No. 210 Maandag 10 Jnni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER HENDRIKSE Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij hef Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Colijn als financier. Buitenland. vindt de vliegenier op aarde. Rauwelijks uit daizelmgYrekkende. hoogte gedaald.is zijn eerste werk een pijp te stoppen met— Binnenland Belangrijkste Nieuws, VACANTIE D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKbAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-« Losse nummers f O.O. Pr ij s der Advertentiün: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. De financieele toestand van ons land heeft zich sterk veranderd de laatste jaren. Terwijl in hot najaar van 1923 voor ds komende begrooting een tekort van pl.m. f 140 millioen werd becijferd, sloten de rekeningen van de volgende jaren met niet onbelangrijke batige saldi-, dank zij vooral de krachtige maatregelen door Mi nister Colijn voorgesteld. Toen Minister Colijn zijne financie-ele plannen ontvouwde heeft het „steenen geregend". Er is toen tegen hem .een campagnei gevoerd waarvoor ieder fat soenlijk mensch zich beihoorde te scha men. En thans, nu de vruchten van zijn werk gezien worden, nu do financieel© toestand gezond is en bovendien sommige belastingen verlaagd konden worden, tracht men in sommige kringen hetzelfde spelletje voort te zetten. Ageerde men eerst tegen Colijn de „ge weldige", nu keert men de rollen om en kan men in de socialistische pers lezen dat hij de zaken veel te donker heeft ingezien en dat hij blijkbaar nog niet in staat was een behoorlijke begrooting te maken. Dat is op zichzelf al ietwat dwaas. Immers toen de heer Colijn in 1923 aan het bewind kwam vond hij een be grooting opgemaakt -door Minister de Geer. Bovendien is het toch al te dwaas1, na gebleken is dat de voorgestelde maatrege len doel troffen, daaruit te concludeeran dat dus dis maatregelen overbodig waren. Als een geneesheer een doodzieke patiënt opereert me|t gelukkig gevolg, dan zal toch niemand zoo dom zijn om te zeg gen, dat uit de gezondheid van den pa tiënt da overbodigheid van de operatie blijkt? Maar hier is nog meer. Dezelfde socialistische pers die nu durft schrijven, dat Minister Colijn en dus ook Minister de Geer, niet in Etaat was -een behoorlijke begrooting te maken, schreef in het voorjaar van 1924 dat de heer Colijn veel te hard van stapel liep en dat het hem nooit zou gelukken in, zo-o korten tijd, als hij- zich voorgesteld had, het reusachtige tekort te dekken. Op 1 Februari 1924 kon men in „Het Volk" lezen: „Toen S.D.A.P. en N.V.V. tegenover de plannen Colijn in het be kende manifest hun eigen plan stelden (dit is een vergissing want men heeft aan dien kant nooit een plan gehad) hebben wij er bijzonder nadruk op ge legd, dat de aankondiging van 140 mil lioen tekort-dekking in één jaar niets dan fantasie of demagogie was." En op 13 Februari van hetzelfde jaar verweet Mr Troelstra aan Minister Colijtni, „dat deze ook nu nog ons in den waan tracht te brengen, dat wij in 1925 de zoo gewenschte sluitende bagro-oting zul len hebben. Daarvan komt niets, dat voe len wij allen". Dat voelen wjj allen, Maai1 men had het verkeerd gevoeld. Inplaats echter nu tnaar ronduit te erkennen, dat do to-en gegeven voor stelling niet anders Aan fantasie of dema gogie was, tracht men nu zijn houding te reddendoor den heer Go-lijn nieuwe beschuldigingen naar het hoofd te werpen. Natuurlijk zonder resultaat. De figuur van Coljjn ais financier is onaantastbaar. De nieuwe EngsMta roering. De conservatieve oud-ministers begaven zich Vrijdagmiddag naar Windsor om de officieels zegels o-ver te geven, die Za terdag aan cfe Arbeidersministers werden toevertrouwd. De oud-minister» namen formeel afscheid van den koning. Miss Bo-ndfield is de eerste vrouw, die een ministersfunctie in Engeland bekleedt. J. H. Thomas, die zal worden belast met de taak van het coördineeren en doen uitvoeren van' alle plannen der re geering tot het vinden van een remedie tegen de werkloosheid, verklaarde, dat het probleem der werkloosheid niet kan worden opgelost, met een tooverstaf. Ik zal echter, zei.de hij, al mijn energie aan wenden om te trachten het tot een oplos sing te brengen, ofschoon niemand beter dan ik de moeilijkheden kent, waarvan het wemelt. Mijn taak is het, zoo zeide hij verder, nuttig werk in Groot-Brittannië te vinden, doch de ontwikkeling van het Britsche Rijk is eveneens begrepen in mijn program, en geen enkel practisch plan onverschillig in welk deel des rijks zal worden uitgesloten. Het Labour-ministerie wordt over hei. algemeen welwillend ontvangen.MacDo- nald heeft zijn medewerkers in hoofdzaak uit centrum en rechtervleugel der Labour - Partij gekozen, met uitzondering mis schien van den minister van openbare werken, Lansbury, die sterk revolutionaire neigingen bezit, maar die thans onder de directe leiding komt van Thomas. Ook de eerste vrouwelijke minister, miss Bond- field, die het ministerie van arbeid krijgt zal veel met Thomas te maken hebben. En Thomas behoort volgens de algemeens opvatting tot de gematigde Labourieter., met een gezond begrip van wat prac tisch mogelijk is. Behalve Lansbury is het eenige zwakke punt de benoeming van Henderson aan het Foreign Office. Zoowel van den kant van de Tories als van liberale zijde vreest men, dat Henderson, die in 1924 het Protocol van Genève teekende, dat be halve bij Labour in Engeland geen ge nade vindt, zich opnieuw in die richting zal willen bewegen, en ook aan zijn ta lent om koers te houden in den dool hof van de international© diplomatie wordt door sommigen getwijfeld. Vijf leden van bet kabinet zijn leiders of hoog© ambtenaren van vakvere-eni- gingen. De benoeming van den liberalen rechts geleerde Jowitt tot attorney-general wordt met gematigde gevoelens ontvangen. De liberalen nemen het hun oud-partijgenoot, die een week gel-eden nog een liberalen zetel op een conservatief veroverde en die nu ineens met pak en zak naar La bour overliep, natuurlijk geweldig kwa lijk. Dat deze benoeming de samenwer king tusschen Labour en de liberalen zal vergemakkelijken, staat dan ook nog al lerminst vast. En de politieke toestand blijft, bij: gebrek aan een absolute parle mentaire meerderheid, dan ook onzeker. Een onverwachte radio-rede van MacDonald. Zaterdagavond he-eft de nieuwe Engel- sohe premier een geheel onverwachte en in het program niet aangekondigde rede voor de radioi gebonden. Mac Dional-d zei dei„Wij zijn zoo' juist van. Windsor te ruggekeerd en hebben de zegels van onze waardigheid uit. handen van Z. M. ontvan gen, zoo-dat -onze regeering nu ook grond wettig begonnen is. Op dit oogenblik: heb ik behoefte u allen, mede namens mijn ambtgenooten, te danken voor het ver trouwen, dat gj ons o-p 30 Mei geschon ken hebt. Wj zullen geen minuut verlie zen om een begin van uitvoering aan. ons program te geven, hetwelk luidt: vrede in het binnenland, herstel van de in dustrie en vrede naar buiten tot heil yan het geheel© menschdora1. Nopens twee benoemingen wil ik een enkel woord ter verklaring zeggen. Minis ter Thomas heiaft een nieuw departement gekregen en zal met alle kracht, die hiem en zijn medewerkers bezielt, het probleem der werkloosheid onder de oogien zien en een politiek van nationaal herstel en nationale opleving inleiden. Dit zal ©eni gen tijd kosten, en op dit oogenblik ben ik zélfs nog sceptisch gezind nopens de mogelijkheid om binnen een jaar het aan tal werkloozem te kunnen terugbrengen tot wat wij een normaal .cijfer plegen te noemen. Maar houdt u overtuigd, dat alles wat kan gedaan worden, ook zki gedaan worden en dat noch tijd noch moeite zal ontzien wo-rden. Henderson is aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken ge plaatst, een keuze -die ons niet teleurstel, le-n zal. In verhand echter inet de alhet an dere overheerschende belangrijkheid van het vraagstuk der ontwapening en mede weigens het nauwelijks minder belangrijke feit van ©en spoedige overeenkomst met Amerika zal ik ditmaal nog zelf mee naar Genèv© gaan1. Wij allen zijn echter een weinig ver moeid naar het liöhaam uit den verkie zingsstrijd naar huis gekomen; en gijl allen zult ons wel ©enige dagen rust gunnen, to-t de- bijeenkomst van het parlement, opdat wij geestelijk weer geheel fris-cb aan den arbeid zullen tijgen. Verkiezing voor de Prov. Raden in België. „Het Volk" meldt uit Brussel: De uit slag van de provinciale verkiezingen van gisteren met hetzelfde kiezerkorps. van de zoo pas gehouden algemeen© verkiezin gen van 26 Mei, kan, vergeleken met deze algemeen© verkiezingen, als volgt wor den omschreven: vooruitgang v*an de libe ralen ten nadeele van de socialisten in Brabant, aanmerkelijke vooruitgang van de fronters (Vlaamsche nationalisten) in Vlaanderen vooral ten nadeele van de katholieken en een lichte verbetering van de socialisten in Walenland. Het Chineesch-Russisch conflict. Dezer d,agen wordt te Moskou de over handiging van een Chineesche nota aan Rusland door den 'Chineeschen zaakgelas tigde verwacht. Naar verluidt, worden de Russische eischen in deze nota afgewezen. Verklaard wordt, dat de gearresteerde Russen volgens de Chineesche wetten ge oordeeld zullen worden. Indien de Russi sche regeering aan -den Chineeschen zaak gelastigde -de -diplomatieke bescherming wil -onttrekken, zal de Chineesche regee ring overeenkomstige maatregelen nemen. Korte berichten. - De Duitsche rijksspoorwegmaat schappij heeft besloten bij de rijksregee- ring, naar aanleiding van de uit de arbi trale uitspraak in het loonconflict voort vloeiende nieuwe uitgaven, een voorstel tot tariefverhooging in te dienen, daar alle besprekingen voor een dekking -dezer uit gaven op een andere manier geen kans op succes hebben. In de universiteit te Weenen zijn Za terdagmiddag ernstige vechtpartijen voor gekomen tusschen nationaal-socialisten en Joodsch-nationale studenten. Talrijke stu denten werden gewond. De politie deed een aantal arrestaties. De activiteit van den "Vesuvius is Vrijdag vrij sterk geweest, ofschoon -de he vigheid der explosies aan het afnemen is Het vloeien van de lava is geheel opge houden. ij j Gisternacht zijn bij Polangen aan de Libausche kust drie visscbers in een hevi- gen storm omgekomen. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers te betreuren zijn. Trotzki beeft een telegram aan Mac Donald gezonden, waarin hij verlof vraagt om naar Engeland te mogen komen. Trotzki laat dringende gezondheidsrede nen gelden. President Hoover zal dezen zomet geen vacantie nemen. Hij verklaarde: „Ik ben veroordeeld om -dezen zomer te werken en zal in Washington blijven". Volgens een ontvangen telegram uit Konstantinopel, is in het stadsgedeelte dat grenst aan -de zee van Marmora, een enor me brand ontstaan. De brand heeft met kolossale snelheid om zich heen gegrepen en aau bestrijding is niet te denken. 11 A vo BIGGELAAR/o0\ ROOSENDAAL p«r yt pond De Koninklijke Familie naar Arolsen. H. M. de Koningin-Moeder zal 17 -dezer, vergezeld van H. M. de Koningin en Prin ses Juliana, voor eenige dagen naar Arol sen gaan om een bezoek te brengen aan ■den vorst en de vorstin van Waldeck. Eerste Kamer. Biji het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is uit België telegrafisch bericht inge komen van mr J. van Best, dat hij! zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet aanneemt. De N. R. Crt. verneemt, dat ook de heer Jos Meijfing te 's HertogenboGch, die, nu mr dr van Best voor een Eerste Kamer zetel heeft bedankt, aan de beurt is om in de v-acature-jhr Verheifen, tot lid van de'Eerste Kamer te worden benoemd ver klaard, een benoeming niet zal aanvaar den. Invoering Ziektewet. Wij hebben reden om aan te nemen1, zegt de (R.K.) „Werkgever", dait de Ziek tewet niet opi 1 Januari 1930, doch en kele maanden later in weiking zal treddn. Het begin van het jaar lijkt n.l. voor do inwerkingstelling dezer Wet, met het oog op de ziekte-frequentie in $0 maanden, niet de jneest geschikte termijn. Boven dien zal wel blijken, dat er nog zeer veel voorbereidingen getroffen moeten worden voordat het ingewikkeld apparaat dezer verzekering op gang kan komen. Een poging tot concentratie van den middenstand. In een dezer dagen te "Amsterdam ge houden bijleenkomst van middenstanders, waaronder vertegenwoordigers van mid- denstandspartijien die met de a.s. verkie zingen een lijst hebben ingediend, is door een comité tot concentratie van den mid denstand de vraag in bespreking gebracht of de tijd niet gekomen is dat in Ne derland een 'krachtige centrumpartij! ge vormd dient te worden. Alle aanwezigen stemden miet het plan in, waarop1 besloten werd de constitueeren- de vergadering onmiddellijk na de ver kiezingen te houden. Tot de publicatie van de navolgende motie werd besloten: De vergade-ring van middenstanders van ajlle richtingen, van oordeel, dat voor uitgang in welvaart, beschaving en ware democratie alleen mogelijk is door eman cipatie van den Middenstand, waaronder zij verstaat, alle wenkers met hoofd of hand, in landbouw, nijverheid,, handel, wetenschap en kunst, die door persoon lijke eigenschappen van bekwaamheid, aanleg en karakter, in staat zijn tot zelf standigen .arbeid, dat daartoe allereerst noodig is: a. politieke en maatschappelijke weer baarheid door hechte aaneensluiting van alle middenstanders; b. beëindiging van elke verspilling van middenstandsste-im aan de in ieder opu zicht voor ons volk verderfelijke se-ctari- sche politiek; c. vermijding van onderlinge geschillen, gevolgen van te verwijderen wanverhou dingen; spreekt den ernstigen wensch uit, dat 1. .alle bestaande partijen en vereenigim- gen van middenstanders zich in een or ganisatie vereenigen, zijl het desgewenscht voorloopig in federatief verband, 2, alle middenstanders bijl 'de a.is'. verkie zingen zullen handelen alsof het sub lo. genoemde reeds bestaat en hun stem uitsluitend zullen uitbrengen op midden standspartijen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Uitingeradeel mr E, N. W. Maas; is aan N. A. de Joncbeere op zijn ver zoek met -ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Puttersboek. Binnenland. Willemstad (Curasao) -door een bende be zet. Een Nederlandsch oorlogsschip ver trekt er heen. De huldiging van H. M. de Koningin- Moeder te Amsterdam. De Eerste Kamer over de fin. verhouding tusschen Rijk e-n Gemeenten. De inwerkingtreding der Ziektewet. De Gieissen-Nieuwkerksche moordzaak. Buitenland. Het Chinee-schRussisch conflict. MacDonald voor de radio. Trotzki naar Engeland? Verkiezingen in België. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. Voorloopig Verslag Eerste Kamer. Verschenen is- het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot herziening van do financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Hieraan wordt ontleend, dat zeer vele leden van oordeel waren, dat het tijdstip waarop dit ontwerp is ingediend, te we ten in het laatste jaar der loop-ende parle mentaire periode, al heel ongelukkig was gekozen. Dat de Regeering, ondanks het nade rende einde dezer periode, tot indiening van een zoo belangrijk ontwerp als het onderhavige, is overgegaan, werd door verschillende leden eer geprezen dan ver oordeeld, en dat met een beroep op den onhoudbaren financieelen toestand, waarin tal van gemeenten gaandeweg zijn komen te1 verkeeren. Vrij algemeen was men het er over eens, -dat de afstand van de hoofdsom der pe-r- soneele belasting en van het overgroot© deel van de hoofdsom der grondbelasting aan de gemeente viel toe te juichen. Ook de afschaffing der forensenbelas- ting vond van verschillende zijden instem ming. Of deze afschaffing echter houd baar zal blijken, werd door enkele leden betwijfeld, mede wijl die h.i. het met terwoon verlaten van de werkgemeentt zal bevorderen. Verder vreesden enkele leden zeer, dat de totale belastingdruk zal stijgen, door dat de gemeenten genoopt zullen worden groote-re uitgaven te do-en. Sommige leden achtten eene bepaling noodzakelijk, dat na de aanneming van dit ontwerp geen nieuwe lasten voor uit voering van wetten, die nationale voorzie ningen beoogen of nationale doeleinden willen verzorgen, weer op de gemeenten zullen worden gelegd. Van. andere zijde werd uiteengezet, dat om een goede regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge>- meenten te verkrijgen, eene splitsing tus schen de uitgaven der gemeenten had moeten zijn gemaakt, namelijk in die uit gaven, welke door de gemeenten worden gedaan ten algemeenen nutte, en zij dus doen als orgaan van de Rijksre-geering, en die-, welke zij doen geheel in haar eigen huishoudelijk belang. Alleen de laatst genoemde uitgaven behoorden dan ten laste van iedere gemeente afzonderlijk te komen, terwijl de uitgaven ten algemeenen nutte door het Rijk zouden moeten wor den betaald of vergoed. Door het ontwerp wordt bereikt, dat een belangrijk bedrag, dat vroeger aan ge meentebelasting werd opgebracht, moest worden ^besteed voor het doen van uit gaven haar do-or Rijkswetten in het belang van het land opgelegd, thans uit Rijks belastingen zal worden, betaald. Voor deze eerste schrede nu op een huns inziens bedenkelijken weg, meenden sommige leien met klem te moeten waar schuwen.. Ziji wezen er op, dat de thans voorgestane gelijkmaking, op het gebied van belastingdruk niets heeft te maken mat de regeling der financieele verhouding tus-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1