No. 211 Dinsdag 11 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE &Co's BANK-60ES upoigp EERSTE BLAD. De overval te Willemstad Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Tt VACANTIE smaakt als room Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, i~)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-< Losse nummersf0.0- Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 fll Bij abonnement belangrijke korting. Eerbaarheid en goede zeden. In het program van actie der Anti revolutionaire partij, wordt bij de afdee- ling „Justitie" o.m. gevraagd: „Krach tiger tegengaan van de invloeden die oneerbaarheid bevorderen en de goede zeden kwetsen". Een belangrijk punt, dat ongetwijfeld in breede kringen instemming zal vinden. In onze dagen schijnt het toch vaak, of alles er op wordt aangelegd, om de oneerbaarheid in de hand te werken en de goede Christelijke zeden van haar in vloed te berooven. Wij behoeven dit niet nader aan te toonen. Ieder, die bewust meeleeft, weet welke gevaren er op dit gebied dreigen met name voor de opgroeiende jeugd. Nu kan hierbij op den voorgrond wor den gesteld, dat de taak van de Over heid op dit gebied beperkt is. Zij heeft de publieke hordeelen kun nen sluiten en wij zijn er dankbaar voor, dat het een Christelijk Kabinet was, dat hier ingreep. De Overheid had in ons land, onder den invloed van de z.g. vrijheidsbegrip pen, met de ontucht feitelijk een ac- coord aangegaan. De huizen van ontucht werden bij wet en verordening erkend als instellingen van maatschappelijk nut en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, eer het aan Minister Regout ge lukte de wet tot beteugeling der zede loosheid in het Staatsblad te krijgen. De gevolgen van deze wet zgh voor ons volk niet gering geweest. Maar de ontucht zelf is er niet mee uit de wereld geholpen. Daartoe is de Overheid niet in staat. Zij kan trachten de gevolgen der zonde te verminderen, zij kan pogen het door werken van de zonde te beteugelen, de zonde wegnemen kan z.ij' niet. Zij is niet in staat door wettelijke maatregelen de harten te veranderen en de bron, van allerlei vuile wanbedrijven uit te roeden. Dit moet volmondig worden toege geven. Hieruit volgt nu echter niet,, dat de Overheid maar alles op zijd beloop zou moeten laten en dat zij' het zedenbederf maar stilletjes zou moeten laten voort woekeren. Evenals de ouders op hun terrein, heeft de Overheid hier op haar terrein een taak en een roeping. Terecht schreef indertijd „De Stan daard": „De Staat kent zichzelf de bevoegdheid toe om de winkels, waar een eerbaar be roep wordt uitgeoefend, op bepaalde uren te sluiten. Zou hij' dan niet het recht hebben, om b.v. op te treden tegen de j e ugd-vergiftigende publieke danslokalen, cabarets, wufte bioscoopvertooningen, en dergelijke? En als hij er het recht toe heeft, be hoort hij dan hier ook niet van zgn be voegdheid daartoe gebruik te maken? Moet men de vergiftiging der zielen door middol van allerlei pornografische geschriften, maar laten voortwoekeren? De vragen, die men in dit verband stellen kan zijn hiermee niet uitgeput. Maar we behoeven niet alles op te stom men, omdat de formule van ons program zooals ze luidt, duidelijk genoeg mag worden geacht voor de bepaling van ons standpunt op dit gebied. We behoeven er dan ook niets meer aan toe te voegen. Wat hier gedaan kan worden, behoort gedaan, te worden. Daarom: krachtig tegengaan van de invloeden die de oneerbaarheid bevor deren en de goede zoden kwetsen." Zoo weascht het de Antirevolutionaire partij. En wij doen een beroep op de kiezers om deze partij In dat streven te steunen. Wonderlijke, democratie. Mr Marchant, do leider van den Vrijz. Dem. Bond heeft in een te Apeldoorn gehouden rede uiteengezet dat het be ginsel van de democratie in het alge meen en van de Vrijz. Democraten in bet bijzonder is, dat het volk zelf zal moe ten beslissen over de wijze waarop het geregeerd wenscht te worden. Onze opvatting van democratie is een weinig anders, maar wij willen dat nu laten rusten en ons even stellen op het standpunt van Mr Marchant. Bij de verkiezingen in 1925 ging het vooral om de vraag, of er weer een rechtsch Kabinet zou optreden en meer in 't bijzonder ging de strijd voor of tegen Colijn. Met name de z.g. democratische par tijen hebben aan hunne actie een. sterk persoonlijk karakter gegeven, „Colijn moet weg", dat was de leuze, die maandenlang gehoord werd. De kiezers bleken er echter anders over te denken. De rechterzijde bleef in de meerderheid en alle staatslieden van beteekenis waren het er over eens dat nu een Kabinet-Colijn behoorde op te treden. Wat dan ook gebeurde. Van een democraat van het slag van Mr Marchant had men nu mogen ver wachten, dat hij deze beslissing van het volk zou eerbiedigen. Maar dat deed hiji niet. Hoewel hij tegen het gezantschap geen enkel bezwaar had, hielp hij toch gaarne mee om een spaak in het wiel te steken en de beslissing van het volk ongedaan te maken. Het gevolg was o.m. dat we kregen een extra-parlementair Kabinet, waarvan Mr Marchant zelf verklaart, dat het zich van de beslissingen der Kamer niets aan trekt en dat de volksvertegenwoordigers zoo goed als niets hebben in te brengen Zoo werd de door Mr Marchant ver dedigde democratie de doodsteek toe gebracht doorMr Marchant. In naam der democratie. Maar een democratie van een won derlijk merk. Al zijn de gouverneur van Curasao, li L. A. Fruytier, en de garnizoenscomman dant, kapitein A. F. Borren, weer be houden te Willemstad teruggekeerd, deze overval van onze nederzetting door Ve nezolaansche vrijbuiters is toch, volgens de N. R. C. een misselijke geschiedenis. Er bestonden reeds lang verbindingen tusschen de roerige elementen in Vene zuela en hun paxtijgenooten op Curacao, op wier gedragingen door de Nederland- scbe overheid nauwkeurig werd achtge geven, zoodat er reeds eenigen tijd ge leden sprake schijnt geweest te zijn van een versterking van de Nederlandsche marinemacht op het eiland van het moe derland uit. De veronderstelling te Wash ington, dat het de Venezolaansche bende te doen geweest is om in het bezit te komen van wapens en munitie voor ge bruik bij de binnenland sche onlusten in Venezuela lijkt aannemelijk en is 'door een later telegram bevestigd. De gouverneur, het oud-kamerlid Fruy tier, had in 1928 zijn ambt aanvaard. Het garnizoen bestond 'vroeger uit een compagnie, infanterie, die echter door mi litaire politie is vervangen. In Suriname ligt nog een compagnie infanterie. De geheele munitie- en wapenvoorraad op Curasao is door de Venezolaansche bende geroofd. Kenners van de CuraQaosche toestan den verzekerden aan het blad, dat men in Den Haag reeds eenigon tijd wist, dat er op Curasao en van den Venezolaan- schen kant iets broeide. Curacao telt vele uitgeweken Venezolaansche burgers, die voortdurend relaties met hun vaderland onderhouden en de oproerige elementen1 aldaar op de hoogte stellen van de toe standen op Curacao, dat slechts op 3 k 4 uur stoom,ens afstand van de kust van Venezuela afligt. Dat men in Venezuela het op de Ne derlandsche munitie voorzien zou kunnen hebben, althans Curacao zou gebruiken als basis voor ondernemingen tegen de Venezolaansche rsgeering, was bij het departement van koloniën niet onbekend. Er lag heel wat wapen- en kruitvoorraad uit den tijd, dat er neg een garnizoen lag. De groote fout van regeeringswego ge maakt, is de vermindering van het gar nizoen op Curacao. In 1908, toen de Gelderland in de West-Indische wateren geweest is, lag er zelfs nog ©enige artil lerie. Voorts bestond het garnizoen uit een compagnie van ruim twee honderd man infanterie, die langzamerhand was ingekrompen tot 150 man. Daarna is bet garnizoen geheel opgeheven en vervangen door een detachement militaire politie. Overdreven bezuiniging, zoo meenen de 1 h-uteCiei iDir.e 1 LU. i-i 1 cvjcukiuc ROOKTABAK 1 a-i 1 BOODHTEB 1 ■■'kïj;.'- y Uu/ fctbalc i; THÊODORUS NIEMEUER GRONINGEN p kenners van Curacao, is de oorzaak ge worden van dezen aanval, waaronder ons prestige weer ernstig heeft geleden. Een mededeefing van het Vene- zolaanseh gezantschap. Het Venezolaansch gezantschap deelde mede, dat de z.g. generaal Urbina niet een revolutionair is in den eigenlijken zin van het woord, maar een bandiet, een roover en moordenaar, wiens uit levering de Venezolaansche 'regeering reeds sedert September van het vorig jaar heeft gevraagd aan de regeering van Columbia, waar men vermoedde, dat hij zich bevond. De Venezolaansche regeering is een regeering van orde en rust, die de beste betrekkingen wenscht te behouden met andere mogendheden en vooral ook met Holland. Zij zal ongetwijfeld niets onbeproefd laten om de bandieten, wanneer zij zich op Venezolaansch grondgebied bevinden, zoo spoedig mogelijk te vatten.. Stappen van de Nederiantbefoe regeering. Aan een hooggeplaatst regeeringsper- s-oon heeft het Handelsblad nog de vraag gesteld, of de Nederlandsche regeering de zaak er bij laat. De Nederlandsche regee ring laat het er natuurlijk niet bij, was bet antwoord. „Op het oogenblik wor den '.toebereidselen getroffen, voor het doen van stappen bij de Venezolaansche regeering inzake den overval. Zoodra die voorbereiding is beëindigd, zal de regeering mededeeling van haar stappen doen." Het blad meent te weten, dat de stap pen, welke de Nederlandsche regeering voorbereidt bij de Venezolaansche regee ring, niet zullen betreffen de aansprake lijkheid voor den overval zelf, maar wel de aansprakelijkheid van de Venezolaan sche regeering voor de bestraffing van de daders. Vragen van den heer Colïjin. De heer Colijn heeft aan den Minister van Koloniën de volgende vragen ge steld Ie. Is de regeering bereid zoo spoedig mogelijk meer uitvoerige mededeelingen te verschaffen aangaande de voor onze internationale reputatie zoo blameoren- de gebeurtenis op het eiland Curacao? 2e. Wil de regeering met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, dat een bende van 500 Venezo-lanen der mate gewapend kon zijn, dat de militaire politiemacht kon worden overmeesterd? 3e. Kan er op worden gerekend, dat de regeering maatregelen van bjijvenden aard nemen zal om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en internatio nale reputatie smadelijke gebeurtenissen te voorkomen? Die militaire politiemacht te zwak? In „Het Vaderland" komt een beschou wing voor van de politieke hoofdredactie waarin zij: er op wijst, dat de militaire politie blijkbaar onmachtig is gebleken om zulk een overval onmogelijk te maken. Deze overval vestigt opnieuw de aandacht op de noodzakelijkheid om in dit ge biedsdeel op alle eventualiteiten Voorbe reid te zijn. Er moet voor gewaakt worden, dat Ve nezolaansche revoluties niet op Neder- landseh grondgebied worden uitgebroed en voorbereid. De indruk mag niet wor den gevestigd, dat Nederland het gezag op dit belangrijke strategische punt (het pistool op de borst van Venezuela) niet kan handhaven. De ontwikkeling der reusachtige pe troleumbedrijven maakt dit nog te meer noodzakelijk. Gevraagd mag worden, of deze noodzakelijkheid wel voldoende werd en. wordt beseft. De „Kortenaer" is in het najaar van het vorig jaar naar West-Indië Vertrok ken, wegenS de daar heerschende on rust. Waarom is het. schip zoo spoedig teruggekeerd? Was het er sedert zoo rustig, dat elk oorlogsschip in deze wa teren kon worden gemist? Ook rijst de vraag, of het bestuur van Curacao wel voldoende op de hoogte 13 geweest van wat er in en om het gebiedsdeel omging. Wist men niet, dat ■er in Venezuela igts broeide? Is het Ne derlandsche bestuur, noch door haar ver tegenwoordigers in Venezuela noch door den consul-generaal van Venezuela te Willemstad ingelicht? Hoe kon een dergelijk complot worden voorbereid, zonder dat het bestuur daar omtrent iets vernam? Uit het thans gebeurde kan althans dit goede voortkomen, dat deze vragen ernstig onder de oogen worden gezien, en afdoende maatregelen worden geno men, om Curacao (en Nederland!) tegen herhaling van dergelijke gebeurtenissen te vrijwaren. Duidelijk moet blijken, dat Nederland zich van zijn verantwoordelijk heid «ten volle bewust is, en in staat om dergelijke ondernemingen te keeren. Het vertrek van ,*ie „Kortenaer". Heit plotselinge vertrek van den torpe dojager „Kortenaer" naar de West is Maandag natuurlijk het groote onderwerp der gesprekken .geweest. Den ganschen dag dromde, een groote menigte in de nabijheid van de Buitenhaven te Den Hel der tezamen, waar met man en macht gewerkt werd om. het schip in gereed heid te brengen. Het bericht betreffende de bezetting van Willemstad kwam hier Zondagavond 8 uur bij de directie der marine binnen, en oogenblikkelijk werden maatregelen geno men tot gereedmaken van den torpedo- bootjager. Tal van mannen moesten van hunne woningen worden, gehaald, en de werf te Willemsoord ontwikkelde een koortsachtige haast om alles tijdig gereed te hebben. Er moesten nog kleine repa- ratiën geschieden, officiersverblijven inge richt, overplaatsingen geschieden, ook pro viand en munitie worden ingenomen. Dit alles veroorzaakte Maandag den ganschen dag een buitengewone bedrijvigheid aan de Buitenhaven, waar velen natuurlijk hot interessante schouwspel bijwoonden. Hoe wel alios in groote haast geschiedde, was het verloop der werkzaamheden regelma tig en Maandagavond 10 uur was de „Kortenaer" voor het vertrek gereed. Wij hebben medegedeeld, dat het schip hedenmorgen (Dinsdag) te Hoek van Hol land een detachement mariniers zal in nemen. Dit detachement bestaat uit 40 man, waardoor het totaal aantal man schappen aan boord van dezen oorlogs bodem tot 150 stijgt. Hoelang men over de reis doet, valt niet te zeggen, dat hangt van allerlei omstandigheden af. Als de weersomstandigheden gunstig zijn, wordt onmiddellijk doorgestoomd naar Cu racao, onderweg (in Ponte Delgada en St. Thomas) zal nog olie worden inge nomen. Ook de „Hertog Hendrik" zal zoo spoe dig mogelijk naar de West worden gediri geerd. Vermoedelijk vertrekt deze bodem Donderdag. Wegens ontstentenis van de marineka- pel, die, zooals men weet, in de hoofd stad was, had een der plaatselijke mu ziekkorpsen aangeboden bij het vertrek van do „Kortenaer" de bemanning het gebruikelijke uitgeleide te geven. Dit aan bod is aangenomen, zoodat Maandagavond de „Kortenaer" onder muziek van de har- moniekapel „Winnubst" haar reis heeft aangevangen. Om Arnerikaansühe oorlogsschepen gevraagd? De Telegraaf, die meedeelt, dat de Ko loniale Raad. van Curacao Zondag bij het krieken van den dag in buitengewone zit ting bijeen is gekomen en om assistentie naar Den Haag heeft geseind, brengt een telegram uit Willemstad, waarin gezegd wordt: Da consul der Ver. Staten, de heer Binnenland. De overval te Willemstad (Curacao). Do huldiging van H. M. de Koningin- Moeder. De agenda's voor de H.B. verg. en Alg. Verg. deT Z.L.M. Dreigende staking in de Groningsche karton-industrie. De Schevemingsche staking beëindigd? Nog altijd de Zeeuwsch-VIaainsche Wa terleiding. De moord op1 den heer Lans. Buitenland. De verkiezingsuitslag in België. Dreigend conflict in de Engelsche katoen industrie. Aardschokken in Denemarken. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. T. W. Voetter, stuurde een dringend tele gram naar Washington, waarin hij ver zocht om onverwijlde expediteering van Amerikaansche oorlogsschepen uit de Ka naalzone- en de Caraibische Zee naar Cu- rcLQ'cLO. De namen der doodeir. De namen der slachtoffers van den over val op Willemstad zijn: Sergeant-majoor Vaus, sergeant Marcusse en brigadier van Zuylen. Hef eiland Curacao. Curacao, het grootste eiland van de Eilanden onder den Wind, heeft een op pervlakte van 500 vierkante K.M., onge veer 1/4 van de Nederlandsche provincie Limburg. Het heeft eeu diepe, veilige en gemakkelijk te bevaren haven voor de groote vaart, de haven van Willemstad, die als overscheephaven en als olie- en kolenstation in West-Indië van groote be teekenis is geworden. De sterkte van de bevolking van Willemstad bedroeg 1 Ja nuari 1928, 19061 zielen. V-an de voortbrengselen van het eiland noemen wij: oranjeappelen, waarvan de bekende oranjeschillen voor likeurfabri- catie worden vervaardigd.. Verder phos- forzure kalk, waarvan er in 1927 108.881 ton werd uitgevoerd. De op Curacao gebouwde schoeners hebben een goeden naam. Op- het eiland vindt men een ijsfabriek en een struisvo gelpark. De Nederlands-ch-Indische Gas maatschappij heeft hier ook haar inrich tingen. Ze levert de ©lectriciteit van het eiland. Het oerdeel van „De Maasbode". Laten wij het erkennen: de Neder landsche Maagd heeft reden te oveT tot blozen, schrijft „De Maasbode". Van louter schaamte 1 Daar landt een bende bandieten in een van de deelen van haar rijk, zij: het dan buiten Europa, maakt zich mees ter van den vertegenwoordiger van het Nederlandsch gezag, laat dezen een gedwongen zeereisje maken en is dan wel zoo goed hem wederom terug te zenden. 'tls een blamage, wel niet met diep tragische feitelijke gevolgen, maar toch van zulk een pijnlijk moreel effect, dat kans op herhaling voor goed moet zijh uitgesloten. Een zoo gewichtig punt van wereldver keer als Willemstad op het oogenblik is, gelegen vlak bij een land, dat. de meest ongewenschte en onverwachte mogelijk heden laat, hebben wij door een handjevol politie-troepen voldoende verdedigd ge acht. Wel heeft de zuinigheid de wijsheid bedrogen i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1