No. 208 Vrijdag 7 Juni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland STE R-TABAK HENDRIKSE Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Nederland rookt j|fflP£LS SJWASTRSlfl VESUVIUS. 'S-ijWSPPE m. Belangrijkste Nieuws. VAC ANTIE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUi J, L. Burg. Tel. no. 259, 1~)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKoAS Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-< Losse nummersf 0.0-- Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. WAAROM TEGEN STAATSPENSIOEN? De hee» ,T. Schouten heeft in een dezer dagen verschenen brochure de verschil lende bezwaren tegen het z.g. staatspen sioen duidelijk en klaar in het licht ge steld. Op de vTaag, waarom de Antirevolu tionairen zich tegen het staatspensioen verzetten, .antwoordt hijl a.m. Omdat wij het beginsel, dat daaraan ten grondslag ligt, verwerpen. Dit beginsel achten wij niet een goed, in zijne tod- passing heil aanbrengend, maar een slecht in zijn werking heillooisi beginsel. Het i's da roeping van de maatschapi- piji, van de maatschappelijke orglainen en krihgen, van de menschen ieder naar eigen mate, óm in samenwerking in de stoffelijke behoeften ook voor den dag des ouiderdoms te voorzien. Die roeping moet worden gehandhaafd. Bijl het niet of onvoldoende erkennen van deze roeping, bij1 het niet gehoorzar men .aan deze roeping in de maatschappijl, moet de Overheid haar niet overnemen, maar met behulp, van de wetgeving tot haar erkenning en tot een leven in ge hoorzaamheid .aan haar nopen. De ta.ak des volks mag, en kan ook niet met blijVend goed resultaat op de schou ders der Overheid worden gelegd. Het ingrijpen van de Overheid in het maatschappelijk leven moet steeds bedoe len de werking van de gezonde lévensl- hegimselen in dat leven weer opi te wek ken, te bevorderen, te versterken, te ver zekeren als djj, mogelijk is. De mensch moet uit de opbrengst van zijlni arbeid kunnen leven niet alleen in den tijd waarin hijl werken kan, maar ook in den dag des ouderdoms. Daar om moet alle kracht worden "ingespannen om die opbrengst daarvoor toereikend te doen zij'n. Daarom moet hij spaarzaam leven, moet uit de opbrengst van zijn arbeid afgezonderd worden voor den ouden dag. De géheele of gedeeltelijke voorziening in ae stoffelijfkte behoeften van den tijd deB ouderdoms door middel van verzekering handhaaft deze gedachte, maakt de naleving van dezen regel voor gedraging mogelijk. Het goede en mooie van verzekering i's juist daarin gelegen, dat zij in staat stelt gezamenlijk, gemeen schappelijk te zorgen voor datgene, waar voor in den regel door de persoon op zich zelf niet, zeker niet voldoende kan worden gezorgd, dat zij' de gelegenheid opent om in (samenwerking te zorgen voor de voorziening in de stoffelijke behoeften van den ouderdom. Leeft de maatschappij! naar deze levens wet niet en worden dientengevolge allerlei wanverhoudingen in de: 'samenleving ge vonden, dan is het de plicht der Over heid de gehoorzaamheid aan deze levens wet door hare vetgevirig te bevorderen, des'noods af te dwingen. Vandaar ook de wetgeving inzake de ouderdoimsjverzckering. Het Staatspensioen neemt die roeping van de 'schouders der maatschap'pijl der menjslchen .af en legt haar op' de schouders der Overheid. 'Het staatspensioen verzwakt de werking der verantwoordelijkheid van de men- sichein om te zorgen voorden ouden dag. Het Staatspensioen bevordert de spaar zaamheid niet, integendeel het stelt menig maal een premie opi het niet spaarzaam leven. Wie spaarzaam geleefd heeft en zorgend werkzaam i's voor den ouden dag oin/tvaugt vaak geen „pensioen" en most bovendien nog betalen voor hef. Staatspensioen ook van den verkwister wie niet spaarzaam geleefd heeft krijgt, het wel. Hot staatspensioen verscheurt den band teischen het arbeidzaam leven on hot ont vangen van ouderdomspensioen. Of men al of niet voldoende gearbeid heeft, doet er niet toe, mem ontvangt de .grati's-uitkeerinig uit de staatskas. Het ouderdomspensioen, verkregen als vrucht van, verzekering, h'elpt in staat 'stellen om in den dag des ouderdoms te leven uit de opbrengst van den ar beid. ■Het (staatspensioen is' de b'edeeling van .den behoeftige uit de staatskas. Het staatspensioen is de slechte vrucht van pen valsch beginsel; de uitkomst van de aanvaarding van het stelsel der wan hoop. Het ouderdomspensioen is de goede vrucht van de gehoorzaamheid aan het ware beginsel; de uitkómst van de aan vaarding der op recht en moraal gegronde levenswet. Van geen beteekenis? De Sociaal-Democraten verdedigen hun landsgevaarlijk geroep om eenzijdige ont wapening met een beroep op MacDonald, die gezegd zou hebben, dat een weer macht voor een klein land niet de min ste beteekenis heeft. Nu is MacD.onald een zeer bekwaam man. Maar daaruit volgt nog niet, dat hij' van alles verstand heeft. In elk geval klopt zijne meening niet met de opvatting van de grootste leger aanvoerders uit den grooten wereldoor log. i 1 1 Toen werd aan de Nederlandsche weer macht wel terdege aandacht geschonken. Toen werd die weermacht, die volgens MacDonald geen waarde heeft, van ge noegzame beteekenis geacht om het D'uit- sche veldtochtsplan te wijzigen. Toen bleek die weermacht dan toch van zoo veel belang te zijn, dat de Duitsche legers liever om ons .land heen trokken, en dat de geallieerden het raadzaam achtten, ons land niet in de richting van Duitsch- land ie drijven. Toen hield die weermacht, onder Gods gunst, ons land buiten den oorlog. En dezelfde Socialisten, die nu over de niets waardigheid van ons leger en onze vloot niet uitgepraat raken, waren van de be teekenis daarvan toen zoo sterk overtuigd dat zij zonder mankeeren voor de mo- bilisatiecrediecen stemden. Men beroept zich nu op MacDonald. Maar waarom dan ook niet de aandacht gevestigd op wat de socialistische Bel gische regeeringsvertegenwoordiger De Brouckere op 15 September 1925 in de vergadering van de derde Commissie der Volkenbondsbijeenbomst, namens zijne regeering verklaarde „België is gereed om de richting der ontwapening in te slpan, zoo zijn veilig heid is verzekerd, en het is besloten die richting niet in te gaan, zoolang zijn veiligheid 'niet verzekerd zal zijn." Belgis .is ook een klein land. En de socialistische vertegenwoordiger van dat land bleek van de waarde van een weer macht wel degelijk overtuigd. Eerlijkheidshalve zij hier toegegeven, dat het Belgische leger sterker is dan het pnze. De lichtingen zijn grooter en de diensttijd is langer. Dank zij mede de... Socialisten, die eenzijdige ontwapening heel mooi vinden voorNederland, maar die voor België Van ontwapening niets moe ten hebben. DE HEER H, COLIJN 60 JAARi De heer H. Oolijh, de leider der A.-R. partij hoopt op Zaterdag 22 Juni a.s. zijn zestigsten verj aardig te vieren1. Ongetwijfeld zullen, velen' behoefte ge voelen op dezen dag van hunne liefde en belangstelling bjjjk te .geven. Het beste blijk van belangstelling zal echter zijn, wanneer ons Antirevolutb> naire volk zijn trouw aan den leider die geroepen 'is het A.R. vaandel voor ons uit ta dragen, betuigt, door met inspan ning van alle krachten te ijveren voor de doorwerking van1 de A.R. beginselen en de versterking van de A.R. fractie in het parlement. De nieuwe Engeische ressering. De algemeen,e raad der labeurpartij' be sloot. gisteren tot de stichting van. een speciaal verkiezingsfomds, waarvan de op brengst bestemd wordt voor den komen den verkiezingsveldtocht en de uitbreiding van de partij-organisatie. De nieuwe minister-president Mac Do nald bracht vergezeld van Philip Snowdan en J. H. Thomas/ die beiden belangrijke functies in het nieuwe kabinet zullen be- kleeden^ gisterenmorgen een bezoek bij' den aftredenden' eersten minister Bald win in diens ambtswoning, Downing- street 10, waar de leiders der arbeiders partij eien onderhoud met Baldwin hadden. LichteOeurige ROOKTABAK R00M-STER ,f' Het nieuwe kabinet zal hedenavond be kend worden gemaakt. Industrieele spionnage. Te Saarbrüc'ken heeft de politie een uit gebreide industrieele spionage ontdekt, waardoor voornamelijk een fabriek van koelkasten en koelinstallaties schade heeft geleden. Een ingenieur der fabriek, die een fabrieksgeheim aan een concurreer en de firma te Straatsburg had verraden, is ge arresteerd. Bij zijn medeplichtige te Straatsburg, die eveneens in hechtenis is genomen, is een gedeelte der origineele plannen gevonden. Het onderzoek heeft nog meer materiaal opgeleverd, dat er op wijst, dat de zaak vertakkingen heeft in Dresden, Stuttgart en Chemnitz. Te Chem nitz werd op verzoek van de commissie van onderzoek van Saarbrücken, die zich per vliegtuig derwaarts had begeven, nog een verdachte gearresteerd. Ook naar Oslo moeten fabrieksgeheimen verkocht zijn. De commissie van onderzoek is dan ook reeds naar de Noorsche hoofdstad vertrokken. De snelste Duitsche trein. De Duitsche trein, die de grootste snel heid ontwikkelt, is de sneltrein Berlijn Parijs (PD 26) die den 176,5 K.M. langen afstand tusschen Hannover en Hamm af legt in 117 minuten en dus met een ge middelde snelheid van 90,5 K.M. per uur rijdt. Grootere snelheden worden alleen op enkele lijnen in Frankrijk en Engeland ontwikkeld. De FD 26 legt den ongeveer 580 K.M. langen weg van Berlijn tot Keulen af in precies zeven uur. De Vesuviusuitbarsting. Vermindering in heftigheid. In de omgeving van Terzigno heerscht thans rust. De ter assistentie gezonden troepen kun nen thans eenigszins van de vermoeienis sen van het reddingswerk uitrusten en hebben "slechts patrouille te doen, aange zien de lavastroom tot stilstand is geko men. In totaal zijn tot nog toe 75 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield. Ook de post- en telegraafdienst staat stil. Ondanks de vermindering van de hef tigheid der uitbarstingen waarschuwt de directeur van het observatorium, prof. Maladra, de toeristen om zich in de na bijheid van den Vesuvius te begeven. Ook de troepen hebben het strengste bevel, om de bevolking op een afstand te houden. De voorzorgsmaatregelen, zooals de ontrui ming der dorpen, zullen nog eenigen tijd in werking blijven. Overigens hebben ver schillende geleerden het plan te kennen gegeven om den Vesuvius te bezoeken. Prof. Maladra deelt nog mede, dat de aardschokken gisteren vier uur duurden met een golvende 'beweging van ongeveer 2 minuten. Te 4.24 uur werden zij onge veer vier minuten lang en gingen verge zeld' van krachtige ontploffingen, die tot ongeveer drie uur hedenmorgen duurden, afgewisseld met rustpoozen. Daarbij viel een steenregen en het uitstooten van gloeiende lava waar te nemen. Thans is op den bodem 'van den krater geen gloeiende lava meer te zien. Ook de aardbewegingen worden minder. De aardbeving in Argentinië. Volgens een bericht uit Buenos Aires is nu in het Argentijnsche aardbevingsgebied de vulkaan El Nevado, die sedert lang als gedoofd werd beschouwd, weer in volle werking getreden. Vlammenbundels schie ten op, die op verren afstand zichtbaar zijn. Men vreest, dat de oude lava daar door weer vloeibaar zal worden. In de buurt van Villa Atual zijn kokende zwavelbronnen ontstaan. In San Rafael, dat van de aardbeving betrekkelijk weinig heeft geleden, is in de buurt van bet ziekenhuis een groote on- deraardsche grot ontstaan, waardoor het ziekenhuis dreigt in te storten. Na de Parijsche poststaking. De nachtploegen en de ochtendploegen hebben zich gisteren weer normaal aan gemeld en daarbij ook velen van de 191 geschorsten. Deze laatsten zijn echter niet toegelaten. De ministerraad heeft zich reeds bezig gehouden met de straffen, want dat deze staking een ernstige sanctie eischt, wordt algemeen erkend. Enkele postbeambten die gearresteerd zijn, zijn in arrest gehouden en zullen ver volgd worden, nog ongeacht de discipli naire straffen, die zij oploopen. Op grond van een .gisteren door het 'ka binet genomen besluit zullen de 12 voor naamste organisators van de staking der brievenbestellers worden ontslagen, terwijl er 30 voor een tijd van 8 maanden worden geschorst. De straffen van hen, die niet als de op- stokers zijn aan te merken, zullen worden teruggebracht tot schorsing voor acht da gen. De overigen zijn bij de bovengenoemde 42 gestraften inbegrepen. Hier is inderdaad de gezagskwestie in hel geding. De communisten hebben reeds aangekondigd andere stakingen in de pu blieke diensten ie verwekken en zij noemen reeds openlijk actie onder de openbare on derwijzers en onder de spoorweglieden. China en Rusland. Het departement van buitenlandsche SfRRR S.SQ3R5TlflYff Binnenland. A.s. jubileum van dqn Goeschen burge meester. Ontwerp collectief contract in de Metaal industrie. Gemeenteraad van Goes. De water- en stroomvoiorziening van Wal cheren. Zuid-Afrikaansch en Finsch bezoek aan Walcheren. Alg. vergadering der Ned. Chr. Radiover- eeniging. Buitenland. De herstelbetalingen. De uitbarstingen van den Vesuvius wor den minder. Geen ontwapening in Zwitserland. De istaikende Parijische postmannen ge straft. De verhouding ChinaRu'sland. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. zaken te Nanking deelde aan de persverte genwoordigers mede, dat de verhouding tusschen China en Rusland buitengewoon ernstig is. Hij gaf te kennen, dat de moge lijkheid bestond, dat de nationale regee ring gedwongen zou kunnen worden tot draconische handelingen over te gaan. Zij had de normale betrekkingen reeds afge broken. De Sovjets onderhouden nog con sulaten in het noorden van China en Chi na had zijn diplomatieken vertegenwoor diger nog niet uit Moskou teruggeroepen. De herstelconferentie. De „Petit Parisien" zegt, dat de gemid delde annuïteit van 1988 millioen mark ais volgt onder de voornaamste geallieer den zal worden verdeeld: Frankrijk 1039 millioen, Engeland 418, Italië 211, België 115, Vereenigde Staten 66, Japan 13. De overige 122 millioen mark zullen per centsgewijs tusschen Joego-Slavië, Roe menië, Griekenland, Polen en Portugal verdeeld worden. Het staat thans definitief vast, dat de onderteekening van de overeenkomst der deskundigen vanmiddag om vijf uur zal geschieden. De zitting zal openbaar zijn. Zwitserland en de ontwapening. De nationale raad heeft met 103 tegen 48 stemmen een socialistisch voorstel ver worpen, waarbij de federale raad uitge- noodigd wordt om een rapport met voor stellen over de wijze, waarop Zwitserland zou kunnen ontwapenen, in te dienen. Door deze ontwapening zou Zwitserland de oprechtheid van het eigen land en zijn vertrouwen in de oprechtheid van alle sta ten welke het Keilogg-pact aanvaard heb ben en met Zwitserland vriendschappelijke relaties onderhouden, willen toonen. Motta, de leider van het politieke depar tement, bestreed het socialistisch voorstel in naam der federale regeering en ver klaarde, dat 'de plichten, welke de Zwit- sersche neutraliteit oplegt, het land ver hinderen te ontwapenen. Korte berichten. In het Duitsche houtbedrijf is aan den loonstrijd, die zes maanden heeft ge duurd en 120.000 arbeiders werkeloos maakte, een einde gekomen. Op voorstel van den scheidsrechter zijn de partijen overeengekomen een nieuw collectief con tract te sluiten, dat tot 15 Februari 193l zal duren en de arbeiders een loonsver- hooging van gemiddeld 5 pet. toekent. Op 15 Augustus a.s. zal de vliegtocht van Moskou naar New York worden on dernomen. De vlucht zal veertig dagen du ren en worden ondernomen door de vlie gers Chestakof en Dolotof met het vlieg tuig Sowjet-land. De Hollandsche vlieger E. van D. is door de correctioneele rechtbank van Brussel veroordeeld tot het betalen van een geldboete van 350 francs, omdat hij onlangs, op het vliegveld van Evere-Brus-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1