DË ZEEUW De Landbouwdagen te Does. TWEEDE BLAD. Ds II. I. BUDDING EN DE 2IIMEN FEUILLETON VAU WOENSDAG 19 JUNI 1929. No. 218. Zoo zijn dan nu de voor Goes en om geving zoo belangrijke landbouwdagen be gonnen. Goes is in feesttooi en feeststem ming, waartoe zeker ook het mooie weer niet weinig medewerkt. Op de Groote Markt zijn verschillende gevels met planten en bloemen versierd. Ook de muziektent heeft een bedrt ge kregen. De dorre struiken zijn er van daan gehaald en inplaats daarvan kreeg zij nu een fleurige omlijsting van perkjes tusschen gazons. De illuminatie-voorbe reidselen aan het gebouw der Z.L.M. zijn reeds getroffen 'en overal in de stad ziet men prachtige etalages. Er wordt ook van openbare en parti culiere gebouwen druk gevlagd. Offioiëele ontvangst. Gisteravond te acht uur ontving het Gemeentebestuur van Goes de gasten in de Raadzaal van het Stadhuis. Van de gastheeren waren aanwezig Burg. en Wethouders, de Gemeente-secre taris en Raadsleden van verschillende fracties, uitgezonderd de S.D.A.P. Als gasten maakten hun entree het Hoofd bestuur der Z. L. M., het Bestuur van den kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M., de leden van Ged. Staten v. d. Weijde, mr Stieger en van Dussel- dorp, Jhr v. Vredenburch, voorzitter van het Ned. Trekpaardenstamboek, e.a. Welkom van den burgemeester. 'De Burge meester van Goes verwel komde de aan wezige Bestu ren en perso nen hartelijk. Het is tien jaar geleden, dat Spr. het H. B. van de Z. L. M. op de ze zelfde plaats het wel kom mocht toeroepen. Als Spr. denkt aan wat 'hij in deze tien jaar heeft doorgemaakt, dan is hij hartelijk dankbaar, dat hij thans dezen plicht weer mag waarnemen. Toch is er bij hem eenige schroom, want hetgeen hij zegt, 'is slechts stame len vergeleken bij de doorwrochte rede voeringen, die de voorzitter der Z. L. M. gewoon is, uit te spreken. Goes, aldus Spr., heeft zich opgemaakt om met U een kostelijk feest te vieren. Spr. hoopt, dat het in elk opzicht zal slagen. De inwoners van Goes leven har telijk met U mede. Op verzoek van Spr. werd daarop een glas geledigd op het welzijn van de Z. L. M., den kring West-Zuid-Beveland der Z. L. M. en het Ned. Trekpaarden stamboek. Terwijl dit geschiedde, ving juist in de tent op de Groote Markt „Hosanna" zijn concert aan met het Zeeuwsch volkslied. Rede Mr Dieleman. De woor den van den buxgemeesi- ter werden beantwoord ■door den. heer Mr P. P. Diele man, voor zitter der Z. L. M., die van Goes sprak als van de stad van de waakzame capitolini- sche ganzen 1 Het oude Gosum of door 'A. M. WESSELS. Ook in de Nieuwe Wereld beleefde hij veel. Hij1 was er reizend predikant. En uit de vele voorvallen vertelt de heer Van Nas (en ook Gunning): „Toen hij op zekeren dag het land doorging, zooals hij altijd gaarne placht te doen, den voorbijgangers vriendelijk toesprekende, menige stulp binnentreden de om de menscben op het ééne noodige te wijzen, kwam hem een wagen achter op rijden en de boer die er op zat, vroeg of hij mee wilde rijden. Ds Budding' maak te van de gelegenheid een eindweegs gebruik. Toen hij nu den wagen verlaten zou, verzocht de landman hem 4 dol lars (10 gulden} aan te nemen, en hoe wel onze leeraar verklaarde, dit geld volstrekt niet noodig te hebben, bleef de boer aanhouden, met de betuiging dat hij zich daartoe gedrongen gevoel de. Hierop stak Budding het geld bij' zich, want God zou daar zjjn bedoeling wel mee hebben. Als Ds Budding wederom zjjn weg ver- vruchtbare land zooals het woord in het oud-Deensch beteekent of naar de plaats aan de Go- saha, naar ter Gose aan de stroom (gos) eerst de villa en later de stad Goes is in waarheid en wezen de hoofd stad niet alleen van Zuid-Beveland of van Westelijk Zuid-Beveland, maar van landbouwend Zeeland. Daar concentreert zich alles van Zuid-Beveland. Des Dins.- dags naar stad toe. Een ieder weet wat dit inhoudt. Maar hier is ook voor Zee land het concentratiekamp voor den land bouw. Hier is de R. L. W. School, de Landbouwvoorlichtingsdienst, de zetel van het Landbouwhuishoud onderwij's. Hier is de schatkamer van de Z.L.M. op Uw breede marktplein. Go-es wordt steeds meer het geografisch' en econo misch centrum van Zeeland, de hoofd stad van Zeeland. Reeds de Kroniek schrijver Smallegange immers ook een Goessenaar? ligt hiji niet begraven onder de prachtgewelven der kunstige Magda- lena'kerk? roemde dat de lucht rond om Go-es, boven alle andere steden van Zeeland, zeer gezond, zoet en ver makelijk i s I En nu ontvangt Goes de Z.L.M. op het kapitool in de zwierige raadszaal met zijh bekende witjes, zijn ro-co-oa en zijn vriendelijke engeltjes, achter het uithangbord. Het wapen waarin de waakzame gans is gevlogen, gekroond weleer met het Beierse!» wapen, tus-t schen Waarheid en Gerechtigheid. Kan een Overheid een beter blazoen den volke laten zien als uiting van wat er leeft in de ziel, als be-wijls van de beginselen, waarvan men uitgaat bijl het besturen van de stadl Waarheid en Ge rechtigheid I Daarmede trad het bestuur steeds ook de Z. L. M. tegemoet. Daarom' leeft de landbouw zoo met Goes mede, en Goes met den landbouw. Spr. herinnert er dan aan hoe de „dan me de Zuid-Beveland", de edele vorstin uit het huis van "Beieren de open, kranke en onb'eveste" plaats gezond maakte en aankleedde met een muur en wal en gracht, gelijk het stad ge worden paste. Men geniet van de voorrechten die reeds vroeg Goes werden geschonken. Men denkt er aan, dat men niet vóór 11 uur "s-morgens onze ter markt ge brachte zakken koren mag openen of verkoopen en houdt ons aan het al in 1450 ten deze gemaakt regelemieirit. Me-n is dankbaar voor de goede maat, die an ders is dan die van Borslsele, voor de Goesche maat van 371/2 zak in het last ens 32 stoopen in den zak. Een Goesche zak is .een goede zak. Men waardeert het dat reeds van ouden tijid eön appel markt werd ingericht op. het Oo-steinde van de Beestenmarkt en betuigt dank dat men van oudsher op 3 of zelfs 4 na elkaar volgende Dinsdagen een koe- en varkensmarkt, liet houden en al moge uit de Lange Vorststraat de Din'sidagsche Zuivelmarfct zijh verdwenen gelijk het gemeentebestuur de stoepjasi voor de huizen wil laten verdwijhen het is toch lang getolereerd en nog hoort men op stille avonden of in de zomernacht de echo van dor vroolijke boerinnen ge lach en geschater in de Vorststraat weer klinken. In 1540 vierde men feest, toeml Karei V. de veste bezocht. Men hoopt het deze week te doen bij de komst van Prins Hendrik der Neder landen. Men leeft met Goes mede in groote rampen, die haar troffen. In 't-bij'zonder in den jare 1555, to-en op 2 Juli een enorme brand Uw stad teisterde. In 1577 zag men Goes overgaan naar den Prins v,an Oranje en de 3e stemheb bende stad in Zeeland worden, nadat de Watergeuzen veel schade hadden berok ken. Het oor beluistert nog de patriottische oproeren in 1787, die zoo- weinig in over eenstemming waren met den patricati- schen geest die Goes.' kenmerkt era nog kenmerkt. Men begrijlpe goed hoe verontwaar digd Goes was op dien Amerikaan, die het bestond Goes te schetsen als een plaats, waarin ieder oesters! vischte in de grachten, die het stedeke doorkruis ten I Men is trotsch op groiote mannen als Johannes Antonides van der Goe3, dien Vondel zijh zoon in de dichtkunde noem de; op Laurens v. d. Spiegel den staats man, die mooie vertoogen schreef volgde, ontmoette hem een eind verder een eenvoudig man, in schamele klee ding en bitter bedrukt van aanzien. Ds Budding vroeg dadelijk wat hem scheelde. Snikkend verklaarde 'hij', f 10 huishuur s-chuldag te zjjn en wist niet deze som bij elkaar te krijgen, zoodat hij' vreesde, zijn huisje te moeten verlaten. Mén stelle zich de blijdschap voor van den armen tobber, die uit den nood gered was, toen hij f10 kreeg. Een soortgelijk voorval werd mij dezer dagen nog te Heinkenszand meegedeeld door oude menschen, die nog bij Budding ter k-erk gingen. Ds Budding reed met een zekere bo9r Pijke door het land van Zuid-Beveland. Ook daar zag Ds B'. op den weg een airme loopen. „Stop!" zei B. De wagen hield stil en Budding zei: „Toe geef deze man een gave, Pij-kei" Deze greep zijn beurs, maar Budding, die zag dat de boer er een geldstuk uit wilde nemen, zeide: „Neen, neen, niets uit zoeken stort hem maar geheel in zijh hand leeg. 't Is geleend aan den Heere en dus goed belegd 1" Het ongestadige heen en weer trekken in Amerika beviel echter Budding op den dnur niet en hij werdboer. Voor f '11.000 kocht hij ,een boerderjj van zijh moederlijk erfdeel, die hjj dien naam gaf van „Noeste Vlijjt". 1 behalve over de Unie, over armoede en haar bestrijding; een Gaspar Barzeus oi Belga, ook bekend als Jaspar de Neder lander, die onder Karei V in den oorlog diende, maar later zich in Indië wijdde aan het Missiewerk'; den grooten jurist Johannes Ramus, tevens als taalkundige op Jacobus Lansbergen, sterrekundige en predikant en zoovelen meer, die thans nog leven, maar waarover te zwijlgen bescheidenheid mij gebiedt. Met bewondering staart men de moe dige mannen na, die met het schip. Ter Goes onder leiding van Pieter Both mee voeren naar het verre Oost-Indië in den j,are 1610 en dat voor het eerst daarheen medenamen vrouwen en verrekijkers, door Zacharias Janise uit Middelburg uitgevonden. Er moet 'in Goes een scheepje staan als windvaan, hetwelk de herinnering aan dat feit bewaart en in 1624 heet gemaakt te zijn. Staat het niet op de Sp-ijskokerij', op een torenspitsje, afkom stig van de Haven- of Donkere Poort? En eindelijk, wij verlustigen ons in uw scherpzinnigheid, waarmede gij wist op te komen voor de nooden van armen en behoeftigen toen gijl, E. A. heeren de regenten van het Weeshuis gerecom mandeerd hebt om de notarissen ten ko-ste van diaconie en het huis eenmaal in het jaar te 'tracteeren en met een „matig onthaal" te regaleeren en bijl die gelegenheid hen te verzoeken, te her inneren en aan te manen, bij! het positiën de respectieve te steunen 'den nood der armen en van dezen huize voor te stellen teneinde oip eenige favo rabele dispositie, hoe gering ook, in derselven uiterste wille ter voordeele van desolve te mogen inseeren en be schrijven. In de oude Vierschaar stond of -staat wellicht nog: „Audi et alteram partem!" Moge 'dit beginsel der onpartijdigheid met die van Waarheid en Gerechtigheid de richtsnoer blijlven bij de behartiging der aan het gemeentebestuur toever trouwde belangen en dit bestuur ook wat de personen betreft lang en zegenrijk werkzaam zjj'n. Spr. richt daarna een persoonlijk, hartelijk woord tot de-n bur gemeester, die deze weiek 25 jaren bur ger van Go-es zal zijln. Spr. wenscht hem nog vele gelukkige jaren als burgemees ter toe. Leve Goesl Leve zijn burge meester! Leve .zijh raden! Leve zijh bur gerij! Dhr D. W. Lindenbergh, voorzit ter van den kring Westelijk Zuid-Beve land der Z.. L. M., bracht dank en hulde aan het Gemeentebestuur vau Goes voor den verleenden steun en de gulle mede werking. Eveneens aan de burgerij- van Goes, die deze landbouwdagen tot feest dagen wil maken. Spr. hoopt, dat allen aan deze dag-en aangename herinneringen zullen bewa ren en dat Goes moge groeien en bloexen en .de belangstelling voor den landbouw er niet moge verflauwen. Hierna werd gewandeld naar „De Prins van Oranje", waar de Hoofdbestuursvergadering werd gehouden. Te ongeveer 9 uur opende de voor zitter Mr P. Dieleman de vergadering en verwelkomde den nieuwen inspecteur van het landbouw-onderwijs, dr Winter- mans. Spr. herdacht vervolgens den over leden heer Baron Collot d'Escury, die voor den Zeeuwschen landbouw, maar ook voor geheel ons lan-d, zulke gro-ofe verdiensten had. Daarna verwelkomde Spr. B. en W. van Goes met den gemeente-secretaris, de leden van Ged. Staten, den oud-voor zitter Jhr J. van Vredenburch, die wel niet meer den hamer zwaait over de Z,. L.M.-leden, maar toch over de breede paarden, den regeeringscommissaris Vul- der van Noorden, de eere-leden Kiëlstra, de adviseurs mr Zaaij'er, Stevens, Zwa german, Sietema, de leden van het Be stuur van den Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M., dr Molbuysen, secretaris van de Kon. Ned. Landbouw-Maatscbap- pij, dhr Hanken, voorzitter van de af- deeling Zeeland van het Ned. Trekpaar denstamboek, die zich een eerezuil voor den Zeeuwschen Landbouw heeft ge sticht, en den heer W. Kakebeeke, voor zitter van de afdeeling Zeeland van het Rundveestamboek. Maar dat boeren beviel hem niet erg -en dat moest spaak loopen. Deze tijding werd in Holland met ver bazing ontvangen. Het stroomde brieven naar Amerika, allen met dit slotaccoord: „Kom terug. Kom terug 1'' Als een staaltje hoe men hem zocht over te halen weer naar Holland te ko men, deelen wij dit briefje mede: „Ds, gij' zijt geroepen tot een huisbe zorger Gods, dat kimt, dat wilt, dat zult gij niet ontkennen! En nu zult gij een akker, een boomgaard, een huis van kalk en steen verzorgen? 'Wel lieVe Dominee, uw roeping is hemelsch: dus wat zult gij dan in de aarde wroeten? Laat dit maar voor de wormen en mollen over, maar neem gij uw vlucht bpven de star ren en wandel met Groenewegen in het geloof door de zaal, waar gij! eeuwig zult verfceeren; want daar zijt gij op verliefd." Zulke stemmen kwamen -er in mas-Sa. de een al dringender dan de ander. En het verlangen naar Holland, op deze wij-ze gevoed, werd te sterk. Zonder pok maar eenige orde op zij-n zaken te stel len ging hij scheep en kwam te Gbrkum aan. K Geen wonder derhalve, dat hij later woest was op zijn vader, die de „erfenisi" onder curateele zette, zoodat Dis Bud- Bericht van verhindering hadden o.a. gezonden Minister Kan, de Commissa ris der Koningin in Zeeland, de heer Kakeb-eeke, inspecteur van den landbouw, de voorzitter van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité, dr Overbeeke, Ir v. d. Plassche, de Hoofdbestuursleden Van Oeveren en Stoutjesdijk. Spr. deelde mede dat dhr van Oeveren zeer ernstig en dhr Stoutjesdijk licht ongesteld is. De voorzitter deed daarna de volgen de mededeeling-en Bij het verschijnen van het wetsont werp inzake financiëele verhou ding tusschen Kijk en Gemeen ten is door het K.N.L.C. een studieoom. benoemd, die een rapport heeft samen gesteld, dat na de behandeling in de provinciale organisaties ter kennis van de Regeering is gebracht. Enkele belangrijke wijzigingen, die ook in bet rapport waren voorgesteld, zijn geheel of gedeeltelijk overgenomen in het wetsontwerp. Op het verzoek Van het K.N.L.C'. aan den Minister van Defensie om aan leer lingen van landb-ouwwinterscholen uitstel te verieenen van de eerste oefening, wead gunstig beschikt, mits deze niet op 19- jarigen leeftijd leerling zouden worden. Evenals vorige jaren werd door het K.N.L.C. een rapport ter kennis van Re geering en Staten-Generaal gebracht, waarin verschillende wenschen en op merkingen ten aanzien van lagere land bouwscholen, Rijksbeurzen, Voorlichtings dienst, Proefstation, Directeur-Generaal van den Landbouw, Vleescbcontrole-sta- tion, subsidiën voor rundvee, vaikens- en schapenfokkerij in verband met de begrooting naar voren waren gebracht. Op initiatief van het Instituut voor Plantenveredeling zal -een onderzoek wor den ingesteld, naar de vraag of bij ver koop van vlas ook yekening kan wor den gehouden met het vezelgehalte. De heer Ir C. Stevens heeft in deze com missie zitting. De meermalen gewijzigde Ziektewet heeft ook dit jaar wederom tot bespre kingen aanleiding gegeven. De totstand gekomen wet houdt een uitvoering in, die aan de wenschen van de landbouw organisaties voldoet. Getracht zal wor den een b-edrjjfsvereeniging op te rich ten. Het voorontwerp Landbouw- arbeidswet regelende dén arbeid van kinderen, jeugdige personen en vrouwen is door ons in studie genomen en kon geen instemming verkrijgen, aangezien met geen enkel argument de noodzakelijk heid van de voorgestelde maatregelen was aangetoond. Met klem is door het K. N. L. C. en in de landb-ouwpers aangedrongen op be noeming van een landbouwhuishoud- Ieerares als adjunct-inspectrice voor het Nijverheidsonderwijs. Hoewel het gerui- men tijd heeft geduurd is aan dezen wens-ch gevolg gegeven. De uitvoer van uien naar Enge land en Amerika maakte meermalen een punt van bespreking uit. De Z. L. M'. was vertegenwoordigd bij de besprekingen, die op het Departement zijn gehouden. Een paar kwesties b-ij de leveringen van uien werden met steun van het secretariaat tot een oplossing gebracht. Toen bleek, dat de export van aard appelen te gering was om de groote voorraden een bestemming te geven, is in samenwerking met de Noord-Brabant- s-che Maatschappij van Landbouw, de N.- Brabantsche Christelijke Boerenbond en de Flakkeesche Boerenbond een over eenkomst getroffen voor de levering van een aardappelmeelfabriek. Er zijh ruim 7500 H.L. door de Z. L. M. verscheept tegen f0.95 voor grooten, f0.92 voor poters en f 0.71 voor kriel, alles per 100 K.G. Vele landbouwers zullen het betreu ren aan het advies om in elk geval de helft der beschikbare hoeveelheid af te leveren, geen gevolg te hebben gegeven, daar naderhand de prijzen belangrijk zijn gedaald. Ten aanzien van goedgekeurd pootgoed wist het secretariaat verbindingen te ver krijgen met Frankrijk, België en de Oos telijke provinciën. Het handelsmerk van het Centraal Comité verkrijgt hoe langer hoe meer bekendheid. Met het vertrouwelijk ontvangen voor- ding vruchtgebruiker werd. Want de oude Budding voorzag vooruit, dat de erfenis in korten tijd „verslonden" zou zij-n, door het weggeven van giften. Hier vwerd hij- weer herder en Jeeraar, maar hij hield het er niet lang uit, en na korte werkzaamheid verruilde hij de her dersstaf weer voor het oude zwervende leven. In Groningen begeerde men Budding weer terug maar voor men hem be riep, wilde men eerst eens wat van hem weten. Hij had den laatsten tijd zoo „vreemd en onrustig" gedaan, dat men hem vooraf wilde polsen. Men wilde we ten wat men precies aan hem had. Een brief werd hem gezonden, die tot resultaat hadeen volkomen breken met de Chr. Gereformeerden. Dit' gaf een geweldige opschudding, doch er wasnietsi aan te doen. Budding was geen man, die men zoo maar eens even ter verant woording kon roepen. Eindelijk kwam hij weer tot rust en tor een vaste woonplaats. Zijn verlangen ging uit naar zijn trouwe stad Goes. Zijn vrienden, die een kerk vormden, namen hem met vernieuwde liefde op eu weldra stond hij weer te midden van zijn ge trouwen. li: Maar was de stad weinig veranderd, Budding's karakter evenmin. Hij was nog ontwerp Landbouwuitvoerwet, kan het Dag. Bestuur zich vereenigen. In middels is de wet tot stand gekomen. Betreffende het voorontwerp pachtwet, dat vertrouwelijk was toegezonden, werd een rapport door het Centraal Zeeuwsch- Pachtbureau opgesteld, waarmede het Da- gelijksch Bestuur zicli vrijwel vereenigde. Naar aanleiding van de voorgeschreven maatregelen door de Belgische Begeering die een quarantaine van vier dagen voor uitvoer vee naar België voorgeschreven is in een onderhoud op het Departement gewezen op de positie van Zeeuwsch- Vlaanderen en aangedrongen om den stal- handel niet te belemmeren. De afdeeling Aankoop der Z. L. M. is tweemaal in aanraking gekomen met da uitvoering der cbüi-regelingea, die beide keeren op een waarschuwing uitliep. Door ons Dagelijksch Bestuur is aanmerking gemaakt op de wijze waarop het onder zoek in het laatste geval is gevoerd. Het K. N. L. C. heeft in een uitvoerig schrijven aan do Vereeniging van Chili- producenten gewezen op de gevolgen van de regelingen. Door de afdeeling Aankoop werd dit jaar 515.000 K.G. Chilisalpeter aange kocht. Dezer dagen werd hierop een rabat van f 1828.45 ontvangen. Op 4 Juni is de afdeeling Aankoop in een Coöperatieve Zeeuwsche Aankoopvereeni-ging G. A. om gezet. De wijzigingen in de telefoontarieven maakten meermalen een punt van bespre king uit. Door het K. N. L. C. i's ge wezen op de belangen van het platte land. Naderhand zijn nog besprekinger gevoerd met het Hoofdbestuur van de P. T. en T. dienst. In een snel automa- tiseeren van den telefoondienst pp het platteland ligt de eenige weg om dezen meer algemeen te doen worden. Met het ingediende wetsontwerp inzake merken van eieren werd instem ming betuigd. Overgegaan werd tot het afsluiten van een overeenkomst betreffende de levering van bin-dertwine aan de Leden. Op de prijszetting in onze provincie heeft dit de gewenschte gevolgen gehad. Tot heden is voor f3700 afgenomen. Evenals vorige jaren is door het K.N. L.C. aangedrongen op het instellen van lagere land- en tuinbouwscholen. Voor Zeeland werd steun verleend aan de op richting van een tuinbouwschool te Haamstede en een landschool te Zie- rikzee. Aangedrongen is bij de R'egeering om bij de wijziging der lager-onderwijswet te bevorderen, dat kinderen, die op 13-ja- rigen leeftijd de klassen hebben doorloo- pen, van den leerplicht ontheffing te verieenen. Het daarop betrekicing heb bend amendement kon echter bij de be handeling in de Tweede Kamer geen meerderheid verkrijgen. Door het K. N. L. C. zijh bezwaren tegen de opheffing van belastingkantoren op bet platteland ter kennis van de Re- geering gebracht. Hierna verwelkomde de voorzitter 2 nieuwe Hoofdbestuursleden, W. de Buck en Verlare (resp. gekozen in de vaca tures Bom en wijlen Dommisse). V o g e 1 w e t 1912. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw vraagt een oordeel uit te spreken over de voorge nomen toevoeging van de Vogelwet-1912 van een bepaling, volgens welke voortaan geen vergunningen tot het vangen van vogels worden verstrekt aan hen, die daarvan hun hoofdberoep maken en reeds in het bezit van zulk een Vergunning over het afgeloopen jaar zijn geweest. De vergadering gaat er mee accoord. Overeenkomst Ned B'oad Van Handelaren. Ingevolge een schrijven van dezen Bond komen in bespreking de volgende punten: 1. voor export de aardappelen verladen over een hor van 45 m.M. 2. invoering van een standaardgewicht bij levering van aardappelen van 100 K.G. (in plaats van 70 K.G., zooals tot dus ver.) Met punt 2 gaat de vergadering zonder 'discussie accoord. De voorzitter merkt op, dat Bel gië graag groote aardappelen -wil voor de frite en dat ook Engeland voor de late soorten 45 m.M. verlangt. Spr. zegt, dat dit een heel moeilijk punt is. De voor zitter van de arbitrage-commissie, dhr maar pas bezig, of hij wilde niet meer in Goes preeken. Hij ha-d bezwaren. Wel trok hij naar 's Gravenpolder, waar hij een zestal weken bij de „Bakkerianen" preekte, maar in Goes was een „ban" voor hem. Hij bad geen „aanwijzing van den Heere". Hij1 bleef maar boven op zijn kamer zitten b-ij: bakker De Jonge (wiens fa milie nog in Goes leeft). Op zekeren Zondagmorgen liep het dochtertje van „dezen Hemelschen Bakker" door het huis en zong het versje van Bunyan: Heuvel, die zoo hoog, En vol zwarigheden Mij nn komt in 'toog, 'kMeen u met mijn voet, In der mannen moed, Vroolijk op te treden. Dat kindergezang was voor hem „een toeken van den Heere". Onmiddellijk' gaat hij. naar zijn sehuurkexk toe, waar zijn ouderling stond te lezen, gaat zonder wat te zeggen den kansel op en begint alsof er nooit iets gebeurd wasi, te pre diken. De toeloop was van af nu ontzettend. Als een donderslag sloeg het hericht, dat „de Geest weer in Budding was" In en vervulde geheel Zuid-Beveland. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5