DE ZEEUW TWEEDE BLAD. FEUILLETON Ds L BOONE EN ZIJN KERKENGROEP. Uit de Provincie. FAN! DINSDAG 4 JUNI 1929. No. 206. DE BELGISCHE KROONPRINS IN INDIE. In het te Brussel verschijnende „Laat ste Nieuws" wijdt Joh. de Macgt een ar tikel aan de reis van graaf en gravin De Réthy bij hun terugkeer uit Neder- landsch-Indië. Hij zegt daarin o.m. het volgende: De.reis van Prins Leopold en Prinses Astrid is een les van diepe en grootsche aanschouwing geweest en het valt te be treuren, dat er in de Franschtalige pers doorgaans slechts berichten zonder betee- kenis over verschenen zijn. Onze pers heeft die prinselijke reis niet gevolgd, terwijl de Nederlandsche bla den en de bladen in Java deze een uitgebreid wezen vormend, waarvan wij hier geen flauw vermoeden hebben er geestdriftig over schreven. „De uitkomst van zoo een kennisma king met een model-kolonie, zoo' ver volgt hij, moet ongewoon zijn. Hoe jam mer, dat wij er niet meer belang hebben aan gehecht I Dat wij onze prinsen niet op hun stappen hebben kunnen volgen en him ervaringen niet hebben kunnen mededeelen, dag aan dag, aan het volkl Ginder zijn zij omringd geweest door ieders genegenheid. Insulinde heeft hen op de handen gedragen. Gaf de bestuur der van den in de geheele wereld over- bekenden „Plantentuin", te Buitenzorg, als een aandenken van het vereerend be zoek aan onze prinsen niet een eenig mooie volledige verzameling van orchi deeën; een weergaloos natuurgeschenk, bestemd voor onze Koningin en dat ver leden week in het Paleis ,te Brussel is aangekomen? Gesteld dat zoo een geschenk zou ont vangen' zijn geweest uit Frankrijk wat een concert van lof zou er in vele bladen niet zijn opgegaan? En nu?... Intusschen is er ook nog deze winst: dat prins Leopold en prinses Astrid door hun maandenlangen omgang met zuiver Nederlandsch sprekende menschen een eenige gelegenheid hebben gehad om zich te oefenen in de Nederlandsche taal, die de prins nu volkomen bezit, en waarin de prinses nu vast reeds bedreven moet zijn. Prins Leopold keert terug met een on geëvenaarde koloniale documentatie. Hij is nu een man van levensernst en van sociaal bewustzijn: wat hij in Insulinde heeft, meegemaakt zal een onvernietigbare grondslag zijn voor zijn levensdoel: het werk van zijn grooten oom zoo krachtig en zoo glansrijk door te voeren als het in zijn macht ligt." De prettig stemmende beschouwing ein digt met deze woorden: „Prins Leopold keert nu terug met prin ses Astrid, en dragende de warme gene genheid van hen, van wie hij maanden lang de dierbare gast is geweest en rijk aan de beste koloniale ondervinding. Hij keert weer, verruimd en verlicht. En in' afwachting dat wij prins Leo pold en prinses Astrid mogen geluk- wenschen' bij hun heuglijken terugkeer in ons land, waar .gij een groote leegte hadden gelaten niet alleen in het Paleis te Brussel, maar ook bij het geheele volk, •wenden wij ons in dank naar Insulinde voor de liefde, waarmede het de hooge gasten heeft omringd, liefde, die in den geest van allen, die het wel meenen, Ne derland en België nader tot elkander brengt." door A. M. WESSELS. 2.) -o- Met deze woorden werd Boone „weifc- zaaim," eq sprak er met verschillende vrienden over. Doch evenzoo als het bijl Dw Daan Bak ker en Ds Pieter Van Dijlke wals', zoo was het ook hier. Men hechtte geen ge loof a.an zijn mededeelingen. Maar Boone liet niet los. Krachtig woog de gegeven roeping hem op de ziel. Men spotte met hem, zeggende: Hoe kan jij, the nog niet eens een letter schrijven kunt, nu voor Leeraar geroepen worden. Jij wilt van het werken afko men I Onder deze beschuldigingen kreeg Boo ne het zeer benauwd, maar hij liet niet los. Vast bewust van .zijn roeping, vatte l'jj do taak aan en begon op Schare oefe ningen te houden. Zeeuwse h-V laamsóh be zoek aan Antwerpen. Aan het be zoek aan de stad Antwerpen, door de Ge schied- en Oudheidkundige Vereeniging „De Vier Ambachten" uit Hulst, georgani seerd, namen ruim zeventig Zeeuwsch- Vlaamsche Nederlanders deel. In den voormiddag werden een paar uurtjes doorgebracht in het Plantin-museum, on der de kundige leiding van den 'hoofdcon servator prof. dr Maurits Sabbe, waarna de hoofdkerk en speciaal de aldaar be waarde meesterwerken van Rubens wer den bezichtigd. Er was vervolgens een ontvangst ten stadhuize, met toespraak door den wet houder voor schoone kunsten, Junes. De voorzitter der Vier Ambachten, de heer Wilking, sprak een hartelijk dankwoord namens de Nederlandsche bezoekers. Na den middag werd de heele haven per boot afgevaren. Het gemeenteraadslid So- mers en de stadsarchivaris dr Floris Prins namen eveneens aan dezen tocht deel, tij dens welke dr Prins tot briefwisselend lid der Zeeuwsch-Vlaamsche Vereeniging werd benoemd. Alvorens Antwerpen te verlaten noodig- de het bestuur der Vier Ambachten het bestuur der Scbeldestad alsmede dr Sabbe, dr Prins en de andere aanwezige Vlamin gen uit tot het bijwonen der viering, in 1930, der 750e verjaring van het toeken nen der stedelijke rechten aan Hulst en Axel Kindertrein-Oo stenrijk. Blij kens een advertentie in dit' nummer wordt op 2 Juli een vacantié-transport uit Oostenrijk verwacht. Aanvragen om een vroeger pleegkind kunnen worden gezonden aan het Centr. Prot. Comité te Bussum. Goes. A.s. Donderdag des namiddags half drie', vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen: Ingekomen stuk ken. Afschrijving van belasting. Verzoek van de fa. A. Wilking tot verkrijging van grond in erfpacht aan den Keizers- dijk en tot -wijziging van de rooilijn ter plaatse. Subsidieering der bijzondere be waarscholen. Wijziging Verordening, riool belasting. Vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer der gemeentelijke inkom stenbelasting voor het dienstjaar 1929 1930. Herziening der salarisregeling voor het personeel der openbare bewaarschool. Vaststelling eener nieuwe verordening re gelende het bestuur van het Gasthuis. Herziening der salarisregeling van den Commissaris van Politie. Verbetering van de .schietbaan. Verzoek van Mej. N. v. Nieuwenhuijze om vergoeding wegens tij delijke werkzaamheid aan de O.L. school A. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor aanstelling van een* typist(e) op de secretarie. Vergoeding voor de agen ten van politie voor het verrichten van overwerk. Wijziging der gemeente-begroo ting voor het jaar 1928. Wijziging begroo- ting Keuringsdienst van Waren voor het jaar 1928. Verzoek van den heer S. van Strien om aan hem in gebruik te geven een stukje gemeentegrond aan den Kei- zersdijk. Benoeming van een onderwijzer aan Me O.L. school C. Verzoek van den heer 0'. Verstrenge om in erfpacht te mo gen ontvangen een stukje gemeentegrond aan „de J. A. Blanckstraat. Verzoek van den heer M. Beneker om ontslag als on derwijzer aan de O.L. school A. Verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool om beschikbaarstelling van gelden voor de .aanschaffing van plantkunde-platen en een platenkist. Wijziging der Motor- en Rijwielverordening. Wijziging begroeting Openbaar Centraal Slachthuis voor 1928. Idem Gasbedrijf. Verzoek van de Vereeni ging „De Ambachtsschool" om verande ring en verbetering van het dalfc van het gebouw der Vakschool voor Meisjes. Vakschool voor Meisjes- Men verzoekt ons het volgende te plaat sen: Naar aanleiding van de gisteren ge plaatste advertentie brengen wij onder de aandacht, dat er op de vakschool voor meisjes te Goes, ook gelegenheid bestaat tot het geven van een 2-jarigen oplei dingscursus voor huishoudster. Tot nu toe is het ntet gelukt hier in Goes zoo'n opleiding te hebben, omdat vele ouders en speciaal de moeders voor haar meis jes meer het onderwijs in de naaldvakken Hij! deed dit op eigen gelegenheid eer hij mot een Gereformeerde Gemeente ver- eeaigd was. Al spoedig begon men den arbeider Boone anders te bezien. Nu men zag, dat zijn leven geheel veranderd was, dat herbergen en we- reldsche vermaken ten zeerste door hem werden vermeden en hij bij voorkeur contact met vrome lieden zocht, be gon hij invloed te verkrijgen* Zelfs werd, naar men mij meedeelde, meermalen de kansel der Hervormde Kerk te Schore in de week (als er niets te doen was) aan hem afgestaan, om voor zijn aanhangers te prediken. Het duurde niet lang of oefenaar Boone had grooten toeloop. Men begon in de Ledeboeriaansche Ge meenten in te zien, dat Boone's roeping echt was. Ds Boone trok naar Borslsole, waar hij als leerond ouderling (oefenaar) twee ja ren diende en'daarop trok hij naarKrab- bendijko, waar hij negen jaar bleef. Boone, nu al elf jaren in do prak tijk, en steed's pleitende op zijn roeping, die ook hetdoopen inhield, verzocht in do volle Bediening to worden gesteld. Hij werd voor do Classis Middelburg geroepen on aldaar onderzocht men heim volgens Artikel 8 der Kerkorde, naar zjjin begeeren. We meenen toch 'goed te doen, de aandacht van Detrokkenen er op te vestigen, dat de opleiding voor huishoud ster, gegeven aan meer ontwikkelde leer lingen, van groot belang geacht kan wor den, aangezien dit diploma recht geeft tot toelating aan opleidingsscholen voor leeraressen bij het huishoud-onderwijs en landbouwhuishoudonderwijs en er dus voor de meisjes, die in die richting voe len een gelegenheid geschapen wordt de vooropleiding hier in Goes te krijgen. Behalve als vooropleiding voor leerares bij het Huishoudonderwijs en Landbouw huishoudonderwijs geeft het bezit van zoo'n diploma de eigenares ook kans ge plaatst te worden in de huishouding van groote inrichtingen als internaten, zie kenhuizen, kindertehuizen, enz. In het algemeen kan gezegd worden, dat het bezit van M.U.L.O. diploma en huishoudsterdiploma den toegang opent tot verschillende gebieden, waar het ont wikkelde meisje met huishoudelijke nei gingen een goed en prettig arbeidsveld kan vinden. Voor ouders, die tegen de hooge kos ten van een dochter in Holland te laten opleiden, opzien, zal deze (voor) opleiding dus een belangrijke besparing geven, ter wijl men tevens zijn kinderen dan nog 2 jaar onder zijn eigen toezicht kan houden. Voor nadere inlichtingen verwijzen we naar de spreekuren van de directrice. Het bestuur der landbouwtentoon stelling heeft bericht ontvangen dat prins Hendrik 21 Juni een bezoek aan de ten toonstelling zal brengen. Z. IC. H. zal in den morgen van dien dag hier arrivee- ren en des avonds weer naar de resi dentie vertrekken. Wolfaartsdijk. Vandaag viert de heer K. van der Blifcke te Wolp ha,arts dijk, oud- onderwijzer en -landbouwondorwijzer, be kende figuur op- landbouw e.a. vereeni- gingsgeh'ied, zijn 70sten verjaardag. Hoedekenskerke. In Mei zijn ingekomen Maria Antonia de Baar, dienstbode, uit Goes; Jacoba Pieternella de Klercfc, onder wijzeres, uit Goes'; Cornelia Joh.a Koop man, dienstbode, uit Ovezand; Tannetje Murre, huishoudster, uit Baarland; Wil- helmina Sara Helena Looisen, religieuss, uit Bergen; Jacoba van 't Veer, zonder beroep, uit 's Heerenhoefc; Tannetje Rijk kenberg, religieuse, uit Bergen; Janna Jo hanna de Bart, wed. A. Iloebeke, huis houdster, uit Kruiningen; T'annék'e van der Linde, dienstbode, uit Kloetingé. Vertrokken: Joanna Rijk, zonder beroep; naar 'slleer Arendskerke; Maria Uitter- hoeve, dienstbode, naar Goes; Marintts van. Dalen, zonder beroep; naar Katten- dijke; Catharina, de Punder, zonder beroep, naar 's Heerenhoefc'; Maria Tanneke Murre, -zonder beroep, naar Baarland; Cornelia Leuntje Smallegange, dienstbode, naar Kattendijk'e; Neeltje de Bart, zonder ben roep, naar Baarland; Janna Evertse; dienstbode, naar 's Gravenpolder. N. en St. Joosland. Gistermorgen was alhier aa,n de losplaats bezig een wagen met aardappelen te lossen in een schip. De paarden gingen op een gegeven oogen- blifc eenige stappen achteruit, waardoor zijl bezijden de beschoeiing trapten. Bei de paarden met wagen vielen naar bene den tusischen de kade en het schip. Een der paarden kon gered worden, doch één verdronk. Een schadepolst voor 'dhr Boone te Ritthem (Schorerpolder). Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. lerseke. Oesterverzending. Mei 1929. Engeland 81.950, Duitschland 16.700'. Bel gië 8850, Holland 1319. Ramen 108.819. Mei 1928 53.225. Kftpelle. Door de vereen, van oud-leer lingen der Tuinbiouwcursu'ssen werd een exoursie gemaakt door Walcheren. Reeds vroeg begon de afrit met de 'fietsen en was de eenste aanlegplaats' het bedrijf van don heer Jansen te 'siH. Arends kerke. Het was 7 uur in den morgen en druk wa.s men al in 't getouw voor de 'te verzenden groenten. Allereerst word de platglas-cultuur bezichtigd. Een oogst was reeds binnengehaald en nu stonden de komkommers er veelbelovend voor. De niet en wel verwarmde feslaen passeerden de revue. Nu ging het op' Walcheren aan. Het eerste 'bezoek in Walcheren was de N.V. Walchersche Fruitteelt-Mijt Nieuw- land. Welwillend leidde de bedrijfschef de gasten door fcalslsen en warenhuizen met tomaten, die geplukt konden worden. Er roeping en bekcoring en naar die grond stukken der waarheid. 'Drie predikanten hadden de pndervra- ging to verrichten, n.l. Ds J. Jansen, Beversluis en Engelsche. En zoo vertelt Ds Boone in een op 17 Maart 1.1. gehouden predikatie: En na gedaan onderzoek, folgens de synode van 1618, als. dominee van artikel acht toegelaten en beroepbaar gesteld. Later 'kreeg ik een beroep uit Terneuzen, en heb dat aangenomen. 'kBen daar den Tweeden Kerstdag van het jaar 1899 be vestigd door Ds Jansen, als herder en leeraar der gemeente, waar ik dien avond mijn intree deed met Psalm ,1265 en 6. I'k heb daar vier jaar gearbeid in het Evangelie^ Daarna ben ifc beroepen hier te St. Philipsland, waar i'k nog tot heden, sta. Nu pl vijf-en-twintig jaar ga ik voor uw aangezicht uit en in. Veertig jaar geleden ben ik hier'voor het eerst opgetreden als oefenaar, ik was toen ouderling te Borssele, en nu vijif-en-twin- tig jaar uw herder en leeraar. En tevens bedien ifc er nog twintig gemeenten bijl Zondags preek ik drie maal, on moestal nog vier maal in de wedk. Daarom terwijl de .ouderdom en do grijsheid daar te, ver laat mij niet,, o Heere." Tot rui zijn arbeid, te Krabbondijfceging alles goed. Ds Boone klom in aanzien bij waren er ook al afgeleverd. Overal prach tig gewas. Men zou haast zeggen, niets ontbreekt er. Een prachtige sto-okgelegen- heid, een waterbassin. Voor uitbreiding van glascultuux is men gereed, mooie aanplantingen van de beste soorten, bes sen, aardbeien, enz., kortom het geheel wekt den indruk: hier heeft men een modern bedrjjlf. Vandaar ging men naar het bedrijf van dhr van Beuseklom te Koudekerke. Een tuinbouwbedrijf nog zeer jong in cultuur, maar dat er wezen: mag. De indruk was: hier wordt hard gewexkt om dit bedrijf rendabel te maken en goed te krijgen. Geen plaats i's onbenut. 'Alles stond er goed voor. De zwarte beslsen vooral waren enorm aangeslagen. Nu terug naar de hoofdstad, wat rust en versterking en zoo gepeddeld via Sei's'- weg, Buttinge, GHjlpskerke, Ooist'k'apelle naar Duinvliet, waar men vriendelijk werd ontvangen. Hier bezichtigde men een tuin,' prachtig aangelegd bij een villa. Wat is „Duinvliet" mooi gelegen aan-den Domburgschen weg met een uitzicht dat im een woord schitterend tó te noemen. De prachtlanen, beschermd door zware hoo rnen. Toeaj naar Domburg. In hotel „Wil- helmina" was het verzamelen en de te rugreis werd ondernomen door de bos- schen van Weisthove met zijn slingerpia- den en mooie lanen. Naar B.erfcenbosch het vijvertje met zijn goudvis'schen en Waterlelie's. Nog even naar de zee en toen langs het vroon door Zeeduin, voor bij het Hertenkamp; langs het paadje na:ar den straatweg over Overduin weer naar den publiefcen weg, om via Serooiskerfce, St. Laurens, Brigdaimme, Middelburg weer te bereiken en naar huis. De indruk was: er i's' genoten en ge leerd. Een aangename herinnering aan deze excursie blijft. Loop der bevolking over de maand Mei '1929. Ingekomen: W. Mat- thijisso en echtg., landbouworskhecht, B 58, van Nieuwerkerk; D. Ernaar en ge zin, landarbeider, A 76 van Delfzijl; J. J. Pauwe en echtg., landarbeider, E 36 van Schore; M. Goetheer geb. Witte, zon der beroep, B 36 van 'Kloetinge;. W. J. Welleman, verpleger, A 250, van Bergen op Zoom; M. Wondergem geb. Huijl brechsen, zonder beroep, A 341, van Mid delburg; J. Ruisaard en echtg., zonder beroep, A 34 K, van Bruinis'se; P. J. SchrijVer en gezin, loodgieter,, A 115 van Goes. Vertrokken: G. M. Zandee, en gezin,, landarbeider, naar Zevenbergen; L. J. v. d. Have en gezin, koopman, naar ler seke C 42, J .van Dalen, landarbeider, naar Kattendijke, A 46; T. Meij'er geb. Schipper, zonder beroep1, naar Schore, A 17; M. Leendertse geb. de Koosjer, zonder beroep, naar Kruiningen C 186; P. Cor- nelisse en gezin, adjunct-inspecteur bij een Levensverzekering-Mijl., naar Kloe tinge, B 124; A. Kant, monteur bij! de Marine, na,ar Amsterdam, Groote Kaïtten- burgerstraat 7; C. Calsijn, bankwerker, naar Epe, F 256; Th. de Klerk, land arbeider, naar Anna Paulowna; J. Ver huist, dien'stbode, naar Kruiningen B 182; E. J. v. d. Schraaf, dienstbode naar Goes, Stationsweg 6; G. Nieuwdorp- geb. Poortvliet, zonder beroep; naar 's Graven polder. Zoutelande. Ingekomen: Adriaan de Buck van Grjjlpskerlce; Willemina Jacob'se van .Melisfcerke; Andries de Breei en ge zin van Meliskerke; Pieternella de Voogd van Domburg. Vertrokken: Lein Geschiere en Willem Verhage Wzn. naar Biggefcerke. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand Mei 1929. Ingekomen: A. Tis- sink, landb. knecht A 41 uit Koudekerke; J. v. d. Broeke, landb. lui. A 11 uit O. en W. Souburg; L. Geldof en gezin, landarbeider B 109 uit Grijpskorke; P. Stroo, dienstbode, B 117 uit Grypskerko; W. Louwerse, landb. kn. B 104 uit Se- rooskerke; M. Marinissen, dienstbode A 16 uit O. en W. Souburg; A. Kuzoe, dienstb. B 107 uit Middelburg. W. Groe- nenberg, zonder ber. A 95 uit Koude kerke. Vertrokken: D. Marinissen, dienstbode van A 89 naar Oostkapelle; A. Wouters, landb. kn. van B 104 naar Grijpslcerlce K. Louwerse, landb. kn. A 25 naar Mid delburg; C. C. de Visser, dienstbode, van B 168 naar Biggekerke; A. Maljaars en gezin, landbouwer van A 95 naar het volk en de Gemeenten. Doch er zou verandering komen. Ds Kersten, thans predikant te Rotter dam, trad thans op het Kerkelijk erf naar voren. Deze, toen nog jonge man, zag met lee.de oogen aan, dat er zulk een verscheidenheid van Gemeenten, was, die weliswaar dezelfde grondslagen hadden, m,a,ar toch» onderling verdeeld waren en in geen verband 'leefden. Verschillende gemeenten waren er, die een eigen Leeraar hadden, waaraan zij: ten zeerste gehecht waren. Hoorde men op de een of andere plaats zeggen, deze of die plaats bezit een vrome Herder, die uitblinkt door zijn godzaligen levenswandel, dan ging er een verzoek hoen, om ook eens over te komen. Voldeed deze dan goed, welnu de ver zoeken werden herhaald, maar onderling verband wa,s er weinig. Ds G. H. Kersten, meende goed te doen, deze verschillende Gemeenten in één Kerkverband to brengen, opdat de een heid van Gods Volk daardoor beter naar voren zou komen.. Hij riep die afgevaardigden en Leer aars der Gemeenten te samen om over deze zaken to oordeelen. Maar die vereeniging ging zoo maar niot ineens. Er bleken dnUerling ingrijpende verschil- GrijpskerkeM. Maljers, dienstbode van B 84 naar Grijpskerke; P. Besuijen, landb. kn. van B 117 naar Serooskerke; Wi. Marinissen, landbouwer van B 116 naar Middelburg; J. Corbijn en gezin, los werk man van B 30 naar Schagen; J. W. Bie- rens en gezin z. b. van B 158a naar Middelburg; D. A. Sturm, zonder ber. van B 160 naar Vrouwepolder; A. Jobse, land- bouwerskn. van B 107 naar O. en W. Souburg. Arnemuiden. Gisteren vergaderde do raad der gemeente in voltallige zitting on der voorzitterschap van den burgemeester. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten tegen de gewijzigde vastgestelde omschrijving van do bebouwde kom geen bedenkingen heb ben. De gemeente Middelburg vordert ver schuldigde bijdragen ingevolge de Nijver heidsonderwijswet over 1928 tot een be drag van f 764,95, benevens f 2.16 aanvul lende bijdrage over 1926; de gemeente Amersfoort over 1926 f 32.88. - Boeken en kas van den gem. ontvanger zijn op 28 Mei 1.1. nagezien. Alles in orde. Bericht van de Vereen, van Nederl. ge meenten omtrent de door de Tweede Ka mer genomen beslissing inzake navorde ring bijdragen krachtens art. 104 der La ger Onderwijswet; hierdoor is het niet meer mogelijk om vorderingen in te stellen over jaren vóór 1928 voorzoover de reke ning over die jaren vóór 1 Jan. 1-928 zijn vastgesteld. Deze bepaling levert derhalve geen resultaat op voor deze gemeente, daar de vorderingen reeds zijn voldaan, althans als de bedoeling dezer bepaling niet van dien aard is, dat de in 1928 als nog betaalde vorderingen daaronder val len. Hieromtrent zal een onderzoek wor den ingesteld. Verzoek van het gemeentebestuur van Stad Hardenherg om adhaesie te betuigen aan een adres inzake opheffing belasting kantoren ten platten lande. Voor kennisgeving aangenomen. Het ophalen der faecaliën is gegund aan M. den Hollander voor f 430. Per wagon wordt water aangevoerd ter voorziening in de drinkwaterbehoefte. Door de P.Z.E.M. was een schrijven in gezonden, waarin werd medegedeeld, dat zij niet accoord ging mot de voorwaarde, verbonden aan de vergunning tot het bou wen van een transformatorhuisje, om een lichtpunt aan het huisje aan te brengen. Na eenige besprekingen werd bedoelde voorwaarde ingetrokken. Verder deelde de P.Z.E.M. mede, dat de gemeente een bijdrage zou moeten geven van pl.m. f 8000 voor het verkrijgen van een ondergrondsche leiding. B. en W. stel len voor om daarop niet in te gaan. De heer Schuit is van oordeel, dat we de P.Z.E.M. niet zoo behoeven te steunen en alles te accepteeren, wat zij voorschrijft. Gezien de verschillende gegevens, vindt spreker de houding van de P.Z.E.M. niet zoo het behoort, wijl de gemeente Goes een ondergrondsche leiding gratis krijgt en veel billijker tarieven. Meerdero leden wa ren het met spreker eens. Verzoek van don Minister van Arbeid om 'het besluit, waarbij aan A. do Visser vergunning was, verleend tot het plaatsen van een varkenshok, in te trekken, daar dit anders zou worden vernietigd op grond van strijd met het algemeen belang (hy giëne) werd ingewilligd en verder afwij zend op het voornoemd verzoek beschikt. Daarna kwam aan de orde oen voorstel van B. en W. om de sloot langs de spoor lijn te riolooren. Do voorzitter deelde mede, dat de kosten werden geraamd op pl. m. .f 1700. Do hoer Franse zou het oen zeer goedo verbetering vinden, wanneer tot riolcoring werd ovorgogaan. De kosten mogen geen argument wezen om hot voorstel niet aan te nemen. Do aflossing der kosten stolt hij voor in 5 jaar te doen. Do hoer Puijpe gaat niot met. het voor stel accoord. Hij geeft B. on W. in over woging om meer toezicht uit to oefenen, dat er niet zooveel vuil. in de sloot gewor pen wordt. Da.n kan de toestand daar ter plaatse zeer goed zijn. De heer Franse betwijfelt zulks en hij vindt het niet erg om de begrooting met een'bedrag van pl.m. f400 te bezwaren om daardoor een goeden toestand te ver krijgen. Wol viel hem-het bedrag der ra ming ook niet mee. 'len te bestaan. Als; ik goed ben ingelicht (ifc heb m.i. betrouwbare bronnen) dan ging hot over de drie volgende punten: Ten eerste over den Naam. Oud-Gereformöerden noemde 'men zich over het algemeen, doch *gin dezen naam teokende Ds Kersten op besliste wijize verzet aan. „Oud", zoide hij, „is do verdwijning" nabij I En dat zijn onze Gemeenten niet. Gereformeerde Gemeenten, zonder meer, dat is.' de naam waarop wij ton volle recht hebben." Ds L. Boon.e wilde hierin niet toegeven, maa.r kwam voor den naam Oud-Gere formeerd op. Ten tweede liep het over de k 1 e e - d i n g. Er waren, predikanten, dio meenden, dat de tijd voor het oude ambtsgewaad voor bij was. Zij wilden liever.de hooge hoed ci): lange broek gaan dragen. Ook voor het oudé ambtsgewaad stond Ds Boone o.p de bres. Hiji verdedigde hot bekende gewaad, korte broek!, bef en schoenen. Men moest do dienaren van verre kunnen onderscheiden. Gaf men 'hot a.mbtscostuum vrij, dan -kwam men van het een op het ander, (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5