spaart geld door Standard Motor Oil te koopen! STANDARD M ■Z'w.-K.v.v v jHcxmmriwaaaaoM g Kerknieuws. Voor het vertrek uit Amsterdam hebben H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik, en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Ned. Scheepsbouw-Mij aan de overzijde van het IJ, te Amsterdam. De Koninklijke familie bij het verlaten van de werf na de bezichtiging. Huige, 3. D. B. v. Kruijssen. Met algemeens stemmen wend beslo ten aan den oud-djjk'werker Jac. Meijers een pensioenstoeslag over 1929-'30 uit de polderkas toe te staan van f5 per weck. Souburg. Vrjjdag vergaderde de Raad in voltallige zitting. Ingekomen is een schrjjven van den heer J. I. de Keijzer, dat hij zijn benoeming aanvaardt. Goedgekeurd de benoeming de Keijzer en de benoeming mej. van Hoepen, onder wijzeres oponb. school door den geneea heer. Dhr Anker neemt zy:n benoeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau aan. Goedgekeurd is de verordening slacht huis en slachthuisinrichting. Dhr de Keijizer wordt beëedigd als ont vanger der gemeente. Aangeboden wordt da rekening burg. armbestuur 1928. Dhr Suurmond en Leenhouts worden benoemd tot het nazien .daarvan. Hierna heeft plaats de aanbieding ver slag toestand gemeente 1928. Bij de stemming over het voorstel drooglegging kermis en volksfeesten sta ken de stemmen. Dhr Jobse verwijderde zich een oogenbli'k. In behandeling komt het verzoek A. Hoogosteger e.a. om vergoeding reiskos ten schoolkinderen. Het verzoek luidde: „Ondergeteo'kenden, allen inwoners der gemeente 0. en W. Souburg, allen ouders van kinderen die in Middelburg de am bachtsschool bezoeken, komen tot u met het beleefd verzoek om een tegemoet koming in de hooge kosten, die het be zoeken van bovengenoemde inrichting voor de ouders dier kinderen medebrengt. Heit zal uw college hekend zijin, dat da kinderen, die van Vlissingen uit de Ambachtsschool te Middelburg bezoeken, voor rekening van de gemeente Vlissin gen heen en weer reizen." Het dagel. bestuur stelt voor dit adres aan te houden tot de behandeling der begrooting voor 1930. Dit wordt aan genomen. Behandeld wordt .overneming in onder houd en "beheer Ritthemsche weg. Het dagel. bestuur geeft de volgende toelich ting: In verband met het van het ge meentebestuur van Ritthem ingekomen verzoek om het onderhoud en beheer van de Ritthemschen weg voor rekening der gemeente Souburg te nemen, wordt op de moeilijkheid gewezen, dat bedoelde weg niet bij1 Souburg in onderhoud is, wat zich ook bij het uitvoeren van b.v. rioleeringswerken steedis als bezwaar laat gevoelen. Bovendien verkeert de weg bijna steeds in onvoldoenden staat van onderhoud, waarom overname B. en W. wel ge- wenscht voorkomt. Zooals u uit de hie* bj) behoorende stukken blijkt, kan de over name in 2 voorstellen worden gedaan, n.l.: .1. de geheele weg voor zoover die :in deze gemeente ligt, lengte 1145 RL; 2. Het stuk gelegen in het bebouwde gedeelte van den weg zijnde de Rit themsche straat, lengte 375 M. Alvorens echter de weg wordt overgenomen moet deze eerst op kosten van de gemeente Ritthem geheel opnieuw bestraat worden met door den Gemeenteopzichter dezer gemeente goedgekeurd materiaal en on der diens toezicht. Bij overname van de geheele lengte zal Ritthem verplicht zijn jaarlijks f 166.25 aan Souburg uit te kee- ren, zijnde de helft van het rentebedrag ad f 332.60 's jaars van het kapitaal we gens .afkoop van tollen op Walcheren. Bjj overname van het gedeelte meer ge legen in de kom der gemeente zal een evenredig gedeelte van het eerstgenoemd bedrag verschuldigd zijn. Wanneer de weg over een lengte van 1145 M. wordt over genomen, nadat deze geheel in orde zal zjjn gebracht, zullen de jaarljjksche on derhoudskosten f300 bedragen, wanneer een lengte van 375 M. wordt overge nomen zullen deze kosten f100 bedragen, terwijl er dan in de eerste jaren weinig of geen kosten aan besteed zullen be hoeven te worden. Wordt tot overname besloten, dan zal de gemeente Ritthem of het geld beschikbaar moeten stellen aan Souburg om het straatwerk zolf uit te voeren of Ritthem moet het straatwerk zelf uitvoeren onder toezicht en goed keuring van Souburg. Het voorstel van B. en W. tot overname Ritthemscheweg tot de grens van Ritthem wordt verwor pen. Het tweede voorstel om 375 M. in de kom der gemeente over te nemen, wordt aangenomen op de genoemde voorwaar den. Wat de radio betreft: geen koninklijke goedkeuring, 2 heeren willen wel en 2 niet teekenen de verklaring; schrijven van do Radiocommissie, dat de gemeente aan sprakelijk wordt gesteld voor de stag- j natie in deze werkzaamheden. De ge- f meente blijft er op staan, dat de verkla- I ring door de 4 leden zal worden ge- j toekend, wat niet is gebeurd en de ko ninklijke goedkeuring moet aanwezig zjjn. Na ingewonnen advies stelt het Dag. Bestuur voor gebruik te maken van de bepaling in het Raadsbesluit genomen, „tot wederopzegging toe" en stelt voor deze vergunning op te zeggen. Met al- gemeene stemmen aangenomen. Behandeld worden notulen besloten vergaderingen. Daar steeds na de raads vergaderingen de tijd ontbreekt om de notulen van de besloten vergaderingen voor te lezen, wordt voorgesteld, ook deze notulen in afschrift aan do Raads leden rond te zenden, met uitzondering van die notulen, waaromtrent geheim houding is opgelegd. Dit wordt goedge keurd. v Behandeld wordt wijziging begrooting 1928 en 1929 bogrooting Woningbedrijf. Nu van het Departement van Arbeid bericht is ontvangen, welke posten op de exploitatie-begrooting van het woning bedrijf moeten voorkomen, wordt voor gesteld, die begroeting overeenkomstig dat schrijven vast te stellen. De wijziging wordt goedgekeurd. Behandeld wordt een schrijven van M. Filius, voorloopig werkzaam bij den rei nigingsdienst alhier, welke mededeelt, dat hij bjj wijze van proef zich heeft aange meld als voorloopig aannemer van ascfi, vuilnis en faecaliën, dat hij zijn inschrij vingssom heeft gebaseerd op het bedrag, dat voor dezen tak van dienst pp de ge- meentebegrooting was uitgetrokken, dat dit cijfer geheel onjuist is, en veel te laag voor het werk, dat aan dezen dienst is verbonden, dat adressant de jaarlijk- sche toelage, na deze proefneming schat op f 1200, dat, indien adressants ver zoek niet wordt ingewilligd, hij tot zijn spijt van de verdere uitvoering van dezen dienst moet afzien, waarom adressant vraagt hem den geVraagden toeslag te verleenen. De voorzitter deelt mede, dat in het Dag. Bestuur de minderheid heeft voorgesteld om dit adres wegens leugen achtigheid en de manier, waarop het is opgesteld, voor kennisgeving aan te ne men, de meerderheid stelde voor, dit adres door het Dag. Bestuur te doen beantwoorden en daarna voor kennisge ving aan te nemen. De voorzitter zet het adres uiteen en stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Jobse al leen tegen. Voor de electrificatïe zal door Bur gemeester van Doorn een commissie wor den benoemd, die handteekeningen zal inzamelen. Dhr Suurmond vraagt naar een bepaald plan voor verbetering en opsiering van West-Souburg. De voorzit ter beantwoordt spreker. Hierna gehei me zitting. Veere. Gisteren vergaderde de Gemeen teraad. Ingekomen was een schrjjven van dhr Kodde, uitvoerder van de nieuw te bouwen woning voor G. A. Contant om aankoop van gemeentegrond. Na discussie hieromtrent wordt in stemming gebracht de gevraagde gemeentegrond te verkoopan of niet. De uitslag was 3 tegen en 3 voor en 1 onthouding. Het verkoopen werd als verworpen beschouwd. Ingekomen bericht van Ged. Staten, dat de begrooting 1929 is goedgekeurd. In gekomen oen schrjjven om aclhaesie te betuigen aan een adres tegen opheffing van rijksbclastingkantoren ten plattelande. Besloten werd adhaesie te betuigen (togen dhr Jac. v. Bovcrea), Meegedeeld wordt door den voorz., dat het Congres Geneeskundigen Dienst op 29 Juni Veere hoopt te bezoeken. B. en W. willen hun een aangename ontvangst be reiden en ververschingen toedienen. Dit wordt door den raad goedgekeurd. Fen som wordt daarvoor t&r beschikking ge steld. Ingekomen was de rekening van den secr.-penningm. van het Godshuis. Fen commissie wordt benoemd tot nazien hiervan bestaande uit dhrn Bolier, Mar- cusse en v. Beveren. Nog wordt meege deeld, dat de Boschweg was afgesloten van 10 tot 15 Juni. Een schrijven van den Directeur der Werkloosheidsverzeke ring, dat door de gemeente moet worden betaald f 21.62. Nu kwam ter sprake het voorstel om den Veerschen weg te verbeteren. Door de commissie van dien weg is een ont werp gemaakt om hem in een goeden toestand te brengen. De kosten hiervoor worden geraamd op f 140.642. Hiervan wordt betaald 75 pCt. door het Rijjc en de Provincie. De rest ongeveer f35.160.50 zal dan door Veere en Middelburg moeten betaald worden. Na een lange bespreking hieromtrent werd ook gewezen op het belang voor Veere, dat de weg bij de bruggen 71/2 Meter breed zou worden en op andere plaatsen 5 Meter. Het oude tolhuisje zal dan weg moeten en nog een paar woningen waar de weg nu te krom en te smal is. Algemeen wil msn aan een goeden weg, maar de financieele druk wordt voor Veere wel wat zwaar. Het voorstel van dhr Bolier om de be slissing van Prov. Staten tot overneming van die wegen, die op het wegenplan staan, af te wachten, wordt aangenomen (tegen dhr Marcusse). Dhr J. Maas vraagt ontslag als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt gegeven. B. en W. hadden voor een nieuw lid op de voordracht geplaatst de heeren F. J. Castel en H. Lujjk. Ge kozen werd dhr H. Lujjk. Diaar in de vorige vergadering was besloten om de onderwjj- zerswoning te verhuren voor f350 aan dhr Therie, benoemd hoofd der school, was van voornoemd hoofd bericht inge komen, dat hij acooord ging met den huurprjjs. Besloten werd do woning aan hom te verhuren zoolang hjj dienstdoend hoofd is te Veere. Vastgesteld werd de pensioengrondslag voor den gemeente ontvanger met ingang van 1 Juli op f370. Hierna sluiting. St. Maartensdijk. In de gisteren gehou den gemeenteraad werd het vermenig- vuldigingscjjfer dat in de vorige vergade ring bepaald was op 1.35, op verzoek van Ged. Staten opnieuw vastgesteld en wel op voorstel van wethouder Quak- kela.ar op 1.5. Tegen dit voorstel waren de heeren Hage en Nelisse. Het optreden van Ds Kersten en Zandt te Zierlkzee. Beide bovengenoemde predikanten-ka merleden hebben gemeend op Vrijdag 31 Mei 1.1. aan onze gemeente een bezoek te moeten brengen teneinde een uiteen zetting te geven van de beginselen der Staatkundig Gereformeerde Partjj. We willen op enkele passages de aandacht vestigen. Met belangstelling hebben we ons tot luisteren gezet, doch niet zonder teleur stelling hebben we de „uiteenzetting" aangehoord. Met belangstelling, om uit beider mond te vernemen, wat zij ons volk in dagen van verkiezingsstrjjd, waarin meer dan ooit het gemeenschappeljjk beginsel de verwante partijen moest samenbinden, wel hadden aan te zeggen. Echter ook met teleurstelling, aange zien door hun optreden weer eens dui delijk is geworden, hoe deze sprekers er op uit zijn de verschillen met een ver grootglas te bekjjken en deze geweldig op te blazen. Nog meer werden we echter teleur gesteld toen het duidelijk werd, dat de sprekers zich in hoofdzaak ten doen had den gesteld hun pijlen te richten op de A. R. partjj, en daardoor haar afbreuk te doen. Het ligt niet in onze bedoeling, de beide sprekers op den voet te volgen, maar wel willen we enkele opmerkingen niet onbeantwoord laten en op enkele uitlatingen voorloopig de aandacht ves tigen. Van hun verklaring, dat de Staatk. Ge- ref. Partij zich met beide voeten op Gods Woord stelt, namen we op zichzelf dank baar nota, doch de Anti-Revolutionaire Partij heeft in haar 50-jarig bestaan nooit anders gedaan en uit dien hoofde behoeft dan ook waarlijk niet te worden overge gaan tot het stichten van een afzonder lijke partijformatie. We zjjn trouwens van oordeel, dat daarvoor goed beschouwd geen afdoende oorzaak is aan te geven, temeer, waar Ds Kersten onlangs zelf heeft verklaard, dat art. 36 der Nederl. Geloofsbel. slechts van toepassing is „voorz oover dat kan". In dit verband komt in een eigenaardig licht te staan het verwijt, dat de A.-R. partjj steeds spreekt van „zooveel moge lijk". Overigens bleek ons bij vernieuwing dat de beide sprekers niet het juiste on derscheidingsvermogen bezitten. Tusschen Kerk en Staat werd niet het minste onder scheid gemaakt. Gevolg daarvan is, dat uitspraken van Calvijn en Voetius voor de propaganda worden misbruikt, daar bij den schijn wekkende alsof men in het voetspoor wandelt van deze eminente mannen. De teekoning van den afval van onzen tijd en de verwording op zodeljjk terrein werden in zoodanig onmiddelljjk verband gezet met de beschuldiging van begin- Belverzaking aan het adroB der A.-R. partjj, dat zulks misleidend kan werken. Waarborg f U kunt Standard Mo tor Oil uit de bekende fiesschen of in de nieuwe verzegelde bussen - naar verkie zing van 2, 5 of jo Liter - met het volste vertrouwen koopen. Vraagt naar de echte, zuivere, onvervalschte Standard Motor Oil, dan geeft U Uw motor het beste wat eT te krijgen is. Deze wordt door dui zenden automobilisten, motorrijders, en garage houders bij voorkeur gebruikt. Proeven bewijzen de voortreffelijke kwaliteit Bewaakt Uw motor Standard Motor Oil hecht zich langer aan het metaal} tij waarborgt een sterk en gaaf oliefilm, dat aOe kost bare wrijvende deelen beschermt. De fabrikant van Uw auto heeft U voorge schreven Uw olie regelmatig te ververschen. Houdt U aan deze voorschriften en controleer den stand van Uw carterolie telkens als U Stopt om A.P.C. Motor Spi rit bij te laden. Eischt dan de echte Standard Motor OiL Deze zal U in alle opzichten tevreden stellen. American Petroleum Company, Gebouw Pe- trolea, 's-Gravenhage, Van beginselverzaking wordt trouwens ieder beschuldigd, die het niet met de heeren Kersten en Zandt eens is. Wie zich niet aan hun zjjde schaart behoort tot de oppervlakkige Christenen. Dat ligt er duimen dik op. Zou dat mis schien ook „oppervlakkig Christendom" kunnen zjjn? De op de A.-R. partjj1 gerichte pijlen waren echter geen treffers. De meeste gingen langs ons heen. Immers, als het uitgangspunt verkeerd is, zjjn de daarop gegronde conclusiën ook onjuist. Wat met betrekking tot het kerkelijk leven is geschreven of gesproken door Calvijn en Voetius kan zonder meer niet worden overgenomen voor het Staat kundig leven van onzen tjjd en voor een gemengde bevolking als de onze. Wanneer men echter maar wat in de ruimte redeneert zijn er altijd nog wel wat eenvoudige menschen, die dat mooi vinden. Deze menschen zullen beter moe ten worden ingelicht, waartoe we het onze gaarne willen bijdragen. Schrift en Historie getuigen tegen de Staatk. Geref. Partjj. Opvallend was voorts de verklaring van Ds Zandt „dat de St. Geref. partjj met kracht het socialisme bestijjdt" en „geen hand- of spandiensten verleent aan de linkerzijde". Het is echter niet genoeg, dat men dit in een vergadering verklaart, maar dat metterdaad bewijst in de practische poli tiek. Hoe vaak blijkt dan niet het tegen deel. Was het niet in „onheilige" coa litie, in bond met S. D. A. P., en Vrjj- zinnig-Democraat, dat het Kabinet Colijn om hals gebracht werd? Waarom? Omdat de linkerzijde tegen dat gezantschap was? Heelemaal niet. Men zag er slechts een mooie gelegen heid in om het Kabinet-Coljjn mede door vriendenhand te doen vallen. Dat het bij de linkerzjjde niet om het gezantschap bjj den Paus ging, blijkt mede daaruit, dat, toen Mr Marchant, de Ka binetsvorming werd opgedragen, deze naar Mgr Nolens (leider van de Roomsch- Katholieken) ging om zjjn steun te vra gen. Die gaf dus het gezantschap bjj aen Paus cadeau, dat kon hem niets schelen. Mgr Nolens liet zich natuurlijk niet vangen en gaf tot bescheid, dat hij er stichtelijk voor bedankte. De eene dag tegen het gezantschap en de volgende er weer voor, dat was te doorzichtig. Wonderlijk klonk ons dan ook het ver wijt van Ds Kersten in de ooren, dat de coalitie-kabinetten, de „dusgenaamde" Christelijke regeeringen, geen enkele wet tot stand hebben gebracht in overeen stemming met het Christelijk beginsel. Afgedacht nu nog van het feit, dat we hier te doen hebben met een door en door, niet op feiten berustende, valsche beschuldiging, is het wel frappant, dat Ds Kersten, de man, die het werk der Christeljjke regeering onmogelijk maakte, zoo iets durft te beweren. Tegenover de A.-R. partij is bljjkbaar alles geoorloofd. De A.-R. partjj 'doorloopend ontrouw, ziedaar het stramien, waarop den gehee- len avond werd voortgeborduurd door beide sprekers. Speciaal de "A.-R. partij werd geregeld in gebreke gesteld. Toch beweert men niet zjjn kracht te zoeken in bestrijding van de A.-R. partjj. We zouden nog veel meer kunnen aan- teekenen uit de redevoeringen van Da Kersten en Ds Zandt, we zouden kunnen wijzen op menige inconsequentie, die zjj begingen, doch willen het voorloopig hier bij laten. Alleen zjj er nog op gewezen, dat Ds Kersten d e strjjd van onze dagen zag als die van protestanten tegen Roomsch- katholieken, want, aldus Ds Kersten, de Paus js de Anti-christ. Waar Ds Kersten zich herhaaldelijk beroept op Groen van Prinsterer, moet hjj op dit punt zeker tegenover hem staan, want deze stelde de tegenstelling tegen de revolutie het evangelie. Deze zag duideljjk de onoverbrugbare kloof tusschen geloof en ongeloof. Dat voorts Ds Kersten zijn auditorium nog eens liet lachen toen hij een „aar digheid" vertelde over het Maria-beeld en het A.-R. Tweede Kamerlid, den heer Smeenk, een .„rooie-A.-R." noemde, zjj terloops opgemerkt in verband met het feit, dat hij even later het „jolig Chris tendom" hekelde. Zierikzee. W. DE KAM. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Houten, D. Th. Keek te Heteren. Aangenomen naar Winterswijk, E. Reeser to Hoogland Bedankt voor Leidscheinidaim, J. P. E. C. Eerhardt te Kethel. Geref. Kerken. Beroepen te Doornspijk, T, Sap te Glanerbrug. Aangenomen naar Hemel urn .(Fr.), B. E. van Buuren, cand. te Eelderwolde. Bedankt voor Moerdijk, B. E. v. Buuren, cand. te Eelderwolde. i Chj. Geref. Kerk. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, J. P. Mete ring te Zwijndreoht. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Borsselen, J. IX Barth te Vlaardingen. I Emeritaat. Het provinciaal kerkbe- bestuur van Gelderland heeft aan Ds P. Krul, Ned. Herv. predikant te Breedevoort, op zijn verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid te gen 1 Augustus eervol emeritaat verleend. J. L. van Hasselt, oud-zendeling der Utrechtsche Zendingsvereeniging, die meer dan 40 jaren op Nieuw-Guimea i° werkzaam geweest, thans wonende: Geuzen weg 84 je Hilversum, viert heden zijn 90stem verjaardag. Hii is nog helder van geest. Diaconale Conferentie. Gis teren werd de 9e Zeeuwsche Provinciale Diaconale Conferentie, gehouden in de Gereformeerde Kerk te Goes. Te 10 uur gistermorgen werd de ver gadering geopend door den praeses Br. Ph. Wessels. Gezongen werd Ps. 146 vrs. 5 en 7; gelezen Handelingen 6 vrs. 1 tot en met 8, waarna gebed. De praeses spreekt een welkomstwoord tot de aanwezige brs. diakenen en de bei de adviseurs n.l. Ds R. J. v. d. Veen en Dr J. v. Lonkhuyzentot laatstgenoemde in het bjjzonder als referent voor de mid dagvergadering. Volgens de presentielijst zjjn aanwezig 31 Diaconieën meit 66 afgevaardigden. De notulen dor vorige Conferentie wer den zonder lezing goedgekeurd. Bljjkems voralug van den quaestor heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2