. d. W e ij d e, lid van Ged. Staten sprak als zyn meening uit, dat de rij toer bewezen heeft, dat de woorden van mr Dieleman over Zuid-Beveland niet overdreven waren. Het is een heerlijk land. Spr. dronk op den bloei en den vooruitgang van Zuid-Beveland en zijn hoofdplaats Goes. De burgemeester van Goes vestigde de aandacht op een propaganda- geschriftje voor Goes en hoopte, dat vele aanwezigen straks zullen komen wonen in het mooie Goes. Al deze tafelredevoeringen werden af gewisseld door het zingen van vader- landsche liederen. Nog meerdere sprekers hebben het woerd gevoerd, maar wy meenen het hierby te kunnen laten. Het waren gezellige uren, die in het Schuttershof onder de humoristische lei ding van mr Dieleman werden doorge bracht. (Voor vervolg zie Eerste Blad.) Het Nederlandsche Roode Kruis. Gisterenavond kwam met den trein van 7 uur te Middelburg aan Z. K. H. Prins Hendrik, die werd opgewacht door den Commissaris der Koningin, den burge meester en vertegenwoordigers van de afdeeling van het Roode Kruis. De Prins begaf zich per auto naar de Abdy, alwaar hij zijn intrek nam ten huize van den Commissaris der Koningin. Daar had een diner plaats, waaraan ver schillende autoriteiten deelnamen. Daar na volgde in de sociëteit „St. Joris" een begroetingsavond, alwaar Prins Hendrik ook tegenwoordig was. Alvorens hedenmorgen de algemeene vergadering aanving, werd door de leden van de transportcolonne van cle afdeelin- gen Middelburg en Vlissingen, een de monstratie gehouden op de 'Loskade te Middelburg. Deze demonstratie had een vlot ver loop. Er werd verondersteld, dat een spoor wegongeluk had plaats gehad tusschen Arnemuiden en Middelburg. De trans portcolonnes waren daarheen geweest en kwamen met een transport gewonden, in een 15 tons goederenwagen, die in derhaast daartoe was ingericht voor 16 h 18 meer of minder verwonden te Middelburg aan, teneinde deze naar het gasthuis te vervoeren. De kanaalbrug is evenwel opengedraaid en kan met geen mogelijkheid meer dichtgedraaid worden. Er was evenwel groote haast bij om de gewonden over het kanaal te vervoeren. Daar hier niet op gerekend was moest dit met hulpmiddelen geschieden en de colonnes hebben by het transporteeren van de gewonden over het kanaal uit- I stekend werk verricht. Ook de goederen wagen, waarin de verwonden voorloopig verbonden lagen, bleek daarvoor zeer ge schikt Dat deze demonstratie groote "belang stelling trok, laat zich wel begrijpen. Te half elf werd in ,de sociëteit „St.- Joris" de algemeene vergadering gehou den, waarin door het hoofdbestuur ver slag werd uitgebracht over het afgeloo- pen jaar. Middelburg. Door het lid van den Ge meenteraad den heer W. F. E. v. d. Feltz zyn tot het college van B. en W. de volgende vragen gericht: 1. Is het College van B. en W. niet van oor deel, dat door het schryven van dat Col lege aan den Raad in de Raadsverga dering van 27 Februari 1929 waarby ver schillende plaatsen aan gewezen voor het aanplak ken van ver kiezingsbiljetten bij de aanstaande ver kiezing van de leden der Tweede Ka mer der Staten-Generaal, bet vermoeden gewettigd was, dat alleen de in dat schry ven vermelde plaatsen zouden worden bestemd voor het opplakken van ver kiezingsreclame? 2. Acht Uw College het daarom niet in strijd met de bedoeling van Uw schry ven van 27 Februari 1929 aan den Raad, dat nu aan de Sociaal-Democratische Ar beidersparty is toegestaan om op open baar terrein op den Dam en op de Loskade houten stellages met verkiezings reclames te plaatsen? 3. Is Uw 'College niet van oordeel, dat nu de verschillende politieke par tyen vertrouwende op Uw vorenvermeic schryven van 27 Februari 1929 terecht van meening konden zyn, dat er buiten de in dat schrijven aangewezen plaat sen geen gemeenteterrein beschikbaar zou worden gesteld voor het aanplakken van verkiezingsbiljetten, deze toestemming al leen verleend aan de Sociaal-Democrati sche Arbeiders Partij om houten stella ges met verkiezingsreclames op te rich ten op openbaar Gemeenteterrein op den Dam en op de Loskade den indruk zou kunnen wekken van bevoorrechting van deze partij boven de andere .politieke partijen? 4. Is Uw College niet van meening, dat het buitengewoon ontsierend zou zijn voor het stadsschoon, indien aan alle politieko partijen 'toegestaan werd der gelijke houten stellages fnet verkiezings reclame op te richten? 5. Is Uw College alsnog bereid de reeds verleende vergunning tot het plaat sen van vorengenoemde houten stellages met verkiezingsreclames op 'den Dam en op de Loskade in te trekken en die stellages te doen wegnemen teneinde niet genoodzaakt te zijn ook aan a'lle andere politieke partijen op daartoe gedaan ver zoek te moeten toestaan eveneens zoo danige stellages te mogen oprichten? 6. Zou Uw College bereid willen zijn zoo spoedig mogelijk en in jeder geval vóór de aanstaande verkiezingen Uw ant woord op vorenstaande vragen aan dep Raad te willen 'doen toekomen?. Gom. Inzake het zilveren jubileum van den burgemeester vernemen wy, dat a.s. Zaterdag, des nam. te 3 uur, de offici- eele huldiging zal plaats hebben door het Gem. bestuur en de Gom. ambtenaren. Daarna zal er voor allen, die dit wen schen, gelegenheid zyn den jubileerenden burgemeester geluk te wenschen. Gedurende de receptie zullen de mu ziekkorpsen „Hosanna" en Euphonia" zich bij afwisseling vanuit de tent op de Markt laten hooren. Vlissingen. Omtrent den brand in een olietank, waarvan wij gisteren in een ge-, deelte der oplage nog melding maakten, meldt de „V. Crt." nog het volgende: Omstreeks 3 uur is de brand ontstaan in een olietank bij de scheepsbouwloods op de werf der Kon. Maatsöh. „de Schelde" De vlammen sloegen hoog op en zeer dikke rookwolken dwarrelden over de stad. De brandweer, die spoedig gerequireerd was, heeft den brand zoo krachtig moge lijk bestreden, doch de brand liet zich ernstig aanzien. Hij bleef ovenwei beperkt tot de aange taste tank, die geheel uitbrandde, waar mede de brand door gebrek aan verder voedsel vanzelf tot staan kwam. De aangrenzende groote nieuwe loods werd ook door de vlammen aangetast, doch hier bestond geen verder gevaar voor uitbreiding, daar deze loods werd nat ge houden. De brand had aanvankelijk veel over eenkomst met dien in de Nedpam voor en kele jaren, zij het dan ook op kleinere schaal. De tweede motorspuit werd door de brandweer in de Walstraat bij het Betje Wolffsplein opgesteld en de slangen uitge legd, teneinde ook actief aandeel te kun nen nemen aan het blusschingswerk. Om ongeveer 4 uur kon het gevaar als geweken worden beschouwd. Arnemuiden. Vanaf heden treedt een bepaling in werking, vastgesteld door den gemeenteraad, dat door motorrijtuigen de straten van één richting worden ingere den, zoodat het verkeer uit de rich ting Goes door verschillende straten wordt geleid. Rflland-Bafh Door de familie der slachtoffers welke op Zondag 19 Mei j.l. op zoo droevige wijze om het leven kwamen, op den onbewaakten overweg by W. P. 20a alhier, is aan den heer Burgemeester alhier verzocht, om de ver ongelukte auto te verkoopen, en de top- brengst. hiervan aan te wenden voor een of ander gemeenschappelijk doel in deze gemeente. Thans heeft de Burgemeester aan dit verzoek voldaan en is de auto bij inschrijving verkocht en het bedrag door hem „ter beschikking gesteld aan het Burg. Armbestuur alhier. Ternpuzen. In de hedein te Terneuzen gehouden openbare vergadering van dm Gemeenteraad, zou, blijkens de agenda in ons nummer van Maandag 1.1. opgeno men, in behandeling komen het voorstel van B. en W., strekkende tot intrekking van het raadsbesluit van j.2 Juli 1927, be- o ogende de ontbinding der N.V. Zeeiuwsch- Vlaamsche Waterieiding-Ma.atscha.ppy1. Mode in verhand met het verslag de zer vergadering, dat wy in ons nummer van Vrydag ho-pen op te nemen, is het zeker niet ondienstig thans reeds in het kort voor deze belangrijke kwestie de- aandacht te vragen, zulks aan de hand van de toelichting, van welke B. en W. hun voorstel vergezeld doen gaan. In de raadsvergaderingen' van 28 April, 16 Juni en 12 Juli 1927 zijn besprekin gen gehouden over de Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding, naar aanleiding van de voorstellen tot het aangaan eenergeld- leening en tot wijziging der bouwverorde ning. Deze besprekingen hebben toen ge leid tot een voorstel van den heer Ver linde om te komen tot ontbinding dezer N.V. In 't bizonder waren het de hooge tarieven, die den voorsteller aanleiding gaven om deze poging tot ontbinding aan te wenden. Zoo als beikend, heeft daarna de Raad van Commissarissen een commissie van onderzoek benoemd. Deze commissie bomt in haar rapport o.m. tot de conclusie, dat de kapitaalsuitgaven verminderd kun nen worden door op verschillende zaken te bezuinigen. De gemiddelde opbrengst van 21.841/a volgens rapport 1923, zou daardoor kunnen dalen tot 19.261/2- Hier door werd het mogelijk, de tarieven te wijzigen. Deze kunnen thans zóó wor den, dat aansluiting ook vo-or minder- gesitueerden geen bezwaren oplevert; ook zal het gebruik van baden en douches en bij W.C.'s geen bizondere uitgaven noodzakelijk maken. Het rapport van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening bevestigt, dat met dit tarief het bedrijf rendabel te maken is. In de algemeene vergadering van aan deelhouders, op 23 April en 13 Juni 1.1. is dit rapport behandeld. Volgens me- dedeeling van het bestuur heeft zijl zich met den zakelijlken inhoud van het rap port kunnen vereenigen, speciaal waar dit betreft de verlaging der tarieven. Ook wat aangaat de aftreding van commissa rissen kon de vergadering zich met dit rapport vereenigen; (dit laatste punt werd o.m. o,ok in de raadsvergadering d.d. 2 Mei 1.1. nog ter sprake gebracht). Het college van B. en W. meent, dat er voor den Raad alle aanleiding be slaat om nu de voornaamste grieven zijn weggenomen terug te komen op het besluit, dat ontbinding der N.V. be oogde. Rekening houdende met het feit, dat een waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaande- ren van zeer groote beteekenis is, kan dit voorstel zeker niet dan de instem ming der ingezetenen hebben; hierby kan nog gememoreerd worden, dat noch he} Ryk, noch de Rijksverzekeringsbank mede werking zulten verleenen indien de ver plichting tot aansluiting zou vervallen:. Nu uit de nadere rapporten gebleken dat de tarieven verlaagd kunnen wor 1 en wel gebracht op f7 voor 1 kamt-r woning, opklimmende tot f 52 voor 1 kamer-woningen, kan het voor de ingeze tenen .geen bezwaar zijn zich hij' de wa terleiding aan te sluiten. De economische en hygiënische belangen voor deze streek maken een drinkwaterleiding ongetwijfeld tot een absolute noodzaak. ZJerlkzee. Dinsdagavond traden voor de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier op Mr H. A. Da.mbrink en Prof. J. J. v. d. Schuit. De ver gadering had plaats in Hotel „Juliana", waarvan de groote zaal geheel gevuld was. Na een inleidend woord van dhr W. den Boer, voorz. der kiesvereeniging, werd het eerst het woord verleend aan dhr Mr Dambrink. Deze begon met de vraag te beantwoorden waarom de A.-R. partij ons volk in twee groepen verdeeld en steeds weer de tegenstelling geloof en ongeloof op den voorgrond stelt. Deze tegenstelling is volgens spr. nood zakelijk omdat een christen in een Gods- dienstloozen staat niet kan leven en in de sfeer der linksche partijen niet vrij kan ademen. Na daarbij breedvoerig te hebben stil gestaan, behandelde hij het optreden der Staatkundig Gereformeerde Partij. Nadrukkelyk wees hij er op, dat de taak, die op de geloovigen individueel rust niet zonder meer kan worden af gewenteld op de Overheid. Dan zou pion haar een taak opdragen, die zij niet kan uitoefenen. De Overheid heeft bovendien niet de keursteen des waren geloofs. Nog wees spr. erop, dat de Anti-Rev. Party niets 'in art. 36 der Ned. Geloofs belijdenis heeft geschrapt. Daartoe mist ze de bevoegdheid. Voorts constateerde hij, dat de St. G. P. eigenlyk geen an dere opvatting omtrent art. 36 huldigt dan de A.-R. party, want zij spreekt nu ook van toepassing van art. 36 „voor zoover dat kan". Na. tenslotte verschillende valsche be schuldigingen aan het adres der A.-R. partij te hebben weerlegd, speciaal die inzake de kwestie van het doen rijden van treinen op Zondag en te hebben ge wezen op de destructieve politiek der Staatkundig Gereformeerden, wekte hy zijn gehoor op bij de a.s. verkiezingen het streven dei' A.-R. party te steunen. Hierna verkreeg Prof. v. d. Schuit het woord, die in een principiëel helder en bezielend betoog de aanwezigen wees op den ernst der tijden. Onze tyd, aldus spr., staat in het teeken van het rela tivisme. Dat relativisme leert, dat alle grenzen moeten worden weggewischt. Dat er eigenlyk geen beginselen zyn en zeker geen absolute waarheden. In vroeger eeuwen sprak men van de heiligheid van het huwelijk, doch volgens het rela tivisme, kan evengoed de vryo liefde worden verkondigd. Zoo is het ook met het Jiegrip eigendom. Naar die opvatting kan ook gesproken worden van: éigen- dom is diefstal. Kortom volgens die school is er geen principiëel verschil tus schen recht en onrecht, maar ook niet tusschen Christendom en heidendom. Uit dit relativisme verklaart spr. ook, dat er thans niet minder dan 36 par tyen in ons land zyn op politiek gebied, waarvan spr. er echter wel dertig ca deau wil geven. Tegenover dit alles stelde spr. de A.-R. beginselen geboren uit eeuwige waarden. Beginselen zyn geen ornamenten, maar fundamenten, ook geen reclame artike len, zelfs geen vrome reclame artikelen. Óns A.-R. beginsel heeft geen begin, wel de partij. Dat beginsel wortelt niet in den tijd, maar in de eeuwigheid. Spr. riep in overtuiging uit: Ons A.-R. be ginsel wint het altijd, daarbij herinnerend aan het woord van John Knox: „Wie God aan zijn zijde heeft, is altyd jn de meerderheid". Op uitnemende en boeiende wijze wees hy voorts op de groote dingen waarby het bij deze verkiezingen gaat. Waakt by Uwe poorten, volk van God, want daar is een schendende hand. Het geestelijk-zedelyk leven is in ge vaar. Er wordt een aanslag gericht door de linksche partijen op de heiligste goe deren van ons volk, op huwelijk en gezin. Tegenover de revolutie stelt hij het Evangelie. Het Evangelie, dat niet als het Revolutiebeginsel een machtsbeginsel is, maar een krachtsbeginsel. Het Evangelie komt niet met uitwen dig gezag of geweld. Niet met dwang, maar. met kracht, met drang, stuwing. Tegen het geweld protesteert het Evan gelie. Dat predikt. Spr. wijst in dit verband op het stre ven der Staatkundig Gereformeerde partij en vraagt: Er is toch niemand die zou willen, dat de Overheid met wapengeweld den godsdienst zou verbreiden? Art. 36 der Ned. Geloofsbel. moet met geestelijke wapenen worden uitge legd. Daarom deelt spr. de opvatting van Ds Kersten niet. Tenslotte wees hij op de tegenstel ling van onze dagen, welke niet is pro testant en Roomsch-Katholiek, jnaar On geloof en Revolutie. Rome groeit niet, maar het socialisme. Laat ons onze protestantsche kracht niet breken. Spr. eindigt zijn meermalen met ap plaus onderbroken rede, met de woor den van Groen v. Prinsterer: In ons iso lement (zelfstandigheid) ligt onze kracht. Daarna werd de goed geslaagde ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6