No. 217 Dinsdag 18 Juni IB2B 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland De Landwagen te'Goes. i ij STER-TABAK HENDRIKSE Go's BANK - GOES EERSTE BLAD. tzaken Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bekeer/ nieé-rcckers Buitenland. Belangrijkste Nieuws. VAC ANTIE etroffen. Hij' was reeds had haar gedreigd bij haar van het leven te man ia aangehouden. en overreden. Een 9-jarige C. N. te Rot- iddag met haar 7-jarig en vrachtauto, welke op atvveg reed. De meisjes {gesprongen, waarna ze den rijweg overstaken, an achter de auto-- waar- waren komenden vracht- linkervoorwiel van,1 dien inderen heengegaan. l>o ar het ziekenhuis over jarige kort na aankomst e is met inwendigeikneu- chudding in zorgwekken- en. brand te Leiden, een felle brand gewoed eesterlaan 31 te Leiden, Sohnedder, die verschil- heeft onderverhuurd. De in een der vertrekken ing, bewoond door den r ter gemeentesecretarie vuur greep snel om kerd door den sterken Silbiger, die op dezelfde en den brand dhtdekte ndweer waarschuwde en keerde om enkele kost- moest over het dak Een bejaarde dame en werden niet zondef nde percrel gered, kwam, sloegen de vlam- t dak uit eni was ook tgeesteriaan 33, bewoond het vuur aangetast. De een grooten afstand wor- in de onmiddellijke na- nd geen water is, eu het alarm werd met do ur begonnen. Spoedig brand meester; bet per- 1 brandde echter geheel elendende perceelen, be- ade, aanzienlijke water- t te Middelburg. an 12 Juni 1929. e Middelburg heeft veir- k beg'even, waartoe de r ieder blijkbare wijze Middelburg 1 of ld.; u-g, f 1 of 1 w. t. een rijwiel buiten noo-d- an den weg houden; J. of 3 d.; M. S. te 0., f 3 d. een rijwiel ini een bocht 'om een-er gemeente, niet wordt bestuurd de- rech- houden: A. C. C. te Maandag 1.7 Juni. 6.307.00 Literaire eau 7.007.30 Gramofoo-n- 'oncert. Kwartet, orkest M. 7.15—7.30 V-erkio raat (Plattelandersbond) 15 Vocaal en instrum-en- ziekcorps van Alkmaar, lo. 9.1511.10 Concert t. I. 7.05 Oude Itrliaansche onbespeling. 10.50 Stu- "s", 17! 4 M. 8.55—11.10 lieten. M. 8.20 Concert. Sted m. koor en solisten. tinsdag 18 Juni. Na 6 uur 1852 M. itz. 12.15—1.15 Concert, laten concert. 2.203 20 .00 Gramofoo-npla-tenc jn- 9.00 Concert. 9.00- - door J. Vincent van am te Amsterdam. 9.45 ch. 10.00—11.30 Con- Vocaal ensemble en het M. 10.00—10.15 Mor- Conceal. 2.00—2.45 Gramofoonmuzi-ak. 3 00 .00 Microfoondebutante-n 5.307.00 Concert door 7.1.5 Verkiezingspraat- rtspartij'. 7.157.30 Ver Vrijheidsbond. 7.30 Ver- "0 Roekbespreking. 8.30 rt door de stafmuziek Infanterie. 10.35 Kerkdienst 11.20 .20 Orgelconcert. 1.20 gelconcert. 4.50 Orkest liaansche liederen. 8.05 Taptoe. Militair schouw 's", 17.44 M. 1250— 4.055 05 Orfcestcon- ofoo-nplatenconcert. 8.55 eert. Orkest en solisten. M. 10.35 en 12.55 Gra- .50 Orkestconoert. 6.05 rkest en solisten. 8.35 'e. .505.50 Orkestconcert, mmersche Zangersbond. oncsrt door Lotte (2 vleugels). Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 c Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Tim jaren geleden vlak na den bange-n, verwarrenden oorlogstijd, toen er van economisch herstel nog zooi weinig te1 bemerken viel, durfde Zeeland bet aam; een groote landbouw tentoonstelling te Goes te organiseeren. Inderdaad, daar was moed toe; noodig, maar alle factoren werk ten mede om deze tentoonstelling te do-en slagen. Het weer was mooi, de belang stelling groot (ook H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik vereerden de expositie met een bezoek) en bet succes in evenredigheid daarmede. Het waren, na den deprimeerenden oor logstijd, drukke, levendige, gezellige dagen te Goes. We zijn nu tien jaar verder en staan wederom aan den vooravond van zulk een tentoonstelling. Vanavond vergadert bet Hoofdbestuur der Zeeuwscbe Landbouw Maatschappij, morgen wordt de algemeene vergadering dier Maatschappij gehouden, 's middags zal een lange rij auto's een groot aan tal belangstellenden door bet mooie, wel varende Zuid-Beveland voeren- en Don derdag en Vrijdag zal op bet terrein aan den Polderschen weg bij Goes de tentoon stelling worden gehouden, die verdeeld is in een gewestelijke (uitgaande van de Z.L.M.) en een nationale .(georganiseerd door bet Nederlandscb Trekpaaxderestam- boefc). Als ook nu, evenals in 1919, de on misbare factoren meewerken, zal ongetwij feld succes niet uitblijven. Gedemonstreerd zal worden, wat er op Zuid-Beveland door en voor den landbo-uw wordt ge-daan èn welk peil de Neder- landscbe paardenfokkerij heeft bereikt. Dat deze tentoonstelling te Goes wordt gehouden, is voor deze stad zeer zeker een reden tot blijdschap-. Ha,ar belangen en die van don landbouw zjju onafschei- danlijk aan elkander verbonden. Wat is Goes zonder zijn nijver achterland? Het is zoo vólkomen waar, wat deze week in de meeste Goescbe winkel-etal- tages staat te lezen': Van stad naar 't land Houdt Goes in stand. Dat heeft de Goescbe burgerij dan ook begrepen. Ze leeft mee met den landbouw, die nu zijn bo-ogdagen beeft. D:e beide middenstandsvereenigingen bobben een winkelweek georganiseerd. Een comité beeft zóóveel gelden ingeza meld, dat vier avondconcerten op de Groote Markt kunnen- worden gegeven en een vuurwerk kan worden- afgestoken. Zoo zien de Zeeuwscbe Landbouwers, dat da Goescbe burgerij met ben meeleeft en jn bun feestvreugde deel beeft. Ook de vlaggentooi in de straten legt daarvan getuigenis af. Een warme, gulle ont vangst w-ordt zoo den gasten bereid. Ook wij roepen bun een haltelijk wel kom in het vriendelijke,, gastvrije Goes toe. Wij, spreken de hoop uit, dat sitad- genooten en vreemdelingen blijde dagen zullen do-ormaken en dat ook deze ten toonstelling, en alles, wat er mee iu ver band staat, de belangen van stad en Land moge bevorderen. Leve de Zeeuwscbe landbouw I Lave Goes! V Vrouwen, opgepast! Er wordt van Socialistische zijde een sterke propaganda gevoerd onder de vrouwen. En dat is van bun standpunt heel goed gezien. De vrouwen hebben toch piet alleen stemrecht evenals de mannen, maar de vrouwen en bet strekt baar tot eerel laten -ook in anderen zin baar invl-oed gelden. Vele mannen zouden vergiftigd als ze werden in fabrieken en werkplaatsen reeds lang naar het revolutionaire kamp zijn overgeloopen, als ze door hun ne vrouwen niet in de goede richting waren geleid. En vele jonge mannen zou den reeds lang afgeweken zijn van bet goede spoor, ware het niet, dat ze door hunne moeders waren vastgehouden, vast gehouden vaak onder gebed en tranen. De S. D. A. P. heeft dan o-ok heel goed begrepen, dat ze om in o-nze Chris telijke gezinnen in te kunnen dringen, eerst de vrouwen voor zich diende te winnen. In die richting wordt dan ook hard gewerkt, met de bedoeling eerst de vrou wen te winnen en met haar de mannen en bet -opgroeiende geslacht. Zoo staan o-ok onze vrouwen midden in den strijd en zullen ze, of ze willen of niet, zich ook voor den staatkundigen strijd moeten interesseeren. In verband daarmede laten wij' bier volgen een stukje uit „De Proletarische Vrouw", bet socialistische vrouwenblad. Er wordt daarin propaganda gemaakt voor de -ontwapening op deze wijze: „Ouwe Gerrit. En as ik in de bel was geweest, dan was ik er vast niet vandaan gekomme. Vast niet! Ik hou wel van een beetje, warmte. Janus Dat zeg ik ook ouwe. As ze mijn de kens laten tusschen de hémel en de bel, dan zeg ik: geef mij maar de hel. Ik hou niet van dat taaie. Altijd maar hallelujah zingen. Om bij in slaap te vallen! En weet je, wat ik ook denk, ouwe Gerrit? Als d'r inderdaad zooiets is al3 een hemel en een bel, dan vindt je in de hel allemaal geklofte jongens. Dan zijn d'r Marx en Lieb-knecht en Jaurès en Willem Helsdingen en nou al onze voormannen. En ieder een, die tegen verdrukking is in verzet gekommen en 'tvoo-r de armen bet op genomen. Ouwe Gerrit: Dan zou Jezus d'r ook zijn? J-anus Ja, als alles' waar is wat ze leeren. Dat je braaf mot zijn en tevreden en berusten in de maatschappij zoo as die is. En dat je dan in den hemel komt. Maar dat je in de hel te belanden komt hij- de ontevredenheid, en as je oproer maakt, en als je de arbeiders op zet tegen de bezitters en tegen de Over heid as dat allemaal waar is, dan zou Jezus ook ip de bel zij-'n." Wij drukken bij uitzondering deze gods lasterlijke taal af, om onze vrouwen te doen zien welke gevaren hier dreigen voor haar zelf, hare mannen, bare kin deren, en om ze op te wekken tegen de goddeloo-ze machten die hier werken den strijd aan te binden. Het is niet genoeg, dat onze vrouwen niet rood stemmen. Dfit natuurlijk onder geen voorwaarde. Maar zij moeten meer doen. Zij moeten hunne mannen wijzen op de gevaren, -die bier dreigen. En hun kinderen. En verder buren en geburinnen. Als bet land iu gevaar is, dan moet alles meehelpen. Dan mogen ook de vrouwen niet thuis blijven. Daarom Zeeuwscbe vrouwen verstaat uwe roeping. Brengt straks uw stem uit op den beer J. J. C. van Dijk, No, 1 van lijst 5. En wekt ook anderen p_p, straks bet zelfde te doen. Onthoudt het goed: J. J, C. VAN DIJK. No. 1 VAN LIJST 5. Godsdienst en politiek. Er is wat betreft de waardeering van den godsdienst een kentering gekomen de laatste jaren. Het brute ongeloof bevredigt niet meer. Het dorre materialisme laat de men- schen koud en arm. Er is nu weer bij velen een vragen naar religie, zelfs in de kringen van de /y'r"r /yjÊrZy^— - Lichteöeurige ROOKTABAK MOM-STER theodorus j nlemeijer groningen S. D. A. P., die krachtens hare begin selen vijandig staat tegenover don gods dienst. Ook het Liberalisme geeft zoo nu en dan blijk van religie niet afkeerig te zijn. Wij kunnen dat tot op zekere hoogte waardeeren. Maar aan den anderen kant eischt het van ons dubbele waakzaamheid, omdat het gevaar bestaat, dat als gevolg daarvan de juiste grenzen uit "het oog worden verloren en bij sommigen de gedachte opkomt, dat men kan vasthouden aan zijn belijdenis en toch op een van 'deze par tijen zijn stem uitbrengen. Dat is echter een fatale vergissing. Immers de erkenning tot op zekere hoogte, van de waarde van religie zegt hier niets. Dat blijkt wel hieruit, dat de S. D. A. P. ondanks de grootere plaats, die zij voor de religie wil inruimen, vijandig staat tegenover den Christus der Schriften. Het blijkt ook hieruit, dat de Liberale partij op het standpunt staat, dat voor haar politiek alle godsdiensten van de zelfde „waarde zijn. Men kan als politieke personen, het Christendom waardeeren, maar ook het Boeddhisme en het Mohamme danisme. Het is nog altijd de oude leer van Thorbecke die niets wilde weten van de bekrompen opvatting alsof alleen hetgeen in een of ander boek vervat is, godsdienst sou zijn. Tegen die opvatting kwam Groen van Prinsterer met ai wat in hem was in verzet, toen hij het uitsprak: „Zoo bekrompen zijn wij, wij hechten nog aan zekere formulieren wanneer men daarin bet eenvoudig evangelisch geloof van den Christen terugvindt. In onzen Catechismus luidt de eerste vraag niet: hoe velerlei godsdiensten zijn er? Maar „welke is onze e e n i g e troost, beide in het leven en in het sterven?" Wij hechten nog aan de Heilige Schrift. Volgens haar heeft de tempel, niet met handen gemaakt, waar men alleen aanbidt in geest en waarheid, tot opschrift niet slechts: „Komt allen tot Mij, gij die ver moeid en belast zijt en Ik zal u rust geven", maar oófc: „Niemand komt tot den Vader dan door Mij". Velerlei godsdiensten zijn er, vooral bij het sub jectivisme vari onzeu tijd. Talloóze gods diensten van filosoof ere ongodist beiden, maar voor ons, exclusivisten als wij zijn, is er ééne godsdienst slechts, die niet in „een of ander boek" maar in de Hei lige Schrift in den Bijbel, ,in Het Boek, geopenbaard is". Dit woord van Groen verdient ook nu nog volle aandacht. Het kan voor velerlei dwaling be hoeden. VLIEGTUIG „LONDENZURICH !N HET KANAAL GESTORT. Zeven passagiers, omgekomen. Op den weg van Croydon naar C-alais is gistermiddag om halftwaalf een door den vlieger Brailly bestuurd vliegtuig met elf passagiers en 200 K.G. post aan boord op de ho-ogte van Dungeness in zee ge stort. De machine was een Handley-Rage- twee-de-kker mét twee motoren van 1000 P.K. Het vliegtuig was op weg van Lon den naar Zurich. Van te voren had de bestuurder noodsignalen uitgezonden. Hij- had de kust reeds 15 mijlen achter zich en is toen teruggekeerd. De vlieger seinde draadloos, dat hij van p-lan was neer te strijken naa.s-t een vi-s-schers vaartuig, hetgeen ook is geschied. Verschillende schepen snelden ter hulp. Zeven personen zijn omgekomen, waaronder drie vrouwen. Vier anderen werden gered. D-e piloot en de mecanicien liepen verwondingen o-p, die e-chter niet ernstig zijn. Drie lij ken werden op-gevischt. Een ooggetuige verklaarde, dat het vliegtuig met een geweldigen knal op het water neerplofte en omkantelde. Ee-n ge deelte van het vliegtuig moest stukgesla gen worden o,m de passagiers te bevrij den. Bij' de omgekomenen is ook de 34-jarige mejuffrouw A. Ge-rzon, dochter van den onlangs overleden bekenden Amsterdam mer Lion Gerzo-n, die de vlucht van Londen naar Zurich meemaakte. Slechts weinig personen zijin ooggetui gen geweest van de ramp-, maar één van hen, die zich op het strand biji Dun- gene-s bevond, beeft verklaard, dat hij het vliegtuig uit zee had zien aankomen, zon der er bijlzonder aandacht aan te schen ken, totdat hij eensklaps zag, dat het in een soort versnelde- glijvlucht, maar reeds waggelend, de kust trachtte te na deren. In de 'laatste halve minuut der eigenlijke vlucht daalde het echter veel te snel en bij de aanraking van het wa ter zag hijt het vliegtuig zijdelings over den 'kop slaan. D-e .treiler was niet meer dan 100 M. verwijderd en kwam on middellijk te hulp-, doch het bleek dat beide deuren van de kajuit onder water zaten. Om al te lichtvaardige critiek te voor komen, hee-ft de directie van do Impe rial Airways bij de toezegging van het meest openbaar en volledig -onderzo-eik, da opmerking gevoegd, dat dit het eerste» ongeluk is in ÖV2 jaar, waarin de vlieg tuigen der maatschap-pij me-er dan. 100.000 passagiers hebben vervoerd en ongeveer 3iV2 millioen .mijl in de lucht hebben Onlusten te Main?. Een troep Fransche soldaten, die waar schijnlijk dronken waren, heeft gisteravond op den Halleplatz en in de omliggende straten van de binnenstad van Mainz vo-orbijigangers bele-edigd en hen met ge trokken sabels bedreigd. Voorbijgangers, die vluchtten, werden achterna gezet en zelfs tot in hun huizen vervo-lgd. De soldaten vernielden in de huizen met hun sabels meubels en deuren. Een arbeider, die één der voorbijgangers te hulp- wil de komen, werd ernstig gewond, en moest naar een ziekenhuis vervoerd worden. Een sterke afdeeling politie nam ten slotte vie-r soldaten mee naar het politie bureau, waar zij na eenigen tijd door een 'sterke afdeeling Fransche so-ldaten werden a'fgehaald. Slachtoffers der hitte. Door de sedert verscheidene dagen heerscliende gro-ote- hitte zijn in liet district New York Zondag weer zes sterf gevallen veroorzaakt. B-ovendien zijn vijf personen, die in het water afkoeling zoch ten, verdronken. Het aantal ziektegevallen tengevolge van de hitte is buitengewoon groot. Ongeveer twee millioen New Yor kers zijn Zondag vo-or de hitte naar het land en de zee gevlucht. Het daardoor veroorzaakte drukke autoverkeer heeft aanleiding gegeven tot talrijke ongelukken, waarbij zes personen om het leven kwa men, terwijl een groot aantal anderen ge kwetst werden. Vulkanische uitbarsting in Japan. Een uitbarsting van den vulkaan Koma- gata'ka heeft gisterochtend 2 dorpen aan den voet van den berg gelegen, verwo-est en ee-n derde gedeeltelijk vernield. D-e uit gebraakte rook- en vuurkolommen bereik te a naar schatting een hoogte van 2 mijl. Stroo-men lava vloeien langs den berg. De bewoners van andere dorpen ont ruimen hun huizen. Alle verkeer is ge stremd. Tot -dusver wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Servisch© invallen in Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld, dat gendarmes, die zich bij Belo-gradschek in hinderlaag hadden gelegd, .een bende van 6 zwaar Binnenland. De- beier H. -de Wilde te Den Haag over leden. D-e- posterijen, telegrafie en telefonie in Mei. Een zoutlaag te Hengelo aangeboord. De rijksmiddel en in Mei. Het 34ste Gezonidheidscongres te Middel burg. Tegenslag bij den. sluisbouw .te Schore. Buitenland. Een ernstig vliegongeluk boven het Ka naal. Zeven slachtoffers. Generaal Booth overleden. Hitte in Amerika. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. gewapende emigranten ontdekten, die zich op terugtocht naar Servisch gebied be vond. Er ontsto-nd een vuurgevecht, in den loop waarvan een gendarme en 2 leden van de 'te- hulp geroep-en 'burgerwacht werden gedo-o-d. D-e bende wist bij1 het invallen van de duisternis te ontkomen. Later gelukte het nog eens, het spoor van de bende te vinden, doch het gelukte haar opnieuw in de bosschen te ontkomen. Uit het gebied van Petruvsj wordt het opduiken van verschillende benden ge meld, die onder de bevolking een ter reur uitoefenden. D-e "B-ulgaarsche bladen beweren, dat de-ze benden van emigranten do-or de Servische grensoverhe-id gesteund worden. Generaal Bramwell Booth overleden. Uit Londen 'komt het bericht, dat Bram well Booth, Generaal van het Leger des Heils, Zondagavond het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Dit heengaan 'komt niet onverwacht. Reeds lang waren de krachten v.an den Generaal verminderd en een nieuwe in zinking zou het einde brengen. D.-e in storting is Zondag gekomen. De Generaal was inderdaad een gro-ot man. Al miste hiji de genialiteit en de vurigheid van zijn vader, hij heeft in de- jaren van zijin leiderschap over het Leger bewezen, dat hij- uitnemende kwaliteiten en gaven bezat. Eerst -onder zijn bewind is het Leger met recht een wereldojs ganisatie 'geworden. Hij' was soepeler dan zijn vader en wist zich beter aan de nieuwe -omstandigheden aan te pass-en Helaas dat aan 't eind van zijin leven die soepelheid niet meer to-t zijn recht kon komen. D-e krachten van den generaal waren gebroken en toen luisterde hij naar raadgevers, die blijkbaar het juiste inzicht in de zaak misten. Vandaar de moeilijk heden, die in de leiding van het Leger toen zijn ontstaan, welke moeilijkheden men nu echter weer geheel te boven is. Er zal vooral in de 'kringen van het Leger des Heils over het heengaan van Bramwell Boo-th getreurd worden. Over heel de wereld zal rouw bedreven wor den. Korte berichten. In afwachting der verwezenlijking van het tunnelplan, onder de Schelde, zal te Antwerpen, de overzetdienst aldaar, die sedert lang niet meer aan de vereischten van het verkeer beantwoordt, spoedig wor den verbeterd. Twee nieuwe, moderne overzetbo-ote-n, door moto-ren bewogen, zullen waarschijnlijk binnen enkele weken reeds door het departement van Spoor wegen, Zeewezen, enz. worden besteld. Over enkele dagen zullen twee- Pool- scha vliegers een poging doen oan van Rome naar New York te vliegen. Zij zullen zich bedienen van een Italiaansch Gaprionitoiestel. Een hevig onweer boven het gebied van Flo-rina (Griekenland) deed de rivie ren buiten haar oevers treden. De stad Fiorina werd overstroomd. Drie perso nen zijn gedood en er is voor verschei dene inillioenen schade aangericht. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1