Voor huis en hof. Dammen. de vraag is, of de andere groepen ge meente-personeel, die straks aan de beurt komen, accoord gaan met dit reglement. Het gevaar dreigt, dat die andere groepen straks iets meer of iets anders krijgen dan de ambtenaren. Wat betreft het overwerk, heeft dhr Laernoes gezegd, dat ambtenaren 's nachts niet overwerken, maar de werklieden doen het wel. Weth. Laernoes: dat is hier niet aan de orde. De voorzitter: wil ook beide, de ambtenaren en de werklieden, strikt scheiden. Dhr Laernoes meent, dat de Raad toch wel vertrouwen kan hebben in B. en W., gezien het ambtenaren-reglement, dat ze nu hebben ingediend. De soc.-dem. amendementen worden in stemming gebracht en achtereenvolgens verworpen. Vóór alle amendementen de S. D. A. P. en S. P., terwijl tevens voor de vaste aanstelling na drie jaar tijdelqken dienst, stemde dhr Wesseling v. b., en abusief mej. Meijer, en vóór het verplichte overleg met de vakorga nisaties in stakingstijd dhr Andriessen, R.-K., terwijl door B. en W. wordt over genomen een amendement om niet 3 dagen, maar 7 dagen aan een gestraften ambtenaar gelegenheid te geven in hoo- ger beroep te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met alg. st. aangenomen. Verzoek van het Bestuur der Vlissing- sche schoolvereeniging betreffende verbe tering van verlichting en het aanschaf fen van schoolboeken. Dhr v. H a 1, soc.-dem., wil zich niet tegen het voorstel verzetten, maar vraagt den wethouder van onderwijs ook eens inspectie te houden in de lokalen der O. L. scholen, teneinde daar dezelfde nauwkeurigheid aan den dag te leggen als de bijzondere schoolbesturen doen. Weth. van Westen, A.-R., is reeds op inspectietocht geweest en heeft ver schillende dingen aangeteekend en be sproken met Gemeentewerken. Verschil lende verbeteringen, ook inzake de ver lichting zullen worden aangebracht. Heeft men overigens nog wenschen, laat men dan bij Spr. komen. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Voorstel tot het borgstellen voor de Vereen, tot verbetering van Volkshuis vesting alhier, ten aanzien van een met de rijksverzekeringsbank te sluiten geld- leening met eerste hypotheekstelling tot ten hoogste f 64.600. Dhr de Meij, s. d., "begrijpt niet, dat aan een vereeniging van fabrieksdirec teuren, zooals deze er een is, borgstel ling moet worden gegeven. Het is toch gewenscht, dat een woningbouwvereeni- ging bestaat uit direct belanghebbenden. Deze vereeniging is feitelijk door de ma zen van de wet heengeslopen. De Di recteuren hebben in den regel al genoeg macht over de arbeiders. Laten we nu niet meehelpen om hun ook te doen be slissen, waar en hoe de arbeiders zullen wonen. Waren er nu geen andere wo- ningbouwvereenigingen in Vlissingen, dan was er nog iets voor te zeggen, maar we hebben hier twee even serieuze en even betrouwbare woningbouwverenigin gen als de bedoelde. Spr. zal uit volle overtuiging tegenstemmen. In dagen van staking en uitsluiting kan een dergelijke vereeniging het den bewoners moeilijk maken. Spr. heeft verder eenige aanmerkin gen op de exploitatie-rekening. De post huurverlies mag niet ontbreken en die voor onderhoud moet worden verhoogd. Ook klopt het bedrag voor den grond in het voorstel van B. en W. en in de exploitatie-rekening niet. Dat is een .ver schil van f 5000. De voorzitter zegt, dat deze ver een. de eerste is geweest, die hier wo ningen bouwde en dat op een wijze, waar voor een woord van lof past. Door de Directies van „Fijnwerk" en „De Schelde" wordt nog jaarlijks in het tekort aan „Gemeenschappelijk Belang" bijgedragen. Dat is een ander geluid dan dhr de Meij deed Jiooren. Dhr de Meijzeg nu eens eerlijk waarom wil Uw vereeniging woningen bouwen en waarom laat het niet aan de andere vereenigingen over? De voorzitter: daar steekt niets achter. Het is alleen, omdat er woning tekort dreigt. Het is voor spr. onver schillig, welke vereen, er bouwt. Dhr v. Oorschot, s. p., ziet hier een bepaald beginsel om den hoek gluren. Deze directeuren willen een bindmiddel hebben om de arbeiders aan hun in dustrie vast te binden. De beide andere vereenigingen streven er daarentegen naar de woningen te bren gen in eigendom van de bewoners zelf. De werkgevers willen huizen bouwen, welker bewoners absoluut geen mede zeggenschap in de vaststelling der huren en de exploitatie hebben. Den beiden anderen vereenigingen moet de voet worden dwars gezet. Maar zegt spr., laten de industriëelen zich nu maar met hun industrie be moeien. Spr. is tegen het crediet. Dhr de Ridder, C.-H., erkent, dat „Gemeenschappelijk Belang" woningen had willen bouwen, maar B. en W. wezen er op, dat. de Vereen, tot verbetering van volkshuisvesting plannen daartoe had. Het Bestuur heeft zich daarbij neerge legd, omdat het een 'ridderlijk standpunt wilde innemen tegenover deze Vereen, die zooveel in deze heeft gedaan. Spr. merkt op, dat er tegenover de huurders van deze vereeniging zich nog nimmer iets heeft voorgedaan, wat niet in orde is. Spr. releveert ook, dat „De Schelde" en „Fijnwerk" jaarlijks samen 1/4van het tekort van „Gemeenschappelijk Be lang" dragen. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr S o r e 1, A.-R., betreurt het, dat de Vereen, tot verbetering van Volks huisvesting den woningbouw niet over laat aan de twee andere vereenigingen. Maar het gaat daarom niet aan, te stem men tegen iets, wat in het kader der wet valt. Wel moet spr. het volgende van het hart: Deze vereeniging is altijd zeer loyaal geholpen door B. en W. Daar is niets tegen. 'Maar eenzelfde houding had aangenomen moeten worden tegen over „Gemeenschappelijk Belang". Spr. beschuldigt het tegenwoordig college van B. en W. niet, maar spr. hoopt wel, dat iets dergelijks in 't vervolg niet meer zal voorkomen. Dhr Harts, v.-d., is tegen het voor stel van B. en W. De toestand op wo- ninggebied is niet zoo, dat de gemeente haar risico nog moet vergrooten. Dhr Huson, C.-H., zegt: we hebben nog een woningnoodwet. Wanneer iemand woningen sloopt, dan kan geëischt wor den, dat eenzelfde aantal woningen daar voor in de plaats wordt gebouwd. Hier is zulk een geval. „De Schelde" gaat woningen afbreken. 'Er is aan zulke wo ningen nog wel degelijk behoefte. Het nu ingediende voorstel houdt het minste ri sico voor de gemeente in. „De Schelde" wil voor haar arbeiders woningen bou wen. Dhr v. Oorschot: Juist, het is een belang van „De Schelde". Dhr Huson: de bloei van „De Schel de is toch oo:fc van belang voor de stad? Dhr W e s s e 1 i n g, v.b., zegt, dat de woningwet een wet is die voor alle Ne derlanders geldt. Zij' mogen daarvan dus allen gebruik maken. De gemeenten moe ten daarom steun verleenen, zoolang er geen ernstige bezwaren bestaan. e vereeniging wil zooveel mogelijk ééngezinswoningen bouwen en voelt niet veel voor verdiepingshuizen. Het risico is voor de gemeente zeer gering. (Dhr de Meij: ja, jullie hebben de centen.) Als deze vereen, er kan komen met f 25 per jaar onderhoud, is dat voor de ge meente toch geen bezwaar? Dan profitee- ren de huurders van dat voordeel. Huurverlies is er voor de vereeniging tot heden niet geweest. Ze heeft het dus ook nu niet geraamd. Dat de grond zoo voordeelig is bere kend is in het voordeel der gemeente. ond is misschien voor iets meer aan 19 woningen. (Dhr Berger: o, nu begrijpen we het.) Dhr D e M e ij, soc. dem., stelt op den voorgrond, dat de gemeente recht heeft om de exploitatierekening na te gaan. Nu één van beiden: óf B. en W. leiden ons om den tuin, óf dhr Wesseling is onjuist. Er is een verschil van f5000 in den grondprijs. De gemeente verkoopt volgens den heer Wesseling grond voor meer dan 19 woningen. Daartegen verzet Spr. zich. (Dhr Wesseling: misschien voor 20 wonin gen.) Het is van een raadslid als dhr- Wesse ling te riskant, om te zeggen, dat er in 50 jaar geen huurverlies zal zijn. Het verschil in behandeling door B. en W. tusschen deze vereen, en andere ver eenigingen is wel heel opmerkelijk. An dere vereenigingen worden zooveel mo gelijk tusschen de wielen gereden. Hiei gaat alles van een leien dakje. De Vereen, tot bevordering der Volks huisvesting vertikte het in den duren tijd woningen te bouwen. De steun aan Gemeenschappelijk Belang wa's dan ook geen philantropie. De woningen waren noodig. Het was zuiver zakelijk bedoeld. Spr. herhaalt, dat de macht van eer, fabrieksdirecteur al groot genoeg is. Hij behoeft nog geen baas te spelen over de woningen van zijin arbeiders. De aanvragen van de beide andere ver eenigingen zijn van ouderen datum dan deze aanvraag. Dus B. en W. bevoor rechten de werkgevers-vereeniging. Dhr Andriessen, R.K., is ook voor woningbouw. Maar het is wel een verschil, wie er bouwen zal. Spr kent feiten (niet in Vlissingen) dat de arbeiders bij een staking gedreigd worden uit hun huizen te worden gezet. (Dhr Berger: in de R.-Katholieke stre ken?) Als er geen andere toelichting komt, zal spr. tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr Wesseling, v.b., merkt op, dat de woningen noodigzijn, dat de risico veilig geaccepteerd kan worden, dat de woningen goed zullen zijn, dat de be grooting, juist in het belang der gemeente', zoo zuinig mogelijk is opgemaakt, en dat de vereen, financieel solide is. Dhr van Hal, soc. dem., zegt dat hem nu pas vanmiddag gebleken is, dat deze vereeniging niet het eerste aan het bod. is geweest. Nu zal Spr. tegen stemmen. Dhr W e s s e 1 i n g, v.b., zegt, dat over dezen woningbouw al zeer lang is ge sproken. Dhr v. Oorschot wil niet formeel zijn. Het gaat voor hem om het principe. Spr. geeft sterk de voorkeur aan het bou wen door de twee coöp. vereenigingen, die ook zeer graag willen bouwen, maar nu de voet worden dwars gezet. De voorzitter meent, dat het hier een kwestie van principe iis.. Weth. P. G. Laernoes, A.R., begrijpt niet de houding van den heer Van Hal, die als lid der fin. commissie volkomen op de hoogte was. Daar is de zaak grondig besproken en was hijl vóór het voorstel. Spr. herinnert er aan, dat dhr Vrijien- hoek, soc. dem., uit Den Haag in een vergadering alhier lof toezwaaide aan B. en W. voor hun houding t.o.v den wo ningbouw. NIEUWE HAVENWERKEN TE VLISSINGEN. Een overzicht van de werkzaamheden aan den sluisput. De sluizen moeten 1 1930 gereed zijn. Dit college is zelfs in den lande ten voorbeeld gesteld. Dat is wat anders dan dezen middag is gezegd. Spr. begrijpt het verzet van uiterst links niet. Wanneer er goede woningen gebouwd worden voor de arbeiders, moet dat toch toegejuicht worden? Moet het niet gewaardeerd, dat een fabrieksdirec teur zorgt voor goede woningen voor zijn a rbeiders Wij hebben over deze vereeniging nooit eenige klacht gehoord. Niemand verlaat onnoodig hare woningen en velen wil len er graag in. Eenige discussie ontstaat hierna tus schen dhrn Laernoes en Van Hal. De laatste zegt, dat dit voorstel in de fin. commissie zonder dsicussie is aan vaard. De eerste zegt, dat er meermalen en langdurig, hoewel niet in de laatste vergadering, over is gesproken. Het blijkt ten slotte, dat er in de commissie wel gediscussieerd is bij het in optie geven van den grond, maar niet bij de aanvrage als zoodanig. Voor het eerste waren niet allen, voor de laatste wel. Dhr Van Hal zegt ten slotte, dat hij zal tegen stemmen op grond van ongelijke behandeling. Dhr Laernoes meikt op, dat dhr Van Hal in de commissie vóór gestemd heeft. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. (Tegen dhrn Harts, Andriessen en de S.D.A.P. en soc. partijc) Bij het voorstel tot verhuren van grond aan de Wij'nbergsche kade zegt dhr Pol derman, C.H., dat deze kade in de onteigeningsplannen valt en straks voor het verkeer kan worden afgesloten. Daar om drjngt Spr. aan op aanlegplaatsen aan den Koningsweg. De voorzitter zegt, dat hierin" wel volkomen bevrediging zal komen. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen Hetzelfde is het geval met de andere, niet- genoemde punten der agenda. De voorzitter zegt nog: Krachtens art. 36 van het Motor- en Rijwielreglement zijn de wegen .in deze gemeente ingedeeld in klassen.- De Zeil- markt en de Gravenstraat zijn met het oog op de aldaar liggende rioleering in gedeeld in de derde klasse. De auto's van den Gemeente-reiniging^ dienst mogen volgens de betreffende wet telijke bepalingen de wegen der derde klas'se niet berijden. In verband met het vuilnisvervoer is het echter noodzakelijk, dat door genoemde auto's de Zeilmarfct en de Gravenstraat bereden wordt. Naar aanleiding hiervan verzoeken B. en W. den Raad krachtens art. 54 van meergenoemd Reglement, ten behoeve van de auto's van den Gemeente-reinigings dienst ontheffing van bovenbedoeld ver bod te verleenen. Toegestaan. Rondvraag. Dhr Ror ij e keurt het af, dat auto's te midden van het publiek rijden als er op- de Keikhoflaan groote dru'kte is vóór en na de voetbalwedstrijd i den. Spr. wil op die uren de auto's alleen op den Koudekerkschen weg toelaten. Dhr de M e ij heeft het besluit van zooeven aangaande den woningbouw be schouwd als een principe-besluit. Komt er nu straks nog een voorstel te dezer zake, dan zal Spr. daarover niet meer discussieeren. Het moet nu hierbij! blijL ven. Dhr Berger zag in een volgende vergadering gaarne inlichtingen over het abattoir. Dhr v. Oorschot brengt ter sprake een schrijven van de barbiers- en kappers- vereeniging. In het badhotel wordt 's Zon dags door een kapper gearbeid. Is dit in overeenstemming met de politie-verorde- ning? Nu hebben B. en W. een uitspraak gedaan. Spr. wil, dat dergelijke zaken in de commissie voor strafverordeningen worden behandeld. De voorzitter zegt, dat er in "het hotel Brittannia geen kappers'salon is. Dhr v. Oorschot zegt, dat er wel iets dergelijks is. Die salon wordt door een kapper geëxploiteerd. De bediende wordt verplicht er 's Zondags te werken. Dhr Berger, s.d., merkt op-, dat ieder kapper 's Zondags zijn klanten aan huis mag bedienen. De voorzitter zegt, dat deze zaak in de commissie voor strafverordeningen zal worden besproken. Hierna sluiting der openbare vergade ring. De Bloementuin. Het gaat in den bloementuin net als in den groententuin, altijd is er volop werk, is er te zaaien, te verplanten, willen we van een juiste opvolging ver zekerd zijn. Voor het zaaien van de twee jarige planten is nu de tijd weer aangebro ken. De keuze is zeker niet beperkt en we zullen hier slechte enkele soorten noemen, waarmede geenszins gezegd wil worden, dat de niet genoemden minder geschikt of minder fraai zijn. Flora's kinderen zijn zoo talrijk dat de ruimte niet toelaat ze allen in een artikel te behandelen. Daarvoor zou een stevig boekwerk noodig zijn. Boven dien breidt het aantal soorten en ver scheidenheden zich nog steeds voortdu rend uit, zoodat zelfs.de meest verwende een overvloed van keus heeft. Het groote voordeel van een en twee jarige bloomen is, dat wo met weinig moeite en met nog minder kosten, over een schat van bloemen kunnen beschik ken. Voor eenige kwartjes hebben we een tuin en een huis vol bloemen en om de kosten heeft dus niemand het te laten, Zoo'n bloemenweelde voor zoo weinig centen is waarlijk een koopje en gezien het groote genot dat we er van hebben, is het zeker een heel beste geldbelegging. Als twee-jarigen komen in aanmerking: Althaea's, Viola's, Lupina's en de Papa vers nudicule of Naaktstelige Klaproos, met en'kelbloemige klaprozen op hooge, onbebladerdc dunne stengels, in kleuren van oranje tol. geel en wit. Een oude bekende is de Judaspenning, voornamelijk gekweekt om de zilverige penningen., Verder gevuldbloemige Made liefjes en vooral niet te vergeten ver schillende muurbloemen. Nu gezaaid, b'oei en ze het volgend voorjaar op de perken. Een der meest bekende twee-jarigen is de Campanula Medium. Het opkweeken hiervan levert geen moeilijkheden. We zaaien begin Juni in den tuin of kouden bak, niet te dicht opeen en in voedzamen grond. Na het opkomen worden 'de jonge plantjes verspeend, op een opengevallen plaatsje in den tuin en hier blijven ze staan tot begin October. Ze worden dan naar de perken overgebracht. Is de grond te vochtig in den tuin, dan is het beter ze in een koude bak te zetten en ze begin April op de perken te brengen. Bescher ming in den winter, als ze op perken staan, door ze te bedekken met droog blad en turfmolm is noodzakelijk. De kleuren zijn rose, wit, lila en blauw. Het zaaien van twee-jarigen doen we bij vooikeur op een beschaduwd plekje in den tuin en houden de grond ge regeld vochtig, omdat anders bij droog zomerweer het zaad ongekiemd blijft lig gen. In den nazomer kunnen de plantjes bij het verspenen naar een zonniger plekje worden overgebracht. De een-jarige bloemen, die reeds eerder gezaaid zijn, moeten tijdig verspeend wor den. Een andere bezigheid, die wel eens vergeten wordt, of die vaak te laat wordt uitgevoerd, is het opbinden. We hebben dit reeds eerder wat uitvoeriger behandeld en volstaan dus met er even aan te herin neren. Wacht er in geen geval mee, totdat een zware onweersbui de plan ten geheel of gedeeltelijk heeft bedorven en we mogelijk de put gingen dempen, als het kalf reeds verdronken is. ,<m we gelukkig eindelijk zomerweer hebben, moet er ook meer worden ge goten. De bloemen worden hierbij niet zoo gemakkelijk' vergeten, cl och boomen en heesters staande tegen muren, worden nog maar al te vaak stiefmoederlijk be handeld. Die wortelen diep en hebben het niet noodig, wordt er vaak gezegd. Hoe- velen zouden aan deze zienswijze geen kwijnend bestaan, 'of 'erger nog een on tijdig einde aan hebben te danken? Breng een geul rond de stam aan en giet deze geul 's avonds vol water. Tot slot nog iets over de Dahlia's. Zoodra mogelijk ook hier de scheuten aanbinden. Staan de planten op vochtige plaatsen, dan worden de jonge scheuten soms door slakken aangevreten. Om deze rakkers, die overdag in den grond kruipen, te verschalken, steken we eenige slablaad jes bij de planten in den grond, 's Morgens vroeg openen we de jacht en vinden ze in of bij de slablaadjes en maken ze subiet onschadelijk. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseren aan P. Mons, Westerstraal 221, Amsterdam. Probleem No. 94. Auteur: A. Knol, Amsterdam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart: 12 sch. op 2, 9, 12 tot 15, 18, 20, 21, 22, 24 en 27. Wit: 12 sch. op 25, 32 tot 35, 37, 38, 39, 45, 47, 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Om het kampioenschap van Nederland. De volgende partij werd gespeeld in d i eerste ronde van den wedstrijd om hut kampioenschap van Nederland 1929. Herm. de (zwart). 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 31—27 17—21 4. 37—31 21—26 5. 44—39 26X37 6. 42X31 20—24 7. 41—37 14—20 8. 47—42 7—12 9. 46—41 11—17 10. 27-22a) 18X27 11. 31X11 16X7b) 12. 5044 12—18 13. 37—31 7—12 14. 41—37 1— 7 15. 31—27 10—14 16. 34—29 23X34 17. 40X29 5—10 18. 39-34c) 20—25 Jongh (wit), A. Jacobs 19. 29X20 15X24 20. 43—39 10—15 21. 44—40 14—20 22. 49-43 9-14d 23. 34-30e) 25X31 24 39X30 4— 9 25. 30—25 18—23 26. 43—39 7-1 lf 27. 37—31 2—7 28. 42-37g 24—20 29 33X24 20X20 30. 39-33h) 14—20 31. 25X14 9X20 32. 33X24 20X29 33. 48—43 3— 9 34 40—34 29X40 35. 45X34 15—20 36 38—33 20-24i Stand na den 36sten zet van zwart: 6 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 60 37. 33—29 24X22 38. 27X29 19-23j) 39. 29X18 12X23 40. 43—38 9—14 41. 38—33 13—19 42. 31—27 19—24 43. 36—31 8—13 44. 33—28 13-19k) 45. 34—29 24X22 46. 27X29 14—20 47. 32—28 11—17 4-8. 31—27 7—12 49. 37—31 12—18 50. 31—26 6-111) Remise. a) De eenige weg om met den langen vleugel iets te ondernemen. Anders zou wit 3126 moeten spelen en een randschijf accepteeren. b Beter dan 6X17. Na den tekstzet heeft zwart meer afwachtende zetten. c) Wit wil den grooten afruil met 19 23, 1822 en 12X25 niet toelaten. Zwart krijgt dan wel een randschijf, doch veel heeft wit daar in deze stelling niet aan. d) Zwart geraakt nu aan den linker vleugel opgesloten, doch zooals men zal zien zonder nadeel. e) Sterker achten wij voor wit 3429, hetgeen het spel meer op het midden houdt. De tekstzet verzwakt den rechter vleugel. f) Op 1218 zou wit zeer goed 3934 kunnen spelen, voortgezet met 3429 en 40X29 met zeer sterken zet. g) Bij dezen en den voorgaanden zet kan wit niet 3934 spelen wegens zwart 24 30, enz. h) Hier geven wij de voorkeur aan 40 34 en 45X34. i) Op 1218 krijgt zwart moeilijkheden met 33—29*) en 43—38. 1117 mag dan niet wegens wit 28 —22, 34—30. j) -Vrijwel gedwongen, doch tevens af doende. k) Gedwongen want op 1419 zou wit 3429 winnen. 1) Een merkwaardige eindstand, loopt wit achter dan doet zwart het ook en. om gekeerd. Remise is dan ook het slot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 10