No. 209 Zaterdag 8 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRiKSE Go's BANK - GOES T. FABE8IJ DE JONGE, L, gemmsé-0$% vmfi EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES FL0R11BOEDDEHESCHUIT Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. NOG ALTIJD DE ANTITHESE. LICHTE MARYLAND BAA IN PATENTVERPAKKING ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN. MEER EN BETERE EIEREN Buitenland. Horloges in Ooud, Zilver en Hikkel G.JOOSSE, St. Adriaanstraat, Goes Doet uw voordes/. Koopt bij ons, HBaOBBIMMB soes ons. B mum» Binnenland VAC ANTI E Voost Klokken en Pendules Belangrijkste Nieuws. Fa J. NI. Polderman Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259, Sleeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKbAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-< Losse nummersf 0.0' Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Onder de vele bezwaren, die tegen de Antirevolutionaire partij worden inge bracht is ook deze, dat zij door het stellen van de antithese het volk verdeelt en verscheurt, niet „nationaal" handelt en de eenheid van het" volk in gevaar brengt. We hebben hier te doen met een oud paardje, dat telkens weer van stal wordt gehaald. Als men iets, dat onwaar is, door 't vaak genoeg te herhalen, waar zou kunnen maken, dan zou dat hier zeker het geval zijn. Men heeft met die beschuldiging Dr A. Kuyper reeds achtervolgd, van wie men beweerde, dat hij de antithese had uitgevonden en van wie 't altijd weer heette, dat hij daardoor onnoodig schei ding en scheuring bracht. Dit is echter een geheel verkeerde en buitengewoon oppervlakkige voorstelling. Antithese beteekent tegenstelling. De stelling, de these vinden we in onze geloofsbelijdenis, waar het heet: Ik geloof in God den Vader, den almach tige, Schepper van hemel en aarde. In God aan Wiens souverein gezag zich alles heeft te onderwerpen, en voor Wien alles heeft te buigen. Maar dat wil de men.sch van nature niet. Reëds in het paradijs is hij in op stand gekomen tegen God, en zoo is het gebleven alle eeuwen door. Altjjd is er geweest een pogen om God den Heere van den troon te stooten en den mensch daarop te plaatsen. Om in de plaats van Gods Woord en Wet te stellen de menschelijke rede. „Laat ons hunne banden verscheuren en .hunne touwen van ons werpen", dat is de revolutionaire kreet, die altijd weer gehoord is. Niet altijd heeft men zich even kras uitgedrukt. Nu eens heet het, dat Gods dienst privaatzaak is en met het staat kundige en maatschappelijke leven niets te maken heeft en dan weer, dat Se Godsdienst te hoog is en te eerbiedwaar dig dan dat men er in het politieke leven mee zou kunnen rekenen, maar in de practijk komt het altijd hierop neer, dat men den Christus als Koning ver werpt en het in woord en daad uit spreekt: wij willen niet, dat deze Koning over ons zal zijn. Dat is de antithese, die op alle levens terrein zijn werking doet gevoelen. Niet wij, die wenschen vast te houden aan de H. Schrift, zijn het dus die de antithese stellen, maar de partgen van het ongeloof. Als de vrijzinnigen van alle gading ver klaren, dat zij in do staatkunde Gods Woerd niet sis regel erkennen, dan zijn zij het, die de antithese op den voorgrond plaatsen. Als de sociaal-democraten openlijk den Christus verwerpen en niet schromen uit ts spreken, zooals „Het Volk" dat deed in 1923, dat Marx voor de menschheid meer heeft gedaan dan ©enige staatsman of wijsgeer of heiland ooit bij machte was te doen, als men zoo brutaalweg alle banden verbreekt, dan zijn z ij het en niet wij, die de antithese stellen. Neen, wij zijn het niet, die het volk in twee groepen verdeeien, door het stel len van de antitheso, maar wij aan vaarden ze en wij zullen niet na laten er altijd weer op te wijzen, dat het ook in den staatkundigen strijd gaat om de vraagvoor of tegen den Christus. Dat is vooral noodig nu van verschil lende kanten getracht wordt de scheidslijn te verdoezelen en ons volk ontrouw te maken aan. onze beginselen. Wanneer de vrijzinnigen het verkief- ringspad opgaan, dan strekken zij de armen wijd uit en heet het, dat er bij hen plaats is voor allen, ook voor hen, die overigens wenschen "te leven naar Gods Woord. De propagandisten van de belangen groepen laten niet na er op te wijzen, dat zij zich met beginselen niet inlaten, dat zij alleen bepaalde belangen wen- 3 schen te behartigen en dat de Godsdienst daarbij geen rol speelt. En de sociaal-democraten laten geen middel onbeproefd om do kiezers dui- y i delijk te maken, dat er bij hen plaats is ook voor belijders van Men Christus. Zijn er niet socialistische' predikanten? En kan men niet telkens lezen van reli- gieuse socialisten? Wij gaan hier thans niet in den breed e op in, maar volstaan met te herinneren aan het feit, dat nog onlangs van ge zaghebbende liberale zijde verklaard werd, dat de liberalen de Christelijke zede niet kunnen helpen handhaven, omdat er voor hen geen vaste,normen bestaan. En wat de Socialisten betreft, wij ont kennen niet, dat er in het socialistische kamp den laatsten tijd meer dan vroeger over religie gesproken wordt. Het mate rialisme bevredigt niet. Daarom is er een vragen naar religie. Maarhet is een religie van eigen maaksel. Het Socialisme, ook het religieuse so cialisme erkent Jezus Christus niet als Heere en Koning. Het wenscht zich aan zijn gezag niet te onderwerpen. En daarmede stelt het en handhaaft het de antithese. Het is duidelijk, dat de beschuldiging aan het adres van de A.-R. partij allen grond mist. Maar het is ook duidelijk, dat zij', die instemmen met de Apostolische geloofs belijdenis en 'de heerschappij van den Christus erkennen, onder geen voorwaar de aan eeh der finksche partijen of een der belangengroepen hun stemmen mogen en "kunnen geven. een ander liberaal afgevaardigde voorne mens zijn, tot de socialistische partij over te gaan. Officieel wordt nu bekend gemaakt, dat de Arbeidersregeering als volgt is samengesteld: Premier: Ramsay MacDonald.- Kanselier van de Schatkist: Ph. Snow- den. Buitenlandsche Zaken: Arthur Hender son. Dominions: Sydney Webb. lndië: Wedgwood Benn. Grootzegelbewaarder: J. H. Thomas. Binnenlandsche Zaken: J. .R. Clynes. OorlogTom Shaw. Volksgezondheid: .Greenwood. ArbeidMiss Bondfield. Landbouw: Noel Buxton. Onderwijs: Sir C. Trevelyan. Board of Trade: William Granham. Lord van de Admiraliteit: A. V. Alex ander. LuchtvaartLord Thomson. Aanstaanden Donderdag zullen in de National Liberal Club de dezer dagen gekozen liberale Lagerhuisleden samen komen om de te volgen politiek van het parlement te bespreken. De liberale par tij neemt het standpunt in, dat zij vol komen vrij wil blijven eiken regeerings- maatregel naar verdienste wil beoordee- len, en zal zich het recht voorbehouden, door middel van amendementen haar standpunt bekend te maken. Kanfoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) DE HEER CQLIJN IN ZEELAND. Naar wij vernemen hoopt de heer H. Colijh op Maandag 17 Juni te Axel ojp te treden, en Dinsdag 18 Juni te Vliis'sin- gen. Er schijfnt nog een kleine kans' te zijn, dat de heer Colijh ook nog een spreek beurt op Zuid-Bevel and zal verv ullen, maar zelker is dat nog niet. In elk geval zullen onze Zeeuwen, zoo wel in Zi.-Vlaanderen als opi Walcheren, er wel voor zorgen onzen partijleider een warme ontvangst te bereiden. MET N.V, DOGCAKESFABRIEK DORDRECHT Het Lflbour-bewind in Enigeland. Verschillende berichten bevestigen, dat MacDonald een nieuw voorstel voor de ontwapening van de vloot voorbereidt, dat binnen enkele dagen aan de regeering der Yereenigde Staten zal worden voor- Het voorstel zal een geheel nieuwen grondslag voor dei behandeling yaa het vraagstuk geven. Veel opzien, wordt gewekt door het be richt, dat de advocaat Jowitt, die bij de laatst© verkiezingen het district Pres ton. voor de liberalen heeft veroverd, tot de socialistisch© partij is toegetreden. Hem moet d© post van attorney general m het nieuwe kabinet aangeboden zijn. Volgens de „Daily Herald" moet ook De toestand te Bombay meer en meer gespannen. Volgens een bericht uit Bombay neemt de gespannen toestand tengevolge van de staking in de katoenspinnerijen dagelijks in scherpte toe. Op het ©ogenblik werken nog slechts 65.000 arbeiders. In verband met de ernstige gevolgen van de staking voor b©t economisch© le ven zal een delegatie der leden van de beurs te Bombay met de eigenaars der katoenspinnerijen besprekingen voeren over maatregelen, om een einde aan de staking te maken. Korte berichten. Het rapport der commissie van des kundigen inzake de schadevergoedingen is gisteren te Parijs .om ongeveer zes uur geteekend. De onderteekening van alie documenten nam twintig jninuten in beslag. als vest- en polsmodel. Langdurige garantie, Aanbevelend, A. B. Kleerekoper. Naar „Het Volk" meldt, gaat het met den heer A. B. Kleerekoper niet z.001 voor uit als men. gedacht had. Eergisteren is prof. Snapper in consult geweest. Men had gedacht, dat de zieke einde dezer week het ziekenhuis zou mogen verlaten om zich tot verder herstel naar b-uiten te begeven, maar daar komt niets van. U zljt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS» INRICHTSNG voor: 1 GULDEN per maand. Intusschen is er geenerlei reden tot on gerustheid. Het gebeurde te Finsterwolde. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schaper: 1. Is dei minister bereid, ten spoedigste een ernstig en. onpartijdig onderzoek in te stellen naar hetgeen voorviel in den avond van Dinsdag 28 Mei j.l. te Firn. sterwolde, toen de marechaussee eenaan- tal schoten loste op de bevolking, waar bij de persoooin Eltjo Simensi doodelijfc werd gewond? 2. Wil de minister, zoo noodig in over leg met zijn ambtgenooteu van binnenl Iandsche zaken en landbouw en van defen sie1, maatregelen treffen, dat door politie en marechaussee niet noodeloos tot bloed vergieten wordt overgegaan? 3. JVi.1 de minister aan de Kamer me- dedeeling doen van de resultaten van zijn onderzoek en van de bevelen, door hem in dézen te doen of gedaan? heeft de minister van justitie geant woord 1. Ter zake van het voorgevallene op 28 Mei j.l. te Finsterwolde is bereids een gerechtelijke instructie geopend. 2. De .noodzakelijkheid van maatregefeh, als hier bedoeld, is den ondergetekende vooralsnog niet gebleken. Hij heeft zich verzekerd, dat door de autoriteiten ter plaatse1, voor zooveel noodig, wordt toe gezien, dat met het vereischte beleid wordt opgetreden. 3. De ondergeteekende is bereid, aan de Kamer te zijner tijd mededeel ing te doen van het resultaat van het onder 1. bedoelde onderzoek. Lange Kerkstraat Goes, Ee» smaaidsdhirift-schrijVend Querulant. Op de vragen van, den heer Braat be treffende het vervolgen van den oud- Rijksontvaager G. A. Meijer, wonende te Brussel, wegens smaadschrift in zijn geschrift, getiteld: „Smaadschrift contra Minister Kan", gericht tegen den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, en in zijn brochure: „Eene Veenkoloniale Millioenenaffaire", gericht tegen den bur gemeester van Gorinchem, den impecteur der directe belastingen te HelmWnd, bei den voorheen in gelijk ambt te Emmen, en de secretarissen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Meppel en Binnenland. De heer Colijn in Zeeland. Loonen en loonsverhoudingen in Neder land. De stand van de bessen en de kersen. Buitenland. Het nieuwe Engelsche kabinet. Gespannen toestand in Bombay. Veendam, heeft minister De Geer ge antwoord, dat de .persoon, in deze vra gen bedoeld, achtereenvolgens den Hoo- gen Raad der Nederlanden heeft gequa- lificeerd als hooge beschermheer bij de veenkoloniale millioenenflesschentrekkerij en beschuldigd van opzettelijke schen ding van wet en Grondwet; hij heeft Gedeputeerde Staten van Drente bedrie gerijen, struikrooverspolitiek, verkapte zakkenrollerij, het opzettelijk vaststellen van valsche notulen en het nemen van valsche beschikkingen ten laste gelegd; hij heeft geschreven, dat de Raad van Beroep voor de directe belastingen te Assen zich heeft gedragen als een struik- roover, terwijl de overeenkomstige Ra den te Rotterdam, 's-Gravenhage en Am sterdam zich bij de 'kaperflottielje heb ben aangesloten. Hij is wegens belee- diging van een inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen veroordeeld door de arrondissements rechtbank te Assen en door den politie rechter te Roermond. Het ligt dus voor de hand, dat de Re geering niet anders dan betreuren kan, dat een lid van de Staten-Generaal aan het bewuste „smaadschrift" genoegzame beteekenis heeft gehecht om daaraan ont leende vragen tot de Regeering te rich ten. De minister moge dan ook volstaan met mede te deelen, dat andermaal door denzelfden inspecteur der belastingen een klacht wegens beleediging tegen den schrijver is ingediend en dat de aandacht van het openbaar ministerie op dezen in het buitenland wonenden querulant blijft gevestigd. De openbare Rifkstelefooncellen. Ten gerieve van de telefoongebruikers zal de rijkstelefoondienst de telefoontoe stellen in de openbare spreekcellen, ge leidelijk .alle voorzien van een meeluister- telefoon. Hierdoor zal worden bevorderd, dat een gesprek in gevallen, dat het anders' door minder goede geluidsovericomlst of storen de geluiden van buiten, slechts op gebrek kige wijze kan worden afgewikkeld, onge stoord kan worden gevoerd- te Goes Groote Markt (Het goede adres voor uwe electrische lichtinstallatie)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1