Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. eel, is opgestegen met den wind in den rug, wat in strijd is met de Belgische re glementen, die voorschrijven, dat een vliegtuig tegen den wind in moet opstijgen. Volgens een bericht uit Athene is do stad Rodosto, de belangrijkste haven aan de Zee van Marmora, door een brand voor een groot gedeelte vernield. De materieele schade is zeer belangrijk. Het is nog niet bekend, of er ook menschen om het leven zijn gekomen. De Duitsch-nationale rijksdagfractie heeft besloten voor den tweeden termijn van den pantserkruiser te stemmen. Dit besluit is in zooverre van groote politieke beteekenis, dat door deze houding van de Duitsch-nationalen de goedkeuring van den tweeden termijn is verzekerd, óók als de socialisten mochten tegenstemmen. Prinses Juliana. In verband met den wensch van Prin ses Juliana om bij het einde van haar Leidscbe studiën 'in enkele vakken een tentamen af te leggen, is gisteren ten overstaan van prof. Christensen het eerste dier tentamens gehouden. Het tentamen, dat uitnemend is geslaagd, betrof de ge schiedenis der godsdiensten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 18 Juni des middags1 om twee uur. Het ligt in do bedoeling, alsdan o.a. af te doen het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 28 April 1928 te Berlijn gesloten verdrag tusschen Nederland en Duitschland over samenvoeging van do douanebehandeling aan de grens en het scheepvaartverkeer op den Rijn en het wetsontwerp tot wijziging van de Ziek tewet. Postbestelling huis aan huis. Da minister van Waterstaat heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Braambeek, betreffende de uit sluiting van stukken van godsdienstig en of politieleen aard bij de bestelling van bladen huis aan huis nader geantwoord: Sedert de inzending van de vragen is besloten tot opheffing van de uitsluiting van bestelling huis aan huis door de posterijen van g edrukta stukken en nieuws bladen van godsdienstigen of politieken. aard. De stakende landarbeiders. Op de vragen van het. Tweede Kamerlid den heer Stenhuis, betreffende het plaat sen van de landarbeiders in hot Groninger Oldambt bij de werkverschaffing heeft de minister van Binnonl. Zaken en Landbouw geantwoord, dat het niet op zijn weg ligt, in eten beoordeeling te treden van de vraag of de in een bepaald bedrijf aangeboden loonen al dan niet voldoende zijn. Hij' zou op weinig oorbare wijze partij kiezen 'in een loonconflict, wan neer hij stakenden arbeiders gelegenheid bood, in werkverschaffing geplaatst te wor den. Opleiding voor officier van gezondheid en voor militair apotheker bij het leger in Nederlandsch-Indië. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat voor eerstgenoemde opleiding 25 en voor laatstgenoemde opleiding 2 plaatsen wor den opengesteld voor jongelieden, die dit jaar aan de Nederlandsche universiteiten de studie in de geneeskunde, dan wel in de artsenijbereidkunde aanvangen. Voor de opleiding tot officier van ge zondheid wordt eene toegemoetkoming in de studiekosten van f 6000 toegekend, uit te betalen in maandelijksche termijnen van f75; de aanstaande militaire apo thekers genieten als tegemoetkoming 4000 in maandelijksche termijnen van f65 uit te keeren. Collegegelden worden in beide gevallen vergoed. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Informatiebureau van voornoemd Comité, adres; den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111, Den Haag. De aangenomen wetsontwerpen-Donner. Het Mbld. voor Berechting, enz. schrijft over de drie nieuwe strafrechtontwerpen o.m.: „De Tweede Kamer heeft de drie be langrijke wetsontwerpen aangenomen, waarover wij reeds meermalen bericht hebben. Het strafrecht en minister Don- ner mogen daarmee geluk gewenscht worden. Jeugdgevangenis, wijziging in de tenuitvoerlegging van de gevangenisstraf (ook de openluchtgevangenis, of juister; de mogelijkheid van gevangenisstraf in gemeenschap, 'kreeg ter elfder ure nog haar wettelijfcen ondergrond), de bewaring, d.ig de mogelijkheid van langdurige maat regelen tegen onverbeterlijke misdadigers, en verdere ontwikkeling van de voorwaar delijke veroordeeling dat allesl werd in één slag binnengehaald. De wettelijke oogist was de belangrijkste sedert zéér langen tijd. Maar voorshands is het slechts een jas zonder mensch erin. De uitwerking in strafrechtspraak, reclas- seering en gesticht, moet nog bijha ge heel worden verzorgd en opgebouwd. Geen fcans voorloopig, dat wij allen, wegens werkloosheid, zullen moeten gaan „stem- pelen". Rublinschoenen. Sedert dit schoeisel met linnen boven- en rubber onderwerk het vorig ja,ar reeds met zooveel succes zijn intrede in de schoenwereld heeft gedaan, zijn de fabri kanten er in geslaagd nog belangrijke verbeteringen in de uitvoering aan te brengen. In de eerste plaats is het model veel sierlijker geworden door een verandering der effectlijnen, hetgeen tegelijkertijd den pasvorm zeer ten goede is gekomen. Ver der heoft de schoen thans een stijven neus, waardoor de duurzaamheid aanmer kelijk werd verhoogd, terwijl het rubber- onderwerk natuurlijk weer van de bekende onverslijlbare kwaliteit is. De Rublinr schoen is nu in 5 verschillende kleuren verkrijgbaar, n.l. in wit, zwart, bruin, beige en grijs; gezien de buitengewoon lage prijzen, zal het aanschaffen van min stens één paar bij niemand op financieele bezwaren stuiten. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij: naar de advertentie in dit blad, terwijl dezse fechoenen in vrijwel iederen schoenwinkel verkrijgbaar zullen .ijijn. Alles wijst er op, dat er niet werd overdreven, toen we onlangs hoorden spreken van „Rublin, de nationale dracht". NeerboSc h. Woensdag werd op de Weesinrichting1 te Neerbosch de 67e alg. jaarvergadering gehouden, onder leiding van ds W. C. Pos thumus Meyjes van Nijmegen. Door den secretaris, ds Kluin van Neer bosch, werden de notulen en het jaar verslag uitgebracht, waaraian wij' het vol- gendo ontleenen: 1 Jan. 1928 bedroeg hot aantal kinderen 417, terwijl er in dat jaar 61 werden op genomen en 73 vertrokken. 31 Dec. 1928 waren er 231 jongens en 174 meisjes; 31 jongens kregen een betrekking in de maatschappij en 20 meisjes als dienstbode, terwijl een zestiental aan de familiebetfek- kingen werd teruggegeven. Do gezondheidstoestand was niet zoo gunstig als in 1927; verpleegd werden 318 patiënten j,uet 4174 verpleegdagon. Tij dons de diphtheritis-opidemie, die in 't najaar uitbrak, werden 59 kinderen en volwassenen als bacillendrager geïsoleerd. De winst- en verliesrekening vermeldt aan giften f5001; aan legaten f56.818; aan verploeggelden f 112.025; winst be drijven f 11.303; aan uitgaven "in totaal' f282.260; er is een nadeelig saldo groot f31.036. Do predikant-directeur dr H. Kluin hield daarna een causerie over „Neerbosch vroeger nu straks". Met een her innering er aan, dat Neerbosch is te be- s'chouwen als een vrucht van het Reveil, stelde spr. de groote beteekenis van den stichter van Neerbosch, Job. v. 't Linden- hout, in 't licht, en dat van diens opvol ger ds J. Schrijver. Voortgaande zegt spr. dat in zekeren zin Neerbosch van karakter veranderd is, doordien er voogdijkinderen opgenomen worden, waardoor "contact is ontstaan met de Regeering, die natuurlijk ook haar eischen stelt. Wat de toekomst betreft geeft dis Kluin een uiteenzetting van zijn plannen, o.a. het aanstellen van gehuwd personeel; het verkleinen van en kele groepen bij het verplegingswerk, die z.i. nog te groot zijin, enz.. De exploitatie rekening sluit tot zijn leedwezen mot een nadeelig saldo ofschoon daarvoor goede redenen op te geven zijn, zooals de aan schaffing van nieuwe machinerieën,res tauratie van de centrale verwarming en onderhoud der gebouwen. Na den koffiemaaltijd werd in bijzijn van de weezen en de vele bezoekers door de zangkoran der wees-inrichting een zang spel opgevoerd, dat door allen met ge noegen werd bijgewoond. Na de thee werd ten slotte een rondgang gemaakt door de gehouwen, onder leiding van den directeur en zijn echtgenoote. Encephalitis'nainenting. In dr week van 26 Mei tot en met 7 Juni 1929 werd een geval, van encephali tis na inenting tor kennis van het Staatse toezicht op de Volksgezondheid gebracht. In de week van 26 Mei tot en met 1 Juni werd afgeleverd door de entstofin richting te Amsterdam koepokstof voor 2886 perisonen, door die te Rotterdam voor 73 personen, door die te Groningen voor 109 personen. Totaal voor 3068 per sonen. De staking te Scheveningen. Gisteren zijn de reeders, geholpen door een paar familieloden en enkele zeilma kers, voortgegaan met het uithalen van hun in de Scheveningsche haven liggende schepen. Het haventerrein was door 'de politie weer afgezet. Van de schippers werkt niemand. Van werkhemers'zijde wordt gemeld, dat de reeder S. Taal, die voor zijin zeillog- ger reedis een overeenkomst met den Bond had gesloten, thans voor zijn beide motor- loggers aan de eischen heeft toegegeven. Vandaag wordt voop deze beide loggers gemonsterd. Nationale Velddag. Voor 'teerst sedert 1913 houdt het Leger des Heils dit jaar weer zijn Natio- nalen Velddag en wel op 14 Augustus a.s. Dit was voorheen altijd een groot- sche gebeurtenis. Komitiandant Vlas laat ook nu weer uitgebreide schikkingen maken. Extra-treinen zullen de feestgangers uit de verschillende deelen des lands aan voeren. De groote reünie wordt gehouden in het b-o-sch, door II.M. de Koningin-Moe der .er voor beschikbaar gesteld en ge legen aan den Amsterdamschen straat weg, te Baarn, tien minuten van de beide Stations. Er wordt op gerekend, dat duizenden dezen dag zullen medemaken. Uit het Metaalbedrijf. In de „Metaalbewerker" het orgaan van den Chr. Metaalbewerkersbond is af gedrukt het ontwerp-collectief contract tusschen den Werkgeversbond in de Me taalnijverheid en de Werknemersbonden. Volgens dit concept worden drie ge meenteklassen ingevoerd, waarbij Vlissin- gen in .de eerste en Middelburg in de tweede 'klasse werd geplaatst. Er is een minimum en een maximum uurloon vastgesteld in verband met leef tijd, vakgroep en gemeenteklasse. De betaling bij. o v e r u r e n is als volgt geregeld: a. Voor de laatste 2 uren voor den aanvang en de eerste 2 oren na het einde van den normalen werkdag wordt per uur 25 pCt. van het vaste uurloon extra betaald. b. Voor elk der overige uren, met uit zondering van die onder c) genoemd, wordt 50 pCt. van het vaste uurloon ex tra betaald. c) Voor elk uur op "Zon- en feestdagen wordt 100 pCt. van het vaste uurloon extra betaald. Wat de feestdagen betreft is het volgende bepaald Aan de werklieden zal worden be taald op Nieuwjaarsdag, 2en Raaschdag, 2en Pinksterdag, Hemelvaartsdag en le en 2en Kerstdag (voorzoover deze niet op een Zondag vallen) het vaste uuiloon, dat zij zouden hebben verdiend als die dag geen feestdag geweest was. Omtrent de vacantie is bepaald, dal aan de werklieden, die sedert den len Januari van het loopende jaar onafge broken b(j één of meer leden van den Metaalbond in dienst zijn (waaronder be grepen het geval, 'dat een werkman ge durende ten hoogste twee weken buiten zijn schuld zonder werk is geweest), jaar lijks een vacantie zal worden gegeven van tenminste vier werkdagen en over dien tijd het vasie uurloon worden betaald, dat zij die dagen zouden hebben ver diend. De Zaterdag geldt als een halve dag. De vacantie zal als regel worden gegeven tusschen 1 Mei en ultimo Sep tember. Indien de werkgevers diegenen hun ner werklieden, die geen recht op va cantie hebben, tijdens de vacantie der an dere werklieden niet te werk kunnen stol len, zullen gij hun over dien tijd het vasie uurloon beialen, dat de bedoelde werklieden anders zouden hebben 'ver diend. Voorts is o.m. nog bepaald, dat bij elkon werkgever een fabrieksraad is of wordt ingesteld. Deze fabrieksraad wordt bij geheime stemming rechtstreeks door de werklie den van 18 jaar en ouder gekozen uit de Werklieden van 25 jaar en oiider, met dien verstande evenwel, dat het ac tieve en het passieve kiesrecht niet toe komen aan werklieden, die niet gedu rende het halfjaar, aan de verkiezing voorafgaande, onafgebroken bij den be trokken werkgever in dienst zijn geweest. De fabrieksraad stelt zich ten doel, in alle fabrieksaangelegenheden de mo- reele en de materieele belangen der werk lieden te bevorderen; hij zal zoowel ad- viseerend als onderhandelend optreden. Het reglement op den fabrieksraad be hoeft de goedkeuring der na te noemen Centrale Commissie; de Centrale Com missie mag, voorzoover het fabrieksra- den betreft, die bij het sluiten dezer over eenkomst reeds bestonden, ook hare goed keuring verleenen aan reglementen, waar in bepalingen voorkomen, welke van het bovenstaande afwijken. Deze overeenkomst treedt op 1 Juli 1929 in werking. Zij wordt aangegaan voor den tijd van twee jaren, maar wordt, indien zij door geen der partijen ten minste drie maanden voor .haar afloop per aangeteekenden brief aan de andere partijen is opgezegd, geacht voor één jaar te zijn verlengd en zoo verder. De leden van de betrokken organi saties zullen nu hebben te beslissen over de al of niet aanvaarding van dit ontwerp. Reeds 11 personen zijn verbaliseerd wegens het verkeerd rijden in Dom- burgsch Schuitvlot of Zandstraat. Men zij op zijn hoede en lette goed op, de geplaatste borden. Het aantal deelnemers voor den Zaterdag a.s. te houden „Singelloop" be draagt 37, afkomstig uit Vlissingen, Mid delburg, Koudekerke, Goes, Wolphaarts- dijk, Hansweert, Breda, Nispen, Utrecht, Den Haag en Rotterdam. De start zal plaats hebben om precies 4 uur op den Nieuwen Vlissingschen weg, nabij den Poelendalensingel. Het eindpunt is op den Veerschen Sin- del nabij den Veerschen weg. (M. C.) Goes. Zoo men weet was onlangs be slist, dat gedurende de landbouwtentoon stelling als groote attractie een vuurwerk zou worden afgestoken. Aanvankelijk was men van plan dit den laatsten dag te doen. Hierop is men echter terug ge komen en nu zal het den eersten dag, des Donderdags 20 Juni gebeuren. Bjj het bestuur van Vreemdelingen verkeer is bericht ingekomen, dat H. M. de Koningin goedgevonden heeft, dat de door haar in 1922 geschonken zilveren wisselbeker thans definitief zal verreden worden bij de ringrijderjj te houden tij dens de a.s. Landbouwtentoonstelling te Goes. Bevolking. Ingekomen: L. J. de Jongh en gezin, koopman, van Antwer pen, Piet Ileinstraat 6; W. van Wel, bakkersknecht, van Wissenkerke, de lluij- terlaan 34; H. Klijnstra, opzichter, van Brouwershaven, Wilhelminastraat 40; N. D. Cardon, geb. Scheele, zonder beroep, van Ierseke, Beestenmarkt 29; J. E. van de Schraaf, dienstbode, van Kupelle, Sta tionsweg 6; N. Lobbezoo, geb. Korstanje, zonder beroep, van Wolphaartsdijk, Oude Singel 28; J. C. Sinke, dienstbode, van Kloetinge, Westwal 22; C. L. F. Beir- naert en gezin, fabr. arbeider, van Krui- ningen, St. Jacobstraat 5; M. de Koeijer, dienstbode, van 's-H. Arendskerke, v. d. Boutstraat 4; B. J. van Ooteghem, op zichter, van Broskens, Lange Kerkstraat 40; Th. M. Grobben, liefdezuster, van Maastricht, Kloetingscheweg 5a; II. G. L. P. de Kluis, idem, idem; F. C. Ver- nig, idem, idem. Vertrokken: G. Bauer, dienstbode, naar Duisburg; D. den Boer en gezin, schilders- knecht, naar Middelburg, E 152; P. Rijk, dienstbode, naar Rotterdam, Wijnhaven 151; C. A. J. Nieuwkamer, dienstbode, naar idem; P. Bakker pn gezin, boot werker, naar Rotterdam, Pempernelstr. 32a; T. E. Timmermans, dienstbode, naar 's-H. Arendskerke F 20; J. Hoogstrate, geb. van der Klooster, zonder beroep, naar Kapelle, B 41a; A. M. Gunst, fabr. arbeider, naar O.- en W.-Souburg, D 79. Vlissingen. Heden (Vrijdag) brachten do burgemeester, een wethouder en de di recteur van de haven uit Neuss (Duitsch land) een bezoek aan Vlissingen, waar zij werden ontvangen 'door den burge meester ?-n den wethouder van open bare werken. Door den 'hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat werden de heeren rondgeleid bij do havenwerken en den sluisbouw. 'Hedenmiddag werd hen in Brittania een diner aangeboden. Hedenmorgen brak brand uit in den winkel van „Maison chique" op den Nieuwendijk, en dit door onbekende oor zaak. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon, werkende met één motorspuit den brand tot den winkel be perken, al bekwam ook de achterliggen de kamer vrij veel schade. De tweede motorspuit was ook aan wezig, doch behoefde geen dienst te doen. De heer P. J. Wemelsfelder heeft tegen 1 Augustus ontslag aangevraagd als coïnmandant der brandweer. JUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER VAN GOES. Op Vrijdag 21 Juni zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer G. A. Hajenius zijn functie als se cretaris van Goes aan vaardde. Van 1994 tot Maart 1918 bekleed de hij deze functie, en legde haar toen neer, om dat hij be noemd werd tot burgemeester van die gemeente. Gedurende een kwart eeuw is ,de heer Hajenius dus burger van Goes en heeft hij aan het openbare leven .aldaar mede leiding mogen geven. Hij heeft dat naar zijn beste weten en met volle toewij ding gedaan, ook al weet hij, naar hij ons in een persoonlijk onderhoud mee deelde, dat hij daarbij fouten .gemaakt heeft. Zijn werk is hem lief. Nooit, zoo .ver klaarde hij ons met yolle overtuiging, heb ik berouw gehad van de keuze van mijn werkkring. En zeer dankbaar is hij, dat 2ijn gezondheid van dien aard is, dat hij zich weer met volle energie aah zijn arbeid geven kan. Aan arbeidslust heeft het den ,heer Hajenius zeker nooit ontbroken. Dat weet ieder wel, die hem kent. Voor moei lijkheden ging en gaat hij niet uit den weg. De heer Hajenius ving zijn loopbaan in 1892 aan als volontair ter gemeente secretarie te Rheden-de Steeg, in 1895 was hij gedurende acht maanden secre taris yan Hien en Dodewaard, in dat zelfde jaar werd hij benoemd tot amb tenaar ter secretarie te Diepenveen, werd niet lang daarna secretaris dier gemeente, was van 19001904 secretaris van Texel en werd in 1904 benoemd tot secretaris van Goes. Het is wel interessant den heer Ha jenius te hooren vertellen van ,de soms primitieve omstandigheden, waaronder men vroeger op de secretariën moest werken. Niet altijd toonden toen de ge meentebesturen dien arbeid te begrijpen en te waardeeren. Toen de heer Hajenius in Goes kwam bedroeg het aantal inwoners ruim 7200. Het personeel ter secretarie was toen ook hier zeer klein. Groot warende moei lijkheden. Maar het gelukte hem die ge leidelijk te .overwinnen en den arbeid op do secretarie meer op moderne leest te schoeien. Ook kwam er langzamerhand meer personeel. De heer Hajenius is resp. secretaris geweest onder ae burgemeesters: de Kr- ning Kooy en de Beaufort, tot hij in 19D: zelf tot het burgemeestersambt werd gi roepen. De heer Hajenius heeft wel een kw;u: eeuw meegemaakt, waarin veel in Goes is veranderd. Goes als woonstad is veel aantrekkelijker gemaakt. Niet minder dan drie bouwplannen kwamen tot stand. Verder werden verschillende bestaan de gemeente-bedrijven uitgebreid of nieu we gesticht. Aan al die werkzaamheden heeft de heer Hajenius krachtig medege werkt, ja in vole gevallen leiding gegeven. Maar en hierop wilde hij toch met nadruk wijzen een woord van lof komt toe aan het .gemeente-personeel, waaraan hij zooveel steun had. Do heer Hajenius bewoog zich echter ook buiten zijn ambtelijken werkkring. Zoo was hij o.a. vele jaren bestuurslid der Ambachtsschool, lid en secretaris van het college van regenten der strafgevan genis, lid der Commissie van Toezicht op het L. O., regent van het Weeshuis, lid van het Burg. Armbestuur, enz. en is hij nog lid der Commissie yan Toe zicht op het. M. O. en sedert korten tijd ook voorzitter van den Baad van Ad vies der P.Z.E.M. Genoeg om te doen zien, dat de heer Hajenius zich beijverd heeft om ook bui ten zijn werkkring werkzaam te zijn in het belang der gemeenschap. Het zou niet in zijn geest «ijn, om do loftrompet te steken over hom en zijn arbeid, maar toch is er zeker voor de burgerij alle reden, om dankbaar te zijn voor hetgeen de heer Hajenius in haar belang deed. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling hem niet op Vrijdag 21 Juni (een der tentoonstellingsdagen), maar wel in den middag van Saterdag 22 Juni to huldigen. Na dezo officiëele samen komst zal er dan voor allen gelegenheid zijn, hem te compl i menteeren en hun waardeering jegens hem uit te spreken. Ned. Ilerv. Kerk. 'Beroepen te Kollumerzwaag*, T. G. A. van Diyk ta Garsthuizen. Te Vlcdder, N. R. 11091115, cand .to Eist. To Nieuwkoop, A. J. van Wijn gaard-en to Wiostmaas. T© Oostwdd, J. Nauta te Sexbierum. 'Aangenomen naar Ter Aa, JaO. Vermaas, cand. te Ileinenoord. Naar Kamperveen, J. C. Terlouw, cand. te Utrecht. Bechuikt voor Koudum, G. Grootjans Jr te H-eerjansdam. Voor Sprang, Jao. Vermaas, cand. te Ileinenoord. Voor Moercapelle, Schel- luinen, Willige-Langerak, WLtnifl on Wijngaar den, J. C. Teirlouw, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Zwolle, W,. H. den Houting ,te Huizum (Fr.) en J. fi. Kuiper to Dracihten. -B e r o e p i n g s w e r k. In de vóórver gadering van het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhago, gisteravond gehouden, werd volgens het Vaderl. in de vacature van wijlen Dr F. van Gheel Gilde- meester d-e aandacht gevestigd op Dr S. F. IIJ. Berkelbaeh van der Sprenkel, te Rot terdam, Ds H. J. Dijkmeester te IJmuiden, Ds J. Ph. Eggink te JMfshaven en Ds J. A, van Selms te Nijmegen. De sinds 1923 vacante Ned. Herv. Gem. to Leerbroek heeft besloten tot aansluiting bj den Raad van Beheer en zal spoedig (een pre dikant beroepen. Beroepbaar. De heer G. Brouwer, Theol. cand. te Vlaardingen, Hoogelaan 23, zal van heden af gaarne een eventueel beroep bij de Geref. Kerken in overweging nemen. Naar wij vomernen, ia aan de-Eloctriscihe orgelfabri-ak van d-e firmia M. Spiering te Dor drecht en Middelburg do bouw opgedragen van een groot twee klaviera Rem-Pn©umatisoh kerk orgel met 30 registers voor da nieuwe Geref. Rethelkerk te Amsterdam-West. G o re f. Gemeenten. In de gisteren gehouden Part.. Syn. van de Geref. Gemeenten te Rotterdam, slaagdon voor het candidaats- -examen dhr W. C. Lamain van Voorschoten en dhr Heijkoop, leerend ouderling der Geref. Gem .te) Den Haag. 'Bleiden zijn door jgenoetade Synode beroep baar gesteld in da Geref. Gemeenten. Promotie Da W|. J. de Wilde. Op proefschrift: „De Messiaanse!» opvattingen der Middeleeuwse!» exegeten Rasji, Aben Ezra on Kimchi, vooral volgens hun commentaren op Jesaja", promoveerde aan do Universiteit te Groningen tot doctor in d-e Godgeleerdheid de heer Wi. Joh. de Wilde, ge-boren te Sloten (Fr.). De heer De Wilde is N-ed. Ilerv. predikant te Reitsum en nam ©en beroep aan, naar 's Gra- venhage. Aan de 15 stellingen is het volgende ont leend: 9. De verhouding van Kerk en Staat is voor het Gereformeerd Protestantisme een the ologische kwestie, 10. Leervrijheid in de Kerk is een groote belemmering voor de ontplooiing harer krach ten. Leertucht is noodzakelijk. 11. „De groote traditie van de Gereformeer de Kerken in de dagen der Republiek, waarvan die der Amsterdamse!» Classis zulk een be langrijk brokstuk vormt, mag niet vermono- poli seerd worden door een bepaalde kerkge meenschap, ook niet in het algemeen der Gereformeerden, die leven onder de synodale organisatie, maar zij behoort even goed aan de Gereformeerden, welke met haar gebroken hebben". (Dr A. Goslinga, Geref. Theol. Tijd schrift. Nov. 1928). Deze woorden behooren aldus te worden gewijzigd: „Zij behoort aan de Ned. Herv. Kerk en niet zoozeer aan de groepen, die zich na 1816 van haar hebben losgemaakt".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2