No 215 Zaterdag 15 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ROSS E M #SZ PAA Dl HEKDRIKSE Co s BANK-GOES KLOKKEN - PENDULES EERSTE BLAD. V. C. JOQSSE Si. Adriaanstraat - Goes Buitenland. HET ADRES A. WELKING Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. NIET AFGEWEKEN. I m LICHTE MARYLAND BAAI I9CT. IN PATENTVERPAKKING. v Een Bausch en Lombbril J. GEENSE, Lange Vorststr, 49, Goes VAC ANTIE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. fye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WEhKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentlën: regels f1.20, elke regel meer 30 e!. Bij abonnement belangrijke korting. L De felste aanvallen die de A.-R. partij in deze dagen te verduren heeft komen niet van vrijzinnigen of revolutionairen kant, maar van de zijde der S. G. P., die, hoewel ten deel© uit de A.R. partij voortgekomen niets nalaat wat den in vloed van deze partij zou kunnen breken. Mag men de leiders van de S. G. P. gelooven dan ?ou de A.-R. partij haar aloude beginselen hebben verloochend en van de lijnen door Groen van Priastexer getrokken, finaal zijn afgeweken. En dit zou dan vooral blijken uit Ar tikel 3 van ons Program van Beginselen, waarvan het heet, dat daarin een neo- Calvinistische opvatting wordt gehuldigd met loslating van de echte Calvinistische beginselen. Wat dit artikel inhouidt, is bekeend. Er wordt daar gezegd: „Ook op staat kundig terrein belijdt zij; (de A.-R. partij') de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; zóó evenwel, dat het staatsgezag ten onzent noeh rechtstreeks, gelijk in Israël, noch door de uitspraak van eenige kerk, maar ia de consciëntie beide van Overheid en onderdaan aan de ordinantiën Gods ge bonden zij." In den staart zou hier het vergif zit ten. Daarin, zoo beweert men, wordt de band met heit beginsel losgelaten. Tegen den aanhef heeft men geen hei- zwaar, maar wel tegen het tweede ge deelte, waarin geen nieuw beginsel ge poneerd wordt, rnaar alleen wordt aange geven op welke wpe, langs walken weg, de Overheid zal te weten komen, welke de beginselen rijn die ons voor het staatkundig leven in Gods Woord ge openbaard zijn. De Overheid gebonden aan de eeuwig© beginselen ons in Gods Woord geopen baard. Dat is positief. Daaraan valt niet. te tornen. Maar dan komt de vraag hoe de Over heid moet weten welke die beginselen zijn. Had ons Program die vraag onbeant woord gelaten, dan zou niemand bezwaar, hebben gemaakt, maai- nu het wèl een antwoord geeft, nu komen de bezwaren los, al blijkt dan tenslotte ook, dat men in de practijk met de gegeven oplossing accoord gaat. Aan een rechtstreeksche Godsregeering als< bij Israël denkt hier natuurlijk niemand. Een andere vraag is of dan de Kerk hieT de richtlijnen heeft aan te geven Ons Program geeft daarop een ontken nend antwoord. En naar het ons voor komt op zeer goede gronden. Wanneer we nog hadden de eene on gedeelde kerkt or mat ie dan zouden d-e moeilijkheden niet zgo groot zijn. Maar die tijd is voorbij:. Voor de eenheid is de pluriformiteit in de plaats getreden. W© hebben, nu een veelheid van kerken. De gedachte van een heerschende kerk, die zou kunnen aangeven op welke wijze de Overheid zal weten wat God aan haar in bepaalde omstandigheden en bij de meest uiteenloopendei onderwerpen die aan de orde komen vordert, moet worden losgelaten. En dus zou dau ds Overheid hier een keus moeten doen. Maar hoe? Zou de Herv. Kerk die zelf in de practijk de leervrijheid huldigt, de richting moeten aangeven. Of de Geref. Kerken, de Chr. Geref. Kerk of de Geref. Gemeenten? Men gevoelt, dat men. zoo midden, in de moeilijkheden zit afgezien nog van het priaeipieele bezwaar, dat op deze wijze de kerk over den staat zou uaer- schen. en zich begeven op een terrein wat het bare niet is. Bovendien, al was er nog de zoozeer gewenseftte eenheid, ook de kerk kan dwa len. Dat is gebleken in de middeleeuwen, toen de staat de grootste moeite had, zich van den invloed van de kerk Los te maken. En daarom blijft er geen andere uitweg dau dat de Overheid rechtstreeks in hare consciëntie aan Gods Woord wiordt gebon den en dat van haar gevraagd wordt, dat zij dat Woord tot regel en richtsnoer zal neimm. - tufc"T' Militaire bezuiniging. Er wordt over bezuiniging op de mi litaire uitgaven en over beperking van de bewapening veel gepraat, maar g e- daan wordt eir op dit gebied nog bitter weinig. Toen de Nederlandsche afgevaardigde Prof. Rutgers er in de conferentie te Ge- nève met 'kracht op aandrong om nu ein delijk eens daadwerkelijk de bewapening te verminderen, vond hij! weinig bijval. En als zijl, die voortdurend den mond vol hebben over ontwapening, een kans krijgen hunne denkbeelden tot uitvoering te brengen, dan blijkt telkens weer d;.t zij de ontwapening wenschen bijan deren. Onze candidaat, de heer J. J. C. van DijiK, handelde, toen hij minister van Oorlog was, anders. Hij is tegenstander van eenzijdige na tionale ontwapening. Natuurlijk. Maar tegelijkertijd wenscht hij de mi litaire uitgaven zooveel mogelijk te be perken. Vandaar dat hiji een wetsontwerp indien de om het jaarlijksch contingent te ver minderen van 23000 op 19.500 man. Een zeer belangrijke vermindering dus. En tegelijkertijd stelde hij voor de eerste oefentijd te verminderen van 81/2 tot 6V2 maand, waarvan voor-geqèfenden slechts lVz maand moeten dienen. Alweer een zeer belangrijke vermindering van lasten. Zie, dat zijn nu geen woorden, alleen maar daden. Dat is geen fheorie, waar aan niemand iets heeft, maar practijk. De heer Van Dijk bracht, zonder de veiligheid van ons land in gevaar te brengen, een zeer steuke vermindering van militaire lasten. Wij willen toonen dit te waardeeren, door op 3 Juli a.s. onze stem uit te brengen op den eersten candidaat van de Antiv-revolutionaiire lijlst, den heer J. J. 0. van Dijk, Nr 1 van lijst 5. GROOTE SORTEERING JARENLANGE GARANTIE Aanbevelend, Bomaanslag? Gisternacht heeft een ontploffing plaats gehad bij het gebouw van de Vorschusa- Vereinbank te Hannover, welke klaar blijkelijk door de ontploffing van een bom is veroorzaakt. Een gat van ongeveer 15 c.M. breedte in de muur werd geslagen terwijl talrijke ruiten ook van de huizen in de buurt vernield werden, Verscheidene personen die in een na burig restaurant zaten, schoten terstond toe, doch hebben geen daders gezien. Men vermoedt dat men een aanslag op de bank heeft willen plegen. Twee dagen geleden had een caféhou der van de Engelbosteler Dammi aan de politie kennis gegeven, dat een onbe kende een kist met ontplofbare 'stoffen bij hem in bewaring had gegeven, die afge haald zou worden door 'iemand die het wachtwoord „Rote Hilfe" zou opgeven. Deze kist, waarin zich werkelijk ontplof bare stoffen bevonden, is door de politie terstond in beslag genomen. Of tusschen beide gebeurtenissen verband beslaat is nog niet gebleken. Russische inv&J in Mongolië, De „Daily Telegraph" publiceert een telegram van haar correspondent te Pe king volgens hetwelk Russische troepen een inval in Mongolië hebben gedaan als represaille-maatregel voor den Chinee- schen overval op het soivjet-consulaat te Charbin. Tan andere zijde is dit bericht tot nu toe niet bevestigd. Generaal Tsjang Hsi Ho, de zoon van Tsjang Tso Lin, heeft in een telegram aan de Nanfcing-regeering verzekerd dat hg over voldoende troepen beschikt om Lederen aanval der Russen te kunnen afslaan. voor Manufacturen Dames* en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De Nanking-rageering wil terstond een conferentie bijeengeroepen om tot een. di plomatieke actie tegen dezen inval der Russen te besluiten. Men verwacht, dat Japan zal i'ngrijipen, indien van Russische zijde werkelijk een inval op groote schaal bedoeld zo-u zijn, waardoor Mantsjoicrije ernstig zou worden bedreigd. Aan Japanschen kant is men geneigd, dit optreden van Rusland in ver band te brengen met den wensch voor een eindregeling van de kwestie van den Chi- neeschen Oosterspoorweg. Pangaios voer het gerecht. Volgens berichten uit Athene hoeft de Grieksche kamer met groote meerderheid besloten, dat de vroegere dictator, gene raal Pangaios, zich wegens ambtsmis bruiken zal moeten verantwoorden voor een gerechtshof, dat uit ledeu van de kamer en .van den senaat samengesteld zal zijn. 1 Pangal-os is ongeveer een maand ge leden opnieuw gearresteerd onder de be schuldiging, dat hij tijdens zijn dictatuur in 1926 bij bet bestellen van oorlogs materiaal onbehoorlijke contracten heeft gesloten. De Oceaanviucht. Reuter seinde gisteravond uit New-York da,t de Intern. Telefoon en Telegraaf Mij berichtte, dat om §.45 uur n.m. Ame- rikaansche tijd, de Gele Vogel nog 200 mijl van de Portugeesche kust verwij derd was en dat de vliegers het plan hadden in Portugal te landen. Vandaag zou dan de reis naar Parijs worden vooregezet. Naar nader wordt geseind is de „Oiseau Jaune" gisteravond om 8 uur te Con- tilla bij Santander aan de Noordkust van Spanje geland. (Dit bericht is nog niet bevestigd). Korte berichten. Tengevolge van de buitengewone droogte zijn een aantal rivieren in de boschstreken ten N.O. van St. Petersburg óf geheel uitgedroogd óf te ondiep gewor den zelfs voor liet transport van bout- vlotten. Dientengevolge kunnen millioenen gevelde boomstammen niet worden ver voerd -en dreigt de hout-export verstoord te worden, terwijl het tekort aan hout voor den bouw in het land zelf toe neemt. De Chineesche rsgeering heeft be sloten, met ingang van 1 Januari 1932 in China den alg-emeenen dienstplicht in te voeren. Gisteravond heeft een groote brand de kleurstoffen- en verffabriek Baiexinol te Gothenburg geheel verwoest. De scha de wordt geraamd op vierhonderddui zend kronen. Op het Centraalstation te Munchen is een rangeertrein met een personentrein in botsing gekomen. Dertien personen werden licht gewond. De Invaliditeitswet in de land- bouwbedrijven. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft ten vervolge op de beant woording van vragen van het Tweede Ka merlid van den Heuvel betreffende de toepassing van de premiebetalingsbepalin gen ingevolge de Invaliditeitswet ten op zichte van de werkgevers in den land bouw meegedeeld: Van een zeer onderscheiden toepassing van de Invaliditeitswet, in den door den heer van den Heuvel bedoelden zin, is ondergeteekende gebleken geen sprake te zijn. Algemeen wordt door de Raden van Arbeid vastgehouden aan den wettelijken regel, dat bij iedere loonbetaling een rentezegel moet worden geplakt. 'Het blijkt evenwel bij de landbouwbedrijven voor te komen, dat knechten op jaar loon in dienst worden genomen en eens per jaar worden betaald. In zulk een geval behoeft er krachtens de wettelijke bepalingen slechts éénmaal per jaar te worden geplakt. Voor alle overige geval len moet echter te gelijk met iedere loon betaling een rentezegel worden geplakt, en, zooals reeds werd .gezegd, houden de Raden, van Arbeid aan dien regel vast. Uiteraard komt het voor, dat de werkgever wel op den vervaldag de rente- kaart behoorlijk volgeplakt bij den Raad van Arbeid inlevert, doch dat bij niet geregeld bij iedere loonbetaling heeft ge plakt. Wordt het niet tijdig plakken even wel bij een controlebezoek ontdekt, dan wordt de werkgever op zijn verplichting tot geregeld plakken bij loonbetaling ge wezen. Tot het opmaken van procesver baal wordt echter in den regel slechts overgegaan na herhaalde overtreding en herhaalde waarschuwing, gepaard aan klaarblijkelijken onwil. Van in den aard van dein landbouw hun grond vindende bezwaren van eenige beteekenis tegen het bij iedere loonbe taling plakken van rentezegels is niet gebleken. Betaling van het loon op den akker komt slechts sporadisch voor. Meer toegevendheid tegenover de werk gevers in land- en tuinbouwbedrijven is ter voorkoming van nadeelen voor de verzekerde arbeiders niet geraden. geeft den ouderdom het gezichts vermogen van hun jeugd terug. De fijnste Amerikaansche Bril. Bi] Opticien. Door geheel Zeeland aan huis te ontbieden. N.V. Stoomvaart-Mij „Zeeland". In de hedenmiddag te Vlissingen ge houden algemeen© vergadering van aan deelhouders der N.V. „Stoomvaart-Maat schappij Zeeland", Koninklijke Nederland sche Postvaart werd het jaarverslag over 1928, het 54ste boekjaar, uitgebracht. Aan dit verslag is het volgende ont leend i Het aantal vervoerde reizigers nam toe van 54.254 in 1927 tot 63.881 in 1928. Deze vooruitgang wa.s vrijwel geheel te danken aan een toeneming van het aan tal passagiers, reizend op excursie-bil jetten. Het aantal gewone reizigers bleef nagenoeg hetzelfde als in 1927' 'en dit niettegenstaande een toeneming van heit verkeer in het algemeen. Dat de Maat schappij in deze laatste toeneming geen aandeel heeft gehad, moet in de eerste plaats worden geweten aan de veel la gere tarieven van concurreerende buiten land sche spoorweg- en scheepvaart-maat schappijen. Het aantal vervoerde tonnen goede ren nam af van 25.138 ijl 1927'tot 24744 in 1928. De omstandigheden, die dit te weeg brachten en die in het vorig jaar verslag werden vermeld, hebben zich niet gewijzigd. Het aantal vervoerde postzakken nam toe van 297.167 in 1927 tot 329.286 in 1928. Het hotel was goed bezocht, mede dank zij de toeneming van het vervoer van Engelsche excursionisten. Met hét oog hierop werd besloten tot verbeterin gen in de inrichting van het hotel en het bouwen van een boxen-garage. De iri het verslagjaar hiervoor uitgegeven gelden weTden ten laste der exploitatie-rekening gebracht. Wat de vloot betreft, zijn geen onge lukken .of andere bijzondere gebeurte nissen te vermelden. De vraagstukken, gerezen tengevolge van de vergrooting van de buitenhaven, te Vlissingen en het uit dien hoofde amo- veerem der werkplaatsen, wachten nog steeds op een oplossing. Binnenland. Minister Koningsberger over het gebeurde in Curasao. De landbouw en de invaliditeitswet. Het vergroote Gasthuis te Middelburg. Alg. verg. van de .Mij Zeeland te Vlis singen. Buitenland. De Oceaanvliegers in 'Spanje geland? Bomaanslag te Hannover? Russische inval in Mongolië. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. De vloot bestond op 31 December 1928 uit de volgende stoomschepen: Oranje- N.assau groot 2884 Reg. Tons, Prinses Juliana en Mecklenburg, beide 2907 R. Tons, allen met 10.000 P.K. Een bedrag van f500.000 werd hierop afgeschreven. De bruto-opbrengsten bedroegen een som v. f2.898.856.70 tegen f 2.706.133.64 in 1927 en f '2.587.595.60 in 1926. De ex ploitatiekosten bedroegen f 2.066.978.54 in 1928 en f 2.005.733.17 in 1927. Het over schot van de exploitatie der schepen bedroeg dus in 1928 f831.878.16 tegen f700.400.17 in 1927. Dit bedrag van f831,878.16 moet ver minderd worden met f7.356.76 voor het nadeelig saldo der nevenbedrijven; voorts f 74.984.39 voor het nadeelig saldo der iutrestrekening en f600.590.68 voor af schrijvingen. Er rest dan over 1928 een voordeebg verschil van f 148.946.33. Dit moet worden in mindering -gebracht van het saldo verlies ad f514.470.14, dat daar door daalt tot f 365.523.81. 1 r. N. van den Thoorn. f Op 77-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage over leden de heer N. A. M. van den Thoorn, in leven oud-hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. Ir. v. d. Thoorn werd' geboren op 17 Juni 1851 te Zierikzee. Hij' was o.a. van 18821890 arrondissementsl-ingenieux te Goes, waar hijf de uitwateringssluis yan den Damespioider bouwde. Hij was buitengewoon lid van "den Oc- trooiraad. Ook is hij' lid geweest van do commissie van onderzoek! inzake het Sp'oorwegongeval bij Weesp' op i3 Sept 1918. Hij' heeft indertijd de waterstaats- kaart gemaakt. Goes. Donderdagmorgen, toen de 33- jarige ondermachinist N.S., de heer Bal, wonende in de Violenstraat, in zjjn tuin bezig was, zakte hij ineen en werd dood opgenomen. Zooals bekend zal het Gothische huis aan de Turfkade, vroeger bewoond door dhr Wessel, worden ingericht tot gemeente-museum, latusschen is de restau ratie van het interieur, op- enkele kleinig heden na, gereed. Dezer dagen zal het gemeentelijk archief naar het museum wor den overgebracht. Een kamer in het ge bouw is verhuurd aan de oudheidkundige vereeniging „De Bevelanden". Met de restauratie van het uitwendige van ons nieuwe museum loopt het niet zoo vlot. als met die van het inwendige. „Hendrick de Keijser" moet n.l. de her stelling van den gevel verzorgen en de datum waarop de werkzaamheden een aanvang zullen nemen is tot nu toe niet genoemd. Wellicht zal het wel een jaartje duren voordat de Kade den Gothisohen gevel in den oorspronkelijken toestand zal zien. (G. Crt.) Hoedekenskesm In de Donderdag ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Hoedekens,kerke werd de rekening 1928'29 goedgekeurd in ont vangst ad f28.454.71, in uitgaaf ad f 25.846.40i/2- Met 7 tegen 12 stemmen werd besloten niet over te gaan tot ver harding van den Oud-Vreelandsohen dijk over een lengte van 480 meter. Da voordracht voor 'gezworene we gens periodieke aftreding, van den heer H. Jaspers® luidt: 1. H. Jaspers©, 2. P.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1