No. 207 Donderdag 6 Juni 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BOLS HENDRIKSE Co s BAKK-GOES Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Blnrnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle nElken dag één Glaasje1 VAC ANTI E D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. fkZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-< Losse nummersfO.O* Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Kiezersmisleiding. Dat is een hard woord. Maar een woord dat toch gebruikt moet worden, omdat het zoo juist karakteriseert het optreden van de linksche partijen ten opzichte van het z.g. staatspensioen. De zaak zelf willen we nu eens even la ten rusten, om nu alleen het misleidende van deze leuze nogeens in'het licht te stel len. De zaak is toch, dat de linksche partijen die deze leuze aanheffen, iets heioven wat ze niet kunnen en ook niet willen geven. Zij kunnen het niet, omdat ze het nog steeds niet eens zijn over het te volgen systeem. Toen onlangs over deze zaak een congres gehouden werd onder leiding van den heer de Muralt, kregen de staatspensioneerders het zoo met elkaar aan den stok, dat de voor zitter geen kans zag de orde te hand haven. En dat was dan nog maar een con gres waar de zaak zeer in 't algemeen be sproken werd. Zij k u n n e n het niet, omdat ze het nog steeds niet weten waar de noodige milli- oenen gehaald moeten worden. En toch gaat men avond aan avond den boer op, om met het z.g. staatspensioen kiezers te lokken. Dat is al erg. Veel erger is echter, dat men ook het be loofde staatspensioen niet wil geven. Was dat wel het geval, dan moesten de verschillende pensioen-belovende partijen zich bereid verklaren voor dit doel samen te werken. Maar dat willen ze n i e t, De liberale Staatspartij denkt aan geen samenwerking met de S. D. A. P. en de S. D. A. ,P. op haar beurt wil van geen sa menwerking met de liberalen weten. De zaak komt dus hierop neer, dat de verschillende linksche partijen mooie be loften doen, waarvan ze weten dat ze niet vervuld kunnen worden, en waarvan hei bekend is dat zij ze ook niet willen ver vullen. Welnu, dat is kiezersmisleiding op groote schaal. De vraag is nu maar of de kiezers dom genoeg zullen zijn om zich te 1 a t e n mis leiden. V Altijd bij... anderen. Het is niet gemakkelijk op de hoogte te komen met wat de Socialisten nu eigenlijk willen ten opzichte van de bewapening. In het algemeen kan men wel zeggen, dat zij alleen voor ontwapening zijn zoo lang ze niet de verantwoordelijkheid voor de regeering hebben te dragen en dat zij altijd nog het meest voelen voor ontwape ning bijanderen. Toen de Belgische Sociaal-democraat Camiel Huysmans onlangs te Amsterdam optrad, vond hij de eenzijdige ontwapening prachtig voor.... Nederland. Maar niet voor België. Daar kan aan ontwapening zelfs niet worden gedacht. En dat vonden onze Socialisten weer mooi. In Engeland, waar do Socialisten, nuch tere menschen als ze zijn, nooit zulke dwaze theorieën hebben verkondigd als we hier telkens kunnen hooren, wordt ook van ontwapening niet gerept. Mac Donald heeft reeds verklaard, dat hij wil gaan in de richting, door Prof Rutgers te Genève met zooveel warmte be pleit, de beperking van de bewapening. Wat hij wel mooi vindt is dat Neder land met zijn groote en zeer gevaarlijk gelegen koloniën zou gaan ontwapenen. En dat vinden onze Sociaal-democraten ook al weer prachtig. Zoo gaat het maar steeds. In Rusland en Duitschland en Frankrijk overal is men vol 'geestdrift voor de ont wapening, maarbij anderen. AI3 ooit de Socialisten 'hier aan 't be wind komen, dan kan men er wel op reke nen dat het niet anders zal gaan. Ontwapening; mooi, prachtig, schitte rend, maar.hij andere n. Alle landen vooruit. Meermalen heeft men kunnen lezen, dat Nederland, wat de Sociale wetgeving be treft, alle landen vooruit is. Nederland staat met zijn Sociale ver zekering, zijn Arbeidswet, Arbeidsgeschil- lenwet, enz. aan de spits. Openlijk heeft indertijd de heer Schaper in de Tweede Kamer verklaard, dat Ne derland met zijn maatregelen inzake volks huisvesting en woningbouw alle ande re landen achter zich Iaat. Maar dat is dan toch zeker wel te dan ken aan de Sociaal-democraten, die niets dan critiek hebben op anderen en die met zooveel ophef over eigen daden kunnen spreken? Ja, dat zou men allicht denken. Maar zoo is het toch niet precies. Feit is, dat meerdere van deze wetten tot stand kwamen onder hevige tegenwerking van de Socialisten. Feit is, dat de meeste van deze wetter, afkomstig zijn van rechtsche Kabi netten. Baar kan men lang en breed over pra ten, men kan pogen het te ontkennen, maar aan de feiten valt nu eenmaal niets te veranderen. En feit is nu eenmaal, dat Nederland in vele opzichten andere landen vooruit is, dank zij het optreden van de rechterzijde dank zij de houding van de Antirevo lutionaire partij. De uitbarsting van den Vesuvius. Gisternacht duurden de krachtige ex plosies met veelvuldige lava-uitstortingen voort. De activiteit nam toe met hooge fon teinen gesmolten rotsen gepaard gaande met hevig gedonder. De vlammen reikten vijfhonderd meters hoog. De groote krater is veranderd in een zee van borrelend vuur. Groote hoeveelheden lava snellen naar de vallei van den Infer no. In het observatorium worden hevige aardschokken geregistreerd. Het is op het oogenblik onmogelijk te voorspellen welke vorderingen deze erup tie met haar reusachtige fonteinen zal ma ken, doch zij herinnert in vele opzichten aan de erupties van 1922. Het naderen van den krater is thans buitengewoon ge vaarlijk. Van Napels .uit is de Vesuvius, die an ders duidelijk van uit de stad te zien is, niet meer te ontdekken, daar de berg ge heel in rookwolken en aschregen is gehuld. Ook de stad ligt in de schaduw dezer rook wolken. De toestand te Terzigno is vertwijfelend. De bevolking vlucht met al haar hebben en houden naar de kerken. Daar het water reservoir gxootendeels verwoest is, is er geen drinkwater. Het treinverkeer naar Terzigno is stopgezet Tegen den morgen nam de uitbarsting in hevigheid af. De uitgeworpen lava massa wordt geschat op 8 millioen kubieke meter, dat is ongeveer de helft van de mas sa, die in 1906 bij de groote Vesuviusuit- barsting werd uitgeworpen. De bevolking in de omgeving verkeert in zeer angstigen toestand, aangezien men een herhaling van de groote uitbarsting vreest. De lava, die over een breedte van 650 voet voortstroomt, en ongeveer 23 voet hoog is, heeft thans ook het gehucht Pa- gani bij Terzigno verwoest, terwijl in de onmiddellijke omgeving daarvan in totaal 40 boerderijen aan den lavastroom ten of fer vielen. De lavastroom vordert ongeveer 500 voet per uur. Gistermiddag meldde het observatorium op den Vesuvius, dat de uitstorting van lava weer verminderd is. Oplossing der Vlaamsche kwestie nood zakelijk. De winst der Vlaamsche nationalisten heeft velen de oogen geopend. Het Belgische socialistische blad ,yLe Peuple" schrijft een hoofdartikel over „Le mouvement Flamand et le separatisme", waarin o.a. dit te lezen staat: Het éénige middel om te beletten, dat de Vlamingen luisteren naar de stem der wanhoop, zal gelegen zijn'in de oplossing van de Vlaamsche kwestie in een geest van rechtvaardigheid en met den wil om el kander te begrijpen. 0nz8 Brusselsche en Waalsche vrienden hebben te lang in onwetendheid verkeerd wat betreft den in Vlaanderen overheer- schonden geestestoestand. De regeling der herstelbetalingen. Het bericht, dat de conferentie van des kundigen te Parijs eindelijk tot overeen stemming is gekomen, is in politieke en financieele kringen te Brussel met groote voldoening vernomen. De stemming aan de beurs was Woensdag dan ook heel wat op gewekter dan de vorige dagen. In regeeringskringen worden de bespre kingen over de terugneming voor Duitsch land van de bij den wapenstilstand in Bel gië achtergelaten 7 milliard G.M. met ver trouwen tegemoet gezien. Van Duitsche zij de blijkt aan de Belgische gedelegeerden te Parijs de stellige verzekering te zijn ge geven, dat Duitschland een vlugge afhan deling wenscht. Reeds de volgende week meent men de aankomst van den Duit- schen gedelegeerde te Brussel te mogen verwachten. Fokkervliegtuigen in Hongarije. Een schandaal in het Hon- gaarsche Parlement. Men schrijft uit Boedapest aan het Hdbl.: Naar aanleiding van het vliegtuigonge luk hoven den Donau bij Boedapest, waar bij twee personen het leven verloren, hield de democratische afgevaardigde Karol Rassay voor enkele dagen een parlements- rede, waarin hij erop wees, dat het ver ongelukte vliegtuig behoorde tot een serie van zes, die in October 1922 bij de „N.V Nederlandsche Vliegtuigenfabriek" wer den gekocht. De Hongaarsche luc'htver- keersmaatschappij, die van den staat een subsidie van 55.000 gulden had ontvangen, betaalde voor de vliegtuigen totaal 123.000 gulden, in welken prijs ook de prpvisie van 60.000 gulden begrepen was. Wie deze provisie ontving, is op het oogenblik nog niet duidelijk. De directeur der maat schappij beweerde, dat die aan hoogge plaatste beambten der Nederlandsche fa briek werd betaald, waartegenover de di recteur beschuldigd wordt, dat geld zelf te hebben opgestoken. Op het oogenblik is die zaak voor het gerecht. Overigens schrijft het financieel weekblad „A Pérzvi- lag", dat de toenmalige directie der Hon gaarsche maatschappij beschuldigd wordt machines te hebben gekocht, die al niet meer geheel nieuw waren, terwijl reeds in de directievergadering van October 1926 door een der toenmalige functionarissen zou verklaard zijn, dat de machines rijp waren, om door nieuwe te worden vervan gen. Het Hdbl. voegt hieraan toe: Wij vernemen van de N.V. „Nederland sche Vliegtuigenfabriek", die in dit bericht genoemd wordt, dat de voorstelling als zouden de in 1922 gekochte machines toenmaals niet nieuw zijn geweest, volsla gen onwaar is, terwijl eveneens de insi nuatie als zou eenige provisie zijn uitbe taald aan „hooggeplaatste beambten der fabriek", met kracht kan worden tegen gesproken. Overigens is het, ook de fabriek bekend, dat in Hongarije naar aanleiding van be weerde onregelmatigheden een strafpro ces hangend is tegen den toenmaligen di recteur der Hongaarsche Luchtverkeers- maatschappij, waarvan echter, noch wat den aard der beschuldigingen, noch wat het verloop er van betreft, iets naders 'be kend is. De voormalige directeur is inmid dels vervangen en daar over den staat van dienst, of het onderhoud der machines hier verder niets bekend is, kan ook niet beoordeeld worden in hoeverre deze vlieg tuigen voor vervanging in aanmerking kwamen. Van verbouwer tot verbruiker. Een landbouwer uit het departement Finistère had bij het afleveren van aard appelen de vindingrijke gedachte om in enkele knollen een buisje te plaatsen met het volgende briefje: „31 Januari 1929. Ik lever deze aardappelen aan een koop man aan het station Dtegen 60 francs de 100 K.G. Den persoon, die ze ontvangt wordt verzocht zich bekend te maken en er den betaalden prijs bij te vermelden". De landbouwer ontving het volgende antwoord uit het departement van de Al- lier: „12 Mei 1929 Mijnheer. Ik ben in het bezit van het papiertje uit den aardappel, welke naar T.naar de verbruiksver- eeniging van deze gemeente, is verzonden. Deze betrok den aardappel van zekeren Bdie hem op zijn beurt van een an deren expediteur ontving. Onze aardappelen kosten ons 115 francs per 100 K.G. aan bet station afgehaald". De Parijsche brievenbestellers. De staking der brievenbestellers is ge ëindigd. De stakers hebben1 in een zeer rumoe- rige vergadering besloten, het werk te hervatten. Bern motie werd aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de bestellers tot ver dere stappen bereid zijn, indien de regeer ring de maatregelen tegen de geschorste NU F 4— PER KRUIK 191 bestellers niet opheft en de salarissen vain het lagere personeel niet verhoogt. Da staking van 24 uur was slechts als een waarschuwing bedoeld geweest. De kabinetsraad heeft echter besloten de leiders v,an de twee tijdelijke stakingen bij' de posterijen, die georganiseerd waren door den vakbond van pioistpersoneel voor drie maanden te ischorsen, terwijl! de over rige istakers voor 10 dagen geschorst 'zijln. De hongersnood in China. De Vereenigde Staten zijn voornemens een groote hulpactie voor het hon- gersnoodgabied in China' te organisaeren. 'Op uitnoodiging van president Hoover is een commissie van het Roede Kruis naar China vertrokken om vast ta stal len, in weiken omvang hulp noodig is. Op grond van het resultaat van dit on derzoek zal de Amerikaansche regeering dan, naar man te Washington aanneemt, haar steun verleenen aan het reeds vroe ger door een senator ingediend wetsorit- werpv waarin wordt bepaald, dat het graanoverschot in de Vereanigde Staten ten behoeve van het hongersnoodgebied in China opgekocht zal worden, waardoor de nood van de Amerikaansche landbou wers zal verminderen en tegelijk uitdruk king zal worden gegeven aan de sym pathie der Vereenigde Staten1 voor China. De politieke toestand In Engeland. MacDonald heeft de opdracht tot vor ming van een kabinet aanvaard. De lijst der ministers1 zal niet gepubli ceerd worden vóór MacDonald ze aan 'den koning onderworpen heeft, vermoe delijk Zaterdag. Men acht het zeker, dat Snowden kan selier van de schatkist wordt, doch er worden vele veronderstellingen geopperd ten aanzien van de portefeuille van bui- tenlandsche zaken. Arthur Henderson en J. H. Thomas worden beide genoemd. In bevoegde kringen gelooft men, dat J. H. Thomas belast zal worden met de nieuwe portefeuille voor de werkloos heid. Ofschoon het parlement ep 25 Juni bijeenkomt, zal de eerste -week uitslui tend door formaliteiten iii beslag geno men worden. Het parlement zal in de daarop volgende week officieel geopend worden met de troonrede, die het pro gram der nieuwe regeering zal uiteen zetten. In de vergadering Van het bestuur dèr arbeiderspartij werd besloten een over- winnings- en dankofferfolnlds op te rich ten .ter herdenking van de vorming van de tweede arbeidersregeering. De conservatieven hebben nog 2' zetels gekregen, beide van de universiteit van Oxford. Dit brengt hun aantal mandaten op 257, terwijl de arbeiderspartij er 288 de liberalen 58 hebben en 8 onafhanke lijke candidates zijn gekozen. De „Graf Zeppelin". Nauwkeurige proefnemingen, die acht dagen lang zijn genomen om de oorzaken van de defecten vast te stellen, welke hij de laatste reis van de „Graf Zeppelin" bij de motoren zijn opgetreden, hebben wel reeds eenig resultaat opgeleverd, doch moeten nog voortgezet worden. Het luchtschip zal eerst dan weer groo- tere vluchten, in het bijzonder over den oceaan ondernemen, indien de oorzaken van de storingen nauwkeurig bekend zijn Dat deze .storingen, die de laatste jaren herhaaldelijk bij motoren zijn opgetreden, op vroegere tochten van de Zeppelin niet voorgekomen zijn, wordt hieruit verklaard, dat bij de Zeppelin nog een tusschenpro- peller was aangebracht, waardoor het op treden van de storingen belangrijk verm in - derd werd. Men gelooft in deze richting een oplos sing van het vraagstuk te moeten zoeken. Ontwapening ter zee. Over den inhoud van de nieuwe vloot- voorstellen, 'die de nieuw benoemde am bassadeur der Vereenigde Staten in Enge land, generaal Dawes, de Engelsche regee ring zal overhandigen, worden thans uit Binnenland. Voorstellen voor den Gemeenteraad van Middelburg. Finisch bezoek aan Walcheren. Een Nederlandsche zijldeteeltvereaniging. Buitenland. De regeling der herstelbetalingen. De uitbarsting van den Vesuvius. De poststaking te Parijs geëindigd. Een voorstel inzalke beperking van bewa pening. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- IINRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. New York bijzonderheden gemeld. Enge land moet afzien van het uitvoeren van zijn plan tot het hijbouwen van zes nieuwe kruisers, het plan voor een anderen nieuw te houwen kruiser moet het opgeven en eenige in dienstzijnde kruisers buiten ge bruik stellen, en verder in de toekomst geen nieuwe schepen bijbouwen. Amerika zal dan afzien van den houw der vijftien kruisers, die onlangs door het parlement werden goedgekeurd. Een voorloopige overeenkomst tusschen de voornaamste vlootmogendheden moet vóór 1 Augustus a.s. bereikt zijn, aangezien slechts tot dien datum de kiellegging voor de eerste vijf kruisers van het Amerikaansche program kan worden uitgesteld. In marine- en di plomatieke kringen gelooft men evenwel niet, dat de besprekingen tusschen gene raal Dawes en de Engelsche regeering zoo vlot zullen verloopen, dat de bouw der eer ste vijf Amerikaansche kruisers er door voorkomen zal kunnen worden. Korte berichten. Uit Damascus wordt gemeld, dat de Fransche archaeoloog Darousse, die zich met een opdracht naar Tel Abbrad in Sy rië had begeven, aldaar door bandieten is vermoord. Een officieel bulletin meldt, dat de koning van Engeland een deel van den dag heeft kunnen opzitten. De plaatselijke aandoening betert langzaam. In de Argentijnsche provincie Men- doza hebben weer een aantal aardbevingen plaats gehad, waardoor verscheidene per sonen zouden zijn gedood of gewond. De vulkaan Navado spuwt een groote hoeveel heid lava en rook uit. In de mijngebieden van N.W. Mani toba zijn door boschhranden bijna 1000 menschen dakloos geworden. In Toerkenistan en Tadsjikistan, aan de noordelijke grens van Afganistan, zijn sterke aardschokken waargenomen. Te Tasjkent werden twaalf schokken geteld. Enkele gebouwen zijn beschadigd. Verkiezingsplaat. Wij ontvingen van de N. V. Arnh. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij' te Arnhem, ter kennismaking een mooie in vier kleu ren gedrukte verkiezingsplaat, voorstel lend een kerkgebouw, bedreigd door den rooden greep, met als opschrift: 'Op voor het behoud van Kerk en School, Gezin en Gezag. Onder aan de plaat is een open ruimte gelaten, waar men den naam van den aan te bevelen candidaat kan laten drukken. De uitvoering van deze sprekende plaat is goed. De prijs laag. Laten onze Kiesver- eenigingen er hun voordeel mee doenl Propaganda-lectuur. Men kan niet zeggen dat het ons aan ge schikte propaganda-lectuur ontbreekt. Op de uitgaven die met medewerking van het Kuyperhuis tot stand kwamen, hebben wij reeds meer dan eens de aan dacht gevestigd. Maar niet minder geschikt zijn de blaadjes, geschreven door Hugo Kingmans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1