reinigt alles met Ata! Wat er deze week voorviel. Het Vrouwenhoekje. Voor huis en hof. We hebben dan nu nog vrij onverwacht schitterend zomerweer gekregen en vooral met de Pinksterdagen, die in sommige doelen van Zeeland tot drie uitgedijd zijn, is er rijkelijk van genoten. Ook de Zendingsbijoenkomstem in deze omgeving hadden or een druk bezoek aan te danken. De gebruikelijke zomerberichten doden weer hun intrede in de pers. Van de traditioneolo veenbranden moest weer melding gemaakt. Men sprak al van oon hitte-golf. Straks komen do verdrinkingsgovallen bij ba den en zwemmen weer. In vele streken onzer provincie klaagt men in dezen tijd van droogte over watergebrek. Op Schouwen, waar men dit najaar de waterlei ding krijgt, beklaagt men zich, dat dit 'bedrijf niet een half jaar vroeger kon worden geo pend. In Borsselen doet men alle mogelijke moeite om toch water te krijgen, zonder bij de Zuidbevelandsche waterleiding aan te slui ten. Maar in Middelburg vindt men nu voort aan ook al de deur gesloten. En in Walche ren zijn nog altijd de plannen voor de water voorziening van het platteland in studie. Hoe lang nóg? v De afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hield Donderdag j.L een be langrijke, welgeslaagde vergadering met eot- cursie te Goes. Speciaal het referaat en do discussie over de uitbreiding van den tuin bouw in Zeeland welk onderwerp bij uit stek actueel geworden is waren zeer in teressant. Er zal aan vele .werkkrachten in onze provincie arbeid moeten worden verschaft. En daarvoor is juist de tuinbouw ten zeerste ge ëigend. Zorgt men niet voor werkgelegenheden en een behoorlijk loon, dan trekken heusch niet de slechtste gezinnen er uit en vinden bij de groot-industrie werk. In dit verband moet helaas melding worden gemaakt van de a.s. stopzetting van do coop. Suikerfabriek te Sas van Gent. De tweede in onze omgeving! Ons overzicht zou zeker niet volledig zijn, als we niet met een enkel woord herinnnerden aan de vreeselijke ramp aan den onbewaak- ten overweg te Rilland-Bath. waar Zondag j.l. een geheel gezin om het leven kwam. Hoe zijn we alle uur in gevaar! Hopen wjj, dat de pogingen', om dezen overweg bewaakt te krijgen, succes mogen hebben. f In ons parlement is het nu rustig. De da mes en hoeren .bevinden zich op het ver kiezingspad. De tijd, die ons van den stem dag scheidt, begint al aardig in te korten. Deze week had reeds de candidaatstelling plaats. We kunnen zeker uit niet minder partijen en partijtjes keuze maken dan in 1925. Sommige groepjes hebben den moed opgegeven, andere wagen weer een kansje. In België staat men aan dan vooravond van de verkiezingen. liet gaat er daar warmpjes toe. Als de bekende Vlaming Borms optreedt, moet er een lijfwacht zijn, die hem tegen fascistische heethoofden boschermt. In Parijs heeft men deze week ini de krin gen der goallieerden druk geconfereerd pver de betalingen, die mem meent van Duitschland te kunnen eischen. Er werd overeenstemming bereikt, maar lof Duitschland alles slikken zal, wat men het voorzot, dient te worden afga- wacht. De Zeppelin, die na een onvoorspoedige en gevaarvolle reis behouden op Franschem grond landde, is nu weer in eijn home terugge keerd. Het zal nog wel even duren, ivoor men voor de tweede maal zal trachten don fOceaan over te vjiegen. vóór, maar ook niet onvoorwaardelijk te gen was. Ten slotte zullen do zuilen in do stad worden toegelaten, uitgezonderd op de Markt en zal geen vast bedrag wor den genoemd. B. en W. zullen er trachten uit te halen.,, wat er in zit. De vaststelling van 'den factor voor de gemeentelijke inkomstenbelasting leverde heel weinig discussie op. Alleen dhr Je- ronimus, die verleden jaar zulk oen .pes simistisch geluid deed hooren en wien door B. en W. onder de neus was ge wreven, dat hq toch maar een profeet was gebleken, die brood eet, voerde het woord. In antwoord op zijn vragen kreeg hij te hooren, dat de uitkomsten der bedrijven eerder mee- dan tegen zullen vallen. Hij voordo nag als „democratisch voe lend mensch" (er ging na deze woorden een homerisch gelach opj weer het pleit voor verdere, verlaging der vermogensbe lasting en verdedigde zich tegen, wat hij pioemde, do sneer van B. en W. Hjj noemde het onbillijk hem sedert vorig jaar in gunstigen zin veranderde facto ren te verwijten. Overigens was het volgens den heer Jeronimus niet alles rozengeur en mane schijn, want de dividend- en tantième belasting is zeer verre beneden de ver wachting gebleven. De factor is hierna vastgesteld op 1,2. Vorig jaar was hij abnormaal hoog, n.I. 1,325. Ook een factor van 1,2 is zeker nog te hoog. Zoo> mogelijk moet daar nog wat af. De hoofdschotel was de bijdrage van f 6000 voor verbetering van den weg Westkapelle - (Zoutelande) - Biggekerke - Koudekerke - Middelburg. Zooals men Weet, is dit slechts een zeer luttel bedrag in vergelijking met de totale kosten van deze verbetering en met hetgeen de be trokken dorpsgemeenteraden doen. Het bleek tijdens de debatten, datweth. de Veer als minderheid in B. en W. tegen deze bijdrage was. De burgemeester ver dedigde het voorstel krachtig en naar onze meening ook pvertuigend. Dat de Antirev. fractie in haar ge heel tegen deze toch vrij geringe bijdrage stemde, kunnen wij dan ook moeilijk toe juichen. Ons dunkt, dat vooral sommige der ar- Ata behoudt den glans van Uw fornuis en van al Uw keukengerei. Weinig arbeid, en het grootste resultaat aan helderheid, dat is Ata. In handige strooiflesachen Pr ij a 13 cent. Alles blijft als nieuw door êrn. Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel, schuurt en reinigt sll^«- Eenlg fmpecteoi E. Oetexmana Co', Handel Mij-, Amsterdam Febrikante: Henkei Ge. A. G_. Düseeldorf gumenten van de meerderheid van B. en W. toch wel bijzonder klemmend waren. Leeft Middelburg niet voor een groot deel van zijn omgeving en heeft ook het vreemdelingenverkeer niet wat voor de stad te Jjeteekenen? Welnu, uit hoof de van beide moeten er toch goede toe gangswegen naar de stad zijn. Middelburg mag toch ook wel een wei nig waardeeren, wat het van y de dorpen binnen krijgt. De tegenstelling stad-platte- land wordt in onze dagen al onnoodig toegespitst. Maar er is meer. Het Prov. bestuur heeft zich tegenover Middelburg niet on betuigd gelaten. Het gaf 75 pCt. bijdrage in de verbetering van den Nieuwen Vlis- singschen weg. En, hoewel dit nog niet officiëel vaststaat, zei de burgemeester toch, dat te verwachten is, dat Gedep. Staten eenzelfde loyale houding ook zul len aannemen, als straks de Veersche weg verbeterd moet worden. Welnu, dan moet 'Middelburg van zijn kant ook niet schriel zijn. Een tegemoetkomende hou ding kin tot gevolg hebben, dat er een voor Middelburg gunstige oplossing wordt getroffen voor den weg Blauwendijk Poelendale. Bovendien, hadden Gedep. Staten niet evengoed den weg KoudekerkeVlissin- gen voor verbreeding in aanmerking kun nen doen komen? Vlissingen zou er zeer waarschijnlijk graag f 6000 voor over heb ben. Hoe het zij, vijf Raadsleden, onder wie onze vier Anti-Revolutionairen, waren door deze argumenten niet overtuigd en stemden tegen. Er waren echter 11 voor standers, zoodat de bijdrage is toegestaan. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. XXXVII. Kliekjesdag. De waterleiding in Aardenburg er door. Zon dagsrust. Dezen keer ldiekjesdag. Als moeder de vrouw zoo'n heel erg drukken dag heeft, zooals in de afgeloopen, heerlijke schoon- maakdagen wel eens het geval was, dan ziet de tafel er hij den middagmaaltijd uit als bij een „diner" in Holland. Ik was pas enkele dagen op reis in Holland en als men daar in een eethuis, restaurant noemt men dat, eet, dan krijgt men eerst een beetje soep, en dan een beetje groente en een beetje aardappels en dan een beetje vloesch en nog een beetje groente en dan wait vleesch van don vorigon dag, kunstig samengodraaid tot wat men een croquetje noemt en dan nog wat en dat noemt men dan een diner. Moeder do vrouw doet dat in ons land van Cadzand ook wel eens zoo Zaterdags of als 't schoonmaak is en dan noemen wij dat minder deftig kliekjesdag. 'tls er maar naar welken naam men er aan goeft, maar ik voor mij houd meer van een gewonen Cadzandschen middagpot. Deze ontboezeming is niet voor onzo vrou wen bestemd, anders had ik ze niet neer geschreven, daar er gevaar zou zijn, dat ze in het vervolg alle Zaterdagen kliekjes dag zouden houden en dan tegen manlief heel deftig zouden zeggen: vandaag hebben wij „diner" en daarvoor wil ik onze man nen met hun gezonde Cadzandsche magen bewaren. Maar dezen keer houd ik den kliekjes dag of diner, zoo van alles wat. In de eerste plaats is de waterleiding in Aardenburg er door en heeft Oostburg het rapport der commissie van onderzoek aan genomen. Twee stappen in de goede rich ting. Laat het een prikkel zijn voor andere gemeenten, ook mee te gaan in de goede richting. Ik heb de behandeling in Aar denburg van zeer nabij gevolgd en heb me verbaasd over de verregaande onwetend heid van de opposanten. Als ik er tegen was, zou ik toch wel probeeren beter be slagen ten ijs te komen. Om een enkel voor beeld te noemen. Door één der voorstan ders was gezegd, dat er zoo misleidend was gewerkt om onderteekenaars onder het request tegen de waterleiding te krij gen, daar er was gezegd, dat de aanslui ting zoo duur wa's, terwijl toch de aanslui ting tot 1 Vt Meter in huis niets kost dan het kraantje, dus zeg één gulden. Daar tegen werd door de oppositie aangevoerd, dat de aansluiting wel veel kostte, en eerst toen de heer Carriere uit de stukken be wees, dat zulks absoluut een onwaarheid was, werd gezwegen. Als men nu weet dat al de heeren de stukken dagen lang heb ben kunnen bestudeeren, krijgt men toch wel een eigenaardigen indruk van den ernst, waarmede de opposanten te werk J I gaan. Hun standpunt is trouwens in vier woorden weer te geven: Ik ben er tegen. De toekomst zal, naar wij. hopen, straks leeren, dat vele tegenstanders hulde bren- gen aan de mannen, die trots veel tegen stand, hebben doorgezet. Is het zoo niet gegaan in Zuid-Beveland en in Tholen? Mijn tweede gerecht is al een heel oud croquetje, maar dat toch hier en daar tel kens weer opgediend wordt. Er bestaat in ons land van Cadzand een vereeniging, die den naam draagt: Maat schappij voor Ooft- en Tuinbouw in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik zie zoo juist een oproepingskaart voor de algemeene ver gadering der vereeniging op Z o n d a g 26 Mei a.s. te Oostburg, waarop behalve huis houdelijke zaken, ook een lezing wordt aangekondigd van den heer Ir A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsulent te Goes, over het onderwerp: Zwarte Bessenteelt. Ik wil hiertegen een zeer ernstig protest laten hooren. Er wordt door de heeren van de, laat ik het maar noemen, neutrale rich ting zoo vaak er tegen geprotesteerd, dat de landbouwers van Christelijke levens opvatting zich afzonderlijk organiseeren, en dat door al die afscheiding de alge meene organisatie wordt verzwakt. Maar bij het lezen van die oproepings kaart kwam opnieuw de vraag bij mij op, of de heeren nu toch werkelijk niet zelf de schuld er van zijn, dat de landbouwers van positief Christelijke levensbeschouwing, die in hun heiligste gevoelens worden aan getast, er door heu worden uitgejaagd, en dat zij zich straks in afzonderlijke ver- eenigingen gaan organiseeren? Ik weet niet of de heer v. d. Plassche daar zal op treden in zijn kwaliteit van Rijkstuin bouwconsulent, de bewoordingen van de oproepingskaart doen het wel vermoeden, maar dan wordt het tijd, dat hem van hoo- gerhand wordt duidelijk gemaakt, dat, als hij een zoo belangrijk onderwerp wil be handelen als de zwarte bessenteelt voor onze streek is, hij dit moet doen op een dag, dat ook zij, die den Zondag nog in eere houden, van zijn voorlichting kunnen profiteeren. Het is ook verregaande van het bestuur door het uitschrijven van de vergadering op den dag des Heeren een deel zijner le den eenvoudig uit te sluiten van deelne ming. Het geeft wel een droef beeld van de mentaliteit, van de geestesgesteldheid van de heeren, die het bestuur vormen. Laten de positief Christelijke leden der vereeniging hiertegen een ernstig protest laten hooren. Mijn derde gerecht wordt dezen keer niet opgediend, want ik zie den hoofd redacteur met zijn schaar dreigen, en daar komt bij, dat de echte eetlust ook weg is; de mentaliteit van die liberale heeren uit het land van Cadzand, die nog denken in den glorietijd van het liberalisme van een dertig jaar terug te .leven, doet zoo „on- frisch" aan. Hef Verderfelijke huurkoop-systeem. Wjj lezen in „Timotheus": Wellicht heb ik het aan mijn degeljjke, oud-Hollandsche opvoeding te danken, dat ik een vijand ben van het huurkoop systeem. Natuurlijk kent ge de methode van koopen op afbetaling. Ze is thans zóó algemeen, dat een ieder er mee op de hoogte is. Ik heb gloeiend het land aan deze wijze van koopen en ik geloof, dat wij, men- schen van' Christelijken huize, het huur koop-systeem zooveel mogelijk, als het kan geheel, moeten vermijden. In een Christelijk tijdschrift lees ik zooeven onder het opschrift: „In moei lijkheden", dat in een onzer "kleine ge meenten vóór eenige jaren een fanfare corps werd opgericht, waarvoor de be- noodigde instrumenten werden aange schaft „in huurkoop". De predikant in het plaatsje met eenige „zeer weinig ka- 'pitaal-krachtige broeders", stelden zich borg voor de nakoming der verplich tingen van betaling, door het corps op zich genomen. Het doel van het fanfare-corps was: „mede een heerlijk hulpmiddel te zijn in den Evangelisatie-arbeid". En nu is het mis gegaan met dat mu ziekcorps, en de predikant wordt aange sproken door de instrumentenfabriek voor het nog restf erende bedrag. Dóór zijn dus „de moeilijkheden", ?n de redacteur van het Christelijk Blad wil gaarne „zijn tusschenkomst verlee- nen om hier te helpen." Te waardeeren is het, dat men nu moeite doet, om de verantwoordelijke menschen in dat kleine plaatsje te hel pen, maar beter ware het geweest, als men zich niet had aangeschaft, wat men op dat oogenblik niet betalen kon. Het doel heiligt de middelen ook hier niet. Liever had men moeten sparen, mis schien geld bijeen trachten je krijgen, en eerst moeten koopen, zoodra heï heele benoodigde bedrag bijeen was. Dan zat men nu niet „in moeilijkheden". En wat 'toor (lit muziekcorps geldt, is van toepassing op allen. „Koop nooit iets, voor ge het geheel betalen kunt. Hoe vele jongelui beginnen hun huwe lijk met schulden 1 De trouwrijtuigen, het meubilair, enz., schier alles wordt besteld en aangeschaft in huurkoop, met dit ge volg, dat men, in het gunstigste geval, jaren lang zucht onder dien last. En komt er iets tusschenbeide, waarop men niet rekende, zooals ziekte, vermin- dëring van inkomen, verzwaring van las ten, wéardoor dan ook, dan worden niet zelden de verplichte afbetalingen een bij na ondraaglijk kruis, soms met dit ge- volg, dat men de betalingen moet sta ken en het in huurkoop ontvangene, waar op reeds een goed deel was afbetaald, moet teruggeven tot eigen schade. Een .onzer tijdschriften plaatste hier over onlangs een geestig gedicht, waar aan wij de woorden ontleenen: „De baby ligt kraaiend in dekens van zijde, als 't huwelijksbed nog niet af is betaald De meid spoelt het tweede servies al in scherven, als 't eerste servies nog niet af is betaald!" Spaart dan liever voor hetgeen gij vu rig begeert, en ontzegt er u andere din gen voor, maar koopt het niet eer, voor ge het volle bedrag bijeen hebtl Enkele recepten. We zijn nu midden in den slatijd. Sla met mayonnaise smaakt wét fijn. Daarom volgen hier een tweetal recep ten voor mayonnaise. 1 kopje water, 1 lepel bloem, 2 lepels olie, 2 lepels azijn, 1 dooier, peper, zout en mosterd. Maak de bloem aan in een pannetje met water of melk. Laat zo flink roerende doorkoken, voeg van het vuur af eerst den dooier toe, dan langzaam de olie en het laatst den azijn. Voeg kruiderijen toe naar smaak. 1 dooier, 1 dL. olie of meer, peper, zout, mosterd en azijn. Roer den dooier goed dik met de kruiderijen. Voeg dan droppelsgewijs de olie toe en als ze zeer dik is, pas wat azijn. Aangezien de may onnaise bewaard kan worden is hot aan te raden meer te maken, ook omdat men, als de dooier maar eerst goed dik is geroerd, eigenlijk een onbepaalde hoeveel heid olie er in verwerken "kan zonder dat dit ook maar iets aan den smaak afdoet. Dus is het ook zuiniger dadelijk meer te maken. Men bewaart zo in een Keulsch potje, laat ze een dag staan, tot zich een vel gevormd heeft. Giet hierop wat plie, roer alles even door elkaar voor het gebruik. Hier volgen nog enkele recepten voor Asperges. Sleepasperges met hard gekookte eieren. Schil de asperges te beginnen een eind onder de kopjes, of schrap ze. Snijd de te harde ondereinden af en bewaar deze voor soep. Wasch de asperges, bind ze in bosjes van ongeveer 10 en kook ze met ruim water en zout pl.m. 1 uur. Schik ze op een schotel zonder touwtjes en dien er omheen Tiardgekookte eieren en gesmolten boter, zout en nootmus kaat. Stoofasperges. Schil de asperges zeer zorgvuldig, snijd ze in gelijke Stuk jes, doch zorg, dat er geen harde stukjes bij komen. Kook eerst de uiteinden pl.m. 1/2 uur, voeg dan pas de kopstukjes toe en laat deze mee gaar koken. Stoof ze met een sausje van boter, bloem en melk. Rasp er noot over. Eenigo wenken. Mieren-verdelging. Bestrijdings middelen van mieren zijn: lo. Een paar Iepels stroop goed ver mengen met een stukje gist en dit papje op de plaats zetten, waar mieren zijn of waar men meent, dat ze vandaan ko men. Binnen acht dagen zal geen mier meer te vinden zijn. 2o. Naphthaline-schubben koopen en die neerstrooien in kasten, langs drempels en plinten, zelfs, als 'dat noodig mocht blijken, op de stoep. Men kan voor dit doel ook naphthalinehalleljes fijnstampen. 3o. Koolteer of citroenolie neerzetten op een schoteltje. Een rechtgeaarde mier vlucht hiervoor weg. 4o. Watten of een spons neerleggen, gedrenkt in suikerwater of honing. Als het aas goed vol mieren zit, giet men er kokend water over. Het frisch houden van afgesneden bloemen. Behalve de gewone kamerplanten, wor den ook afgesneden bloemen met graagte aangewend om de kamers aantrekkelijk te maken. Bij afgesneden bloemen is het er om begonnen, de bloemen zoo lang mogelijk frisch en aantrekkelijk te hou den, zelfs indien een eigen bloementuin tje ruimschoots in staat is voldoende bouquetten te leveren. Talrijke middeltjes worden er vaak aan de hand gedaan om dit doel te bereiken, eenvoudige middeltjes, heel gemakkelijk toe te passen, doch \frier eenige deugd feitelijk bestaat uit eenvoudigheid. Een groot deel dezer middeltjes hebben geen of nagenoeg geen effect, tot groote teleur stelling der huismoeders, die aan do be reidwillig verstrekte middeltjes van een of andere buurvrouw of vriendin door niets gemotiveerde hooge verwachtingen hebben vastgeknoopt. In hoofdzaak be palen zich deze middeltjes tot den (Tien delijken raad wat zout of houtskool of meer dezer stoffen in het water te doen. Met vrijwel hetzelfde recht zou men een hoofdpijnpooder kunnen inne men als middel tegen een hinderlijke lik doorn. In beide gevallen zal het weinig of niet helpen. Het lang frisch houden der afgesneden bloemen is werkelijk niet zoo erg geleerd, doch zoo eenvoudig als het door boven genoemde middeltjes wordt voorgesteld, is het toch niet. Ecnig verstand van bloemen, overleg en ervaring zijn hierbij zeer gewenscht. Om te beginnen snijde men do bloemen in jongen toestand en niet als ze reeds geruimon tijd in bloei staan, zoodat ze volgens de natuurlijke wetten spoedig uit gebloeid zijn. Verschillende bloemen kan men reeds als knoppen snijden, terwijl men mot andere dient te wachten tot ze half geopend zijn. Vaste rozeknoppen ko men bijvoorbeeld in het water niet tot ontwikkeling, terwijl papavers juist als 'knoppen worden afgesneden, wil men er lang plezier van hebben. Het uitbloeien der knoppen wordt be vorderd door warm water, warme droge lucht en natuurlijk eveneens door het later afsnijden. Om do bloemen zoo lang mogelijk frisch te houden, snijden we 's morgens of 's avonds, dus op een tijd dat de temperatuur zoo^ laag mogelijk is. Na het afsnijden plaatst mon de bloemen dadelijk in water, dat reeds eenigon tijd aan de buitenlucht is blootgesteld, zoa dat het op temporatuur is gebracht. Gedurende den nacht worden ze in een grootere vaas of iets dergelijks gezet en wel zoa diep mogelijk, doch altijd zoo, dat de bloemen er boven blijven. Het ge- heel wordt met een papier afgedekt, waar door de bloomen niet met do droge lucht in aanraking komen. Hoe frisscher en koe ler plaats gedurende den nacht, hoe beter. Een kelder of kast leent zich hiervoor uitstekend. Bijvoeging van zout of houts kool of meer dezer middeltjes, kan gerust achterwege blijven. Ondanks al deze voor zorgen. is het mogelijk dat het succes maar matig is. om rlo eenvoudige mijnen, dat verschillende bloemen minder geschikt zijin voor bouquetten en spoedig het hoofdje laten hangen en verwelken. Bij seringen, de populaire bloemheesters bij uitnemendheid en die zich Ondanks alles toch altijd met eenige fraaie bloem- pluimen sieren, welke met graagte voor bouquetten worden gebruikt, heeft men vooral op het volgende te letten: Snijden we zoo'n bloeiende seringentak af, dan bemerken we onder do bloem trossen eenige scheuten. Deze scheuten, welke hun best doen hoven de bloemtros sen uit te komen, zijn de bloemtwijgen voor het volgende jaar. Om lang plezier te hebben van de afgesneden seringen, verwijderen jvo een deel dezer scheu ten, omdat de bladeren daarvan een mas sa water verdampen, terwijl de aanvoer gestoord is, wat tot gevolg heeft, dat bloemen en scheuten anders heel spoedig verwelken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6