No. 200 Woensdag 20 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE& Go's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ONTBINDENDE KRACHTEN. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKbAGr Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Of Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. Nog slechts een vijftal weken scheiden ons van de stembus. Daarom is het noodzakelijk duidelijk te maken en er steeds weer de nadruk op te leggen, waarom het bij de komende verkiezing gaat. Het gaat natuurlijk' ook om allerlei za ken van practischen aard. Om het bewa ren van de zelfstandigheid van ons volk, om de bevordering van de welvaart van de verschillende volksgroepen, om het bewaren en het herstellen zoo noodig vaD de goede verhoudingen. Trouwens wat dat betreft heeft de Anti- rev. partij1 nooit in het achterste ge lid gestaan. Nooit zal men haar kun nen verwijten, dat zij geen oog gehad heeft voor de belangen van land en volk. Als het er om ging, die belangen te verdedigen, dan heeft zij nooit geaar zeld het partijbelang in de waagschaal te stellen. Toen nu enkele jaren geleden de heer Colijn geroepen werd den financiëelént toestand te regelen heeft hij zich voor dat moeilijke en ondankbare werk gege ven, hoewel hij wist, dat het èn voor hem èn voor de partij, wier leider hij is, stee- nen zou regenen. Maar we moeten niet alleen op de belangen letten, maar ook volle aan dacht schenken aan de gevaren van niet materiëelen aard, die ons volksleven bedreigen. Er werken in het leven van de vod keren ook van ons volk, allerlei ontbin dende factoren. Er is een pogen om het leven los te maken van God en van de godde-' lijk© ordinantiën en om de ongeloofs theorieën in de practijk tot toepassing te brengen. Op schier elk terrein komt dat streven tot uiting. De heer Colijh heeft er in zijne in 1925 gehouden Deputatenrede op gewe zen, dat piet alleen in Rusland maar ook in andere landen gepropageerd wordt de gedachte, dat men in de strafrechtelijke sanctie niets anders en nietsi 'meer te zien heeft dan één van de vele vor men van sociale reactie tegen verstorin gen van het zedelijke, politieke of eco nomische leven. In D'uitschland zijn er die elschen, dat zieken en zwakken zul len worden uitgeroeid. Zij zijn slechts de afvalproducten van het menschelijk geslacht en afvalproducten fnoeten im mers vernietigd worden? Gepropageerd wordt de straffeloosheid van het dooden (met zachte middelen) van geestelijk doo den (krankzinnigen) ep van ongeneeslijk lichamelijk zieken. En deze „wijsheid" vindt ih steeds breedere kringen weerklank. Als men zich eenmaal losgemaakt heeft ■wan Gods Woord en wet, dan staat men tenslotte voor niets. Dan durft men eischen, dat maatregelen zullen worden genomen om te voorkomen, dal zieken en zwakken zich zuilen voortplanten, dan; eiseht men ruimte voor het bedrijven van tegennatuurlijke zonden, omdat zij die zich daaraan overgeven niet met de zelfde zedelijke maat mogen worden ge meten als de anderen; dan komt men in, verzet tegen de Christelijke huwelijks opvatting en vraagt gelijkstelling van het leven in „vrije liefde" met het wettig huwelijk; dan wordt gevraagd vergemak kelijking van de echtscheiding, terzijde stelling van het gezag enz. Begrijpelijk wordt, aldus de beer Colijh, dat 'al deze ontbindende factoren Spong ier brachten tot de stelling, dat onze moderne cultuur ten ondergang neigt. En hij voegde daaraan toe, dit ernstige woord, dat ook nu nog volle heteekenis heeft „Inderdaad, indien het vertrouwen in een almachtig en goedertieren God den Christen in deze tijden van verwarring niet staande hield, zou ook hij' geen an der verschiet zien dan den zwarten hori zon, welken Spengler's boek ons teekent. Maar zoo donker is het, Gode zij dank, toch niet. Wij moeten wel al die donkere verschijnselen zien; we moeten ook trach ten ze te zien in een samenvattend ver band en opkomend uit eenzelfden wor tel. We hebben daarbij: als Christenen, o zoo zorgvuldig toe te zien, dat wij niet onder de bekoring van een ochoonent schijn ons laten wegzuigen van ons in de Heilige "Schriften vastgelegd funda ment. Maar als we dat alles gedaan hebben, dan moeten we in diep besef van onze eigen onbekwaamheid en ontrouw, maar in bet vertrouwen op Hem, Wiens kracht in onze zwakheid volbracht wordt in heilige bezieling ons opmaken om in de handhaving van 's Heeren ordinantiën, in het vasthouden aan de Christelijke grond slagen van ons staatkundig en maatschap pelijk leven, de bevestiging te zoeken tegen de ontbindende krachten die in het leven der volken ook in ons volks leven werkzaam zijh." Worde dit ernstige woord ter harte genomen. Dan zal ook weerklank vinden deze uitspraak van den beer Colijh: „Meer dan ooit hen ik overtuigd, dat der tijden nood en dan vooral de gees telijke nood en de geestelijke gevaren ons nopen tot de uiterste krachtsinspan ning, om onze positie als Antirevolutio naire partij te handhaven." De verkiezingen in België. Van de verkiezingen voor de Kamer zijn de officieele resultaten thans, op de twee provincies Brafoaut en Oost-Vlaanderen na, hekend. In Oost-Vlaanderen bleken bij het natellen der stemmen enkele vergis singen te zijn begaan, zoodat de officieele uitslagen niet voor hedenmiddag me degedeeld zullen kunnen worden. Ook voor Brabant zijn de opgegeven cijfers nog maar officieus. Dit in aanmerking geno men verliezen de socialisten 8 zetels, de katholieken 3, de communisten 1. De liberalen winnen 6 zetels, de Vlaam- sche nationalisten eveneens 6, Delille in begrepen. De uitslag der verkiezing voor den Se naat is ook nog niet volledig bekend. Ze ker is alleen dat ook daar de tegenwoor dige regeeringscoalitie een groote meer derheid behoudt. Verder is van groote be- teekenis dat er voor de eerste maal Sena toren van de Vlaamsche frontpartij geko zen zijn en wel niet minder dan drie: Br Lindekens voor Limburg, Mr van Dieren voor de Provincie Antwerpen en Dr Gra ves voor Oost-Vlaanderen. Misschien ook nog een vierde in West-Vlaanderen. Het sterftecijfer in Engeland. Het Engelsche sterftecijfer voor het eer ste kwartaal van 1929 is op één uitzonde ring na, het hoogste dat gedurende deze eeuw in een eerste kwartaal werd opgetee- kend. Men schrijft dit hooge cijfer aan de in- fluenzaepidenaiü, die in het begin van het jaar heeft gewoed, toe. Het sterftecijfer be draagt 204.293 of 67.978 meer dan in het overeenkomstig kwartaal van 1928. Dit staat gelijk met 21 per duizend, waarvan 11,63 per duizend direct of indirect aan influenza moet worden geweten. In het eerste kwartaal van 1919 was hot sterfte cijfer hooger; toen stierven 21,3 per dui zend aan influenza. Overstroomingen in Irak. Uit Ba'gdad komt bericht, dat de over- stroomingen van dei Euphraat vrij hevig aanhouden. Ofschoon het water in Boven-Klein Azië en Syrië zakt, zal de toestand in Irak onveranderd blijven zon lang de groote ophooping van water die zich honderden mijlen ver in de kom la'ags de rivier uitstrekt, nieit weggeloop en is. Door bressen in den, spoordijk Ba&dad- Basisorah blijft het water heenstroomen. De rechtstreek,sche spoorwegverbinding tusschen deza twee plaatsen zal in geen zes weken hersteld kunnen worden. D© eigenaars van riviersto omboeten doen goede zaken. Oude vaartuigen die sedert jaren geen dienst meer hebben gedaan, zijn opnieuw in de vaart ge bracht. Velen wata. da 10.000 pelgrims uit Ker- bela, die door de overstroomimgen opge houden werden, zijn te voet naar Bag dad teruggekomen. Zij moesten vaak tot aan hun middel door het water langs den vernielden spoordijk waden. Korte berichten. Sedert Maandag heerscht in Zweden en heel Scandinavië plotseling prachtig zomerweer. In het Noorden van Zweden staat de thermometer dubbel zoo hoog als gewoonlijk om dezen tijd tvan het jaar. Te Gaellaivara in Lapland werd Maandag avond een temperatuur van 22 graden Celsius in de schaduw gelezen, terwijl deze normaal 7,2 is. Gistermorgen ontstond in een boor toren der petroleummaatschappij Roma no-Americana te Moreni een brand, die zich uitbreidde tot vier andere boortorens dezer maatschappij, vijf van de Astra Ro- mana en twee van de Roemeensche petro leumindustrie. Na veel moeite slaagde men er des namiddags in den brand tot den haard te beperken. In Oost-Duitschland hebben zware onweders groote schade aangericht. De aangekondigde uitsluiting, in de Silezische textielindustrie is thans een feit geworden. Uit Manilla wordt melding gemaakt van een typhoon. Er zijn 10 dooden, ter wijl 33 personen vermist worden. Prins Hendrik in Den Helder. Gisteravond te 18.31 arriveerde Prins Hendrik te Den Helder voor het mede maken van een oefening van Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer", betreffende het inschieten van een nieuw .type tor pedo's. De Prins werd aan het station ontvan gen door den vice-admiraal L. J. Quant, commandant van de marine, den "burge meester van Den Helder en den garni zoenscommandant, majoor Ridder van Rappard. Per auto begaf het gezelschap zich naar het directiegebouw der marine, al waar in de groote ontvangzaal door ad miraal Quant een diner werd aangeboden. Aan dezen maaltijd zaten mede aan de commandanten der schepen en maritieme inrichtingen in Den Helder met hun dames, de officieren, werkzaam ter direc tie alhier met hun dames, de garnizoens commandant en de burgemeester van Den Helder. Admiraal Quant riep zijn hoogen gast het, welkom namens de marine toe en betuigde hem dank voor dit. bewijs van belangstelling en sympathie aan de ma rine. Met een heildronk op de welvaart en den voorspoed der koninklijke familie, gevolgd door het spelen van het „Wil helmus", door de aanwezigen staande aangehoord, eindigde de admiraal zijn korte toespraak. Na afloop van den maaltijd begaf de Prins zich naar de Marineclub, waar met verschillende marine-officieren nader ken nis werd gemaakt. Na den nacht ten huize van admiraal Quant te hebben doorgebracht, zal de Prins zich hedenmorgen aan boord van den torpedojager „Kortenaer" begeven, welke na afloop der lanceeroefeningen zal opstoomen naar Amsterdam. Het Rijwielvervoer. Als gevolg van de pogingen, door het bestuur van den A. N. W. B. gedaan bij het rijkstoezicht op de Spoorwegen, om het tarief voor het rijwielvervoer met sneltreinen verlaagd te krijgen - welk tarief in 1916 door de Spoorwegen aan merkelijk werd verhoogd om daardoor de treinvertragingen als gevolg van rij wielvervoer tegen te gaan -heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen thans beslist, „dat het destijds verhoogde tarief ongewijzigd gehandhaafd blijft," De directie vreest, dat, indien zij overging tot verlaging van dit tarief, het rijwiel vervoer zich weder in groote mate naar de sneltreinen zou gaan verplaatsen met als gevolg een onregelmatige treinenloop. Om dit te voorkomen blijft het bestaande tarief voor rijwielen gehandhaafd. De Seheveningsche visschersstaking. Vertegenwoordigers van de samenwer kende werknemersorganisaties, betrokken bij het conflict in het Scheveningsche visschersbedrijf, hebben gistermiddag een bespreking gehad met den burgemeester van Den Haag. Daarna hebben zij beslo ten, de door den burgemeester aangebo den bemiddeling te aanvaarden. Jhr Loudon hersteld. De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. Dr J. Loudon, heeft, hersteld van zijn ziekte, de leiding van Hr. Ms. gezantschap aldaar weder op zich genomen. Ned. Dhr. Grafische Bond. Deze bond heeft te Putten in het va- eantie-oord van het C. N. V. zijn al gemeene vergadering gehouden. Bij de behandeling van het jaarverslag besprak de secretaris, de heer J. Schip per, het verlangen der arbeiders bij de vernieuwing van de 'C'.A.O'. betreffende vermindering van het aantal aan te kwee ken jeugdige arbeidskrachten. Spr. wees er op, dat dit verlangen in een zoodanigen vorm werd gegoten' dat eerst geleidelijk de verzwaring van las- fen zich zou doen gevoelen. Plotselinge stopzetting van de leerlingenopleiding bracht groote bezwaren met zich, zoodat gepoogd werd op deze wijze den bedrijfs1- toestand te verbeteren. Dit voorstel werd niet Allereerst ingegeven door het ver langen der arbeiders om eigen positie te verbeteren, maar om aan "de moeilijkhe den, die het groot- en middelmatig be drijf van het zeer kleine bedrijf ondervon den, paal en perk te stellen. In econo mischer! zin, zegt spr., leed het bedrijf schade door opleiding van een te groot aantal leerlingen, die, zooals hij' in het verslag memoreerde, niet blijkend in het vak hun brood zouden kunnen Verdienen. Het telkens „uitschieten" van Volwasse nen door de jongeren, leidde tot vermeer dering van een groot aantal zeer kleine ondernemers, die ook al' traden zij tot de bedrijfsgemeenschap toe, toch de con currentie vermeerderen, door zich te werpen op het bestaande drukwerk. Zoo als u weet, zegt spr., is dit verlangen betrekkelijk bij een verlangen gebleven, al leen is er bereikt, dat op aandrang van de Centrale Leerlingen-Commissie werd bepaald, dat zij, die na 31 December 1908 geboren waren, alleen tot het vak kon den worden toegelaten als zij' in het bé zit van het bewijs van bekwaamheid wa ren. De diverse verslagen werden goedge keurd. Een poging van "dé afd. Zwolle en Mid delburg om de Ziekenfondscontributie te verlagen, leed schipbreuk. Een voorstel-Middelburg om de resti tutie aan de afdeelingen met 7pCt. te verhoogen werd ingetrokken. Christelijke Metaalbewerkers. In de algemeene vergadering van den Chr. MetaaJbewerkersbond werd het fi nancieel verslag goedgekeurd. Bijl een bespreking van hot jaarverslag vroeg Utrecht waar de loodgieters hoorden. De afdeeling meende dat zij in den Metaalbewerkers bond hooren. 'Vlissingen en Rotterdam be spraken een organisatorische kwestie te Eindhoven. Hengelo maakte eenige opmerkingen over algemeen,e regelingen voor de pen ningmeesters in zake de werkloozenkas- sen. Delft en .andere organisaties' maak ten opmerkingen over de inrichting van het Jaarverslag en het Orgaan. Zwolle vroeg wat het hoofdbestuur deed voor de propaganda en zwakke af deelingen, om voorts om een enquete ta vragen naar wat in de afdeelingen wordt verricht. De voorzitter deelde mede, dat sindisi onheugelijke tijden de lpodgieter3 bij de metaalindustrie geschaard worden. Alles dient dus aangewend te worden om de loodgieters zelf daarvan te overtui gen. Wat de Philipsfabrieken betreft, de zaak ptaat niet zoo, dat allen die in een fabriek arbeiden behooren tot den fa- brieksarbeidersbond. Een groot deel der in Eindhoven arbeidende werklieden be hoort in den Chr. MetaaJbewerkersbond. Het rapport der commiSiSie zou SpT. niet willen afwijizen, toch weet hij', dat in Eind hoven zelf de werkers ten deze weten waar ze behooren. Wat het rapport over de Duitsche en jlelgische arbeidstoestanden betreft, ver dedigde Spr. de gevolgde tactiek, als in het belang der Nederlandsche arbeiders, om niet tot publiceering over te gaan. Spr. verdedigde verder het geven van een tweejaarlijksch verslag op financieele gronden. Indien over de propaganda ge rapporteerd zou worden, wel dan had het ba elk een- of tweemaal zoo dik moei- Binnenland. De stoomtram Walcheren (verslag over 1928). Een overzicht van de kroondomeinen in Zeeland. Opheffing .openbare school te Biggekerke. Groote fabrieksbrand te Amsterdam. De moordenaar van Waterlandkerkje tot 15 jaar gev.straf veroordeeld. Buitenland. Overstroomingen in het Eufraatgebied. Hoog sterftecijfer in Engeland. ten worden. Men kan verzekerd zijn, dat alles gedaan wordt wat noodig ilsi en indien hier of daar iets is, dat verandering eischt, dat men zich dan tot den districts bestuurder wende. Spr. wekte de afdee lingen op om intensief te werken, waar bij het hoofdbestuur medewerking toezegt. De heer Grotenhuis verdedigde eveneens de niet-publiceering van het rap port als in het belang der werknemers. Indien op dat tijdstip tot publiceering was overgegaan, zou men spelen in de kaart der tegenstanders, wier argumenten men nu kon ontzenuwen. De inrichting van het Orgaan wordt door Spr. op prao tische gronden verdedigd. Na replieken werd onder algemeene instemming het jaarverslag, beleid en ta'k- tiek goedgekeurd, waarbij Hansweert nog dank bracht aan den arbeid van het Hoofdbestuur voor de leden dezer afdee ling eenige malen verricht, die daardoor uit financieele moeilijkheden géholpien werden. De zomer drukte hij de Spoorwegen. Wegens de .zomerdrukte zooals het loopen van goedkoope treinen en te ver wachten druk reizigersvervoer zal aan de ambtenaren en beambten van de Ned. Spoorwegen tot en met September niet meer dan zes dagen verlof kunnen ver leend worden. Door den personeelsraad zal deze maatregel op de eerstvolgende conferentie met Se directie der Ned. Spoorwegen, besproken worden. Een bon derdjarfge. Mevrouw J. E. Slegtvan der Graft, die heden te 's-Gravenhage 100 jaar wordt, is de moeder van den heer Slegt te Goes en de weduwe van wijlen notaris Slegt te Middelburg. I De autobusdienst Middel burg—Domburg. In 'de beden ge houden aandeelhoudersvergadering van de N.V. Stoomtram Walcheren werd nog met de N.V. Autobusdienst „De Nieuwe Onder neming" een overeenkomst gesloten, waarbij door de stoomtram de autobus sen, bij' deze Maatschappij in gebruik, werden overgenomen, dientengevolge zal de autobusdienst tusschen Middelburg en Domburg van 1 Juni a.s. alleen door de stoomtram wurden uitgevoerd. Tot waterbouwkundig opzichter bij de gemeentewerken te Eindhoven werd be noemd de heer A. J. de Wit alhier, thans buitengewoon opzichter van den Rijkswa terstaat in het arrondissement Goes Goes. Door de jury is voor een ont- werp-reclameplaat voor de te houden winkelweek een bekroning toegekend aaq het ontwerp, ingezonden onder het motto „Op tHof". Bij opening bleek dit ont werp te zijn ingezonden door den heer Melse, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. Ned. Hexv. Kerk. Beroepen te Schelluinen, J. C. Terlouw, cand. te Utrecht. Te Den Burgh (Texel)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1