DE ZEEUW TWEEDE BLAD. De overval te Willemstad Ds H. J. BUDDING EN DE 2IINEN Uit de Provincie. VAN VRIJDAG 14 JUNI 1929. No. 214. Haar eigen beleid veroordeeld. Blijkbaar uit vrees, dat na het wel slagen van den eersten coup tegenstan ders van het regime in Venezuela of anderen een nieuwe poging zouden kun nen doen tot plundering en vernieling op Curasao worden nu èn schepen èn troepen daarheen gezonden. Uit Parama ribo en van hier. Wakker geschrikt door de funeste ge volgen van eigen roekelooze zorgeloos heid, betoont de regeering nu plotseling een geweldigen ijver. Men zou zeggen, zegt het Handelsblad, dat zij zich nu voor het eerst bewust is geworden van de verplichtingen, die een koloniale mo gendheid, wier bezittingen in een storm- hoek liggen, heeft. Het is de vraag, of alles wat er nu geschiedt, noodig is. Wij willen daarover niet twisten, omdat in deze houding de erkenning ligt van de zonde, die men door verzuim beging. Wij zijn nog steeds overtuigd, dat er niets van hetgeen er thans is voorge vallen, zou rijn gebeurd, indien men had geregeerd, d.w.z. vooruitgezien. Niet alleen, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de overval zou zijn gepleegd, indien de bedrijvers hadden geweten, dat zij risico zouden loopen, maar gesteld het geval, dat het toch ware geprobeerd, dan zou één behoorlijk bewapend ma rine-vaartuig het uitvaren van de over rompelde „Maraeaiho" hebben kunnen be letten. Het schip lag achter de Emma- brug, die daarvoor moest worden ge opend. Een marinevaartnig had al da delijk dat kunnen verhinderen. Maar er was geen marine-vaartuig be schikbaar. En geen personeel. Dè stel selmatige afbraak van onze weermidde len verhindert, dat er thans regelmatig een oorlogsschip in deze wateren ver toeft. Dat was er wel steeds, toen de haven van Willemstad nog onbeduidend was en op Curasao en Aroeba nog niet de even kostbare als kwetsbare fabrieken der groote petroleum-ondernemingen wa ren gevestigd, maar het was nu eenvou dig niet beschikbaar, om te waken voor de levens, de orde en de veiligheid in de Caraibische Zee. De bewering van het ministerie van oorlog dat men de „Kortenaer" terug had laten komen, toen die „niet meer noodzakelijk geoordeeld werd" is mis leidend. De terugkeer van dezen to-rpe- dohootjager tegen dit voorjaar stond reeds vast, toen het schip werd uitgezonden. Het was hier noodig voor het inschieten van torp-edo's. Daarom werd het schip naar Neder land geroepen, hoewel men op Curasao de aanwezigheid van een schip onmis baar achtte, wat aan deze regeering bij meer dan een gelegenheid zeer duidelijk is gezegd en wat hier te lande aan de re geering meer dan eens in herinnering is gebracht. Wij hebben door ons defensiebeleid het onszelf onmogelijk gemaakt afdoende te zorgen voor de bescherming der be langen, die ons zijn toevertrouwd door de geschiedenis en door het vertrouwen, dat de inrichters van groote hedrijven op Curasao eh. Aroeba stelden in de Nederlandsche regeerihg. En dat in een tjjd, nu in een deel der Amerikaansche pers herhaaldelijk o.a. met het oog op de beveiliging van het Pa nama-kanaal, wordt betoogd, dat de Ver. Staten in het bezit behoorden te zijn van de Antillen. En in een hoek der we reld, waar elk oogenblik revolutionaire woelingen kunnen ontstaanI FEU I LLETON. door A. M. WESSELS. 6) -o— Onder biddend opzien koos men een zes tal uit, dat den Kerkeraad zou vormen: bet waren 3 ouderlingen, M-atrinus Ro- beijn, Pieter Geense en Hendrik Zwieter, en 3 diakenen, Laurens Laurusse, Johan nes van Ar rooy en Johannes Hoogesteger. Ds Budding werd verzocht naar Goes te komen en daar de ambten weder te her stellen, doch hij antwoordde: komen jullie Zondag 18 Sept. maar naar Oudelande, in de schuur van zekeren Stoffel de Mol, dan zal ik daar in den morgendienst den -ker- keraad van Goes bevestigen. Hetwelk geschiedde met een predikatie over Luc. 13: 69. Men meene nu echter niet, dat de Gere formeerde Kerk van Goes enkel uit Goese- naars bestond. Velen uit het land van Goes kwamen toelating vragen, daar er op hun plaats geen 'kerkeraad was, onder wien3 tucht on opzicht zij zich konden stellen. Gods werk maakte in het land van Goes goeden voortgang. Op 1 Mei 1837 telde de kerk van Goes (de leden buiten Goes, die ingeschreven waren meegerekend) reeds 700 belijdende leden. Het spreekt vanzelf, dat nu er zoovele personen in de Stad Goes de Gereformeer de belijdenis wilden naleven, men behoefte gevoelde aan prediking in de stad zelve. De stappen, die de regeering thans neemt, zijn de scherpst mogelijke veroor deeling van-haar eigen „beleid" ten aan zien van de „West". Ze kqjpen echter welHcht ten minste in zoover niet te laat, dat men zich nu bewust wordt in den lande, wat er door deze regeering is verzuimd. Zij kon dat doen, tengevolge van het feit, dat ons parlement ,yan West-Indië niets weet en er geen spoor van belangstelling Voor heeft. Een telegram van de Koningin. De Koningin heeft het volgende tele gram aan de opvarenden van Hr Ms „Hertog Hendrik" verzonden: „Bij uw vertrek naar Curasao wensch ik commandant, officieren en bemanning een voorspoedige reis tot in de over tuiging, dat het hooghouden van de eer onzer vlag ten volle aan u is toever trouwd." w.g. WILHELMINA. Socialistische voorlichting. „Het Volk" had over de behandeling der arbeiders op de „Isla", de petro- leumonderneming op Curapao een ver haal gedaan, van de soort zooals het blad die ook over „uitbuiting" in Ne derland soms met dikke woorden ver telt. i Met het gevolg, dat de „Vorwarts" een fleseh Curasao afbeeldt, waarin het „gist". Geboeide slaven luisteren ver heugd naar het rumoer dat bewapende Hidalgo's om de flesch maken en de kurk vliegt er af. Volgens de socialistische pers zijn dus de Venezolaansche ro-overbenden de teil- aanbrengers van de bevolking. De revolutionaire banden schijnen toch altijd te trekken. Volkomen rust in Willemstad! Reuter seint, dat de Venezolaansche troepen de revolutionairen, die Willem stad verleden Zaterdag overvielen naar Donderdag uit Coro- werd gemeld op nieuw hebben verslagen. De Venezolaan sche bevelhebber maakte zich meester van een groote hoeveelheid munitie en wapens, behoorende aan de revolution- nairen, die verslagen werden bij een po ging om Coro te veroveren, waarbij zij veel gevangenen verloren. Willemstad is nu volkomen rustig. Het leven-op Curasao is thans vreer normaal. Hoe Gouverneur Fruytier gevan gen genomen werd. Uit Curasao wordt gemeld: Reizigers, die te New-York uit Wil lemstad zijn aangekomen, hebben me degedeeld, dat de vrijbuiters den gou verneur van Curacao in zijn slaap heb ben verrast en gevangen genomen. Zij dwongen hem zich snel aan te kleeclen, en presten hem daarna een bevelschrift te teekenen voor den kapitein van de „Maracaibo" om hem naar Venezuela te vervoeren. Naar de meening van deze reizigers hebben verbannen revolutionnaire leiders uit Venezuela gedurende eenige-n tijd reeds den een of anderen overval in den zin gehad en voorbereid. Gemeld wordt, dat de aanvallers geen verliezen hebben geleden bij het fort Amsterdam; de politie in de andere wijken echter poogde weerstand te bieden' aan de op standelingen, hetgeen tot gevolg had, dat er bij de politie eenige dooden en ge wonden vielen. De „Kortenaer". Hr Ms torpedobootjager „Kortenaer" op weg naar Curacao, bevond zich blijkens een bij het departement van Defensie ont vangen bericht gistermiddag 12 uur op Tot nu toe werden zij dan hier, dan weer daar bijeengebracht. Maar waar zou men een geschikt lokaal vinden? Nu was er onder de kerkeraadsleden een Bakker. Deze diaken, Johs. de Jonge, wiens bakkerij in de Lange Vorststraat stond (naast Bureau van „de Zeeuw") en waar thans fam. van hem een manufac turenzaak drijft, had in de Wijngaard straat een -schuur, waar al zijn hout en gereedschappen bewaard werden. Thans is er het Kantoor der de Kanter en Hor- dijk's Bank. Deze, die den bijnaam in Goes ver kreeg van „De Hemelsche Bakker", stelde deze schuur beschikbaar. Rappe -handen herschiepen haar in een d-ragelijk verga derlokaal en Zondag 28 Januari 1838 werd er voor de Gereformeerde Kerk te Goes voor -het eerst in gepreekt. Natuurlijk was het Ds J. H. Budding, die dezen gewichtigen dienst leidde. Zijn tekst was uit Jesaja 53. Er was met -de belijders ook veel vreemd volk binnengekomen. Terwijl hij de woor den uit Jesaja 51: 15 voorlas, schreeuwde een kwajongen hem hardop achterna: „Ileere der Ileirscharen is Zijn Naam". Hij werd natuurlijk buiten gezet, maar dit was alles, want een beroep op den Ma gistraat was natuurlijk in die dagen on denkbaar. Ds Budding ging voor in gebod en ter wij] hij bad, hoorde hij 't gelui van de Ned. Herv, Kerkklok, waarop hij onmiddellijk aanhaalde de woorden uit Jos, 64:11: „Ons heilig en one heerlijk Huis, waarin 46 gr. 35 min. Noorderbreedte en 9 gr. 30 min. Westerlengte. (200 mijl ten Noor den van Kaap Finisterre.) Hieruit bb'jkt, dat deze oorlogsbodem gedurende het af- geloopen etmaal een vaart heeft behou den van ruim 21 mijl. DE NUMMERING DER LIJSTEN. Hierover schrijft de „Rotterdam mer": „Bij het Centraal Stembureau zijti te laat ingekomen de verklaringen o-m.lijbten tot een groep te verbinden: ten aanzien van eenige lijsten: Sneevliet, t.a.v. de lijsten Van Beek en de lijsten Speelman en ten aanzien van de listen Herold gp de lijlst Merkelbag." Gevolg .Jiiervan is, dat deze lijsten in de onderscheiden kieskringen telkens een an der nummer hebben. Ik hoop niet, dat ge mij vraagt u de zaak nu heelemaial duidelijk te ma ken; een kleine schemering zie ik echter wel. Ook begin ik eenigszins te begrijpen, dat er 36 partijen of groepjes meedingen naar een zetel, doch dat de lijstnummering maar loopt tot 34 en dat diverse nummers in verschillende kieskringen ontbreken. En ook heb ik de gangen van het grillige lot nagespeurd: bet is waarlijk meer dan bar. 't Lijkt wel of een dui veltje in het loterij-doosje zat. Op- lijlst I wees ik reed-s. Doch bijzonder moet gelet o,p Den Haag. Daar staat op lij'st 1 een zekere meneer P. J. Arts, aanvoerder van een roomsch groepje, dat nog demo-cratischer is dan de R.K. Volks partij- van mr P. M. Artsde laatste van de lijsten. Ziet ge het boosaardige van de dub bele combinatie. P. J. Arts van lijst 1 is een gansch ander man dan P. M. Arts van de laatste lijst. Dat leidt vast tot vele malle gevallen en droeve mis standen. Alsof de blamage van lijlst 1 nog niet groot genoeg was, wordt Wijinkoop op lijst 2 gezet en dan -komt neutrale Gij-s vlak er onder. Wat zal 'Braat blij' geweest zijn, dat hij een 10 kreeg; maar Bouterse schrok zich een ongeluk, toen hij o|p 11 kwam: zoo volgt de e-ene dwaasheid o-p de andere. Gelukkig is Jungcurt he-elemaal niet bijgeloovig, maar een ongeluk komt 'nooit alleen: te Haarlem werd de lijst niet inge diend, te Dordrecht en 's Hertogenbosch evenmin. De schare der Christen-democra ten in de gehalveerde Unie is niet groot. En dan nog lijlst 13. Dat Van der Mijile, de standvastige en blijvende candidaat op 2 keer 11 staat, is ook merkwaardig. Let er tevens op, hoe de dissidenten de meest geestverwante partijen in den weg loop-en. Kersten staat op 4 en de A.R. partij' heeft 5. D eS.D.A.P. heeft 23, maar de Limburg- sche afvalligen volgen direct met 24. De Vrijheidsbond teeg lijlst 31; maar de politieke horzel ter Hall heeft 32. Als ik er ten slotte no-g oip wijs, da.t een zekere meneer Van Beek twee num mers tot zijn vo-lle beschikking heeft, dan begrijpt ge dat niet; maar ,ge geeft toe, dat het. met de lijstnummering een ware hutspot is. En dat vele kiezersi nog wel eenige voorlichting noio-dig hebben. Onthoudt maar góed: Lij'st 51 De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Geen ontbinding der Vennoot schap. Aftr-eden der commis sarissen. In de gisteren -gehouden vergadering van aandeelhouders' -der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, die gewijd was -aan de behandeling van het rapport der commissie van onderzoeik, zijn a-lle conclusies der commissie aanvaard, met uitzondering van -die betreffende be perking van 'het aantal leden van het col lege van commissarissen en den raad van toezicht. Na het vallen van die besluiten hebben commissarissen zich 'beraden en A -■ n Bakker Joh. de Jonge, bij'genaam'd „"Den- H-emel- sch-en. Bakker", die m-et Ds Budding maanden lang gevangen zat. -onze vaderen U eenmaal loofden, is met vuur verbrand; en al -onze gewenscbte din gen zijn tot woestheid -geworden". Terwijl -de Leeraar dezen Go-csschen Kerkdienst leidde en nog in gebed was komt -de Commissaris van politie te Goes met twee agenten, de schuur -binnen stap pen. Dat Ds Bu-d'ding in gebed was, daarvan verklaarden allen hun mandaat ter -be schikking van aandeelhouders te stellen met uitzondering van -de heeren Hoefna gels te Sas van Gen-t en Va-el te Sint Jan steen. Ter sprake werd ook gebracht da ontbinding d-er maatschappij. Bij een proef stemming 'bleek dat slechts 37 stem men voor ontbinding werden uitgebracht van de 78 aanwezigen, -terwijl twee derde der stemmen noodig is. Afwezig waren vertegenwoordigers van twee gemeenten, te zameu drie stemmen uitbrengende, dio vermoedelijk ook voor ontbinding zouden stemm-en. In een na-der te beleggen verga dering zal de verkiezing van commissaris sen aan de -orde worden gesteld. Naar verluidt was ook een vergadering belegd van -de -oppositie tegen de Waterlei ding in een ander lokaal, onder lei-ding van het raadslid van Axel, -den -heer Claes- sens, waar geen bezoekers verschenen. (Het blijft toch teekenend, dat, na al de pro- en eontra-betoogen, in deze vergade ring ongeveer de -helft van -het aantal stemmen, vóór ontbinding werd uitge bracht. Red.) .Middelburg. Nog ruim drie weken ;en de tentoonstelling BEKTEM II zal worden geopend, welke op initiatief van den Zeeuwsehen Bakkersb-ond en in verband met de jaarvergadering van den Ned-er- landschen Bakkersbond alhier te hou den, is georganiseerd. Het comité voor deze tentoonstelling heeft niet stilgezeten en als wij ons oor goed te luisteren hebben gelegd, mag een zeer bevredigend aantal stands op het gebied der bakkerij en van voe- dings- en genotmiddelen worden ver wacht. - i Gedurende de dagen der tentoonstelling die geopend zal zijn van 9 tot en met 18 Juli, behalve Zondag 14 Juli, zal in den tuin van het Schuttershof een bak kerij in werking zijn. Voor muziek en andere afwisseling is gezorgd. Het zij voldoende te weten, dat, bebalve mu ziekgezelschappen uit onze eigen omge ving o.a. ook het bekende gezelschap der Kon. Marine, dat in die 'dagen te Vlissingen vertoeft zich zal doen hooren. Ook de zoo gaarne gehoorde klepper- marsch zal weder herleven. Als het weder medewerkt, zullen die tentoonstellingsdagen voor Middelburg drukke en prettige dagen kunnen worden. Goes. De nieuwe Stationsweg nadert zijn voltooiing. Na de trottoirs is thans ook do rijweg afgewerkt en aan de rijwiel paden wordt de laatste hand gelegd. Een groote verbetering I Als zoodanig kan o.olc beschouwd wor den de nieuwe stopplaats voor de auto bussen op den hoek Wijhgaardstr.Mid- delburgsche weg. Ook hiermede schiet men goed op. De Landbouwtentoon stelling. Door do bedde muziekgezel schappen zal gedurende do tentoon-stel- Idngsdagen eiken avond -eon concert -gege ven worden in -de muziektent op de Groote Markt, terwijl Donderdagavond -de mando lineclub „'Symphonetta" zich zal laten hoo ren op een schip in 'de Kade. De winkeliers zullen hun beste beent ja voorzetten in het etaleeren van hun artike len, waarbij -de door den heer Melse ont worpen reclamekaart in die étalages een plaats zal vinden. Door den heer Commissaris der Konin gin is een medaille uitgeloofd voor de ringrij-dende p-aren. Do zilveren wisselbe- 'ker, -destijds -door H. M. de Koningin ge schonken, wordt thans definitief verre den. Met het oog op brandgevaar zal 'het vuurwerk niet worden afgestoken op d9 Groote Markt, maar op den W-estwal, on geveer -vóór de Ambachtsschool, met het front naar den Nieuwen weg. Indien het weer nu maar meewerkt, be loven het voor Goes- drukke dagen te wor den. De -aangifte „Nationale afdeeling Paarden" voor de op 20 en 21 Juni a.s. te houden landbouwtentoonstelling, welke nationale afdeeling in samenwerking met de vereeniging „Stamboek voor het Neder landsche Trekpaard" is georganiseerd en waaraan uitsluitend de in dat stamboek trok hij zich niets aan. Brutaal stapte hij naar voren, greep den biddenden Budding bij zijn jas en riep, zoo luid hij maar kon: „Budding, Budding, schei uit zeg ik! Staak deze onwettige samenkomst! Ik ge bied het u in den naam des Konings!" De Leeraar liet zich echter niet van zijn stuk brengen en -deed alsof 'hij niets merk te. Ilij bad kalua voort en vroeg de sterkte des Heeren. Nadat hij het Amen had uitgesproken, richtte hij zich tot de vergaderde Gerefor meerden en vroeg of -zij uiteen wilden gaan of niet. Bleven zij, dan bleef hij ook! De Goessche Gereformeerden weigerden eenparig en Budding gaf den tekst af. Weer tra'd de Goesche Commissaris op Budding toe en vroeg zijn naam, teneinde proces-verbaal op te maken. „Wat vraagt gij daar?" vroeg deze. „Gij hebt u niet -geschaamd om, terwijl wij tot God riepen, mijnen naam herhaaldelijk te noemen, bijgevolg kan hij u niet onbekend zijn! Maar dit zeg ik u, uwe consciëntie zal eenmaal spreken ten jongsten da-gel" Na dit kloeke antwoord vertrokken de drie politiemannen. Er was een groote be roering onder -do menigte ontstaan. Bud ding liet zingen Ps. 119: 75, 76 en leidde verder den zoo ruw onderbro-ken dionst Des middags preekte Budding weer. Weer kwam -de Commissaris en -twee agen ten on 'dreigde -dat. Budding voor -de Recht bank zou worden gedaagd. ,,'tls bost", zoide Budding. „Go-d roept mij hie-rl Word ik gedaagd, welnu ik zal wel k-omenl" ingeschreven paarden kunnen deelnemen, omvat niet minder dan plus minus 280 merriën en plus minus 100 hengsten. Met drie extra-treinen, respectievelijk van Maastricht, Rotterdam en Vlissingen komen de paarden 's Woensdags te Goes aan. Vlissingen, Gisterenavond hield de anti- rev. kiesv-ereeniging een zeer druk bezoch te verga-dering, onder voorzitterschap van den -heer P. G. Laernoes, -die na de ge bruikelijke opening zijn blijdschap uit sprak over -de zeer groote opk-omst, dat veel belooft voor de propaganda, wel'ko nog dient gevoerd te worden. Door den heer A. Schout werd daarna een opwekkend woord gesproken, da,-t tot thema had: „Aan het front". Spreker noemde het bedenkelijk, dat niet minder dan 36 partijen trachten in de Kamer te komen. Dit wijst op een ontaarding van het -kiesstelsel. Spreker wilde nu in het kort -de beginselen bespreken der grootste partijen, -die hun vertegenwoordigers in de Kamer hebben. Hij wee-s op de gevaarlijke misleidende leuze der -soc.^dem, en vrijz.- dem. inzake d-e eenzijdige ontwapening. De tijden dat ons land ontbloot was van leger en vloot waren in onze geschiedenis -de el lendigste tijdperken. Waar de eenzijdige ontwapening toe leiden kan is dezer dagen in Curagao gebleken. Spreker wees op de gebeurtenissen -in Mei te Berlijn, toen de betreurenswaardigste tooneeien voorvielen onder -een rood gemeentebestuur. Wat de Vrijheidsbond betreft, spreker gelooft niet te veel te zeggen met te beweren, dat deze partij haar dagen heeft gehad. In 't kort 'besprak spreker de pro-grams d-ex Chr.-Hist. ©n R.Kath. partijen. Het is opmerkelijk dat zoodra in de Kamer prin- cipieele ontwerpen aan de orde ko-men, de drie groote Christelijke partijen elkan der steeds (vinden. Dit geeft m-oed voor de toekomst. Hierna werden behandeld de beginselen der Staatk. Geref. en Herv. Geref. Staats partij, die niet anders kunnen dan nega tief, afbrekend werk te verrichten. Spreker wekte tenslotte op, in de nog komende dagen allen te ijveren voor de anti-rev. partij, opdat wij bij- de komende verkiezingen gedaan zullen hebben wat wij moeten doen, hopende dat God de reehtsch© partijen in dezen strijd zal wil len zegenen. Hierop- volgde no-g eenige bespreking;, in den loop waarvan do-or den voor zitter gewezen werd op het keurige raads- verslag onzer gemeente in „De Zeeuw", en opgewekt werd de anti-rev. pers te steunen en in het bijzonder „Die Zeeuw",* te lezen. De voorzitteT wekte verder in een gloed vol beto-o-g op tot trouw huisbezoek. De wind is ons gunstig, dat mag we-l gecon stateerd worden. Bij de tegenpartij, ontbre ken de pakkende leuzen. Verschillende leden -gaven zich op tot het doen van huisbezoek. De voorzitter wees op het -groote voor recht, -dat onze leider, de heer H. Colijn. hier Dinsdagavond a.s. komt spreken in de Geref. Kerk aan do Paul Krugersfcraat. Spreker verwacht, dat de kerk dien avond geheel vol -zal zijn. Aangezien nog meerdere fc-iesvereenigin- gen een dringend beroep hebben gedaan op oud-minister Van Dijk om te komen spreken, wordt besloten de laatste verga dering op -den -dag vóór de verkiezingen, waar -de heer Van Dijk zou spreken, te la ten vervallen ten bate van -een -andere kies- vereeniging. Na nog eenige besprekingen -sloot de voorzitter -deze opgewekte vergadering en eindigde de beer J. Baarsc-hers met dank zegging. Schore. Dhr P. Baprdoux, onderwijizer aan de openbare lagere school alhier komt a.ls no. 1 voor op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de o.l. scho-ol aan de Vlietstraat ie V-oorburg. (Z.-H.) Uitslag duivenwedvlucht van de Zeeuwsche concourscommissie afdeeling Zaterdagvliegers vanaf Würzb-urg. (D.) Afstand plm. 484 K.M. Wind West met regen. Los 9 u. 20 min. v.m. Aankomst Des avonds van dozen gewichtigen -dag voor -de Gereformeerden van Goes was er zeer., veel volk in do Wijngaardstraat bij- eengeschoold. Men was belust op een x*elletj'o, want het gerucht, dat Budding geweigerd had de bevelen van -de Justitie te Goes te gehoor zamen, was als een loopend vuurtje door de stad gegaan. Bij het uitgaan werd het een echte scheidpartij. „Knikkers, Cocsianen, Knik- kerianen", het was niet van de lucht. De pr-ocessen bleven niet u-it. Uit de ar chieven blijkt, dat voor -het prediken van Ds Budding betaald moest worden door J. de Jonge Gz. en Pieter Geen-se f 708, L. Laurusse f 578,23 en H. Zwieter f 46,22, derhalve f 1332.45. D-it moesten deze -Gereformeerde broe ders opbrengen voor hunne belijdenis. Maar helaas, zoo zou het niet verder gaan. Waren allen maar tezamen -tegen den strijd van buiten -opgetreden, het zou heilzaam zijn geweest. Eendracht In -het geloof, geeft wonderbaarlijke -kracht. Een strijd in eigen boezem -ontstak en in 1830'40 -kwam er scheuring. De -oorzaak was hot bekende besluit -des Konings, dat mon „vrijheid" Nkon aanvragen. Deze zaak is allen voldoende bekend. Budding weigerde beslist! Heinkens- zand, Krabbondijke eveneens. Verschillende anderen meenden, dat men -desnoods alles veil. moest hebben voor do ongestoorde verkondiging van Go-da Woord en do vrije bediening dor Sacra menten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5