No. 213 Donderdag 13 Jnni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDlSUCo's BANK-GOES Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. De overval te Willemstad Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Zeppein-veirtetekelinsen veroordeeld. Fransche tegenslag In Marokko. Eiken dag één Glaasje VAC ANTIE Een meidédeellng .van Koloniën. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m e n t s p r {j s Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiln: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het gebeurde Op Curasao. De treurige historie die zich dezer dag gen op Curasao afspeelde, heeft een be lachelijke maar toch ook een zeer ernstige kant. Niet alleen toch dat ons land door deze beschamende gebeurtenissen hopeloos ge blameerd werd, wat zijn terugslag kan hebben ook in andere Overzeesche gebie den, maar er zijn daarbij ook verschil lende dooden gévallen. Ook een 'Zeeuwsche jongen werd, naar gemeld is, zeer ernstig gewond, aan de gevolgen waarvan hij helaas is overleden. Op de vraag wat de oorzaak was van de zen bloedigen overval is maar één ant woord mogelijk: de te zwakke bewapening van dit eiland, waardoor het zoo goed als weerloos voor iederen aanvaller open lag Als daar op Curasao ©en behoorlijke troepenmacht was geweest, die oven vol doende verdedigingsmiddelen beschikte, dan zou zonder eenigen twijfel de overval achterwege zijn gebleven. Dan zou deze blamage ons land be spaard zijn, maar dan zouden ook deze jonge mannen niet zijn gevallen als slacht offers van de Nederlandsche zorgeloos heid. Het ontbreken van behoorlijke verdedi gingsmiddelen heeft de Venezolaansohe bandieten aangetrokken en is oorzaak ge weest dat hier onnoodig bloed is gevloeid. Het is een droeve, maar ook een leer zame historie. De ontwapening en de bezuiniging op militaire uitgaven kan ook te duur worden betaald, nl. met het verlies van eer en bloed en leven. V Marchant geoordeeld. Aan Mevr. van Itallievan Embden, vrijz.dem. lid van de Tweede Kamer, komt de eer toe, dat zij op de eiscben van een parlementaire politiek een beteren kijk heeft dan de leider van haar partij Mr Marchant. De heer Marchant is „democraat" in dien zin, dat het volk het voor het zeggen moet hebben, maar als het volk zich uit spreekt voor een rechtsch kabinet, dan tracht hij deze uitspraak te saboteeren. Hij is voorstander van een parlementair Kabinet, maar alleen wanneer het een Ka binet is dat in zijn smaak valt. Is dat niet het geval, dan is hij gaarne bereid de con- stitutioneele parlementaire verhoudingen te verstoren en op politiek gebied een gren- zenlooze verwarring te stichten. Mevr. van Itallievan Embden is op dit punt verstandiger dan haar leider. Zij' ziet ook de gevaren en de bezwaren van den politie'ken toestand; zij verlangt ook den terugkeer tot een parlementair Kabinet en zij aarzelde dan ook niet bet in een te 's-Gravenhage gehouden vergade ring uit te spreken, dat een parlementair- Kabinet-Colijn de voorkeur verdient boven een extra-parlementair Kabinet. Daarmee is de houding van Mr Mar chant en, zijn fractie in bet najaar van 1925 geoordeeld. Men begint blijkbaar ook in Yrijz-Deco- cratische kringen tot de overtuiging te ko men, dat door het optreden van den leider dezer partij de democratie in gevaar koant en de invloed van het parlement tot nul wordt gereduceerd. Voor de kiezers een reden om niet de Vrijz.-Dem. banier te volgen, maar straks hun steun te geven aan de echt democrati sche, parlementaire Antirevolutionaire partij;, door te stemmen op den heer J. J. G. van Dijk, NO. 1 VAN LIJST 5. Eer» triemftetM VMR lÉSfflIBaaam De vacantierel'»" as® bosriemou® ïa Schotland is voor MacDonaid een pooit triomftocht geweest, Ta AJwsKLeesi, waar bij om half acht 'a morgens moest over stappen, stonden 'honderden monscben op bet perron. Op elk station van Aberdeen naar Lossiemouth juichten dé menschen MacDonald toe, die voor het venster van zijn compartiment zat. Te Lossiemouth waai het dageligksch leven geheel stopgezet. Het heele stadje was uitgekropen om den grooten zoon te verwelkomen, die tot het hoogste ambt in den staat had weten op te klimmen. Onder het gejuich van schoolkinderen, «tapte de premier uit dm trein. Onmid dellijk werd hij omringd door oude vrien den, visschers en hun vrouwen, die hem hartelijk de hand schudden. Buiten het station was de officiëele ontvangst. Da burgemeester sprak hem toe. De verkiezing in Zuid-Afrika. De algemeene verkiezing, die vandaag wordt gehouden, kenmerkt zich' door da grootste opwinding, die ooit in een ver kiezingsstrijd in Zuid-Afrika waar te ne men is geweest. Er zijn aanwijzingen, dat de kiezers in buitengewoon grooten ge tale zullen opkomen. De onzekere afloop van de verkiezing wordt bewezen door het feit, dat de Capew Times een meerderheid van vier stem men voor Smuts en zijn Zuid-Afrikaan- sche partij voorspelt, terwijl de Nationa listische Burger op een meerderheid van 32 stemmen voor de coalitie van Natio nalisten en arbeiderspartij rekent. Van da vier jongelui, die zich als' ver stekelingen aan boord van 'de Graf Zep pelin hadden willen verbergen, maar vóór het vertrek van het luchtschip werden Óhtdekt, zijta. gisteren twee wegens huis vredebreuk en het ongeoorloofd dragen van wapensl veroordeeld tort 18 en 21 dagen hechtenis. De jongste avonturier werd 'door de jeugdrechth'ank naar zrjin woonplaats teruggestuurd, terwijl het vier de lid van het gezelschap in verzekerde bewaring isi gehouden, daar hij, naar ge bleken is, nog iets anders op .zijn kerf stok heeft. De Fransche bladen bevatten oen tele gram uit Rabat, meldend, dat een 'deta chement bestaande uit twee compagnieën Marokkaansche tirailleurs en een „goem" (Marokkaansche ruiter® die een verken ning deden in bet Zuiden van Marokko in een hevig gevecht is gewikkeld ge weest met een sterke groep dissidenten. De toevoeging, dat de opperbevelhebber der troepen er been is gegaan, wijst er wel op, dat er iets ernstigs gebeurd is. Dit 'blijkt trouwens ook uit de berichten uit 'Engelsche bron. Zoo meldt de cor respondent van de „Times" te Tanger, dat de bevelvoerende majoor jan zeven andere officieren gedood werden en dat men niet weet waar de overlevenden zich bevinden. Volgens de jongste berichten hadden de Franschen 13 dooden en 50 gewon den, waaronder twee officieren. Er is troepenversterking gezonden. WaT'l^ PB BK RUIK Kwfe bedelden. De Koning van Engeland' i's! reeds zoovfw Van zijn laatste ziekte her steld, dat bijf gisteren bet grootste Öéel van den dag in de tuinen van Windsor Castle beeft doorgebracht. De met slechts 209 stemmen ba een district van Liverpool verslagen arbei- Üerscandidaat Robinson heeft besloten to vragen, dat de Verkiezing van den con servatieven caadidaat nietig wordt ver klaard ep grond van de overweging, dat de kiezers werden geïntimideerd niet op den arfceiderscandidaat te stemmen, door een R.-K. priester. Een buitengewoon hevig on weder heeft zich gisteravond boven Brussel ont last; een half uur lang waren dondersla gen en bliksemstralen niet van de lucht,, terwijl het water bij stroomen neerviel. In het hoofdpostkantoor zijn een aantal bui zen door het water gesprongen. Te Klausenburg heeft een groot» wolkbreuk gewoed, gepaard gaande met hagelslag. Meerdere plaatsen werden on der water gezet. Zestien personen vonden den dood bij de ontstane overstroomin gen. De aangerichte schade is endfrm groot. Bijzonderheden ontbreken nog, daar de telefoon- en telegraafleidïngen door bet noodweer vernield' zijn. 1Blijkens een draadloos bericht woe den :er over geheel Spanje zware onwe- ders. Sedert Zondag zijn 15 personen op verscheidene plaatsen door den blik sem gedood. 1In de bekende Fransche Santó-ge- vangenis zitten thans niet minder dan 126 „bankiers", die alleen nog maar te Parijs gewerkt hebben. HULDIGING VAN DE KONINGIN MOEDER TE AMSTERDAM. Na de anbade, waarvan wij gisteren een en ander meedeelden, is de Konin gin-Moeder nog gehuldigd in het Sta dion, waar onder enorme belangstelling een zangspel werd opgevoerd. Die N. R. Crt. vertelt er van: Te half drie klinkt bazuingeschal uit den Marathon-toren; schetterende fanfa res vallen in, dan' de volledige orkesten van de Kon. Militaire Kapel, de Konink lijke Marine-kapel en Wester's Harmonie- korps, die opgesteld staan voor de beide decoratieve muren, waarmede de zijkan ten van het Stadion een afsluiting heb ben gekregen en waar tevens het jongens koor van de R.-K. Oratoriumvereeniging en 'de 750 zangeressen en zangers ge plaatst zijn, die aan de muzikale illustra tie van het regentessespel zullen deel nemen. Als de muziek de eerste maten van bet Wilhelmus aanheft, is dat het de massa's electxiceerend toeken, dat de Koninklijke Familie in aantocht is. De veertigduizend staan op, en zingen ge zamenlijk ter verwelkoming ons volks lied mede, als het Koninklijk' rijtuig, be spannen met vier zwarte rossen, door jockey's gereden en door een in blauw en goud uitgemonsterden voorrijder voor afgegaan, door de Marathonpoort het mid denveld opzwenkt. De hofstoet rijdt dan onder uitbundige toejuichingen tot voor ie Koninklijke tribune. Jongedames bieden dan met hoofscbe revérences den vorstinnen ruikers aan, sn de Koninklijke familie begeeft zich met haar talrijke hofhouding naar de met een rijkdom van bloemen en kost bare tapijten gesmukte loge, Daarna had het zangspel - plaats, dat eindigde met een treffende huldiging. Tegen half acht gisterenavond was het' op den Dam vóór het Paleis zeer druk. Want zeer velen waren gekomen om tegenwoordig te zijn bij' het vertrek van de' Koningin-Moeder uit de hoofd stad. Doordat echter 's middags het ver blijf in het Stadion veel langer had ge duurd, dan men verwacht had, werd' het vertrek der Koningin-Moeder uit Amster dam een half uur verlaat en zoo was het al tegen acht uur, toen de auto's voor reden. De wacht van de mariniers en de kapel stonden aangetreden en om uur kwam de Koningin-Moeder, uitgeleide gedaan door "de Koningin, Prinses Juliana en Prins "Hendrik, op bet bordes van het Paleis. i I 11 i Een daverend hoerageroep steeg uit de menigte op en de kape-I speelde het Wilhelmus, dat velen meezongen. Daar na nam de Koningin-Moeder afscheid van de Koninklijke familie en stapte in de auto. Een groot aantal der bloemstukken, haar tijdens haar verblijf in de hoofdstad vereerd, nam de Koningin Moeder in haar auto mee naar Soestdijk'. Nog even wuifde de Koningin-Moeder de Koningin, de Prinses en den Prins toe; toen reed de auto onder het daverend hoerageroep der menigte weg naar S'oest- dijfc. Begrooting Wegenfonds 1929, Blijkens de memorie van antwoord der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrootin'g van inkom sten en uitgaven van het Wegenfonds voor 1929 wordt de door verschillende le'den uitgesproken meening, dat in zake onze wegenverbetering door den minister te langzaam en zonder lijn gewerkt wordt, welke meening door geen argument van eendge beteekenis wordt gestaafd, door den minister onredelijk geacht. Als men de achtereenvolgende begroo- tingen van het Wegenfonds vergelijkt, dan springt in het oog, dat de werkzaamheden tot verbetering van ons wegennet telken male belangrijk zijn uitgezet, zóó zelfs, dat de daarvoor benoodigde uitgaven volgens die begrootingen de geraamde inkomsten aanzienlijk overtroffen. Een verwijt van langzaam werken kan dan ook moeilijk ernstig worden opgevat. Ook het verwijt, dat zonder lijn wordt gewerkt, moet worden afgewezen met ver wijzing naar hetgeen de minister op een andere plaats reeds herhaaldelijk heeft naar voren gebracht, dat doel van de te genwoordige periode van wegenverbete ring, in de eerste plaats is om de bestaan de rijkswegen in een voor het snelverkeer bevredigenden toestand te brengen en dat dit doel op aandrang, welke van verschil lende zijden werd uitgeoefend, is uitge breid voor zoover zulks m het raamwerk van het bestaande rijkswegenplan mogelijk scheen, o. m. door enkele op dat plan voor komende nieuw aan te leggen wegen vroe ger onderhanden te nemen dan aanvanke lijk in het voornemen lag. De minister wil gaarne bevorderen, dat ten minste ééne onder alle omstandighe den voor het snelverkeer bruikbare ver binding met het Zuiden van het land zoo spoedig mogelijk tot stand komt en dat daarnaast de overige verbindingen zoo snel als het kan word Sb voltooid. De plan nen voor de brug bij Keizersveer zijn zoo ver gereed, dat binnen korten tijd met de uitvoering van dit werk kan worden be gonnen. Het ligt in het voornemen daarna de overige dier overbruggingen in genoem de verbindingen van Utrecht naar het Zui den, naar gelang de voorbereidingsarbeid vordert, te doen volgen, zoodanig, dat in den kortst mogelijken tijd een, voor 'het verkeer met motorrijtuigen geschikte weg is verkregen, waarvan ook bij hoog opper- water en ijsgang gebruik kan worden ge maakt. Inmiddels zal worden getracht naast dit werk de verbinding van Rotter dam naar het Zuiden verder voor te berei den en uit te voeren, terwijl te zijner tijd zal zijn te overwegen of andere bruggen, die inmiddels voor uitvoering in aanmer king kunnen worden gebracht, in het loo- pende werkprogram behooren te worden ingeschoven, dan wel daarnaast onder handen kunnen worden genomen. Werkstaking onder werkloozen. In de werkverschaffingen in den Has- kerveenpolder en in het Eemerveld heb ben werkloozen het werk neergelegd. In den Haskerveenpolder betrof het on geveer de helft der 80 Utrechtsdie ar beiders, die hooger loon wensohteW; 81 hunner vertrokken naar bun woonplaats. Deze stakers zijn dezelfde, die voor enkele weken overdreven klachten indien den over hun huisvesting, waarnaar mi nister Kan destijds persoonlijk een on derzoek instelde. In het Eemerveld, waar Schiedammers werken, ging een gedeelte in staking, om dat geen regengeld werd uitbetaald, waar op zij memden, recht te hebben. Aan hun eisch Werd niet voldaan; 24 reis den daarop naar Schiedam terug. Wederom een geval van encephalitis. In „Stscr." .112 wordt medegedeeld een opgave van bet aantal aangegeyen geval len van besmettelijke ziekten over de week van 2 tot en met 8 Juni 1929. In die week werd afgeleverd: door die entstofinrichting tó Amsterdam koepokstof voor 2316 personen; te Rotterdam voor 443 personen; te Groningen voor 11 per sonen; totaal voor 2770 personen. In da genoemde week werd Beni geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gebracht. Een nader onderzoek naar dit geval is ingesteld. Intrekking viaBi wetsontwerpen. Ingetrokken zijn de volgende wetsont werpen: Regeling van het middelbaar en lager landbouwonderwijs m van den voorlich tingsdienst voor dm landbouw; Vaststelling opnieuw der artt. 1628 tot en met 1632 van het burgerlijk wetboek; Voorschriften tot regeling van den uit voer van boter en kaas; Wijziging van1 de Gemeentewet inet be trekking tot die plaatselijke belastingen; Wijziging van enkele artikelen van de Gemeentewet betreffende de plaatselijke belastingen. Op behandeling van het eerstgenoemd ontwerp wordt geienprijs gesteld. Voor de twee volgende ontwerpen zjjn nieuwe regelingen in voorbereiding, en da laatste Binnenland. Huldiging van de Koningin-Moeder. De toestand op Curasao. Gemeenteraad van Middelburg. Buitenland. Verkiezing in Zuid-Afrika. Die landbouwwetgewing in Amerika. Fransche tegenslag in Marokko. U zljt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en Inbraakvrlje KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. tweie kunnen £n verband met het wets ontwerp in zake de financieel a betrek king tusschen het Rijk en de gemeenten worden ingetrokken. Het ministerie van Koloniën deelt het volgende mede: De toestand op Curaqaa, waar nai den overval de staat van beleg is afgekondigd, ia, zooals uit de sedert ingekomen tele grammen van den gouverneur bljjlkt, rus tig gebleven. Een meer volledige uiteen zetting van de plaats gehad hebbende geheuxtenisisen zal in een nader communi qué worden verstrekt, zoodra de daartoe nog noodige aanvullende gegevens van den landvoogd zullen zijm ontvangen. De gewonde Sergeant M. is gisteren overleden. Eerstdaags arriveert op Curasao een door den gouverneur van Suriname der waarts gedirigeerd militair detachement ter sterkte van 2 officieren en veertig man. Wat kapitein Morrys vertelt. Kapitein Morrys, van het stoomschip „Maracaibo" heeft telegrafisch verslag uit gebracht over zijh wederwaardigheden tij dens de inbezitneming van zijh schip door de Venezolanen. Zijn schip kwam Zaterdagavond 10 uur uit Maracaibo (Venezuela) te Willemstad aan. In den nacht kwamen' eenige perste nen aan boord van zijh schip en verzoch ten hem opstandelingen naar Goro te vervoeren, hetgeen door kapitein Morrys' werd geweigerd. Binnen enkele minuten bevonden z'ich reeds een 400 gewapende mannen aan boord van het schip, die den gouverneur van het eiland Curasao in hun midden hadden. Deze adviseerde den kapitein geen, tegenstand aan de revolutio nairen te bieden. Morrys werd door twee bandieten met da revolver in de hand met den dood bedreigd, indien bid weigerde aan hun bevelen te voldoen, terwijl andere revo lutionairen de stokers bewaakten, alsmede den loods, zoodat zij het geheele schip in hun macht hadden. Korten trjd later werd het hoofd der politie aan boord gebracht en door de rebellen gevangen gehouden. Zij eischteo, dat de stoomfluit van het schip tien stooten zou geven, waardoor hun aanhan gers aan wal het sein ontvingen, dat het echip in hun macht was. Vlug achtereen arriveerden toen vracht auto's beladen met munitie en levensmid delen, die uit de kazerne van fort Am sterdam waren weggenomen. De munitie werd aan dek van het schip geladen en nadat alleis gereed was bevalen de ban dieten „Vooruit naar Caracas" Niemand kan ons tegenhouden." Het schip moest direct vertrekken en de rebellen namen de plaats in van eenige leden der beman ning, die ontbraken. Op drie mijl afstand van Coro moest het schip de ankers uitwerpen en gedu rende het lossen der door de rebellen in geladen goederen gingen drie booten ver loren. Da houding van Venezuela. De zaakgelastigde a. i. van Venezuela deelt mee, van den gezant, die zich niet verlof te Caracas bevindt, opdracht te heb ben ontvangen, aan den minister van bui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1