No. 199 Dinsdag 28 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.0.' Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. S temb us v er w ach t i n g e n. Er zijn in ons land twee partijen, die het niet onder stoelen of banken steken dat zij van de komende verkiezingen groote verwachtingen koesteren, n.l. de liberale staatspartij en de S.D.A.P. Van de zijide der liberale staatspartij! is nu reeds meermalen uitgesproken, dat uit verschillende omstandigheden blijkt, hoe sterk de kiezerlsi zich tot deze partij voelen aangetrokken, terwijl de voorman nen van de S. D. A. P. er op schijnen te rbkenen dat ze in zeeir korten tijd zelfs de R.K. "Staatspartiji die thans nog een voorsprong heeft van 6 zetels, over het hoofd zal zijn gegroeid. Nu willen we de juistheid vau deze voorspellingen niet betwisten, maar er zij'n toch omstandigheden, die eenigen twijfel kunnen wekken. Er zullen, dat staat nu reeds vast, straks weer een groot aantal stemmen worden verknoeid. Namen het vorig jaar 31 partijen of groepen aan de verkiezingen deel, dit maal bedraagt het aantal gegadigden nog 3 meer. Van deze groepen zijn er verschillende die geen .schijn van kans hebben de voor geschreven 75 pet. van den kiesdee-ler te halen, zoodat de stemmen die ze ver krijgen als weggegooid kuipen worden beschouwd. En nu wil het geval, dat de meeste van deze dwergpartijtjes moeten visschen in het liberale vaarwater. Er zullen dus heel veel liberale stemmen ongebruikt verloren gaan. Alleen dit feit kan reeds twijfel doen wekken aan de juistheid der liberale voor spellingen. Met de S. D. A. P. staat het anders. Zij hoeft van de verbrokkeling weinig last. Zal er waarschijnlijk zelfo van pro- fileeren, evenals in 1925, toen haar op een overschot van 27441 stemmen 2 zetels werden toegewezen. En daarbij komt, dat als men de berich ten in de socialistische pers gelooven mag, de geestdrift in en om de S.D.A.P. grooter is dan ooit te voren. Wanneer we ondanks dit alles toch niet geneigd zijn de overwinningsbulletins, die dagelijks worden verstrekt, als vol komen betrouwbaar te erkennen, dan komt dat omdat we het voorbarige gejuich niet voor de eerste maal hooren. Een .paar dagen geleden kon men in „Het Volk'' lezen, dat in België zelden een verkiezingscampagne zoo geestdriftig gevoerd is als thans het geval was. „Wat onze partijl betreft zoo heette het let terlijk is ieder optimistisch en wordt nieuwevooruitgang verwacht." En het resultaat was, dat de Socialisten 6 of 6 zetels v er lor en. N a zeggen wij niet, dat het hier ook zoo zal gaan. We verwachten dat zelfs niet. Maar we nemen ook maar niet voetstoots aan, dat de S.Ö.A.P. ten onzent zulke geweldige sprongen omhoog z.al maken. Natuurlijk schrijven ,wij dit niet om de Antirevolutionaire jjarcij tot vermin derde activiteit aan te sporen. Integendeel, wij wekken èn de besturen van onze kiesvereenigingen, èn de kie zers individueel op, om1 in de 5 weken, die .ons voor den verkiezingsdag nog res ten, .alles te doen wat mogelijk is, om de positie van de A.R. partij te sterken. Er moeten vergaderingen worden geh houden om de kiezers in te lichten en voor te lichten. Er moet lectuur worden verspreid. En dan moei er 'huisbezoek wor den gedaan. Getracht moet worden in rus tig persoonlijk gesprek de kiezers te over tuigen van de groote beteèkenis der A. R. beginselen voor land en volk. Hoe staan onze kansen? Op de vraag ons meermalen gedaan, hoe de A.R. partij! er bij1 de a.s. verkiezin gen voorstaat, of zo opnieuw verlies zal hebben te boeken, dan wel of ze één of meer setels zal winnen, kunnen we geen afdoend en bevredigend antwoord geven. Niemand, hij mag dan nog z,op goed op de hoogte zijn, kan zeggen, wat de stembus zal brengen. Men kan alleen pp'indrukken wer ken en gezien die indrukken gaan gissen, maar ook van dit gissen geldt, dat het kan missen. Wel kan worden gezegd dat er moed gevende verschijnselen zijn. Wij hebben nu niet althans nóg niet als in 1905 en 1925 de geweldige per soonlijke hetze tegen onze voormannen, zoodat de kiezers meer nuchter kunnen oordeelen. En de ervaring heeft geleerd, dat naarmate de kiezers meer nuchter zijn, ze ook meer geneigd zijn de A.R. candi- daten te steunen. En dan mag de onlangs gehouden De- putatenvergadering zéker ook als een moedgevend verschijnsel worden aange- merkt. Veel zal er nu van afhangen of er ge werkt wordt, intensief gewerkt, rustig maar krachtig en zonder ophouden. Verstaan moet worden, dat een klein stemmenverschil van groote beteefcenis kan zijn. Met 12000 stemmen .meer hadden we in 1925 de 14de zetel gehad. Zoo kan oofc nu het verlies van een betrekkelijk klein aantal stemmen het verlies van ©en zetel tengevolge hebben, terwijl omge keerd een betrekkelijk kleine toename van het stemmental ons een nieuwen zetel kam bezorgen. Laat onze provincie daartoe het hare bijdragen. Aam voorspellingen 'hebben wijl niets. Er moet worden aangepakt, zóó dat we met vrijmoedigheid Gods zegen op ons werk kunnen vragen en dat we straks, den uitslag, hoe die dan ook moge zijn, in Gods hand kunnen stellen. De warmte in Engeland. Het is gisteren ook in Engeland ondra gelijk warm geweest en op tal van plaat sen werden Mei-reeords gebroken. In het Zuiden en Westen ontlastten zich zware onweders, vooral te Chelmsford in Essex, waar tevens een huis afbrandde na het inslaan van den bliksem, en te Uxbridge in Middlesex, maar ze gaven weinig da ling van temperatuur en 1 uur later was de lucht weer strak blauw. In Londen zijn reeds eenige menschen met zonnesteek be handeld, wat in Mei nog zelden voorge komen was. Zwaar onweer in de omgeving van Hamburg. Uit Hamburg wordt gemeld: Boven Vierlanden en Bergedorf heeft Zaterdag middag een hevig onweer gewoed, zooals dit in deze streek nog nooit voorgekomen was. Het onweer, begeleid door een he- vigen hagel, duurde een half uur, en richtte veel schade aan. De bloesems der vruchtboomen werden totaal vernield. De groente-aanplantingen eveneens. Alle glas ruiten van de kassen zijn door den hagel stukgeslagen. De lager gelegen deelen van Bergedorf staan een halve meter onder water. De wervelwind aan de beneden- Elbe heeft naar schatting voor' ongeveer een half millioen mark schade aange richt. Schip vergaan op de kust van Alaska. Het Japansche radio-station te Yoko hama heeft gisternacht S.O.S.-signalen opgevangen van een stoomschip, genaamd „Aloet", van onbekende nationaliteit, dat in de nabijheid van Alaska zou zijn ver gaan. Er doen geruchten de ronde dat een Amerikaansch stoomschip 300 passagiers van het schip zou hebben kunnen redden, terwijl nog 160 passagiers vermist zouden worden. Waarschijnlijk is het schip op een rots geloopen en in tweeën gebroken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De oogst in Rusland. Do in Mosco'j. ontvangen berichten, over den oogst uit de-verschillende streken der Sovjet Unie luiden in het. algemeen gun stig. Uitzondering maken de Noordelijke Kaukasus en het Kabangebièd, waar men hij gebrek aan zaadkoren nog lijdt onder de gevolgen van den slechten oogst van het vorig jaar. Enkele streken van centraal Rusland hebben reeds te lijden onder de voortdurende droogte en de warmte. In de steden en de industrie-districten wordt zooals gewoonlijk de voedselvoorziening moeilijker in de laatste maanden voor den oogst. Overal moet de menigte uren lang op voedsel wachten; hier en daar heerscht gebrek aan vleesch. Brood wordt slechts op kaarten verstrekt. Een millioenen-oplichfer aangehouden. Op last van de Antwerpsche justitie is aangehouden een zekere Joosen, vroeger directeur van de scheepswerven te Schas- ten hij Antwerpen, die 'beschuldigd wordt van oplichtingen, welke raillioenen zou den bedragen. Joosen bewoonde vroeger een groote villa te Scliasten, maar was, sedert de scheepswerven failliet werden verklaard, naar Antwerpen verhuisd. J. stichtte vroeger verschillende maatschappijen; hij wist een tijdlang het vertrouwen te winnc-n van vooraanstaande families uit de Ant werpsche omgeving, met het gevolg dat deze verscheidene millioenen zouden ver loren hebben. Ook J. geraakte in groote financieele moeilijkheden en naarmate deze grooter werden, schijnt Joosen meer en meer on geoorloofde middelen gebruikt te hebben, hetgeen de Antwerpsche justitie eindelijk de gelegenheid gaf tegen hem op te treden. Socialisten vragen lintjes. Het Belgisch „Staatsblad" bevat de na men van een aantal gedecoreerden, w.o. de Katholieke leider, staatsminister dr A.. van de Vijvere, die in -den adelstand werd verheven met den titel van burggraaf. Burgemeester Gauwelaert werd bevorderd tot commandeur in de Leopoldsorde. Tal van socialistische senatoren en ka merleden hadden, brekende met een vroe ger aangenomen houding, volgens welke zij geen „lintjes" wilden ontvangen, omdat dit maar goed was voor „bourgois", thans uit eigon initiatief een deco ratie aangevraagd. Er waren niet minder dan 22 honorabelen waaronder de generaal der roode militie! die een „lintje" hebben gevraagd engekre gen. Proef -met kunstmatige misi. In de Oost-Pruisische stad Friedlan-d is een proefneming gedaan op het terrein van de electriciteitsfabriek om de fabriek kunstmatig in mist te hullen, teneinde vast te stellen, of in geval van oorlog dit vol doende bescherming tegen een aanval uit de lucht zal opleveren. De proefneming moet uitstekend zijn geslaagd. De proef neming duurde een half uur. De kunst matige mist werd met 6 apparaten opge wekt en verspreid. 'Gedurende dien tijd voerden 3 vliegtuigen waarnemingen uit, waarbij bleek, dat de fabriek in het geheel niet meer te zien was. De herstelbcsprekingen. De bladen zijn algemeen van opinie, dat Zaterdag een -der belangrijkste, doch ook een der slechtste dagen van de tbans 13 weken durende deskundigenconferentie is geweest. Slechts hier en daar ontmoet men een optimistischer houding, zooals bijv. in -de „Petit Parisien", welke hoopt, dat in twee of drie -dagen toch nog wel een over eenstemming zal kunnen worden bereikt. Algemeen is men echter van meening, dat de conferentie nog slechts gered kan worden „door een wonder -of door een ge niale gedachte". Ook de Amerikaansche deskundigen schijnen hun optimisme ver loren te hebben. Ondanks het algemeene pessimisme krijgt men evenwel den indruk, dat. de ge allieerden niet meer hardnekkig zuilen blijven staan op hun tot dusverre intran sigent standpunt. De verkiezingen in België. Het Vlaamsch nationalistisch bureau (frontpartij) geeft thans op: gekozen in de provincie Antwerpen drie nationalisten, in Limburg en 'O-ost-Vlaanderen drie, in West-Vlaanderen drie, in Brabant één, waarschijnlijk twee. Zij zouden met 11 of 12 man in de kamer komen en 5 of 6 zetels winnen. Ward Hermans is definitief ge kozen. De katholieken verliezen waar schijnlijk twee of drie zetels, -de socialisten zes of zeven. De liberalen winnen waar schijnlijk vijf of zes zetels. Ofschoon de definitieve uitslagen nog niet hekend zijn, bevestigen de jongste cij fers, dat de Katholiek-liberale regeerings- coalitie versterkt uit den strijd is gekomen. Terwijl zij voorheen over 101 zetels van de 187 beschikte, zal zij thans waarschijn lijk 104 of 105 leden in de kamer tellen. Dit vooral, dank zij den liberalen vooruit gang. Men kan zich voorstellen, dat de li beralen, die in 1925 zoowat plat geslagen werden, -zij verloren van hun 33 zetels niet minder dan 10 zetels nu jubelen. In één opzicht echter is do politiek der huidige regeering afgekeurd en wel op Vlaamsch gebied. De uitslagen, door de Vlaamsche nationalisten bereikt, bewijzen zulks. Volgens de cijfers tot nu toe binnen gekomen boeken de Vlaamsche extremis ten over het geheele land een aanwinst van 50.000 stemmen vergeleken hij 1925, d. i. 68 pet. groei. Al hadden sommigen, na de Bormsverkiezing, nog meer ver wacht, toch is dit resultaat en een verkie zing als die van Ward Hermans voor de regeering een zeer pijnlijke vingerwijzing. In het bijzonder is het dat ook voor de Katholieke partij. Men mag gerust zeggen, dat 85 procent -der Vlaamsch nationalis tische stemmen van Katholieken komen en dat de Katholieke partij, ondanks allen verblijdenden aangroei in stemmentallen, in Vlaanderen niet rijker aan zetels is ge worden, moet geweten worden aan sterke ontevredenheid onder de Katholieken over de Vlaamsche politiek der regeering. De Katholiek Vlaamsche leider van Cauwe-laert heeft de-z© les onmiddellijk begrepen. Hij verklaarde, -dat -de regeering nog vóór het eeuwfeestjaar 1930 de oplos sing van het Vlaamsche vraagstuk moet doorvoeren, opdat Vlaanderen zijn rustige, gezonde ontwikkeling zóu kunnen krijgen en de katholieke partij in Vlaanderen weer tot grooteren opbloei zou geraken. De zeerocverij in China. Vrijdag heeft in de buurt van Woe- soeng, aan den mond van de Whangpoe- rivier, een hevig gevecht tusschen de strijdkrachten der Nanking-regeering en zeeroovers plaats gehad. De bandieten waren goed gewapend, en beschikten over een zeer groot aantal klei ne booten. Zij hadden sedert maanden het Jangtse-gebied onveilig gemaakt en de rijke kooplieden beroofd of ontvoerd, ten einde een losgeld van hen te krijgen. Vele booten zijn vernield. Meer dan 1000 zeeroovers z.ijn verdron ken of bij het gevecht om het leven geko men. Er werden 250 gevangenen gemaakt. Korte berichten. Commandante Evangeline Booth, de leidster van het leger des heils in de Ver- eenigde Staten, is Zaterdag door een auto ongeval ernstig gewond en heeft een -her senschudding bekomen. Haar toestand gaat echter bevredigend vooruit en er is geen reden voor onmiddellijke ongerust heid. Zondagmiddag zijn de Fransche gas ten van dr Eckener per vliegtuig van Ber lijn te Parijs teruggekeerd. Zij toonen zich zeer voldaan over hun reis naar Duitsch- land en de ontvangst, die hun overal was bereid. Zij zijn uitgenoodigd hun bezoek te hervatten. Het seismografisch instituut te Ho- henheim heeft in den afgeloopen nacht een sterke aardbeving geregistreerd. -De haard wordt op een afstand van 8300 K.M. geschat, vermoedelijk in de Golf van Alas ka of in het Meer van Gatabië, in Midden- Amerika. In de binnenhaven van Frankfurt am Main is gisterenavond een groote brand uitgebroken in de opslagplaatsen van ben zine en petroleum. 'De rookwolken waren van verre reeds zichtbaar. Alle brand weren van de stad zijn uitgerukt om het vuur te bestrijden. - Seydoux, de vroegere leider der af- deeling economische zaken in het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken is gisteren in den ouderdom van 58 jaar overleden. Chr. Landarbeidersbond. De Chr. Landarbeidersbond, zegt de Rotterd., mag zich blijven verheugen in een gezonden groei. Over het eerste "kwartaal van dit jaar was er een vooruitgang van 323 leden. Het tweede kwartaal zal zeker nog een grooteren vooruitgang brengen. In de .weken van 6 tot 17 Mei alleen reeds kon men '378 nieuwe inschrijvingen boeken. Een bewijs van de gezonde en krachtige propaganda-actie, die er ge voerd wordt. In Oost-Groningen, waar de socialis tische bond strijd voert, traden in plaat sen als Oostvvolde 46, Nieuwolda 26, Bel- lingwclde 20, Midwolda 10 en Wolden- dorp 10 nieuwe leden toe tot dein Chr. bond. Wel een bewijs, dunkt ons, da,t vele arbeiders daar van het avontuur Binnenland. Een onderwijzer en een zijner leerlingen te Papendrecht verdronken. W-eer gr-o-ote branden. Het conflict op de veemarkten. Nog een suikerfabriek stopgezet. Bosch- en heidebranden. Buitenland. De warmte in Engeland, onweer in D-uitschland. Schip bij Alaska vergaan. D-e oogst in Rusland. De verkiezingen m België. lijk optreden der socialisten niets moeten hebben. Zij doorzien de eigenlijke be doeling van het afgeven op de Christe- lijken. De bevolking van het platteland, zoo lezen we in !het laatste nummer van de „Christelijke Landarbeider", is gelukkig nog niet bezield met den verkeerden geest. Er zijn er wel, maar het overgroote deel is nuchterder, houdt niet van trazen en nietszeggende leuzen. Terecht wordt opgemerkt, dat er daar om des te meer reden is de arbeiders in de land-, tuin-, bloemist-, veen- en zuivel bedrijven te wijzen op,, den Ned. Chr. Landarbeidersbond, de juiste organisatie voor den Christenarbeider in deze bedrij ven. Moge dit steeds meer begrepen worden. De accijnsverlaging op gedistilleerd. De Haagscbe r edacteur van de „Maasb." meldt: Toen me-t ingang van 1 Maart j.l. de accijns op gedistilleerd werd verlaagd van f 330 tot f 198 per hectoliter ad 50 percent (op-centen inbegrepen) is er op-gericht de „Central© Vereeniging voor den Gedistil- leerdhandel", die zich blijkens destijds verspreide circulaires voorstelde, zoowel in he-t publieke als in het bedrijfsbelang,, allerlei misstanden te voorkomen, welke zich konden voordoen, indien de prijs van den borrel ineens zou dalen. Deze meening heeft haar doel bereikt; van misstanden is althans niet veel ver nomen. Maar daartegenover staat, dat de prijs van den borrel niet overal zooveel is gedaald, als wei had gekimd I Naar hét schijnt, vreest nu de belas tingadministratie- dat in dit laatste een gevaar kan schuilen voor heit voortduren van de smokkelarij-. In verband hiermede heeft de minister van Financiën thans aan de hoofdambtenaren de-r belastingen een onderzoek opgedragen naar den om vang van de plaats gehad hebbende prijs verlaging en voorstellen jevraagd ten einde eventueel de ajccijnsverlaging beter te doen beantwoorden aan haar doel; het .fnuiken der smokkelarij. In de betref fende aanschrijving moet tevens zijn ge vraagd, o-f de ,qitkeering van één ten hon derd van den accijns, die de distillateurs en de handelaars thans nog genieten voor fenteverlies en gevaar van o-nverhaalbaar- heid, niet kan vervallen, nu zij door hoioge prijzen reeds tegen die gevaren zijn gedekt. Voorts moet daarin zijn herinnerd aan de uitlating van den Minister in de Twee- da Kamer, dat indien belanghebbenden de prijzen zouden hoog houden, de oplos sing zou 3}jn den accijns te herstellen op het vroeger bedrag. Onze Koningin in Zwitserland. De Tribune de Lausanne gaf een be richt in verband met de terugreis van Koningin Wilhelmina, waarin er op ge wezen wordt, dat de Koningin ditmaal drie weken lang in het Golf Hotel te C-rans boven Sierre gebleven is, welke duur langer is dan van ©enig vorig verblijf van de Koningin in Zwitserland. Het blad verklaart, dat de Koningin bij de geheele bevolking der streek een onuitwischbaren indrukheeft achtergela ten. Zijl heeft op de meest beminnelijks wijze 'afscheid genomen van 'naar gast- beeren te Grains, daarbij in het bijzonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1