Wat er deze week voorviel. Uit de Pers. Vo Uit den Goeschen Raad. Er schijnt, naar uit de Raadsversla- gen van deze week viel op te maken, weer een nieuw probleem in Zeeland yaan de orde gesteld te worden en wel een centrale gas voorziening voor Walche ren en Zuid-Beveland. Na het P.Z.E.M.- getob en de Mabeg-moeilykheden krijgen we dan nu de centrale gasvoorziening. Zoo blyft er werk aan den winkel. In Walcheren is ook nog steeds in studie de drinkwatervoorziening van het platteland. De urgentie van een water leiding spreekt dit jaar duidelijker dan ooitl Het bezoek yan vreemdelingen aan Walcheren is reeds in gang. Deze week vertoefde er reeds een Finsch gezelschap en binnenkort komen er Zuid-Afrikaners. Ook Goes bereidt zich op veel bezoek voor. Nog een tiental dagen en het stad je verkeert midden in de tentoonstellings- drukte. Deze week vergaderde de Ned. Chr. Radio-vereeniging, die zich den laatsten tijd over een verblijdende belangstelling mag verheugen. .De actie, die van libe rale en socialistische zijde is en wordt gevoerd om op radio-gebied de lakens uit te deelen, heeft vele Christenen wak ker gemaakt. Het ledental der Chr. Radio- vereeniging is dan ook sterk gegroeid. Moge dat zoo voortgaan. De stakingen te Scheveningen onder de visschers, te Zaandam onder de hout bewerkers en in de provincie Groningen onder een deel der landarbeiders duren nog steeds voort. In 3e beide laatst genoemde plaatsen is geregeld politie toezicht noodig, want de gemoederen zijn er warm. Engeland staat voor een kabinetswis seling. Baldwin heeft ontslag gevraagd en Mac Donald is met de kabinetsvor ming belast. Sommigen voorspellen een korten levensduur van het te vormen ka binet, anderen zijn in dezen weer wat meer optimistisch. Met de regeling en verdeeling der her stelbetalingen van Duitschland schijnt het nu goed op te schieten. Het heet, dat er volledige overeenstemming is bereikt. De verhouding tusschen China en Rus land is er deze week niet beter op ge worden. Het schijnt, dat de toestand daar zeer gespannen is en dat er maar wei nig noodig is, om een conflict uit te lokken. Het is in de onderlinge verhouding der volkeren nog net als vroeger ge steld. Geen wonder dan ook, dat Zwit serland deze week het openlijk uitsprak, dat ontwapening in strijd zou zijn met de plichten, die de neutraliteit het oplegt. Tusschen Engeland en Amerika schij nen ook besprekingen te worden gevoerd over beperking der vlootbewapening, maar veel haast maakt men er niet mede en intusschen kan de kruiserbouw voortgaan. Met een herinnering aan de uitbar sting van dén Vesuvius, die wederom groote verwoestingen aanrichtte en aan de herhaalde aardbevingen in Argenti nië, besluiten wij dit weekoverzicht. Engeland verzond, maar die er over dacht over Vlissingen te verzenden, iets heel moois. Hij had van de agent van de Zeeland ver nomen, dat de Prov. boot een goedkoop tarief had en vroeg om inlichtingen. Hij kreeg ten antwoord, dat nu in Terneuzen een veiling was opgericht, ,pn dat hjj .zich maar ljij ,de veiling moest aansluiten, die had voor haar vervoer voordeelige tarieven, maar op" verzoe ken van particulieren kon men niet ingaan. Ik zal er nu niet verder op ingaan, mijn brief wordt anders te lang, maar ik hoop ,er op te rug te komen. De tijd, dat we ons met een kruiwagen naar Breskens en met een botter naar Vlissingen lieten brongen is voorbij. Als ge een directeur wilt zien, die tevens koop man is, ga dan eens naar Zee-Bimgge, als men daar met een auto goederen aankomt I 't Is al welwillendheid cn modehelpon. M o e- ten wij dan onze Zuiderburen in deiarmen gedreven worden?? Het nagerecht (des sert zegt men in Holland) smaakt slecht. TEGEN DE ONTKERSTENING VAN ONS VOLKSLEVEN. De heer H. C o 1 ij n, die als no. 1. staat op de Anti-Revolutionaire lijst in Fries land, is daar in verschillende plaatsen opgetreden. t Overal viel hem een warme ontvangst te beurt. Door den heer Colijn werd in hoofd zaak gesproken over de leidende gedach ten van ons verkiezingsprogram. Aan een breed verslag in het Friescb Dagblad ontleenen wij, wat gezegd werd omtrent den eisch om tegen te gaan de invloeden, die de ontkerstening van ons volksleven bevorde ren. 1 Wanneer ik, aldus de heer Colijn, ga spreken over de ontkerstening van ons volksleven is het uitgangspunt, dat het volk, waarover we handelen, een chris telijk volk is. Ik ga er dan ook van uit dat het Nederlandsche volk een Chris tenvolk is. Wil men dat nog nader ge formuleerd: dat het christelijke nationale type van het Nederlandsche volk is na- tionaal-Gereformeerd. Gereformeerd dan niet in kerkelijken zin, maar in den zin van de algemecne geref. gezindheid, dat de Hervorming in Nederland niet was een hervorming naar Luther, doch naar Calvijn. Dat wordt niet ongedaan ge maakt door de bewering, dat er voor de Hervorming ook een Nederlandsche Christennatie was. Ondanks het feit, dat velen van het geloof afgevallen zijn, breidt dat Chris telijk geloof zich nog over Nederland uit, met alle zegeningen, die" daarvan het gevolg zijn. Ik weet wel, dat er groot verschil is, zooals tusschen de boomen in een bosch, waarvan de een stevig geworteld staat in den bodem, terwijl de andere nog wel staat, waar waarvan de wortel aangetast of vergaan is. De boomen met de aangedane of vergane wortels worden echter gedragen door de boomen met de gpzonde krachtige wor tels. Zoo is het ook met het Christendom in onze maatschappij. Daar zijn volks groepen, die bewust uit het geloof leven en er zijn er die gedragen worden door het Christendom, hoewel de eigen wor telen misschien reeds lang vergaan zijn. Zoo moet men het Nederlandsche volk zien als Christenvolk. De A.-R. partij nu wil, tegen al de invloeden, die er toe medewerken om de ontworteling te bevorderen, opkomen en het Nederlandsche v.olk behoeden tegen een afglijden van den grondslag, waarop het nog rust. Hierbij openbaart zich echter tweeër lei misverstand. Er zijn er, die als ze ons hooren spreken over de handhaving van de Chr. grondslagen van ons volksleven, ons be schuldigen van geestelijke dwin ge land ij, die zeggen, dat wij de cons ciëntie geweld aan willen doen. Er Js echter geen beschouwing die meer onjuist is als deze. Ongetwijfeld ik en gij, wij zouden juichen wanneer het geheele Nederlandsche volk van harfo de Chr. beginselen zou omhelzen en er naar leven, maar de overwinning van die be ginselen mag nimmer verworven wor den ten koste van dwang, doch door een strijd met geestelijke wapenen. Dat is niet maar, omdat wij zelf dat zoo den ken, maar ook dat is vrucht van ons ge loof in de H. S., vrucht van wat onze vaderen ons leerden en wat we ook be luisteren in het woord van den profeet: „Niet door kracht of geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden." Dat was het beginsel van de Refor matie tegen het Rome van die dagen. Dat was het beginsel van de vaderen. Dat is het beginsel door do A.R. partij aanvaard tot op dezen dag. En ik durf vragen: waar heeft de A.R. partij meer gestreden voor de geestelijke vrijheid dan in het staatkundig leven, wie heeft moer gestreden dan de A.R. voor de vrij heid van de kerk, voor de vrijheid bij de opvoeding onzer kinderen wie heeft meer pal gestaan voor de vrijheid van de school, voor de vrijheid van de Evange lieverkondiging in Indië, tegen dwin gende geneeskundige bepalingen van de Overheid? Zijn 'tniet de Anti-revolutio nairen geweest? Dat wil niet zeggen, dat vrijh eid e.n los b a n d i g h e id hetzelfde zijn. Na tuurlijk wil dit niet zeggen, dat de Overheid geen bevoegdheid heeft om de ongebondenheid des menschen te beteuge len. We houden staande dat de Over heid b.v. bevoegd is de openbare gods lastering te straffen. Maar heeft dat iets te doen met de vrijheid van consciëntie? Kan iemand door zijn consciëntie ge dwongen worden om godslasterlijke taal uit te braken? Daarom is het zeker, dat het straffen van dergelijke uitingen geen inbreuk op de consciëntie beteekent. Er komt nog een beschuldiging tegen de A.R. op, n.l. deze dat zij in hun strijd voor de geestelijke vrijheid geen oog zou hebben voor de roeping van de Overheid. Wel degelijk zijn we van oordeel, dat de Overheid te dezen opzichte een roe ping te vervullen heeft. Immers is de Overheid ingesteld om de verdorvenheid van het menschelijk geslacht. De Over heid is geen vrucht van menschelijko willëkeur, maar ingesteld door God, om Zijn dienaresse te zijn, om mede te wer ken aan do volvoering van Zijn raadsf- plan, tot dei komst van Zijn Koninkrijk. Maar tegelijkertijd zeggen we daarbij dat de Overheid gebonden is, aan de grenzen van haar rechtmatig gezag. De Overheid kan niet alles wat ziji wil. Haar gezag is gebonden aan de medewerking van andere lichamen, in ons land van de Staten-Generaal. En nu verstaat go met een het gewicht van de samenstelling van de Staten-Generaal. Zonder medewer king is de Overheid tot nietsdoen ge doemd. Let daarom op uw roeping en op uw plicht, die u op de schouderen gelegd is. Voor uzelf in de eerste plaats1, maar ook voor het heil va.n het volk, dat met ons niet eensgezind is'. Als wij van de Overheid vragen, dat er in ons land een rustige Zondag zij, dan vragen wij dat omdat Gods gebod ons dat gebiedt, maar tegelijkertijd brengen wij aan Qns volk den zegen van het regelma tig rythme van het 6 dagen arbeid en 1 dag rusten. Wanneer we eisehen, dat de hechtheid van den huwelijksband zal ^ge handhaafd blijven, dan doen wij dat om dat wijl in het huwelijk erkennen Gods instelling, maar dan bewaren wij de maatschappij hier voor toestanden als in Rusland, en behoeden we ons volk voor ontbinding. Wanneer we pleiten voor de beveiliging van het gezinsleven, dan plei ten we voor iets, dat ons na 'aan het hart ligt, omdat het eeuwig heil van onze kinderen er mee gemoeid kan zijn, maar tevens strekken we daarmee de hand uit over een ander deel van ons vólk, omdat in de veiligstelling van het gezin rijken zegen ligt. Er wordt vaak gesproken over de com munisten en hun celvorming en dan wordt mij wel eens gevraagd of wij' geen contra-cellen moeten vormen. Maar waar om te zoeken naar een celbouw. We heb ben de beste cel die gebouwd kan worden. Houdt uw gezin in stand. Laat do hui selijke haard de kern zijn, waaromheen het gezin groeit. Dan hebt ge de commu nistische cel niet te duchten. Een van de hoogste goederen van het Nederlandsche volk verdedigen wjj, als wij pleiten voor handhaving van het ge zag, zoo hier te lande als in Ned.-Indlë. Wjj doen dat omdat wij ons eerbiedig buigen voor de majesteit van dat woord uit Rom. 13: „Alle ziel zij de machten over haar gesteld onderworpen". Want de machten, die er zijn, zijn van God verordineerd". Dat is onze wet, maar tegelijkertijd be wijzen wij 't volksleven een zegen als we onder alle omstandigheden pal staan voor het gezag, omdat zonder gezag een or delijke ontwikkeling der dingen niet mo gelijk is. Daarom staan wij in .het volks leven met dien eisch als een steunpilaar en moeten wij van de Overheid vragen die Christelijke grondslagen te helpen be veiligen. Maar nu voelt ge ook weer het gewicht van uw taak om vertegenwoor digers voor de Staten-Generaal te kie zen. Het hangt van de samenstelling van de Staten-Generaal af, hoe ons land .in de komende jaren geregeerd zal worden. Óf naar 's Heeren ordinantiën of naar men- schelijke inzettingen. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij u. Ik heb u die verantwoordelijkheid weer voor oogen mogen stellen en u ge zegd, wat go van de A. R. hebt te ver wachten. De arbeid is nu verder in uw hand. Die kan echter niet goed yolbracht worden, tenzij ge ze ziet als de bevorde ring van de komst van Gods Koninkrijk op aarde, als arbeid in Zijn Wijngaard, die ook moet strekken tot eer en Verheer lijking van Zijn Naam. De Goesche Raadsleden zijn Donderdag weer een paar uren bijeengeweest om de gemeentebelangen te bespreken. Het was een lange agenda, maar er is betrekkelijk weinig over gezegd. Had de voorzitter niet gezorgd voor een verrassend toegiftje, dan haddon we al weer heel spoedig op straat gestaan. Feitelijk waren er twee toegiftjes: de benoeming van de bij de behandeling der gemeentebegrooting toegezegde commis- ■sic', die de salarissen van het gemeente- personeel zal bestudeeren en het door Ged. Staten aan de orde gestelde on derzoek naar een centrale gasvoorziening van Zuid-Beveland en Walcheren. Het eerste liep vlot van stapel. Bij eerste stemming werd de commissie sa mengesteld. Iedere fractie zal er in ver tegenwoordigd zijn. Het tweede hield moer op. Het is met die gasvoorziening dan ook eigenaardig gesteld en het ziet er wel naar uit, dat we na de P.Z.E.M. nu de gaskwestiu zullen krijgen. De Zuid-Bevelandsche gemeenten heb ben tot heden niet veel neiging getoond om gas van Goes te betrekken. De ge meenten beoosten hot kanaal hebben zelfs do voorkeur gegeven aan gas uit Ant werpen. Maar daarvan is gelukkig niets geko men. Hot schijnt, dat daarmee echter de moeilijkheden niet uit den weg geruimd zijn. Althans volgens Ged. Staten niet. Kruiningon vroeg goedkeuring van een Raadsbesluit om een zinker door het ka^ naai te mogen leggen, teneinde Hansweert van gas te voorzien. Kapelle kreeg drie aanbiedingen voor gaslevering en wist niet goed, welke de voorkeur verdiende. Daarom riepen Ged. Staten de vertegen woordigers van verschillende Gemeente besturen samen, om eens over de gas- kwestie te praten. Het is Donderdag in den Goeschen Raad nog eens duidelijk gezegd, dat Goes van goeden wille is en zelfs al f 1700 heeft betaald voor twee deskundige rapporten. Goes heeft er dus zelfs offers voor ge bracht. Goes heeft bij zulk een gas-centralisatie verder ook weinig belang. Het hoeft een bloeiend gasbedrijf, dat goed en goedkoop gas levert en nog een redelijke winst maakt. Wat wil men nog meer? Dat gemeenten met een klein, on-eco- nomisch, misschien slecht fabriekje voor zulk een centralisatie voelen is te be- grijpen. Maar dat Goes straks zijn rech ten uit handen zou geven, ware te mal, om van te spreken. Wij gelooven dan ook niet, dat één der Raadsleden ook maar iets voor Goes verwacht van die gas-centralisatiè. Goes wil toch zeker in ieder geval baas in eigen huis blijven. Maar de Raad wilde niet onwillig zijn en nam voor rekenii^ van Goes een evenredig deel in de kos ten van het onderzoek. Hij stelde ech ter als billijke eisch, dat dan ook alle belanghebbende gemeenten in de mid dengroep meedoen. Of het zoover ko men zal, dient nu afgewacht. De regeling van de subsidie aan de bijz. bewaarscholen is nu voor de twee de maal aan de orde geweest en ditmaal ging de verordening zonder noemens waardige discussie onder den hamer door. Het zal moeten blijken, of ze in de prak tijk ook aanleiding tot gegronde critiek zal geven. Een niet onbelangrijke zaak is dan nu voorloopig afgedaan. Goes moet weer, in onderscheiding van vele omliggende gemeenten, aan een, zij het dan niet groote, belastingverhooging gelooven. Dat is zeker teleurstellend. We zijn het nog altijd eens met hetgeen mr Goedbloed enkele jaren geledon zei, dat het nog rneer noodig is, dat de gemeen telijke belastingen omlaag gaan, dan die van het Rijk, want de laatste zijn in de laatste jaren vrij beteekenend verlaagd, terwijl de eerste nog altijd een zwaren last vormen. Hopen wij. dat het ook in Goes in de toekomst nog eens gaaf in de richting van geleidelijke belastingver laging. i De politie agenten kregen rerhooging van belooning voor overwerk en de Com missaris van Politie zag zijn salaris aan merkelijk verhoogd. Wij vermoeden, dat er Donderdagavond in het politie bureau een prettige stemming heeft geheerscht. Zeer ad-rem leken ons de opmerkingen van do heeren Koning en Van Bommel van Vloten over de beteekenis van het georganiseerd overleg. Van sociaal-democratische zijde werd het voorgesteld, alsof deze commissie het maar voor het zeggen had en de Raad alles had te slikken. Daartegenover is duidelijk gezegd, dat de Raad niet meer dan een advies krijgt, maar zelf in volle vrijheid zal beslissen. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werden gisteren alsnog behandeld do za ken tegen: J. v. P., 38 j., schoenmater te Moerca- polle, thans in voorarrest, verdacht dat hij op of omstreeks 25 Febr. 1929 te of nabij 's Gravenpolder met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bewoordeelen door een samenweefsel van verdichtsels Jacob van de Velde heeft be wogen aan hem f25 af te geven en wel door opzettelijk listiglijk en valschelij'k. tot hem Jacob van de Velde te zeggen na dien dag in tegenwoordigheid en met behulp van den vader vart Jacob van do Velde, na hem valschelijik verteld te hebben dat hij oen kennis was van Ds van der Garde, dat hij zaken deed met een zoon van Ds v. d. Garde van Ophousden, dat hij commissionair in aardappelen was en aardappelen moest opknopen omdat in zijn omgeving alle aardappelen waren be vroren, listiglijk en bedriegelijk 150 mud althans verschillende mudden aardappelen te hebben gekocht, ofschoon hij niet in staat was en het niet in zijn bedoeling was dien koop gestand te doen en die aardappelen te betalen dat hij dien avond zou vertrekken om den volgenden dag weden- terug te komen om maatregelen te nemen om die aardappelen fo aanvaar den en te vervoeren; dat hij' zijn porte feuille verloren had waarin zich een che que van f5000 en een van fGOOO en f40 contant geld bevond, dat de Twent- sche Bank zijn bankier was, en verdachte nu zonder gold gat; da.t, hij f25 noodig had tot den volgenden dag en dat hij wanneer Jacob van- 'de Velde hem dat geld wilde leenen, dit den volgenden avond aan hem zou teruggeven. Verdachte, verschonen zijnde, erkende de hom ten laste gelegde oplichting. Een tweetal .getuigen logden verklarin-- gen af, aangaande de beweringen van verdachte, in de dagvaarding omschreven. Op een vraag van den President, aan ver dachte, of hij1 herhaaldelijk veroordeeld is, en thans voor een dergelijk feit in ar rest zit, antwoordt verdachte bevestigend. De officier van justitie, requisitoir ne mende, acht de feiten wettig en overtui gend bewezen, en volgens hem staat ver dachte zeer ongunstig bekend. Herhaalde malen zijn tegen hem klachten ingekomen en do officier acht een strenge straf op zijn plaats. Hij eischt 9 maanden ge vangenisstraf. Mr P. C. Adriaanse, advocaat te Middel burg, bepleitte clementie. Uitspraak 21 Juni a.s'. J. J. V., 52 j., koopman te Kapelle, thans gedetineerd, in 1926 of 1927, ter wijl hij te Kapelle woonde, mol het oog merk zich wederrechtelijk te bevpordeo- len door listigo kunstgrepen en wel door opzettelijk listiglijk aan N. Thopart, Fo-u- ragehandolaar te Ecourt Saint Mein (Frankrijk) eenige brieven te schrijven of te doen .schrijven door F. O. J. A. M. Platteau met verzoek om hem 50 ton haverstroo en 50 ton tarwestroo te leve ren en daarbij briefpapier te gebruiken in Hollandsche en Fransche taal en deze brieven te onderteekonen, waardoor hij in strijd met de waarheid den indruk vestigde, dat de firma Verlare een ge goede en gevestigde firma was, ofschoon die firma in hot geheel niet bestond en hjj, verdachto, toen bovendien failliet was verklaard en niet in staat was die be stelde waren te betalen, ofschoon hij in een der brieven geschreven had, dat hij die waren onmiddellijk na aankomst zou doen betalen door een chequo door „le credit" d'Anvers, voornoemde N. Thopart, bewogen heeft aan "hem, verdachte, op een hem aangegeven plaats en wel sta tion Stuivenbergh bij Antwerpen af te geven vorenvermelde 50 ton haverstroo en 50 ton tarwestroo. Verdachte was niet verschenen. Getuige Platteau door den President ondervraagd, zegt verdachte reeds eeni- gen tijd te kennen en niet geweten te hebben, dat hij failliet was. Getuige schreef voor verdachte Fransche brieven, omdat deze de Fransche taal niet mach tig was. Getuige teekende dan p.o. voor verdachte. De Officier van Justitie maakt er ge tuige opmerkzaam op, dat hij moet op passen met dergelijke schrijverijen, daar het anders voor get. ook wel eens ver keerd kon loopen. De Officier requisitoir nemende acht het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en aangezien verdachte een bekende oplichter is, eischt spr. een gevangenisstraf van *9 maanden. Donderdag werd door de Brodasche Rechthank uitspraak gedaajn inzake con tra J. J. S., rijwielhersteller, to St. Maar tensdijk, door wiens schuld op eon dag in Februari 1.1. de levering van electri- schon stroom bemoeilijking ondervond, en werd verdachte wegens het opzettelijk! eenig èlectriciteitswerk onbruikbaar ma ken, waardoor verhindering of bemoeiljj1- king van stroomlevering ten algemeenen nutte ontstaat, veroordeeld tot een geld boete van f 100 subs. 100 d. hecht. -- Staatspensioen. Wederom, zegt Do Maasbode zal door de Linksche partijen bij do aan staande verkiezing do leuze van het Staatspensioen worden aangeheven. Sterk klinkt die leuze ditmaal zeker niet, nu ze onder elkaar al publiekelijk aan liet kibbelen zijn, wat er nu aan Staatspensioen zal gegeven moeten worden. Maar nu komt de oude Mr S. van Houten, die het schrijven van „Staat kundige Brieven" maar niet laten kan, den liberalen Vrijheidsbonders openlijk verwijten, dat zij nu ook weer aan de Staatspensioen-leuze meedoen. De Staat mag geen giften uitdeelen, tenzij krachtens armenzorg. Anders wordt gehandeld in strijd met de Grondwet en komt men op de Communistische lijn. De uitkeering om-niet van f 150 oer jaar, aan menschen, 'die zelfs uit eigen .ver mogen een inkomen hebben van f1200 's jaars, kan men toch waarlijk geen ar menzorg noemen 1 Aldus, zeer verkort, het betoog van Mr S. van Houten. Veel helpen zal 'twel niet. Zijn stem is geworden die van den roepende in de woestijn. Maar het doet toch goed, dat er al thans één liberaal opstaat, om te pro testeeren tegen 'deze verkiezingsleus. Er vallen sterker en beter argumen ten tegen het Staatspensioen aan te voeren, dan hij het hier doet. Wij zullen ze nog wel eens aanvoeren,. Maar in elk geval verdient zijn 'pro test vermelding. Het is te onthouden en 'te gebruiken I UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN. Door A. M. Wessels. LXXX. Werken der duisternis en Zeeuwsch Bij geloof. 2) o— Zeeuwsch-Vlaanderen was ook niet vrij van de „zwarte kunst". Even over de Belgische grens, in de buurt van het ge hucht „de Brouwers", niet ver van Cool- kerke, is een plek, waar volgens de overlevering de booze geesten zich bij voorkeur ophielden. De aanslibbing van het Zwin, werkte daartoe niet weinig mee. In een moeras van dit oude Zwin, hadden vroeger jaar lijks officiëele duivelbezweringen plaats. Dit ging met veel ceremoniën gepaard. Daar stond dan een oude koets, waar in, naar men vast geloofde, de duivel in eigen persoon verblijf hield, en die men niet dorst te benaderen. Ook vond men in Zeeland z.g, kol- of heksenkringen. Zulk een heksenkring vond men vroe ger onder Vrouwepolder, in de nabijheid van het voormalige fort „De Haak". Deze heksenkring was op een wei. Midden op deze wei, zag men dan twee groote kringen, waar het gras groener en weliger was dan op andere plaat sen, de eene ring grooter dan de ander, maar beiden zoo rond, alsof zij met oen passer getrokken waren. Men geloofde vast, dat des nachts al daar, op deze Walchersche weide, do tooveressen in het rond dansten, hand aan hand, en dat gebeurde dan op die groene ringen. Daarom is het gras daar zoo welig en groen en noemde men het de Ilek- senwei. Doch niemand van het dorp Vrouwepolder durfde 's nachts te gaan zien en de predikant van het dorp, een zekere Ds H. Janssen, die tegen het hij- geloof te velde trok, vermocht niet, de vrees voor de vreemde cirkels uit te roeien. De bewoners geloofden beslist, dat door de voetstappen dezer altijd zingende en dansende wezens, in het bedauwde gras dit gras door de aanraking harer voeten weelderiger en groener zou opschieten, terwijl men ook de geboorte van den paddestoelenkrans, als een tooverwerk beschouwde. Ook was er te Vrouwepolder een vrouw, van wie de roep uitging, dat zij meer kon dan de anderen. Óp den dag waarop zij b.v. karnde, zouden de om wonenden het zeker niet gewaagd heb ben, om ook te karnen. Men geloofde vast, dat als men dit ook deed, men alsdan geen boter zou hebben verkregen, overmits deze vrouw de geheime kunst verstond, om de bo ter op geheimzinnige wijze te doen ver dwijnen. Een eind verder woonde weer een andere vrouw, die de hulp van den pre dikant inriep, omdat haar geit, haar hoen ders, kortom haar gansche huis betoo- verd was. Een verhuizing bracht ein delijk uitkomst. Van alles geloofde men, ofschoon meer malen van sommige zaken een heel na tuurlijke oplossing kon gegeven worden- Even ten Zuiden van Middelburg, lig gen de z.g. slagvelden, aldus genoemd, omdat er, naar men zegt, vroeger een veldslag met de Spanjaarden heeft plaats gevonden. Middelburgers, die daar 's avonds of 's nachts over kwamen, zagen er soms zooveel koeien, dat zij zich slechts met moeite een doortocht tusschen dit vee wisten te banen. ze voor fraaie Aspi waaraan waarvan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6