Binnenland Uit de Provincie. Zoeklichtjes. Kerknieuws. |k „Eiken dag één Glaasje" tnfg ftcn Lelèvre en zjjn beide metgezel len, als de Green Flash, waarmede Wil liams en Yancey naar Rome willen vlie gen, waren, gistermorgen geheel voor het vertrek naar Europa gereed. De vijf vliegers gebruikten gezamenlijk het ontbijt en daarna begaven de Fran- schen zich naar hun toestel om den tocht naar Parijs te gaan ondernemen. De mo toren raasden en met een vlotten start schoot de „Oiseau jaune" de lucht in. Korten tijd later kwam de machine ech ter weer in zicht, koersende naar het vliegveld, waar het twintig minuten na het vertrek weer landde. Naar verluidt, had men een breuk ont dekt in het benzine-reservoir, welke ont dekking de vliegers noopte terug te kee- ren. De „Green Flash" gloed over het ter rein, doch na een 300 meter te hebben afgelegd drong een wiel in het zand. Het vliegtuig helde zoo ernstig over, dat men een opgenblik vreesde, dat de vleu gel zou afknappen. Gelukkig kwam het echter niet zoo ver. Het verbod vari massieve autobanden in Duitschland. Met ingang van 1 Juli 1929 zou het verboden zijn in Duitschland vrachtauto's van massieve banden voorzien te hebben, terwijl dit verbod voor aanhangwagens op 31 Januari 1930 zou ingaan. In kringen van vrachtauto-eigenaars wordt thans gestreefd naar een verlenging der termijnen. Het rijksministerie valn verkeer kan niet tot een dergelijke verlenging besluiten. Het voeren van meer elastische banden is noodig ter bescherming van de straat wegen en voor de veiligheid der gebou wen. Korte berichten. De vakvereeniging van het Duitsche spoorwegpersoneel heeft besloten de door den rdjksbemiddelaar voorgestelde loonre geling te aanvaarden. De directie der Spoorweg-Maatschappij verklaarde echter dat het haar niet mogelijk is hetzelfde te doen. De afdeeling Berlijn van het Rijks- verbond van do koffiehuishouders heeft besloten alle lokalen op 1 Juli te sluiten indien de belasting op de openbare ver makelijkheden niot in ruime mate wordt verlaagd. Enkelo grooto variétés hebben hun personeel reeds tegen 1 Juli opgezegd. De Bulgaarsche ministerraad heeft besloten tot uitvaardiging van oen groote politieke amnestie. Zij zal betrekking heb ben op alle veroordeelde communisten, op de gewezen ministers Radoslawof en Tontsjef on op do in ballingschap vertoe vende ministers van het ministerie Stam- boeliiski. Het betrokken wetsontwerp zal nog deze week worden ingediend. Het Albaneesche staatsblad bevat een wet op het verplicht gebruik van land bouwwerktuigen en zaaizaden. De onhewiaakte overwegen. In verband met het rapport van de commissie van onderzoek inzake de vei ligheid op de openbare niet-afgesLoten overwegen, heeft het Hdb-ld oen onder houd gehad met den heer Ir H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur, chef van den dienst van Weg en Werken der Ne derland sche Spoorwegen, die Lid van be doelde commissie was en tot wiens de partement de onbewaakte overwogen be lmoren. Op onze vraag, zegt het blad, wat de Nederlandsche Spoorwegen zullen doen in verhand met de conclusies, waartoe de commissie gekomen is, wees de heer Maas Geesteranus er op, dat nu het rap port aan den minister van Waterstaai is uitgebracht, thans bet woord ook aan dien minister is wat er gebeuren zal. Dat neemt echter niet weg, dat door de spoorwegen ongetwijfeld verschillende maatregelen genomen zullen worden in den geest van de conclusies van het rapport, en omdat internationale over eenkomsten daartoe in de toekomst zul len nopen. Zoo zullen do roode reflec toren, die thans in de overwegboomen en de pialen zijn aangebracht, vervan gen worden door oranje reflectoren. Maar de bezwaren zjjn daarmede niet opgeheven, als men bedenkt, dat per jaar meer dan 3000 reflectoren door balda dige handen vernield worden. Om die vernieling zooveel mogelijk tegen te gaan, worden nu bedoelde reflectoren in ge goten ijzeren traliehuisjes gezet. Wat de automatische seinen betreft, achtte de heer Maas Geesteranus het roode flikkerlicht, dat dag en nacht werkt, het beste en hij vermoedde, dat daarmede in de toekomst wel proeven genomen zullen worden op onbewaakte overwegen, in overleg met den minister Van Water staat aan te wijzen. Op onze vraag wat de spoorwegen den ken te doen met den veel besproken over weg te Rilland Bath, nu daar ter plaatse weer een ongeluk .is gebeurd, antwoord de de heer Maas Geesteranus, dat er ook Ha dit ongeluk voor de spoorwegen geen reden is om wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Die overweg is niet gevaarlijker dan andere, want op een afstand van 500 meter kan men de trei nen zien naderen. Het zwaJcke punt bij de onbewaakte loverwegen is: de mist, doch de gege vens wijzen uit, dat, evenals bij avond, en nacht, bij mist do minsto ongelukken voorkomen. Blijkbaar zijn de menschen dan voorzichtiger. De boaötf- en heltfo-branderf. In verband met de langdurige droogte heeft de Minister van Defensie bepaald, dat wegens brandgevaar in bosch- en heide-terrein geen schietoefeningen meer gehouden mogen worden met losse pa tronen en sein- en lichtmunitie. De wijziging van de Ouderdomswet, De commissie, benoemd door de Ned. Vereeniging tot bevordering van het Le vensverzekeringsbedrijf, bestaande uit do heeren J. W. Niemejjer, H. T. Hoven, J. P. Kloosterboer, W. A. M. Korink en W. D. Veltman, heeft zich in verband met de aanneming door de Tweede Ka mer van do wijzigingen der Ouderdoms- wet-1919 tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin op verwerping van dat wetsontwerp wordt aangedrongen. Naar de meening van adressante wijkt de Ouderdomswet steeds verder af van het oorspronkelijke doef: „onder bepaal de voorwaarden aan arbeiders en per sonen, die economisch, met arbeiders zijn gelijk te stellen, gelegenheid te geven bij de Rijksverzekeringsbank een vrijwillige verzekering te sluiten tegen de gelde lijke gevolgen van den ouderdom". Wel is in 1923 de considerans der Ouderdomswet veranderd, doch het slui ten van een vrijwillige verzekering tegen de geldelijke gevolgen van den ouderdom bleef als eenig doel daarin behouden. Noch de overlevingsrente, noch het in de Ouderdomswet aangebrachte nieuwe ele ment van de premie-restitutie is volgens adressante te brengen onder dat begrip. Hei reizigersverkeer. Teneinde een beeld te krijgen VaM den omvang van het reizigersverkeer, moeten ook de abonné's in aanmerking worden gein omen, omdat hun reizen meer dan da helft van bet overige verkeer uitmaken, schrijft „Spoor- cn Tramwegen". En bo vendien kan niet volstaan worden met hot aantal reizigers, omdat de lengte der reizen, daarbij zou worden verwaarloosd. Daarom wordt als maat genomen do .reis vau één reiziger over één K.M. In Juli 1926 daalde dc enkelo reis-prijs mot meer dan 15 pet. Van 1926 op 1928 steeg do omvang van liet reizigersverkeer zander abonné's met 22 pet., en totaal met 14 pet. De ontvangsten van dit ver keer zonder abonné's stogen met 11 pet. en totaal met 7 pet. In hetzelfde tijdsverloop bleven, omvang cn opbrengst der abonnementen nagenoeg ongewijzigd. Ook in de le klasse is hot verkeer sterk toegenomen; in twee jaren steeg (zonder abonné's) de omvang met 19 pet. DE KATTENDIJKSCHE GEMEENTE- RAAD. De „Goesche Crt." meent ons1 de les te moeten lezen omdat wij eon zuiver objectief verslag gaven van de Gemeente raadsvergadering te Kattend ijke. 'Zi'i heeft vroeger ook meermalen do raadszittingen daar ter .plaatse meega maakt maar daarbij heeft ze zich zoo „geërgerd over moedwillige (en. ook over natuurlijke) ruwe dofhheid van enkele af gevaardigden," dat zovan deze ver gaderingen geen verslag meer plaatst, noen,dat zij besloot dit werk aan haren correspondent over te laten, met an dere woorden, dat zij óók een verslag plaatst, evenals „De Zeeuw" dat doet. Het verschil i's alleen,, dat het verslag in „De Zeeuw" zuiver objectief is, terwijl dat van de „Goesche Crt." van zekere partijdigheid niet is vrij te pleiten. Onze collega spreekt verder hare ver wondering -uit, dat „De Zeeuw" zich niet op het standpunt der andere Goesche couranten kan plaatsen en vergaderingen als deze negeert, pardon, het geven van een verslag aan den correspiondent ter plaatse opdraagt. Om de waarheid te zeggen, begrijpen we van deze zedopreekeriji nu letterlijk niets. Het ecnige verschil tusschon de „G. Crt." en „De Zeeuw" is toch, dat wij voor een ejgen verslag zorgen, terwijl de „G. Crt. uit ergernis over moedwillige en natuurlijke ruwo domheid zich een ver slag la,at toezenden. lntusschon ging ons, toen we dit lazen, plotseling een licht op. Meermalen hadden we ons toch afge vraagd, wat wel de oorzaak kon zijn, dat in zelfs in ons oog zeer belangrijke landbouwvergaderingen alleen De Zeeuw vertegenwoordigd was. Maar nu wordt ons de zaak duidelijk. De „G Crt." is bevreesd dat ze zich zal moeten ergeren over moedwillige of natuurlijke ruwe domheid, blijft rustigjes thuis en drukt dan als Hzoo uitkomt, het verslag uit ons blad af. Zij heeft dan geen ergernis en geen moeite tevens. Wij ergeren ons daaraan niet. Er zijn nu eenmaal fijngevoelige naturen, die men wat moet ontzien, en die, cultuurmensrihen als ze zijn, van niets zoozeer een afkeer hebben, dan van moedwillige en natuur lijke domheid. Maar laat onze collega zich dan ook niet met onze verslaggever^ bemoeien, en niet de zedemeester gaan uithangen, en dan ook zoo consequent zijn om der gelijke vergaderingen te negeeren. 1Voorschotten Landarbei ders wet. Aan de gemeente Wolfaarts- dijk is een voorschot uit 's Rijks 'kas verleend tot een maximum van f2381, tor verstrekking aan do vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, ter uit betaling vm bet door een landarbeider Na den zwaren boschbrand, welke in do gemeenten Middclbeers, Vessem en Oor schot voor f 250.000 schade aanrichtte. Boomen, waar de kruin is afgehakt ter verkrijging van een brandvrije strook. benoodigde bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Do waterleiding in Z. Vlaanderen. Naar de Tern. Crt. ver- mieemt, werd in de Dinsdag gehouden vergadering van commissarissen der Zeouwsch-Vlaam'scho Waterleiding-Mijl. be sloten een vergadering van aandeelhou ders uit te schrijven tegen 13 Juni a,.s„ Vermocdolijk zal getracht worden, in die Vergadering een 'uitspraak' te krijgen over de nog onafgedane conclusies van het Rapport der Commissie van Onder zoek, met name die omtrent het collego van Commissarissen. Naar verluidt, is het standpunt der vergadering van Com missarissen nog hetzelfde, n.l. dat, indien do vergadering van aandeelhouders zich in meerderheid omtrent do bestuurskwestie zou uitsproken overeenkomstig de conclu sie der commissie, Commissarissen zich daarna zullen beraden of zij als college collectief, dan wel verschillende leden individueel gehoor zullen geven aan het. uitgesproken advies dat zij hun zotol be schikbaar zullen stollen. Benoemd tot adjunct-commies bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst do kantoorbediende le kl. P. W. Ruur- mon-d van het Post- en Telegraafkantoor te Vlissingen. Bij het gisteren gehouden examen dor Leerlingen-Commissie in do Typo grafie, district Zeeland, ter verkrijging van een bewijs van bekwaamheid, slaagden de leerling-drukkers P. D. Ploegaert te Mid delburg en D. v. d. Velde te Goes en de leerling-zetter G. P, J. Kauffmann tc Go-es. Het practiseh gedeelte yan het examen werd afgenomen op de drukkerij- der firma, F. v. d. Velde te Vliss-ingon en op die der firma O-osterbaan Le Cointre te Goes. Middelburg. Door de politie werd gis teren aangehouden een man, die enkele malen in. het Alg. Politieblad gesignaleerd stond, omdat hij, nog hechtenisstraffem moot ondergaan en tevens omdat de com missaris te lla,a,m zijn opsporing verzocht. Daar de man zich tegen zijn aanhouding vorzetto, moest assistentie worden inge roepen, waarna de aangehoudene naar het bureau kon warden overgebracht. Hedenmorgen is hij aan den ambtenaar van het O.M. voorgeleid. Hedenmorgen schrok een paard, ge spannen voor enn wagen met melkbussen, op den Kinderdijk en sloeg op hol. Met den wagen achter zich, holde het dier langs Kinder- en Korendijk, Koningsbrug en zoo van de verboden zijde de Sogeer- straat in, 'stak do Lang edel ft over en holde verder de Oude Kerkstraat in, aan het einde waarvan do wagen achter de ijzeren pa,al met verboden inrit bleef vastzitten en hot paard door een politie agent kon worden gegrepen, die nog enn trap op zijn voet kreeg van het paard. Wonder boven wonder is het daarmee af- geloopen, want het paard wist alle ge vaarlijke punten zonder ongelukken te no- men. Wed is uit de buslsen veel melk her en derwaarts geslingerd en waia de wagen beschadigd. Goes. Bij het gisteren alhier gehouden examen vanwege de Fed. van Ned. Steno- leeraren Systeem I. Pitman, slaagden voor: machineschrijven (vaardigheidsdi ploma) mej. P. M. de Fouw, Colijnsplaat, mej. A. G. v. d. Broecke, Goessche Sas, en de heeren A. G. M. Deurloo te Nieuwd-orp, A. A-driaansen en B. H. M. de Poorter te Goes. Voor Stenografie Pitman diploma A, de dames A. G. Bruggeman, A. G. van de Broecke en K. Mulder te Goes, en voor di ploma Steno-typiste (snelheid pl.m. 80 woorden p. m.) de -dames A. Th. de Vos, J. J. van de Linde, L. A. van Damme, allen te Kortgene, A. A. Hommes en J. Heyboer te Goes, allen leerlingen van de Pitman- school te Goes, Directrice Mevrouw N. Crucq, "Wilhelminastraat 96. Voor nieuwe cursussen wordt verwezon naar de advertentie in dit blad. Kloetinge. Gistermiddag werd alhior hij do Wed. N. oen begin van brand ontdekt, welke door buron bijtijds word gebluscM. Da oorsaak hiervan waa een stoof met vuur, welke aan het branden was gegaan. Eenig huisraad verbrandde. 's-Heer Arendskerke. Ook dhr Jac. de Schipper Jacsz. heeft verklaard, de benoe ming tot lid van den Raad dezer gemeente niot aan te nemen. SI. Laurens. Voor de A.R. kietsvereeni- ging trad Woensdagavond op het Tweede Kamerlid de heer J. J. G. van Dijk. Spr. stelde do vraag, waarvoor wij ons in den verkiezingsstrijd begeven, en zei, da,t dit niet is met het doel om een ooalitieregecring te krijigen, ook niet voor bolioud van hot tegenwoordige oxtra-poxle- mcnlair kabinet, waarmede do A.R. niet tevreden kunnen zijn. In het program van actie wordt met nadruk aangege ven, dat do verkiezingsstrijd voor de A.R. is een strijd om (le beginselen, beginse len welko ontleend zijn aan Gods Woord. In een bezielende rede verklaarde spr. die beginselen, wekto allon op daaraan trouw to blijven, en er ijverig propaganda, voor to maken. Nadat enkoio vragen wa ren gestold, die door don spreker werden beantwoord, eindigde de heer Van Djjk met dankzegging. Wissenkerke. Loop der bevolking gedu rende do maand Mei 1929. Ingekomen: 1, Jan Jacob do Oude en ge zin, iandb., uit Colijnsplaat; 3, Cornelis Adriaan Jlanse, landb.k., uit Ziorikzeo; 4, Anna Adriana Marcusse, z. b., uit Kats; 6, Izaak Hage, rijwielh., uit N. en St. Joos- land; 13, Jacob Verburg, z. b., uit Hoofd plaat. Vertrokken: 18, Tannetje van der Weele, z. b., naar Ierseke; 22, Gerard Jacob de Smit, slagerskn., naar Goes; 22, Steven van Damme, chauffeur, naar Canada; 22. Dirk Vroonland, veldarbeider, naar Noord Amerika; 22, Marcus Thomas Verburg, landbouwerskn., naar Canada; 25, Joppa Pieternella de Regt, z. b., naar Kortgene. Zierikzee. Gistermorgen tegen 9 uur brak op den Watermolen brand uit in do kuiperij en vleesclirookerij van den heer J. v. d. Velde, alhier. Direct werd de brandweer gewaarschuwd en riep do brandklok de burgers op. Het duurde eer half uur voordat spuit I het eerst water gaf. Intusschen had men het gebouwtje in- gnrammeid en met brandhakon uit elkaar gehaald. Voor uitbreiding bestond toen geen gevaar meer. Betrekkelijk vlug was deze brand ge- bluscht. De aangrenzende woningen be kwamen niet veel water- of brandschade. De vleeschrookorij en kuiperij was ver zekerd, de inventaris daarvan niet. De oorzaak moet gelegen zijn in 'tfeit, dat stukken vleesch, die het rookproces moes ten ondergaan, hebben vlam gevat. (Z. Nsb.) Koewacht. Menschedijlkei berekeningen kunnen falen. Toen in het voorjaar veel vraag was naar aardappelen en men f4 tot f4.50 per 100 K.G. kon krijgen, be sloten verschillende landbouwers hun voorraad nog wat te bewaren. Iedereen meende dat na zoo'n strenge winter de prijzen wel omhoog zouden gaan. Maar wat bleek, in plaats van omhoog, daal den de prijzen van week tot week en thans zijn de aardappelen haast onver koopbaar. Dezer dagen werd aan een landbouwer 60 cent per 100 K.G. gebo den voor kleine aardappelen en de man was blij dat hij! ze kwijt was. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warmond, G. J. G. de Bel te Sliedrecht. Bedankt voor Drogeham, G. Barger te Hoorn (Evangelisatie). Geraf. Kerken'. Aangenomen naar YsselmuidonGraf horst, R. W. Huizing te Harlingen. Doopsgezinde Gemeenten. Bedankt voor IJmuidon, F. van dor Wissel to Aardenhurg. Er was geen debat, zegt „Het Volk En ik geloof het graag. Suze Groeneweg hield n.l. Maand?: avond te Kampen een rede, dio m; - even 3 uren duurde. Waarom deze dame ondanks de war-: te zoo lang van stof was, vermeldt he- verslag niet. Of 'twas, omdat het zoo uiterst las tig was, het optreden van de Socialisten goed te praten, of dat het was, omdaj tot eiken prijs debat moest worden voor komen, ik weet het niet. Maar ik begrijp wel, dat er geen de bat was. Wio drie uren lang zulk een woorden vloed over zich heen heeft laten gaan, zal er natuurlijk niet aan denken, Suze Groeneweg-zonder-cnd opnieuw aau 't praten te brengen. Er was -geen debat. Nu, dat begrijp ik. OPMERKER". bols NU F 4.- PER KRUIK Th ooi. SohoolKampon. Voor het eand. examen theologie is geslaagd do heer H. J. Kampherhock te Zwolle, Kerkbouw. Voor de stichting corner tweede Herv. Kerk te Alphen a. d. Rijn is, naar „De Ned." meldt, thans een bedrag van f 12.000 bijeen. Het ligt in de bedoeling reeds dit jaar over te gaan tot de stichting van een wijkgebouw met kosterswoning in wijk Hoorn. Langdurigo vacature. Aan de sinds 1884 bestaande predikantsvaca- turo der Ned, Herv. Gem. te Peins en Zweins (classis Franeker; zal spoedig een einde komen. Op 16 Juni a.s. zal do lieer M. L. Onnos, cand. t. d. H. D., er zijn intrede doen, na bovestigd to zijn door ds A. J. Werner van Deventer. Noderlandsch Zen deling- Genootschap. Op Woensdag 10 Juli hoopt het Ned, Zendeling-Genootschap te Rotterdam zijn 132o jaarlijkscho verga dering te houden. Voorzitter dezer ver gadering is ds C. L. Voorhoeve, predikant te Vlissingen, lid van hot hoofdbestuur. In de ochtendvergadering zullen do direc- toron het jaarverslag uitbrengen. Des na middags doet dr K. J. Brouwer enkele mododoolingon over zijn bezoek aan de arbeidsvelden Oost-Java, Minahassa, Bo- laang-Mong-ondou, Posso en. Deli. Des avonds in de Grooto Kerk wordt de zendingsrede gehouden door ds P. de Haas, predikant te Utrecht. Afgevaardigd worden vanwege do Commissie tot de zaken der prot. kerken in Ned. Oost- en. West-Indië de a.s. hulp-predikers ,T. Groot en B. Moendoeng, en door het Sangi- en Talaud-comité de a.s. dienaar des woords K. Mi-edema. Terneuzen. Dinsdagmiddag werd in do Geref. Kerk alhier een classicale diaconale conferentie gehouden. Dhr W. Bedet open- do de samenkomst namens de roepende diaconie van Terneuzen. Bij hot teekenen der presentielijst bleek, dat -de diaconieën van Oostburg en Aardenburg niet verte genwoordigd waren. Na bespreking van enkelo huishoudelijke zaken komt aan de orde do vraag van Terneuzen: „Is de dia conie geroepen de leden der kerk aan te sporen (voor zoover zij daarvoor in aan merking komen), lid te worden der werk lozenkassen, teneinde zich aldus te ver zekeren tegen -de gevolgen van werkloos heid?" Uit de bespreking die hierop volgde bleek, dat men er voor is, lid te worden der kassen, en dat op organisatie kan wor den aangedrongen, mits er geen consciën tiebezwaren tegen bestaan. Hierna komt de vraag van Axel aan -de orde: „Is iemand, die ondersteuning geniet van do diaconie, verplicht hiervan mededeeling te doen aan de commissies voor Rijks- of ge meentesteun?" In verband hiermede komt men tot de conclusie, dat kennisgeving toe laatbaar geacht mag worden. Tot roepende diaconie voor de volgende conferentie wordt de diaconie van Zaam- slag aangewezen. In zijn slotwoord zegt de voorzitter o. m. dank voor de belangstel ling alsmede voor de tegenwoordigheid der beide adviseurs, de D.D. S. Groeneveld te Terneuzen en J. B. Vanhaelen te Hoek. Na de pauze verkreeg dhr W. Bedet van Terneuzen het woord voor zijn referaat: „Tweeërlei geest en tweeërlei werk". Spr. behandelde dit onderwerp in verband met het communaal begrip der eerste Jeruza- lemsche gemeente, in tegenstelling met het Communistisch stelsel, dat gemeenschap van goederen propageert. 'Spreker stelde tegenover elkaar de echte beginselen èn de valscbe, waaruit tweeërlei geest spreekt, en waarvan tweeërlei werk het resul taat is. Het werk en de bedoeling der eerste Christengemeente wordt door spr. uitvoe rig geteekend, waarna gewezen wordt op het schrille contrast dat de communisti sche heerschappij te aanschouwen geeft. Aan het slot van zijn referaat komt spr. tot de conclusie, dat hot niet zit in do ge meenschap der goedoren, maar in do ge meenschap der heiligen; want door de werking van den Heiligen Geest komen de gaven om do noodon dor armen te leni gen op de eenig juiste wijze bijeen. In verband mot dit roforaat wordon nog eonlgo vragen gostold, die door den refe rent tot genoegen beantwoord werden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2