No. 205 Dinsdag 4 Jnni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland ALLE per 1 JUNI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.-- Losse nummersf0.0r Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Leugenachtige voorstelling. Enkele dagen geleden merkten wij' op, dat het nog betrekkelijk rustig is1 in de politiek en dat er nu niet is de hetze tegen bepaalde personen alsl in 1905 -en 1925. Dit neemt echter niet weg, dat ook nu reeds middelen .gebruikt worden, die den toets der critiek niet kunnen doorstaan en dat beschuldigingen worden geuit die als bewuste .leugens: moeten worden ge brandmerkt. Z,oo scihreef eenige weken geleden he;t hoofdorgaan van de S.D.A.P.„heidenen; het woord is van dr Kuyper en allsl smaaidwoord voor alle niet-politiek-recht- schen bedoeld". Hier dus weer de oude bèsphuldiginigl dat Dr Kuyper de aanhangers van de Linlksche partijen afe „paganiisten" of hei denen zou hebben aangeduid. Getart deze beschuldiging waar te ma ken, zweeg „Het Volk" eerst in alle talen, maar nu het bemerkt dat dit toch niet langer gaat, schrijft heit: „Dat Dr Kuyp-er zich aldus heeft uit gelaten, is algemeen bekend." En ten bewijze, beroept het zich! op een boekje van den heer Schaper, uit heit jaar 1905, waarin eveneens deze leugen achtige voorstelling gedebiteerd werd1. Alsof men een leugen waar Kan maken door er aan te herinneren dat men 25 jaar geleden ook reeds met dei waarheid olp gespannen voet stond. Natuurlijk is er 'niemand die een derge lijk „bewijs" accepteert. Niet onmfogeiijk dat wat „Het Volk" schreef, straks ook in veikiezingsvergai- deringen wordt voorgedragen. Welnu, dan weet, men reeds bijl voor baat, dat men hier te doen heeft met een leugenachtige v o O' r s t e 1 - ling of om met het socialistische hoofd orgaan te spreken: met een staaltje van misselijke demagogie. Gesloten wegens binnenbrand. Mevr. Boonvan der Starp, heeft in een te Strijen gehouden verkiezingsmee ting blijkens een verslag in de „N. R. Crt." omtrent de positie der verschil lende partijen opgemerkt: „dat de liberale partij de oudste en soliedste zaak is, dat de linksehe par tijen een winkel hebben in ongeregelde goederen tegen spotprijzen, en dat die der coalitie gesloten is wegens binnen brand. Zij raadde, vooral niet te gaan koopen bij de kleine vliegende winkels, de partijtjes, die geen verleden en geein toekomst hebben en op welke men geen verhaal heeft." Deze teekening is nog zoo kwaad' niet. De liberale partij een oude zaak, met vroeger een klinkenden naam, maar die thans geen „loop" meer heeft. Een zaak, die, hoe soliede vroeger ook, haar tijd heeft gehad. Do overige linksehe partijen een handel in ongeregelde goederen, waar wie wat degelijks zoekt, niet terecht kan. En dan de zaak der vroeger samen werkende réchtsche partijen gesloten we gens binnenbrand. Een brand, die van buiten werd aange stoken en heel wat schade aanrichtte. Het eigenaardige van dergelijkè binnen brandjes is echter, dat ze geen blijvende schade aanrichten. „Gesloten wegens binnenbrand"', be- teekent altijd: slechts t ij d e 1 ij k gesloten. Bat kan wel eens wat schade geven, want er zijn altijd concurrenten, die van een dergelijke ongelegenheid trachten te' profiteered, maar veel beteekemt het in den regel niet. Als na korten tijd de schade is her steld, da.n wordt de zaak vernieuwd en verfraaid op den ouden voet voortgezet en dan komen de klanten zonder man- keeren terug. Daarom komen wij' ook met gerustheid de kiezers adviseeren straks hun stem uit te brengen op de A.-R. candidaten, wat voor Zeeland beteekeat te* stemmen op den oud-minister J. J. C. van Dijk. lm de lijn van Colijn. Het is merkwaardig, dat de Socialisten hoezeer zijl ook sputteren tegen den heer Colijn, die geen eenzijdige nationale ont wapening wenscht om niet hulpeloos te zijd tegenover kwaadwilligen, toch overal komen in de lijn van Colijn. De Duitsche socialistische minister Se vering sprak zich in precies denzelfden geest uit evenals Minister Stauning in Denemarken, die voor zijn land een be wapening wenscht, die de Handhaving van de neutraliteit waarborgt. Zoo gaat men overal in de lijn Colijn. Behalve misschien, dat men minder hard werkt voor de verbetering van de inter nationale betrekkingen en de verminde ring van het oorlogsgevaar als de heer Colijn dat op de conferenties te Genève gewoon is te doen. In de lijn van Colijn. Voor ons een reden te meer om de positie van den heer Colijn te versterken, door straks te stemmen op den heer J. J. C. van D ij k. Ontwapening. Aan .„Houdt Koers", het verki'ezihgs- orgaan van den Vrijz. Democratischen Bond, wordt door „De Maasbode" het volgende ontleend: Wij blijven bij onze leus van natio nale ontwapening 1 Wij doen dat in het vertrouwen op den Volkenbond. Een dergelijke aan val (van België) door ons land pp Duitschland, zou den Volkenbond dwin gen met alle middelen, waarover hij beschikt, dien aanval te "keeren. Ook wij zouden daartoe onzen steun moe ten verleenen, die, daar wij' ontwapend zouden zijn, van oeoonomischen en financiëelen aard moest wezen. Dat komt dus 'hierop neer, dat wij onze verplichtingen tegenover den Vol kenbond voldoen door geld te geven, terwijl dan de andere volken voor de noodige mannen zullen hebben te zor gen. Een modem remplaijantenstelsel. En dat heet dan ontwapening. Het spreekt vanzelf, dat de Volkenbond er niet aan zou denken, iets voor ons te doen, als wij zelf ontwapend zouden zijn. Maar dat daargelaten: wat is dkt' voor een ontwapening, waarbij men anderen voor zich laat vechten en zelf daarvoor de noodige gelden beschikbaar stelt? Na de verkiezingen in Engeland. Baldwin treeidt af. Gistermiddag om 5 uur heeft Baldwin in een bijeenkomst van de aanwezige ministers zijn besluit medegedeeld om onmiddellijk af te treden en de redenen 'l die hem daartoe genoopt hadden. Naar later verluidde, had de premier dit be sluit reeds Zaterdag genomen, maar eerst met Chamberlain willen spreken, over de zitting van den Volkenbondsraad te Ma drid, waarheen deze anders vandaag ver trokken zou zijn. Baldwin zou hedenmorgen naar Wind sor gaan en den Koning "het ontslag van het kabinet aanbieden. Chamberlain zal niet naar Madrid gaan voor de vergadering van den Volleen- bondsraad. Engeland zal vermoedelijk vertegenwoordigd worden door den ge zant te Madrid. De arbeiderspartij verwacht, dat zij' ver zocht zial worden het kabinet te vormen en bereidt zich d,aar druk op voor. Lloyd George moet bereid zijn Mac Donald ,-kans te geven, het bewind te voeren, mits deze niet traclit maatrege len te nemen, waarmee de liberalen on mogelijk kunnen meegaan. De liberalen zullen hun steun geven aan elk redelijk plan om verbetering te brengen in den toestand der werkloozen. Maar de partij zal bovendien sterk aandringen op de indiening van een maatregel, waardoor het kiesstelsel wordt verbeterd. Einde van den godsdienstoorlog In Mexico. Uit Mexico wordt gemeld, dat presi dent Portes Gil een decreet uitgevaardigd heeft, dat een einde maakt aan den gods dienstoorlog. Krachtens de bewoordingen van deze verordening, welke 1 Juni in werking treedt, worden de verbannen priesters gemachtigd, naar Mexico terug te keeren en worden de openbare gods dienstoefeningen weer toegelaten. Een internationale bende vaische munters opgespoord. Uit .Bordeaux wordt gemeld) dat de politie ,een bende vaische munters op bet spoor is gekomen. In een onder- grondsch gewelf onder een woonhuis had den de vaische munters een Volledige werkplaats ingericht, waar allerlei vaische bankbiljetten werden vervaardigd. Niet alleen JFransch geld werd er geprodu ceerd, doch ook. ponden en marken. Drie leden van de bende zijn gearresteerd. De overigen zijn voortvluchtig. De gearres teerden zijn van Oostenrijksche natio naliteit, doch de bende telt ook Fran- schen onder zijn leden. Er worden nog meerdere arrestaties verwacht. De aardbeving in Argentinië. Op het oogenblik worden door de meet instrumenten te Buenos Aires nog steeds aardschokken waargenomen, doch van zeer lichten aard. In verband met het groote gebied, dat door de aardbeving getroffen is, moet het aantal slachtoffers niet groot genoemd worden. In de nabijheid van Esgorial hebben zich reusachtige onderaardsche grotten gevormd* waarvan de grondvesten zich nog in beweging bevinden. Merkwaardig is ook de weersomstandigheid, waar daags voor de aardbeving een hevige westerstorm woedde, die tot in Buenos Aires merkbaar was. In Mendoza werd de ongewone temperatuur van drie gra den onder nul geconstateerd. Een onderzoek naar de koopkracht. De Amerikaansche filanthroop Edward Filene heeft 25.000 dollar ter beschikking van het Intern. Arbeidsbureau te Genève gesteld voor de voortzetting der enquête naar de koopkracht der loonei) in de voornaamste steden van Europa; Aan leiding hiertoe' is geweest een verzoek, dat de Ford Motor Cy. te Londen on langs tot het bureau heeft gericht, om inlichtingen over de reëele loonen in verschillende steden van Europa, waar zij filialen denkt te vestigen. De gegevens moeten dienen voor een loonschaal, 'die alle Europeesche Ford-arbeiders op voet van gelijkheid stelt, wat de koop kracht der loonen aangaat. Filene is van oordeel, dat het plan van Ford, dat een verhooging der koopkracht van de Europeesche arbeiders beoogt, van be lang is voor alle Amerikaansche indu- strieëelen, die fabrieken in den vreemde bezitten. Hij hoopt, dat het Ford ook in Europa zal gelukken hooge loonen te combineeren met 'lage productiekosten, dank zij wetenschappelijke arbeidsro etho- den en massaproductie. Dure opzegging van leerjongens. Wie in Noorwegen een leerjongen aan neemt, is er maar zoo niet van af. Hij moet hem tot gezel opleiden en daarna tot meester. Een ijzergieterij in Fredrik- stad had onder een' staking honderd een en twintig leerjongens opgezegd. Deze vierden later niet meer aange nomen en hebben de fabriek nu een pro ces aangedaan, daar zij van opvatting zijn, dat men een leerjongen niet gedaan kan geven, vooraleer men hem tot gezel heeft gemaakt. Omdat de fabriek in ge breke bleef, eischen de 120 leerjongens een schadevergoeding van zeshonderddui zend kronen. Grootsche bouwplannen in Kopenhagen. Tot nu toe heeft het kostbaarste ter rein in Kopenhagen braak gelegen ron dom het centraalstation. 'Er heeft zich nu een consortium van Deensche en Engel- sche geldmenschen gevormd, die den grond zullen koopen en er hotels en dergelijke grootsche inrichtingen op zul len bouwen. Dat het een dure geschie denis gaat worden, blijkt duidelijk, als men weet, dat de grond driehonderd tot vijfhonderd gulden den vierkanten meter kost. Dreigende stakingen in Frankrijk. In Frankrijk dreigt een staking van leeraren Ijiji het hoogier onderwijs, daar de regeering geweigerd heeft, wijziging 'te brengen in het systeem voor bevorde ring- i Voorloiopig izullen wegens de 'staking der examinatoren geen examens afgenomen kunnen worden. Tevens dreigt een staking van het past- personeei, daar de regeeiring de poiatb oden. die deel igenomen hebben aan ae protest- stalking van 3 uur, een maand geen dienst wil laten doen. C Zondagavond heeft een vergadering plaats gehad, die geheim was en door dui zenden postambtenaren werd bijgewoond. Het is niet bekend geworden, welke be sluiten op deze vergadering zijn genomen. De bladen herinneren er aan, dat in 1901 tot een staking van het postpersoneel werd besloten, zonder dat men te voren nog maar het geringste vermoeden had. De instructies voor de staking werden eerst op het laatste oogenblik telefonisch gegeven. Het besluit van den ministerraad, om de 171 postbestellers die 1.1. Vrijidag plot seling een staking hadden ondernomen en gedurende een halven dag de distri butie der drukwerken en kranten verhin derden, gedurende een maand zonder be houd van loon te schorsen, heeft alge meen een goeden indruk gemaakt. De staking wais geheel het werk van enkele communistische elementen, die vooral in de publieke diensten nog het talrijkst zijtn. Korte berichten. De door wolkbreuken veroorzaakte oveTstroomingen in het Zuid-Oostelijk deel van den staat Texas hebben een schade aangericht van verscheidene millioenen dollars. Tien personen zijin verdronken. Londen was gisteren feestelijk be- vlagd ter gelegenheid v.an. 'skonings ge boortedag. De koning vierde n.l. zijin 64en verjaardag in alle 'kalmte op Windsor Castle. Volgens de laatste berichten vertoont 'skonings' gezondheidstoestand een be vredigenden vooruitgang. Volgens berichten uit Moskou heeft het politiek bureau van de communisti sche partij besloten, allen coimmunisti- sclien leiders van de rechtsche en linksehe oppositie, met uitzondering van Trotzki, toe te staan, weer naar Moiskou terug to 'keeren. Zij mogen weer in centraal- Rusland verblijven, wanneer zij zich niet meer met de politiek bemoeien. Te Pavia werden bij een ontploffing in een oliefabriek zes arbeiders min of meer ernstig gewond. Twee arbeiders worden nog vermist. Aan de Zuid-Oostzijde, beneden, van den Vesuvius heeft zich gisteren een krater gevormd, die in werking is ge treden en een 9 M. breeden lavastroom in de richting van Pompeji in beweging heeft gezet. Er is geen gevaar voor de omliggende dorpjes. Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing vain dei leden der Eerste Kamer heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedanken va n den heer Frencken voor zijn benoeming tot Eerste Kamerlid in de vaoature-Verheijen, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard, mr J. van Best, vroeger te Eindhoven, thans verblijf houdende ia België. Minister Kan te Kootwijk. Gisteren bezocht minister Kan de staats- bosschen bij Kootwijk, waarvan de vorige week 500 H.A. door brand werd vernield, waarschijnlijk tengevolge van het uitklop pen van een pijp. De minister was zeer onder den indruk van de aanzienlijke geldelijke schade en van het verloren gaan van zooveel schoonheid. Ook vertoefde de minister eenigen tijd in het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. Een pijnlijk incident. De bekende Belgische documenten-af faire, was naar gemeld wordt aanleiding voor een pijnlijk moment tijdens de reis van den Belgischen Kroonprins naar Indië. Het bericht van deze knoeierij kwam ook aan boord van de Sirius, terwijl men aan tafel zat en gaf majoor Raquez, die den graaf vergezelde, aanleiding tot de opmerking, dat de Nederlanders tocb eigenlijk verkapte Duitschers waren. De kapitein van de Sirius, aldus de berichtgever der N.S.C., stond na deze opmerking kalm op, boog voor den graaf en verliet den salon. Graaf De Réthy, die bleek van woede werd, ging den kapitein na en bood zijn excuses aan voor d.e< ondoordachte uitla ting van zijn adjudant en dwong dozen, eveneens verontschuldigingen aan te bie den. Binnenland. a Bemiddelingspogingen in de Schevening- sche staking. Periodieke overschrijvingen "bij den post cheque- en girodienst. Buitenland. Het kabinet-Baldwin vraagt ontslag. De aardbeving in Argentinië. Een vaische muntersbende te Bordeaux. Einde van den godsdienstoorlog in Mexico. Dreigende stakingen in Frankrijk. De uitbarsting van den Vesuvius'. Het gevolg van het incident is een verwijdering geweest van majoor R. ge durende vier dagen uit de omgeving van den graaf Do Réthy. De nadere uiteenzettingen langs tele- grafischen weg brachten echter wederom de noodige toenadering tusschen de be trokken opvarenden. Postchèque- en Girodienst. Periodieke overschr ij vingen. De directeur van den postchèque- en girodienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met ingang van 3 Juni 1929 de gelegenheid is opengesteld, om door eene aan hem te verleenen door- loopende machtiging periodiek verschul digde bedragen op vooraf bepaalde data te doen overschrijven op de rekeningen van hen, aan wie de betalingen moeten geschieden, zonder dat daarvoor girobil jetten behoeven te worden ingezonden. Deze regeling kan worden toegepast voor alle geregeld terugkeerende betalin gen tot vaste bedragen, en ook voor de betaling van belasting aan rijk, gemeen te; waterschappen, enz. Bedoelde machtigingen moeten worden gegeven door middel van daarvoor vast gestelde formulieren, waarop de volledige voorwaarden voor uitvoering van bedoelde overschrijvingen zijn vermeld. Zij zijn kosteloos verkrijgbaar op alle kantoren der posterijen, en bij: het centrale girokantoor. De reeds bestaande regeling betreffende kostelooze automatische overschrijving op verzoek van rekeninghouders-schukl- eischer blijft onveranderd. In verband hiermede kan dan ook geen mactitigjng worden aanvaard tot periodieke overschrij ving van bedragen ten gunste van die rekeninghouders, aan wie reeds, vergun ning tot het doen innen van aan hen toekomende bedragen met toepassing' van automatische overschrijving is verleend. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de kantoren der posterijen of tol het bestuur van den ienst te 's-Graven- ■hagei. Het recht voor overschrijvingen naar het buitenland is verlaagd en bedraagt thans voor bedragen niet hooger dan f 2000 5 cent voor elke f 100 of gedeelte van f 100 met een minimum van 10' cent, en voor bedragen boven f 2000 f 1 ver meerderd met 5 cent voor elke f 500 of gedeelte daarvan boven f 2000. Bovendien is het recht voor spoedbe- bandeling teruggebracht van 40 cent tot 25 cent voqr elke storting girobiljet of chèquei. Klacht tegen een burgemeester. Uit Goor wordt aan „De Crt." gemeld: Het is deu laatsten -tijd gebleken, dat verschillende gemeente-arbeiders op min der correcte wijze hun taak vervullen. Zoo is de nachtwaker K. te Goor acht dagen in zijn betrekking geschorst, omdat aan het licht gekomen is, dat onlangs tijdens een brand, die van des nachts een tot vier uur woedde en waarhij epnige personen zich slechts met moeite wisten te redden, de nachtwaker zich in zijn bed bevond en dien nacht niet op surveillance was ge weest. Eveneens is gedurende een week in zijn betrekking geschorst, de plantsoen- arbeider en doodgraver G. K. to Goor, die in den tijd dat hij voor de gemeente werk zaam moest zijn en daarvoor een vast sa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1