No. 219 Donderdag 20 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland DENDRIKSE Cos BANK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Olt nummer bestaat uit 2 bladen. NIET AFGEWEKEN. Buitenland. Eiken dag êên Glaasje Belangrijkste Nieuws. VAC ANTIE Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. (Slot.) Dat zij, die de Anti-revolutionaire Par tij beschuldigen, in en door Art. 3 van haar Program, te zijn afgeweken van de Calvinistische beginselen, niet heel sterk staan, blijkt wel daaruit, d'at toen indertijd deze kwestie in „De Banier" werd behandeld, met opzet een verkeer de voorstelling Van het standpunt der A-.-R. Partij werd gegeven. De schrijver van bedoeld artikel be gon n.l. met de zaak scheef te trekken. Zegt Artikel 3 van Ons Program, dat de A.-R. partij ook op staatkundig terrein belijdt de eeuwige beginselen van Gods Woord, zoo evenwel, dat het staatsge zagin de consciëntie beide van Over heid en onderdaan aan de ordinantiën Gods gebonden zij, het Staatk. Gerei. Orgaan maakte daarvani n z o o V e r r e zjj (de ordinantiën Gods)' i'n de cons ciëntie der Overheidspersonen goed keuring kunnen vin de n", waar na dan geconcludeerd werd, dat daar mede aan deze personen vrijheid ver leend wordt, om naar het goeddunken huns harten te regeeren. Daarmede, zoo meende men, was het bewijs van principiëel verschil geleverd, waaruit dan deze gevolgtrekking gemaakt werd: „Hoe zeer wijkt Art. 3 van het A.-R. Program dan ook feitelijk van den Woorde Gods en de gevoelens der Geref. voorvaders af. Hoe rekkelijk is dit arti kel. Hoe wijd zet het niet de deuren voor alle zonden en misbruiken open!" „Hierin ligt dan ook zoo werd er aan toegevoegd een zeer diepgaand verschil tussichen de A. R'. Partij' en de S.G.P., waarbij de A.R. Partij de oude leer van Genève en Dordrecht verwerpt en de S.G.P. haar nadrukkelijk wil volgen". Zooals wij reeds opmerkten, heeft men hier te doen met een schijn ba ar ver schil, met een afwijking, die alleen in de fantasie van den schrijver bestaat en die alleen kon worden „geconsta teerd" nadat van het standpunt der A.-R. partij een beslist verkeerde voorstelling was gegeven. We hebben hier niet meer of minder clan een opzettelijke verminking van ,de» tekst waarbij de bedoelingen van de A.-R'. partij in een geheel verkeerd daglicht worden gesteld. Wel een bewijs hoezeer d'e leiders der Staatk. Geref. partij er op uit zijn aan de Anti-revolutionaire partij afbreuk te doen. Maar ook een bewijs hoe arm men daarbij is aan argumenten. Men kan het Program pas bestrijden, nadat men eerst den inhoud heeft verminkt en verdraaid. Ja, als de zaak zoo stond als1 'thier wordt voorgesteld, dan was inderdaad het A.-R. beginsel verloochend. Als wij Gods Woord alleen als maat- Gtaf proclameerden in zooverre dat goedkeuring kan vinden ih' de consciën tie der Overheid, dan was daarmede in derdaad dat Woord zelf losgelaten. Dan stond alles op losse schroeven. Maar zoo staat de zaak gelukkig niet. Wij houden vast aan de belijdenis, dat alleen in God de bron van het sou- vereine gezag ligt; wij erkennen en eeren de Overheid als regeerende bij1' de gratie Gods; wij 'belijden ook op staatkundig terrein en dat zonder eenige reser ve de eeuwige beginselen die ons in Gods Woord geopenbaard zijn. De van Staatk. Geref. zijde tot ons gerichte beschuldiging van beginselver zaking mist allen grond. De A.-R. partij is niet afgeweken van de aloude beginselen. Nog altijd, niet minder dan in de 'da gen van Groen van Prin'sterer stelt zij tegen de revolutie het Evangelie. De revolutie-beginselen hebben ook nu him aantrekkingskracht nog niet verloren. En de kans op de toepassing van die beginselen wordt grooter naarmate de A.-R. partij meer wordt verzwakt. Daarom doen wij een ernstig beroep op alle kiezers, dia de beginselen in Gods Woord ons geopenbaard tot toepassing gebracht wenschen te zien om nii'et de afwijkende groepen te steunen, maar - straks hun stem te geven aan den catn- didaat der A.-R. partj*. Art. 38 losgelaten. De leiders van de Staatk. Geref. partij, die zoo lang met Aritkel 36 hebben ge schermd en er de A.-R. partij1 een verwijt van maakten dat zij dit artikel niet onver kort handhaafde, schijnen thans tot an dere gedachten te zijn gekomen. In „De Banier" van 13 Mei j.l. werd n.l. geschreven dat de Staatk. Geref. partij dit artikel wenscht te handhaven, zoover dit kan. Toen hierop door verschillende bladen de aandacht gevestigd werd, schreef Ds Kersten een boos artikel met zeer gepe perde uitdrukkingen, waarin zijn tegen standers van misleiding werden 'beschul digd, maar 'dit alles veranderde niets aan het feit, dat het hoofdorgaan van zijne partij' Artikel 36 in zijn ongerepte beteeke- nis heeft 'losgelaten, en dat blijkens dat ar tikel de 'S. G. P. staat op het standpunt dat zij Artikel 36 wil handhaven, zoover dit in de pr act ijk kan Wij verblijden ons hierover. De S. G. P. was toch reeds lang met dit Artikel vastgeloopen. Nu eens heette het, dat men aan géén geloofsvervolging dacht, dan weer, dat de partij1 zich over de bedoeling en de betee- kenis van dit artikel nog niet had uitge sproten. 'Men wist er geen weg mee. En nu is men eindelijk zoover gekomen, dat men openlijk verklaart toepassing te wenschen zoover dit in de prac- tijk tan. Dat ie een vooruitgang. Maar, en dat mogen de volgelingen van Ds Kersten nu eens goed dn de ooren tnoo- pen, daarmee is tevens de grond voor de scherpe aanvallen op de A.-R. partij ver dwenen. In d'e knel. De „Waarheidsvriend" vestigt er de aandacht op, dat Ds Kersten met zijn pen sioen-theorieën danig in de knel begint te raken. „Van de premiebetaling van Kamerle den schrijft ds Kersten, dat de Kamer leden geen premie voor hun pensioen beta len. Dit is juist! Maar hij' verzwijgt, dat Kamerleden, dus ook ds Kei sten en ds Zandt, wè'l premie beta len voor het weduwen pen si- oen. En van de premiebetaling der ambtena ren verklaart ds Kersten nadrukkelijk, dat hij thans alle landsdienaren ontslaan wil van premiebetaling, doch hij verzwijgt ook hier weer dat, toen de vrijstelling van het betalen van premie door ambtenaren bij motie in de Tweede Kamer aan de orde was, ds Kersten en 'ds Zandt bij' de stem- maÜng over de motie de zittingzaal verlie ten. Blijkbaar durfden zij toen de verant woording niet voor hun rekening te nemen." Wij voeren niet 'gaarne strijd tegen hen die in zoovele opzichten dicht bij ons staan. 'Er is wat anders en waf beters te doen. Maar nu Ds Kersten het oorbaar acht jaar in jaar uit, dag aan dag de A.R. par tij aan te vallen, kan het toch 'goed zijn op de hoogst bedenkelijke politiek 'die de lei ders van de S. G. P. voeren het juiste licht te laten schijnen. De leider van de S. G. P. meent, dat hij zich alles veroorloven kan, daar zijn vol gelingen in hem een onbeperkt vertrouwen stellen. Maar het i® toch niet denkbaar dat zij allee zullen slikken. En wij twijfelen dan ook niet of velen zullen er toe neigen hun stem uit te bren gen op den candidaat der A.-R. partij, een bekwaam man, een man uit een stuk, een man met vaste beginselen, van wien in het politieke leven nog veel mag worden ver wacht. NU F 4.- PER KRUIK De hitte te New-York. Te New-York is het ongewoon heet. Gis termiddag was de 'thermometer tot 33.3 graden Celsius (ca. 92 gr. F.) in de scha duw gestegen. Meer dan 10 menschen zijn 'gisteren aan de hitte overleden; 12 men schen zijn gedurende het 'einde der week bij hel zwemmen verdronken. De overmatige warmte duurt thans reeds een volle week. Er zijn zelfs tempe raturen van 34 'graden G.'. (95,2 gr. E.) op genomen. 'In eenige steden nabij New-York was bet nog warmer; de thermometer was daar zelfs tot 39 gr. (102 gr. F.) opgeloopen. Uit bijna alle steden in het noord-oosten van de Ver. Staten worden gevallen van zonnesteek gemeld. De droogte in Engeland. Van 1 Januari tot 31 Mei is in Engeland gemiddeld slechts 5% inch (een inch is ongeveer 2,5 c.M.) regen gevallen, of min der dan het hal've gemiddelde van de laat ste 35 jaar en teven® het absolute mini mum over diezelfde periode. Op enkele plaatsen in het Zuid-Oosten is het nog erger gesteld en in sommige dor pen kan men na 10 uren 's avonds geen water meer 'krijgen. De regen der vorige week is echter juist op tijd gekomen om ernstige schade aan den oogst te verhoe den. Het spoorwegongeluk in België. Het spoorwegongeluk te Viane-Moer- beke, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, gebeurde op 300 meter ongeveer van het station, waar aan de spoorbaan wordt gewerkt. Bij het gelijktijdig; voorbij rijden van twee treinen, een in de richting Gent, de andere in de richting Manage, bezweök de 'dijk. De locomotief van den trein naar Gent kantelde. De trein naar Manage blijkt in volle vaart op deze loco motief te zijn gereden en ontspoorde. De eerste wagen van dezen trein, die vol ar beiders zat, werd letterlijk versplinterd, evenals de bagagewagen. Zeven arbeiders en een treinconducteur bleven op slag dood. Het aantal gewonden bedraagt 15, onder wie vijf zeer ernstige gevallen. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: De spoorwegramp heeft, op het oogen- blik dat wij' 'dit melden, reeds negen reizi gers, onder wie een vrouw, het leven ge kost. Een dertigtal personen liep kwetsuren op. De toestand van tien dezer gewonden is levensgevaarlijk. JDnder de gewonden be vinden zich een tiental vrouwen. De slachtoffers zijn meestal Vlaamsche arbei ders en arbeidsters, 'die zich naar hun werk in "Wallonië begaven. Het Roode Kruis zond vanuit Brussel vier ambulance-wagens om de gewonden te vervoeren. De lijken werden geborgen in de wachtzaal van het station van Geer- aardsbergen. De machinist van den aangereden trein verklaarde,'dat hij de ramp voelde aanko men. Hij werd gewaar dat zijn locomotief wegens het verschuiven van den grond, plotseling aan het hellen ging. Toen hij de remmen wilde doen werken, om zijn trein te doen stoppen, was het reeds te laat en was de botsing reeds een feit. Deze ramp overtreft in omvang de spoorwegramp van Halle, van een paar maanden geleden. Het parket heeft dadelijk een onderzoek ingesteld om de verantwoordelijkheid vast te leggen. De slavernij in Arabië. Eenigen tijd geleden, aldus meldt de „Croix", heeft de volkenbond twee rap porten ontvangen, welke de afgevaardig den naar den volkenbond wei bijzonder ontsteld zullen hebben. Gemeld werd, dat in zekere Aziatische streken met name in Hedjaz de slaver nij op groote schaal heerschte. De mark ten werden open en bloot, onder de oogen der consulaire autoriteiten gehouden. De slaven komen voor het grootste gedeelte ,uit Centraal Afrika. Hun prij zen wisselen af volgens leeftijd en kracht van 12.000 tot +80.000 francs. Élke koop is onderhevig aan een afzonderlijk recht van 50 francs. Op deze wijze verschaf fen de plaatselijke autoriteiten zich geld en goed of kwaad verkregen, piasters zijn altijd piasters. Wat de volkenbondsvertegenwoordigers wel zal hebben verbaasd is, dat de ko ning van Hedjaz zelf, Ebn Saud in eigen persoon bijna slechts slaven in zijn lijf garde en in zijn leger heeft! Men heeft het in den volkenbond toch wel wat kras en vreemd moeten vin den, dat de slavernij onder 'den meest barbaarschen vorm bier nog is overge bleven. En die slavenhandel komt niet alleen voor in Hedjaz, hij heerscht ook in den Soedan, in Yemen, 'in Abessinië en in Transjordanië. Daar is werk voor den volkenbond! De Duitsche vloot. Gistermiddag heeft de Duitsche Rijks dag de "begrooting van rijks weerbaarheid goedgekeurd, nadat een 'Duitsch-nationaal voorstel om de kleine plaatsen aan de Oostgrenzen, als Züllich, Namslau, Mi- litsch en Leobschütz in het bezit van hun garnizoenen te laten, was aangeno men. Ook de marinebegrooting werd aan genomen, nadat een voorstel der econo mische partij om een vlootbouwprogram op langen termijn op te stellen, dat alle rechten, Duitschland door het verdrag van Versailles gelaten, verwezenlijkt, was goedgekeurd (met de stemmen van sociaal-democraten en communisten te gen). De grootste reddingsboot. Binnenkort zal Engeland de grootste reddingboot ter wereld bezitten. Bedoeld vaartuig, plaats biedende voor 300 personen is een paar weken ge leden van een werf te Cowes te water gelaten en is bestemd voor de National Lifeboat Institution. De reddingboot is 61 voet lang, 15 voet breed, heeft 15 groote en 110 kleine wa terdichte afdeelingen, en een waterver plaatsing van 45 tons en wordt voort gestuwd door twee motoren elk van 80 P.K. De boot, welke „Princess Mary" ge doopt zal worden heeft twee kajuiten, plaats biedende voor ongeveer 60 per sonen, terwijl aan dek ongeveer 250 schip breukelingen geborgen kunnen worden. Hondeird menschen verdronken. Uit Bombay wordt gemeld, dat de stad Silchar in de provincie Assam door een overstrooming is geteisterd, welke door de hevige regens van den laatsten tijd i-sl veroorzaakt. Vijftig duizend menschen zijn daardoor dakloos geworden. Er moeten 100 personen verdronken zijn, terwijl 90 pCt. van het vee is om gekomen. Bijna de helft van de huizen in ds stad moet door den vloed weggespoeld' zijn. De bewoners van de stad hebben hun toevlucht in een hooger gelegen kamp gezocht. Het vliegtuigongeluk hoven het Kanaal. Bij de lijkschouwing der vier aange spoelde slachtoffers van het vliegtuig ongeluk met de City of Ottawa de drie andere lijken worden nog steeds ver mist bleek de bestuurder, kapitein Brallie, reeds zoover hersteld, dat hij een voorloopige verklaring kon afleggen. Hij zeide, dat hij op ongeveer 20 K.M. uit de kust eensklaps een sterke beving in zijn rechter motor had waargenomen, die het vliegtuig deed schokken. De mo tor bleef echter loopen, maar verloor haar kracht, terwijl de bevingen ster ker werden. Na een vergeefsche poging om haar af te zetten, had hij zijn mecanicien naar de kajuit gestuurd om de passagiers te waarschuwen, dat hij' moest omkeeren en een noodlanding op het water waar schijnlijk was. De passagiers moesten derhalve hun reddingsgordel om doen en het zich verder door verwijdering van overtollige kleeding stukken zoo gemak kelijk mogelijk maken. Nauwelijks was de mecanicien van deze opdracht terug, of de goede motor weigerde en de schokkende andere mo tor kon het vliegtuig niet meer houden en 3 mijl uit de kust plofte het in Zee. Zijn poging om nog zoo dicht mogelijk bij den Belgiseben treiler terecht te ko men, was gelukt, waaraan dan althans 6 menschen nog hun leven te danken hadden. De lijkschouwer zeide, dat den bestuur der, noch zijn mecanicien blaam trof, en dat'hij ook overtuigd was, dat het vliegtuig goed nagezien was en in volkomen lucht- vaardigen toestand opgestegen was. De jury gaf als haar oordeel: dood door Binnenland. De interpellatie-Colijn over het gebeurde tei Curasao. De landbouwdagen te Goes. Vergaderingen 'Chr. Middenstandsb orad. Buitenland. Het spoorwegongeluk iia België. Groote hitte te New-York. Het vliegongeluk boven het Kanaal. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw 'stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. een noodlottig ongeluk, waarvan oorza ken nog niet zijn opgehelderd. Men meldt nader uit Londen aan de N. R. Crt. Een der geredden verklaarde in zijn getuigenis, dat de passagiers reddings gordels hadden, maar niet wisten, hoe deze op te blazen en te gebruiken. Zij hadden verder geen waarschuwing ge kregen van wat er ging gebeuren. Stoinm in Italië, Boven Baxi en omtrek woedde giste ren een hevig onweer, dat gepaard ging met woeste stormvlagen. Te Canossa in de provincie Apulië, richtte de hagel zeer groote schade aan. Een boer werd in het open veld door den bliksem getroffen en gedood. Te Gravina heeft de storm den gehee- len oogst vernield. Uit Tarente en Fog- gia worden groote overstroomingen ge meld. Te Tarente werden eveneens twee arbeiders door den bliksem gedood. Da materieel® schade is overal zeer groot. Herstel van den Koning van Engeland. Ter gelegenheid van het herstel van den koning na zijn zware ziekte is be sloten een Gedenkboek het licht te doen zien, waarvoor tweehonderd letterkundi gen en kunstenaars van naam bijdragen zullen leveren. Het boek zal in November uitkomen. De opbrengst van den verkoop zal aan het King Edward's Hospital Fund wor den overgemaakt. Korte berichten. Op verscheidene mijnen van de onderneming Sosnovi zijn stakingen uit gebroken, aangezien slechts 70 pCt. der loonen werd uitbetaald. Ongeveer 5000 arbeiders zijn in staking gegaan. Door een aardverschuiving werd de bedding van de Guilcace-rivier versperd. Dit leidde er toe, dat de plaats Sevilla overstroomd werd. Sevilla is bijna totaal vernield. Het beet, dat er 40 dooden en meer dan 100 gekwetsten zijn. De grootste rose diamant ter we reld, die eëh paar weken geleden in een rivier van (jen staat Minas Gereas was gevonden, is door daar woonachtige Amerikaansche juweliers gekocht. Men houdt het er voor, dat deze dia mant, welke 118 karaat weegt, na ge slepen te zijn, een baarde zal hebben van 100.000 pd.st. Bij baggerwerk 'in de Elbe in de buurt van Nitzow (West-Priegnitz) heb ben arbeiders op den bodem van de rivier een eikenhouten geldkist gevon den. Bij de kist lagen zilver- en goud stukken, die opgehaald zijn. Men zal nu trachten de kist op te halen. Kroatië en Macedonië zijn door he vige onweders geteisterd; 20 menschen werden door den bliksem gedood. Christelijke Middenstand. Het Congres. Hedenmorgen is te Rotterdam aange vangen het congres van de vereeniging van den Chr. Handeldrijvend en en Lndu- striëelen Middenstand in Nederland', dat ook nu weer aan de algemeene vergade ring was verbonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1