Het bedienen pan het toestel 1930 I MARANATHA I SCHEURKALENDER Amsterdamsche Bank N.V. VENDUTIE 1.27.50 H.A. Bouwland en Zijkantweg De Combinatie kart ook in 12 maandelijksche ter mijnen worden betaald. De prijs wordt dan F, 306,70 Voor de Jeugd. Ds J. J. KNAP Czn., flinke bijverdienste J. H. KOK te KAMPEN. I Kapitaal f 55.000.000.— Reserve f44.500.000.— I Bijkanfoor MIDDELBURG Woensdag 29 Mei 1929, in het openbaar verkoopen: Philips „Standaard" Combinatie Prijs fl. 288.25 p©bedfëning van de PHILIPS [««STANDAARD*9 COMBINATIE Is uiterst eenvoudig. Men sluit bet toestel aan op de licbtleiding en in Uw kamer boort U een mooi concert, de interessante lezing van een geleerde, U leeft mee in de opwinding van een groeten wed strijd, U verneemt oogetiblikkelijk den uitslag van een buiteniandsche verkiezing. THANS UIT VOORRAAD LEVERBAAR KUPPERSBUSCH Op 3 maanden crediet Heeren-, Jongeheeren- en Kinder kleeding en Manufacturen Kleeding, Manufacturen en Bedstellen. Manufacturen, Woensdag 29 Mei 1929, verkoopen: i Beste jongens en meisje! Wat gaat 't toch vaak anders dan we denken. Een week geleden was 'tnog bar koud en wees alles er op, dat we ook konde Pinksterdagen zouden krijgen en nu heb ben we het heerlijkste zomerweer gehad dat we maar wenschen konden. Ik hoop, dat jullie allemaal echt pret tige vacantiedagen hebt gehad endat het mooie zomerweer niet tot gevolg zal hebben dat jullie minder gaat schrij ven. Want dat zou ik niet prettig vinden. Hier volgen alvast weer een paar nieu we raadsels: Hier volgens de prijsraadsels. Voor de grooteren: [Mijn geheel bestaat uit 48 letters. Bij het begin van de lente zijn dag en 10. 18. 19. 20. 21 even lang. De 15. 14. 13. 8. 9. 12 of pisang is een heerlijke vrucht. In 1568 sneuvelde graaf Adolf Van Nassau te 22. 6. 30.. 37. 35. 31. 11« 4. 37. 23. 24. i Hij was hoorende 17. 23. 25. en ziende blind. Wij hebben te gehoorzamen aan de ■27. 45. 46. 48. t. 28. 29 die over ons gesteld zijn. In het 1. 32. 33. 34. komt het op geen turfje aan. Jan kreeg een appel en 40. 39. 38. 37. 7. 6 hem eerlijk met zijn zus. Op den top van den 43. 42. 44. 4il. ge noot men van een verrukkelijk verge zicht. 5. 16. 36. 56 is de hoofdstad van de Belgische provincie O.-Vlaanderen. II. Voor de kleineren. Mijta geheel bestaat uit 29 letters. Een 25. 6. 3. 7. 12. gebruikt de schoen maker. Een 1. 10. 24. 29 is aan een molen. Een 8. 27. 13. 16 is een kleedingstuk van een rechter. 29. 15. 9. 11. 28. 25 is een specerij. Een 23. 14. 2. 25 heeft twee glazen. 20. 28. 25. 17. 2. 5 is een land vlak bi} onze grens. Een '26. 21. 21. 17 is oom een tuin. 22. 4. 19. 7 de naami van een paard. 18 is een d. DE BOEREN VAN LOBITH. VIII. „Wjj houden het wél, Gerbrand", ver zekerde zij met een stelligheid, die bij allen verwondering wekte. ,,'kWeet niet hoe, maar dat God op Zijn tijd de ver lossing schenken zal, wel, dat staat voor mij vast. Het Protestantisme verloren gaan? Hoe heb ik het nu met je, vader? Was de Hervorming Gods werk of niet?" „Gods werk", zei de boer. En dat meende hij uit den diepsten grond van zijn hart. „Dat dacht ik ook. Maar dan gaat het ook niet verloren. Het zou tijdelijk ten onder kunnen gaan, maar niet verloren. Laat ons toch niet klein van God denken, Gerbrand! Hij kan nóg wonderen doen". Het was, of -er in het prozaische boe- renvertrek, dat ook maar aan de minste luxe gespeend was, muziek klonk, zóó kwamen do woorden uit den mond der boerin van „Gelrehof", uitgesproken met een gelaat vol bezieling. „Je bent .toch een dappere vrouw", zeide Van Gelderen met warmte in zijn zware stem. „Je steekt mij een riem onder het hart". „Dat moest niet noodig zijn, Gerbrand", verweet zij liefdevol. ,,'kWeet niet, wat je bezielt. De tocht heeft je blijkbaar geen goed gedaan. Wat een 'kleingeloof! 'tis, of onze God niet meer de 'Getrou we is, Die niet Iaat varen het werk Zij ner handen! 'kWou je verstandiger heb ben, vader". „Ja, moeder, ik kijk mogeljjk te veel naar menschen. Maar dat is ook geen wonder, als je alles hoort en ziet. Je kunt er ook te gemakkelijk over denken! Weet je, wat er gebeuren kan, als de Franschen hier werkelijk komen?" „Jawel", zeide zij. „Dan komt de el lende. Misschien wordt „Gelrehof" wel verbrand en worden wij verjaagd. Wij kunnen ook wel gedood worden. God alleen weet het. Maar als wjj ons aan Hem blijven vastklemmen, ,is de dood dan een verschrikking, Gerbrand? Als wij belijden, te gelooven in God den Vader, den Schepper van hemel en aarde, heb ben wij dat dan niet te doen?" „Je hebt gelijk, moeder. Ik ben wan kelmoedig. Het is niet dan armzalig klein geloof van mij. En dan heb ik zooeven Van Engelen nogal gewezen op het voor beeld van Gideon!" „Zóó wou ik je hebben, vader. Dit is de taal, die past in onze woning. Wij wijken vanavond van de volgorde af en lezen de geschiedenis van Gideon. Kom, Aal, pak den Bijbel, meid". De kleine meid sprong van haar hoo- gen stoel. De boer keek met dankbaar heid in de oogen naar de vrouw, die hij twee en twintig jaar geleden getrouwd had. Toen, in de stille dorpskerk van Dieren, waar nu zijn broer A'art woonde, had de predikant, die Bertha van Hoven goed kende, gezegd, dat hij een gods geschenk had gekregen, dat hij wel in waarde houden mocht. De predikant had gelijk gehad. Zij was hem al die jaren tot trouwen steun geweest, in alle dage- lijksche zaken, die de boerderij betroffen, maar bovenal in zijn geestelijk Jeven. Zij was een echte boerin voor den boer van „Gelrehof". Hij opende den aangereikten Bijbel met de koperen sloten en zocht de historie van Gideon op, die te vechten had tegen een heirleger van Midianieten. Er waren lafaards onder de Israëlieten. Zij werden verwijderd, om de dapperen niet te ont moedigen. Maar toen waren er, in het oog van God, nog te veel. En tenslotte werd het gansche leger verslagen met driehonderd man. Met een .zucht van verlichting sloot Gerbrand van Gelderen den Bijbel. „Ziezoo, vader" zeide de boerin, wat later, „vertel ons nu eens, wat je zooal hebt gehoord en gezien. Dan z&l Aart ook nog eens wat vertellen. Het brandt hem op de tong". „Jullie gaan vrijwillig in dienst hé?" vroeg de boer, zijn zoon aanziende met begrijpelijken trots. Want daar aan de tafel zat een stevig gebouwde jongeling, die zijn vader in lengte evenaarde en die niet van een klein geruchtje ver vaard scheen. „Hoe weet vader dat?" vroeg 'Aart, verrast. „En vindt u het goed? Daarvan hangt natuurlijk alles af". „Van Engelen heeft het mij gezegd." „Hij moet niet te veel praats hebben", barstte Aart los. „Zijn zoon Jan krijgt niet eens toestemming van hem. 'tls laf." „Weet je dan al, dat ik het wel goed vind?" glimlachte de boer. Die glimlach verried alles. „'fcHeb er op gerekend, dat u het goed vindt," zeide Aart. „Het zou toch al te gefc zijn, als wij, jongkerels, werkloos toezagen? Dat kan vader niet willen." „Oom Aart en, ik hebben elkaar be loofd, dat onze jongens in den strijd zullen gaan. Kees was de eerste, die het zeide. Is dat voldoende?" „Prachtig, vader. Ik dac'ht het wel." „Maar je hebt het goed overdacht, hé, Aart? 'tls geen kleinigheid, jongen. Denk aan je ouders, wier eenige zoon je bent. En denk aan Sanne. Het kan ook je dood beteefcenen, Aart." ,,'kWeet het, vader. 'kHeb het goed overdacht. Maar ik kan niet anders zien dan dat het mijn plicht is, om te gaan. Zóó denken er meerderen over. Als daar zulke vijanden komen en zooveel, dan moet alle weerbare man op post zijn", zeide Aart .vol geestdrift. „Best, jongen", knikte de boer goed keurend. „Moeder vindt het natuurlijk ook goed?" „Vanzelf, vader, 'tls niet meer dan plicht". „En als de nood zóó pan den man komt, dat ook ouderen, als ik, moeten? Je kunt nooit weten, welke beschikkin gen er van de Geldersche Staten komen", vorschte de boer. „De Heere zij ons dan genadig, Ger brand. Maar dan ga je óók. Wij, vrou wen, redden ons dan voorloopig wel. Het gaat om het land, dat God ons ge geven heeft". „Bravo, moeder, 'k Had niets anders verwacht dan zulk een antwoord. Maar Sanne, Aart? Hoe staat het met haar?" Over het nog jongesachtige, gebruinde gelaat van den zoon des huizes trok een wolk. „Sanne was gisteravond hier, vader" zeide de boerin, antwoordend in de plaats van haar zoon. „Zij was er niet best over te spreken. Erg vriendelijk zijn Aart en zij niet van elkaar gegaan. Maar dat komt wel in orde. Op dien leeftijd was ik ïnisschien ook zóó geweest". ,,'k Geloof het niet, moeder", meendei de boer. „Van Sanne vreesde ik het. Vandaar mijn vraag. Zij is een beste meid. Maar de invloed van de Petersen is niet altijd goed. Oom Jan is te vurig roomsch. Hij ziet de Franschen met blijdschap komen". ,,'tls waar, vader. Hij heeft het gister ronduit gezegd. Maar Sanne is zóó niet. U doet haar groot onrecht", verdedigde de jongeling zijn geliefde. De boer glimlachte. ,,'k Heb dat niet beweerd, Aart. Haar vader is goed Calvinist en moet op het punt van den goïïsdienst van zijn broer Jan niets hebben. Maar toch moet je den stillen invloed niet onderschatten. Je weet ook wel, dat Sanne veel bij hapi' tante komt." DE PROEFSCHILDEN VAN DEN bewerkt door zijn weder verzonden Het schild is buitenge woon mooi. In één woordeen prachtschild. Wie met dezen Kalender in zijn omgeving werken, en daar mede een verkrijgen wil, gelieve proef- schild met inteekenlijst aan te vragen bij den Uitgever AMSTERDAM Lange Noordstraat. Verhuurt loketten In haar K LU ISIN RICHTING De Notaris L. A. BETH, te Ovezande, zal op nam. 1 uur (N. T.) te Oudelande, in de herberg van de Gez. Lous, ten verzoeke van dhr. A. PRINS te Poederooyen, in de gemeente Ellewoutsd ijk in Simons- hoek. Te aanvaarden bij de betaling voor of op 25 Juni 1929. Op gebruik rooven oogst 1929. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. I bestaat alleen alt bet Philips Ontvangtoestel No. Z514, Philips Luidspreker No. 2007 en Philips Aolenoevelligheld No. 4382 (zonder antenne-aanleg). PHILIPS Junker Ruh en iuno, Gas- en Koienfornuizen en B K Emaille uitzetten zijn steeds het goed koopst. A. VAN ROON - IV)'burg. v.h. R. J. de Wluijnck. Langeviele K 219 - Tel. 330 Verkooplng in de „Prins van Oranje" Nieuwstraat, te Goes. DE WILDE HEIJBOER, Deurw., zullen verkoopen, groote partij Alle goederen worden verkocht tegen de getaxeerde waarde, bijv.: Costume, Regenjas of Regen mantel van f 25 35 45 55 65 75 85 95 voor f 15 20 25 30 35 40 42.50 45 Kindercostuums; Hoeden, Petten en Werkmanskleeding. Spotprijzen. zooals: geel en wit Katoen, Mous seline, Vitrage, Landhuisstof, Schor- tenbont, Spreien, Kunstzijde, Tafel lakens, enz. Prachtige stoffen voor Damesmantels en Costuums. Bedstellen bestaande uit: Matras, Pe luw en 2 Kussens van f 60, f 80, f 100 voor f 25, f 30, f 35. Prima Veerenbed van 180 voor 60. Partij groote prima Moltondekens. De verkoop heeft plaats: Dinsdag 28 Mei, Woensdag 29 Mei, Donderdag 30 Mei, Vrijdag 31 Mei, en Zaterdag I Juni van 10—9 uur. Betaaldag 15 September 1929. Contante koopers geen opgeld. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op 's voormiddags 10 uur, in de Prins van Oranje te Goes, Buffet, Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Lampen, Klokken, Wasch- tafel, Ledikanten, Bedden, Matrassen, Heeren- en Damesrijwielen, Honden kar, Glas- en Aardewerk, enz. Zindelijke goederen kunnen worden bijgebracht waarvan opgave te doen bij den vendumeester J. H. JACOBS aan den Oosthavendijk of ten kantore van voornoemden deurwaarder, aan de Kleine Kade Nc. 11. Kijkdag rt :gs te voren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 7