DIT BOEK GRATIS. Wat er deze week voorviel. Opzienbarende Ontdekking van een Scheikundige. Provinciale Staten van Zeeland. De zoo vurig verlangde regen is dan nu deze week in rijke mate gevallen, wat zeker aan de gewassen, te velde zal ten goede komen, maar ook tot vreugde strekken zal van de bewoners der water- leidinglooze dorpen. Over waterleiding gesproken, men schijnt daarmede in Zeeuwsch-Vlaanderen door te zetten, ondanks de oppositie, die zóó sterk is, dat in de aandeelhoudersver gadering de helft van het aantal stemmen vóór ontbinding der vennootschap werd uitgebracht. De commissarissen op twee na zullen voldoen aan den wensch van de Commissie van Onderzoek en hun mandaat tor beschikking der aandeelhou ders stellen. Een belangrijke week dus voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook voor Mid delburg en omgeving, wat betreft elec triciteit en waterleiding. Maar daarvoor verwijzen wij naar het Raadsverslag in dit nummer. In Amsterdam heeft men deze week op hartelijke wijze, in dankbare, feeste lijke stemming de algemeen beminde Ko ningin-Moeder gehuldigd. Het waren voor de Koninklijke familie en het Oranje-lie- vend deel der Amsterdamsche burgerij onvergetelijke dagen. In een deel van onze West-Indische bezittingen (Curasao) had Zaterdag en Zondag j.l. een gebeurtenis plaats, die zeker een belachelijken, maar toch ook een diep-emstigen kant heeft. Inderdaad heeft zeker onze internationale reputatie door dezen geslaagden' bandieten-overval in ons gebied een leelijken deuk gekre gen. En het is dan ook geen wonder, dat deze gebeurtenis in de binnen- en buitenlandsche pers druk is besproken. Het is te voorzien, dat ook de Eerste Kamer er volle aandacht aan schenken zal. Verblijdend is het, dat de staking te Scheveningen, die aan onze visscherij zulk een groote schade berokkende, be ëindigd is. Als wij ons niet vergissen, hebben de werknemers den strijd gewon nen. Deze week heeft de nummering der candidatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen plaats gehad en heeft de A.-R. lijst nummer vijf gekregen. In België hebben de kiezers weer een gang naar de stembus mogen maken,, dit maal voor de Prov. Staien-verkiezingen. Ook nu leden de socialisten gevoelige verliezen (waarover de Nederlandsche S. D.A.P.'ers in alle talen zwijgen), en ver speelden ook de R.Katholieken verschil lende zetels, een en ander ton bate van de liberalen en frontisten. De Franschen moesten in Marokko weer een tegenslag boeken. Verschillende mili tairen werden daar het slachtoffer van een onverwachten aanval der inlanders, die blijkbaar nog niet best te vertrouwen zijn. UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN. Door A. M. Wessels. LXXX. Werken der duisternis en Zeeuwse!) Bij geloof. (Slot). In 1565 werd te Veere een zekere Digna Robberts, een reeds bejaarde vrouw, van hek serij verdacht. Het was een van die hysterisch aangelegde vrouwen, die inderdaad geloofden, zonder nadenken, datgene gedaan te hebben, wat men haar verweet. -1 Zoo was het ook met Digna. Zij1 werd be schuldigd «ai geloofde het zelf ook, ual zjj met den duivel gemeenschap had gehad. „Want", zoo vertelde zij, toen zij voor de vierschaar in Ter Veere stond, en die waan nam da arme vrouw voor waarheid aan, „dat is niet op ééns gekomen". „Het zal nu ongeveer 35 jaar geleden zijn, dat ik op een avond tusschen Middelburg en Veere, bijl een heul zat te eten. Ik zat rustig en bijna was ik klaar, toen er plots een jonge man op mij afkwam, die mij vroeg, of ik niets beters te 'eten had dan gewoon brood. Ik antwoordde van neen. „Oh", sprak de jongeman, die geheel in het zwart gekleed was, „dat is niet veel. Ik zal het voor u beter maken. Wanneer gij''mij uwe ziel wilt geven, krijgt gij van mij net zoo veel goud en zilver als gij wilt. (Bovendien zal ik u, Digna, nog een zeldzame macht geven, om schepen te doen vergaan1" Digna weigerde aanvankelijk dezen koop te sluiten. Zij gevoelde, dat het de duivel was. Maar toen de duivel dreigde, haar te zullen dooden, had zij den koop gesloten, God ver zaakt en haar hart aan den duivel verpand. De booze had haar toen een zalf leeren maken, waarmee zij op een stroowisch in zee kon drijven en schepen kon doen vergaan. In 1557 had zij iemand, die haar een aal moes weigerde, lam gemaakt, enkel door hem aan te raken. I Bij Westkapelle had zij' een schip met 45 man doen vergaan. Een lange rij' misdaden werd door de rechters te Veere voorgelezen. Geen wonder, dat men in Veere gaarne deze vrouw kwijt wilde en men deze heks levend verbrandde. Eenzelfde lot onderging ook Geertruid Wil- lems, een dertig-jarige vrouw uit Veere. Deze Veersche tragedie hoop ik apart te behandelen. Dat altijd niet alles kan geloofd, blijkt wej uit het volgende .gebeuren. Vlak bij Veere was oen arbeiderswoning, waarin de gekste dingen gebeurden. Alle meu belen, stoelen, tafels, kisten, enz., waren in gestadige beweging en met geen menschen- macht was men in staat iets stil te houden. Dit werd, naar men zeide, veroorzaakt door een daar inwonend meisje, die, verkeoring hebbende met een soldaat uit Veere, van dqgen een poeder ontving, waardoor alles in beweging kwam Eenige personen, dit niet willende gelooven, o.a. de predikant, gingen er op afEen buurman die al eens gepolst was, had bij hoog en laag verzekerd, dat hij met drie sterke kerels, wier namen hü noemde, op .de „dansende" tafel had gezeten, maar dat het hun, met hun vieren niet gelukt was, de tafel stil te doen staan. Zij hadden dit vaak ook met de stoelen geprobeerd. Een ingrijpend onderzoek naar dit bijgeloof, deed heldorheid ontstaan. Het bestaan van poeder werd aangenomen en hierin zat juist het bedrog, Dr J. C. de Man uit Middelburg,verklaarde, dat deze tooverpoeder, vermoedelijk was van gedroogde doornappels of belladonabessen. Wan neer men deze in fijn poeder laat inademen of op het vuur verbrand, dan hebben zij eeri dronkenmakende kracht. Er ontstaat dubbel' zien en schemering en schijnbaar beweegt alles. Proeven hiermede genomen, bevestigden dit vol komen, Derhalve werd ook als conclusie aan genomen, dat, tegen dat men bezoek kreeg, in deze Veersche „spookwoning", de bewoners belladonabessen op het vuur wierpen, waar door de zinnen der boekers beneveld werden. Gelukkig zijn thans langzamerhand de spo ken op den achtergrond geraakt. Maar toch is het bijgeloof op het platteland nog niet ge heel uitgeroeid. Provinciale Reservefondsen. In de vergadering van 20 Nov. 1928 werd door den heer van Waesberghe de volgende motie ingediend: „De Prov. Staten, van oordeel, dat kapitaalverstrekking, benoodigd voor uit breiding der productieve bedrijven, als de stoombootdiensten en de PZEM zoo veel mogeljjk uit de bestaande reserve fondsen behoort te geschieden, noodigen Ged. Staten uit, dergelyke voorstellen voortaan op bedoelde basis in te dienen." Deze motie werd om advies in han den gesteld van Ged. Staten en deze heb ben hun advies thans overgelegd. Zij meenen, dat deze reservefondsen in drie categorieën zijn te rangschikken en wel: A. die, waaruit geput wordt tot dek king van regelmatig terugkeerende en van te voren min of meer nauwkeurig be kende uitgaven; B. die, welke dienen om daaruit uit gaven te bestrijden, noodig voor een be paald aangewezen doel, welk doel wel iswaar in een meer of minder verwij derde toekomst eerst zal worden bereikt, doch waarvan het bereiken, menschelij- kerwijze gesproken, vast staat. C. degenen, die dienen tot het dek ken van uitgaven, welke het gevolg zijn van onvoorziene, veelal plotseling opge komen, omstandigheden. Hierbij is het onzeker, of het doel, waarmede het fonds is opgericht, wel ooit zal worden bereikt; theoretisch beschouwd is het zelfs mo gelijk, dat de daarvoor gevorderde gebeur tenissen zich nimmer zullen voordoen. Bij A is het doel reeds het heden te laten mede betalen voor de toekomst; bij de beide anderen is het in de eerste plaats te doen om kapitaalvorming, ten einde op een gegeven moment uitgaven te kunnen doen, zonder dat daardoor de gewone dienst onevenredig wordt be last. Die onder A bedoeld zullen slechts langzaam toenemen omdat er geregeld uit geput wordt, die onder B zullen ge leidelijk groeien, totdat het doel, waar voor het fonds werd ingesteld, zal zijn bereikt, eveneens die onder C, die wel licht ononderbroken zullen aangroeien. Zoolang de fondsen niet kunnen worden geliquideerd, worden vrij belangrijke kar pitalen er in vastgelegd en zullen de eigenaars ^vellicht toch een beroep op de geldmarkt moeten doen. Het is daarom de vraag of het niet verstandiger zou zijn, bedoelde kapitalen in eigen zaak aan te wenden, in plaats van ze vast te leggen in vorderingen op derden. Deze vraag is niet zonder meer bevestigend of ontkennend te beantwoor den. Bij B en G wordt voor langeren of on- bepaalden tijd aan den gewonen dienst ka pitaal onttrokken, dat nuttig te besteden was en welk onttrekken meermalen een be roep op de geldmarkt noodzakelijk maak, Toch kan er een gebiedende eisch zijn zulke fondsen te vormen. De vraag beantwoordende of inderdaad zoodanige noodzakelijkheid bestaat, zeggen Ged. Staten, dat bij particuliere bedrijven het vormen van reservefondsen niet slechts noodig en wenschelijk, maar ook algemeen gebruikelijk is. Met publiekrechtelijke li chamen is het geheel anders gesteld, om dat die in de eerste plaats in het algemeeu een veel 'hechteren en in elk geval een ge heel anderen ondergrond hebben. Daarbij komt, dat een publiekrechtelijk lichaam beperkt is in de keuze zijner be leggingen. Het schijnt onlogisch, dat een publiek rechtelijk lichaam bij herhaling een be roep doet op de geldmarkt en daarbij obli gaties uitgeeft, doch anderzijds kapitalen in soortgelijke obligaties belegt, te meer als dit ten deele in eigen obligaties ge schiedt. Waar beleggingen in hoofdzaak in vorderingen op den staat zullen geschieder. en deze goedkooper kan leenen, zal de provincie, waar zij als schuldeisc'her op treedt, met minder rente genoegen moeten nemen dan zij als schuldenaar verplicht is te betalen. Er 'kan geen bezwaar tegen bestaan de kapitalen van reservefondsen, als onder B en C bedoeld, in eigen zaak aan te wenden. De voorsteller heeft blijkens zijn toelich ting het oog gehad op de volgendo fondsen: I. het fonds, dat destijds is aangelegd om daaruit te bekostigen de aan de amb tenaren en bedienden in dienst der pro vincie Zeeland, zoomede aan hun wedu wen en weezen uit te keeren pensioenen, II. (het reservefonds van de Provinciale stoomhootdiensten. Inzake het eerste fonds wijzen Ged. Sta ten er o.a. op, dat dit gevormd werd door stortingen, die min of meer in verband stonden met de daaruit te verrichten beta lingen, terwijl de rente niet werd bijge schreven en het dus viel onder categorie A en zou bet dus, als ten aanzien van de positie van 'het fonds liiets gewijzigd was, niet voor toepassing der motie-van Waes berghe in aanmerking komen. Doordat de Pensioenwet 1922 het verleenen van pen sioen aan Prov. ambtenaren tot een Rijks taak stempelde, had instandhouding van het fonds geen zin meer. Wed moeten de voor 1 Juli 1922 ver leende pensioenen door de provincie be taald worden, doch hiervoor is een gering en steeds geringer wordend bedrag noo dig, doch het leek redelijk het fonds, ge lijk het daar lag, aan. te wenden tot gedeeltelijke voldoening der door de Pro vincie verschuldigde inkoopsommen, en werd besloten dit te doen door verkoop in termijnen van de inschrijvingen op het Grootboek, waaruit het fonds bestond, en wel groot f 130.400, rentende 2i/a pCt. Daarvan zijn 7 termijnen verkocht en res ten er nog drie, te samen groot nomi naal f39.300 of naar dm koers van den dag, reëel f 25.152. Het fonds heeft feite lijk zyn karakter van reservefonds verlo ren pn verkoop van het restant in eens verdient geen aanbeveling. Iets anders is het met het reservefonds voor de Prov. Stoomhootdiensten. Dit dient tot dekking van mogelijkerwijze in de toekomst voor de Provincie uit de exploitatie der stoom hootdiensten voortvloeiende buitenge wone onkosten. Ged. Staten toonen dan aan, dat bij verkoop van de bezittingen van dit reservefonds de provincie de beschikking zal krijgen over een bedrag van f 702.000. Hiervan wordt f27.000 rente gemaak1 of 3.846 pCt., rond 3.8 pCt. Ware dit geld aangewend voor buitengewone ui gaven, dan had de provincie bij een hei ning van 4Va pCt. voor dit bedrag bijna föOOO per jaar bespaard en bij hoogeï'M rentevoet nog meer. Ged. Staten willen blijven doorgaan met stortingen in het fonds, maar telken jare een voorstel doen welk deel voor dek king van buitengewone uitgaven kan wor den bestemd, doch zij achten het boven dien gewenscht, dat in het fonds steeds een bedrag van ongeveer f 100.000 reëele waarde belegd blyve. Dan blijft het fonds, al is het ten deele op papier, in Stand. Als de Staten deze mededeeling voor kennisgeving aannemen, zullen Ged. Sta ten aannemen, dat men zich met hun Belangrijke uitvinding op Electrlsch gebied. De heer O. Overbeck, een bekend En- gelsch scheikundige, die een groot deel van zijn leven aan wetenschappelijke on derzoekingen wijdde, heeft een instrument uitgevonden, dat een omwenteling betee- kent voor het lijdende menschdom. Dit is allerminst overdreven, want het levend bewijs hiervoor is de uitvinder zelf. Herwonnen gezondheid. Eenige jaren geleden was de heer Over beck totaal „op". Hij stond „met één been in het graf". Op het oogenblik is hij weer vol levenslust pn energie. Hij interesseert zich weer voor alles, eet flink, hij heeft de spieren van een ath- leet en is onvermoeibaar. Dit alles dankt hij uitsluitend aan het electrische instrument, dat h(j heeft uit gevonden en gepatenteerd en dat hij „Overbeck's Rejuvenator" heeft genoemd. Het geheim der jeugd. Enkele journalisten hebben den heer Overbeck geïnterviewd en hg zeide o.a.: „De grondgedachte van mijn uitvinding is, dat de electrische energie het men- scheljjke leven beheerscht. De hersenen zijn de accumulatoren van het lichaam en als men langs kunstmatigen weg elec- triciteit aan de hersenen kan toevoegen, wordt het electrische evenwicht hersteld. „Mijn eerste ontdekking heb ik gedaan met behulp van een batterij uit een elec trische zaklantaarn en een stuk koper draad. „Twee jaar lang heb ik zelf mgn toe stel gebruikt en ik ben er een ander mensch door geworden. „Ik ben acht-en-zestig jaar, maar ik gevoel me als een man van dertig, niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk. Ik qie er uit als eeu jonge man en ik ben even krachtig. Mijn haar is weer even dik als vroeger en het wordt weer bruin, terwijl het eerst spierwit was. „Vier jaar geleden was mijn hart zoo zwak, dat ik, op raad .van mijn dokter, mijn testament maakte. De hartkwaal is genezen, evenals de nieraandoening, waar aan ik bijna mijn geheele leven had ge leden, Ook behoef ik geen bril meer te dragen." Verstoord electrlsch evenwicht, de oorzaak van bijna alle ziekten. De onderzoekingen van den heer Over beck hebben aan het licht gebracht, dat alle ziekten haar oorzaak vinden in ver storing van het electrische evenwicht of in gebrek aan positieve of negatieve elec- triciteit. Een uitzondering maken alleen de ziekten, die door bacteriën worden verwekt. Als er dus met Overbeck's Re juvenator kunstmatig electriciteit wordt toegevoerd, moeten ziekten als Rheuma- tiek, Jicht, Aderverkalking, Zenuwontste king, Heupjicht en Spit genezen en dat gebeurt ook werkelijk. Gezondheid. Gezondheid is eigenlijk niets anders dan electrisch evenwicht en gezonde weefsels worden zelden of nooit door bacteriën aangetast. De zekerste manier om de aan vallen van bacteriën te weerstaan is te zorgen, dat het electrisch evenwicht ge handhaafd blijft. Dit bereikt men met Overbeck's Rejuvenator die ook een bij zonder gunstigen invloed op den levens duur heeft. Toevoer van electriciteit zonder prikkeling. Het is opmerkelijk, dat men bij toe passing van Overbeck's Rejuvenator niet de minste prikkeling bespeurt. De heer Overbeck ging van de gedachte uit, dat het nooit goed kan zijn, als een behandeling pijn veroorzaakt of als ze een onaangenaam gevoel verwekt. Als men eet, mag men ook geen onaan gename gewaarwordingen hebben; dat zou even verkeerd ,zijn. Het klinkt mis schien vreemd, dat het lichaam electrici teit opneemt zonder prikkeling, maar het is een feit. Dat de stroom werkelijk aanwezig is, bewijst het overspringen van de vonk en het als magneten aan elkander kle ven van de positieve en negatieve cy linders, wanneer die met elkander in aanraking komen. Men gevoelt dus niets van den toevoer van electriciteit en dit bewijst onomstootelijk, dat het herstel van het electrisch evenwicht in het lichaam op volkomen natuurlijke wijze geschiedt. De heer Overbeck heeft een prachtig geïllustreerd boek uitgegeven, waarin zijn methode duidelijk is beschreven en elke lezer van deze courant, die nevenstaande coupon invult en opzendt, ontvangt gratis een exemplaar van dit boek. HET OORDEEL DER MEDICI. 16 Febr. 1927. Het systeem van den heer Overbeck ia iets nieuws op het gebied der Electro- therapie. Het instrument veroorzaakt hoe genaamd geen prikkeling daar de po sitieve en negatieve stroomen gelijktijdig en niet om beurten werken. Het appa raat kan veilig door een leek gebruikt worden en wanneer de zeer eenvoudige instructie worden uitgevoerd, is het vol komen onschadelijk in het gebruik. Ik kan het in vol vertrouwen aanbeve len voor de behandeling van constitutio- neele ziekten, zooals rheumatiek en jicht, die ontvankelijk zijn voor electro-therapeu- tische behandeling, ook voor nerveuse storingen, sexueele zwakte en voor alge- meene lichaamszwakte. (get.) arts, Dr. Med. Dr. Chem. De heer Overbeck heden ten dage, op bijna 70~jarigen leeftijd. 1 Juni 1927. Bij de electro-therapie hangt het succes voor een groot deel af van den aard van het gebruikte toestel. Het instrument van den heer Overbeck is in overeenstemming met de laatste therapeutische theorieën, daar het ontwor pen is om een doorloopenden stroom van lage potentie op1 te wekken, die vrij wel geen prikkeling veroorzaakt. Wanneer de zeer eenvoudige en duidelijke voor schriften, die bij het apparaat zijn inge sloten, worden opgevolgd, kan men de behandeling zelf zonder eenig gevaar toe passen. In gevallen die electrisch behan deld kunnen worden, heeft het uitstekende resultaten bereikt. (w.g.)arts. ONGEVRAAGDE ATTESTEN UIT DE GEHEELE WERELD. Doofheid genezen. No. 2/258. Tot mijn genoegen kan ik u berichten, dat ik mijn horloge weer kan hooien tikken, iets, dat ik vóór de kuur niet kon hooren. Algemeen. No. 2/260. Ik kocht een Standaard apparaat en ik ben big1 dat ik het ge daan heb. Mijn kennissen zeggen dat ik er uit zie als 60, maar ik ben 74. Sinds het gebruik van het instrument heb ik het oude zelfvertrouwen weer teruggekregen. Rheumatiek. No. 2/271. Ik heb uw machine zeer doelmatig bevonden voor de genezing van rheumatiek en dergelijke kwalen. MET GROOT SUCCES is Overbeck's Rejuvenator In de vol gende gevallen toegepast Algem. zwakte Asthma Blaaszwakte Bronchitis Catarrh Doof heid Engelsche ziekte Haaruitval en -verkleuring Hardlijvigheid Hartkwalen Heescbheid Hoofdpijn Indigestie Ischias Jicht Kiespijn Knobbels Koliek Kramp Kropgezwel Lichaamszwakte Menstruatie- storing Nachtmerries Nerveuse gelaats- vertrekking Neurasthenie Ongeregelde bloeddruk Parapligia Rheumatiek Rimpels Slapeloosheid Spit Stotteren Suizingen in het hoofd Verlamming Verval van krachten Winterhanden Zenuwontsteking Zenuwuitputting Zenuwzwakte Zwaarlijvigheid Zwakke oogeD Enz. enz. Asthma. Roydon HaJl, Diss, Norfolk, 27 Mei 1928. No. 2/274. Geachte Heer, Ik heb de behandeling nu gedurende een week met prachtig resultaat toegepast. De asth ma, waar ik het speciaal voor deed, is vrijwel verdwenen. De spier-rheumatiek in den linkerschouder is bijna over. Maar het beste van alles is, dat ik zooveel beter slaap. Het laatste jaar werd ik steeds 's ochtends om 2 uur wakker door de asthma en bleef ik wakker tot 3 of 4 uur. De laatste 4 of 5 nachten ben ik heelemaa! niet wakker geweest. En dit alles nadat ik slechts één week uw Re juvenator heb gebruikt. Ik zal u nooit genoeg kunnen bedanken. Met dank en hoogachting, (w.g.) HAROLD FRERE. Patiënt loopt weer. No. 2/355. Ik heb uw Rejuvenator se dert October j.l. gebruikt en het is mij een genoegen, u te melden, dat hij won deren voor mg heeft verricht. Ik kan nu een flinken afstand loopen en ik ge voel me zooveel beter, terwijl de pijn uit mijn knieën geheel verdwenen is. Algemeens Versterking. No. 2/367. Het is mij een genoegen u te melden, dat ik mij reeds veel beter gevoel. Ik heb hem reeds 5 maal ge bruikt en kan het verschil voelen. Zenuwpijn. No. 2/359. Ik kreeg na een behande ling van 3 dagen verlichting van pijn, de zenuwpijn van het gelaat verdween en de pijn verdween langzamerhand, ter wijl ik de cylinders op mijn gelaat toe paste. Zenuwontsteking en Spit. No. 2/361. Ik heb er reeds veel nut van gehad, de zenuwontsteking en het spit zijn belangrijk beter. Pijnlijke Beenen. No. 2/366. Ik kan u tot mijn genoegen melden, dat ik mg veol beter gevoel, de pijnen in mijn beenen en mijn voe ten zjjn niet half zoo erg en mijn alge- meene gezondheidstoestand is veel beter geworden. Alle lezers van dit blad, die hun jeugd en ge zondheid terug- wenschen, ont vangen na inzen ding van onder staande coupon, gratis een rijk geïl- lustr. boek, met uit voer. beschrijving van den REJUVE NATOR en talrijke attesten, die on weerlegbaar de zegenrijke werking van dit apparaat vaststellen. Aan OVERBECK'S REJUVENATOR Van Leeuwenhoeksingel 24, DELFT Verzoeke gratis toezending van het boek met de beschrijving van den Rejuvenator. al 1 Naam Adres- Woonplaats (Duidelijk schrijven)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6