DE ZEEUW DERDE BLAD. Uit de Provincie. Bij Scheren MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 "t Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 ot Staal-Tabletten 90 "t Maag-Tabletten 75 »t Gemeenteraad van Vllsslngen. VAN ZATERDAG 1 JUNI 1929. No. 203. *HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. In het nummer van 23 Mei j.l. van de Staatk. Geref. „Banier" werd onder het opschrift „Anti-revolutionair en Anti revolutionaire beginselen" een scherpe aanval gericht tegen Minister Donner, om dat deze bewindsman het gewaagd heeft op Zaterdag 18 Mei j.l. het woord te voe ren in een vergadering van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede en daar een getuigenis heeft afgelegd van zijn Chris telijke wereldbeschouwing. Wij zouden zoo gedacht hebben, dat al thans dit laatste in staatkundig gerefor meerden kring nog waardeering zou heb ben gevonden. Maar neen! we hebben ons voor de zoo- veelste maal vergist. Ziehier wat in „De Banier" vermeld wordt: „Als spreker voor de anti-revolutionai ren trad op zijn Excellentie Mr Dr J. Donner, minister van Justitie. Met groote verbazing namen wij hiervan kennis en zagen met belangstelling uit wat deze anti revolutionair in deze vergadering van vo gels van diverse pluimage zou te zeggen hebben en of hij, en zoo ja, wat hij te zeg gen zou hebben over onze anti-revolutio naire beginselen in verband met den Vol kenbond. Ons trof daarbij een uitlating, waartegen wij niet mogen nalaten te pro testeeren, als zijnde een verdraaiing van hetgeen Gods Woord ons leert ten bate van een anti-Goddelijk streven. Excellentie Donner (wij citeeren het verslag der „N. R. C." 19 Mei 1.1.) zou dan gezegd hebben: „wij gedenken voorts, dat wij staan aan den avond voor Pinksteren, den dag, waarop het Christendom uit het nationale volkskarakter der Israëlieten werd gelicht en internationaal was geworden. Dit be wijst de groote beteekenis van het Chris tendom, een beteekenis, waarop wij niet genoeg kunnen wijzen". „Als de voormannen van ons Christen volk aldus voorgaan met Gods Woord pas klaar te maken voor de verbreiding der leeringen van ongeloof en revolutie, wat kan men dan van het volk verwachten, dat tegen deze voormannen opziet, en zich door hen laat leiden? „De Banier" heeft dus tweeërlei be schuldiging tegen minister Donner: lo. Dat hij als antirevolutionair optrad in een vergadering van vogels van diverse pluimage; 2o. dat hij woorden heeft gesproken, welke de schrijver in „De Banier" kwalifi ceert als „verdraaiing van hetgeen Gods Woord ons leert" en „Gods Woord pas klaar maken voor de verbreiding der lee ringen van ongeloof en revolutie". Wat het eerste betreft, zouden we wil len vragen, welk principieel verschil er is tusschen dit optreden van den heer Donner in dit gezelschap en het feit, dat Ds Ker sten ten vorigen jare optrad als spreker in een vergadering van de Evangelische Maatschappij? Een vereeniging, die zich wel met den schoonen naam van „Evange lisch" siert, maar „Het Evangelie van Je zus Christus" heeft uitgeruild voor het Modernisme en de negatieve leus van het antipapisme. En wat nu de gewraakte woorden van den heer Donner aangaat, merken we al lereerst op, dat de schrijver in „De Ba nier" is afgegaan op een verslag in de „N. R. Crt.", een liberaal blad, waar omtrent het bekend is, dat zijn ver slaggevers niet do eerstbevoegden zjjn om getuigenissen als deze met oordeel des onderscheids te beluisteren en de ver slaan. Het wil ons daarom voorkomen, dat deze schrijver wel heel licht over ging tot het in de H. Schrift zoo zeer veroordeelde „lichtvaardig veroordelen". Wanneer deze criticus de moeite had ge nomen door de radio te luisteren, dan zou hij 's ministers woorden letterlijk heb ben kunnen hooren en had hij, zelfs in geval hij zich tot gelijke veroordeeling had gerechtigd gewaand, zich toch voor „lichtvaardig oordeel' behoed. Wij hebben bij minister Donner zeiven navraag gedaan en Z.Exc., die, omdat hjj voor de radio moest spreken, zijn rede in extenso had opgeschreven, was zoo vriendelijk, ons die ter inzage te geven Daardoor zijn we in staat de gewraakte passus woordelijk onder de oogen der lezers te brengen, en wij vragen hun, of zóó scherpe en daarenboven lichtvaar dige v,eroordeeling gerechtvaardigd was. De Minister zeide het'volgende: „Geachte Vergadering. Wij gedenken dezen dag ditmaal aan den vooravond van Pinksteren. Dat is een der Christelijke gedenkdagen, die wel in het bijzonder doet zien, hoe groot de beteekenis juist van het Christendom voor een harmo nieus nationaal en internationaal leven is. Het is immers de dag, waarop de Kerk gedenkt, hoe de Christelijke gemeente uit geheven werd uit het nationale volks leven van Israël en tot een internationale taak, tot de verbreiding van het Woord over geheel de wereld is geroepen. Het Christendom heeft in een tijd van de scherpste nationale tegenstellingen die roeping vervuld en daardoor het bewust zijn van het betrekkelijke der nationale afscheidingen gewekt, En zeker, de Chris tenen zelf zijn aan die groote gedachte niet altijd trouw geweest, cn, zondige menschen, die ook zij waren, is -ook in het Christendom de praktijk van de ver houding van het nationale en internatio nale niet steeds de juiste geweest en zal het ook in deze bedeeling wel nimmer worden. Maar dit verhindert niet, in tegendeel, het maakt juist te meer, dat de dag van Pinksteren, aan den voor avond waa'rvan wij staan in het bijzonder ook hen, di-e de belijdenis der Christelijke waarheid voeren, zich moet doen bezin nen op de gemeenschap der volkeren, waarvan het nationale nooit zich mag losmaken, maar waarin het, ook ondanks het besef, dat het een ideaal zal' blijven, een dienende plaats moet willen inne men." 'tls, dunkt ons, overbodig, bij dit kloek getuigenis eenige nadere commentaar te geven. R. A. den O. DE KATTENDIJKSCHE GEMEENTE RAAD. De „Goesche Crt." wijdt nogmaals een artikel aan wat zij noemt Kattendijksche sensatie. Wij zouden daarop niet terug komen, ware het niet dat hier een verkeerde voor stelling wordt gewekt, die moet worden weggenomen. Het blad schrijft n.l. onder meer: „Beter dan met bedoeld stukje van den redacteur, die zijn gangen naar Katten- dijke verdedigt, kunnen we ons vereenigen met het „Zoeklichtje" van den hoofdredac teur van „de Zeeuw", waarin deze het ge drag der herrie-makende raadsleden sterk veroordeelt". In verband hiermede achten wij het noodig er even op te wijzen, dat er tus schen den redacteur -die de bewuste ver gadering „versloeg" en de hoofdredactie ten opzichte van deze zaak volkomen over eenstemming bestaat. Beiden keuren zij uit den aard der zaak het optreden der herrie-makende raads leden af, zooals zij het ook afkeuren dat de voorzitter hoezeer ook verklaarbaar niet altijd de noodige zelfbeheersching aan den dag legt. Maar zij zijn ook hierin eenstemmig, dat de zeer vele Kattendijksche lezers van „De Zeeuw" er recht op hebben dat zij weten wat er in hun gemeenteraad voorvalt en op welke wijze de Raad van die Gemeente zijn taak vervult, om in verband daarmede te kunnen beoordeelen of zij aan de tegen woordige raadsleden straks opnieuw hun stem zullen geven. De „G. Crt." hoopt -dat de inwoners van Kattendijke eens naar andere raadsleden zullen uitzien. Maar daaraan zullen ze ze ker geen behoefte' hebben als ze alleen de tamme en niet geheel objectieve verslagen van de „G. Crt." onder de oogen krijgen. Juist in het belang der Gemeente en van hare ingezetenen is het noodig dat ook van deze vergaderingen een objectief verslag wordt gegeven. De rijksklerk C. Zweemer ten kan tore der directe belastingen te Goes is met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot ad junct-commies en verplaatst naar -de in spectie te Terneuzen. Benoemd tot brigadecommandant der Rijksveldwacht te Sliedrecht, de rijksveld wachter brig.-tit. G. Hofman te Kortgene Door den visscber S-. te Sluiskil wer den eenige dagen geleden eenige palingfui ken geplaatst in het Sassingkanaal onder de gemeente Axel. Een paar dagen nadien waren de fuiken verdwenen, waarop S. wederom een fuik plaatste die hetzelfde lot onderging. Thans is voor de -derde maal een geplaatste fuik uit het zelfde water ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. Middelburg. Donderdagmiddag hield de Onderl, Slachtvee- en Slachtvarkens-ver- zekering van den kring Walcheren der Z. L. M. een matig-bezochte alg. vergade ring in het Mil. Tehuis alhier. De voorzitter dhr C. Franse opende mei een woord van welkom aan de aanwezigen deze vergadering. Na voorlezing der notu len van de vorige vergadering gaf de secr. dhr W. de Buck nog eenige toelichting op de goedgekeurde rekening van het afge- loopen boekjaar. Bij rundvee blijkt dat de premie was voor: kalveren f 0.40; ossen, stieren of vaarzen f 0.80; koeien f 1.60. De -deelname was: 913 kalveren, 760 ossen, stieren of vaarzen en 303 koeien. De inkomsten bedroegen met inbegrip van het kasgeld van het vorige boekjaar f 2552,31, de uitgaven f 1740,92, De afd. varkens gaf aan een deelname van 117 stuks met een premie van f 0.30 per stuk Hiervan waren de ontvangsten f 137,08, de uitgaven f29.8214. Het loon voor het merken werd ver hoogd tot fO.lO per stuk op het stal en f 0.20 per stuk in de wei. Aagtekerke. Bevolking gedurende de maand Mei 1929. Vertrokken naar Meliskerke: G. in 't An ker; naar Meliskerke: G. Looise; naar Domburg: P. Riemens; naar Domburg: C. Bastiaanse; naar Domburg: W. Dekker; naar Domburg: S. de Visser en gezin; naar Biggekerko: K. Klaasse; naar Oostkapelle: J. L. Maljers; naar Koudekerke: P. Dek ker en gezin; naar Loenersloot (Nieuwer- sluis): W. de Voogd. Ingekomen uit Biggekerko: J. Klaasse; uit Meliskerke: J. Wijkhuijs; uit Oostka pelle: W. Louws; uit Oostkapelle; E. Mal- jaars. Nlsse. Donderdagmiddag was hot jaar vergadering van de ingelanden van het Bi) Apoth. en Drogisten Waterschap „De buitenpolders van Nisse". Uit de gedane rekening bleek dat de inkomsten over het dienstjaar 1928/'29 bedroegen f 5436,36 en- de uitgaven f 4377,60, alzoo een goed slot van f 1058,76. De begrooting voor 1929/'30 werd op gemaakt in ontvang en uitgaaf op een be drag van f 5247,72. Het dijkgeschot werd bepaald op f 12 per H.A. tegen f 12.50 een vorig jaar. Als gezworene werd herbenoemd Jan Slabbe- koorn. Domburg. Donderdagavond hield de Gemeenteraad onder leiding van dhr P. J. Elout een vergadering. De voorzitter deel de mede, dat bij deze vergadering bijeen geroepen had wegens de urgente kwestie van het leveren van electri- schen stroom op Zondagmid dag. B.en W. stelden thans voor, in prin cipe te besluiten om ook op Zondagmidda gen, gedurende het geheele jaar, stroom te leveren. Verder om gedurende den zomer tot eind September een vergoeding daar voor te geven van f 5 per middag en tegen het eindigen van -dezen termijn nader vast te stellen wat gedurende de wintermaan den als extra belooning gegeven zal wor den. Dhr Houmes verklaarde zich, om prin- cipieele redenen, tegen het doen verrichten van meer werk op Zondagen, evenals dhr de Visser Dhr Westenburger, ingelicht door den voorzitter omtrent de op 19 Mei geleverde hoeveelheid stroom, meende dat daaruit reeds bleek dat in een gevoelde behoefte werd voorzien, waartegenover dhr Geldof als zijn meening uitsprak, dat dit ook stroom kon zijn die anders op anderen tijd gebruikt werd, hetgeen de voorzitter be twijfelde. Dhr Almekinders was van meening -dat. waar reeds gedurende het overige deel van den Zondag stroom wordt geleverd, niet het principe op den voorgrond moet staan, doch het feit dat het noodig is voor de bedrijven; het bedrijf is als voorloopig noodbedrijf begonnen, doch heeft zien thans zeer ontwikkeld en nu moet de ge meente zich voor dit -overheidsbedrijf ook naar de behoeften regelen. De voorzitter zeide op een vraag daar omtrent, dat hij niet zou willen medewer ken om alleen in -den zomer Zondagsmid dags stroom te geven; -dit zou een eenzijdig bevoordeelen zijn van enkele bedrijven. Dhr Geldof zou wel kunnen medegaan met het geven van stroom op Zondag; een bedrag van f 5 per dag als extra belooning vond hij echter te weinig; hij zou daarom willen voorstellen het weekloon van de drie werklieden aan de Centrale ieder met f 2.50 te verhoogen. De voorzitter bracht daarna het voorstel van dhr Gel-dof, als van verdere strekking dan dat van B. en W., het eerst in stem ming. Daar vóór werd gestemd door dhr Westenburger, Geldof en Elout; dhr van Sluijs onthield zich van stemming, terwijl de overigen tegen stemden. De stemmen staakten dus, zoodat de beslissing daar over werd uitgesteld tot een volgende ver gadering. Het voorstel van B. en W. om dn prin cipe te besluiten tot het leveren van stroom op Zondagmiddagen gedurende het ge heele jaar werd daarna met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren de Visser en Houmes. Het oorspronkelijke voorstel van B. en W. om de toelage voor het werken op Zon dagmiddagen te bepalen tot eind Septem ber op f 5 per keer werd daarna aangeno men met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren de Visser, Houmes en Geldof. Door de gemeente Stad Hardenberg werd verzocht instemming te betuigen met een adres door de gemeente ingezonden te gen het opheffen van ontvangkantoren. B. en W. stelden voor geen instemming te be tuigen. De voorzitter gaf een toelichting, het betalen op de postkantoren zal een groot gemak opleveren, terwijl het vooral voor die gemeenten, waarin de ontvangers niet gevestigd zijn, soms meer gemak op levert om een kantoor van een ontvanger in de stad te bereiken, -dan die van een an der dorp, daar de verbinding tusschen de dorpen onderling vaak te wenschen over laat, Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. Waar de kosten van verharding van den Westweg c. a. hooger zijn dan indertijd werd geraamd, werd besloten om in die kosten door de gemeente, als eigenares van een perceel land, bij te dragen naar een grondslag van f 70 per gemet. B. en W. werden gemachtigd om, wan neer de droogte aanhoudt, water te betrek ken uit een andere gemeente. Waar de ge- meentepompen thans nog voldoende wa ter geven, zal nog eerst worden gewacht on gelegenheid gegeven om het verlangen tot het verkrijgen van water ter secretarie kenbaar te maken. In verband met deze besprekingen werd B. en W. opgedragen nog pogingen aan te wenden om den aanleg eener waterleiding te bespoedigen. Dhr de Visser vroeg nog inlichtingen omtrent het, later, door do gemeente over te nemen onderho-ud van de te verharden wegen, die de voorzitter gaf. Ten slotte sprak de voorzitter oen woord van hulde voor de wijze waarop do N. V „do Nieuwe Ondernoming", dio dezer da gen haar autobusdienst moet opheffen, haar werk heeft gedaan. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Viissingen, onder voorzitter schap van den loco-burgemeester, den heer M. Laernoes. Deze wenschfce den heer De Meij geluk met zijn herstel van zijn ernstige ziekte en deelde daarna mede, dat de burgemeesier zich geheel hersteld gevoelt, en a.s. Donderdag weer in de gemeente hoopt terug te keeren. Afwezig is dhr Paap. Ingekomen stukken. Voorstel van den heer Rorije, soc. dem., om B. en W. uit te noodigen, een voorstel aan den Raad in te dienen, tot wijziging van de verordening op het georganiseerd over leg, waarbij aan B. en W. en dén Raad voldoende vertegenwoordiging wordt ge geven in het georganiseerd overleg. Wordt naar B. en W. gezonden om prae-advies. Idem om met bekwamen spoed de noo dige stappen te doen tot het vaststel len van een reglement dienstvoorwaarden voor het verplegend personeel en voor het politie-personeel. De voorzitter zegt, dat het reeds in de bedoeling van B. en W. lag dit te overwegen. Dhr van Oorschot, S.-P., merkt .op, dat er reeds vroeger een positieve toe zegging door B. en W. is gedaan. Dat is dus wat anders dan overwegen. De voorzitter antwoordt, dat de burgemeester als hoofd der politie, er toch zeker zijn oordeel over zeggen moet. Eveneens het -college van regenten. Dhr R o r ij e, s.-d., dringt op spoed aan. We wachten ook nog steeds op een werklieden-reglement. De voorzitter zegt spoed toe. Jaarverslag van de Vereen, voor Be roepskeuze over 1928, van het Vlis- singsch Studiefonds en van de vrijwillige brigade tot redding van drenkelingen. Ten slotte een adres van het Comité voor oprichting van kinderspeelplaatsen om gratis terreinen beschikbaar te stel len en garantie voor de betaling van de kosten van deze speelplaatsen. De voorzitter stelt voor, dit' naar B. en W. te zenden om advies. Dhr v. Oorschot, S.-P., verdedigt het adres. Hier is spoed noodig, want er is in Viissingen gebrek aan speelplaatsen. Van den speeltuin van „Goed Wonemj" wordt misschien no,g een gedeelte af genomen. Ook andere gelegenheden, waar de kinderen eens tegen een hal konden schoppen (bij Üe Nieuwe kerk b.v.) zijn hun ontnomen. B. en W. zullen daarom terreinen moeten aanwijzen. Dé gevaren op straat nemen steeds toe. Volgens Spr. heeft hier de gemeente een taak, maar er is nu eenmaal een vereeniging, die om steun vraagt. Als er ge.en spoed betracht wordt, is de zomer voorbij, vóór er iets besloten wordt. ■Dhr De Ridder, C.-II., staat sympa thiek tegenover dit verzoek. Maar Spr. wil toch eerst advies van B. en W. Spr. denkt aan de leiding, die er zijn moet. Dhr v. Oorschot: die zaak heeft de aandacht der vereeniging. Spr. wil' i.n de volgende vergadering geen advies, maar een voorstel van B. en W. Dhr D e M e ij, s.-d., spreekt in geleken geest. Voor leiding is door het Bestuur reeds f500 uitgetrokken. De voorzitter zegt toe, onmiddel lijk in relatie te zullen treden met ge noemde vereeniging. Dan kan misschien in een volgende vergadering reeds ©en voorstel komen. Weth. P. G. Laernoes, A.-R'., merkt op, dat men nu B. en W. tot spoed wil aanzetten, mfaar waarom is dit adres niet eenige maanden eerder ingediend? Het is nog maar kort geleden ontvangen. De zaak is niet zoo eenvoudig, als ze lijkt. Ze moet van alle kanten bekeken worden. Er zitten financiëele consequenties aan vast. Daarom moeten we niet overhaast beslissen. Tot. voorzitter van stembureau 8 (Vac.* Lindeiier) wordt benoemd dhr R'orije en tot lid (vac.-Geelhoed )mej. H. Meijer. Nadat uitlotingen van geldleeningen hebben plaats gehad, komt. in behande ling het door B. en W. ingediende ont- w er p-am bt en ar en -r eg 1 e men t, waarop de sociaal-democraten tal- van amendementen hebben ingediend. De heer Rorije, soc.dem., vindt het onaangenaam in de besluiten van het georganiseerd overleg te moeten treden Die moeten als regel ongewijzigd wórden aangenomen. Maar hier is het georga niseerd overleg niet in orde. Reeds vroe ger Is door de S. D. A. P. 'gétracht, dat anders te regelen. Er is toen voorgesteld, den Raad er in te vertegenwoordigen en de Vrijgestelden der organisaties toe te staan aan de be sprekingen deel te nemen. Maar de meer derheid van den Raad wilde er niet aan. Sprekers fractie kan daarom geen genoe gen nemen met het aanhangige voorstel. Ambtenaren-, werklieden-, en politie- reglement hadden in ééns moeten zijn ingediend. Spr. noemt het eigenaardig, dat de werklieden het eerst om een re glement gevraagd hebben en toch de. ambtenaren het eerst worden geholpen. Het gevaar 'dreigt, dat we voor de di verse groepen gemeente-personeel •/ter- schillende reglementen krijgen. Spr. verdedigt nu de soc. dem. amen dementen. Zoo bepleit Spr. ,o.m. aan de ambte naren desgewensclit op 1 Mei vrij1 te geven. De een voelt meer voor 31 Aug., de andore voor 1 Mei. B. en W. moeten de betrokkenen, daarin vrij laten. Dhr Sorel, A.-R., komt nog eens te rug op de kwestie- der gehuwde ambte nares. Spr. neemt zijn dienaangaande in gediend voorstel terug, omdat, hier geen gehuwde ambtenaressen zijn, maar ver klaart nadrukkelijk er op terug to zullen geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL komen, wanneer dit hem noodzakelijk voorkomt. Dhr Harts, v.d., kan zich met de meeste voorstellen der S. D„ A. P. niet vereenigen. B. en W. en niet de Raad moeten in stakimgstijd beoordeelen, wat voor de openbare veiligheid en gezondheid, noo dig is en wat den ambtenaren moet wor den opgedragen. Ook spreker bepleit handhaving van de bepaling inzake de geheimhouding der ambtenaren in het scheidsgerecht. Spr. zou in het algemeen willen be palen, dat vrij gegeven werd op den verjaardag van het staatshoofd. Daarmee zal iedereen zich wel kunnen vereenigen. Wat betreft overwerk, wil spr. nacht- arbeid gelijk stellen met Z o n d a g s ar beid, maar niet, als er b.v. eens tot elf uur moet worden gewerkt. Dhr Andriessen, R.-K., wijst er op, dat de georganiseerde ambtenaren zich met dit reglement hebben vereenigd. Inzake 't vrij geven op 1 Mei kan spr. persoonlijk begrijpen, dat de S. D. A. P. daarop prijsstelt. (Interruptie: Over een paar dagen loop je ook mee), maar de R.-K. hebben ook feestdagen (interruptie: die schaffen jul lie af) die spr. voor zich hooger acht dan de jaardag van H.M. de Koningin. Mej. Meijer., R.-K., Hél Maar het gaat niet aan, alia groepen van personeel aparte vrije dagen te geven. Interruptie: Wat een smoes! Dhr Berger, s.-d„ zegt, dat dhr An driessen niet de eischen kent van zj'm eigen vakbond inzake het georganiseerd overleg. Wij' moeten in den Raad zoo weinig mogelijk discussies hebben over ambte- naarszaken. Maar hier in Viissingen is de Raad hij het georganiseerd overleg ge heel buitengesloten. Zoolang dat zoo is, zal men in den Raad onnoodige discus sies krijgen. Wat betreft overwerk, zegt spr., het ge heel oneens met bet voorgestelde te zijn. Het overwerk moet zooveel mogelijk be perkt worden. Neem b.v. voor liet schrij ven van kiezerslijsten extra-personeel aan zegt spr. En laat het hoogere personeel zulk eenvoudig werk niet- doen. Dat komt te duur uit. Inzake de staking, tast spr. het voor- gesteldo artikel niet aan, maar hij wil overleg met de betrokken vakvereni gingen, dan wordt een hoop soesah in de toekomst voorkomen. Do voorzitter: ik geloof, dat B. en W. toch dat overleg zullen plegen. Dhr Berger: welnu, leg het dan ook vast. Dhr Andriessen heeft destijds ge tracht het georganiseerd overleg te wij zigen. Maar nóch van rechts, nóch van links kreeg hij voldoenden steun. Dhr de Ridder, C.-H., spijt het, dat op het reglement nu nog amendementen worden ingediend. Spr. vereenigt het voorstel van B. en W. en steunt geen enkel amendement. Dhr P. G. Laernoes, A.-R,, wijst er op, dat de betrokken organisaties dank baar zijn voor het voorstel van B. en W. Zij kunnen er zich geheel mee vereenigen. Het spijt spr. daarom, dat er toch nog amendementen zijn ingediend. Spr. heeft aan de schriftelijke verdediging van B. en W. weinig toe te voegen. Dat het ambtenarenreglement eerder wordt behandeld dan het werkliedenreg lement, och daar steekt niets achter. Dat is bloot toeval. Het nationaal verbond heeft, naar spr. meent, nog eerder om een reglement ge vraagd dan de werklieden. Van soc.-dem. zijde wordt dit bij in terruptie ontkend. 'Dhr Laernoes: ik heb toch zulke inlichtingen gehad. Dhr de Meij ontkent de juistheid daarvan. Het komt nu sporadisch voor, aldus dhr Laernoes, dat iemand langer dan drie jaar in tijdeiijken gemeentedienst is. Laat B. en W. nu voor dat sporadische de vrijheid behouden en geen vaste aanstel ling verplichtend voorschrijven. Wat betreft staking, het zal practisch wel eens gebeuren, dat overleg wordt gepleegd met de vakorganisaties. Maar ten slotte zijn het B. en W„ die de leiding moeten houden. Dhr Berger heeft dit zelfs erkend. (Dhr Berger: ik erken niets, als niet die bepaling van het overleg met de vak organisatie wordt ingelascht.) Dbr Laernoes: O, dus alles hangt Voor U van die paar woorden afi Dbr Berger: U kunt toch het advies der vakorganisatie naast U neerleggen. En ook, al vraagt U het advies, kan U toch nog critiek in den Raad verwachten. Dhr Laernoes: daar weet ik alles van. (Gelach). Wat de le Mei betreft, van dien datum weten wij, aldus spr., officieel niets, maar dan ook niets af. Wil men den len Meidag vieren, dan vraagt men daarvoor verlof en dit wordt verleend, als de dienst het toelaat. Interruptie: dus het is oen gunst? Dhr Daernoe3 stelt verder voor, het bedrag van 25 pCt. voor overwerk en het aantal vacanlie-dagen niet. te verhoo gen. Er zijn overal grenzen aan. De ge meente Viissingen staat toch niet achter bij do rijksdiensten. En do belanghebben den kunnen er zich mee voreenigen. Spr. hoopt, dat hot voorstel van D. en W. zal worden aangenomen. Dhr Ror\je, soc.-dem., zegt, dat het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 9