No. 198 Maandag 27 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uil 1 1 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door HENORIKSE Ed'S BANK - GOES Directeur-H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA& Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-^ Losse nummersfO.OT Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Kiezeremisleiding. Het 'is nu weer de tijd., dat de kie zers werden „bewerkt". Daartegen kan natuurlijk geen bezwaar worden gemaakt, als dat bewerken zich bepaalt tot het propageeren van eigen beginsel, het verdedigen van eigen ge dragslijn en het bestrijden van de be ginselen en de practijk door andere par tijen voorgestaan. Te betreuren is echter, dat herhaal delijk moet worden geconstateerd, dat de voorlichting van de kiezers ontaardt in kiezersmisleiding, zooals we dat b.v. gezien hebben in 1925, toen men van zekere zijde alles geoorloofd achtte wa.t kon meewerken, om den heer Co- lijn in een hatelijk daglicht te stellen. Ook nu is men naar 't schijnt van soortgelijke practijken niet afkeerig. Zoo heeft, blijkens een verslag in „De Waferlander" de heer Duijs te Monni kendam de volgende beweringen ten beste gegeven: II I 1 „Ons "leger heeft blijkens de mededee- ling van generaal Snijders practisch niets te beteekenen, ip den wereldoorlog wa ren we zóó onder den voet geloopen. Bij de Indische vlootmanoeuvres wa ren er na afloop van de 12 kanonnjen 11 gescheurd; de twaalfde was niet meer te vinden: die lag bij den machinist in de kajuit. (Gelach). Wij zijn practisch ontwapend met dit verschil, dat de ontwapening, die de sociaal-democraten voorstaan, 100 mil lioen minder kost". De parlementaire redacteur van „De' Maasbode" merkt hierbij1 op: „Drie beweringen, die volkomen in strijd zjjn met de waarheid. Dank zij vooral ons leger zijn wij1 bui ten den wereldoorlog gebleven, dat staat onomstootelijk vast. Het had dus wel degelijk iets te beteekenen. Wat nu het springen aangaat van de kanonnen, hiernaar hebben we ter ba- voegder plaatse geïnformeerd en met de grootste stelligheid werd ons verklaard, dat dit verhaal van A tot Z gefan taseerd was. Tenslotte de bezuiniging. Onze heel1® defensie-uitgaven, dus voor leger ©n vloot, bedragen geen 100 millioeri. Het totaal voior 1929 op de Defensie-begroo- ting aangevraagd bedraagt 99 millioen, maar daaronder zjjn vele niet-militaire uitgaven, zooals voor loodswezen en hy- drographie tot een bedrag van 6.09 mil lioen. Trekt men deze 'posten van da defensie-begrooting af en neemt men ver der in aanmerking, dat de militaire baten 7.39 millioen bedragen, dan is de bewe ring, dat voo? defensiedoeleinden 100 milJjoen wordt uitgegeven naar het rjjk dei- fabelen overgebracht. De ontwapening der sociaal-democra ten, die een vrijwilligersleger er op na houden, kap dus nooit de 100 millioen bezuiniging opleveren. Bij1 het ontwapa- mings-vocxrstel-Ter Laan is zelfs de vrees geuit, of dit voorstel, eenmaal wet ge worden, in de eerste jaren wel bezuini ging zal geven. Op de tegenwoordige begrooting staan alleen reeds ongeveer 22 millioen voor wachtgelden en pensi oenen en daarop is niets te bezuinigen. In den stijl van den heer Duys zouden we kunnen zeggen: dergelijke pertinen te onwaarheden moeten verteld worden aan roode kiezers, opdat zij hg de kunst matig opgezette propaganda voor de roo de ontwapeningsleirze niet in de gaten krijgen welk weerzinwekkend spel de roo de heeren met hen .speten." De verkiezlngsaciie in EngelanidL De verkiezingsactie in Engeland heeft thans haar hoogtepunt bereikt. De activiteit van. alle politieke plartqen is, nu de dag der verkiezingen nadert, ten top gevoerd. Niettemin heerscht er in het land een vrij matte stemming, hoe wel de verkiezingsvergaderingen goed' be zocht worden. Er is een groote vraag naar de vlug schriften en brochures, die de hoofdkwar tieren der politieke partijen uitgeven, spe ciaal voor zoover deze betrekking hebben op de werkloosheid en de rationalisatie van de industrie. Het eindresultaat der verkiezingen zal waarschijnlijk niet eerder bekend zijn dan Vrijdag, terwijl in den loop van Donder dagnacht waarschijnlijk wel al reeds een tweehonderd uitslagen bekend kunnen worden. In een verkiezingsrede heeft Lloyd George gezegd dat het allergrootste vraag stuk waarvoor het land thans staait de vrede is. Wij geven aldus spr. 112.000.000 pond sterling per jaar voor de bewapening en ruim 100.000 pond per jaar voor den Volkenbond uit. Indien de regeering vertrouwen heeft in den volkenbond, in het Kellogg-pact en in het verdrag van Washington zaïl zijl de uitgebreide bewapeningen tot het peil van politiediensten terugbrengen. Het eerste wat ifc zal doen indien ik in het nieuwe parlement gókozen zal worden' zal bestaan in een samenwerking met andere naties om te kolmen tot een aanzienlijke en gelijktijdige vermindering van bewapeningen. De verkiezingen in België. Reeds uit de eerste cijfers bleek, dat de sociaal-demokraten niet hun stemmen- crjfer van 1925 hebben kunnen behouden. Dit verlies komt vooral ten goede aan de liberalen. Zooals te voorzien was, zijn het vooral de fronters, die in Vlaan deren groote sprongen vooruit maken. De communisten zijn bijna overal ver pletterd. De Katholieken vooral hebben 'het ge lag moeten betalen aan de fronters. De stemmen der socialisten en die van de 2 communisten, die uit het parlement zullen verdwijnen komen vooral ten goede aan de liberalen. Het stemmenverlies der socialisten is vooral gevoelig 'in de groote nijverheid streken van Henegouwen en Luik, waar zij in 1925 den grootsten vooruitgang hadden gemaakt. Ward Hermans is zoo goed als zeker te Mechelen gekozen. De liberalen en de fronters zijn de overwin naars van den dag. Eerst vanavond en misschien eerst morgen zal men het aan tal verloren en gewonnen zetels kunnen melden. Het Amanoellah-raadsel. Omtrent het vertrek van Amanoellah uit Afghanistan en zjjn aankomst te Cha- man verneemt de „Daily Mail" nog uit Lahore, dat de aankomst te Chaman en het verzoek aan de Engelsche regeering om een geleide voor een veilige reis van Ghaman naar Bombay zeer onverwacht kwamen. Amanoellah en zijn gemalin kwamen zonder eenige voorafgaande aankondiging met een gevolg van 60 personen in auto's aan. Het gezlachap had slechts weinig ha- gage bij zich, daar 48 aüto's door Habib- oellah zjjn buit gemaakt. De Engelsche regeering beeft een extra- trein van Lahore naar Ghaman gezonden, welke den koning en de koningin met hun gevolg naar Bombay zal brengen, vanwaar de reis naar Europa zal worden onder nomen. Men neemt aan, dat Kandahar in brand zal worden gestoken. De bewoners verlaten de stad. Volgens te Cairo ontvangen berichten moet Amanoellah te kennen hebben gege ven, dat hij eenigen tijd te Parijs of te Ber lijn wil doorbrengen tot herstel van zijn gezondheid. Naar Engeland wilde hij niet gaan. Do geruchten, volgens welke hij voor de tweede maal afstand van den troon zou hebben gedaan, worden tegengesproken. Hij verklaarde, dat zijn vertrek slechts een tijdelijk karakter heeft. Hij heeft een plaatsvervanger benoemd, die voorloopig het gezag voor hem uitoefent. Een reds van Mussolini. In een redevoering voor 15000 studen ten legde Mussolini den nadruk op de tweevoudige heteekenis van den 24 Mei, den verjaardag van Italië's toetreden tot den oorlog, die tegelijkertijd een gedenk dag is voor de voltooiing van de eerste pe riode van de revolutie. In deze rede zeide Mussolini o.a., dat ten tijde van het risorgimento de hatail- lons der vrijwilligers uit de rijen der stu denten gevormd waren. In 1915 waren de universiteiten ook toegetreden en hadden de studenten zich aan de landsgrenzen ter verdediging verzameld. Daarom heeft hij het geweer gevoegd hij het studieboek, omdat bet 't wapen is, dat bet vaderland en de revolutie verdedigen moet. De toespraak werd onder grooten 'bijval aangeboord. De langs Mussolini marchee- rende stoet duurde ongeveer 3 uren. Rome is door studenten overstroomd. De herstelbesprekingen. De Duitscbe deskundigen hebben 'Zater dag eerst met Owen Young en vervolgens met sir Josiah 'Stamp geconfereerd. Omtrent deze beraadslagingen wordt meegedeeld, dat op het voornaamste punt, de hoogte der annuïteiten, nog geen toena dering is bereikt, doch dat de onderhan delingen worden voortgezet. Zoolang op dit punt geen overeenstemming is bereikt, kan ook geen beslissing over do 'Duitsche reserves worden getroffen. S p oor wegon gei ukken. Toen de D-trein Parijs-Bordeaux Vrij dagavond reeds op volle snelheid was, na het vertrek uit Parijs, bemerkte de machi nist tot zijn ontzetting, dat talrijke steenen tegen de spoorwagens vlogen. Bij nader onderzoek bleek hem, dat de voorste wie len van de locomotief uit de rails geloopen waren. Terstond bracht hij den trein tot staan. Er werd om een nieuwe locomotief verzocht, die zich met volle vaart op weg begaf. Deze locomotief is ook ontspoord. Het bleek, dat de ketel en het voorste ge deelte ingedrukt waren en dat het water aan alle kanten wegstroomde. Van den machinist en den stoker ontbrak elk spoor, totdat men door- gekreun een honderdtal meters terug, -op hun toestand opmerk zaam werd gemaakt. De machinist bleek op slag gedood te zijn, terwijl de ander met een ingedrukten schedel in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Het pokkengevaar in Engeland geweken. De kwaadaardige pokken, welke einde Maart uit Bombay naar Engeland werden overgebracht, hebben thans definitief uit gewoed. Er hebben zich 51 gevallen voor gedaan, en deze bleven strikt beperkt. Deze verklaring is gepubliceerd door het ministerie van volksgezondheid, dat tevens mededeelt, dat de niet-kwaadaardige pok ken, welke in de laatste jaren in Europa, en Amerika hebben geheerscht, teekenen vertoonen van vermindering Dit jaar is de algemeene gezondheids toestand in Groot-Brittannië buitengewoon goed. Het sterftecijfer van 11.7 per dui zend is op 0.1 pet. na het laagste, dat ooit werd bereikt. De kindersterfte, die steeds een gevoelige graadmeter is voor den na- tionalen gezondheidstoestand, bedraagt 65 per 1000 geboorten, d. i. het laagste cijfer ooit bereikt. Korte berichten. Een nieuwigheid in het Fransche Ka mergebouw, die vorige week nogal de aaiiaacht trok, was, dat in het tafelblad van del sprekers tribune twee electrisehe lichten onder glas waren aangebracht, welke, als de president op een knop drukt een rood schijlnsel verspreiden, 'twelfc de sprekers waarschuwt dat h'uU tijid oim1 is. Boven de stad Weenen beeft een bui tengewoon hevig onweder gewoed, dat met een wolkbreuk en hevigen hagelslag gepaard ging. De brandweer moest in et telijke bonderden gevallen hulp verleenen om ondergeloopen kelders leeg te pompen, enz. Ook het tramverkeer werd gedeelte lijk gedesorganiseerd. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat binnenkort het Engelsche luchtschip R. 103 een bezoek aan Duitschland zal brengen, hetwelk met een tegenbezoek van de „Graf Zeppelin" zal worden beant woord. HULDIGING VAN DE KONINGIN MOEDER. Omtrent de huldiging van H. M. de .Koningin-Moeder te Amsterdam wordt het volgende gemeld: Zaterdag G Juni zullen, de Koningin!, Prins Hendrik en Prinses Juliana in, den voormiddag in auto's te Amsterdam aan komen. Om 2 uur begeeft het Koninklijk gezin zich naar het Centr. station om de Koningin-Moeder bij ha'ar aankomst te begroeten. Bij deze ontvangst zal het Politie Mu ziekgezelschap zich doen hooren. Zestien weesmeisjes van de verschillende ge zindten zullen bloemen strooien. De feestelijke intocht geschiedt met groot ceremonieel, waarbij de koninklijke famlie plaats neemt in de galaoalèche bespannen met zes paarden en militair escorte. Langs het versierde Damrak zijn ter weerszijden vereenigingen met banie ren opgesteld. Zij sluiten zich geleidelijk achter den stoet aan. Bij tie aankomst op den Dam zu'len 400 zangers, leden van de Kon. Mannenzang- vereeniging „Apollo" en de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap", enkele liede ren ten gehoore brengen en wanneer de koninklijke familie op het balcon ver schijnt zullen de banierdragers, achter de zangers opgesteld, een vaandelhulde bren gen. Tusschen 4 en 6 dien middag worden op verschillende plaatsen in de stad mu ziekuitvoeringen gegeven. Maandag half twaalf v.m. wordt in de rijk versierde Nieuwe Kerk de plechtige ge'dachtenisviering gehouden. Onder lei ding van dr Willem Mengelberg zullen 50 leiden vain het Concertgebouworkest en 150 leden van het koor van „Toonkunst" medewerken, benevens een of meer solis ten. De herdenkingsrede wordt gehouden door burgemeester De Vlugt. Het gebed wordt uitgesproken door ds A. G. H. van Hoogemhuyze. De gedachtenisviering wordt door Philips' Raidio naar verschillende pleinen in de stad en naar zeven kerken uitgezonden. Bovendien door de A.V.R.O. te Hilversum en naar Nederl.-Indië. Om half vier zal ten paleize aan de Koningin-Moeder het huldeblijk worden aangeboden, bestaande uit 32 aquarellen van Amsterdamse,he stadsgezichten en door Amsterdamsche kunstenaars vervaar digd. Dinsdag ten half drie wordt ten paleize een thee gehouden. Om 8 uur 's avonds wordt het gala- concert in het Concertgebouw onder lei ding van dr Willem Mengelberg gehouden, waarbij het volledige orkest en het ge heiele koor van „Toonkunst" medewerken. Het gate-concert zal weder door Philips' Radio naar vijf pleinen en parken wor den uitgezonden. Bovendien door de A. V. R. O. te Hilversum. Woensdag wordt om half 12 op- den Dam aan de Koningin-Moeder onder lei ding van Fred. J. Roeske de aubade ge bracht door 14000 zangeressen, zangers en kinderen van een aantal zangvereeni- ginigen, weeshuizen, kinderkoren en scho len, met medewerking, van eenige har monie-orkesten. Het programma omvat ze ven liederen. De geheel© aubade wordt weder door Philips' Radio naar vier plaat sen in de stad uitgezonden, alsook door de A.V.R.O1. te Hilversum. Dien middag om half drie begint in het Stadion de uitvoering van het rjjk gemonteerd „Regentessespel", waaraan ruim 4500 personen medewerking ver leenen. Dezen middag van 3 tot 5 uur en des avonds van 8 tot half elf zullen fan farecorpsen en andere muziekgezelschap pen op neigen verschillende plaatsen in de stad uitvoeringen geven. In den avond v,an dezen dag zal de Koningin-Moeder vermoedelijk uit Amster dam vertrekken. Nog kan worden medegedeeld, dat aan 4500 schoolkinderen ter herinnering aan dit huldebetoon een in kleuren uitgevoerd portret van de Koningin-Moeder zal wor den uitgereikt. Vele deelnemers zullen een. toepasselijke herinneringsmedaille ontvan gen. De terugkomst van de Koningin. Met den gewonen D-trein is de Ko ningin Zaterdagmiddag ruim half 5 aan het Centraalstation te Utrecht aangeko men. Eenigen tijd te voren was, zoo goed als ongemerkt, Prinses Juliana per auto naar het station gekomen. Zij vertoefde, in afwachting van de komst, van den trein, in de voor de Koninklijke familie vrij gehouden wachtkamer. Aangezien de D-trein zeer lang was en het Koninklijk salomrijtuig vrijwel ach teraan in den trein was geplaatst, wer den de auto's voor de Koninklijke fami lie en gevolg op het eerste perron-Zuid, ongeveer bij het punt, waar het salon- rijtuig bij stilstand van den trein zou komen, geplaatst. Toen de trein ra aantocht was, begaf Prinses Juliana zich naar het eerste per ron Zuid; nadat de Koningin uit het rijtuig was gestapt, voed. tusschen Moo- Binnenland. Groote branden in Beek en Donk en Oldebroek. Vragen van het Eerste Kamerlid de Mu- ralt over den onbewaakten overweg bij Rilland-Bath. Drama te Someren. Een veldwachter schiet een jongeman neer. De terugkomst van de Koningin. De huldiging van de Koningin-Moeder te Amsterdam. f j Buitenland. De Belgische verkiezingsuitslag. De verkiezingsactie in Engeland. der en Dochter een hartelijke begroeting plaats. I I Na enkele personen van het gevolg, die Haar opwachtten ,de hand te heb ben gedrukt, stapte H. M. in de eerste auto en met Haar de Prinses. Een ge juich van degenen, die tot dicht bij den trein waren toegelaten, en van de rei zigers in den trein, steeg op, toen de auto wegreed. Het talrijke publiek, dat buiten het station de komst van H. M. afwachtte, bad zich verzameld aan den zuidelijken uitgang en de politie had op loffelijke wijze slechts in zooverre den weg af gezet als noodig was om de auto door gang te verleenen. Toen de Koningin en Prinses Juliana uit het station kwamen, reden zij vlak langs een dichte haag menschen aan beide kanten vani den uit gang- die de Koninklijke familie luide toe juichten. 1 I Langs den gewonen weg werd daar op naar Soestdijk gereden. Om half zes is de Koningin ten pa leize Soestdijk aangekomen. Prins Hen drik was reeds vroeger in den middag gekomen. Bij Haar aankomst werden Zij en de Prinses door een talrijke menig te 'hartelijk toegejuicht. De Koningin zal er tot Dinsdag blijven. Dien dag vertrekt zij naar het Loo. Eeln zakenreis naar Indië. De R. K. Werkgever maakt melding van een in overleg tusschen de Algem. R. K. Werkgeversvereeniging en de Kath. Jonge Werkgevers-Vereeniging opgemaakt plan voor een zakenreis naar Indië om, in verband met den teruggang van den Ne- derlandschen handel op Indië te trachten het afzetgebied in Indië voor de Neder- iandsche industrie te behouden. Men zou, wanneer zich voldoende deelnemers aan bieden, den ,18den October uit Genua vertrekken en den 31sten Januari weer terug zijn. Het verblijf in Indië duurt twee maan den, van 8 November 1929 tot 8 Januari 1930, waarvan de eerste zes weken des- gewenscht gebezigd zullen worden om de deelnemers individueel in de gelegen heid te stellen tot het behartigen van hun zakelijke belangen, en de twee restee-rende weken „om gezamenlijk bezienswaardige cultuurondernemingen en instellingen te bezoeken. De deelnemers, die bijeen blijven, zullen het volgende reisplan volbrengen: twee weken: Batavia, WeltevredenBuiten zorg; een week: Bandoeng; een week: Vorstenlanden; een week: Samarang; een week: Soerabaja; twee weken: Deli of de reis van de Westkust Padang naar de Oostkust. In Indië zal een centraal punt gevormd worden, waar de deelnemers elkander desgewenscht steeds kunnen treffen en waar zjj voor bun zakelijke doeleinden de noodige voorlichting en steun kunnen erlangen. Minister de Geer. De Minister van. Financiën zal de vol gende week met verlof in het buitenlaïiA. doorbrengen. Politiepersoneel In Nederland!. In de te Groningen gehouden vergade ring van den Alg. Bond van Politie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1