No. 214 Vrijdag 14 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co s BANK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. VAC ANTIE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlün: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 c'. Bij abonnement belangrijke korting. Geen staatsarmenzorg. Aan het vlugschrift van den heer J. Schouten over het „staatspensioen", waar op wij reeds eender de aandacht vestigden, is nog het volgende ontleend: „Staatsarmenzorg en staatspensioen zijn in den diepsten grond twee woorden voor dezelfde zaak. Wie het staatspensioen bestrijdt, moet ook de staatsarmenzorg bekampen. Wie het staatspensioen verwerpt en in de plaats daarvan tot leniging van den stoffelijken nood in den dag des oudex- doms desnoods de staatsarmenzorg aan vaardt (de leiders van de Staatkundig Gereformeerde Partij) die aanvaardt wat hij zegt te verwerpen, die verwerpt wat hij zegt te willen behouden. Niet de staats-, de overheidszorg, maar de armenzorg door Kerk en particulieren moet onder ons in eere zijn. Echter zij is alleen in eere, als wij onze taak ten aan zien van de armen zoo verrichten, dat zij uit de armoede worden opgeheven, als wij zoo werkzaam zijn, dat wij de armoede helpen bestrijden, maar bovenal helpen voorkomen. Het aanvaarden van de armenzorg ter voorziening in de stoffelijke behoeften van den ouden dag, leidt eenerzijds tot staats armenzorg en doet anderzijds tekort aan den -eisch van het recht, aan den eisen werkzaam te zijn tot het voorkomen van de armoede. Gekozen moet worden voor de ouder- domsverzekering. Ongetwijfeld ook van haar kan misbruik worden gemaakt, zooals van. elke goede ga ve. Maar om misbruik te weren, mag het goede gebruik niet worden verworpen. Van het recht en den plicht tot sparen, als men daartoe maar even in staat is verzeke ring is een vorm van sparen wordt soms een gruwelijk misbruik gemaakt, denkt aan de geldgierigheid, maar dit be hoort toch niet te leiden tot de veroordee ling van het sparen? Zoo staat het ook met de verzekering. Wie haar misbruikt, zon digt, wie haar gebruikt, werkt met het ge oorloofde middel aan de vervulling van zijn en aller roeping in de maatschappij. Wie anti-revolutionair is in beginsel is elk Christen anti-revolutionair die .verwerpt het staatspensioen, de Staatsarmenzorg, in wel ken vorm ook. Het staatspensioen ondermijnt de Chris telijke grondslagen van het leven des volks. De staatsarmenzorg miskent de eischen van recht en liefde. De verzekering 'wijst ons in dit geding den weg om in gemeenschappelijke kracht te voldoen aan deze onze levensroeping op het erf der maatschappij in Ghristelijken zin. Laat ops eenparig optrekken, ter ver sterking van dit beginsel en zijn invloed, onder de banier van de An ti- R evolutionaire Partij. Schifrfheilig gezeur. Verstaat gijl dit Ouders? Als gij o.p grond van onze o.pi Gods Woord steunende beginselen uwe hooping ten opzichte van uwe kinderen wenscht te bekrachtigen, dan is dat in de oog en van de Sociaal-democraten „schijnheilig gezeur", waarmee ten spoedigste! ge heel gebroken dient te worden. Laten we ons dit voor gezegd houden. En er voor waken, ook bijl de komen de stembus,, dat de revolutionaire partijen niet de gelegenheid k'rijlgen hunne hei!'- looza beginselen in toepassing1 te bren gen. Volgemsi de bestaande wetten, kunnen in bepaalde gevallen de ouders' 61 een der ouders uit de ouderlijke macht wor den ontzet. Wat nu echter houge uitzondering i's, zou men van revolutionaire zijde ais regel gesteld 'Willen zien. De vaders en de moeders uit 'de ouder lijke macht ontzet en de Staat in hunne plaats gesteld. Do kinderen, sfcaatskindsren, opgevoed en verzorgd en geleid door den "Staat. Dat is het. ideaal. De kinderen los van de ouders, los van hot. gezin. Wie staat op den bodem der Christelijke beginselen heeft daaromtrent een andere opvatting. Hij' oordeelt dat op dit gebied de Staat niet alles te zeggen heeft, ma,ar dat hier de ouders verantwoordelijkzijh. In verband daarmee schreef in 1922 de heer W. H. Vliegen, een der leiders Van de' S.D.A.P.: „Vooral met dat schijnheilig' gezeur van: dit of dat hooren de' ouders te doen; in dit of dat behoort h'et gezin te voorzien, dient ten spoedigste geheel te worden gebroken." Hevig onweer boven België. Woensdag woedde een hevig onweer be ven Brussel en een groot deel van België, welk onweer gepaard ging met een zwaren regenval. Op 'de velden en in de boomgaar den is zeer veel schade aangericht, terwxl ook vele huizen beschadigd werden. De bliksem sloeg herhaaldelijk te Brus sel in en stelde honderden telefoontoestel len buiten gebruik. In s'ommige -deelen d'er stad werd ook het electrische licht ge doofd. 'Op -de terrassen der groote koffie huizen, 'die vol menschen waren, ontstond een paniek. Dicht bij de Lorreinedreef werd een boom, waaronder een dame en heer stonden, door den bliksem getroffen De vrouw was- op slag dood. Haar echtge noot werd zwaar verbrand naar het zie kenhuis overgebracht. In de voorsteden werden talrijke hoornen ontworteld, die op vele plaatsen -de trolley- draden afrukten, de tramsporen versper den en het tramverkeer met Boschvoorde en 'andere voorsteden stremden. Honderden daken en i'ichtreclameiborden zijn beschadigd, terwijl in de hélende straten en lanen het wat-er zeer vele kei- ders en benedenhuizen binnenstroomde. De waterval was zoo overvloedig, dat auto's en 'trams in Sommige straten op ze kere -oogenhlikken tot aan de as door het water reden. Een nieuwe Oceaanvlucht. Het vliegtuig O'iseau Jaune is 'gisteroch tend te Old 'Orchard (Am.) opnieurw opge stegen, om den tocht over den Oceaan naar Parijs te ondernemen. O'ok de Green Flash poogde op te stijgen, 'om over den Oceaan te vliegen. Bij den start ging zij echter over den -kop en werd beschadigd. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig Oiseau Jauns op 20 mijl uit de kust door een schip is gesignaleerd. Het vliegtuig heeft radiotelefonisch be richt 'gezonden, dat de -tocht goed vordert. In Amerika wordt het verloop van de vlucht 'draadloos verspreid. Wie heeft Amerika ontdekt? De naijver rassclhen de nationaliteiten -in de Vereenigde Staten had Dinsdagavond in het Represauteuhuis een fel debatje tot gevolg over de delicate vraag, wie eigen lijk. Amerika, heeft ontdekt. Het debat word uitgelokt door een voorstel tot het uittrekken van een bedrug van 50.000 dol lar voor het oprichten van een gedenktse- ken voor Leif Ericsson en het zenden van een commissie naar IJsland voor het bij wonen van. 'de feesten, georganiseerd door het IJsland sch parlenient ter herdenking van het feit, dat Ericsons duizend jaar ge leden geboren werd. Bnrtness, een republi - keinsch 'lid van N-oord-Dakota, waar veel Sc-andinaviërs wonen, noemde Leif Eric son de 'ontdekker van de Nieuwe Wereld. Direct stonden leden, 'die kiesdistricten met veel Italianen vertegenwoordigen, op om den naam van Go-lumbus te noemen. Ver volgens verhieven zich verscheidene Ieren van hun zetel en deelden het verwonderde Huis mede, 'dat „vele 'geschiedkundigen van naam" de ontdekking van Amerika toeschrijven aan een Ier uit 'de zesde eeuw. Na -een -stormachtig debat werd tenslotte besloten, do guaestio wie Amerika heef' ontdekt te laten rusten, waarna bet Huis ■het Ixrvrngen'oemde voorstel aannam.. Leif Ericson. is een Noor, 'die- Amerika in het jaar 1000 zou hebben ontdekt. Het Fransche échec in Marokko, Volgens mededeeling van het ministerie van Oorlog bedroegen de verliezen bij El Borj 81 dooden en 38 gewonden. Er zijn onverwijld versterkingen naar de gevechtszone -gezonden. Drie escadrilles hebben de dissidenten met bommen en -mitrailleuses bestookt en een troep omonderworpen stamleden, die op weg was naar Targoeist, van zijn voor nemen afgebracht. Op het verdere front in de -zone der 'dissidenten is het rustig. Het program van Lloyd George. Een vergadering van de Lagerhuisfrac tie der Engelsch Liberale Partij heeft met algemeene stemmen Lloyd George tot lei der der fractie herkozen. Het woord voerend in 'de National Libe ral Club te Londen heeft Ll-oy-d George er op gewezen, dat de liberalen meer dan 5 millioen 'kiezers vertegenwoordigen. Zij bekleeden een zoodanige positie, dat zij een verantwoordelijkheid hebben, die onmid dellijk na die der regeerinig komt. De -liberalen -zien met belangstelling de ministerieele politiek tegemoet, maar het mandaat der regeering moet een eind ne- mpn, wanneer zij zal weigeren de politiek der liberalen ie volgen. Van het oogenblik, waarop de regeering zal besluiten een so cialistische regeering te worden, zal haa.r loopbaan ten -einde gebracht moeten wor den, want de natie heeft haar geen vol macht gegeven om zich aan socialistische proefnemingen te wagen. De liberalen zijn een onafhankelijke partij, die stoutmoedig en -zonder vrees zal optreden. Wij veronderstellen, dat de regeering be ginnen zal met het doen van voorstellen, die ieder liberaal beamen kan, als faoeda ni'g ik noem: het herstel van normale be trekkingen -met Rusland, het terugtrekken van onze troepen van den Rijn en uit an dere gebieden, waar zij niets meer te ma ken hebben, -een onmiddellijk voeling ne men met Amerika over de beperking der bewapening ter zee en -een krachtige on dersteuning van de ontwapeningsgedachte en bespoediging van het bijeenkomen der ontwapeningsconferentie. Dat -ons bijna honderd zetels meer toe kwamen, dan wij in werkelijkheid bezet ten, is de beste veboordeeling van het hui dige 'kiesstelsel. Wij- zullen echter -afwach ten, of de regeering uit eigen beweging voorstellen zal doen om hierin wijziging te brengen. Over de werkloosheid heeft Lloyd Geor ge nog gezegd, -dat de nieuw e regeering op dit punt een goed begin schijnt te hebben gemaakt. Indien het vraagstuk nauwkeu rig, met energie en verstandig wordt aan gepakt, zal de regeering den vollen steun hebben van de liberalen. De verkiezingen in Zuid-Afrika. De stand der partijen is: Zuid-AMkaansche partij: 58. Nationalisten: 59. Labour, fractie-Creswell: 5. Labour, dissidenten: 3. Men verwacht, dat de Nationalisten een meerderheid zullen, hebben van 14 of 19 zetels met den steun der partijgangers van Creswell. Een Kanaal-eilandje te koop. In Februari had de hotelhouder Angelo Clarke het ro-manfisobe Kanaal-eilandje Bredbou of Brecghou gekocht; nu wil hij het alweer van de -hand doen en zal 'het daarom laten veilen. Behalve -zijn schilderachtigheid beeft Brechou nog meer aantrekkelijkheden. De eigenaar -er van is van rijks- en plaatse lijke belastingen vrijgesteld en heeft recht op een zetel in het „parlement" var, Sark, een ander Kanaal-eiland. Korte berichten. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat daar eiein algemeene staking is uitgebro ken, waaraan op zijn minst 80.000 ar beiders uit alle bedrijven deelnemen. De staking is uitgebroken, naar aanleiding van een botsing tusseben stakende bouwvak arbeiders ien arbeidswilligen. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft besloten, voortaan bij alle verkiezin gen vrouwen en mannen op biljetten van verschillende kleur te laten stemmen, om te kunnen nagaan welke partijen de voor keur der vrouwen hebben. Het Noorsch© adeisthing heeft een ontwerp voor een nieuwe slachtwet aange nomen, waarbij de joodsche ritu-eele wijze van slachten verboden wordt,. Een voors-tel om dispensatie te kunnen verl-eenem werd met 88 tegen 21 stemmen verworpen. Ongeveer 700 van de 1400 metaal bewerkers, die bg' de Burgeois-e te Antwer pen in dienst zijn, hebben het werk ver laten. Het is niet uitgesloten, dat ook de andere arbeiders zich bij da stakers zullen voegen. Een hevig onweer heeft in het Pus- terdal gro-ote schade aangericht. W-olken- breukem veroorzaakten overstroomingen en aardverschuivingen, waardoor in Ot- tomi 10 huizen gedeeltelijk vernield wer den. De straatweg van Brunegg naar Campo Tuxes werd over een afstand van 100 M. vernield. De schade wordtop meer dan .1 millioen lire geraamd. In Ierland zijn tengevolge van een bomaanslag twee politie-ambtenaren ge wond en een gedood. De politie te Dublin had een anoniem schrijven ontvangen,, waarin medegedeeld werd dat zich ergens een kist met documenten, op hoogverraad betrekking hebbende, bevond. Drie amb tenaren begaven zich daarop naar de aan gegeven plaats, waar -de kist ook werke lijk' gevonden werd. Bij het openen van de kist volgde een ontploffing, met het reeds gemelde gevolg. Gisteren 'heeft de raad van discipline opnieuw een zaak van omkoope-rij behan deld tegen twee Londensc'hé hoofdagenten van politie. Be een werd zonder pensioen en oneervol ontslagen. De ander is gera den zijn -ontslag met behoud van pensioen aan te vragen. In het dorp Oz-orow bij Lods zijn on geveer 300 personen 'Ziiek -geworden aan vleeschvergiftiging. Een slager die onge keurd vleesch had verkocht, is in hechte nis 'genomen. De tabaksfabriek S-guros te C'avalla is door brand vernield. De- schade be draagt 35 millioen drachmen. Op het meer Castori-a is een autoinio- h iel pont met 110 passagiers, die op weg waren naar de kerk, vanwege de overbe lasting omgeslagen. Er zijn 15 passagiers verdronken. Omtrent de vijf zendelingen en, 'het kind, die Zaterdag in China door bandie ten. -ontvoerd zijn, is niets n-aders hekend Het district Sjekisjin is geheel in de macht van roovers en vagebondeerende soldaten, nadat het leger Van 'generaal Feng is te ruggetrokken. De Fransche Kamer heeft met alge meene stemmen het wetsontwerp aangeno men, -dat de uitoefening van het beroep van bankier verbiedt aan personen, die ze kere straffen 'hebben ondergaan. Het Koninklijk bezdek aan Amsterdam. Met dien gewonen trem van 17.51 zijn de Koningin en de Prinses gisteravond weder uit de hoofdstad vertrokken, uitge leid© gedaan door Prins Hendrik, die zelf nog in da stad meer en den maaltijd ten huizo van burgemeester de Vlugt ge bruikte. Van het Paleis werd het Koninklij ke rijtuig weder door het eere-esco-rte van huzaren naar het Cenjraal-Sation begeleid. Koningin Wilhelmiha verzekerde den burgemeester, -dat de afgeloopea feestda gen door de bewijzen van liefde en aan hankelijkheid welke de bevolking, loonde aan de Koningin-Moeder, voor haar on vergetelijk zullen, blijven. En aan den hoofdcommissaris van politie', den lieer Versteeg, maakte zij haai' compliment over de uitstekende orde-maatregelen, waardoor alles zulk een goed verloop heeft gehad. To-en riep chef Muller: VertrekkenI En toegejuicht door het gro-oite publiek dat zich op het perron had verzameld ver trokken de Koningin en de Prinses al wuivend .naar het Loo. Toezicht op de notarissen. Naar wij vernemen, heeft de commis sie-Polak, ingesteld do-o-r den Minister van Justitie', me-t de opdracht te onderzoeken, of, en zoo- ja welke maatregelen moeten worden genomen, tot meerderen waarborg voor hen, die hun. belangen toevertrou wen aan notarissen, haar verslag bij' den Minister van, Justitie ingediend. De Ouderdomswet. Verschenen is de memorie van ant woord -op he-t voorloopig verslag der Eerst© Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging -der ouderdomswet 1919 en tot wijziging der wet op de Rijksverzeke ringsbank. Daarin, spreekt de minister de verwach ting uit, dat de aanneming in de Twee de Kamer van het amendement-Sannes inzake verhooging der maximum-rente niet zal behoeven te leiden tot stemmen te gen het wetsontwerp-. Aan deze verhooging Binnenland. Met de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding wordt voortgegaan. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zeeland. lerseke doet niet mee aan het onderzoek naar g-as-centralisatie. De gebeurtenissen in Curasao. Nota-wis seling tusschen de Nederlands-che en Veneznelaansche regeeringen. De onbewaakte overweg te Rilland. Buitenland. Weer een O-ceaanvlucht. Hevig onweer boven België. Ruzie over den ontdekker van Amerika. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. wordt volgens den minister in het vo-or- loo-pig verslag een ruimer beteekenis toe gekend, dan met de proporties der zaak overeenkomt. De minister betoogt verder, dat de thans voorgestelde uitbreiding, waardoor de Invaliditeitswet ook -op- het terrein der we-duwenxente haar aanvul ling zal vinden in de vrijwillige verzeke ring, niet tegen het beginsel der Ouder domswet ingaat. Voor de vrees, dat men den weg op gaat naar het Staats levens verzekerings bedrijf lijken den minister geen gronden aanwijsbaar. Opheffing van Kantongerechten. Naar de Minister van Justitie in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer inzak© de wetsontwerpen tot wijzi ging van de bezoldiging der leden van den Raad van State ©n van. de leden der burgerlijk© en militaire rechtscolleges me dedeelt, is zeer binnenkort de intrekking te verwachten van de voorstellen tot op heffing van verschillende kantongerech ten. f i 'iiliiil iji Door de lucht naar I n d i De directeur v-an het Alg. Ind. Dagblad D e Rreangerbode, mr C. W. Worms er, vertrekt dezer dagen in gezelschap- van den nieuw-aangestelden redacteur van zijn bLad mr W. J. B. VersMt naar Ned.- Indië, en wel voor zoover mogelijk per vliegtuig. D© heeren zullen gebruik ma ken van den vliegdie-nst der Britscbe Royal Air Mail, die hen in acht vlieg dagen van Parijs naar Karachi brengt. Verder is de luchtverb-inding nog niet uitgestrekt, zoodat de rest van de reis als volgt- gemaakt wordt: per trein van Karachi naar Calcutta (8 dagen) emi per boot van Calcutta naar Batavia (14 dagen). Mr Worms-er en zijn reisgenoot zijn de perste passagiers die de reis naar Ned.-Indië langs den luchtweg onderne men voor zoover deze thans is openge steld voor particulier verkeer. De wet op de Naaml. Vennoot schap. In de Mem. v. Antw. op het voort, verslag der Eerste Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de art. 42c (nieuw) en 42 (nieuw) van het We-tb. van Koophandel (balans en winst- en ver liesrekening) merkt de minister van Justi tie op dat het ontwerp wel degelijk be perkt is tot de cpiaestie der publicatie van de balans en winst- en verliesrekening (d.w.z. dat slechts wordt bepaald welke vennootschappen jaarstukken moeten pu- bliceeren en hoe de te publiceeren balans is in te richten). Maar deze beperking is dan ook door de gedane toezegging geboden. Do minister gelooft niet, dat zij ware te handhaven geweest, indien het Engelsche recht tot richtsnoer ware genomen. Reeds daarom was er geen grond speciaal o-p dit buitenlandsche recht te letten. Spoorwegpersoneel. Naar 'tH-hld. verneemt, houdt de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel op 16 Juli a.s. te Utrecht een buitenge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1