No. 206 Woensdag 5 Jnni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NIET CONSERVATIEF. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. VACANTIE Kerknieuws. D i recteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, Te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.-« Losse nummersfO.O- Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De Anti -revolutionaire partij;, zoo schre ven wij de vorige week, moge conserva tief zijn. in dezen zin, dat zij vasthoudt aan Gods Woord en de beginselen die daarop gegrond zijn, zij is het niet in dien zin, dat zij leeft in het verleden, dat zij zweert bij wat geweest is en dat zij nu alles bij het oude zou willen laten. Conservatief, wat betreft de begin selen, maar overigens in den goeden gezonden zin, vooruitstrevend. Dat blijkt, zooals we reeds aantoonden uit haar program van beginselen, waarin gezegd wordt, dat zij het volkskarakter wenscht te ontwikkelen overeenkomstig den gewijzigden volkstoestand in een vorm, die voldoet aan de eischen van onzen tijd. De A.-R. partij: staat niet naast ihet leven, neen, zij staat er midden in, eh zij1 is er steeds op uit om het leven in de goede richting te ontwikkelen en vooruit te brengen. Vandaar, dat zij' steeds vooraan gestaan heeft, toen het er om ging den volksin vloed te versterken. Zij' was de eerste, die het opnam voor het volk achter de kie zers en die er voor ijverde aan de, on mondigheid van een groot deel van ons volk een einde te maken. De A.-R. partij heeft steeds pal- ge staan voor de beveiliging van de rech ten' van het volk, eerst tegenover de conservatieven, en later in 1903 en 1918 toen de revolutionaire groepen een greep deden naar de macht, en poogden ons volk te brengen onder de dictatuur van de roode volksmenners. Dat de A.-R. partij1 van1 alle conser vatisme in den verkeerden zin vrij' is, is ook duidelijk geworden, toen er ge streden moest worden voor verbetering van sociale misstanden. Het waren de Anti-revolutionairen, die de Overheid we zen op haar taak ten opzichte van het sociale leven, die ijverden voor sociale wetgeving en die krachtig meewerkten aan de invoering Van sociale wetten, zelfs tegen den zin van de Socialisten. Als in onzen tijd op het terrein van den arbeid de oud-liberale ideeën nog maar al te-vaak practisch toepassing Vinden, met het gevolg, dat menigmaal het maat schappelijk zwakke verdrukt wordt en dat het recht wordt gekrenkt, da.n is het de Anti-revolutionaire partij, die van de Overheid maatregelen Vraagt, om daarin verbetering te brengen. Dan heet het in het Program van Be ginselen: „Verwerpende de leer van den klassenstrijd, erkent zij de noodzakelijk heid, om ook door middel van onze wetgeving, beter dan thans, er toe mede te werken, dat de verhouding tusscben de verschillende maatschappelijke stan den, zooveel doenlijk beantwoorde aan de beginselen van Gods Woord". En in overeenstemming hiermede, wordt in het Program van Actie, nadat eerst, op bevordering Van een hetere be drijfsorganisatie de aandacht is geves tigd, o.a. gevraagd: beteugeling van de misstanden ïn de huis-industrie; Toepassing van de Arbeid.swet-1919 op enkele groepen, die er thans nog niet onder vallen; uitbreiding van de mogelijkheid om be drijfsregelingen tot stand gebracht door organisaties van patroons en werklieden in de plaats te doen treden van wette lijke regelingen; beperking van den arbeid der gehuwde vrouw: aanneming en invoering (indien nog, niet geschied) der aanhangige Ziektewet; maatregelen, ter bestrijding der werk loosheid en wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering, bedrijfsgewijze_ cm met medezeggenschap van allen, die in de kosten ervan bijdragen; meer eenvoud in het beheer van ver zekeringen, ook met het doel de kosten, van dat beheer te verlagen. Men zal toestemmen, dat is geen con servatief program. Trouwens ook bij andere onderdeden is van een verkeerd conservatisme ge,en sprake. Neem b.v. de paragraaf betreffende Binnenl. Zaken en Landbouw, waar o.m. gevraagd wordt: krachtige bevordering van de Zondagsrust, afschaffing van den opkomstplicht bij de stembus; bestrijding van het misbruik van sterken drank; be tere regeling van de pachtovereenkomst; verdere ontwikkeling Van het landbouw onderwijs, waarbij gewaakt worde tegen achterstelling van dat onderwijs op Ch'ris- telijken grondslag; een meer actieve voor lichtingsdienst voor land- en tuinbouw; bevordering van het organisatie-leven, op dat op den duur de door de Overheid vastgestelde bepalingen vervangen kun nen worden' door uit het bedrijf zelf voortgekomen regelingen. Dat zijn toch zeker geen conservatieve klanken, die hier worden gehoord. De beschuldiging als zou de A.-R'. partij conservatief zijn, moet dan ook zonder meer worden afgewezen. Zij is in den goeden zin; vooruit strevend. Alleen als 't betreft de handhaving en de beleving van de beginselen, dan wil len we gaarne den smaad, dat wij' con servatief zouden zijn, dragen. Dan wordt wat als een scheldnaam bedoeld was, voor ons een eerenaam. Na de Emgelsche verkiezingen. „De Groote Vijf', MacD'onald, Thomas, Snowden, Henderson en Clynes, waren gisteren druk bezig met het opmaken van de Kabinetslijst. Lloyd George heeft met de andere li berale leiders een bijeenkomst gehad. Wanneer MacDonald vandaag zijn op wachting bij den koning maakt, zal hij zonder twijfel de opdracht tot kabinets- vorming aanvaarden en de namen mede- deelen van zijn collega's, die hij voor nemens is uit te kiezen voor de voor naamste posten in het ministerie. In politieke kringen meent men, dat Thomas minister van Buitenland sche Zaken zal worden, Henderson van Bin- nenlandsche Zaken, Snowden1 kanselier van de schatkist, terwijl' MacDonald het premierschap en de functie van eerste lord van de schatkist voor zijn rekening zal nemen. Het is waarschijnlijk, dat MacD'onald na de formaliteiten der installatie van de nieuwe regeering en vóór de bijeen komst der nieuwe regeering een korte vacantie zal nemen. De verkiezingscam pagne heeft veel van zijn niet zeer sterk gestel gevergd. De houding der oppositie-partijen zal natuurlijk sterk afhangen van het pro gram der Arbeiderspartij. Sneeuw en vorst na de hitte. Wolff meldt uit New York, dat het gisteren, sedert het bestaan van het me teorologisch in'stituut aldaar, de koudste Junidag wa3. In den omtrek' van Boston, waar drie dagen geleden verscheidene men'sehen ten gevolge van de hitte zijn overleden, sneeuwde het gisteren i Uit verscheidene streken wordt vorst gemeld. Een Vlaamsch-natlonaal kapelaan geshhorst. De bisschop van Brugge, Mgr Waffel aert die tegen de Katholieke Vlaainsche Natio nalisten zich heeft gekeerd, heeft den Vlaamschgezinden kapelaan Maurits Gee- rardijn uit zijn ambt te Rollegem, bij Kortrijk, ontzet omdat hiji aan den pastoor van voornoemd dorp verklaarde, den brief van den bisschop1 niet te kannen voorle zen, overtuigd ais hij zeide te zijn, in ge weten, dat het Vlaamsche nationalisme geenszins strijidig is met de geboden van den r.-katholieken godsdienst. Door den. bisschop ontboden, blijkt ka pelaan .Geerardijn vesrÜaaird te hebben, is Rome zeif een kerkelijk hoogwaardig- heidsbekleeder, tevens verdienstelijk theo loog, te hebben geraadpleegd en van dezen laatste de stellige verzekering te hebben bekomen, dat het Vlaamsche na tionalisme in geen geval indruischt tegen de beginselen van de r.-katholieke kerk. Dit had evenwel geen vat op den bis schop-, die de schorsing van priester Gee- rardijn, als kapelaam, handhaafde. De getroffen priester die, als oorlogs vrijwilliger bij het 5e regiment infanterie aan den Yzer stond en, in 1918, om Vlaamschgezinde redenen en het verdedi gen van. twee zijner ten onrechte gestrafte Waalsche officieren, naar het beruchte „Houthakkerpelo-ton", in Sa wouden van het Fransche departement der Orne-, werd gezonden, in welk peloton hiji Ward Her mans, P-aul Davids, thans advokaat te Leuven, en andere jonge Vlaamschgezin den aantrof, moest in October 1920, o-p aanklacht van -den Militairen Veiligheids dienst, wegens zoogenaamd defaitisme, tij dens den oorlog gepleegd, voor den krijgs raad te Antwerpen verschijnen, maar werd toen met klank vrijgesproken. Hij is, vooral onder de duizenden oud- strijders, in West-Vlaanderen, een zeer populaire figuur, zoodat de door den Brugsche-n bisschop tegen hem getroffen sanctie bij' het volk ongetwijfeld een fei len weerklank zal hebben. Parijs zoimder post. Te Parijis had de schorsing voor een maand van 191 p-ostbestellers1 tot gevolg, dat de te hunner vervanging opgeroepen p-loeg geweigerd heeft dienst te doen. Nader wordt gemeld, dat de brievenbe stellers besloten hebben vandaag, uit pro test tegen' de schorsing een staking van vier-en-twintig uur te beginnen. Een groot gedeelte van de Fransche hoofdstad is sterk' gehandicapt door het besluit, dat -de brievenbestellers hebben genomen om 24 uur in staiking te gaan. Vooral het zakenleven ondervindt daarvan den nadeeligen invloed. Het hoofdpost kantoor en verscheidene bijkantoren wor den door de politie bewaakt. De beambten, die wegens de drie-uurstaking van 1.1. Vrijdag voor den tijd van een maand uit hun ambt zijn geschorst, zijn door een 500-t.al politiemannen vervangen. In totaal werden' 33 brievenbestellers gear resteerd, alsmede een communistisch lei der, die in een. postkantoor een rede wil de houden. Om half elf, het. oogenblik' van de grootste drukte, is' er in de Rue 'du Louvre in de afdeeling drukwerken een vrij ernstige vertraging ontstaan bij de sorteering. Pakketten drukwerken blijlven omgeschift op de tafels liggen. Er zijn een .aantaJ bestellers- op hun post, maar zij plegen lijdelijk verzet. De uitbarsting van den Vesuvius. Dc leider van het Vesuvius-observato rium deelt mee, da,t in den loop van gis termorgen de werking van den vulkaan aanzienlijk is toegenomen. De lavastroom welke uit den kleinsten kegel stroomt is 20 meter breed en vordert 2 meter per minuut. Zij vult het h'eele helledal en splitst zich dan in 2 armen. De uit barstingen zijh geweldig zoowel wat de kracht als de hoeveelheid vloeiend ge steente betreft. Twee lav-astrooinen va.n een hoogte va,n 5 voet, vloeien de helling van den Vesu vius af in de richting v,an Pcrnp-ei en. verwoesten wouden e-n wijngaarden op hun weg. Verscheidene steden zijh be dreigd. De inwoners van Barré in Versigno vluchten in p-anie'k na-ar To-rre Annunziata! aan de Golf van Napels en sleepen hun huisraad en bezittingen mee. De lava- -stroom is tot op eenige meters van Barre genaderd, zoodat de verwoesting van deze plaats spoedig verwacht kan worde-n, wan neer geen wijziging in den toestand in treedt. Volgens een later bericht zijn troepen van Torre Annunziata onder comman do van generaal Tarranto naar de be dreigde streken gestuurd om de bevolking behulpzaam te zijh. Speciale treinen zijn op weg om de bewoners weg te voeren Van Napels af levert de eruptie een prachtig schouwspel op en de treinen brengen honderden toeristen aan, die er getuigen van willen zijh. Korte berichten. Te Northbergen in den staat New- Jersey kwam een lading van 275 K.G. dynamiet, bestemd om een rots -op te blazen, te vroeg tot ontploffing. Drie per sonen werden gedood en twee zwaar gewond. Nadat Harry Sinclair, de petroleum- magnaat, die gevangen zit wegens het bet-oonen van minachting tegenover de rechtelijke macht, zijn thans loopende straf zal hebben uitgezeten, zal hij nog maals zes maanden in de .gevangenis moeten doorbrengen, daar hij getracht heeft invloed te zijnen gunste ,uit fei oefenen op de jury. Prins Hemd rik. De Prins, voorzitter van het Ned. Roode Kruis, heeft -de ho-ogste onderscheiding ontvangen, welke door het Esthlandsche Roode Kruis verleend wordt. De uitvoering van de Ziektewet. In -de op 3 Juni 1.1. te 's-Gravenhage gehouden gecombineerde vergadering der Algern. R.K. Werkgeversfederatie en van het R.K. Verbond van Werkgeversvakver- eenigingen, werd staande de vergadering, een algemeene- bedrijfsvereeniging te-r uit voering van -de Ziektewet opgericht, waar van de statuten werden vastgesteld. Verder werd besloten, dat de afzonder lijke R.K. We-rkgeversvakvereeniginigen zo-uden trachten tezamen met de daarvo-or in aanmerking komende werknemersorga nisaties, bedrijfsvereenigingen ier uitvo et- ring der Ziektewet te stichten. Daarnaast zal de Algemeene Bedrijfs vereeniging voor de buiten de vakver- eenigin-g vallende R.K. werkgevers, de Ziektewet uitvoeren. Alg. Neid. Typografenbond. In de algemeene vergadering van, den Alg. Ned. Typografenbond nam het hoofd bestuur na breede discussie de voorstel len Amsterdam en Rotterdam tot het hou den van ©en nieuw referendum over het pensioenfonds -over, terwijl het hoofdbe stuur tevens de statuten zoodanig wilde wijzigen, dat het verplichten tot betalinig aan het pensioenfonds statutair gerecht vaardig d is. De vergadering besloot daarna met al gemeen e stemmen een referendum over het pensioenfonds te doen plaats, vinden, alsmede over de voorgestelde wijziging der statuten. De voorzitter deelde daarna mee, dat dei boekbinderspatroons- bereid zijn een pensioenfonds aan te gaan en de verga dering machtigde het bestuur de bespre kingen daarover voort te zetten. De staking te Scheveningen. Het bemiddelingsvoorstel van. den bur gemeester van Den Haag, dat in hoofd zaak neerkwam op een loon van 25 p-ct. over alle besommingen benevens het in den regel niet uitvaren op Zondag, is door de werknemers-organisaties verwor pen, zoodat het einde van de staking n-og in het verre verschiet ligt. De reeders hebben intusschen met de schippers een overeenkomst getroffen. Deze zullen krijgen 33/4 pCt. van de be somming, hetgeen overeenkomt miet het loon van 1924. Of de schippers aan het. werk zullen gaan of niet is nog steeds onzeker. In verband met de staking in het Sche- veningsche visscherijbedrijf bevestigde de burgemeester, mr Patijn, dat de reeders zijn fce-mi-ddelingsvo-orstsl hadden aan vaard en dat de matrozen het hadden verworpen. Burgemeester Patijn heeft zijn bemidde- lingstaak neergelegd en doet geen verdere pogingen ten deze. Doortrekkende land verhuizers. Naar wij vernemen, zal de Nederland- sche regeering op de conferentie, belast met het opstellen van een internationale regeling nopens kaarten voor doortrek kende Landverhuizers, welke 10 Juni a.s. door den secretaris-generaal van den Vol kenbond te Genève is bijeengeroepen, wor den vertegenwoordigd door den heer J. F. Boer, referendaris aan het Departement van Buitenlan-dsche Zaken. Het conflict te Zaandam. In verband met het bericht waarin mel ding ervan wc-rdt gemaakt, dat de aanne ming van werkwilligen vo-orloopig is stop gezet, wordt door den bond van werkge vers in het houtbedrijf te Zaandam aan de „N. R. Ct." medegedeeld, dat dit al leen de losse arbeiders betreft. De groep losse arbeiders, die- Maandag j.l. weder met -een groot aantal, waaronder er waren, die op eigen risico naar hier kwamen, is uitgebreid, zijn hoofdzakelijk bestemd vo-or het in ontvangst nemen van het hout, dat uit. de in de haven liggende stoomschepen is gelost. Met de aanneming van vast, zoowel a.ls .technisch personeel wordt krachtig1 voortgegaan. Binnenland. Verschillende branden te Rotterdam. Moordaanslag te Amsterdam. Memorie van Antwoord over de Ziekte wet. Centralisatie in de -gasvoorziening van Zuid-Beveland en Walcheren. (Zie on der Kruiningen.) De Sch-eveningsche staking duurt voort. Buitenland. Na de hitte winterweer in Amerika. Poststaking te Parijs. De uitbarsting van den Vesuviu-S ver ergert. U zijt dan AFWEZIG. Zorg er dan voor dat Uw stukken van waarde AANWEZIG zijn in een Loket van onze brand- en inbraakvrije KLUIS- INRICHTING voor: 1 GULDEN per maand. Verschillende houtfirma's hier ter stede, hebben reeds zagers, schavers, afladers, motorschippers, enz., aangenomen, terwijl aan enkele zagerijen het nieuw benoemde technisch personeel reeds aan het werk is. Alle orders zoowel die op gezaagd als geschaafd hout, kunnen regelmatig wor den uitgevoerd. Naar gemeld wordt zal de directie van de N.V. Houthandel v/h P. Rot Czn., te Westzaan, Zaterdag aan al haar vaste arbeiders een extra uitkeering do-en van f 25. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moercapelle, J. C. Ter louw, cand. te Utrecht. Te Oud-Beijer- land (2e pred. pl.) G. van M-ontfrans te Barnevel-d. Te Suameer, W. E. M. Hoek- zema, cand. te Groningen. Aangenomen naar Jukwerd, J. C. Fischer te Harkstede-Scharmer. Bedankt voor Hengelo Dr H. W. Ob- b-ink te Geldermalsen. Vo-or Den Ham J. li. van Paddenb-urgh te El'speet. Vo-or Zuiderwolde G. J. Derksen, hulppred. te Rotterdam. (Vreewijk.) Geref. Kerken. Beroepen te Lioessens1, W. Baan te Winsum. (Fr.) Wijziging Leerplichtwet. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, over het ontwerp tot wijziging van art. 3 der Leerplichtwet is bet volgende ontleend. De minister legt den nadruk op de beperkts strekking van. het ontwerp, dat alleen een ge volg is van de onderling afwijkende toepassing, door verschillende rechten aan den tegenwoor digen tekst van art. 3, derde .lid., der Leer plichtwet gegeven. Hij wil dan oo-k niet breed voerig ingaan op opmerkingen, die buiten het kader van dit ontwerp vallen. Dit is het .geval met betrekking tot de opmerking, dat de fo-r- muleering van d-a laatste zinsnede: „en de klasse, waarin, bij het bereiken van dien leef tijd geplaatst was. doorioopen beeft", de be-, doeling van d-sn wetgever niet zuiver weer geeft. Deze formuleering komt reeds voor in den bestaanden tekst van het derde lid van art 3, zoodat, in.di-en daar wijziging zou zijn voorgesteld, verder zo-u zijn gegaan dan het wetsontwerp beoogt. Wijziging L.O.- wet. Aan de Me morie van Antwoord over het wetsont werp tot wijziging van de Lager Onder wijswet .1920 is het volgende ontleend: Wanneer een gemeente-bestuur of een schoolbestuur, dat één wachtgelder heeft, inplaats van dien wachtgelder een ande ren benoemt, is er geen aanleiding voor toep-assin-g van de vermindering, bedoeld in art. 56 vierde lid en art. 97 tweede lid. Deze vermindering treedt eerst in werking, wanneer het gemeente- of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1