No. 204 Maandag 3 Jnni 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEHMRIK3E S Go's BAHK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA& Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-- Losse nummers f 0.0? Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De verkiezingen in Engeland. Er worden 'in ons land nog,al eens harde noten gekraakt over het stelsel van. Evenredige Vertegjenwoordiging bij, de ver kiezingen. En er zijn ongetwijfeld schaduwzijden, als daar zijn: verminderde invloed van do kiezers, verslapping van den band tus schen kiezers en gekozenen, verminderde spanning met als gevolg minder mee leven, het opkomen van. allerlei kleine partijtjes enz. Maar er zijn ook lichtzijden, en het is wel goed ook daaraan aandacht te schen ken. In Engeland heeft men geen evenredige vertegenwoordiging,. Wie daar het grootste aantal stemmen behaalde wordt verkozen verklaard ook al hebben de andere can- didaten gezamenlijk een veel grooter aan tal stemmen verkregen. Het gevolg isi dat er tusschen het aantal stemmen dat op de ca'ndidaten der diverse partijen wordt uitgebracht en het aantal toegewezen ze tels niet de minste evenredigheid bestaat. Dit blijkt wel wanneer wij eens even de cijfers voor ons nemen. Toen Zaterdag de uitslag van 598 van de '615 districten bekend was, was de stand van de .verschillende partijen als volgt: Arbeiderspartij 288 zetels> Conser vatieven 252 zetels, Liberalen 53 zetels en Onafhankelijken 5 zetels. Wij hebben de moeite gedaan eens even uit te rekenen hoe de uitslag zou zijn geweest wanneer daar het hier gevolgde Evenredigheidstelsel was toegepast. En toen bleek, dat dan de verdeeling als volgt zou zijn geweest: Arbeiderspartij 229 zetels, dus 59 minder, Conservatieven 224 zetels, of 28 minder, Liberalen 139 of 86 zetels meer en Onafhankelijken 6 zetels in plaats van 5. De Socialistische overwinning is dus heel wat minder groot dan het oppervlak kig schijnt. De evenredigheid is hier al heel ver zoek. Zulk een uitslag bevredigt niet en geeft tevens aanleiding tot onvastheid in het po litieke leven. Als Mac Donald er voor geplaatst wordt, dan zal hij er wel toe moeten overgaan een Kabinet te vormen, maar dan moet hij het doen in de wetenschap dat hij nauwelijks een derde van de kiezers achter zich heeft. Een krachtig bewind is op die wijze niet wel mogelijk. "Wie met dit alles rekening houdt, die zal er allicht toe komen over het Even redigheidsstelsel zooals wij dat kennen iet wat gunstiger to oordeelen dan nu vaak het geval is. STEMMEN BUITEN DE WOONPLAATS. Geïjjk bekend opent de Kieswet de mo gelijkheid, om te stemmen in een andere gemeente dan waar men op de kiezerslijst voorkomt. Wie dus voorziet, dat hij op den dag der stemming (Woensdag 3 Juli) om welke re den dan ook buiten zijn woonplaats ver toeft, kan maatregelen treffen om te stem men daar waar hij op dien dag 'hoopt te zijn. Hij (of zij) heeft dan niet anders te doen dan even naar een secretarie in Nederland te gaan en daar zijn (of haar) wensch kenbaar te maken. Opmerking verdient, dat dit behoort te geschieden vóór 19 Juni. Woensdag 18 Juni is dus de laat ste dag, waarop men van deze bepaling kan profiteeren. Hierbij dient er op gelet, dat wanneer eenmaal zulk een regeling getroffen is, daarin geen verandering meer kan worden gebracht, en dat men dan onder geen voor waarde in de eigen gemeente tot de stem ming wordt toegelaten. De verkiezingen in Engeland. Er zijjn nu nog slechts! de uitslagen] van 10 districten (Enkele Schotsche districten en de universiteiten) onbekend. Volgens de officieel gecorrigeerde cijfers! zjjta. in de 605 districten, waarvan de uit slagen b eik end zijn, gekozen: 254- corisierva-personeel binnen een week Moskou te tieven, 288 leden der arbeiderspartij', 57 liberalen, 6 vertegenwoordigers .der 'klei nere partijen. In 1 district moest de verkiezing wor den uitgesteld, omdat een der candidaten gestorven is!. Het volkomen echec der communisten blijkt uit het feit, dat geen enkele hun ner candidaten is gekozen en dat 21 van de 25 candidaten hun in depót ge storte geld hebben verloren, daar zijl niet het minimum aantal stemmen hebben be haald. In tegenstelling met de aanvankelijke verwachting neemt men thans aan, dat Baldwin niet terstond het ontslag van het kabinet z;al aanbieden, doch op 25 Juni nog in het nieuwe parlement zal verschijnen teneinde'aan de liberalen de verantwoordelijkheid van het ten val bren gen v,an het kabinet te laten. De „Daily Herald" verklaart dat de Engelsche arbeiders hun oordeel over het kabinet Baldwin hebben uitgesproken. Baldwin's plicht iis1 duidelijk, hij moet aftreden; om den gekozen leider van het volk, den leider der arbeiderspartij, voor het parlement te laten optreden. De Daily News" eikent de geweldige overwinning van de arbeiderspartij1, welke een einde zal maken aan de intriges om op bedekte wijze beschermende rech ten in te voeren. Oofc verwacht het blad, dat thans officieel een veel krachtiger vredespolitiek door Engeland zal worden gevoerd. Het schijlnt zeker, dat de kleine liberale partij het lot der twee andere partijen in de hand zal houden. Toch kan geen liberaal van den ui.tslag der verkie zingen zonder een oprecht gevoel van bittere teleurstelling 'kennis nemen. Het blad acht het zeer waarschijnlijk, dat het nieuwe Lagerhuis geen lang leven zal heb ben. De ..Times" bevat eenAameljjk scherp artikel tegen1 Lloyd George. De toestand levert groote constitutioneele .moeilijkhe den op en de openbare meening moet be seffen dat Lloyd George daiarvoor verant woordelijk is. Volgens de „Daily Tel." zal Baldwin de v.olgende week een kabinetsraad bijt een roepen. Naar de oplossing van den schoolstrijd in Engeland? Sprekend op een vergadering voor kie zers te Twickenham verklaarde Sir Wil liam Joynson-Hicks, de inmiddels tot lid van het lagerhuis herkozen minister van binnen'andscbe zaken, dat hij kan ver klaren, dat er onderhandelingen gaande waren tusschen de leiders der bijzondere scholen en de regeering en dat deze bin nenkort tot een goed einde zouden wor den gebracht. Meer kon de minister, die de recht vaardige eischen van de voorstanders van de bijzondere school volkomen erkende, uiteraard niet zeggen. Een conflict tusschen Rusland en China. Uit Moskou wordt gemeld, dat vanwege het commissariaat van buitenlandsche za ken den Chineeschen zaakwaarnemer te Moskou een nota is overhandigd, waar in wordt gezegd: De sovjetregeering heeft steeds getracht, haar betrekkingen met het Chineesche volk te verbeteren ,en den strijd van bet Chineesche volk voor zjjn zelfstandigheid moreel te steunen. Zij constateert, dat de Chineesche re geering het ondanks alle waarschuwin gen niet noodig heeft geacht, de Russi sche diplomatieke vertegenwoordiging in China te beschermen. Gedurende de laatste drie jaren, werd de sovjet-ambassade te Peking overval len, het Russische consulaat-generaal te Shanghai uitgeplunderd en het personeel van het Russische consulaat-generaal te Canton vermoord. De Chineesche regee ring wil het internationale recht, dat den Russischen diplomatieken vertegenwoor digers de exterritorialiteit waarborgt, niet bandhaven. Daarom ziet de sovjet-regeering zich gedwongen het exterritorialiteitsrecht van alle diplomatieke vertegenwoordigers der Chineesche republiek in de sovjet-unie in te trekken. Van heden af slaat het Chineesche gezantschap en het Chinee sche consulaat-generaal in de sovjet-unie zonder diplomatieke bescherming. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi neesche minister van buitenlandsche za ken den Chineeschen zaakwaarnemer te Moskou telegrafisch opdracht heeft gege ven om met het geheele gezantschaps- verlaten en naar China terug te keeren. De Chineesche nationale regeering heeft beraadslaagd over het conflict .met Rus land en de Russische protesten tegen de huiszoeking in .het Russische consulaat te Charbin als ongerechtvaardigd afge wezen. De Chineesche regeering stelt zich op 't standpunt, dat bij het consulaat onregel matigheden hebben plaats gehad en de consul-generaal communistische propagan da heeft gemaakt. Zoolang deze propa ganda niet gestaakt wordt, moeten de be trekkingen met Rusland verbroken blijven. De petroleumbrand in Moreni. De brand in het petroleumgebied van Moreni (Roemenië) heeft een geweldi gen omvang aangenomen en houdt nog onverminderd aan. De vlammen slaan 60 tot 70 M. hoog op en hebben een breedte van 2 tot 3 M. Geweldige boeveelheden gas ontsnap pen uit den brandenden boorput De vensterruiten van de buizen in een omtrek van 1 K.M. zijn door den lucht druk ingedrukt. Een woud, dat aan den brandenden boorput grensde is door het vuur aan getast en staat thans in lichte laaie. Er bestaat groot gevaar, dat een tweede in den nabijheid staande boorput ook in brand zal geraken. Men verwacht, dat de brand niet bin nen 20 dagen zal kunnen worden ge- bluscht. Men is begonnen met den bouw van een tunnel 30 M. diep en 25 M. lang, om aldus tot de bouwconstructie van den boorput te komen en het gas af te leiden. Expeditie op Poolijs verdwaald. Uit Spitsbergen .wordt vernomen: Op Zondag 21 Mei trok, tijdens de opneming van een IJszeefilm, die ge schiedde door een Duitsche onderneming, een slede-expeditie onder leiding van den Duitscher Hugo Lehner over het pakijs. Plotseling stak een sneeuwstorm op, die het de expeditie onmogelijk maakte, terug te keeren. De „Hobby" zond drie hulpexpedities uit, die echter onverrichter zake moesten terugkeeren. Men veronderstelt, dat Lehner de goede richting is kwijt geraakt. Daar de deel nemers aan de expeditie echter geoe fende skiloopers zijn, hoopt men, dat het hun zal gelukken, zich in veiligheid te brengen. De Engelsche kuning. Volgens bet officiëele bulletin over des Konings toestand, vertoont het abces bij den koning tot nu toe de teekenen van een normaal verloop der ontsteking. De dankzeggingsdienst moet echter tot later worden uitgesteld. Het is niet noodig, dat er eiken dag bulletins worden uitgegeven. Korte berichten. De buitengewone hitte te New-York die drie dagen heeft geduurd, heeft 28 slachtoffers geëischt. De N.'VV. wind heeft gisteren wat afkoeling gebracht. Door de stormramp van de vorige week is in' het gebied van de beneden- Elbe een schade van Mk. 3.000.000 aan gericht. Volgens de .laatste telegrammen uit Buenos Aires over het aantal slachtoffers in het aardbevingsgebied in Argentinië zijn er 70 personen om het leven ge komen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 200. Te Las Jlalvinas duurde de aardbeving 3 kwartier. Tengevolge van een wolkbreuk is te Razgrad in N. Bulgarije het laagge legen gedeelte van de stad ondergeloopen. Er staat 1 M. water. Twee kinderen zijn verdronken en er is groote schade aan gericht. De Eerste Kamer. Hoogstwaarschijnlijk zal de Eerste Ka mer in de tweede helft dezer maand weder bijeenkomen ter hervatting barer werk zaamheden. Prins Hendrik op reis. Ter bijwoning van een familiefeest, dat gegeven zal worden ter gelegenheid van de 25-jarige echtvereeniging van den gewe zen groothertog van Mecklenburg-öchwe- rin, gaat Prins Hendrik op 5 dezer voor twee dagen naar Ludwigslust. Den 8sten dezer is de Prins terug voor het bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam. Minister Beelaerts van Blokland. „De Telegraaf" wist dezer dagen mee te deelen, dat Minister Beelaerts van Blok land zich na de a.s. Tweede Kamerverkie zingen, hoe ook de uitslag daarvan moge zijn, niet meer voor het ministerschap be schikbaar zal stellen. Bij navraag heeft de Minister aan „Het Volk" geantwoord, dat hij geen aanleiding vindt dit bericht te bevestigen. - Prijzen politiek der Staats- m ij n e n. De heer Weitkamp heeft aan den minis ter van Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de directies der steenkolenmijnen in ons land, in combina tie optredende, gezamenlijk prijzen en vex- koopcondities der steenkolen hebben gere geld, zich zelfs gaan bemoeien met de prijzen, die hun afnemers weer voor der den berekenen, en dat ook het Staatsbe drijf aan bovenbedoelde combinatie mede- doet? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid te bevorderen, dat, aangezien maatregelen, als in vraag 1 bedoeld, zeer ten nadeele der landbouwcoöperaties werken, de Staatsmijnen niet aan particuliere han delspraktijken gaan meedoen? De aannemerskwestie. Van de zijde van den Nederlandschen Aannemersbond verneemt het Hbld., dat men in de kringen van dien Bond geens zins het optimisme deelt, dat binnenkort in de quaestie over de borgstelling en de arbitrage met de regeering een bevredi gende oplossing zal worden bereikt. De arbeiders bij de Zuiderzeewerken. De heer Gerhard heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de Ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de dagbladberichten heeft plaats ge vonden op Wieringen, onder arbeiders, verbonden aan de Zuiderzeewerken? 2. Zoo ja, is dan bij onderzoek gebleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hier van de oorzaak is? 3. Is het dan niet drin gend noodig, dat, hetzij door een volstrekt verbod van drankverkoop, hetzij door an dere maatregelen, afdoende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkstel ligd?^ De.electricitoitsprijzen in de middengroep. De commissie, die zich gevormd heeft om voor de steden en het platteland in de middengroep ge lijke electriciteitsprijzen te krijgen, ver klaart in een schrijven aan den Raad van Beheer der P.Z.E.M. niet bevredigd te zijn door de uiteenzetting van den heer Slooves, directeur der P.Z.E.M. Zij vreest oen. totale mislukking van de elec- trificatie op het platteland en vraagt ge legenheid haar bezwaren mondeling te mogen ontvouwen. Goes. Concert. „Euphonia" zal Vrij dag av. te 8.15 u. een concert op de markt geven. Het programma luidt: 1. Salut a .St. Jeoire, Marsch, E. Rubin. 2. Ouverture Lugdunum, G. Allier. 3. Mein Scbatz, Wal- zer, E. Bucallosse. 4. Cortège Heroique, A. Mahy, (verplicht nummer Bondsconcours '29). Pauze. 5. Hoch Heidellsbourg, Marsch Herzex. 6. Cavaleria Rusticana, Kessels, (op vereer end verzoek). 7. Leuchtkafex, Idylle, E. Urba'ch. 8. Gr. Fantaisie sur Les Dragons de Villars, A. Maillart. 9. Finale. Kozakke n-v oorstelling. Zaterdagavond werden op het sportterrein aan den Polderschen weg de ongekende lenigheid en vlugheid, maar ook de schier onbegrensde durf van een tiental Djigui- ten kozakken gedemonstreerd. De voorstelling, die ver over tijd aan ving en een paar uur duurde, was, mede door den mooien, hoewel frisschen avond, druk bezocht. Wij vernamen, dat meer dan 1200 kaarten zijn verkocht. Maar er waren zeker nog meer kijkers buiten het terrein, die vanaf de beide omliggende dijken de voorstelling vrij goed konden volgen. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer kan dus wel zeggen, dat er voor deze door haar op touw gezette demonstratie groote belangstelling be stond, al blijft het een open vraag, of dit Binnenland. Voorstellen voor den Gemeenteraad van Goes. Vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L. M. De moordzaak te Giessen-Nieuwkerk. Buitenland. Na de verkiezingen in Engeland. Een verdwaalde expeditie in de Poolstre ken. Zal de schoolstrijd in Engeland worden opgelost? j Conflict tusschen Rusland en China. nu juist tot de taak 'dier vereeniging be hoort. De verschillende nummers, door de ko zakken uitgevoerd, werden door het pu bliek ten zeerste gewaardeerd, wat wel uit het applaus bleek. Zulke staaltjes van behendigheid en durf, uitgevoerd, zittende of staande op of hangende aan in vliegen de vaart voorthollende paardjes, ziet men dan ook zelden. Wij zullen niet alle nummers vermelden. Wij noemen o.a. het uit en in het zadel springen, de levende draaimolen (het ma ken van toeren door een der kozakken aan een stok, vastgehouden door twee draven de collega's), oefeningen met lans en sabel, de kleine en de omgekeerde pyramide, en dat alles, hetzij nog. eens gezegd, uitge voerd in pijlsnelle vaart der paarden. Groot was de bewondering van het pu bliek voor deze zoo uiterst gevaarlijk lij kende toeren. Ook een krijgsmanoeuvre, met als slot het te paard vervoeren van een z.g.n. ge wonde, slaagde goed. De paarden bleken ook hier uitstekend gedresseerd te zijn. Wat wij, in het belang der dierenbe scherming, wel gewenscht achten, is, dat bij voorstellingen als deze in het vervolg door een dierenarts van te voren wordt nagegaan of de dieren, van wie toch zoo veel gevergd wordt, ook werkelijk in staat zijn, om het verlangde te presteeren. Het leek ons n.l. toe, dat een enkel paard Za terdagavond wat kreupel was. Ook nog een opmerking van anderen aard. De voorstelling geschiedde op 'het zelfde terrein, als waarop eind dezer maand de landbouwtentoonstelling zal ge houden worden. En dan meenen wij wel te mogen aandringen op een veel betere re geling van het verkeer bij den ingang van het terrein, en in de onmiddellijke omge ving daarvan, dan Zaterdagavond viel te constateeren. Anders zal het hopeloos in de war loopen en zullen ongelukken niet uitblijven. Tentoonstellingscomité en politie mogen zich hierover wel ernstig beraden. Alles moet nu eenmaal over eenzelfden, smallen en voor zoo druk verkeer bijzonder onge- schikten weg. Vlissingen. Alhier wordt 8, 9 en 10 Juli de jaarvergadering gehouden van de Ne- derlandscbe Vereeniging van Gasfabri- kanten. Op Maandag 8 Juli worden de deelne mers in Brittania en daarna te 9 uur op het Stadhuis ontvangen. Na de vergadering op 9 Juli wordt een diner gehouden na die van 10 Juli een lunch aangeboden door de Continental Gas Association en een autotocht door Walche ren. Vsere. Gistermorgen gingen van hier uit de zoon van den heer v. B. en de dochter van den heer G. zeilen. Bij Vrouwe polder is het bootje omgeslagen. Beider, wisten gelukkig zwemmend den wal te be reiken. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Verkoop van grond. In verband met den bouw van een pakhuis met garage door de firma A. Wilking, aan den Keizersdijk, stellen B. en W. voor: aan den openbaren dienst te .onttrekken twee stukjes grond, aldaar en dezè aan genoemde firma t.e vérkoopen voor den prijs van f5 per vierk. M.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1