No. 201 Donderdag 30 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK-GOES Ds PI ETER VAR DUKE Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle FEUILLETON. EN ZIJN GEMEENTEN. V Bereid met KAR-FtfiEL-PO Schitterende resultaten N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" - GOES - Telefoon 162 J ALLE per 1 JUNI vervallen worden verzilverd door Einde. D irecteur- H oof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange t/orststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. fye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.Of Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Waarom dat niet verteld? De voormannen van de Staiatk. Geref. partij weten van de A.R. partij' niets, maar dan ook' niets goeds' te vertellen. Zij hebben alleen critiek. Wanneer men leest wat van die zijde geschreven wordt en wat door de hee- ren Kersten en Zandt in de Tweede Ka ïnier gesproken werd, dan blijkt dat de scherpste pijlen altijd gericht werden op de A.R. partij!, tot groote vreugde van de linfcorzijde, die zulk een broederstrijd wht gaarne ziet, en die zeer goed begrijpt, dat op deze wijize de kracht van hen die voor de toepassing van de Chr. beginselen het pleit voeren, wordt verzwakt. Nu kan critiek, mits het opbouwende critiek is, goed zijb, en noodzakelijk. Ook de A.R. partij bestaat uit zondige menschen, die het hebben te belijden dat zelfs hunne beste werken onvolkomen zjjn en met zonde besmet. Ook de A.R. staatslieden maken fouten en er is niete tegen, dat daarop gewezen wordt. Maar z ooials gezegd, dan behoort toch altijd de critiek een broederlijk karakter te dragen. Terwijl daarnaast ook' de waar deering voor wat gedaan en bereikt werd, diet achterwege mag blijiven. En er valt toch ook nog wel iets ta waardeeren. Of is het niet van beteekenis dat de Antirevolutionairen jaar in jaa'r uit, als Onverdra.agzamen worden uitgekreten? Dat is toch een hewijls', dat zij wel degelijk voor hunne beginselen opkamen! Is het niet van beteekenis wat van A.R. zijde gedaan werd voor het Christelijk On derwijs Verdient het geen waardeering dat door de A.R. voormannen voortdurend getracht werd de Christelijke grondslagen van ons' volksleven te beschermen en te verster ken, dat tegenstand werd geboden tegen alles wat het Christelijk huwelijk kam ondermijnen en het gezinsleven verscheu ren? Is het niet de mioeite waard, wat gedaan werd voor de bevordering van de Zon dagsrust? In dit verband m'oge worden herinnerd aan het kortstondige ministerschap van Mr Rutgers in 1925. Er zou te Purmerend een landbouwten toonstelling worden gehouden met daar aan verbonden een sportfeest op Zondag. Voor dit feest werd aangevraagd het terrein van de R.H.B. School daar ter plaatse, maar Minister Rutgers, die niet wenschte mee te werken om den Zondag te ontheiligen, gai een weigerend ant woord. Veel heeft Minister Rutgers en hebben de andere ministers uit het Kabinet-Colijh in deze richting niet kunnen doen. Dank ziji het optreden van Ds Kersten, die daarbij den steun had van Communis- itoo? A. M. WESSELS. 4.) 1 En zoo ïs het oolk gebeurd. Met al gemeen® stemmen werd goedgekeurd, dat Van Dijike op de vergadering van den Kring van Gemeenten zou verschijnen, dm naai' artikel 8 te worden onderzocht Als proefpredikatie kreeg hij Joh. 13 vs. 7: „Wat Ik doe, weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan". Met algemeen® stem'men werd hg toegelaten. De dag der bevestiging te St. Philipisl- lamd werd bepaald op 10 Maart 1849, Ds Ledeboer bevestigde hem onder enor me belangstelling van nabij en verre, 's Middags deed Ds Van Dijks zijn. intrede roet 2 Oor. 3:5. „Niet dat wij van ons zelve bekwaam srjn jets te denken, als uit ons zeiven, maar tmta beWaamheid ibl uit God," Nu werd de invloed van Ds Pieter van Dijke met den dag grooter. Overal werd hij geroepen om te prediken em de Sacra menten te bedienen. Want hij was nu predikant in den vol len zin des woords. Ini zijn ambtsbediening wtó Dk Van Dijke zeer spaarzamelijk met de bediening vani het H. Avondmaal. Hij was altijd zoq bevreesd om er aante beginnen, omdat hij maar al te dikwijls zag „dat er tuog zqovelen aanliepen, die als honden ten en Socialisten, werd het Kabinet-Colijln tot heengaan genoopt. Maa$ wat het deed en wat het blijkens de troonrede voornemens was te deen, verdient toch erkenning en waardeering. Dat Ds Kersten en zijne vrienden cri- tiseeren, goed. Maar waarom dan ook niet verteld wat gedaan werd en wat men nog had mo gen verwachten? Critiek kan goed zijd. Maar met critiek alleen komt men niet verder. Dat is de laatste 4 jaar wel gebleken. De linksche partijen verkneukelden zicb toen Ds Kersten hen hielp om het Chris telijke Kabinet dat zich in de eerste troonrede zoo kloek en positief had uit gesproken, ten val te brengen. Zij wreven zich de handen van plezier telkens weer ais ze zagen dat Ds Kersten de A.R. partijl te lijf ging Maar het volk, dat God vreesde, had geen reden óm te juichen. Het gevoelde dat door deze eenzijdige en vaak onbillijke critiek' de christelijke beginselen, niet gediend werden. Zee uwsch-Vlaanderen. In „Het Volk" wordt er op gewezen1, dat er ondanks alle plannen en com missies enz. toch nog zoo weinig voor Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan wordt. „Waterstaat zegt het blad, is in het be zit van ©enige goed gefundeerde advie zen om het kanaal te graven en de ta rieven te Verlagen. Deze adviezen wor den ernstig, heel ernstig, diep ernstig be studeerd en intusschen gebeurt er niets. Minister Van der Vegte geeft audiënties aan Zeeuwsch-Vlaamsche heeren, die hem vragen: „Och, doe toch eens wat" en zijn antwoord is: „Ik overweeg". Het zal noodig zijn, dat na 3 Juli een bewindsman optreedt, die huishoudt on der de droogstoppels van ons meesit-Ver- bureaukratiseerde Departement." Het is inderdaad noodig, dat er eens een anderen, wind gaat waaien etn dat i'n- plaats van allerlei toezeggingen en over wegingen nu eens daden gezien worden. In verband daarmede noodigen wij' dan ook de kiezers uit straks hun stem uit te brengen op den heer J. J. C. v an:Dijk, No. 1 van de Zeeuwsche A.-R. candi- datenlijst. De heer van Dijk is een uitermate practisch man, die zich niet aan theo retische bespiegelingen te buitien gaat, maar die de kunst verstaat de dingen zakeljj'k te behandelen. En waar het zijn voornemen is, zich straks in de Zeeuwsche toestan den in te wenken en meer speciaal aan de Zeeuwsche belangen aan dacht te schenken, daar kan het wel niet anders of zijne verkiezing moet in aanzaten, aten en dronken en teruggin gen," nieit onderscheidende het lichaam des Hoeren. De Heilige Doop te bedienen was' hem: echter een groot voorrecht. Duizenden kinderen zijln door Ds van Dijke gedoopt, soms wel 40 50 per dag, omreden dat het aantal Van Dvjfciaansche gemeenten grooter werd en er telkens nieuwe plaat sen bijkwamen. Meermalen preekte hij ook in de open lucht. Dan stond hij op een boerenwa gen en sprak zoo het volk toe, dat van uren ver kwam loopen om hem te hoe ren,. Zijn grootste Gemeente was! die van Middelburg, die ruim 1000 zielen telde. Een zware slag trof Ds Van Dijke toen in 1853 zijn vrouw stierf. Daar Ds v. Dijke een dagje ouder werd. raadde zijn .vriendenkring hem ban, zich' te Middelburg te komen, vestigen. Hij zou dan vanuit Middelburg zijln gemeenten gemakkelijker kunnen bezoe ken. Na lang aarzelen besloot bij daartoe eni vestigde zich in 186? in Zeeland^ hoofdstad. Den 12en Juni van dit jaar trad, tóf wederom in het huwelijk met Janna Wil- helmina Meyer. Vanuit Middelburg 'reisde hij nu overal heen. Zijn predifcantsgewaad, korte broek steek en bef, had hij overal aan. Zoo kon men hem zien loopen in het groote Rot terdam of Drente of andere plaatsen in Holland, waar hij heentrok. Het centrum Middelburg beviel hem echter niet en na 15 maanden trok hjj weer naar St. Philipsland terug. Toen Ds Van Djjke stierf had hg 20 ge- het belang van Zeeland, meer spe ciaal ook in het belang van Zeeuwseh-Vlaanderen worden ge acht. Daarom straks gestemd op den heer J. J. C. van Dijk, Nr 1 op de lijst van Antirevolutionaire candidate!. Blflgekerkc. De actie van „Volksonderwijs" tegen de te stichten Herv. Christelijke school te Biggekerke heeft niet tot het gowenschte doel geleid. De roerende circulaire, waarop wij on langs de aandacht vestigden, vermocht blijkbaar niet de harten van de ouders te vermurwen. De verminkte Bijbelteksten, die dienst moesten doen om de openbare school te beschermen, bleven zonder uitwerking. De aanvraag om medewerking voor het stichten van een Christelijke school bleef gehandhaafd en de Gemeenteraad besloot in zijn Maandag gehouden vergadering de openbare school, die straks geen leerlingen meer zal tellen, op te heffen. Het ideaal: de bijzondere school regel, de openbare school aanvulling, begint steeds meer verwerkelijkt te worden. Ondanks de actie van „Volksonderwijs" Zware onweders in Frankrijk. De groote hitte, die in Frankrijk heerscht in Parijs steeg de warmte tot ruim 29 graden in de schaduw heeft zware onweders ten gevolge gehad. In Straatsburg sloeg de bliksem in de was fabriek „Xaver-Metz" in, die geheel af brandde. Zware regens vielen in Clermont en om geving. Het water en straatvuil drong vele woningen binnen, die ontruimd moesten worden. In Chamalierès werden de straten door snelle beken overstroomd. Ook hier moesten verscheidene huizen worden ont ruimd. De herstelbesprekingen. De Duitsche hersteldelegatie heeft de volgende verklaring bekend gemaakt: De deskundigen der crediteurstaten en de Duitsche deskundigen hebben zicb reeds sinds eenigen tijd bereid verklaard de Amerikaansche cijfers van 2050 milli- oen mark, zooals voorgesteld door A. Young, den voorzitter der conferentie, te aanvaarden, hoewel er met betrekking tot enkele vragen van interpretatie nog geen overeenstemming bestond. Deze meenings- verschillen zijn thans uit den weg geruimd en er is een interpretatie gevonden, welke voor beide partijen aannemelijk is met voorbehoud echter van die reserves, die nog op een beslissing wachten. Volgens een Havastelegram is men nu ook in de kringen der geallieerde deskun digen vrij optimistisch gestemd. Men hoopt vandaag de bespreking over de Duitsche reserves te kunnen beginnen en dan tegen het einde der week nog tot een principieel accoord te komen. Volgende week zou men dan den definitieven tekst van het accoord vaststellen. Kamer en Senaat in België. De roode verliezen. De officieele uitslag der verkiezingen in België is thans volledig bekend. De nieuwe ZEELANDS OPFOKVOERf MERK V.P.Z. No. I (eerste 4 weken) per 50 K.G. f 12.00 25 6.50 10 3,20 5 1.80 2 0.90 No. 2 (4 tot 8 weken) per 50 K.G. f 12.00 25 6.50 10 3.20 5 1.80 2 0.90 No. 3 (8 weken en ouder) f 12.00 Y per 50 K.G. 25 10 If 5 m 2 n w 11 li alles Inclusief verpakking, franco GOES 6.50 3.20 1.80 A 0.90 J Wederverkovpers en door de V.P.Z. Erkende Hoenderparkhouders speciale conditiën Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de meenten, waarover hij als hetofd stond. Eens of tweemaal per 'jaar hield hij ver gadering met hen, om kerkelijke belangen te bespreken. Het jaar 1883 werd echter zijn sterf jaar. Reeds in 1878 begon de zwakt© zich te doen gelden, maar in 1882 werd zijn laatste arbeid verricht. Hij ging op reis naar Benthuizen, waar Ds Ledeboer gestaan had. Dit zooi zijn laatste prediking zijn. Op 30 Juli preekte hij daar 3 maal. Na een paar dagen uitgerust te hebben, werd Woensdagna middag 2 Aug. nog een dienst belegd, waar hij nog 50 kindoren doopte. Daarna trok hij naar Moerkapelle, doch zijn krachten lieten hem niet meer too oma daar te prediken. Wel kwam men met vele kinderen naar de woning waar hij logeerde, die hij doopte, en gevestigde in dit woonvertrek nog 6 nieuwe lid maten. Na een sukkelende reis kwam hij 10 Aug. thuis. Hij moest naar bod gebracht, wat zijn sterfbed werd. Op Zaterdag 3 Maart ging hij de eeuwige Heerlijkheid in. Donderdag 8 Maart 1883 werd hij begra ven. De ontroering in het land was alge meen. Door twaalf ouderlingen der diverse ge meenten werd hij grafwaarts gedragen. De groote menschenmenigte, dia aanwe zig was, getuigde wel dat een groot man was heengegaan. Op zijn graf, dat nog wel vaak door per sonen die met hem sympathiseerden werd bezocht, ligt een groote gedenksteen, miet dit grafschrift: „Hier rust het stoffelijk overschat van den Weleerw. Heer Ds Pieter van Dgke, in zijn leven van God geleerd en geroepen Leeraar in verscheidene Ge reformeerde gemeenten, zoo in Zeeland, als in Holland en Drenthe. 2 Krom 24:16. Phil. 1:21.7! Evenals bij Brafcel, Lodensteijn, enz. verschenen er ook grafdichten op dezen meikwaardigen Zeeuw, die duizenden ver eerders naliet. Een dezer luidt als volgt: Past het niet Christenmensch! om bitter lijk te weenen In droefheid neer te zien, op dezen kouden zerk? Een trouwe dienstknecht Gods, ligt onder deze steenen Terecht een pronkjuweel voor 's Heeren volk en kerk. Een ieder die hem kende, moet dit van hem getuigen. Ras als zijn mond maar sprak, men beefde voor zijn woord Van prediken hield hij veel, om zondaars 't overtuigen Al wat hij leerde en deed, werd minzaam aangehoord. Nu echter spreekt hij nog, al is zijn mond gesloten De leering die hij gaf, doet zeker nog haar kracht In de harten van Gods Volk, is zij nog niet besloten Jaagt toch zijn leering na, geeft daarop zeker acht, Kan dan niet meer zijn mond, tot u en mij getuigen, En zwijge Gade stil, leert voor Zijn wil u buigen. Binnenland. Voorstellen voor do zitting der Prov. Sta ten van Zeeland (verlaging tarief veer dienst KortgeneWolfoartsdijk). Bosch-, veen- en oudere branden. De spoorwegdirectie en de overweg te RiLland-Bath. Buitenland. Mislukte Oceaan-vluchten. De officieele verkiezingsuitslag in België. Overeenstemming bij de herstelbesprekm- gOU? |i Kamer zal samengesteld zijn uit 76 katho lieken (vroeger 78), 28 liberalen (23), 70 socialisten (78) en li frontisten (6) en 1 communist (2). Bij deze berekening is V. de Lille, de te Brugge gekozen candidaat bij de katho lieken geteld. In den Senaat hebben de katholieken en liberalen hun stellingen behouden. De so cialisten verliezen er drie zetels ten gunste van de Vlaamsche frontisten. De regeering vergaderde gisternamid dag om den politieken toestand te bespre ken en besloot in principe niet af te treden Iet wat vermakelijk is de voorlich ting, die het soc.-dem. dagblad „het Volk" te dezen opzichte aan zijn lezers geeft. „Onze partijgenooten weten hun sterken vooruitgang niet volledig te handhaven. De Belgische partij ongeschokt. De Katholieken vooral in Vlaanderen verslagen." Aldus schildert „Het Volk" in enkele krachtige lijnen den uitslag van de verkie zingen in België. Deze uitslag is volgens de laatste offi cieele berichten echter: Katholieken vroeger 78 zetels, thans 70. Socialisten vroeger 78 zetels, thans 70 De eersten zijn volgens „Het Volk" ver slagen. De tweeden hielden hun positie onge schokt. Dat noemt men voorlichting van bewus- tenl 1 Mislukte Oceaanvluchten. Reuter seint uit Old Orchard (Am.): Zoowel de „Oiseaü jaune", het vlieg- De Van Dijkiaansche Gemeenten, die in 1883 bjj zijn dood bestonden, waren: 1. St. Philipsland, 2. Middelburg, 3. Krab- bondijke, 4. Rilland, 5. Hoedekenskerke, 6. Goes, 7. Iers eke, 8. Poortvliet, 9. Scherpenisse, 10. Bruinisse, 11. Nieuwer- fcerk, 12. St. Annaland, 13. Oosterland, 14. Genemuiden, 15. Benthuizen, 16. Moer- capolle, 17. Zuidwolde, 18. Oudewater, 19. Amerongen, 20. IJselstein. Deze twintig werden nu bediend door Ds Jansen en Ds L. Wijting. Nog kwamen er eenige leeraars bij, o«a. Ds Boone, Djï Roelcfsen, enz. Totdat er onder deze gemeenten 'n Bcheiding kwam. Ds Kersten deed zijn. intrede op dit kerkelijk erf Deze bepaalde zijirr richtingstip* pelde eenige lijtnen uit Gevolg was, dat er een scheiding kwam, want Ds Boone wilde niet mee vereenigen en ging apart. En zoo zien we heden ten dage 2 groote richtingen onder de Oud-Gereformeerden, die oorspronkelijk één waren, n.l. de rich ting Kersten en de richting Boone. Deze kerkelijke stroomingen hopen wij nader te bezien en een statistiek van bei de richtingen te leveren. Tevens hopen wif dan oofc de „Neder- landsche Gereformeerde Gemeenten" eenS onder het oog te nemen, waarvan zekere Ds L. Frandke, vroeger arbeider te Co- lijhisplaat, een der leidera ia.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1