No. 203 Zaterdag 1 Juni 1929 43e Jaargaog Dagblad voor de Provincie Zeeland I HENDRIKSE& Go's BANK-GOES EERSTE BLAD. HET ADRES A. WB LKING v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5ct FLORA'S HQENDERBESCHUIT Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE A.-R. PARTIJ CONSERVATIEF? LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING A. C. VAN DER RZST Buitenland. MEER EN BETERE EIEREN Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-- Losse nummersf 0.0'" Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Een van de beschuldigingen, die voort durend tegen de Antirevolutionaire partij worden ingebracht is, dat zij zou zijn een conservatieve partij, die leeft in het verleden en die zweert bij het oude, zon der oog te hebben voor de eischen van dezen tijd. Nu moet men met dergelijke beschul digingen altijd een weinig voorzichtig zijn. Er zijn nu eenmaal heel wat menschen, die altijd een voorraad etiketten met zich voeren en die niets liever doen, dan iemand zulk een etiket op te plakken. Zoo staat men van Communistische en van Socialistische zijde altijd gereed om den tegenstander met het etiket „con servatief" te yersieren. Wie 'tniet met hen eens is heet conservatief en als het een Antirevolutionair betreft, dan is 't minstens een verstokt conservatief. Alleen, door iemand een zeker etiket op te plakken is een beschuldiging nog niet bewezen. En zoo is 't ook hier. De vraag is maar wat men met dat conservatief be doelt. Als men daarbij op het oog heeft ons vasthouden aan Gods Woord en de be ginselen die daarop steunen, dan zeggen wij: ja, ge hebt .gelijk. In dat opzicht, we schamen ons niet het te erkennen, zijn we conservatief. Wij houden nog vast aan den Bijbel. Wij wenschen te buigen voor het Woord van God. Wij laten niet los de belijdenis dat God de oorsprong, de Schepper en Onderhouder is van alles wat leeft en bestaat. Wij houden vast aan de belijdenis dat God heerscht als Opperheer en da# wij, Zijne schepselen, Hem hebben te eeren en te dienen; dat de groote vraag in heel ons leven is, niet wat wjj wen schen, maar wat God van ons eischt. Wij zijn conservatief in dien zin, dat wij aan de Christelijke grondslagen van ons volksleven, niet getornd wenschen te zien. Met, ons Program van Beginselen be lijden wij ook op staatkundig terrein de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; erkennen wij, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods; dat zjj als dienaresse Gods gehou den is tot verheerlijking van Gods Naam en dat de bron van bet Souvereine gezag te vinden is niet in de wet en niet in den volkswil, maar alleen in God. En daarom stemmen wij ook zoo' van harte in met ons .Program van Actie als daar gezegd wordt, dat een vaste be- ginselpolitiek den grondslag van beel onze politieke actie heeft te vormen, met name waar het geldt handhaving en bevestiging van de Christelijke grondsla gen van ons volksleven. In dien zin, wij erkennen het gaarne, zijjn we conservatief Er is in x>nze dagen een stelselmatig pogen om het gezinsleven te ontwrichten en het Christelijk huwelijk te ondermijnen. Dat lijkt heel vooruitstrevend. Men wil zich losmaken van het oude. De banden, die zoolang de mensch- heid gevangen hielden, moeten worden verbroken. Men roept om vrijmaking; om vrijheid om te leven en je fandelen zooals de zondige mehsch dat wil. Het huwelijk is voor velen een belem mering om zich uit te leven en 'daarom vraagt toen van de Overheid, dat zij de echtscheiding zal vergemakkelijken er. dat zij het samenleven van ongehuwdeti op één iijn zal stellen met dat van ge huwden. En dat heet dan, een hoogere norm van zedelijkheid dan die in Gods Woord ons gegeven is. Welnu, van deze hoogere norm van zedelijkheid zijn wij als Antirevolutionai ren niet gediend. Wij wenschen, dat met name wat be treft het huwelijk en 't gezinsleven, de Christelijke zede zal worden geëerbiedigd. In dien zin zijn we liever niet voor uitstrevend. Wij begeeren niet den weg op te gaan dien men in Rusland heeft gevolgd en waar getracht wordt het huwelijksleven in den grond te vernietigen met het ge volg, dat de zwakke partij, de vrouw, daar onmeedoogend onder den voet wordt geloopen, dat er van de eerepositie der vrouw niets, maar dan ook niets over blijft en dat over de kinderen een zee van ellende wordt uitgestort. In dat opzicht zijn wij niet vooruit strevend en willen we gaarne als con servatief te boek staan. Maar wij zijn niet conservatief in dien zin, dat we alles bij het oude zouden willen laten. Dat blijft reeds duidelijk uit Art,. 1 van ons Program van Beginselen, waar gezegd wordt, dat wij ons volkskarakter, zooals dat in den worstelstrijd met over machtige vijanden .gestaald werd, wen schen te ontwikkelen overeenkomstig den gewijzigden volkstoestand in een vorm, die voldoet aan de behoeften van onzen tijd. De beginselen blijven, maar de toepassing verschilt. Conservatief dus als men wil, maar vooruitstrevend in den goeden gezonden zin, tevens. Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42, GOES, Tel. 168 Speciale verpakkingen Talcpoeder en Dubbelkoolzura Soda (Maagzout) resp. f 0.35 en f 0.30 HHWMHani voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. j De sterkte der partijen. Te ongeveer 9 uur gisteravond was de stand der partijen aldus: Labour 289 Conservatieven 253' Liberalen 50 Onafhankelijken 5 Labour bad toen netto 115 zetels ge wonnen, de conservatieven 136 zetels ver loren, de liberalen 10 zetels gewonnen eini de onafhankelijken één zetel gewonnen. Er moesten toen nog 18 uitslagen bin nenkomen. Het stond reeds vast, dat La bour niet de volstrekte meerderheid (308) zetels zou halen, omdat Labour slechts1 in 11 der nog niet binnengekomen dis tricten een candidaat had gesteld. Reeds eenigen tijd geleden werd ver klaard dat MacDonald eventueel ook be reid was, een minderheidsregeering te vormen al gaf hij dan ook de voorkeur aan een meerderheidsregeering. Reuter meldt, dat MacDonald, Chur chill, Lloyd George en Baldwin zijn her kozen. Megan, de dochter van Lloyd' George, is gekozen. Niet alleen de dochter, ook de zoon van Llpyd George is gekozen; Ramsay MacDonald, vader en zoon, zijn gekozen.; Henderson kwam met zijn beide zoons zegevierend uit de stembus en zooals gemeld zijn Baldwin, vader en zoon, ge kozen. In dit geval zijn vader en zpon politieke tegenstanders. Tot 9 uur gisteravond was het aantal uitgebrachte stemmen als volgt verdeeld: Conservatieven 8.419.436 Labour 8.265.183 Liberalen 5.155.353 Onafhankelijken 220.369' Communisten 50.614 Het is interessant om na te gaan, hoe de constellatie van het Lagerhuis had moeten zijn, gerekend naar het aantal stemmen, door elke partij behaald. Zoo als de shaken gistermiddag om 5 uur stonden, toen er ruim 6.360.000 stemmen op arbeiders-candidaten, 6.430.000 op con servatieven en 3.870.000 op liberalen wa ren uitgebracht en resp. 220, 200 en 34 1 zetels waren behaald, had elke liberale zetel 114.000 stemmen gekost, elke con servatieve zetel 32.000 en elke labourzetel slechts 29.000. De liberalen zijn zeer teleurgesteld over de uitslagen, die tot dusver bekend zijn, daar zij op een 100120 zetels hadden j gehoopt. De "-nederlaag der regeering en voor namelijk van de safeguarding(bescber- ming-)po!itiek, geeft hij alle teleurstelling aan de liberalen echter voldoening. De totale verwerping van de commu nisten, die tot belachelijk lage totalen teruggingen, terwijl de arbeiderspartij in zooveel districten met duizenden voor uitging, toont aan dat het volk geen extremistische maatregelen van de ar beiderspartij verwacht. De aardbeving in Argentinië. Volgens de laatste berichten zijn ex 95 dooden en meer dan 100 gewonden tengevolge van de aardbevingen in de ■provincie Mendozza. De dorpen Goudge, Lallave en Real del Padre zijn geheel vernield. Korts berichten. In Saloniki breidt zich een bedenke lijke typhus-epidemie uit, 200 personen zijn aangetast. De regeering is voorne mens, enting verplicht te stellen. Donderdagmiddag heeft het in den omtrek van Trier hevig geonweerd. In het dal van R.uwer, een zijrivier van de Moezel, is in de wijnbergen en op de velden door hagel groote schade aan gericht. Een vrouw werd op het veld door den bliksem getroffen en gedood. Ook de wijnbergen aan de Saar hebben zeer veel schade opgeloopea. Bij de opening van het Poolsche vakvereenigingscongres, te "Warschau, is het gisteren tot een schietpartij gekomen. Een communistische afgevaardigde tracht te met 100 aanhangers, die uit de vak- vereenigingen waren gesloten, de zaal bin nen te treden, waarop de zaalwachters zich verzetten en in het geheel ongeveer 20 schoten gelost werden. Enkele per sonen werden gewond. De politie wist ten slotte de orde te herstellen. De sneltrein RomeNapels, die eer gisteravond om 8 uur uit Rome vertrok, is bij het station Carnpo Leone ontspoord, daar de trein de voorgeschreven snelheid heeft overschreden. De reizigers bleven ongedeerd. Van het treinpersoneel werden echter zeven man nen gewond. Men vreest, dat de machinist van de eerste iocomotief om het leven is gekomen en onder de omgevallen lo comotief ligt. Tengevolge van de hitte in de Ver- eenigde Staten zijn in de stad New-York en te .Boston 5 personen overleden. In beide steden zijn ook verscheidene per sonen bij het baden verdronken. MET N.V. DOGCAKESFABRIEK DORDRECHT HERVORMDE ANTIREVOLUTIONAIREN Donderdag kwam te Utrecht, bijeen de vergadering van Hervormde Antirevolutio nairen onder presidium van Dr J. Seve- rijn, Hervormd predikant te Dordrecht, die de bijeenkomst op gebruikelijke wijze opende en een kort inleidend woord sprak, waarin hij memoreerde, dat het streven van de Vergadering instemming gevond'en heeft in ruimen kring, wat te meer ver heugde, daar individualisme wel een ken merk van den tijd mag genoemd worden. Wie eenheid zoekt in dezen tijd, gaat te gen den stroom in, en daarom kan het streven alleen gelukken onder Gods zegen. Politiek kunnen we mogelijk nog redden, wat kerkelijk schier niet meer mogelijk is. Niet zoo bemoedigend is, dat het Herv. A.R. kiezerscorps ongeoefend is. Het ver trouwen in de voormannen kan veel goed maken; doch het moet bewust gegrond worden. Daarom rust op ons de plicht het volk op te voeden. Daarna kreeg Prof. Dr Hugo Vis- s c b e r het woord tot het houden van een rede over de taak der Herv. Anti revolutionairen. Aan deze rede is via de Rotter d. het volgende ontleend: Allereerst zet spr. uiteen, wat het voor het politieke standpunt beteekent, Herv. A.-R. te zijn. Wij zijn Gereformeerden, die tot de Herv. Kerk behooren en willen blijven be- hooren. Ons verband met het wezen der kerk onder de organisatie willen we niet verbreken. Wij streven er naar haar de plaats te hergeven, welke haar historisch toekomt. Aan geen enkele later opgekomen kerkgemeenschap kennen wij het recht toe op de belijdenis amputatie toe te passen Van oorsprong is de A.-R. partij oud gereformeerd, wat trouwens blijkt uit haar program van beginselen. De S. G. P. wil dit ontkennen. Spr. begrijpt niet, dat men vroeger nooit een kloof tusscben art. 36 en het program van beginselen heeft ontdekt en deze thans voor bet eerst door Ds Zandt is ont dekt. Die kloof is er dan ook niet. Spr. zet de beteekenis van de art. 1, 2, 3 van het Program uiteen. Onze grondwet is met art. 36 in strijd. Wie thans tot regeeren geroepen wordt, is aan de grondwet gebonden, kan haar niet negeeren. Nu staan we voor een dilemma. Of we moeten ons (doopersch) terugtrek ken van elke regeertaak, of we moeten bij het licht van Gods Woord een oplossing zoeken. Voor dit laatste kiest het Pro gram. Ook de heeren Kersten en Zandt doeh precies zoo in de practijk hunner politiek. Uit politiek winstbejag is de kwestie van art. 36 opgeblazen in de laatste jaren. Voor de A.-R. partij is er het gevaar van dissentieerende broederen eenerzijds, en van het Neo-Calvinistisch stelsel ander zijds. Dat er dissentieerende broeders zijn, laat zich verstaan a.ls men de geschiedenis der laatste tien jaren nagaat. Het huidige kiesrecht is een hulp voor de scbeidings- drang. Er was baantjesjacht en lintjes- jacht, die met succes bekroond werden. Spr. betreurt het, dat onder ons mannen gevonden worden, die zich zonder met iemand voeling te houden, aansloten bij de dissentieerende broederen. Met nadruk ontkent prof. V. de onmo gelijkheid om art. 36 te belijden en tevens A.-R. te zijn. Om art. 36 mogen de Herv. gereformeerden dus niet uit elkaar gaan. Evenmin om het praatje, dat de S. G. P. meer voor de Hervormde Kerk zou voelen dan de A.R. partij. De dissentieerende broederen behooren bij ons en met ons te zijn. Wij moeten hen terug hebben. Het Neo-Calvinisme anderzijds is bezig dogmatisch te verwateren, als gevolg van eenzijdig intellectualistisch drijven: de piëtistische gloed verdonkert. Spr. toont dan aan, dat de vrij-kerken- idee een staatsbeschouwing in zich heeft, waarbij aan den Staat het recht wordt ont zegd, om zich te mengen in geestelijke za ken. Dit nu is in flagranten strijd met heel art. 36. Het consequente gevolg daarvan ware: het artikel ganschelijk te schrappen. Zoo zou de overheid vervallen in het te gendeel van wat art. 36 belijdt. Het zet de deur open voor volmaakte losbandigheid en de revolutie. Aan 'Christus' souvereine majesteit is ook de Staat onderworpen. Onder het mas ker eener vaische vrijheidsleuze mag de Binnenland. Gemeenteraad van Vlisisingen. Vergadering van Hervormde Anti-Revolu tionairen. 'f,1 i Het slachtfondsenconflict. Buitenland. De verkiezingsuitslag in Engeland. Aardbeving in Argentinië. Staat niet meewerken het volk naar den afgrond te voeren. Thans reeds wint ze deloosheid en tuchteloosheid veld. Tegen een dergelijke vaische vrijheidsgedachte, die slechts losbandigheid is, moeten wij, binnen het kader der A.-R. partij strijden, niet in kleine groepjes, want die brengen het volk ook in de ellende, omdat ze niets vermogen. Wij moeten streven, aldus spr., naar de eenheid van allen, die waarachtig belijden. Blijkt later, dat het absoluut niet kan, dan is het nog tijds genoeg naar andere wegen te zoeken. Ziehier de taak der Herv. A.-R.: Stre ven naar eenheid. Verder moet er hard gewerkt worden om het volk voor te lich ten beter dan tot nu toe geschiedt. De be langen der Herv. Kerk zijn ermee gebaat, als de A.-R. partij zooveel mogelijk stem men behaalt bij de komende verkiezingen. Aan onze mannen zijn op de lijst plaatsen ingeruimd, zoodat er getoond is, dat men saamwerking bij de anderen wil. L'union fait la force. Sluit u aaneen want de grootste belangen van kerk en volk staan op het spell aldus eindigt spr. onder luid applaus van de vergadering. In de middagvergadering kwamen en kele huishoudelijke zaken aan de orde. De voorzitter gaf daarop een uiteenzet ting over de noodzakelijkheid en de wen- schelijkheid van het oprichten van studie clubs, zooals er in Dordrecht onder zijn leiding een bestaat. Daarvan worden groo te verwachtingen gekoesterd, met name omdat het Hervormde A.-R. volk politiek te slecht geschoold is en daardoor zich ge makkelijk laat verlokken door de redenee ringen van anderen. Besloten werd tot het uitgeven van en kele kleine vlugschriften, die mogelijk voor de.aanstaande verkiezingen hun nut kun nen doen. Tegen vier uur werd deze geanimeerde goed bezochte vergadering door Ds Bart- lema met dankzegging gesloten. NederlandBolivia. Tusschen Nederland en Bolivia is een handelsverdrag gesleten, in het algemeen gegrond op het beginsel der wederzijdsche meestbegunstiging, voor den tijd van vijf jaren. Uit het boekdrukkersbedrijf. Het plan bestond, het pensioenfonds voor het boekdrukkersbedrijf met ingang van 1 Juli in werking te' doen treden. Thans meldt men, dat hierin vertraging zal komen, doordat van werknemerszrjde ernstige bezwaren tegen, dit fonds zijn geopperd. Er is o.a. een landelijk agitatie- comité opgericht, met het doel de uitvoe ring te verijdelen. Een der grieven moet hierin bestaan, dat allen, die onder collectief contract werken, verplicht zouden worden, aan het fonds bij te dragen op straffe van roye ment. De hoofdbesturen der werknemers organisaties hebben intusschen verklaard, die noodige maatregelen te zullen nemen om zoo spoedig mogelijk de fondsplan nen uit te voereu. De leden werkgevers der pensioenoommissie hebben meege deeld, tot 1 September te zullen Bianblij>- ven, teneinde het besluit der werknemers af te wachten. De Tweede Kamerverkiezingen E enige dagen geleden werd bericht, dat 1 degene, die te Haarlem, de candidatenbjist

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1