DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Uit de Provincie. Ds PIETER VAN DUKE FEUILLETON. EN ZIJN GEMEENTEN. smaakt als room Gemeenteraad van Kattendijke. VAN DINSDAG 28 MEI 1929. No. *99. Aan het Wilhelmus heeft niemand gedachtl Wij lezen in „De Standaard": Een leelijke blaam was op het socialisme gelegd. De roode zangvereeniging bij uitne mendheid, De Stem des Volks, de roem van alle sociaal-democraten, heeft de be roemde staalwarenfahriek der firma Her der te Solingen bezocht en daar gezongen. Met dat zingen zou het koor zich leelijk hebben misdragen. Althans, zoo men de „Tribune" mocht gelooven, die toch het ontstellende bericht bracht, dat in de groote machinehal voor de Duitsche proletariërs was ten gehoore gebracht.het Wilhelmus. Het feit was voor het sociaal-democra tisch dagblad „Het Volk" ernstig genoeg om een diepgaand onderzoek naar da toe dracht in te stellen. Het resultaat van dat onderzoek wordt met cursieve letters in het blad van Zater dag 1.1. meegedeeld. Het is alleszins bevredigend; het ont roerde roode gemoed kan weer rustig ademhalen. De waarheid is deze: Twee socialistische liederen zijn ten gehoore gebracht, n.l. Morgenrood en De Strijders. Qm nog elk spoor van twijfel weg te ne men of de roode makkers zich niet aan het „Wilhelmus" zouden hebben vergrepen, Vordt daaraan nog deze verklaring toege voegd, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat: „Aan het „Wilhelmus" heeft niemand gedacht, laat staan dat men het gezongen zou hebben". „Aan het Wilhelmus heeft niemand ge dachtl" gelukkig, dat verhoogt den graad van Marxistische zuiverheid I „Aan het Wilhelmus heeft niemand ge dacht" Niemand aan het „Den Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot inden doedt." Hoe zouden zij er aan kunnen denken, de mannen van het „de arbeiders hebben geen vaderland"? „Aan het Wilhelmus heeft niemand ge dacht". Niemand aan het „Mijn schilt ende betrouwen, Syt ghy, o Godt, myn Heer; Op u soo wil ick bouwen, Verlaet my nimmermeer 1" Hoe zouden zij er aan kunnen denken, de mannen van het „religie is privaat zaak"? „Aan het Wilhelmus heeft niemand ge dacht, laat staan hèt gezongen", zoo roemt de Sociaal-Democraat. „Aan het Wilhelmus denkt ieder onzer" zoo roemen wij daartegenover. Onberekenbaar groot achten wij den ze gen, indien in onzen strijd nog natrilt de klank van het oude: „Voor Godt wil ick belyden En syner grooter macht, Dat ick tot gheenen tyden Den Cooninck heb veracht: Dan dat ick Godt den Heere Den hoochster Majesteit, Heb moeten obediëren In der gerechticheyt." Kweeken van Oesters te Öostmahorn. Wanneer de proeven slagen, zal te Öostmahorn een geheel nieuw bedrijf worden gevestigd. Een oesterkweeker uit Zeeland heeft eenigen tijd geleden vastgesteld, dat de zeebodem langs den djjk aldaar bijzonder geschikt is voor het kweeken van oesters, geschik ter zelfs nog dan in 'Zeeland zelf. De firma Van der Wal te Zwolle heeft nu de door A. M. WESSELS. 2.) o— Het was een gedeelte van hei tweede boek der Koningen, hoofdstuk 19. In deze geschiedenis wordt, zooals wij weten, verhaald van het woeden van den Assyrischen koning Sanherib en zijn goddeloozen bode Rabsaké. Daar naderde Van Dijke aan vers 22: „Wien hebt gij gehoond en gelasterd en tegen wien hebt gij de stem verheven en uwe ooigen opgeheven tegen den Heilige Israëls Deze tekst trof hem als een donder slag bij helderen hemel. Van Dijke ging verder met lezèn en met bevend hart las hij vers 27 en 28: „Maar Ik weet uw zitten en uw uitgaan en uw woeden tegen Mij. Uw woelingen en uw woeden tegen Mij is voor Mgne ooren op gekomen. Ik zal mjjri haak in uwen neus loggen en mijn gebit in uwe lippen." Hevig ontroerd en aangegrepen 'door deze Goddelgke woorden staakte hij. Als gnoota bergen zag hij nu zijn zouden, vorige week over een kleine uitgestrekt heid ten Zuiden van het landingssteiger te Öostmahorn vijf ton oesters laten uit zaaien. In Sept. a.s. zal een onderzoek worden ingesteld naar den groei dezer weekdieren. Valt dit onderzoek gunstig uit, dan ligt het in het voornemen, een kwart miTioen oesters uit te zaaien. Er moet zich reeds een concern heb ben gevormd, dat zal trachten een nieuw Noord-Neder!andsch oe: terkwee'terijbed ijl' in het leven te roepen. Goes. Djiguiten Kozakken. Het vorige jaar hebben een aantal gewezen Kozakken-officieren (dit regiment stond vroeger in Rusland hoog aangeschreven door de prestaties zijner ruiters) op ver schillende p'aatsen in ons land demon straties in het paardrijden gegeven, en overal was men verrukt over hetgeen deze rud;rs met hun paarden bereikten. Deze Djiguiten Kozakken zullen we, dank zij V. V. V., thans ook hier in Goes kun nen zien. Zaterdagavond te 7 uur geven de kranige ruiters op het sportterein in den Wilhelminapolder een uitvoering. In totaal werken 12 gewezen Russische offi cieren aan het uitvoerige programma mede. In Zuid-Beveland hebben alle ver tooningen met paarden steeds de belang stelling. We twijfelen er dus niet aan of zeer velen zullen Zaterdagavond op het terrein aan den Polderschen weg te 7 uur (dit uur is gekozen omdat het zeer geschikt is voor de bezoekers uit den omtrek) aanwezig zijn. Vermelding ver dient nog dat het muziekgezelschap „Euphonia" medewerking verleent. lerseke. Gistermorgen zijn van hier een 30-tal motorvaartuigen vertrokken om van de zuiderzee het zoo gewenschte mosselzaad te halen. Gedurende de a.s. weken zullen deze menschen dag en nacht in de weer zijn om indien eenigszins kan 2 reizen in de week te halen, Er moeten op de Zuiderzee zeer mooie ban ken fijn mosselzaad zijn, veel mooier dan verleden '.jaar, toen de qualiteit te wenschen overliet. Het geeft niet alleen de visschers maar ook andere menschen veel werk, o. a. de controleurs die van wege den Bond in Utrecht of Gouda de schepen moeten meten. Nu is de Bond oppermachtig en geeft veel reden tot op positie, maar anderszins kan geen weg gewezen die voortreffelijker is. Afgewacht zal moeten worden, of de zaaddistributie in de practijk tengevolge zal hebben dat de consumptiemarkt niet zal worden over voerd. Waarde. In de gisteren gehouden ver gadering van Ingelanden van het water schap Waarde, waren aanwezig 20 leden uitbrengende 23 stemmen. Op een gedaan verzoek om vergunning tot het aanleggen van een ijsbaan, werd gunstig beslist onder voorwaarde o. a. dat des Zondags geen gebruik van die baan zal worden gemaakt. De rekening van het waterschap 1928- 1929 werd goedgekeurd met een totaal ontvangst van f26.906.10 en een uit gaaf van f 13.990.58, alzoo met een batig saldo van 12.915.52, en werd de begroo ting voor het dienstjaar 1929-1930 vast gesteld in ontv. en uitgaaf op f 77.333.80. Ellewoutsdijk. In de Donderdag ge houden vergadering va.n ingelanden van het waterschap Ellewoutsdijk, werd goed gekeurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar, bedragende in ontvang en uit gaaf resp. f 40.823.53 en f 36.512.70Va. De begrooting voor het nieuwe dienst jaar werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf met een bedrag van f56.144.62Va- Voor de daarin geraamde bedragen voor wegenverharding en vernieuwing van steenglooiing te samen ad f 15.500, zal ten laste van het waterschap oen gcld- leening op eenigszins langen termijn wor den aangegaan. Het gewone dijkgeschot kon op f25 per H.A. en dat voor de vroonen op f 13 per H.A. gehandhaafd worden. De vertegenwoordigers van het water schap in den dijkraad voor de waterkee- ring Borssele, worden in de gelegenheid gesteld toe te lichten do in dien dijkraad in de laatst verloopen maanden met Ged. Staten ontstane moeningsverschillen om trent kostbare werken, waarvan het ge volg schjjnt te zjjn geweest dat men bij de Kroon in beroep is gegaan, van zooals het woeden en vloeken tegen den Heere. Hij was die Rabsake en Sanherib. Hij Van Dijke had God gehoond en gelasterd. Nu geraakte hij in 'n zwaren zielestrijd. Nergens zag hij uitkomst. In de Hervorm de Kerk kon zijn ziel geen bevrediging vinden, daar de predikant zijn Gemeente „steenen voor brood" gaf. Gelukkig kwam er licht voor hem. Op het dorp was een huis, waar eenige vrome menschen bijeen kwamen om daar over God en Zijn dienst met elkaar te spreken, een psalmversje te zingen en een predikatie van Smijtegeld of Groenewegen te lezen. Nu leefde Van Dijke geheel op bij die gedachte. Hij snelde er heen, trad bin nen, zette zich bij het kleine gezelschap neor, en o wonder, daar werd hetzelf de hoofdstuk 2 Kon. 19 gelezen en' de verzen' 27 en 28 uitvoerig behandeld. Er was nu geen twijfel meer aan. De eeuwige Rechter zegde hem daar zijn eeuwige straf aan en daar was geen ont komen moer aan. Hij was radeloos en doodsangst beving hem. De dienst liep op het eind on wat dan? Zouden dan die menschen hem niet kunnen helpen? Plotseling begon Pioter van Djjfco luide te snikken en 'to weonen. H(j gevoelde, dat hg aan al die menschen in dezen klei- een door Ged. Staten uitgevaardigd ftevei tot het ter hand nemen van werken, waarvan het gevolg schijnt te zijn, dat de daar aanwezige reservekas van plm. f300.000 tot nihil is gedaald. De vertegenwoordigers, de heeren Meu- lenberg en Van der Bent, ontvingen den dank der vergadering voor de wijze waar op in deze de belangen van het water schap zijn bepleit. Opgemaakt werd de aanbevelingslijst voor een gezworene ter voorziening in de vacature door gewone aftreding van den heer A. Smallegange Jz. De lijst werd als volgt samengesteld: 1. A. Smalle gange Jz., 2. Jacobus Krijger en 3. J. G. Nieuwenhuise, de beide laatsten te Drie wegen. Tot lid van de rekeningcommissie werd in de plaats van den heer D. Meulen- berg, die daarvoor bedankt 'heeft, be- nopmd de heer J. van Wingen Jz. De vergadering besloot als openbare rijweg op te heffen den weg ioopende over den binnenberm van de zeedijk, van af den nieuwen dijk te Ellewoutsdijk tot de aansluiting bij de inlaagkade van 1887. Met belangstelling werd kennis geno men van de door den ontvanger-griffier vervaardigde geheele nieuwe polderleg gers, waarin de ruim 1400 artikels zijn verwerkt, die in de sedert lang versleten plm. 100 jaren oude polderieggers voor komen. De voorzitter sprak voorzeker namens de ingelanden, toen bij den be jaarden vervaardiger voor zijn belang- loozen arbeid van .enkele jaren, daarvoor dank betuigde. Hemkenszand. Maandagmiddag verga derde de raad dezer gemeente onder voor zitterschap van den burgemeester. Aanwe zig alle leden. Opgaaf is ingekomen van de gemeente 's Heerenhoek van het bedrag der kosten voor uit deze gemeente in 's Heerenhoek schoolgaande kinderen tot een bedrag van f219.99. Ingekomen is het jaarverslag van den .keuringsveearts hoofd van dienst in den keuringskring Hcinkenszand. Eveneens het jaarverslag der Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland en van de Gezondheidscommissie. Aan een adres der gemeente Hardenberg om geen ont vangkantoren op te heffen, doch wel be lasting to doen betalen op de postkan toren werd adhaesie betuigd. Het verslag der gemeente over 1928 werd don raad aangeboden. Besloten werd dit bij de raadsleden te doen circuleeren. Op voor stel van B. en W. werd het vermenigvul- digingscijfer vastgesteld op 1.3 evenals het vorig jaar. Door de heeren Kreune en Simonse word aangedrongen op ver mindering van dit cijfer gezien het groote batig slot. B. en W. wisten echter een meerderheid te verwerven, omdat de hee ren II. v. Iwaarden, A. v. d. Dries, J. Steketee, G. Kuzee en M. Raas voor stem den. Op voorstel van B. en W. werd besloten gezien het rapport van het Berg. Armbestuur om voor 1 jaar aan de Ned. Herv. Gemeente een subsidie toe te staan van f 350 voor een verplegiogsgeval en aan het R.K. Armbestuur voor eenzelfde doel f 200, over 10 maanden f 166. Tot leden van het stembureau voor de verkie- izing der leden van de Tweede Kamer der Staten-üeneraal werden gekOizen de hee ren J. Kreune en M. Raas en tot plaats vervangers de heeren II. v. Iwaarden en J. Steketee. In verband met de vernieuwing van den ligger van wegen en voetpaden werden enkele deelen van wegen nader omschreven doch behouden ze de thans al gemeen geldendo namen. Op voorstel van B. en W. werden eonigo woningen onbe woonbaar verklaard. Het bouwen van het lijikcnhuisje op de nieuwe begraafplaats werd opgedragen aan den heer Helmstrijd voor f 740. Met algemeene stemmen wordt besloten een nieuw contract te maken met dhr Luwema voor de huur der onderwij- zexswoning. Een nieuw Voorstel komt ter tafel betreffende oen overeenkomst met de bewoners van den Varkenshoek. Voor gesteld wordt do gebouwde met 70 pCt. en de ongebouwde gedeelten to belasten met 30 pCt. van hetgeen door do bewoners verschuldigd is. Dit nieuwe plan zal do bewoners worden aangeboden. Bij de ver bouwing der O.L. school ontspon zich een levendige discussie over don vorm van verbouwing. De heeren Kreune en Si monse waren van meoaing, dat het plan van B. en W. voel te duur en niet oor- nen kring zijn hopeloozen toestand moest, bekend maken. Vrijmoedig deelde hij mede, dat de He- melsche Rechter hem verschenen was door dit tekstwoord, en dat hij nu „dood en voor eeuwig verloren" was. Na deze ontboezeming besloot men, voor het naar huis toe .gaan, den troon der genade te bestormen of het den Al- machtigen God mocht behagen om Van Dijke van zijn drukkenden zondenlast te verlossen. Zij gaven hem daarop allen de hand bij het afscheid en beloofden hem eenparig dat zij don Heere voor zijn ziels- behoud als een stroom zouden aanloopen. De landbouwer had nu een zwaren tijd door to brengen. Vreeze en beving hadien hem bevangen. De landbouw liet hem koud. Dagen aan elkander at of dronk bij' bijina niet. Zelfs eens 4dagen achter elkaar vastte hg. Van slapen was zelfs geen sprake. Op moer dan 6An wijze, evenals Daan Bakker, trachtte hij zich van het leven to bcrooven, maar do Heere liet het hom niet toe. Ten zeerste ging hij onder den" zwaren zondenlast gedrukt en hij begon ei' zeer slecht uit to zien. Als men Van Dijke vroeg: „Hoe gaat hot toch mot je?" was 'teenigo antwoord dat ieder ontving: „To laat, voor oeuwig te laat voor mg". Een der kindaren van Gods volk maakte toen tot hein do opmerking; „Waar staat deelkundig was. De voorzitter verdedigde dit plan, dat ten slotte werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren H. v. Iwaarden, A. v. d. Dries, J. Ste ketee en G. K,uzeo, tegen de heeren J. Kreune, M. Raas en A. Simonse. Hierna sluiting. Wl8senkerke. Tengevolge van drink watergebrek is het Gemeentebestuur be gonnen leidingwater aan te voeren van het Wolphaartsdijkscheveer dat aan de in gezetenen wordt verkocht voor 5 cent per emmer. Hierdoor wordt voor de klein ste helft de onkosten bestreden welke verbonden zijn aan het vervoer. Uit de dijksputten van den Anna Friso- polder wordt water aangevoerd dat 3 ct. per emmer kost. Westkapelle. Alhier is Maandag tien duizend Liter leidingwater uit Middelburg aangevoerd, dat tegen 3 cent per emmer aan de ingezetenen is verkocht. Deze maatregel is op last van den burgemeester genomen, tengevolge van het groote ge brek aan goed drinkwater. Koudekerke. Door de schietvereeniging „Wilhelmina" werd op 9 Mei een wed strijd uitgeschreven in het gaaischieten op hare banen in de Duinen. De eerste prijs werd behaald door P. Flipse; de 2e door Abr. Kluijfhout; de 3e door C. Wielema- ker; de 4e door J. Kluijfhout; de 5e door I. Geschiere; de 6e door K. Wisse; de 7e door A. Wielemaker; de 8ste door Abr. Abrahamse, en de 9e door A. de Potter. Op denzelfden dag werd een huis houdelijke wedstrijd gehouden op geweer M. 95. Ie prijs P. Flipse; 2e pr. L. Kluijf hout; 3e pr. L. Ovaa; 4e pr. M. Brasser; 5e pr. J. de Witte; 6e pr. J. L. v. d. Velde; 7e pr. A. Wielemaker; 8e pr. A. Brasser; 9e pr. I. Geschiere. Deze waren ingedeeld in groep een. Hierop volgde groep twee. Ie prijs L. Geschiere; 2e pr. A. Kluijfhout; 3e pr. K. Wisse; 4e pr. Ar. Kluijfhout; 5e pr. A. de Potter; 6e pr. P. Boone; 7e pr. J. Kluijf hout; 8e pr. Jb. Vos; 9e pr. G. Wielema ker. Op den hierbij gehouden vrije baan wed strijd behaalde de le pr. P, Flipse; 2e pr. L. Kluijfhout; 3e pr. K. Wisse; 4e pr. As. Kluijfhout; 5o pr. A. Wielemaker; 6e pr. Lr Ovaa; 7e pr. J. de Witte; 8e pr. G. Wie lemaker; 9e pr. A. Kluijfhout; 10e pr. I. Geschiere. Aan deze vrije baan was een eereprijs verbonden, welke behaald werd door P. Flipse met 47 punten. De eereprijs was beschikbaar gesteld door den Weled. heer Mr J. Loeff, eerelid der vereeniging. Alhier werd op den 3den Pinksterdag door 41 personen naar den ring gereden; de uitslag is als volgt: le prijs J. Koole; 2e pr. P. Barentse; 3e pr. J. Renierse Pz.; 4e pr. C. Koole; 5e pr. L. Renierse Pz.; 6e pr. W. Roelse; 7e pr. C. de Witte; 8e pr. G. Kodde; 9o pr. P. Brasser Lz.; 10e pr. W. de Potter; 11e pr. J. B. Renierse; 12e pr. P. Rooze; 13e pr. L. Verhage; 14e pr'. As. Kluijfhout; '15e pr. G. Bosschaart Kz.; 16e pr. A. Kluijfhout; 17e pr. J. Wielemgker; 18e pr. P. Wiele maker; 19e pr. F. Brasser; 20e pr. P. de Wijze; 21e pr. J. Flipse, 22e pr. J. Kluijf hout; 23e pr. L. Vreeke; 24e pr. Ad. de Potter; 25e—pr. P. Verhage; 26e pr. P. Bosschaart; 27e pr. W. Koole; 28e pr. G. Bosschaart Az.; 29e pr. Am. Kluijfhout; 30e pr. A. Wielemaker; 31e pr. M. Aar- noutse; 32e pr. J. Brasser; 33e pr. J. de Potter: 34e pr. W. Wielemaker; 35e pr. J. Wondergem; 36e pr. Am. Abrahamse; 37o pr. A. Abrahamse; 38e pr. J. v. d. Heiden; 39o pr. S. Brasser; 40e pr. M. Kluijfhout; 41e pr. G. Wielemaker. De potlepel werd afgereden door P. Ba rentse. Het wisselstuk, beschikbaar gesteld door don vorigen burgomcester, Baron van dor Borch, werd afgereden door J. Koole (vo rig jaar door P. Barentse). Het ringrijden word begunstigd door prachtig zomerweer; do paarden waren alle mooi versierd en van de zijde van het publiek was or veel belangstelling. Zoutalandfl. Maandagavond trad alhier voor do A.R. kiosvereen. als spreker op oud-minister vair Dijk', Na oen uitvoerige uiteenzetting van de A.R. beginselen be sprak hij. ook de beginselen van de Staat- dat in do Schrift, dat het voor iemand die nog in het heden der genade is, te laat is? De Heere roept geen rechtvaar digen, maar zondaars tot bekeoring!" Dezo eenvoudige woorden deden hem zien dat de poort des hemels voor hem nog niet gesloten was. Eenigszins opgebeurd, begaf hij zich weer naar hot gezelschap. Het was voor hem een allergewichtigste gang, want'„de Heere was op weg om hem te verlossen". Do predikatie die gelezen tverd troostte hem ten zeerste. En geen wonder, want in de tekstwoorden: „Zalig zij'in zij die treuren ,want zij zullen vertroost wor den" lag de troost en opbeuring voor het grgpon. Zijn ziel werd geheel getoerd en, zoo verhaalt hij', er was een groote verande ring in zijn ziel gekomen. Hij kan er niet van zwijgen. Zy hadden op dit gezelschap de ge woonte om 'ieder op zijn beurt den on dertogen dienst mei dankzegging te slui ten, Nu was 't juist de beurt van Van Dijke. Ilg woigorde beslist, doch hot vergaderde volk drong aan, zoodat hij moest. Ën zoo wordt in oen geschrift ver haald: „O, wonder van genade 1 Zoodra hij zijn mond opondo om zyn hart uit to storten, voor God, wus hot alsof een stroom van froastoelicht in zijh ziele werd uitgegoten. Hij riep en schreeuwde zoo kundig Geref. Partij1. Spr. toonde de on juistheid en onmogelgkheid van sommige dezer laatste beginselen aan. Aan Spr. werd gevraagd, hoe de Staatkundig Geref. zich de Staatsinrichting denken om art. 36 onzer geloofsbelijdenis in practijk te bren gen. Aangezien men don invloed van Rome en anderen zal moeten weren is het de vraag, hoe wil men dat doen. Moeten de Staten-Generaal afgeschaft wor den of moet de macht van het parlement bepeikt worden? De heer Van Dijk kon hierop geen antwoord geven, omdat de voormannen der Staatkundig Gereformeer de Partij, hoe dikwijls hun ook hierover opheldering is gevraagd, over dit punt in alle talen zwijigen. Oudetanda. Voor de vacature van hoofd der school alhier, hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld, van wie er zich één reeds heeft teruggetrokken. Stavenisse. In een gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeente raad is besloten, naar aanleiding van in gekomen stukken, niet over te gaan tot den aanleg van een ondergrondsche lei ding voor de electrificatie dezer ge- meente, met het oog op de groote kosten hieraan verbonden. ZJerlkzee. Zaterdagmiddag werd de be volking van Zierikzee opgeschrikt door het luiden der brandklok. Al spoedig bleek dat .de landbouwschuur van M,, op het Padje in lichte laaie stond, zoodat de schuur met inhoud tot den grond is afgebrand. Door het optreden der brandweer kon het daaraan grenzende woonhuis behouden blijven. De oorzaak is onbekend. Nader wordt gemeld, dal, ook het naast, do schuur gelegen wageü- huis van de Z. is afgebrand. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Kattendijke .voltallig onder voor zitterschap1 van den burgemeester. Na lezing der notulen zegt dhr H u n - d e r s m a r c k in de vorige vergadering verzocht te hebben, dat do stukken, welke zullen inkom,en inzake de beslissing in hoogar beroep van don aanslag in de hondenbelasting van HuyssLede, ter ken nis van den Raad zullen gebracht worden. De voorzitter: daar weet ik niets van. Dhr HundersmUrck: Zóó. Dhrn v. d. Kemp en Molhoek hei^- inneren het zich wel. Dhr Molhoek: da's nu toch singulier, dat wij met z'n drieën ons dat alleen maar herinneren. Na eenige discussie verklaren ook nog enkele anderen zich iets dergelijks te her inneren, zoodat het bedoelde in de notnleu zal worden opgenomen. Dhr H u n tl e r s m a r c k wil die bijvoe ging aan den kant der pagina mot roode inkt zien bijgeschreven. Do voorzitter: ik denk er niet ban. Een scherpe discussie ontstaat over de salariëeringvanden gemeente veldwachter. Do voorzitter lcost uit do notulen voor, dat in 1927 is bepaald dit salaris op f 1350 to brongen. (plus emolumenten voor kleeding, woninghuur, rijwiel, enz.) Dhr v. d. Kemp meent, dat toen oen vergissing is begaan. Vóór dat besluit had hij f 1250 plus f 100 van het wa terschap. Nu hij f 1350 van de gemeente krijgt, is hom die toolage van het wa terschap onthouden. Ilij schiet er dus niets moe op. Dhr Molhoek wist niet boter, of de veldwachter kreeg nu f 1450. Vóór 1927 had hij f 1250, plus £100 van het water schap. Do vo orzittor: er is niets vanwaar. (jTegcn dhr v. d. Kemp: zit nou niet te knikken.) Dhr Molhoek hoeft toch menig koer hard, dat men hom op straat hoorde. Allen schreeuwden luid met hem mede en dit geschrei klom op in den Hemel, waar het weid beantwoord door het gezang van de vele duizenden troomgeeöten, die juichton en jubelden omdat een zondaar tot God bekeerd en gered was." Verblijd gingen allen naai' huis on spoe dig was het op St. Philipsland bekend, dat de landbouwer Van Dijke „omgezet" was. Gods volk verblijdde zich, maar zijn vroe gere makkers bespotten hem on Van Dijke moest veel vijandschap verduren. Het spreekt vanzelf, dat do landbou wer nu een geziene figuur in den kring van Gods volk was. leder verblijdde zich er in als hij voorging, behalve de per soon die tot nu toe „voorging" en in hem een „concurrent" zag, In het voorjaar van '1840 was hij al» ^ïaar gewoonte op zyh akker aan het werk. Terwijl hij zoo achter do paarden liep kwam de begeerte bij hem op om zielen to winnen yoor Koning Jezus. In gedachten zag hij don profeet Eliza, die den mantel was omgeworpen en raakte met deze ingeving werkzaam. Deze gedachte liet hem maar niet' los. Hij meende, dat God hem wilde gebruiken on nu „raakte hg iu onderhandeling met den Hoera". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5